PDA

Zobacz pełną wersję : Rura doprowadzająca powietrze do kominka



skorpio
19-09-2007, 09:15
Jak prawidłowo powinno się układać rurę doprowadzającą powietrze do kominka? Czy powinna leżeć na chudziaku czy być przeprowadzona pod nim? Rura ta będzie przebiegać przez całą szerokość salonu i obawiam się, że leżąc na chudziaku (pomiędzy chudziakiem a wylewką) zimą w tym miejscu może przemarzać podłoga. Hydraulik twierdzi, że jest to specjalna rura o przekroju prostokąta, którą kładzie się na chudziaku. Czy ma rację?

///Tomek30
19-09-2007, 09:18
Ja kładę pod chudziakiem, ale ja mam tylko 30cm...

kachna28
19-09-2007, 09:23
Ja swoją rurę do kominka (też przez całą długość salonu) przeprowadziłam przez fundament (wystaje 40cm nad grunt) pod chudziakiem a nwet pod piaskiem, który wypełnia fundament. Ale jeszcze nie wiem czy to dobrze, bo spec od kominka jeszcze u nas nie był :roll: .

cemik1
19-09-2007, 09:24
Rura plastikowa o średnicy 110mm lekko wznosząca się w kierunku kominka. Ułożona zwykle pod chudziakiem, ale zależy to od wysokości podłogi pomieszczenia w którym jest kominek nad poziomem gruntu. Jeżeli wlot będzie zbyt nisko, może zimą zawiewać go śnieg.

długi
19-09-2007, 09:28
u mnie jest na chudziaku ale za póżno zajarzyłem :evil: :oops: jak masz okazje rób pod

miol
19-09-2007, 09:32
Witam
Ja ze względu na to żeby wlot gdzies na wysokości 40-50cm nad ziemią to położyłem na chudziaku ale tak że wlot jest okrągły i później jeszcze w ścianie przechodzi w prostokątny kanał PCV o wymiarach 20cmx5,5cm i tym kanałem przechodzę do kominka po chudziaku i tam znowu przechodzę z prostokątnego kanału na rurę fi150 którą wychodzę na poziom posadzki. Na ten kanał prostokątny połozyłem jedną warstwę styropianu 4cm i myślę że wystarczy. Takie kanały i kształtki do niego mozna kupić w składach budowlanych albo w marketach w dziale wentylacji, napewno są droższe od zwykłej rury kanalizacyjnej, szczególnie te kształtki,zakręty,łaczenia

uranos
19-09-2007, 12:41
zrobiłem tak jak ma cemik

krys1
19-09-2007, 12:55
Rura pod chudziakiem, ze względu na to , że u nas chudziak przykrywał ją ostatecznie tak ze 3-4 cm zazbroiliśmy beton nad rurą.

http://images12.fotosik.pl/101/537fec0744f9c071.jpg (www.fotosik.pl)

KaWo
19-09-2007, 13:51
O żesz w d..pę. To już wiem o czym zapomniałam... :x

boguslawskia
19-09-2007, 18:52
Nie zapomnij też o podobnej do kotłowni :)
Chyba, że stawiasz piec z zamkniętą komorą spalania lub będziesz wykuwał otwór w ścianie.

U siebie kładę dwie rury:
1. Salon do kominka.
2. Kotłownia do pieca na gaz.

Puszka
19-09-2007, 20:52
Co by nie zkladac nowego tematu mam kilka pytan w tej kwesti:

Chce dac rure pod chudziakiem o grubosci 150 lub 160 mm.

1. Czy pociagnac ja ze sciany północno-wschodniej (dlugosc ok 1m czy moze połnocno -zachodniej (7m)?? Wiem ze zlecane jest ze sciany zachodniej ale nie mam takiej mozliwosci.Sciane północno zachodnia mam skierowana na ulice co tez nie jest pozadane.

2. W ktorym miejscu ( w jakiej odlegolsci od naroznika (scian)) wyprowadzic prostopadle wylot rury??

3. Czy wystarczy ze dam rure rownolegle do podlogi a na koncu pod kominkiem dam kolanko 90 stopni? Oczywiscie po stronie sciany kratka.

4.Czy musze brac pod uwage ze moze zastosuje wklad z bezposrednim doprowadzeniem powietrza do komory? I wtedy zastosowac inne zakonczenie rury.

5 A w którym miejscu montuje sie przepustnice zamykajaca doplyw powietrza z zewnatrz w przypadku nie palenia w kominku. czy o tym tez musze juz myslec czy to dopiero pozniej

6. Czy sa specjalne rury tylko do tego czy zastosowac kanalizacyjne??


Nie chcialbym do tego wolac szpeca od kominkow bo pewnie cos skasuje a to przeciez prosta sprawa. Fachowca mam zamiar wolac po wylewkach zeby zamontowal DGP i moze wklad jak juz ten wybiore. Narazie mysle o Tarnavie

Pozdrawiam

Puszka

Jeż
19-09-2007, 21:18
Puszka
Ad1. Od północno-zachodniej. W zimę świeże powietrze lepiej ogrzeje się z gruntu na 7m, a w lecie trochę schłodzi.
Ad.5. Jeśli masz w domu szczelne okna i drzwi i wywiewy grawitacyjne, to przepustnica jest zbędna, bo rura ta jest drogą dostarczania świeżego powietrza nie tylko dla kominka, ale również dla ludzi. Zimne powietrze z dołu do góry nie lubi płynąć (ani ciepłe z góry na dół), chyba że w wyniku podciśnienia od wywiewów grawitacyjnych. Więc przepustnice lepiej zainstaluj na wywiewach grawitacyjnych, aby tłumić je w czasie dużych mrozów i by nie mieć cofki w jednym z tych wywiewów.
Ad.6. Dowolna.
Pozdrawiam
Jeż

Krzysztofik
19-09-2007, 21:21
Rura pod chudziakiem, ze względu na to , że u nas chudziak przykrywał ją ostatecznie tak ze 3-4 cm zazbroiliśmy beton nad rurą.

http://images12.fotosik.pl/101/537fec0744f9c071.jpg (www.fotosik.pl)
Ta siatka po to by wygodnie zaparkować czołgiem? :wink:
Do powietrza wystarczyłaby zwykła szara rurka a nie wysadzana szłachetnymi kamieniami pomarańczowa :wink:

kubaimycha
19-09-2007, 21:24
...jak powyższe...pod chudziakiem...

Edybre
19-09-2007, 21:26
A mnie też interesuje jak wylot rury zakańczacie na elewacji Ma ktoś foty?

khaldum
20-09-2007, 19:13
Puszka
Ad1. Od północno-zachodniej. W zimę świeże powietrze lepiej ogrzeje się z gruntu na 7m, a w lecie trochę schłodzi.
Ad.5. Jeśli masz w domu szczelne okna i drzwi i wywiewy grawitacyjne, to przepustnica jest zbędna, bo rura ta jest drogą dostarczania świeżego powietrza nie tylko dla kominka, ale również dla ludzi. Zimne powietrze z dołu do góry nie lubi płynąć (ani ciepłe z góry na dół), chyba że w wyniku podciśnienia od wywiewów grawitacyjnych. Więc przepustnice lepiej zainstaluj na wywiewach grawitacyjnych, aby tłumić je w czasie dużych mrozów i by nie mieć cofki w jednym z tych wywiewów.
Ad.6. Dowolna.
Pozdrawiam
Jeż

Ok, ja tu jestem totalne newbie, ale o tym, że powietrze trzeba doprowadzić do kominka to wiem.

A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?

kubaimycha
20-09-2007, 19:44
...u nas kominek jest pośrodku salonu-jadalni-kuchni ( przestrzeń bardzo otwarta)...powietrze doprowadzone od strony południe-wschód...Chyba nie ma większego znaczenia z której strony świata...

Jeż
20-09-2007, 19:55
A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?
Nie rozumiem pytania. Czy przebicie tej zachodniej ściany i zamontowanie czerpni bezpośrednio zasilającej świeżym powietrzem obudowę kominka nie jest oczywiste?
Pozdrawiam
Jeż

khaldum
20-09-2007, 20:02
A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?
Nie rozumiem pytania. Czy przebicie tej zachodniej ściany i zamontowanie czerpni bezpośrednio zasilającej świeżym powietrzem obudowę kominka nie jest oczywiste?
Pozdrawiam
Jeż

dla kogoś kto kupił rozpoczętą budowę 6 dni temu a na forum jest od 2 /słownie DWA/ dnii nie musi być oczywiste ...
jeśli w dodatku nigdy wcześniej sam nie budowała i nie uczestniczył w budowie ...

to tak jakbyś od siedmiolatka wymagał wyliczenia długości przeciwprostokątnej ... dla ciebie oczywiste... dla niego abstrakcja :wink:

pozdrawiam

Puszka
23-09-2007, 20:24
[quote="khaldum
Ok, ja tu jestem totalne newbie, ale o tym, że powietrze trzeba doprowadzić do kominka to wiem.

A jak jest kominek na ścianie zachodniej? to jak to zrobić na etapie chudziaka ?[/quote]

Tyle to ja tez wiem tylko chodzi mi ile sam wklad stoi od sciany czyi w jakiej odleglosci od sciany ma wychodzic ta rura.

raffran
23-09-2007, 20:40
U nas podejscie do kominka na scianie zachodniej od wewnatrz wyglada tak

http://images24.fotosik.pl/82/70622f30d73d6f9dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=70622f30d73d6f9d)

a tak od zewnatrz

http://images21.fotosik.pl/213/2d0b12431803804fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2d0b12431803804f)

krys1
23-09-2007, 21:11
Ta siatka po to by wygodnie zaparkować czołgiem?

Tak, oczywiście.

czandra
23-09-2007, 21:37
Rura pod chudziakiem, ze względu na to , że u nas chudziak przykrywał ją ostatecznie tak ze 3-4 cm zazbroiliśmy beton nad rurą.

http://images12.fotosik.pl/101/537fec0744f9c071.jpg (www.fotosik.pl)

Też mamy podobnie. Rura taka sama, średnica 160 mm. Wylot od strony wschodniej. Rura schowana jest w piasku, a na niej chudziak.

Jeż
23-09-2007, 21:54
....chodzi mi ile sam wklad stoi od sciany czyi w jakiej odleglosci od sciany ma wychodzic ta rura.
Dalej się nie rozumiemy. Po co wpuszczać rurę w chudziak i rozważać w jakiej odległości od ściany ma wychodzić z chudziaka, jeśli - jak zrozumiałem - kominek stoi przy zachodniej ścianie szczytowej budynku, więc można po prostu w tej ścianie zrobić dziurę i wstawić w nią czerpnię?
Pozdrawiam
Jeż

Robak
23-09-2007, 22:31
mam już wybudowane dwa kominy, ale żadnej rury nie mam
i co teraz? jakoś da się ją teraz podłączyć? nie mam jeszcze chudziaka, tylko piasek, ale jak tę rurę podłącza się do komina, z której strony :-)

pike22
24-09-2007, 07:44
mam już wybudowane dwa kominy, ale żadnej rury nie mam
i co teraz? jakoś da się ją teraz podłączyć? nie mam jeszcze chudziaka, tylko piasek, ale jak tę rurę podłącza się do komina, z której strony :-)

Rurę (najlepiej fi ~150) wyprowadzasz z podłogoi w miejscu w którym ma być wkład kominkowy. Później, w zależności od modelu wkładu (podejście powietrza z tyłu, czy od spodu) łączysz to rurą "spiro".

Edybre
24-09-2007, 20:48
A ma ktoś foty wylotu tej rury na wykończonej elewacji?

el-ka
24-09-2007, 21:11
Fotki nie mam, ale widziałam taką kratkę okrąglą, (biała, albo metalowa, kwadratowa pewnie też da się zamontować) - jak do wentylacji - aby jakieś zwierzątka nie wlazły do rury. Wygląda to normalnie. Rura równo z elewacją.

rael_ww
27-09-2007, 21:06
Słuchajcie, a jeżeli ten wlot powietrza na ścianie jest zrobiony bardzo nisko? tzn. blisko gruntu, zaledwie kilka cm nad gruntem, to jak go zabezpieczyć przed wodą i śniegiem?

Czy macie jakieś sprawdzone patenty?

el-ka
27-09-2007, 21:24
Rura jak ma nawet lekki spadek na zewnątrz, to woda przecież nie wcieknie do niej na tyle, żeby dostała się do kominka - a śnieg? No to może jakiś daszek, ułożone kamyki w rodzaju skalniaka. Myślę, że pod samym domem, gdzie jest okap nie będzie jednak tyle śniegu, żeby ja zasypało całkiem.

rael_ww
28-09-2007, 21:18
Pocieszasz mnie :)
Spadek będę miał zdecydowany, ale i tak się martwię, bo nie chcę, aby przy jakimś oberwaniu chmury woda wchodziła do tego otworu. Niby wpłynie i wypłynie, ale przy okazji może zamoczyć styropian ocieplający ściankę fundamentową i sam fundament.
Najlepiej byłoby, aby ten wlot był wyżej... ale się raczej już nie da :|
No nic... mogę jeszcze zastosować wlot prostokątny 10x20. Zawsze to 6cm wyżej w stosunku do okrągłego fi16 :)
Jeśli macie jeszcze jakieś podpowiedzi, to piszczie...

Sonika
28-09-2007, 21:45
A ma ktoś foty wylotu tej rury na wykończonej elewacji?

Ja mam, ale zdjęciem mogę służyć dopiero jutro.

Edybre
29-09-2007, 09:13
No to czekam :D

Sonika
29-09-2007, 10:35
Mam to zrobione tak (jeszcze nie ma podmurówki):

http://images13.fotosik.pl/115/2f1af677a955cacemed.jpg


http://images27.fotosik.pl/90/10a2371f656ff998med.jpg


http://images13.fotosik.pl/115/3bd587776eadf379med.jpg

Można zakręcić jak się chce, żeby zimne powietrze nie leciało do domu.

scooby
29-09-2007, 21:34
No nareszcie ktos zabral sie pozadnie i wstawil foto, i teraz juz tyle dylematow nie bedzie. bo zastanawialem sie czy ktos doprowadza taka rure z elewacji tej wyzszej wtedy rura wychodzilą by w scianie przy kominko a to chyba z celem by sie mijalo
A w kotlowni tez jest takie cos potrzebna?:| nie wystarczy doplyw powietrza z komina? :|

rael_ww
30-09-2007, 11:33
Słuchajcie, a jeżeli ten wlot powietrza na ścianie jest zrobiony bardzo nisko? tzn. blisko gruntu, zaledwie kilka cm nad gruntem, to jak go zabezpieczyć przed wodą i śniegiem?

Czy macie jakieś sprawdzone patenty?

Planowałem również podnieść poziom terenu o jakieś 10-15cm. Wtedy ten wlot wyjdzie już pod poziomem gruntu. Czy w takiej sytuacji wg Was lepiej przenieść ten wlot na jakiś wyższy poziom, czy zostawić go poniżej poziomu terenu, robiąc jakieś zagłębienie przy fundamencie (jakoś sam nie potrafię sobie tego wyobrazić :) ). Mieliście taki problem?

Jeż
30-09-2007, 22:14
...
Można zakręcić jak się chce, żeby zimne powietrze nie leciało do domu.
Nie chcę zakłócać debaty nad estetyką i wysokością nad gruntem czerpni powietrza z zewnątrz dla kominka. Więc tylko tak przy okazji chciałbym nieśmiało zauważyć, że zakręcanie (odcinanie) tej czerpni jest cokolwiek kłopotliwe (bo na zewnątrz domu) i ryzykowne (bo można zapomnieć odkręcić przed rozpaleniem kominka).
A przecież zimne powietrze napływa przez tę czerpnię w nie większej ilości niż ciepłe powietrze ucieka z domu przez wywiewy grawitacyjne. Zatem jakakolwiek przepustnica na drodze świeżego powietrza doprowadzanego pod kominek będzie zbędna, jeśli przepustnice będą w wywiewach grawitacyjnych i wywiewy te będą dławione tymi przepustnicami tym bardziej im niższa jest temperatura powietrza na zewnątrz. A taka regulacja wentylacji grawitacyjnej będzie znacznie lepsza, bo mniej kłopotliwa, bezpieczniejsza i oszczędniejsza. I - co niemniej istotne - przy takiej regulacji żaden wywiew nie staje się nawiewem przy dużych mrozach.
Pozdrawiam
Jeż

rael_ww
30-09-2007, 23:38
http://www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/jak-doprowadzic-powietrze-do-spalania_,6385_3475.htm

Na tej stronie można poczytać o doprowadzeniu powietrza do kominka. Wg muratora wlot powietrza powinien być na wysokości minimum 50cm!!! Rozumiem, że w wyniesinym wysoko domu sprzed 30-40 lat to nie problem, ale teraz, gdy większość z nas chce mieć dom blisko ogrodu...

Może przez środek salonu poprowadzę rurę i będę przez nią skakał!!! :)

Asia i Józek
01-10-2007, 03:59
Najlepiej dać rurę pod chudziakim, bo będzie nad nią izolacja (minimalnie 10 cm)
W zimie, rura dana w podłodze może mrozić parkiecik.

scooby
01-10-2007, 06:18
Hej. Do pom gosp tez taka rura? piec gazowy? albo tez taki na paliwa stała typu wegiel drewno.

scooby
01-10-2007, 06:57
Hej. Do pom gosp tez taka rura? piec gazowy? albo tez taki na paliwa stała typu wegiel drewno.

kachna28
01-10-2007, 07:50
Hej. Do pom gosp tez taka rura? piec gazowy? albo tez taki na paliwa stała typu wegiel drewno.
ja w kotłowni będę miała gazowy kondensacyjny,. Ale jego nie podłącza się do komina -tylko wypuszcza się taką rurę przez ścianę. Jeżeli zwykły gazowy lub węglowy -no to tradycyjnie komin spalinowy. Ale żaden z ww nie wymaga doprowadzenia powietrza od "spodu" tylko dobrej wentylacji.

scooby
01-10-2007, 08:08
Dzieki za rade bo znalazlem juz magikow co to robia....

kachna28
01-10-2007, 09:01
Dzieki za rade bo znalazlem juz magikow co to robia....
:o To może się robi? ja o niczym takim nie słyszałam ani nie planuję robić... ale może jestem jakaś nieuświadomiona? :-?

Jeż
01-10-2007, 09:56
ja w kotłowni będę miała gazowy kondensacyjny,. Ale jego nie podłącza się do komina -tylko wypuszcza się taką rurę przez ścianę. Jeżeli zwykły gazowy lub węglowy -no to tradycyjnie komin spalinowy. Ale żaden z ww nie wymaga doprowadzenia powietrza od "spodu" tylko dobrej wentylacji.
A co rozumiesz pod sformułowaniem "dobra wentylacja"? Czy również nawiew? Jeśli tak, to OK. Jeśli zaś tylko wywiew grawitacyjny, to pomyśl również o nawiewie. I wtedy może wrócisz do rury nawiewnej. Nie musi być pod kocioł. Po prostu do kotłowni. Nie musi być rura. Po prostu otwór w ścianie zewnętrznej przy podlodze kotłowni z maskującą czerpnią wentylacyjną na zewnątrz.
Pozdrawiam
Jeż

cemik1
01-10-2007, 10:13
Do kotłowni powietrze powinno być doprowadzone tzw. zetką (kanał w kształcie wyprostowanego Z). Kilka miesięcy temu była jednak na forum dyskusja, czy wyżej powinien być otwór wlotowy (ten na zewnątrz) czy wręcz przeciwnie.

kachna28
01-10-2007, 10:23
Z tego co wyczytałam -to chyba jednak kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania nie musi mieć tego osobnego doprowadzenia. Poczytajcie:
Niska temperatura spalin w kotłach kondensacyjnych powoduje, że ciąg w kominie nie jest dostatecznie silny. Dlatego takie kotły są zawsze wyposażone w wentylator zasysający powietrze niezbędne do spalania i wypychający spaliny przez dołączony do kotła przewód spalinowy. Z tego powodu mają zamkniętą komorę spalania – rozwiązanie to zapewnia większe bezpieczeństwo (spaliny nie mogą się przedostać do pomieszczenia) oraz mniejsze straty ciepła i wyższy komfort (zimne powietrze zasysane przez kocioł nie wychładza pomieszczenia, bo dopływa do niego z zewnątrz specjalnym przewodem).
Kotły z zamkniętą komorą spalania na ogół są wyposażone w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe,którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny. Jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW i jest on zainstalowany w domu jednorodzinnym, przewód spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę. Z kotłów o większej mocy przewód musi być poprowadzony nad dach.
Zamkniętą komorę spalania i wentylator mogą mieć także kotły niekondensacyjne, ale jest to zawsze opcja dostępna
za dopłatą.

rael_ww
01-10-2007, 10:32
Z tą wentylacją w przypadku kotłów kondensacyjnych to chodzi o to, że są to urządzenia na gaz. Nigdy nie można wykluczyć rozszczelnienia instalacji. Po to jest ta wentylacja i ewentualne otwory w ścianie. Chodzi o bezpieczeństwo. Regulują to przepisy.

kachna28
01-10-2007, 10:37
Z tą wentylacją w przypadku kotłów kondensacyjnych to chodzi o to, że są to urządzenia na gaz. Nigdy nie można wykluczyć rozszczelnienia instalacji. Po to jest ta wentylacja i ewentualne otwory w ścianie. Chodzi o bezpieczeństwo. Regulują to przepisy.
Wiem rael -wentylacja jest konieczna -to nie ulega dyskusji -kwestą jest to czy wystarczy w kotłowni jeden przewód wentylacyjny w kominie + to doprowadzenie powietrza przez komin powietrzno-spalinowy kotła przez ścianę. Z tego co się orientuję bo rozmowie z moim instalatorem -nie trzeba nic więcej, ale może ktoś ma inne zdanie :-? ?

rael_ww
01-10-2007, 12:42
Z tą wentylacją w przypadku kotłów kondensacyjnych to chodzi o to, że są to urządzenia na gaz. Nigdy nie można wykluczyć rozszczelnienia instalacji. Po to jest ta wentylacja i ewentualne otwory w ścianie. Chodzi o bezpieczeństwo. Regulują to przepisy.
Wiem rael -wentylacja jest konieczna -to nie ulega dyskusji -kwestą jest to czy wystarczy w kotłowni jeden przewód wentylacyjny w kominie + to doprowadzenie powietrza przez komin powietrzno-spalinowy kotła przez ścianę. Z tego co się orientuję bo rozmowie z moim instalatorem -nie trzeba nic więcej, ale może ktoś ma inne zdanie :-? ?

Mój znajomy zainstalował taki kocioł i miał takie zalecenie (od projektanta i kominiarza), aby zrobić dziurę w ścianie. Nie zrobił. Zobaczymy co na to powie kominiarz przy odbiorze.

rael_ww
01-10-2007, 12:50
Z tą wentylacją w przypadku kotłów kondensacyjnych to chodzi o to, że są to urządzenia na gaz. Nigdy nie można wykluczyć rozszczelnienia instalacji. Po to jest ta wentylacja i ewentualne otwory w ścianie. Chodzi o bezpieczeństwo. Regulują to przepisy.
Wiem rael -wentylacja jest konieczna -to nie ulega dyskusji -kwestą jest to czy wystarczy w kotłowni jeden przewód wentylacyjny w kominie + to doprowadzenie powietrza przez komin powietrzno-spalinowy kotła przez ścianę. Z tego co się orientuję bo rozmowie z moim instalatorem -nie trzeba nic więcej, ale może ktoś ma inne zdanie :-? ?

Mój znajomy zainstalował taki kocioł i miał takie zalecenie (od projektanta i kominiarza), aby zrobić dziurę w ścianie. Nie zrobił. Zobaczymy co na to powie kominiarz przy odbiorze.

Tu jest porada eksperta:
http://www.muratordom.pl/eksperci_instalacje/odpowiedz/kotlownia-dla-pieca-kondensacyjnego,7538,13-0.htm

rael_ww
01-10-2007, 13:37
A wracając do tematu doprowadzenia powietrza do kominka, to jeszcze podsunięto mi taki pomysł, aby wyjść przez ścianę rurą pod poziomem gruntu, zrobić kolanko i do góry na odpowiedni poziom wyprowadzić. Przewód idący po zewnętrznej stronie ściany ku górze (albo w ścianie) zakryć ociepleniem ściany.

Co Wy na to?
Czy takie wywijasy mogą źle wpływać na pracę kominka?
I czy tam gdzieś nie będzie się gromadziła wilgoć?

Jeż
01-10-2007, 13:58
Z tą wentylacją w przypadku kotłów kondensacyjnych to chodzi o to, że są to urządzenia na gaz. Nigdy nie można wykluczyć rozszczelnienia instalacji. Po to jest ta wentylacja i ewentualne otwory w ścianie. Chodzi o bezpieczeństwo. Regulują to przepisy.
Wiem rael -wentylacja jest konieczna -to nie ulega dyskusji -kwestą jest to czy wystarczy w kotłowni jeden przewód wentylacyjny w kominie + to doprowadzenie powietrza przez komin powietrzno-spalinowy kotła przez ścianę. Z tego co się orientuję bo rozmowie z moim instalatorem -nie trzeba nic więcej, ale może ktoś ma inne zdanie :-? ?
Ki diabeł? Nie mogę zrozumieć dlaczego wentylacja tak często kojarzona jest tylko z wywiewem. Dlaczego o nawiewie zapomina nawet instalator kotłowni? Przecież wentylacja to wymiana powietrza a nie tylko wywiew, więc bez nawiewu jej nie ma. Czy to jest takie trudne do zrozumienia? Czy konieczne są przepisy i upór ekspertów lub komiarzy, aby zaakceptować oczywistość, że bez nawiewu wywiew nie działa? Przepraszam za te pytania, ale parę postów wcześniej napisałem to samo bardziej uprzejmie i pozostało niezauważone.
Pozdrawiam
Jeż

kachna28
01-10-2007, 14:05
Jeż -nie irytuj się -my tylko wymieniamy się opiniami na ten temat. Myślałam, że ta rura od kotła:
Kotły z zamkniętą komorą spalania na ogół są wyposażone w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe,którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny.
+ wentylacja grawitacyjna w przewodzi kominowym są wystarczające :roll: .

rael_ww
01-10-2007, 14:54
To może ja Was pogodzę i "przeniosę" w inne miejsce :). I tam się awanturujcie :lol: Zresztą w różnicy zdań nie ma nic złego. O to chodzi na forum żeby poznać różne podejścia do tematu, te krytyczne również.

...ale tutaj rozmawiajmy o doprowadzeniu powietrza do kominka

A wracając do tematu doprowadzenia powietrza do kominka, to jeżeli ktoś ma poprowadzoną tę czerpnię wg mojego ostatniego opisu (od kominka pod chudziakiem na zewnątrz, a później po zewnętrznej stronie ściany do góry np. na wysokość 50cm), to będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami.

Bigbeat
01-10-2007, 16:34
A wracając do tematu doprowadzenia powietrza do kominka, to jeżeli ktoś ma poprowadzoną tę czerpnię wg mojego ostatniego opisu (od kominka pod chudziakiem na zewnątrz, a później po zewnętrznej stronie ściany do góry np. na wysokość 50cm), to będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami.
Znajomi tak mają i im działa ;)
Natomiast nie wiem (i oni pewnie też nie wiedzą), czy działało by lepiej bez zawijasów ;)

Edybre
01-10-2007, 22:30
Mam to zrobione tak (jeszcze nie ma podmurówki):

http://images13.fotosik.pl/115/2f1af677a955cacemed.jpg


http://images27.fotosik.pl/90/10a2371f656ff998med.jpg


http://images13.fotosik.pl/115/3bd587776eadf379med.jpg

Można zakręcić jak się chce, żeby zimne powietrze nie leciało do domu.

Czyli powinnam szukać tego pod nazwą anemostat, czy tak?

Jeż
02-10-2007, 07:55
Jeż -nie irytuj się -my tylko wymieniamy się opiniami na ten temat. Myślałam, że ta rura od kotła:
Kotły z zamkniętą komorą spalania na ogół są wyposażone w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe,którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny.
+ wentylacja grawitacyjna w przewodzi kominowym są wystarczające :roll: .
kachna28
Nadal nie rozumiesz o co mi chodziło. A chodziło o to, że jeśli pomieszczenie ma być wentylowane, to zawsze, w każdym wypadku, obojętne czy w tym pomieszczeniu jest jest jakiś kocioł czy nie, czy ma jakieś rury czy nie, czy w ogóle jest, może go wcale nie być, pomieszczenie może być zupełnie puste, ale jeśli ma być wentylowane grawitacyjnie, to nie wystarczy do tego wentylowania wywiew grawitacyjny. Konieczny jest jakiś nawiew. Albo przez nieszczelne okna, albo przez nawiewnik podokienny, albo przez jakikolwiek otwór łączący wentylacyjnie to pomieszczenie z powietrzem atmosferycznym.

Przyczyny zapominania o nawiewie w rozważaniach o wentylacji grawitacyjnej są dwie.

Pierwsza polega na tym, że całe wieki okna i drzwi były nieszczelne. Więc przez całe wieki nawiew był, czy ktoś tego chciał czy nie, przez tzw. infiltrację. Ale ludzie w drugiej połowie XX wieku zaczęli budować szczelne wentylacyjnie domy. I sytuacja zmieniła sie diametralnie. W szczelnych wentylacyjnie domach nawiew być musi, powtarzam musi, tak samo jak wywiew, aby wentylacja grawitacyjna działała. Mnie wydaje się to oczywiste. Uważam, że wystarczy napomknąć o szczelności domu i zahamowanej infiltracji, aby każde dziecko skojarzyło zagadnienie. To wydaje mi się tak samo proste jak przysłowie "z pustego i Salomon nie naleje", że każdy od razu wie o co chodzi. I podobnie powietrze, jeśli ma wypływać, to skądś musi napływać. To też wydaje mi się banalnie proste i oczywiste. Ale okazuje się, że dla niektórych nie jest. I tego właśnie nie mogę zrozumieć. Może Ty mi wytłumaczysz na czym polega ten fenomen?

Dlaczego na tym forum poddawano w wątpliwość czy rura doprowadzająca świeże powietrze dla kominka jest konieczna? Dlaczego każdy kominiarz kontrolując wentylację pomieszczeń od razu zadziera głowę pod sufit i szuka wywiewów grawitacyjnych, a nie każdy szuka nawiewów? Wielu nawiew w ogóle nie interesuje. Podobnie jako Twojego instalatora kotłowni. Dlaczego ludzie wielokrotnie pytają na tym forum jak przeciwdziałać cofce z jakiegoś komina wentylacyjnego np. w łazience na piętrze? Czy w takiej sytuacji zwiększenie nawiewu lub zdławienie pozostałych wywiewów to rozwiązania wymagające genialnego umysłu? Albo czy zaparowywanie okien po ich wymianie na nowe szczelne to zagadka wymagająca dłuższych rozważań? I tu dochodzę do przyczyny drugiej. Ale może lepiej o niej nie pisać.

Pozdrawiam
Jeż

adiz1
02-10-2007, 07:58
Mam to zrobione tak (jeszcze nie ma podmurówki):

http://images13.fotosik.pl/115/3bd587776eadf379med.jpg

Można zakręcić jak się chce, żeby zimne powietrze nie leciało do domu.

Wg mnie adoptowanie do tego anemostatu to kiepskie rozwiązanie:

1. przydała by się kratka z siatką (metalową) - owady, gryzonie
2. Anemostat stosuje się zazwyczaj przy wentylacji mechanicznej gdzie to wentylator tłoczy powietrze do spalania - do kominka jest zasysane "grawitacyjnie" więc ten plastikowy talerz będzie powodował niepotrzebnie dodatkowe opory dla powietrza.

kbab
02-10-2007, 08:54
Witam
Zdecydowanie popieram doprowadzenie powietrza do kominka pod chudziakiem. Gdybym dzisiaj budował do to zastosowałbym kilka (trzy) rury ułożone pod płytą domu z wlotami od strony zachodniej i ujściem po kominkiem (zrobiłbym to w celu dostarczenie do domu większej ilości powietrza oraz zmniejszenia oporów jego przepływu). Taki układ to najprostsze i najtańsze GWC. Temperatura powietrza wpadającego do domu jest nawet o kilkadziesiąt st.C wyższa od temperatury na zewnątrz (pomiary dokonywałem osobiście - są w innym wątku). Powietrze dostarczone czerpnią w ścianie musimy o te kilkadziesiąt st.C podgrzać. Dodam, że latem układ jest naturalną klimatyzacją - chłodzi wpadające do domu powietrze. Czerpnia zakończona trójnikiem aby dopasować wysokość wlotu to dobry, a czasem konieczny pomysł. Zakrywanie wlotu powietrza anemostatem to nie jest dobry pomysł, lepiej (jeśli ktoś musi) regulować dopływ powietrza pod kominkiem.
Pozdrawiam Leon z Wrocławia

tom17
02-10-2007, 14:20
w którymś wątku czytałem że gwc pod chudziakiem to nie jest dobry pomysł bo zimą wychładzamy grunt który w założeniach przy obliczniu np grubości izolacji pod wylewka ma ok 8 st C. Robiąc gwc pod posadzka należałoby więc ocieplic posadzki lepiej niz ściany zewnętrzne :roll:

martinezbb
02-10-2007, 19:11
jezeli robicie doprowadzenie powietrza do kominka,proponuje zrobic to samo do pokoju lub kuchni bedzicie miec dodatkowe powietrze swieze" w zimie oraz chłodne w leciebez koniecznosci zbednych wietrzeń pomiesczeń

scooby
02-10-2007, 19:38
Ale wyszło u mnie z tym doplywem powierzta wrrr!!! rura kupiona wszyscy o tym mówilismy ze zrobi sie pozniej...wczoraj dzis rano pozniej popoludniu i jak przyszlo co do czego, grucha wylala beton ekipy pojechaly, patrze rura pod plotem lezy:|
chudziak bedzie przeciety rura ułozona i ten kawalek znowu zalany takze nic strasznego.

martinezbb
02-10-2007, 19:49
dokładnie , w naszym przypadku rura wychodziła jak sie okazało podczas stawiania kominkaokoło 10 cm poza obrysem kominka,nic innego nie pozostało jak kucie tyle tylko ze oprócz chudziaka również wylewkw :wink:

rael_ww
02-10-2007, 20:47
Podobny wątek był również pod tym adresem:
http://forum.muratordom.pl/post1713729.htm?highlight=zbrojenie%20chudziaka

Tam są właśnie komentarze na temat wyprowadzenia wlotu powietrza pod ziemią.

aleksandra1
03-10-2007, 07:05
U mnie po podsypaniu domu rura wyszła poniżej poziomu gruntu. Czy ma ktoś jakieś fotki, jak to podciągnąć wyżej i wykończyć?

sailor_ro
19-02-2008, 18:56
Witam

To ja zadam takie pytanie kominek czysto dekoracyjny,rozpalany 3-4 razy w miesiacu,dla nastroju.Czy musze doprowadzac rurę??
Wkład nie wiekszy niz 10 kW,prawdopodobnie jakas Invicta.

Pozdrawiam

Lookita
19-02-2008, 21:20
Mase juz slow popisano na ten temat-zewnetrzne doprowadzenie powietrza zawsze ma za zadanie uniezaleznic spalanie w kominku od dostepu powietrza z zewnatrz- z domu,z pomieszczen-zjawisko podcisnienia.Zwlaszcza gdy ma sie reku.Kominek doslownie pozera powietrze metrami 3.
Czy palisz okazyjnie,czy nie, to tlenu potrzeba do spalania.Budujac dom,warto to zawsze doprowadzenie zrobic...Nigdy nie wiesz czy nie bedzie kominek jednak jedyna atrakcja.A jak nie masz...to nie warto rujnowac i zakladac.Gdy ma sie reku...a nie ma rury...to chyba zrezygnowalbym...z rury do kominka i kominka....

skorpio
19-02-2008, 22:14
Voila

sailor_ro
20-02-2008, 07:53
Reku nie ma,ale mozliwosc zrobienia jest,tylko pytanie tego typu,kominek bedzie wykonany w terminie pozniejszym,nie wiem kiedy,rure wstawiam teraz i co potem,przykrywam ta dziure jakas podloga,ale nie wiem trzeba to przyslonic z obu stron,zeby nie wialo.Na zewnatrz daje kratke i z glowy,ale co w salonie??
pozdrawiam

skorpio
20-02-2008, 08:02
Jeżeli nie chcesz mieć dodatkowej wentylacji możesz tę rurę zaślepić deklem, które są w normalnej sprzedaży jako wyposażenie rur.

piotrm74
20-02-2008, 08:32
jaki przekrój ruy położyć?
Czy można na chudziaku? będę miał styropian na chudziaku (3X5 cm) + szlichta jakieś 8cm.

skorpio
20-02-2008, 08:41
jaki przekrój ruy położyć?
Czy można na chudziaku? będę miał styropian na chudziaku (3X5 cm) + szlichta jakieś 8cm.

Przeczytaj wszystko od początku a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Cinek23
20-02-2008, 19:45
Kominek będzie znajdował się na I piętrze dom jednorodzinny z podpiwniczeniem), nie można poprowadzić rury w stropie, czy można wprowadzić ją przez piwnicę w kanał wentylacyjny komina i wyjść na piętrze? Oczywiście kanał ten będzie przeznaczony tylko na tą rurę?

sailor_ro
22-02-2008, 08:07
Witam

Postanowiłem że rurę położę,ale czytając posty innych uzykowników forum,znalazłem kilka szkół,ja chciałbym podprowadzić rurę nie bezpośrednio pod wkład(centralnie,ale poprowadzić ja przy ścianie),po tożeby pozniej jak juz bede robił kominek przedłuzyc ja tak zeby wystawala jakies 70 cm nad ziemie.
Czytalem ze w ten sposob powietrze doprowadzane jest z zewnatrz jest ogrzewane przez kominek i nie tloczymy zimnego do pomieszczenia.
Z tym ze zastanawiam sie jak zalatwic sprawe zamykania i otwierania przeplywu,dlatego że do rury po zabudowaniu dostepu miec nie bede,nalezaloby wyciagnac jakies ciegno i nie wiem jak to mozna rozwiazac??

Inna sprawa ze chce ta rure wykorzystac dwojako,rowniez jako nawiew w kotłowni wstawic trojnik i zrobic wylot w pom. gosp.
Czy to rozwiazanie jest prawidłowe??
pozdrawiam

pkm
22-02-2008, 16:43
Poruszany tu temat usytuowania rury na zewnątrz wydaje mi sie że można wykonać w prosty sposób, rure należy wyprowadzić w ziemi powiedzmy 2m od budynku i zakończyć rurką wyprowadzona 70cm ponad grunt zakończoną jakimś daszkiem....lekko łatwo i przyjemnie, nie musimy przy tym na elewacji osadzać jakiś kratek.

pierwek
22-02-2008, 18:04
a czy rura taka jak drenarska ale bez dziurek (taka żółta karbowana) fi 100 nadaje sie żeby nią puścić powietrze do kominka?
puszczona byłaby na chudziaku w styropianie bo chudziak już jest.
styropianu będzie 10cm - nad tym wylewka 7cm

Gościk
22-02-2008, 23:14
a czy rura taka jak drenarska ale bez dziurek (taka żółta karbowana) fi 100 nadaje sie żeby nią puścić powietrze do kominka?
puszczona byłaby na chudziaku w styropianie bo chudziak już jest.
styropianu będzie 10cm - nad tym wylewka 7cm
Podciągam temat, j.w. :)

pkm
22-02-2008, 23:24
Wszystko zależy do jakiego kominka to doprowadzenie powietrza, przy wiekszych kominkach ta średnica może być troche mała, jakimś rozwiązaniem byłoby poprowadzenie dwóch takich rurek, lub np. kanał ptostokatny 8X20cm

Piotr_ok
23-02-2008, 15:42
cz takie rozwiązanie będzie ok? szczególnie dla kominka z PW (jesli ma to znaczenie)

http://images30.fotosik.pl/164/3ac2b4811b22e6b1.gif (www.fotosik.pl)

pozdrawiam
Piotr

pablitoo
23-02-2008, 15:54
a czy rura taka jak drenarska ale bez dziurek (taka żółta karbowana) fi 100 nadaje sie żeby nią puścić powietrze do kominka?
puszczona byłaby na chudziaku w styropianie bo chudziak już jest.
styropianu będzie 10cm - nad tym wylewka 7cm

Hmmm - uważam ze nie ma co robić rzeźby - ja dałem kształtkę wentylacyjną prostokątna 8x20 na chudziaku w styropianie - nad tym wylewka - taka kształtka wentylacyjna jest sztywniejsza i ma grubsze ścianki - a koszt nie jest jakiś kosmiczny - u mnie wyszło z 8m takiej rury - wyprowadzona jest przez ścianę zew i zakończona kratką z filtrem w elewacji ... - sprawuje się znakomicie - zwłaszcza że ja zrobiłem nią doprowadzenie powietrza do kominka z paleniskiem otwartym - powietrze jest doprowadzone do popielnika i przez jego regulowaną część mogę sterować jego ilością dostarczoną do spalania .

Gościk
23-02-2008, 21:42
a czy rura taka jak drenarska ale bez dziurek (taka żółta karbowana) fi 100 nadaje sie żeby nią puścić powietrze do kominka?
puszczona byłaby na chudziaku w styropianie bo chudziak już jest.
styropianu będzie 10cm - nad tym wylewka 7cm

Hmmm - uważam ze nie ma co robić rzeźby - ja dałem kształtkę wentylacyjną prostokątna 8x20 na chudziaku w styropianie - nad tym wylewka - taka kształtka wentylacyjna jest sztywniejsza i ma grubsze ścianki - a koszt nie jest jakiś kosmiczny - u mnie wyszło z 8m takiej rury - wyprowadzona jest przez ścianę zew i zakończona kratką z filtrem w elewacji ... - sprawuje się znakomicie - zwłaszcza że ja zrobiłem nią doprowadzenie powietrza do kominka z paleniskiem otwartym - powietrze jest doprowadzone do popielnika i przez jego regulowaną część mogę sterować jego ilością dostarczoną do spalania .
ale , jak ktoś by chciał taką "rzeżbę" robic to można tak zrobić ?
Swoja drogą, chyba fajnie to rozwiązałeś.

pablitoo
24-02-2008, 08:18
ale , jak ktoś by chciał taką "rzeżbę" robic to można tak zrobić ?
Swoja drogą, chyba fajnie to rozwiązałeś.

Hmmm - rzeźba to może niezbyt fortunne określenie - widziałem kiedyś podobną "konstrukcję" u kolegi który jako kanały wentylacyjne do wywietrzaków na dachu użył rury drenarskiej owiniętej folia stretch aby zatkać dziurki ... - i może stąd takie moje skojarzenie .
Pewnie że możesz użyć takiego rozwiązania - tylko jak ja robiłem u siebie wolałem to zrobić bardziej trwale , porządnie i wygodnie - taki kanał jak u mnie ma 8 cm wysokości - łatwo jest go schować i pod wylewka nie zajmuje dużo miejsca , jest sztywny , wytrzymały no i przede wszystkim do tego celu przeznaczony .

sailor_ro
25-02-2008, 13:42
hey

ostatni post w temacie bo jutro zabieram sie do pracy.przed tym jednak pare pytan:
czy problemem bedzie to jesli rura bedzie zakrecona pod katem 90 stopni?
druga sprawa upatrzylem sobie kominek,ktory ma dwa warianty,pobieranie powietrza z zewnatrz(krociec z tylu kominka) lub z pomieszczenia.I teraz który wybrać i ewentualnie jaka bedzie roznica w umiejscowieniu rury.
Bo jak rozumiem jesli podlaczam do wkladu,to wiadomo,naotmiast jesli pobiera powietrze z pomieszczenia,to chyba moze pod wkładem,ale rownie dobrze i obok wkładu.
Cytałem jeszcze tutaj w któryms z postów,ze dobrze podciagnac ta rure troszke wyzej,tak nad wkład,bo ciepłe powietrze bedzie ogrzewac to nawiewane do pomieszczenia,co o tym sadzicie??
pozdrawiam

Piotr_ok
25-02-2008, 14:07
cz takie rozwiązanie będzie ok? szczególnie dla kominka z PW (jesli ma to znaczenie)

http://images30.fotosik.pl/164/3ac2b4811b22e6b1.gif (www.fotosik.pl)

pozdrawiam
Piotr

ma ktos wiedze w tym temacie? czy bedzie ok?
czy naplyw powietrza z zewnatrz moze byc wykonany w ten sposob?
pozdrawiam
Piotr

leonsl
27-07-2008, 19:52
Mam pytanie. . Czy lepiej dać rurę z czerpnią skierowaną na zachód, czy północ i końcówkę skierować na zachód. Wariant drugi wydaje mi się lepszy, bo zawsze "ciągnie" po ścianie, ale może się mylę? Proszę o opinie.
I drugie pytanie - czy wystarczy rura 110 mm do kominka o mocy 12-14 kW?

cemik1
28-07-2008, 05:41
1. Na zachód.
2. Wystarczy.

irysy
28-07-2008, 09:46
Mam pytanie. . Czy lepiej dać rurę z czerpnią skierowaną na zachód, czy północ i końcówkę skierować na zachód. Wariant drugi wydaje mi się lepszy, bo zawsze "ciągnie" po ścianie, ale może się mylę? Proszę o opinie.
I drugie pytanie - czy wystarczy rura 110 mm do kominka o mocy 12-14 kW?
Umiejscowienie zależnie od strony świata nie ma znaczenia gdyż powietrze z rury kominek sam zasysa, a nie jest ono do niego wdmuchiwane.
Rura doprowadzająca powietrze to min. 160 mm.

am76
28-07-2008, 10:23
W projekcie mam komin z kształtek Schiedel. Kształta dla kominka ma główny otwór spalinowy i przy nim mniejszy otwór wentylacyjny. Czy ten otwór wentylacyjny zastępuje rurę doprowadzającą powietrze do kominka? Jeśli tak, to które podejście jest lepsze - z rurą pod podłogą czy z dodatkowym kanałem wentylacyjnym?

irysy
28-07-2008, 10:27
Kanał wentylacyjny to jedna rzecz, a doprowadzenie powietrza do kominka do druga rzecz...

am76
28-07-2008, 13:14
To w takim razie po co jest ten kanał wentylacyjny w kształce do komina spalinowego? Sądziłem że tędy doprowadzane jest powietrze do spalania w kominku.

Chodzi mi o coś takiego jak jest pojkazane w tym cenniku pod nazwą "Jednociągowy z wentylacją":

http://www.schiedel.pl/uploads/media/C_Schiedel_RONDO_I_PUSTAKI_WENTYLACYJNE_2008_01.pd f

sailor_ro
28-07-2008, 13:59
To jest kanał wywiewny,czyli wentylujacy pomieszczenie.
A kanał doprowadzajacy powietrze to inaczej nawiew.
Przy kominku( i nie tylko) musisz mieć oba.

pozdrawiam

AnZol
30-07-2008, 13:23
...

am76
30-07-2008, 13:56
To jest kanał wywiewny,czyli wentylujacy pomieszczenie.
A kanał doprowadzajacy powietrze to inaczej nawiew.
Przy kominku( i nie tylko) musisz mieć oba.


Ostatnie zdanie chyba nie dotyczy kominków z zamkniętą komorą spalania? Czy tak?

sailor_ro
30-07-2008, 16:00
A dlaczego nie dotyczy??

To jest tak samo jak np. z kotłami na paliwo stałe, w kotłowni masz mieć kratke nawiewna (umieszczona bodajze 30 cm nad podłoga) i wywiewną umieszczoną pod sufitem.
Kominek czy to otwarty czy zamknięty do spalania potrzebuje powietrza i dlatego musimy zapewnić dopływ powietrza.

pozdrawiam

am76
30-07-2008, 16:10
Hm, nie rozumię. Skoro mam zamkniętą komorę spalania w kominku/piecu to przecież powietrze do spalania do komory dostarczam osobną rurą pod podłogą. Po co więc potrzebne mi są jakieś kratki jeszcze do tego wszystkiego i dodatkowy kanał wentylacyjny?

Może dla pewności przypomnę, że pytaem o:

kanał wentylacyjny w kształce do komina spalinowego
Chodzi mi o coś takiego jak jest pojkazane w tym cenniku pod nazwą "Jednociągowy z wentylacją":
http://www.schiedel.pl/uploads/media/C_Schiedel_RONDO_I_PUSTAKI_WENTYLACYJNE_2008_01.pd f

sailor_ro
30-07-2008, 17:00
Tak naprawde to teraz ja nie rozumiem,ale od poczatku
wentylacja-to jedno,a nawiew to drugie.

Komin do ktorego link podajesz, zawiera kanał dymowy/spalinowy i kanał wentylacyjny czyli inaczej mówiac taki który wywiewa zuzyte powietrze z pomieszczenia.
Kanał prowadzony rura pod podłoga i wyprowadzony pod kominkiem to kanał nawiewny,czyli taki który nawiewa powietrze do pomieszczenia.
W pomieszczeniu z kominkiem potrzebujesz oba.
Co do kratki nawiewnej to zwroc uwage ze uzylem tego tylko dla przykladu,w kotłowni kratka,w salonie rura doprowadzona pod wkład.

Wg mnie wszystko.

Pozdrawiam
[/quote]

scooby
22-10-2008, 14:47
Mam pytanie.
W moim kominku bardzo slabo sie pali:|
Gdy mam otwarte drzwiczki to sie pali a gdy juz je zamknę to ogien bardzo spada i nawet gaśnie? czym to jest spowodowane?
Zapewne brakiem tlenu
ale przewód kominowy mam otwarty na spaliny, a cug jest i tak mały(po otwarciu drzwiczek pali sie ostro)
Dolot powietrza w wkładzie kominowym mam otwarty.
a rura doprowadzająca powietrze do kominka z dworu jest tylko po prostu wystaje równo z posadzka a zauważyłem ze niektórzy maja ja podłączona do kominka:| czy tak musi byc wtedy będzie lepiej?
wkład kominkowy Gal 700

Wirecki
22-10-2008, 20:55
Planuję reku i będę miał kominek. Rura do kominka z zewnętrznej elewacji fi 150, szczelny kominek, komin spalinowy - obieg zamknięty. obok rura z GWC do rekuperatora i po sprawie.

Gdy ma się reku... a nie ma rury.. to zrobilbym rurę!!!


Mase juz slow popisano na ten temat-zewnetrzne doprowadzenie powietrza zawsze ma za zadanie uniezaleznic spalanie w kominku od dostepu powietrza z zewnatrz- z domu,z pomieszczen-zjawisko podcisnienia.Zwlaszcza gdy ma sie reku.Kominek doslownie pozera powietrze metrami 3.
Czy palisz okazyjnie,czy nie, to tlenu potrzeba do spalania.Budujac dom,warto to zawsze doprowadzenie zrobic...Nigdy nie wiesz czy nie bedzie kominek jednak jedyna atrakcja.A jak nie masz...to nie warto rujnowac i zakladac.Gdy ma sie reku...a nie ma rury...to chyba zrezygnowalbym...z rury do kominka i kominka....

AnZol
03-11-2008, 10:21
...

przemoch
16-12-2008, 20:48
witam,

właśnie tak sobie czytam na temat tych rur doprowadzających z zew. powietrze do kominka (zamknięta komora spalania), i trochę się przeraziłem. Sprawdziłem jak to jest u mnie w projekcie. Mam zaprojektowaną - i już zasypaną i zalaną - rurę fi 100. I to mnie martwi, ze to może być za mało. Piszecie to średnicach fi 150, fi 160. Ponieważ mam dopiero stan zero więc jeszcze można to poprawić. Tylko ile fi taka rura powinna mieć ? dom ma ok. 300 m.kw., planuje kominek z zamkniętą komorą i z płaszczem wodnym, wentylacja mechaniczna (reku). Jako główne źródło ciepła wystąpi gaz, ale w razie potrzeby lub ochoty chcę móc zapalić w kominku. Poradźcie ile ta rura powinna mieć i jeśli należy ją wymienić na szerszą to jak to najlepiej zrobić ?, dzięki

AnZol
17-12-2008, 08:20
...

ANNNJA
17-12-2008, 08:42
tez mamy szara rure fi, 100,
wkład DOVRE, moc nominalna 14,

am76
17-12-2008, 09:14
To jest kanał wywiewny,czyli wentylujacy pomieszczenie.
A kanał doprowadzajacy powietrze to inaczej nawiew.
Przy kominku( i nie tylko) musisz mieć oba.

pozdrawiam
Ale czy ten kanał wentylacyjny jest mi do czegokolwiek potrzebny? Zakładam zamknietą komorę spalania i wentylację mechaniczną (jeszcze nie wiem w jakiej formie).

AnZol
17-12-2008, 09:23
...

adam_mk
17-12-2008, 10:43
:o :o :o :o
O co Wam wszystkim tu chodzi?

Czy zamiast BK lub ceramiki można do budowy ścian zastosować stare palety?
Mam ich sporo i wyglądają dość dobrze....

Gdy rozum śpi budzą się demony...
Można podetrzeć się szkłem, ale trzeba mieć sporo opatrunków w zapasie! :lol:

Było o tym już tyle razy, że wszystko i jeszcze trochę zostało już powiedziane!

Kominek od pieca CO odróżnia tylko nazwa! (jeżeli chodzi o sposób działania a nie o walory estetyczne!).
Wkłada się paliwo stałe i spala z dodatkiem tlenu atmosferycznego.
DUŻEJ ILOŚCI TLENU, którego w powietrzu jest MAŁO, bo tylko około 20%.
Dlatego potrzeba wielkiej ilości powietrza, aby się w nim dobrze paliło.

Kombinujecie jak grabarski koń pod górę, żeby ten piękny i drogi kominek nie chciał brać tyle tego powietrza, ile musi a zadowolił się pociąganiem go przez jaką słomkę!!!
BO BĘDZIE PIZGAŁO CHŁODEM Z TEJ RURY....

To po jaką cholerę Wam ten kominek jak tej rury odpowiedniej dla niego wstawić zgodnie ze sztuką nie chcecie?

Kupcie sobie kominek i urnę zamiast rury. Lub trumnę, jak kto woli...
Nie należy się kłócić z naturą! Brak tlenu oznacza niepełne spalanie > generację czadu, cichego zabójcy!
Zwłaszcza, jak pozatyka się te pier..lone kratki co z nich stale pizga lodem!

Argumentacja, że "palić będę okazjonalnie - czy naprawdę muszę tę rurę tam zabudować" to jakaś paranoja!

Pociąg musi mieć lokomotywę > bo nie pojedzie!
Kominek musi mieć i komin i dolot powietrza > bo go NIE BĘDZIE!

Czy to naprawdę takie trudne do pojęcia?
Jaka rura?
Są tabele. Dla zabawki, która z trudem mieści stary drewniany piórnik w palenisku >fi 100.
Każdy większy >fi 160.
Pytanie jest na jakim etapie tę rurę włożyć na miejsce...
Ja bym to zrobił wtedy, gdy jest najłatwiej, bo i najtaniej.

Pozdrawiam Adam M.

Bigbeat
17-12-2008, 10:46
Nic dodać, nic ująć.

AnZol
17-12-2008, 13:03
...

adam_mk
17-12-2008, 14:23
Kominek, jak każdy inny stałopalny piec, się PROWADZI...
Steruje się nim!
Dokładając odpowiednią ilość opału, częstość uzupełniania opału, regulując ilość podawanego powietrza czy ilość i tempo odbierania spalin...

Jak puszcza się go ZAWSZE ledwo-ledwo (bo jest kotłem do lokomotywy a nie do salonu 2 x 2 x 3m) to starcza fi 100.
:lol: :lol: :lol:
Adam M.

Duży Boban
17-12-2008, 14:35
witam,
Sprawdziłem jak to jest u mnie w projekcie. Mam zaprojektowaną - i już zasypaną i zalaną - rurę fi 100. I to mnie martwi, ze to może być za mało. i


Ja mam rure tylko fi 75 i kominek - 16 kW Tarnava - daje radę. Duża ilośc powietrza jest potrzebna głównie przy rozpalaniu bo potem i tak "skręcasz" kominek.
Teraz dałbym rurę fi 110 bo praktycznie nie ma różnicy w kosztach. Rura fi 75 była w projekcie i tak już zostało.

scooby
18-12-2008, 22:50
Adam_mk
a co zrobić jak kominek(wkład) nie ma typowego doprowadzenia powietrza? da sie to jakoś przerobić?
U mnie rura fi 160 wychodzi równo z posadzka no i na tym sie kończy.... nie mam żadnego otwierania/zamykania tego otworu. miedzy wkładem a obudowa kominka normalnie zawiewa zimne powietrze jak sie w nim nie pali, a przecież mrozów jeszcze nie ma...
a czy to w ogóle cos daje ze ta ryra Doprowadzająca powietrze wychodzi sobie porostu przy niem?

Daga&Adam
19-12-2008, 00:32
Panowie! Mam komin z trzema kanalami - jeden dymny pod kominek (14x27) i dwa wentylacyjne (14x14). Bedzie wentylacja mechaniczna z reku. Te kanaly wentylacyjne do niczego mi nie potrzebne i kombinuje tu sobie, zeby je wykorzystac jako doprowadzenie powietrza do kominka. Kupic nieizolowana rure flex (fi100) + owinac ja 2cm welna (wtedy powinna sie dac upchac w kanalach fi14 :) Nieizolowana, bo te gotowe sa tylko 102+50 = 152mm i ciezko to bedzie wsadzic! Poniewaz bede mial ogrzewane piwnice - na posadzce parteru bedzie tylko ~6cm styro, nie chce wiec tedy puszczac rury bo praktycznie bylaby bez izolacji (a ogrzewanie dodatkowo podlogowe) - za bardzo wychladzalaby posadzke.

Co myslicie o takim rozwiazaniu ? Mysle o dwoch rownoleglych rurach fi100, co razem da calkiem spory przekroj :) Macie jakis inny pomysl jak zaizolowac kanal 14x14 bez rozwalania komina ? ;) Komin normalny murowany.

adam_mk
19-12-2008, 07:57
Możesz nam napisać po co chcesz izolować te kanały?
Jaki jest cel tego zabiegu?

Estetyka?

Bo jak zrozumiałem, tworzysz "kominek z zamkniętą komorą spalania".
Konstrukcję bardzo podobną do wielu pieców gazowych.

Że zadziała poprawnie, to ja wątpliwości nie mam. Zadziała! Piece gazowe działają!
Tylko po co zawężać te kanały jakimś wkładem?

Adam M.

Daga&Adam
19-12-2008, 08:59
Możesz nam napisać po co chcesz izolować te kanały?
Jaki jest cel tego zabiegu?
Estetyka?
Bo jak zrozumiałem, tworzysz "kominek z zamkniętą komorą spalania".
Konstrukcję bardzo podobną do wielu pieców gazowych.
Że zadziała poprawnie, to ja wątpliwości nie mam. Zadziała! Piece gazowe działają!
Tylko po co zawężać te kanały jakimś wkładem?


Adam, to byla do mnie odpowiedz ??
Jezeli tak to odpowiadam! Chodzi oczywiscie o to zeby kominek ciagnac zimne powietrze nie wychladzal mi pomieszczen, przez ktore komin przechodzi. To normalny komin murowany z cegly! Dodatkowo spowoduje przeciez wyziebienie znajdujacego sie obok kanalu dymnego, a to zmniejszy ciag ! I moze spowodowac ochlodzenie spalin, a to przeciez nie jest porzadane ? :)
pozdr.

adam_mk
19-12-2008, 09:36
To dość szeroki kanał dymowy a komin, mam nadzieję, budowany zgodnie ze sztuką i z uczciwej cegły pełnej!
Ten układ pracuje tak, że tyle samo wleci co wyleci!
Palenisko zwykle daje bardzo duży strumień ciepła.
Mnie się wydaje, że ta cegła kominowa zachowa się jak normalny mur ceglany a nie jak blacha falista.

Dobra! Wychłodzi, zdławi itp...
To w piecu gazowym też ten efekt następuje?
Kanał pieca gazowego to rura w rurze i kompletnie blaszane a nie ceglane!
A działa!
Tam jest bardziej intensywna wymiana ciepła!

Jak bardzo potrzebujesz rozpalać ten kominek?
20kW? 30kW? 50kW?

Adam M.

AnZol
19-12-2008, 10:25
...

Daga&Adam
19-12-2008, 13:46
To dość szeroki kanał dymowy a komin, mam nadzieję, budowany zgodnie ze sztuką i z uczciwej cegły pełnej!


Przekroj taki mysle akurat - ~380cm2 :) Budowany jak najbardziej z najlepszej pelnej cegly jaka znalazlem (wegierska - pieknie wypalona i dzwoniaca jak dzwon - 1,5 pln / szt... :) Murarz w zyciu wymurowal kilkadziesiat takich kominow, wiec roboty mysle nie spartolil ;-) Zreszta przygladalem sie dokladnie i pomagalem w fugowaniu "od srodka", zeby wszystkie kanaly byly gladziutkie na calym przekroju :)


Ten układ pracuje tak, że tyle samo wleci co wyleci!

Owszem.


Palenisko zwykle daje bardzo duży strumień ciepła.
Mnie się wydaje, że ta cegła kominowa zachowa się jak normalny mur ceglany a nie jak blacha falista.

Ja sie poprostu obawiam, ze bedzie mi wychladzac pokoje na poddaszu - w koncu ilosc spalanych m3 ponoc jest bardzo duza, wiec ruch w tym kanale bedzie spory :)


Dobra! Wychłodzi, zdławi itp...

Nie wkladajac tej rury - moglbym wykorzystac tylko jeden kanal (ten najbardziej oddalony od dymnego). 14x14 = ok 200cm2, czyli odpowiednik rury fi160, wiec byloby w sam raz.


To w piecu gazowym też ten efekt następuje?
Kanał pieca gazowego to rura w rurze i kompletnie blaszane a nie ceglane!
A działa!
Tam jest bardziej intensywna wymiana ciepła!


Ale tam jednak jest zwykle rura z kwasowki, a tu gola cegla, ktora o ile wiem woli normalne = wysokie temperatury spalin :) Dlatego Was pytam, bo sam nie wiem jak bardzo ten kanal oslabi "cug" i pokoje, zapewne trzebaby policzyc ilosc wciaganych m3 przez kominek, porownac z U komina i dla zakladanej temperatury sprawdzic jakie to beda straty.. Tylko ja nie wiem od czego zaczac ;-)


Jak bardzo potrzebujesz rozpalać ten kominek?
20kW? 30kW? 50kW?


No wlasnie to moze byc klucz do rozwiazania mojego problemu ;-) Kominek bedzie palony wylacznie rekreacyjnie. Zadnego DGP, czy plaszcza wodnego. Palone od swieta - ot pewnie pare razy w miesiacu, w zimowe weekendy :)

Dodatkowo wszedzie bedzie podlogowka, wiec sam juz nie wiem czy te "ochladzanie" nie bedzie nawet zaleta (moze troche rownowazyc nadmiar ciepla z kominka, bo zanim podlogowka zareaguje to pewnie bedzie juz dawno za cieplo ;)

Pytanie tylko czy nie bedzie w tym kanale powstawalo za duzo skroplin ? Kanaly wentylacyjne zaczynaja sie dopiero od parteru i oczywiscie nie ma tu zadnej wyczystki. Czy nie bedzie wtedy niezbedna ?
pozdr.

--
Adam Sz.

Daga&Adam
19-12-2008, 13:49
Skoro masz piwnicę i obawiasz się, że kanał pod posadzką mógłby wychładzać podłogę, to proponuję ustawić kominek tam gdzie ma stać i w tak komfortowej sytuacji przebić się przez posadzkę do piwnicy dokładnie w tym miejscu gdzie będzie Ci pasować. Dopiero w piwnicy wpiąć się rurą w jeden z kanałów wentylacyjnych komina a z drugiej strony w kominek (zakładam, że kominek ma możliwość podłączenia kanału, którym będzie zasysał powietrze do spalania). Nie wiem po co chcesz ocieplać rurę w kominie, i po co ma tam być ta rura (to są złotówki, których moż kiedyś zabraknąć). Możesz ocieplić samą rurę powietrzną między kominkiem a kominem, nie będzie się wówczas "pocić". Dołączyłem rysunek - rozważ to.
http://www.uwm.edu.pl/kchemsr/_obrazki/my/propoz.jpg

Dzieki za rysunek - tez o tym myslalem ale dwie sprawy:

1. Kanaly wentylacyjne zaczynaja sie dopiero od parteru - w piwnicy ich poprostu nie ma :-)

2. Mam o tyle komfortowa sytuacje, ze spokojnie moge sie ta rura wpiac na parterze. I tak musze sie przebijac przez jedna scianke zeby puscic do kanalu dymnego rure, wiec nie szkodzi mi zrobic obok drugiej, do kanalu wentylacyjnego (ktory jest w tym samym kominie co kanal dymny) :)
pozdr.

adam_mk
19-12-2008, 14:04
:o
Wybacz, ale czasem nie kumam!

CO się tam ma wykraplać i GDZIE ma to, niby występować - w sposób podstępny, wrogi i nieplanowany!!!

A swoją drogą...

Zrób sobie klatkę z tego styropianu, co go masz na budowę, wejdź do niej i zabierz ze sobą tak z 5 farelek.
Włącz wszystkie naraz i powiedz - jak się czujesz!!!

Uzasadniam:
5 farelek po 2kW to jeden kominek "średnio" rozhajcowany.
Klatka ze ścianami absolutnie nie przepuszczająca ciepła to ideał obecnie budowanych chałupek (Twojej, jak myślę - też).

Tak więc...
CO TY OPOWIADASZ?!
Nie kumam! :cry:
Adam M.

przemoch
21-12-2008, 22:22
dziękuję za odpowiedzi, trochę się uspokoiłem, ale tak nie do końca, a właściwie mam jeszcze większy mętlik teraz w głowie, z jednej strony wynika z postów, że fi100 pociągnie tyle powietrza, że będzie się palić, a z drugiej zalecenia szanownego Adama :


Dla zabawki, która z trudem mieści stary drewniany piórnik w palenisku >fi 100.
Każdy większy >fi 160.

i jak się ma do tego taka informacja dotycząca kominka 22KW :


Wkład ten posiada całkowicie zamkniętą komorę spalania, tzn. powietrze do komory spalania dostarczone jest tylko z zewnętrznej czerpni powietrza za pomocą podłączonego dolotu o średnicy 100 mm. Istnieje możliwość podłączenia automatycznej przepustnicy dopływu powietrza wraz ze sterowaniem (sterownik RT-08 Kominek Lux).


link do źródła :
http://www.lechma.com.pl/pl/exclusive.php

i jeszcze ciekawsze wypowiedzi w tym wątku :
http://forum.muratordom.pl/post2950867.htm#2950867

mam dopiero stan 0, chyba obłędu dostanę zanim skończę

adam_mk
21-12-2008, 23:07
Nie "chyba" a na pewno!
:lol:
Można przez rurkę od długopisu napełnić Zeppelina!
Trzeba ze 100 atmosfer i czasu, a cicho nie będzie!

Wstaw fi 160, bo się da, a zredukować do konkretnego wkładu też można zawsze.
Skraca się (redukuje) łatwiej...
Adam M.

Grzes z Krakowa
22-12-2008, 14:59
Jako uzytkownik kominka 3 sezon (pale glownie w weekendy) powiem ze kladzenie takiej rury doprowadzajacej powietrze jest zupelnie bezsensu.
W tej chwili mam ja caly czas zakorkowana, w kominku pale i jakos nic sie nie dzieje. Musialem ja zakorkowac bo prze rure tylko niepotrzebnie wialo zimne powietrze.

adam_mk
22-12-2008, 15:07
"...kladzenie takiej rury doprowadzajacej powietrze jest zupelnie bezsensu. ...
...bo prze rure tylko niepotrzebnie wialo zimne powietrze...."

No, i to chyba kończy cały ten problem!!! :roll: :evil:
"praktyk" się jednoznacznie wypowiedział!!!!!!!!!!!!!

Adam M.

przemoch
22-12-2008, 20:56
dzięki Grześ za info, opinia dla mnie bardzo istotna

Grzes z Krakowa
22-12-2008, 21:09
:o :o :o :o
O co Wam wszystkim tu chodzi?

Czy zamiast BK lub ceramiki można do budowy ścian zastosować stare palety?
Mam ich sporo i wyglądają dość dobrze....

Gdy rozum śpi budzą się demony...
Można podetrzeć się szkłem, ale trzeba mieć sporo opatrunków w zapasie! :lol:

Było o tym już tyle razy, że wszystko i jeszcze trochę zostało już powiedziane!

Kominek od pieca CO odróżnia tylko nazwa! (jeżeli chodzi o sposób działania a nie o walory estetyczne!).
Wkłada się paliwo stałe i spala z dodatkiem tlenu atmosferycznego.
DUŻEJ ILOŚCI TLENU, którego w powietrzu jest MAŁO, bo tylko około 20%.
Dlatego potrzeba wielkiej ilości powietrza, aby się w nim dobrze paliło.

Kombinujecie jak grabarski koń pod górę, żeby ten piękny i drogi kominek nie chciał brać tyle tego powietrza, ile musi a zadowolił się pociąganiem go przez jaką słomkę!!!
BO BĘDZIE PIZGAŁO CHŁODEM Z TEJ RURY....

To po jaką cholerę Wam ten kominek jak tej rury odpowiedniej dla niego wstawić zgodnie ze sztuką nie chcecie?

Kupcie sobie kominek i urnę zamiast rury. Lub trumnę, jak kto woli...
Nie należy się kłócić z naturą! Brak tlenu oznacza niepełne spalanie > generację czadu, cichego zabójcy!
Zwłaszcza, jak pozatyka się te pier..lone kratki co z nich stale pizga lodem!

Argumentacja, że "palić będę okazjonalnie - czy naprawdę muszę tę rurę tam zabudować" to jakaś paranoja!

Pociąg musi mieć lokomotywę > bo nie pojedzie!
Kominek musi mieć i komin i dolot powietrza > bo go NIE BĘDZIE!

Czy to naprawdę takie trudne do pojęcia?
Jaka rura?
Są tabele. Dla zabawki, która z trudem mieści stary drewniany piórnik w palenisku >fi 100.
Każdy większy >fi 160.
Pytanie jest na jakim etapie tę rurę włożyć na miejsce...
Ja bym to zrobił wtedy, gdy jest najłatwiej, bo i najtaniej.

Pozdrawiam Adam M.

Przekrój fi 160 :lol: :lol: :lol:
Nie zapominaj ze sa rowniez fi 200 a nawet fi 300 :lol: :lol: :lol:
Mysle ze najlepiej od razu byloby nie wstawiac jednego okna w scianie to przekroj nawiewu bylby odpowiedni dla kominka :lol: :lol: :lol:

adam_mk
22-12-2008, 22:53
Bingo!
Nareszcie JEDEN kumaty głos w tym oceanie niekompetencji!

Policz sobie powierzchnię kratek wywiewnych wentylacyjnych. Posumuj je, Dodaj potrzeby kominka - i wychodzi dokładnie tak, jak proponujesz!

Jakby te głupole nie projektowali tak szczelnych domów jak dziś to robią a popatrzeli jak robiono to kiedyś - to nie trzeba by było zostawiać takiego otworu, z którego pizga zimnem...

Adam M.

A chałupę masz fajną! Drobne sito wcale nie wymagające tych "wynalazków".
Pizga tak drobnymi strużkami, że nie czujesz - i żyjesz!
Zobacz! A im wszystkim z kratek pizga zamiast wywiewać!
I po co przepłacali za te szczelne okna?
A.M.

Grzes z Krakowa
22-12-2008, 22:59
Chyba juz sie pogubilem i nie wiem czy uwazasz ze mam racje czy ironizujesz :D

W kazdym badz razie ja rure mam bo tez czytalem ze wszyscy robia no to wstawilem (koszt zaden a lepiej miec niz pozniej kuc:) )ale widze teraz ze to bez roznicy czy ona jest czy jej nie ma.

Forest-Natura
22-12-2008, 23:14
Witam.
Adam - ostatni tur też ryczał "na puszczy"...i jak skończył...
Swoją drogą dziwię się wszystkim kominiarzom jak mogą odbierać grawitacyjne kanały wentylacyjne we wszystkich nowo budowanych domach???
Przecież żaden nie dział tak jak powinien...no chyba że w lecie...jak są pootwierane okna...chociaż nie...w lecie też się okien nie otwiera z powodu przeciągów...
Każdy ma coś w sobie z ogórka kiszonego...
Pozdrawiam.

adam_mk
22-12-2008, 23:21
Grzesiu
Ty masz po prostu dom zbudowany tak jak przodkowie to robili!
Trudno, żeby Ci ta rura miała być potrzebna do czegokolwiek!
Jest zbędna, nie działa, jak dom jest uczciwie dziurawy!

Jakbyś tak wlazł do naprawdę szczelnego domu, jakie teraz stawiają i zatkał ją - to byś zobaczył co się wtedy wyprawia!

Palisz, oczywiście, piecem stałopalnym? (poza tym okazjonalnym kominkiem).
Adam M.

Grzes z Krakowa
22-12-2008, 23:31
Pale piecem gazowym
A czy mam dom dziurawy to nei wiem ale jakos rachunki za gaz nie przyprawiaja mnei o bol glowy wiec chyba az tak zle nie jest

adam_mk
22-12-2008, 23:58
"wiec chyba az tak zle nie jest"

Aleś sobie czas dobrał na takie wieści.... :roll:
Dobrze, że nie wiesz, że jest źle i że tego nie odczuwasz...

Obrzędy gromniczne robiłeś?
Pewnie nie... :-?
Święta odpuść, co się będziesz denerwował...
Potem zrób.
Adam M.

Nefer
23-12-2008, 00:11
Ostatnio odkryłam wylot rury doprowadzającej powietrze do kominka - tadam :):)

Jest pod styropianem :):)

Miałam nadzieję , że pokażecie troszkę zdjątek a tu posucha .... czy można po prostu wdusić kratkę w ocieplenie ? Czy potrzebne jest jakies skomplikowane zakończenie zetka, cetka czy inna stretka ? :):)
Dzięki :)

adam_mk
23-12-2008, 00:17
Powinna Ci wypaść PONAD ZASPAMI i nawiewanym śniegiem! :lol: :lol: :lol:
W tym roku o to nie trudno!
Siatkę tam jaką załóż, bo "goście" będą.
Ze stołu zapachnie to przylecą z pola!
Adam M.

Nefer
23-12-2008, 00:21
Powinna Ci wypaść PONAD ZASPAMI i nawiewanym śniegiem! :lol: :lol: :lol:
W tym roku o to nie trudno!
Siatkę tam jaką załóż, bo "goście" będą.
Ze stołu zapachnie to przylecą z pola!
Adam M.

Ok - mam jasność :) A mysza już jakaś mieszka i łazi po folii :):) A myślałam w pierwszym momencie, że to tygrys i poszłam na nią z siekierą :)
Ale ja lubię zwierzątka ... no dooobra zeżrą mi coś pewnie...

vlasi
24-12-2008, 23:49
W kwesti doboru srednicy rury doprowadzajacej powietrze do spalania.

Mi kominiarz powiedzial, ze srednica rury "dolotowej" ma byc taka sama jak srednica wylotu spalin z kominka.
Mimo ze moj wklad ma tylko 8 kW, wyszedlem z zalozenia ze fachowiec wie lepiej, i dalem zgodnie z zaleceniami, czyli fi 150.

Na brak powietrza wiec nie narzekam, ale faktycznie - rurka potrafi wychlodzic mieszkanie ;-)

orkan73
21-01-2010, 07:07
Witam, mam pytanie dotyczące rury doprowadzającej powietrze do kominka z zewnątrz, czy zimne powietrze przechodząc rurą do kominka nie skrapla się w tej rurze i ewentualnie co robić z wodą jeżeli się skrapla?

Pinok
21-01-2010, 07:52
U mnie ta rura jest ze spadkiem na zewnątrz budynku, ale wody nie zauważyłem.

pawelo_pl
21-01-2010, 07:57
Witam, mam pytanie dotyczące rury doprowadzającej powietrze do kominka z zewnątrz, czy zimne powietrze przechodząc rurą do kominka nie skrapla się w tej rurze i ewentualnie co robić z wodą jeżeli się skrapla?
Nic nie robić - powinna sama odparować - choć ja podobnie jak koledzy nie zauważyłem żeby się coś skraplało ...

orkan73
21-01-2010, 09:04
OK, dzięki za odpowiedzi, czyli nie ma się nad czym zastanawiać i martwić

arturjohny
11-10-2014, 23:43
Od razu napisze ze jestem laikiem w sprawach budowlanych. Nie wiem takze czy cos sie nie zmienilo od 2010 roku. Mam ten sam dylemat powietrza do kominka. W projekcie mam na chudziaku i minimim 200cm2. Ale co sie okazuje? Kominki 14 czy 18kW maja wlot 100 mm srednice. Wiec jaki sens jest dawac rure 160 czy wieksza? Dodatkowo sa prokukowane metalowe doprowadzenia w ksztalcie prostokatu i maja przekroj okolo 75cm2. Taki kupilem i taki bede montowal bo to odpowiada wlasnie wlotowi kominkow 100 mm srednicy.

Paweł Jeziółkowski
12-10-2014, 08:12
Od razu napisze ze jestem laikiem w sprawach budowlanych. Nie wiem takze czy cos sie nie zmienilo od 2010 roku. Mam ten sam dylemat powietrza do kominka. W projekcie mam na chudziaku i minimim 200cm2. Ale co sie okazuje? Kominki 14 czy 18kW maja wlot 100 mm srednice. Wiec jaki sens jest dawac rure 160 czy wieksza? Dodatkowo sa prokukowane metalowe doprowadzenia w ksztalcie prostokatu i maja przekroj okolo 75cm2. Taki kupilem i taki bede montowal bo to odpowiada wlasnie wlotowi kominkow 100 mm srednicy.

Masz całkowitą rację, tylko pamiętaj by dolotu na elewacji nie zatkać jakąś kratką z siatką ponieważ może ona zabrać nawet połowę przekroju.

Zdun Darek B
12-10-2014, 08:31
Praktycznie żadna KLIENTKA nie pozwoli na pozostawienie w elewacji nie zatkanej dziury .
" Bo ja się boję myszy" ....

Pojawi się kratka z siateczka i masz problem .
To ze w handlu są płaskie kanały z powierzchnia 75 cm nie świadczy o ich odpowiednim wymiarze do kominka , zawsze możesz zastosować np 2sztuki.

ktototaki
12-10-2014, 08:33
Masz całkowitą rację, tylko pamiętaj by dolotu na elewacji nie zatkać jakąś kratką z siatką ponieważ może ona zabrać nawet połowę przekroju.

jak nie zamontujesz kratki trzymaj kciuki by żadne zwierze Ci się tam nie zadomowiło inaczej przepływ zejdzie do 0 :)

Paweł Jeziółkowski
12-10-2014, 08:34
Od razu napisze ze jestem laikiem w sprawach budowlanych. Nie wiem takze czy cos sie nie zmienilo od 2010 roku. Mam ten sam dylemat powietrza do kominka. W projekcie mam na chudziaku i minimim 200cm2. Ale co sie okazuje? Kominki 14 czy 18kW maja wlot 100 mm srednice. Wiec jaki sens jest dawac rure 160 czy wieksza? Dodatkowo sa prokukowane metalowe doprowadzenia w ksztalcie prostokatu i maja przekroj okolo 75cm2. Taki kupilem i taki bede montowal bo to odpowiada wlasnie wlotowi kominkow 100 mm srednicy.

Masz całkowitą rację, tylko pamiętaj by dolotu na elewacji nie zatkać jakąś kratką z siatką ponieważ może ona zabrać nawet połowę przekroju.

Paweł Jeziółkowski
13-10-2014, 18:19
jak nie zamontujesz kratki trzymaj kciuki by żadne zwierze Ci się tam nie zadomowiło inaczej przepływ zejdzie do 0 :)

Są dostępne kratki plastikowe bez siatki ze stałą żaluzją :D:D:D

Kominki Piotr Batura
13-10-2014, 20:19
Żaluzje nie zabierają przekroju?;)

ktototaki
13-10-2014, 21:58
najwidoczniej nie :) są też chromo-niklowe, z kwasówki itd itp :)

Sturmer
13-10-2014, 22:39
A taka czerpnia by się nadawała?

http://sklep.termokontrol.com.pl/system-pe-flex/361-czerpnia-ogrodowa-stal-nierdzewna.html#/srednica-o_160_mm

Forest-Natura
14-10-2014, 08:33
Witam.
Poniekąd rozumiemy Twoje zainteresowania (avatar) ... ale po co Ci kolejna "luśnia" w domu ... :D
Tak na serio - taki wystający z ziemi kawał cieńkościennej nierdzewki będzie powodował wykraplanie się olbrzymich ilości wody na wewnętrznej stronie rury ...
Pozdrawiam.

CzarnyIwan
14-10-2014, 08:52
Tak na serio - taki wystający z ziemi kawał cieńkościennej nierdzewki będzie powodował wykraplanie się olbrzymich ilości wody na wewnętrznej stronie rury ...
.

W takim razie jako spec na pewno nam doradzisz (mi i Stirmer-owi) czekamy na konkretne alternatywy dla zakończenia czerpni wystającej z ziemi???

CzarnyIwan
17-10-2014, 15:03
......przytkało brać fachowców czy jak :confused:

jedrek244
17-10-2014, 20:47
a ja bym chciał wiedzieć jaką kratką zakonczyć czerpnie w scianie zeby nie zatkac polowy powierzchni

endodontist
01-04-2015, 23:47
hmmmm... kolejny problem dla laika...

dom szczelny z rekuperacją, ogrzewnanie podłogowe [głównie pompa ciepła woda/solanka, odwierty pionowe]

rozważam kominek z płaszczem wodnym [około 18-19kW, Hajduk albo Brunner albo jeszcze co innego]

Kominek będzie stał przy zachodniej ścianie, powierzchnia jadalni, salonu i kuchni około 85m2, ale spora kubatura, bo b. wysokie pomieszczenie [nad częścią antresola ale nie nad kominkiem]

Komin systemowy jakiś, do dachu będzie około 8-9 m.

PYTANIE:

czy rurę doprowadzającą powietrze do kominka ciągnąć pod chudziakiem i od spodu kominka?
i czy wtedy czerpnia na elewacji czy kilka m od ściany?
jeżeli kilka m od ściany budynku, to jakż i na jakiej wysokości zrobić czerpnię? [70 cm nad poziom gruntu będzie ok]
czy rurę puścić prostopadle do ściany [tak, żeby czerpnia oddalała się od ściany] czy wzdłuż sciany?
czy przebić ścianę + czerpnia na zewnątrz ściany?

gdzieś wyczytałem że jak rura doprowadzająca powietrze jest dłuża, to do wkładu dociera cieplejsze powietrze...

z góry dzięki za merytoryczne odpowiedzi na pytania!!!

arturo13
04-06-2018, 20:30
To i ja zapytam. problem taki że rurę z powietrzem puściłem z tyłu kominka (nie pytać dlaczego). I teraz żeby ona wylądowała pod kominkiem musiałbym puścić rurę nad ścianą fundamentową i wtedy po drugiej stronie ściany dalej rzeźbić. Fi 160 ma łącznie z 18 cm, jak dam jeszcze kolanko w górę to wyjdzie ponad 30cm. Jakieś pomysły?

Kominki Piotr Batura
04-06-2018, 21:55
Aluminiową rurą spiro poprowadź skąd i dokąd chcesz...

arturo13
05-06-2018, 03:31
Czyli nie będzie problemu ze będzie szła kilku załamaniach? 3 kąty po 90 stopni

dbx
05-06-2018, 10:21
To i ja zapytam. problem taki że rurę z powietrzem puściłem z tyłu kominka (nie pytać dlaczego). I teraz żeby ona wylądowała pod kominkiem musiałbym puścić rurę nad ścianą fundamentową i wtedy po drugiej stronie ściany dalej rzeźbić. Fi 160 ma łącznie z 18 cm, jak dam jeszcze kolanko w górę to wyjdzie ponad 30cm. Jakieś pomysły?

Bezprzewodowo się nie da ?

Kominki Piotr Batura
05-06-2018, 17:01
Czyli nie będzie problemu ze będzie szła kilku załamaniach? 3 kąty po 90 stopni. Krótki odcinek. Nie powinno być problemu.

arturo13
05-06-2018, 19:10
Bezprzewodowo się nie da ?

Da się. Ale musiałbym wykopywać już zle wkopaną rurę i przestawiać z drugiej strony ściany