PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacyjne pustaki ceramiczne a obmurowanie cegłą



odaro
17-09-2007, 21:25
W projekcie mam kominy wentylacyjne z pustaków ceramicznych obudowane cegłą pełną grubości 6cm.

Czemu służy to obmurowanie cegłą pełną czy tylko celem wymurowania główki komina nad dachem?

Czy same pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane w ścianę bez obudowania cegłą pełną.

jprzedworski
18-09-2007, 08:21
Tylko na górze. Nie ma potrzeby obudowywana na całej wysokości.

długi
18-09-2007, 09:04
może by tak najpierw w projekt spojrzeć ..????????

odaro
18-09-2007, 09:18
może by tak najpierw w projekt spojrzeć ..????????

Naprawdę....ale odkrywcze ja patrzę od kilku miesięcy.

W projekcie mam tak...... że w trzech miejscach w scianie nosnej są pojedyńcze kanały wentylacyjne zakończone na dachu rurą stalową fi 160cm.

W projekcie mam..... że mają to być pustaki ceramiczne obmurowane cegla pełna 6cm.

W projekcie mam.....scianę 2W z Porothermu 25cm.

W pojekcie mam.....że lawy fundamentowe pod kanały wentylacyjne mają 24cm czyli tyle co ściana fundamentowa z bloczków.

W projekcie mam że 1 kanał wentylacyjny wentyluje łazienkę na podaszu uzytkowym 1 kanała wentyluje salon na parterze 2 lazienke na parterze.

Czemu pytam o obmurowanie bo nie wiem jak obmurować pustak ceramiczny 19x19cm ceglą 6cm na scianie fundamentowej 24cm?

Murowac ceglą na sztorc czyli pustak+zaprawa+cegła 19cmx2cmx6cm to daje
28cm. Czyli ściana w tym miejscu bedzie wystawać nie da się zlicować z resztą sciany.

W projeckie Archonu nie jest napisane jak przejść rurą stalową fi 160cm przez pokrycie z dachówki.
Konstruktorzy Archonu telefonicznie też nie widzą jak to wykonać. .

18-09-2007, 09:19
... Czemu służy to obmurowanie cegłą pełną czy tylko celem wymurowania główki komina nad dachem?
nie tylko
obmurowanie zabezpiecza (w przypadku wykonania mało dokładnych spoin wkładu) - przed zadymieniem wnętrza
w przypadku pożaru sadzy w kominie wkład z duzym prawdopodobieństwem popęka - więc zabezpiecza równiez przed pożarem domu

... Czy same pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane w ścianę bez obudowania cegłą pełną.
jesli sciana jest z pełnej ceramiki lub silikatów to pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane
w sciane bez obudowania cegłą pełną - moim zdaniem ...
[/quote]

odaro
18-09-2007, 09:23
... Czemu służy to obmurowanie cegłą pełną czy tylko celem wymurowania główki komina nad dachem?
nie tylko
obmurowanie zabezpiecza (w przypadku wykonania mało dokładnych spoin wkładu) - przed zadymieniem wnętrza
w przypadku pożaru sadzy w kominie wkład z duzym prawdopodobieństwem popęka - więc zabezpiecza równiez przed pożarem domu

... Czy same pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane w ścianę bez obudowania cegłą pełną.
jesli sciana jest z pełnej ceramiki lub silikatów to pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane
w sciane bez obudowania cegłą pełną - moim zdaniem ...
[/quote]

Tak tak ale ja pytam o kanały wentylacyjne a nie spalinowe.

A co to jest pełna ceramika?

mamamatinka
18-09-2007, 09:39
wiesz, co ja mam kanały wentylacyjne z kształtek, normalnie wymurowane, a na poddaszu zaraz pod dachem zrobiona jest solidna kosntrukcja spawana z profili i na tej konstrukcji jest murowana cegła ręcznie formowana stanowiąca zewnętrzne wykończenie komina. według mnie i majsta jest oki, z reszta czemu miało by nie być.

18-09-2007, 09:40
Tak tak ale ja pytam o kanały wentylacyjne a nie spalinowe.

A co to jest pełna ceramika?
kominiarze traktują kanały wentylacjne jak spalinowe /dlatego ze w przeszłości czesto dochodziło do samowolnych przeróbek - w których własciciel domu czy najemca podłączali np w sroga zime dodatkowy piecyk w wolny kanał wentylacyjny- i dochodziło do pozarów/

ceramika pełna to np. cegła pełna /nie dziurawka, kratówka czy porotherm - które nie gwarantują szczelności przewodów/

odaro
18-09-2007, 09:54
[quote=odaro]


ceramika pełna to np. cegła pełna /nie dziurawka, kratówka czy porotherm - które nie gwarantują szczelności przewodów/

No właśnie a ja mam Porotherm

odaro
18-09-2007, 09:55
wiesz, co ja mam kanały wentylacyjne z kształtek, normalnie wymurowane, a na poddaszu zaraz pod dachem zrobiona jest solidna kosntrukcja spawana z profili i na tej konstrukcji jest murowana cegła ręcznie formowana stanowiąca zewnętrzne wykończenie komina. według mnie i majsta jest oki, z reszta czemu miało by nie być.

Na czym jest oparata ta spawana konstrukcja?

mamamatinka
18-09-2007, 10:33
hmmmm, trudne pytanie, jak się trochę odrobie to poszukam zdjęcie i wstawię.

długi
18-09-2007, 13:04
może by tak najpierw w projekt spojrzeć ..????????

Naprawdę....ale odkrywcze ja patrzę od kilku miesięcy.

W projekcie mam tak...... że w trzech miejscach w scianie nosnej są pojedyńcze kanały wentylacyjne zakończone na dachu rurą stalową fi 160cm.

W projekcie mam..... że mają to być pustaki ceramiczne obmurowane cegla pełna 6cm.

W projekcie mam.....scianę 2W z Porothermu 25cm.

W pojekcie mam.....że lawy fundamentowe pod kanały wentylacyjne mają 24cm czyli tyle co ściana fundamentowa z bloczków.

W projekcie mam że 1 kanał wentylacyjny wentyluje łazienkę na podaszu uzytkowym 1 kanała wentyluje salon na parterze 2 lazienke na parterze.

Czemu pytam o obmurowanie bo nie wiem jak obmurować pustak ceramiczny 19x19cm ceglą 6cm na scianie fundamentowej 24cm?

Murowac ceglą na sztorc czyli pustak+zaprawa+cegła 19cmx2cmx6cm to daje
28cm. Czyli ściana w tym miejscu bedzie wystawać nie da się zlicować z resztą sciany.

W projeckie Archonu nie jest napisane jak przejść rurą stalową fi 160cm przez pokrycie z dachówki.
Konstruktorzy Archonu telefonicznie też nie widzą jak to wykonać. .

znaczy się nie komin tylko kanały wentylacyjne w ścianie . U mnie ściana 2 w z MAX-a pustaki wentylacyjne wmurowane bez obmurówek pełną . Przejście przez dach dachówką przelotową lub zakończenie rura spiro i kominek wentylacyjny .

mamamatinka
18-09-2007, 13:17
o znalazłam zdjęcie

http://www.oranje.com.pl/murator/konstrukjca.JPG

odaro
18-09-2007, 13:20
[quote="odaro"][quote=długi]


znaczy się nie komin tylko kanały wentylacyjne w ścianie . U mnie ściana 2 w z MAX-a pustaki wentylacyjne wmurowane bez obmurówek pełną . Przejście przez dach dachówką przelotową lub zakończenie rura spiro i kominek wentylacyjny .

A masz jakieś doświadczenia w dachówką przelotową. Jak jest szczelność dachówki przelotwej w której siedzi stalowa rura.

Kominki wentylacyjne tak naprawdę służą do odpowietrzenia instalacji sanitarnej a nie zakończenia kanału wentylacyjnego.

długi
18-09-2007, 13:42
dachówkę przelotową mam , rura jeszcze w niej nie siedzi więc na temat szczelności nic nie powiem .
Co do kominków to poczytaj tu
http://www.kloeber-home.de/pl/products.php?req=125

markiz
18-09-2007, 13:46
W projekcie mam kominy wentylacyjne z pustaków ceramicznych obudowane cegłą pełną grubości 6cm.

Czemu służy to obmurowanie cegłą pełną czy tylko celem wymurowania główki komina nad dachem?

Czy same pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane w ścianę bez obudowania cegłą pełną.

Ja w swoim projekcie mam dokładnie tak samo tzn. pustaki wentylacyjne obmurowane pełną cegłą. Z cegieł zrezygnowałem bo nic widzę ich zasadności.

Pozdrawiam

odaro
18-09-2007, 16:39
W projekcie mam kominy wentylacyjne z pustaków ceramicznych obudowane cegłą pełną grubości 6cm.

Czemu służy to obmurowanie cegłą pełną czy tylko celem wymurowania główki komina nad dachem?

Czy same pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane w ścianę bez obudowania cegłą pełną.

Ja w swoim projekcie mam dokładnie tak samo tzn. pustaki wentylacyjne obmurowane pełną cegłą. Z cegieł zrezygnowałem bo nic widzę ich zasadności.

Pozdrawiam

A jak wykończysz główkę komina nad dachem.

odaro
18-09-2007, 16:44
dachówkę przelotową mam , rura jeszcze w niej nie siedzi więc na temat szczelności nic nie powiem .
Co do kominków to poczytaj tu
http://www.kloeber-home.de/pl/products.php?req=125

Te kominki znam. Niestety po kilku latach kominki te znacznie się różnią kolorystycznie od dachówki oryginalnej.


A jakiej firmy masz dachówke przelotową czy Klober

odaro
18-09-2007, 16:46
o znalazłam zdjęcie

http://www.oranje.com.pl/murator/konstrukjca.JPG



A jakie masz pustaki wentylacyjne ceramiczne czy keramzytowe?

markiz
18-09-2007, 19:15
W projekcie mam kominy wentylacyjne z pustaków ceramicznych obudowane cegłą pełną grubości 6cm.

Czemu służy to obmurowanie cegłą pełną czy tylko celem wymurowania główki komina nad dachem?

Czy same pustaki wentylacyjne mogą być wmurowane w ścianę bez obudowania cegłą pełną.

Ja w swoim projekcie mam dokładnie tak samo tzn. pustaki wentylacyjne obmurowane pełną cegłą. Z cegieł zrezygnowałem bo nic widzę ich zasadności.

Pozdrawiam

A jak wykończysz główkę komina nad dachem.

Oczywiście "same" pustaki wentylacyjne będą tylko na parterze, od stropu będą już obmurowane cegłami, tak by ponad dach wystawał przyzwoity komin. Chyba, że można jeszcze wyżej zacząć obmurowywanie cegłami, tak by na poddaszu nie tracić na nie miejsca, tylko jak je oprzeć??

Pozdrawiam

długi
18-09-2007, 19:45
dachówkę przelotową mam , rura jeszcze w niej nie siedzi więc na temat szczelności nic nie powiem .
Co do kominków to poczytaj tu
http://www.kloeber-home.de/pl/products.php?req=125

Te kominki znam. Niestety po kilku latach kominki te znacznie się różnią kolorystycznie od dachówki oryginalnej.


A jakiej firmy masz dachówke przelotową czy Klober

ja mam dachówkę Ruppa sirius miedziana anagoba i taką mam przelotową :D :D :D

mamamatinka
18-09-2007, 22:15
odaro, no jak widać na zdjęciu to mam keramzytowe pustaki.

odaro
19-09-2007, 07:34
odaro, no jak widać na zdjęciu to mam keramzytowe pustaki.

No właśnie widać a ja pytałem o ceramiczne a na nich to się raczej nie da zrobić takiego rusztowania.

Barbossa
19-09-2007, 08:25
odaro, no jak widać na zdjęciu to mam keramzytowe pustaki.

No właśnie widać a ja pytałem o ceramiczne a na nich to się raczej nie da zrobić takiego rusztowania.
o to pytałeś:

A jakie masz pustaki wentylacyjne ceramiczne czy keramzytowe?
no i czemu się nie da?
chociaż rozwiązanie moim zdaniem trochę za delikatne

odaro
20-09-2007, 21:56
No i mam kolejne wątpliwości.

Murarz twierdzi że komin z pustaków ceramicznych wentylacyjnych muruję się tylko do dachu. Powyżej dachu zamierza budować zamiast pustaków wentylacyjnych tylko samą cegłą klinkierową.

Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe. W takim razie do czego są pustaki wentylacyjne.

Poza tym w ten sposób siłą rzeczy kanał okrągły zostanie ponad dachem zamieniony na kwadratowy.

Malachite
15-04-2009, 13:43
Temat stary, ale dla wielu aktualny.
Przewody wentylacyjne obmurowuje się cegłą aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom przewodów, spowodowanych np. ich przewierceniem przy próbie montażu armatury, szfek, itp.

so.mar
17-04-2009, 06:21
Skoro temat odświeżony to i ja się dołączę - w projekcie mam komin spalinowy - ceramiczne pustaki kominowe o przewodach fi 15 obudowane cegłą pełną gr. 12 cm . Myślę że chodzi o ten pustak:

http://www.harasiuki.com.pl/pl_pustak-dymowy,41.html

Problem tylko w tym, ze mój majster nie poszerzył fundamentu pod komin. Mam 30 cm fundamentu. Czy w takim razie dawać cegłę na sztorc żeby dawała 6,5 cm czy na płask i wtedy z jednej strony murować ją na ślepej wylewce??
I czy z tego pustaka mogę zrobic przewód pod piec węglowy??[/url]

Piotr28KR
11-03-2011, 12:06
Nie będę tu dyskutował. po przeczytaniu wątku i wybudowaniu już domu mam takie zdanie:
komin powinien być obmurowany, od wnętrza domu podczas robienia wszelakich instalacji jest się czego zaczepić a przede wszystkim uniknąć przewiercenia lub nacięcia komina, a od zewnątrz przy elewacji jest sie czego zaczepić. ponad to jest szczelniejszy i mocniejszy. Kilkumetrowy komin i mur z kolei jest tak ciężki (!!!) ze musi być na fundamencie, w linii ławy poszerza się na długości np 1m o +30cm i wtedy jest pole do manewru w budowaniu komina. nie posadowił bym muru z cegły na żadnej konstrukcji, kilkaset cegieł ma taką wagę że konstrukcje może ruszyć kilka mm w dół, dla muru znaczy to ze będzie pękał. pęknięcia rozmarzają i komin się sypie

dedert
10-09-2019, 20:34
Ale jeśli pustaki wentylacyjne mają szerokość 24 cm to jak ukryć je w ścianie jeśli będą obmurowane?
Odnośnie dylatacji wentylacji - z tego co wiem jeśli przechodzi przez strop to stosujemy dylatacje (np. z 2cm styropianu), ale później normalnie murujemy już w murze na spoiny poziome i pionowe?