PDA

Zobacz pełną wersję : fundament z bloczków a szlichta betonowa



rael_ww
15-09-2007, 13:32
posadzkę na gruncie robię tak:
1. warstwa zagęszczonego suchego piasku
2. beton B7.5 (10cm) - chudziak
3. folia hydroizolacyjna 2x na zakład
4. ocieplenie styropian M30 (10cm)
5. szlichta betonowa (4cm)
6. drewniana podłoga / parkiet


Niektórzy chudziakiem zrównują się z wysokością ścianki fundamentowej. Ocieplenie podłogi i szlichtę robią już na poziomie np. ściany z ceramiki. Inni w obrysie ścianek fundamentowych zostawiają miejsce na izolację, ocieplenie i szlachtę betonową i dopiero tą szlichtą zrównują się z najwyższym punktem ścianki fundamentowej.

Zastanawiam się jak zrobić i które rozwiązanie jest lepsze. Proszę o pomoc. Dziękuję.

beton44
15-09-2007, 19:25
pierwsze

odaro
16-09-2007, 09:17
pierwsze

Dlaczego?

rael_ww
16-09-2007, 12:08
No właśnie. Dlaczego? :)
Ja wolałbym ten drugi wariant, bo wtedy podłogę będę miał o kilkanaście cm niżej.

radomik
16-09-2007, 12:12
pierwsze

Dlaczego?

ponieważ poziomą izolację ścian nośnych i działowych łączy się z poziomą izolacją posadzki (papa z papą)

odaro
16-09-2007, 14:58
pierwsze

Dlaczego?

ponieważ poziomą izolację ścian nośnych i działowych łączy się z poziomą izolacją posadzki (papa z papą)

Ja wiedząc o tym łączeniu wypusciłem ok. 30cm foli do dołu i teraz w garażu będę mógł połączyć izolację poziomą fundamentu z izolacja na chudzialu i jednocześnie wylewkę będę miał na poziomie górnego brzegu fundamentu.

radomik
16-09-2007, 15:46
pierwsze

Dlaczego?

to ja tego nie rozumiem :-?

Ja mam podobnie jak Ty. Jednak pamiętaj, aby ocieplenie styropianu na posadzce "zazębiało" się (z lini prostej) z ociepleniem na zew.

beton44
16-09-2007, 16:15
No właśnie. Dlaczego? :)
Ja wolałbym ten drugi wariant, bo wtedy podłogę będę miał o kilkanaście cm niżej.

a dlaczego ?

to wolenie ?

jeśli chodzi o wysokość pomieszczenia
to zazwyczaj reguluje się go odpowiedniej wysokości ścianami :o
wkopywanie się w głąb to jakiś akt rozpaczy :-?

rael_ww
16-09-2007, 18:59
No właśnie. Dlaczego? :)
Ja wolałbym ten drugi wariant, bo wtedy podłogę będę miał o kilkanaście cm niżej.

a dlaczego ?

to wolenie ?

jeśli chodzi o wysokość pomieszczenia
to zazwyczaj reguluje się go odpowiedniej wysokości ścianami :o
wkopywanie się w głąb to jakiś akt rozpaczy :-?

No tak, ale cokół powinien (chyba) sięgać do górnej krawędzi bloczków. U mnie to będzie ok.30cm nad gruntem. Jak dodam jeszcze styropian i szlichtę, to podłoga robi mi się na poziomie 45-50cm. Za wysoko dla mnie. Jak zrobię niższą ściankę fundamentową, to znowu cokół będzie zbyt niski i nie będzie zabezpieczał elewacji przed np. śniegiem. Zresztą zbyt niski cokół nie podoba mi się.
Wiem, że cokołem mogę też wejść na ścianę z ceramiki, ale chcę mieć ten cokół cofnięty, czyli z mniejszą grubością ocieplenia. No i też będzie źle, bo on by wchodził na ścianę z ceramiki. Może wystarczy zastosować jakiś super ciepły styropian na ten cokół wchodzący na ścianę z ceramiki?

beton44
16-09-2007, 19:37
im wyżej tym lepiej...

NAPRAWDĘ

ta dziwaczna moda na domy parter równo z trawnikiem jest
przynajmniej w naszym klimacie - nierozsądna...


poza tym teren wokół domu ma tę dziwną właściwość,
że lubi rosnąć - się zrobi chodniczek, przekopie trawniczek jakieś kwiatki
i już jest kilka -naście -dziesiąt centymetrów wyżej :o

rael_ww
19-09-2007, 23:31
pierwsze

Dlaczego?

ponieważ poziomą izolację ścian nośnych i działowych łączy się z poziomą izolacją posadzki (papa z papą)

Ja wiedząc o tym łączeniu wypusciłem ok. 30cm foli do dołu i teraz w garażu będę mógł połączyć izolację poziomą fundamentu z izolacja na chudzialu i jednocześnie wylewkę będę miał na poziomie górnego brzegu fundamentu.

Czyli co? Ten sposób też jest poprawny?
Ja mam tak w projekcie. Dopiero po ociepleniu i szlichcie podłoga zrównuje się ze ścianką fundamentową.
beton44 - a wysokość to osobna sprawa. Mogę dołożyć bloczek i podnieść. Cały czas myślę jednak o tej izolacji na ściance fundamentowej i na chudziaku podłogi. Czy rzeczywiście muszą być w jednym poziomie?

20-09-2007, 03:11
... Cały czas myślę jednak o tej izolacji na ściance fundamentowej i na chudziaku podłogi. Czy rzeczywiście muszą być w jednym poziomie?
izolacja pozioma pomieszczeń nie musi byc na tym samym poziomie co izolacja pozioma fundamentu
ważne aby izolacja nie była przerwana
im wyżej tym lepiej...

NAPRAWDĘ

ta dziwaczna moda na domy parter równo z trawnikiem jest
przynajmniej w naszym klimacie - nierozsądna...
są dwie szkoły
jedna mówi aby nie robic piwnic - bo moze zdarzyc sie ulewa stulecia i zalac piwnice ...
druga - mówi jesli raz na 50 czy 100 lat zaleje - to trzeba wode z piwnicy wypompowac

ze schodami jest podobnie
jedni w oczekiwaniu na zime stulecia - budują schody i biegaja po nich całe zycie - w góre i na dól
inni w zime stulecia muszą niestety snieg od progu odgarniac ...

a która szkoła jest lepsza ? pewno kwestia gustu ...

Arek-L
20-09-2007, 20:59
A co w przypadku, gdy, mam (idąc od fundamentu)
1. kilka warstw z bloczków,
2. warstwa papy na dwa
3. 1 bloczek
4. papa na 2
5. pustaki

Czy w takim przypadku, zachowując ciągłość izolacji poziomej na poziomie pierwszej izolacji (pkt. 2)? Wtedy mam zapas na wylewki/styropianie nie wychodząc za dużo nad poziom początku pustaków.
Wg mnie tak może być.