PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ogrzewanie, gdy gaz ziemny niedlugo bedzie dostepny?



bimbelt
18-09-2007, 21:27
Wlasnie dzisiaj dostalem nowe warunki przylaczenia do sieci gazowej. Gazownia chce przejac plac budowy po komitecie spolecznym i dokonczyc budowe gazociagu. Dla mnie to dlugo wyczekiwana sytuacja, bo od poczatku bylem nastawiony na gaz ziemny. Do tej pory zakladalem jednak, ze gaz bedzie dopiero za kilka lat, a do tego czasu bede sie ogrzewal gazem z butli. No i co teraz? Z jednej strony szkoda inwestowac w butle i niszczyc elewacje kratkami wentylacyjnymi, a z drugiej zime trzeba jakos przezyc, bo jakos watpie w podlaczenie gazu jeszcze w tym roku. I co w takiej sytuacji poczac? Chcialem sie wprowadzic jeszcze tej zimy, wiec zadje rozwiazania typu koza nie wchodza w gre. Jakies pomysly?

NJerzy
18-09-2007, 22:02
Ja mam gaz na działce, ale nie podłączam, zdecydowałem się na prąd :-(

bimbelt
18-09-2007, 22:04
A tym pradem jak grzejesz? Jakis piec akumulacyjny? A moze grzejniki elektryczne? Liczyles ile cie bedzie kosztowala eksploatacja?

Tedii
18-09-2007, 22:36
Optymizm do pogratulowania.
Po obejrzeniu galerii to jeszcze masz ho,ho do końca.
A zima tuż,tuż.
I jakoś te ho,ho nie pokrywa się z tuż,tuż. :wink:

bimbelt
18-09-2007, 22:48
Optymizm do pogratulowania.
Po obejrzeniu galerii to jeszcze masz ho,ho do końca.
A zima tuż,tuż.
I jakoś te ho,ho nie pokrywa się z tuż,tuż. :wink:

Gdybym nie byl optymista, to bym sie pewnie w ogole nie zabieral za budowanie. Wiem, ze do zrobienia zostalo sporo, ale z drugiej strony do zamieszkania nie potrzebuje marmurow w srodku. Wykonczenie poddasza zostawie sobie "na potem". Do konca pazdziernika powinienem miec tynki posadzki i ogrzewanie. W grudniu mozna sie bedzie brac powoli za wykonczeniowke. Jak dobrze pojdzie, przed koncem zimy sie wprowadze. Tylko trzeba by w miedzy czasie dogrzewac czyms, stad ten watek.

Tedii
18-09-2007, 23:35
Ja w takim czasie grzałem żyleźniokiem z dłuuuugą rurą do komina.
A jak zabudowałem kominek to paliłem w nim non stop.
Jak miałem już wodę w środku to opatuliłem rurę byle czym i postawiłem grzejnik z termoregulatorem.Włączał się gdy temp. spadała poniżej 5 st.
Myślę że jedną zimę można przeżyć z prądem i piecami akumulacyjnymi.
Można kupić używki za parę groszy.

bimbelt
19-09-2007, 10:19
Niestety po wizycie w gazowni wyglada na to, ze beda to dwie zimy, bo aktualnie podpisuja umowy przylaczeniowe z data 04.2009. Pozostaje chyba zatem zbiornik z gazem plynnym. Troche szkoda kasy na montaz i demontaz zbiornika, ale coz zrobic jak chce sie szybko zamieszkac.

Tedii
19-09-2007, 21:11
Niestety po wizycie w gazowni wyglada na to, ze beda to dwie zimy, bo aktualnie podpisuja umowy przylaczeniowe z data 04.2009. Pozostaje chyba zatem zbiornik z gazem plynnym. Troche szkoda kasy na montaz i demontaz zbiornika, ale coz zrobic jak chce sie szybko zamieszkac.
To boli... :(

Maggie
19-09-2007, 21:33
A kominek? Jeśli ma być docelowo, nawet tylko rekreacyjnie, to pewnie sezon-dwa może funkcjonować jako główne źródło ogrzewania

bimbelt
19-09-2007, 22:07
A kominek? Jeśli ma być docelowo, nawet tylko rekreacyjnie, to pewnie sezon-dwa może funkcjonować jako główne źródło ogrzewania

Jakos nie wyobrazam sobie zimy z kominkiem jako jedyne zrodlo ogrzewania. Nie zamierzam robic zadnego DGP ani plaszcza wodnego, wiec pewnie musialbym spac przy tym kominku. Nawet zakladajac, ze wprowadze sie dopiero na wiosne, to pozostaje kwestia podgrzewania wody uzytkowej.

Barbossa
19-09-2007, 22:17
butle gaz 11kg, taniej pewnie niczego nie uświadczysz

d5620s
19-09-2007, 22:37
butle gaz 11kg, taniej pewnie niczego nie uświadczysz

My też takie rozw planujemy przez 6 miesięcy:)

NJerzy
19-09-2007, 22:52
Są też znacznie większe butle na propan - bodajże 30 kg,

bimbelt
20-09-2007, 07:58
A na ile taka butla starcza zima? Ogrzewany bedzie dom i woda uzytkowa.

NJerzy
20-09-2007, 08:16
Podziel pojemność butli przez dzienne zużycie gazu i Ci wyjdzie na ile dni wystarczy.

Bezdomna
20-09-2007, 10:18
Ten gaz z butli małej mnie zaintrygował...Chcemy zbiornik podziemny, a jak sie okazało trzeba mieć zgodę z ochrony środowiska, której wydanie trwa 3-4 miesiące :( Mogę zgłosić montaż i dziurę sobie wykopać za miesiąc, mogę mieć wewnętrzna instalację za góra 2 miesiące, ale pozwolenie dopiero w styczniu! Pozostaje mi coś zakombinować (kominek z płaszczem starczy?) albo zbiornik naziemny :(
Do Bimbelt: Shell oferuje darmową prawie instalacje(ok. 400 zł). Co prawda trzeba zużyć 15 tys litrów, ale ponoć jeden z forumowiczów wytargował zapis w umowie zgodnie z którym demontaż butli przy podłączeniu gazu ziemnego ma bezpłatny. Orlen natomiast chce za montaż 2.5 tys i nie wymaga dużego zużycia, jedynie 2 tys litrów na rok. Ceny za demontaż ma ponoć na stronie.Mam jeszcze info o progazie i gaspolu,jeśli Cię to interesuje mogę napisać.
A żeby zwiększyć Twój optymizm, ja też chcę się zimą wprowadzić, a stan jak widać na zdjęciach - wszystko przez chwilowy brak kasy i niesłowność ekip :( Możliwe jednak czy nie, muszę się wyprowadzić do końca lutego z wynajmowanego mieszkania :( Choćby do tej przyczepki ;)

Cypek
20-09-2007, 12:34
Shell oferuje darmową prawie instalacje(ok. 400 zł). Co prawda trzeba zużyć 15 tys litrów....

15 tyś litrów / 1,5 tyś/rok to jesteś uziemiony na 10 lat umową.


Orlen natomiast chce za montaż 2.5 tys i nie wymaga dużego zużycia, jedynie 2 tys litrów na rok.

Jak wyżej 2 tyś litrów na rok to sporo (dla domku 165 m2 jak u mnie) - max 1 tyś litrów + 4 m3 drewna do kominka.

Co do butli 33 kg - zbyt mała powierzchnia odparowywania i za mały wydatek. Przy grzaniu CWU piec stawał. Dopiero bateria 3 szt w moim przypadku załatwiła sprawę.

adwalk
20-09-2007, 13:13
Jeżeli masz już wodną instalację CO to tymczasowym rozwiązaniem może być kocioł elektryczny - ceny Kospela, czy Eltermu to ok. 2000.
Cena kWh uzyskanej z gazu płynnego i z prądu jest zbliżona.

Wciornastek
20-09-2007, 13:23
Shell oferuje darmową prawie instalacje(ok. 400 zł). Co prawda trzeba zużyć 15 tys litrów....

15 tyś litrów / 1,5 tyś/rok to jesteś uziemiony na 10 lat umową.


Orlen natomiast chce za montaż 2.5 tys i nie wymaga dużego zużycia, jedynie 2 tys litrów na rok.

Jak wyżej 2 tyś litrów na rok to sporo (dla domku 165 m2 jak u mnie) - max 1 tyś litrów + 4 m3 drewna do kominka.

Co do butli 33 kg - zbyt mała powierzchnia odparowywania i za mały wydatek. Przy grzaniu CWU piec stawał. Dopiero bateria 3 szt w moim przypadku załatwiła sprawę.




A ja wam mówię ża najlepszy i the besćiacki jest Gaspol
W życiu tak miłe niespodzianki mnie nie spotkały jak z tej firmy.
Ale po kolei. Ponad trzy miesiące szukaliśmy różnych dostawców gazu płynnego (bo jak ktoś tu napisał zazwyczaj decydują się na to ludzie którzy mają w bliżej nieokreślonym czasie nadzeję na gaz ziemny). W końcu po rozmowach z przedstawicielami firm okazało się że finansowo najlepej wychodzi się na Gaspolu. Gaspol robił dla nas projekty instalacji wewnętrznej i zewnętrznej i dostarczył piec Wissmana. W dwa tygodnie uwinęli się z projektami przywieżli do domu :D :o . Ja zaniosłam papiery do Starostwa. Pozwolenie na inst. wew. było już po 2 tygodniach - bo projekt profesjonalny :o :o Odebrałam stosowane pozwolenia i zgłosiłam do PINB-u. (Kierbud był z naszej strony i zrobienie podstawy betonowej - całość +/_ 500 zł). Potem zrobiliśmy stosowny przelewik i przyjechał piec oraz zbiornik. Potem ekipa w kilka godzin zrobiła instalacje wew i zewn. Istalacja wewn. była dłuższa niż w umowie i czekałam na fakturę z dopłatą a tu niespodzianka nic nie dopłacam :o :o :o :o :o :o
Tak to nistalacje zewnętrzną i wewnętrzną z piecem mam za 4 tys.

Brawo Gaspol

Gringo...
20-09-2007, 13:32
mam podobny problem z tym ze mi juz podciagneli rure do dzialki i czekam tylko na odbior. jesli nie zdaza ci podlaczyc to chyba zostanie ci prad. przynajmniej ja bym tak zrobil.

Bezdomna
20-09-2007, 13:46
A kominek z płaszczem starczy? Mam ochotę na podziemny zbiornik, ale na tą zimę się nie wyrobię w czasie. No, może na luty, czyli termin przeprowadzki.
A gaspol ma najdroższy gaz. Droższy od shella!

Wciornastek
20-09-2007, 13:58
A kominek z płaszczem starczy? Mam ochotę na podziemny zbiornik, ale na tą zimę się nie wyrobię w czasie. No, może na luty, czyli termin przeprowadzki.
A gaspol ma najdroższy gaz. Droższy od shella!

Tak i nie wszystko zależy jakim systemem chcesz płacić. Czy co kwartał czy co miesiąc czy za tankowanie z góry? Ponadto limity w razie likwidacji też są niższe. Wg. naszych obliczeń po ok. 5 latach można bez większej krzywdy finansowej mieć zbiornik zlikwidowany.

PS. Mam też dodatkowo kominek z płaszczem wodnym no i pożywiom uwidzim jak na tym wyjdziemy.

PS. Nie mam przekonania do gotowania na maszynkach elektrycznych a gaz z dużego zbiornika można też tak wykorzystywać

bimbelt
20-09-2007, 14:29
A kominek z płaszczem starczy? Mam ochotę na podziemny zbiornik, ale na tą zimę się nie wyrobię w czasie. No, może na luty, czyli termin przeprowadzki.
A gaspol ma najdroższy gaz. Droższy od shella!

Kominkiem mozesz sie ogrzac, ale po zimie masz gwarantowane malowanie scian. No chyba, ze masz super wysuszone drewno i potrafisz w kominku tak palic, zeby sie nie nakopcilo.

trobe
20-09-2007, 15:47
A na ile taka butla starcza zima? Ogrzewany bedzie dom i woda uzytkowa.

W taki sposób ostatniej (łagodnej) zimy ogrzewała się sąsiadka - dom w pierwszym roku użytkowania (ważne), 200 m2 (ogrzewała tylko parter) plus woda użytkowa, 1 osoba dorosła stale, dochodzące 1-2 inne plus małe dziecko (3 latka). Miała przy domu zamontowane 5 butli, nie wiem jakiej pojemności. Nie wiem również, jakie dokładnie było zużycie ale w najzimniejszych miesiącach kosztowało ją to około 1600,00 zł/miesiąc.