PDA

Zobacz pełną wersję : kierownik budowy



kris1965
26-07-2003, 13:46
Moj zarządał 3000 pln oraz 1500 za kolejne etapy powyżej stanu surowego zamkniętego!!

Licze że ktoś mi podrzuci namiar na "fachowca" który bierrze pod uwagę zasobnośc portfela inwestora oraz wielkość domu (mój 120m2)
Pozdrawiam

HenoK
26-07-2003, 15:24
Moj zarządał 3000 pln oraz 1500 za kolejne etapy powyżej stanu surowego zamkniętego!!

Licze że ktoś mi podrzuci namiar na "fachowca" który bierrze pod uwagę zasobnośc portfela inwestora oraz wielkość domu (mój 120m2)
Pozdrawiam
Z innego Twojego postu wiem, ze budujesz w Warszawie, ja niestety nie mogę Ci służyć :(, za daleko.
Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od kierownika budowy.
Zgodnie z prawem budowlanym za większość spraw technicznych na budowie odpowiedzialny jest kierownik budowy.
Jeżeli szukasz tylko "figuranta", który rozpocznie i zakończy budowę to jest to mozesz tę kwotę uznać za wysoką, ale jeżeli kierownik budowy ma być Twoim doradcą w większości podejmowanych decyzji to nie jest ona wygórowana.
Masz jeszcze inne wyjście - zatrudnij firmę, która ma swojego kierownika budowy, a Ty zatrudnij inspektora nadzoru.
IMHO taki układ jest najbardziej "zdrowy".
Tylko wielkość tego portfela ...

19-10-2003, 17:08
Czy chcecie kierownika budowy takiego prawdziwego to chyba 1500 za budowe to śmieszna sumka. A gdzie odpowiedzialność wykonawców, których wy inwestorzy zatrudniacie. Moim zdaniem to kierownik budowy domku jednorodzinnego jest tak naprawdę inspektorem nadzoru bo w przeciwnym przypadku to pensja jest chyba znana za miesiąc pracy około 1500 zł to by było chybva mało? A co z tymi co budują systemem nakładczym ci to juz chyba by sie zastrezelili za takie ceny. Chyba popierają mie wszyscy kierownicy budów.

budek
11-10-2004, 20:08
A pokaż mi kierownika budowy, który by odpowiedział za peknięte np. ściany i to finansowo. Zawsze się wykręcają i gdzie tu odpowiedzialność? Pewnie jest paru uczciwych.

gregor2
12-10-2004, 12:31
Czy chcecie kierownika budowy takiego prawdziwego to chyba 1500 za budowe to śmieszna sumka. A gdzie odpowiedzialność wykonawców, których wy inwestorzy zatrudniacie. Moim zdaniem to kierownik budowy domku jednorodzinnego jest tak naprawdę inspektorem nadzoru bo w przeciwnym przypadku to pensja jest chyba znana za miesiąc pracy około 1500 zł to by było chybva mało? A co z tymi co budują systemem nakładczym ci to juz chyba by sie zastrezelili za takie ceny. Chyba popierają mie wszyscy kierownicy budów.

Gościu, jak będziesz siedział 5 dni w tygodniu przez 8 godz. to Ci za miesiąc mogę zapłacić góra 3.000. ale jak ty chcesz przyjechać raz na tydzień na godzinę to chyba raczysz sobie żartować. Co do odpowiedzialności to "pic na wodę". Bo i tak wiesz ile czasu zajmuje procesowanie się. A w sytuacji przegranej przepisujesz cały majątek na żone i masz wszystko w głębokim poważaniu.
Inwestorzy łączmy się. to jest gra popytu i podaży. I nie dajmy się takim ludziom zdzierać.

pozdrawiam

P.S.Polecam wziąść kierownika figuranta, a zatrudnić inspektora, który będzie wszystko sprawdzał, najlepiej ustalić stawkę za wizytę.

pattaya
13-10-2004, 12:40
Dla mnie kierownik budowy to figurant.Oprócz papierów jest całkowicie zbędny.Zaznaczam,że piszę o swojej budowie.Facet nie wyłapał żadnego błedu ekipy-ja to robię,wszystko mu się podoba.Ma to gdzieś.Np.przed zalaniem stropu obejrzał zbrojenia i powiedział,że jest OK.Obejrzałem ja.Efekt?Wszystkie trzpienie do ścianki kolankowej żle ustawione(trzeba było obrócić),w jednym wieńcu brak 2 prętów,w dwóch-po 1 pręcie.W kilku miejscach zbrojenie leżało bezpośrednio na murze.To pryszcz.Facet nie zauważył,że pierwsza ekipa źle zrobiła wykop pod ławy fundamentowe(kształt ,rozmiar).Powiedziałem mu,żeby nie przeszkadzał na budowie.

jarpol
13-10-2004, 13:45
Dla mnie kierownik budowy to figurant


I nie dziw sie ze tak jest w sytuacji kiedy najczesciej inwestor na poczatek chce zbic cene za calosc do 500 czy 1000 pln . Kwestie zarobkow jak ostatnio czytalem w izbie architektow umownie oszacowano na okolo 150 pln/godzina wzglednie do 5 % wartosci budowy oczywiscie mowimy tutaj o wynagrodzeniu dla projektanta czy architekta. Kierownicy budowy traktowani sa przez inwestorow jak piate kolo u wozu. Ale zastanowmy sie co to jest kierownik budowy i do czego on sluzy. Po wnikliwej analizie prawa budowlanego oraz innych aktow wykonawczych dochodzimy do wniosku ze jest to czlowiek ktory tak naprawde za wszystko odpowiada na naszej budowie poczawszy od zakupu materialow budowlanych poprzez ich uzycie jak i bezpieczenstwo ludzi zatrudnionych oraz przebywajacych na budowie w dzien i w nocy . A na koniec odpowiada jeszcze kilka lat po oddaniu budynku za wady techniczne sztuke budowy oraz ewentualne tragedie przy zmeczonym materiale budowlanym. Prosze aby w tym miejscu nie mowic ze dbam o swoje interesy bo nie o to teraz chodzi. Patrzac na to co dzieje sie w budownictwie naszego kraju a w szczegolnosci na biednych budowach naszych rodakow obserwuje ze chce sie malo zaplacic nie tylko kierownikowi budowy ale i geodecie , architektowi , projektantowi dostawcy materialow budowlanych oraz szuka sie jeszcze taniego wykonawcy. W efekcie koniec jest taki ze tanie mieso psy jedza. Nie mowmy ze jest bezrobocie ze ja tyle a tyle zarabiam to nie ma nic wspolnego z nasza budowa. ZLE spisana umowa z wszystkimi wykonawcami nie wylaczajac kierownika budowy tani material oraz zle wykonanie to codziennosc. Juz wielokrotnie na tym forum pisalem ze lubie jak inwestor zwraca sie do mnie o pomoc aby poprawic poprzednika wtedy stawka finansowa jest wielkorotnie wieksza niz by byla od samego poczatku. W ten sposob sie zarabia dzisiaj na budowach indywidualnych przewaznie kazdy nastepny wykonawca cos chce poprawic za poprzednika. Inwestor natomiast sam angazuje sie we wszystko cialem i duchem ale nie zna przepisow i blaka sie po oblokach tracac czas i pieniadze oczywiscie w sposob swiadomy wybierajac taka droge. Nie dziwie sie projektantowi ze stawia cztery kreski bez dokladnych detali na projekcie bo cena za projekt okolo 1200 - 1500 pln nie dziwie sie adaptujacemu projekt ze nie jedzie na dzialke jak proponuje mu sie 500 pln nie dziwie sie geodecie ze wbija 4 paliki w ziemie za 300 pln i po godzinie znika z placu budowy nie dajac protokolu tyczenia i nie dziwie sie kierownikowi budowy ktory za 1000 pln w rozbiciu na 2 lub 3 lata ma wykonywac swoja prace na budowie. Zaraz odezwa sie glosy a ja zarabiam 5 pln/godz i co ty na to. To nie te czasy i nie to miejsce aby porownywac wynagrodzenie kierownika budowy do wynagrodzenia nauczyciela , bezrobotnego czy tez gornika - kierownik budowy znajacy choc troche przepisy powinien sie szanowac bo jak sam sie nie poszanuje to nikt go nie poszanuje. Wracajac do watku poczatkowego nie dziw sie ze kierownik budowy nie dopatrzyl sie braku tych 2 pretow na zbrojeniu bo jak wiem napewno projektant dla swojego bezpieczenstwa za kwote 1500 pln przyjal 500 kg stali wiecej tak aby sie to nigdy nie zawalilo dlatego kierownik budowy znajacy sie troche na tym ocenil ze za 200 pln czy 1000 pln nie warto sobie tym glowy zasmiecac. Zmien zasade rozmowy z kierownikiem budowy postaw warunek aby on przeanalizowal projekt znalazl material zastepczy wycenil ile mozesz ty jako inwestor zaoszczedzic i odpal mu wtedy solidna zaplate za jego prace. Jesli lobby inzynierow dojdzie do porozumienia tak jak architekci i jak cena za nadzor na budowie zostanie wycenione na 5- 10 % wartosci budynku a kierownik budowy bedzie zobligowany przy odbiorze koncowym budynku wykazac sie kasa fiskalna oraz faktura vat na kwote 5% minimum wartosci budowy a zaplata bedzie musiala byc udokumentowana jak u notariuszy to wtedy inwestor bedzie mogl zgodnie z prawem pociagnac za sznurki odpowiedzialnosci. Nie mowmy w tym miejscu ze te 5% polozy polskie budownictwo nic sie nie stanie vat tez podrozal z 7 do 22 %. Uznanie przez sad najwyzszy zawodu inzyniera jako zawod zaufania spolecznego wiedzie w kierunku o ktorym mowie. Inwetorze jesli placisz dobrze wymagaj a jesli dajesz jalomozne to nie chwal sie tym ?

pattaya
13-10-2004, 13:57
Zgadzam się z Tobą jarpol,ale nie napisałem o jednym.Do budowy wziąłem generalnego wykonawcę,firmę,która zapewnia swoich kierowników budów.To chyba powinno zmienić postać rzeczy?

jarpol
14-10-2004, 09:17
Zgadzam się z Tobą jarpol


Zatrudnianie kierownika budowy z firmy wykonujacej usluge wykonawstwa jest juz sprawdzone ze ten kierownik budowy zawsze bedzie dbal o interesy wykonawcy a nie inwestora . Dlatego Twoj przyklad zatrudnienia kierownika budowy z firmy wykonujacej usluge powinien byc ostrzezeniem dla innych inwestorow ze jest to podstawowy blad na budowie . Inwestor w ten sposob stracil pieniadze i nerwy. Dobrym sprawdzonym sposobem jest aby kierownik budowy byl zatrudniany przez inwestora ale z niezaleznej opcji a jeszcze lepiej jesli nie zna wykonawcy wtedy i tylko wtedy kierownik budowy reprezentuje inwestora i dba o jego pieniazki.

pattaya
14-10-2004, 10:18
Tym razem się nie zgadzam.
Kierownik budowy powinien w każdej chwili być dostępny w razie problemu,służyć radą ekipie,rozwiązywać na bieżąco problemy,jakie pojawiają się codziennie.Nie ma znaczenia kto go zatrudnia.Ot,fachowiec "na gwizdek".Nie można tego egzekwować od człowieka zatrudnionego za 1,5-2 czy 3 tys.złotych przez rok lub dwa.On też może wyjechać,zachorować,mieć urlop itp.W takiej sytuacji w firmie jest kilku innych uprawnionych fachowców.Poza tym każdy taki kierownik ma kilka-kilkanaście budów i nie łudźmy się,że naszej poświęci szczególnie dużo czasu,czy uwagi.
Te obowiązki .o których piszesz może wykonywać jedynie inspektor nadzoru ,oczywiście zatrudniony przez Ciebie.Trzeba wyraźnie odróżnić te dwie osoby.
A tak na marginesie to nie straciłem żadnych pieniędzy,kierownik był "w cenie" ani nerwów.Wręcz przeciwnie.Natomiast pewnie straciłbym wiele i czasu,i nerwów,i pieniędzy gdybym ślepo zaufał obcej w sumie osobie zatrudnionej przeze mnie jako kierownik budowy ,nie kontrolował go i stwierdził mnóstwo błędów po wybudowaniu domu.Nie obraź się jarpol,ale wydaje mi się,że wiara w kierownika jako obrońcę Twoich pieniędzy i egzekwowanie przez niego wysokiej jakości budowania to chyba naiwność lub nadmiar wiary w człowieka.

pepo
14-10-2004, 14:12
moc se omlouvam, ze vstupuji do debaty, ale potrebovala bych znat cenu betonu na zaklady azakladovou desku v Polsku. Dekuji za odpoved.

Yoannna
03-08-2007, 12:30
A czy kierownik budowy ma jakiś stały zakres obowiązków czy to jest kwestia ustalana między nim a inwestorem? Jakie są podstawowe minimalne jego obowiązki?

Halszka
05-08-2007, 09:30
Czy wynagrodzenie dla kierownika budowy może być wypłacane po uruchomieniu transz kredytu na budowę? Czy można uwzględnić koszty jego wynagrodzenia w kosztorysie dla banku?

Pytam, ponieważ z tego, co wiem, to kierownik budowy musi zostać zatrudniony przez inwestora na samym początku procesu budowlanego, zanim jeszcze ekipa budowlana ruszy z miejsca. Poprawcie mnie, jeżeli coś źle zrozumiałam.

Pozdrawiam wszystkich.

iti1
06-02-2009, 21:27
Czy osoba która ma uprawnienia budowlane na:

kierowanie nadzorowanie i kontrolowanie budowy i montażu konstrukcji stalowych i zwiazanych z nimi robót przy konstrukcjach żelbetowych i betonowych oraz oceny i badania stanu konstrukcji stalowych budynku i innych budowli... może być kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru przy budowie domku jednorodzinnego? Porszę o odpowiedz? Czy może on być tzw figurantem?

Marker75
02-03-2015, 09:45
Czy osoba która ma uprawnienia budowlane na:

kierowanie nadzorowanie i kontrolowanie budowy i montażu konstrukcji stalowych i związanych z nimi robót przy konstrukcjach żelbetowych i betonowych oraz oceny i badania stanu konstrukcji stalowych budynku i innych budowli... może być kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru przy budowie domku jednorodzinnego? Proszę o odpowiedz? Czy może on być tzw. figurantem?

Kierowanie budową i jej nadzorowanie z ramienia Inwestora to dwie różne sprawy. Kierownik Budowy i Inspektor Nadzoru Inwestorskiego to dwa różne stanowiska na budowie i dwie różne odpowiedzialności zawodowe - prawne. Celem pierwszego, mając na uwadze Ustawę Prawo Budowlane jest wybudowanie obiektu zgodnie z projektem, dostarczonym przez Inwestora, zgodnie z przyjęta w projekcie technologią i własną wiedza techniczną. Celem tego drugiego jest kontrolowanie pierwszego i ewentualne prowadzenie finansów budowy (a raczej ich kontrola - zasadność) na zlecenie Inwestora. Oczywiście obowiązków jest więcej, ale nie o tym przecież mowa. Wracając do tematu, jeśli Kierownik Budowy jest kontrolowany przez Inspektora to logicznym jest, że nie może to być ta sama osoba. Zresztą zabraniają tego przepisy ww. Prawa Budowlanego. Co do figuranta. Nie istnieje takie pojęcie jak figurant. Co prawda można użyć kolokwializmu dla KB, który prowadzi jedynie dziennik budowy i nazwać go figurantem, jednak tylko na figurantem na budowie. Jego odpowiedzialność jest w Prawie Budowlanym jasno określona i sprowadza się do odpowiedzialności praktycznie za wszystko na budowie. Pamiętajmy jednak, że nawet prostego procesu inwestycyjnego (domek jednorodzinny) sami nie poprowadzimy i wcześniej czy później Kierownik na budowie pojawić się musi. W tym wypadku płacąc mu 1500 zł. za prowadzenie dziennika nie oczekujmy niczego poza wpisami o przebiegu prac. Jeśli chodzi o Inspektora to tutaj figuranta nie szukajmy, bo nie znajdziemy. Przy zwykłym domku jednorodzinnym nie jest on wymagany zatem zatrudnienie kogoś takiego (aby tylko był) to strata naszych pieniędzy. Co więcej szanujący się Inżynier z uprawnieniami nie podejmuje się opcji figurowania na budowie jedynie w "papierach" i podpisywania czy potwierdzania poprawności wykonania czegokolwiek, czego nie widział.

Marker75
02-03-2015, 09:57
Czy wynagrodzenie dla kierownika budowy może być wypłacane po uruchomieniu transz kredytu na budowę? Czy można uwzględnić koszty jego wynagrodzenia w kosztorysie dla banku?

Pytam, ponieważ z tego, co wiem, to kierownik budowy musi zostać zatrudniony przez inwestora na samym początku procesu budowlanego, zanim jeszcze ekipa budowlana ruszy z miejsca. Poprawcie mnie, jeżeli coś źle zrozumiałam.

Pozdrawiam wszystkich.

Oczywiście masz racje. Do uruchomienia procesu realizacyjnego (zgodnie z Prawem Budowlanym po otrzymaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę), konieczne jest złożenie w "urzędzie" zawiadomienia o rozpoczęciu robót (co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia). Według jego treści (wykaz załączników wyszczególnionych na końcu dokumentu) Inwestor musi do zawiadomienia załączyć m.in. oświadczenie Kierownika Budowy o podjęciu obowiązków kierowania budową, do którego KB musi załączyć swoje uprawnienia i zaświadczenie o przynależności do regionalnej izby inżynierów budownictwa, potwierdzające opłacenie przez niego składek członkowskich i posiadanie koniecznego do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, ubezpieczenia OC (kopie poświadczone przez KB za zgodność z oryg.). Zatem KB jest niezbędny do uruchomienia naszej budowy.