PDA

Zobacz pełną wersję : czy ma sens wkład 17kW do domku 110m2 ???



Gregor_Wrocław
18-09-2007, 11:57
Mamy 2 piętra i poddasze o łącznej powierzchni 110m2.
Salon w którym będzie stać kominek ma 40m2., a cała szeregówka jest porządnie ocieplona.
Jesteśmy zdecydowani na wkład Tarnava Comfort, bez DGP. Mam nadzieję palić w nim prawie codziennie, ale traktować jako dogrzewanie + stwarzanie miłej atmosfery w salonie w zimne wieczory ;).
Z obliczeń wynika oczywiście moc wkładu na poziomie 11kW. Średnica komina pasuje nawet do wkładu 17kW.
W jednej firmie doradzają mi wkład nie większy niż 12 kW, żeby nie było za gorąco.

W innej firmie doradzają mi 17kW z nowej serii , ponieważ można przymknąć dolot powietrza i palić na minimum. Nowa 17-tka będzie podobno wydajniejsza, ma lepsze użebrowanie, nowy deflektor itd.
Z innej strony słyszałem opinie że przy za dużym wkładzie użytkownicy nie są zadowoleni ze względu na temperaturę nie do zniesienia...

Czy jest ktoś kto może mi pomóc z doświadczenia a nie z teorii ??
Czy wkład 17kW będzie za duży?

ZŁoty Róg
18-09-2007, 12:32
Temperatura nie do zniesienia?
Przymykasz dolot powetrza i będzie sie wolno palić, poza tym pozostaje jeszcze jedno dostepne rozwiazanie ale szalenie proste ...uchylenie okna.
ja bym kupił 17 bo nigdy nie wiadomo czy Rosja za jakies 5 lat nie przykręci nam kurka z gazem węgiel nie będzie po 2 tysiące itp.
Ja mam 16 kW i salon z jadalnią około 48 m.

13091975
18-09-2007, 13:14
Czy możesz napisać jaki masz kominek, tzn. jakiej firmy oraz czy masz rozprowadzenie ciepłego powietrza.
U mnie właśnie jest montowany Jotul I18 Panorama, mam dom o powieżchni (po podłodze 140 m2) użytkowej 110 m2, Kominek jest w salonie otwartym na kuchnie i przedpokój o łącznej powierzchni ok. 40 m2, na pozostałe pomieszczenia jest rozprowadzone ciepłe powietrze.

Z góry dziękuję za odpowiedź

ZŁoty Róg
18-09-2007, 13:25
Mam wkład Dalena 16 kW Made in Poland. Żeliwny barrdzo, bardzo ciężki wkład.
Dom o powierzchni netto 214 m2 użytkowej 160 m2. Jest zrobiona instalacja rozprowadzajaca ale nie mam jeszcze zakupionej turbiny, bo chcę kupić jedną z lepszych na rynku tzn bezawaryjną i przede wszytkim cichą.(podobno decybele przy turbinie sa bardzo uciążliwe)

chopinetka
18-09-2007, 18:14
Witam

Napisz coś więcej o tej turbinie przede wszystkim jaki producent.

pozdrawiam

Gregor_Wrocław
18-09-2007, 19:52
czy jest jeszcze ktoś kto w zeszłym sezonie wykorzystywał wkłady rzędu 16-18kW do ogrzewania małych powierzchni -np. ok 40m2 w postaci salonu połączonego z kuchnią otwartą?

Czy przy takiej mocy TRZEBA otwierać okna przy średnich zimowych temperaturach (0 do -10st.C) ?

romwis
18-09-2007, 20:31
Spokojnie bierz ten z "innej" firmy bo przecież nie tylko rekreację masz na myśli.
pzdr.
-romwis

Zbigniew Rudnicki
18-09-2007, 21:19
czy jest jeszcze ktoś kto w zeszłym sezonie wykorzystywał wkłady rzędu 16-18kW do ogrzewania małych powierzchni -np. ok 40m2 w postaci salonu połączonego z kuchnią otwartą?
Czy przy takiej mocy TRZEBA otwierać okna przy średnich zimowych temperaturach (0 do -10st.C) ?
Z kolei ktoś inny pisze : W jednej firmie doradzają mi wkład nie większy niż 12 kW, żeby nie było za gorąco.
Z innej strony słyszałem opinie że przy za dużym wkładzie użytkownicy nie są zadowoleni ze względu na temperaturę nie do zniesienia...

Tak, ja mam Tarnavę 18 kW, która dogrzewa salon i kuchnię.
Wykorzystuję ją w zakresie (na moje oko) do 10kW.
Bo kominek to nie jest grzejnik elektryczny, który jeśli włączony to grzeje na pełną moc znamionową.
Kominek daje tyle ciepła ile paliwa mu dostarczymy, z tym że nie może to być więcej niż jego moc nominalna.
Zalet przewymiarowania mocy znamionowej kominka jest kilka :
- Wnętrze wkładu jest duże, mieści więcej paliwa, szczapy o większej długości.
- Rzadziej wymaga dokładania paliwa
- Większa masa dłużej trzyma ciepło
- Przy pracy na mniejszej mocy temperatura korpusu jest niższa, zwiększa się trwałość.
- Okno większe, widok na płomień lepszy.
Koszt obudowy kominka, oraz jego wymiary nie wiele rosną przy większej mocy.
Natomiast koszt samego wkładu - większy, bo masa żelaza duża.
Dobierajcie moce wkładów kominkowych nie do zapotrzebowania na ciepło, lecz do grubości swego portfela.

telesforek
19-09-2007, 06:53
czy jest jeszcze ktoś kto w zeszłym sezonie wykorzystywał wkłady rzędu 16-18kW do ogrzewania małych powierzchni -np. ok 40m2 w postaci salonu połączonego z kuchnią otwartą?

Czy przy takiej mocy TRZEBA otwierać okna przy średnich zimowych temperaturach (0 do -10st.C) ?

Mam kominek z płaszczem Makroterm 18kW przy domu 110m i salonie 32m2. Mniejszych nie było. Po prostu nie wykorzystuję go w całości - przy załadowaniu na maxa temperatura w instalacji za bardzo rośnie - raz nawet było 95 stopni. Kocioł elektryczny mam 12 kW i spokojnie wystarcza

ZŁoty Róg
19-09-2007, 07:48
Witam

Napisz coś więcej o tej turbinie przede wszystkim jaki producent.

pozdrawiam


Nie mam jeszcze wybranego, ale na pewno nie kupie chińszczyzny, bo kominkowcy mówili że non stop coś sie z takimi wynalazkami dzieje.
Nie mówiąc już o cieniutkiej blaszcze i decybelach z łozysk lub tulejek po kilku miesiącach.(Bardzo narzekali tez na francuskie wkałdy i wszelki osprzęt do kominków-ale tego nie badałem)

Dlatego tak długo zwlekam, bo nie chcę kupić byle czego, a na razie mam inne wydatki :)

ciesiel
19-09-2007, 12:47
Wg mnie najładniej pali się w kominku, gdy wydobywa się i dopala gaz drzewny. To wymaga wysokiej temperatury i kominek pracuje na wysokich obrotach przy małym dopływie powietrza - czyli gorąco.
Jeśli, jak to niektórzy piszą będziesz palić z mniejszą mocą w dużym kominku to tak naprawdę będziesz w nim palił małe ogniska - nie osiągniesz wystarczającej temperatury do dopalania gazu drzewnego, przez co stracisz na wydajności!
Dlatego uważam, że powinno się dobierać moc kominka do potrzeb, wtedy można go "rozbujać" i nie robić z domu sauny.

Zbigniew Rudnicki
19-09-2007, 18:51
Jeżeli mały i duży wkład kominkowy załadujemy jednakową ilością paliwa (n.p. po 5 szczap), to takie stosy palić się będą podobnie i z taką samą mocą.
Tylko sam wkład dużego kominka osiągnie niższą temperaturę niz małego.
Tak myślę.

zezo
19-09-2007, 20:20
Gregor_Wrocław napisał

Mamy 2 piętra i poddasze o łącznej powierzchni 110m2.
Salon w którym będzie stać kominek ma 40m2., a cała szeregówka jest porządnie ocieplona.
Jesteśmy zdecydowani na wkład Tarnava Comfort, bez DGP. Mam nadzieję palić w nim prawie codziennie, ale traktować jako dogrzewanie + stwarzanie miłej atmosfery w salonie w zimne wieczory .

Z twojego opisu wynika że nie masz zamiaru grzać kominkiem całego domu, nie zamierzasz robić DGP, no więc w jakim celu chcesz kupić kominek o takiej mocy??????????????
wszak wiadomo, im większa moc kominka tym więcej kasy potrzeba, :wink:

ja mam zainstalowany kominek Tarnava 14 kW z DGP grawitacyjnym, nie wiem jak będzie zimą ale jak na razie nie potrafię zapanować nad temperaturą w pomieszczeniach, o ile w salonie jest OK, to w pokojach na poddaszu jest za ciepło, ciągle muszę uchylać okna.
A tak na marginesie jeśli masz zamiar ogrzewać praktycznie tylko salon, to nie lepsza koza?? :wink:
Forumowicze którzy mają to grzejące zwierzę :wink: chwalą sobie takie rozwiązanie, a ile kasy zostanie????????

Gregor_Wrocław
19-09-2007, 20:55
Z twojego opisu wynika że nie masz zamiaru grzać kominkiem całego domu, nie zamierzasz robić DGP, no więc w jakim celu chcesz kupić kominek o takiej mocy??????????????
wszak wiadomo, im większa moc kominka tym więcej kasy potrzeba, :wink:
ja mam zainstalowany kominek Tarnava 14 kW z DGP grawitacyjnym,


Po przemyśleniach i pomocy wszystkich forumowiczów postanowiliśmy zainwestowac w 14kW + częściowe DGP grawitacyjne (tylko na klatkę schodową przez pomieszczenie gospodarcze nad salonem). Ewentualna przeróbka na DGP z dmuchawą nie będzie problemem w przyszłym roku, mając za sobą jedno-sezonowy bagaż doświadczeń kominkowych ;)
Dziękuję raz jeszcze wszystkim za pomoc i uwagi.
Pozdrawiam. Grzegorz.