PDA

Zobacz pełną wersję : deski podłogowe - jak je zamontować



byczy
21-09-2007, 13:16
proszę o rade
w jaki sposób zamontować sosnowe deski podłogowe
deski mają być położone w poprzek pokoju 4,5 m na długości 9 m
wymiary desek 4500/160/35 pióro wpust sosna

klka mesięcy temu w pokoju została zrobiona wylewka ponieważ w pierwszej wersji miał być parkiet
koncepcja się zmeniłai teraz będą deski, które już mam

pomóżcie mi znależć najlepszy sposób na położenie tych desek
normalnie bije je się do legarów ale w chwili obecnej nie jest to takie proste

moje pytanie jest:
czy mozna je przykleić
może można je przykręcić

A MOŻE MACIE JAKIŚ INNY POMYSŁ

bartek kopec
26-09-2007, 20:10
a nie mozesz zastosowac cienkiego legara np.z deski calowki?

Tedii
26-09-2007, 23:39
Od dołu:
wylewka/folia/pasy filcowe/legary/kołki samomocujące/wełna mineralna /deski/wkręty/sęki/cykliniarz/capon/lakier/szlifowanie/lakier/szlifowanie/lakier.

boorg
27-09-2007, 00:41
...w jaki sposób zamontować sosnowe deski podłogowe
deski mają być położone w poprzek pokoju 4,5 m na długości 9 m
wymiary desek 4500/160/35 pióro wpust sosna

klka mesięcy temu w pokoju została zrobiona wylewka ponieważ w pierwszej wersji miał być parkiet
koncepcja się zmeniłai teraz będą deski, które już mam

pomóżcie mi znależć najlepszy sposób na położenie tych desek
normalnie bije je się do legarów ale w chwili obecnej nie jest to takie proste

moje pytanie jest:
czy mozna je przykleić
może można je przykręcić...
Deski długie na 4,5 m mają jedną poważną wadę: duży skręt boczny (deska skręca się w tzw. śmigło). Jeżeli do tej pory deski nie pokręciły się, to znaczy, że są rewelacyjne pod względem technicznym i możesz nawet pokusić się o następujące rozwiązanie. :)
Sklejkę o grubości 6-8 mm mocujesz do podłogi za pomocą kołków rozporowych o długości 60-70 mm (zagęszczenie kołków co 40-50 cm, łby śrub zagłębione w sklejce). Aby uniknąć ewentualnego chrzęszczenia (np. piasek pod sklejką) możesz położyć pod sklejką np. piankę PE 3 mm (taką jak pod panele). Płyty układasz diagonalnie (pod kątem 45 st.) w stosunku do kierunku desek. Następnie sklejkę szlifujesz papierem o ziarnie 60. Odkurzasz. Do tak przygotowanej podłogi możesz przykleić deski klejem poliuretanowym dwuskładnikowym. Dodatkowo możesz nabić w pióro-wpust każdej deski 3-4 kręcone/kwadratowe gwoździe. Na czas schnięcia kleju (24 godziny) musisz podłogę dobrze wyklinować. Po tym czasie musisz kliny usunąć. :roll:
Jeżeli deski są już pokręcone to zrealizowanie w/w projektu będzie wymagało dwóch poważnych zmian: sklejkę zastąpić musimy płytą OSB i to minimum 15 mm grubości a gwoździe drewnowkrętami. Dodatkowo skrzynkę z narzędziami będziesz musiał rozszerzyć o duży łom i lewarek samochodowy. :) Zapewniam, że bez nich robota będzie raczej z cyklu MISSION IMPOSIBLE. :P

byczy
29-09-2007, 21:20
dzieki za pomoc

deski nie są poskrecane - no może trochę - wróciły właśnie od stolarza początkowo ich szerokość wynosiła 18 cm teraz wacha sie od 15 do 16,5 cm w zależności jak mocno były poskręcane

rozwiązanie wykionalne :lol: :lol:

jesze jedno czy na klej np. poliuretanowy 2 składnikowy bądz inny ??????? jest możliwośc przyklejenia desek do podłoża betonowego czytaj wylewka ponieważ właśnie położyłem płytki w drugim pomieszczeniu nie biorac tak dużegozapasu na sklejkę 6-8 mm
pozdrawiam

boorg
30-09-2007, 22:09
Nie ma takiej możliwości. :( Standarowa wylewka nie wytrzyma pracy 4,5 metrowej deski. Jedyna możliwość mocowania dyli podłogowych (bo tak podobno nazywa się długie deski :wink:) to wersja elastyczna (czyli podłoga ślepa/pusta lub legary). Więc dużego wyboru nie masz. :roll:

byczy
01-10-2007, 13:24
co masz na myśli mówiąc ślepa/pusta

boorg
06-10-2007, 23:53
Czyli np. podłoga wykonana z płyt OSB lub sklejki. Jest ona traktowana jako baza do mocowania podłogi właściwej. Stosujemy ją gdy mamy problemy z techniczną stroną/parametrami posiadanych materiałów (zbyt cienkie deski, zbyt słaba wylewka, zbyt rzadkie legary, itp.).