PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie stropu - poddasze nieużytkowe



Magda2005
21-09-2007, 14:27
Witam,
bardzo proszę o poradę - ile cm styropianu dobrze termicznie zaizoluje strop w przypadku nieużytkowego poddasza (dach nie będzie ocieplony).

pozdrawiam,

rafallogi
21-09-2007, 14:42
Myślę, że 8-10 cm wystarczy. Oczywiście 2x4 lub 2x5 na mijankę. Tam gdzie musisz chodzić proponuję ułożyć jakieś płyty paździerzowe lub coś innego.

Barbossa
21-09-2007, 15:06
Myślę, że 8-10 cm wystarczy. Oczywiście 2x4 lub 2x5 na mijankę. Tam gdzie musisz chodzić proponuję ułożyć jakieś płyty paździerzowe lub coś innego.
nie zamało?
w połacie ładuje się 20-30 cm, tu nie ma znaczenia w co, ważne ile
a styro? pewnie lepiej wełnę, jest sczelniejsza od styro

jeżyk
21-09-2007, 23:25
Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia .... U dla spropu odzielającego pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego poddasza powinno być nie większe od 0.3 W/m2K. Warstwa izolacji (styropian wełna itp.) aby spełnić te wymagania zależeć bedzie od konstrukcji stropu. Przy stropach monolitycznych jest to ok. 12 cm. Ja dałem 30 cm wełny :wink:

rael_ww
22-09-2007, 10:13
Ja w projekcie mam 12 + 5cm wełny i to jest ocieplenie drewnianego stropu. Poddasze nieużytkowe.

Wg mnie 8-10cm styro może być mało.

daggulka
22-09-2007, 10:22
ja daję 15cm wełny na skosy i sufit poddasza , poddasze użytkowe, strych nieużytkowy i nieogrzewany

pozdrawiam, smoczyca

inwestor
22-09-2007, 20:56
Ja mam od paru lat 15 cm myślę że jest optymalnie. Zastanów sie nad 20cm bo energia będzie drożała strop to bardzo wazna przegroda przez która ucieka "mnóstwo pieniędzy" w postaci ciepła.
Pozdrawiam

beton44
23-09-2007, 07:01
im więcej tym lepiej :D


jakaś ekonomiczna granica to pewnie z 20-25 cm :o

jacekp71
23-09-2007, 11:34
im więcej tym lepiej :D


jakaś ekonomiczna granica to pewnie z 20-25 cm :o

im wiecej teraz tym mniej pozniej (wydatkow) .... ;-)

za jakis czs, jak snieg spadnie to bedzie widac po dachach kto zaoszczedzil na dociepleniu stropow i poddaszy ;-)

elais
30-10-2007, 10:26
Czyli co w przypadku nieużytkowego poddasza, i stropu drewnianego dajecie tylko wełnę pod strop??? Nie ocieplecie dachu (krowkwi). Ja teraz jestem przed ociepleniem takiego poddasza nieużytkowgo i zastanawiam sie jak to dobrze zrobić. Czy 15cm pod strop wystarczy czy dac wiecej???

Barbossa
30-10-2007, 10:32
:D
5 za szukanie

myślisz, że tu bedzie inaczej?

Kryspin
30-10-2007, 10:38
Styro raczej bym odradzał.
Nie wyjdzie dyżo taniej na początku (spady ) a wyjdzie sporo drożej później. Nie ma jak uniknąć mostków termicznych i nie ma jak dopasować go na miarę. A jeśli ktoś się tego podejmi zeby było idealnie to każe sobie za to odpowiednio zapłacić.

Z wełną jest korzystniej (mniejsze mostki termiczne)
Ja zaszalałem 35 cm wełny. 20(w belki) + 15(krzyżowo na pierwszą warstwę)

elais
30-10-2007, 11:05
:D
5 za szukanie

myślisz, że tu bedzie inaczej?

A co tam, zawsze szukam i drążę temat. Może dostanę odpowiedź :-)

Barbossa
30-10-2007, 11:07
:-?

telesforek
30-10-2007, 11:20
:D
5 za szukanie

myślisz, że tu bedzie inaczej?

Dobre :)

Do elais: drąż i nie przejmuj się, sama tak robiłam (i robię):wink:

familymen
10-08-2009, 10:14
przepraszam za odgrzebanie tematu, ale mam podobny problem. Będę ocieplał strop poddasza użytkowego styropianem i chciałem pokryć go płytą wiórową. Znalazłem oto taką informację:



Jeżeli ocieplenie ma być ułożone na poddaszu niemieszkalnym, ale służącym na przykład jako suszarnia czy składzik, nad warstwą nowej termoizolacji trzeba ułożyć podłogę. Najlepiej wykonać ją z desek lub płyt OSB opartych na legarach. Podłoga nie powinna być zbyt szczelna i nie może dotykać do warstwy termoizolacji. Szpary pomiędzy deskami i mniej więcej trzy centymetrowa pustka nad ociepleniem zapewniają właściwą wentylację przestrzeni pod podłogą.

Potrafi mi ktoś wyjaśnić dlaczego podłoga nie może dotykać izolacji i po co jest ta przerwa wentylacyjna skoro bezpośrednio na stropie będzie położona folia paro izolacyjna? Głównie chodzi mi o to że legary podnoszą koszt, a zastosowany gęsty styropian wytrzyma ciężar rozłożony prze płytę wiórową bez pomocy legarów.

broker
20-11-2009, 20:18
Jak wygląda kwestia docinania wełny? Odległości pomiędzy krokwiami wynoszą u mnie od 50 do 80 cm a wełna ma szerokość 60 lub 100 cm.

simluc
21-11-2009, 11:58
Jak wygląda kwestia docinania wełny? Odległości pomiędzy krokwiami wynoszą u mnie od 50 do 80 cm a wełna ma szerokość 60 lub 100 cm.

temat juz byl poriszany na forum, welne kladziesz w poprzek

broker
21-11-2009, 13:50
OK, to by pasowało :D A czy można kłaść wełnę bezpośrednio na strop, czy trzeba robić sznurkowanie?

broker
23-11-2009, 20:42
Czy zamiast paroizolacji można dać zwykłą folię budowlaną (typ 200)?

broker
04-12-2009, 11:52
Słyszałem też, że niektórzy dają pod wełnę cienką wartwę (2 cm) styropianu. Czy to jest dobre rozwiązanie?

Adaskos
27-01-2010, 09:15
Witam!
Mam dom wolnostojacy, pietrowy.
Chce ocieplic strop na poddaszu nieuzytkowym. poddasze to jest bardzo niskie (od 80 cm do 20 cm ze wzgledu na pochyly dach). Dach jest lekko pochyly, jednospadowy, kryty papa.
Duzo ciepla ucieka przez niego-widac to po b.malej ilosci sniegu na nim.
Na pietrze jest problem z wilgotnoscia-grzyb.
Co wybrac? Welne czy styropian? Jaka grubosc? 1 albo 2 warstwy izolacji?

Jestem nowy na tym forum, z gory dziekuje za rady
pozdrawiam

zbigmor
27-01-2010, 09:33
Witam!
Mam dom wolnostojacy, pietrowy.
Chce ocieplic strop na poddaszu nieuzytkowym. poddasze to jest bardzo niskie (od 80 cm do 20 cm ze wzgledu na pochyly dach). Dach jest lekko pochyly, jednospadowy, kryty papa.
Duzo ciepla ucieka przez niego-widac to po b.malej ilosci sniegu na nim.
Na pietrze jest problem z wilgotnoscia-grzyb.
Co wybrac? Welne czy styropian? Jaka grubosc? 1 albo 2 warstwy izolacji?

Jestem nowy na tym forum, z gory dziekuje za rady
pozdrawiam


W Twoim przypadku po prostu wdmuchnąłbym (lub rozsypał) granulat. Za podobną cenę uzyskasz sporo lepszą izolację (grubsza warstwa bez możliwości mostków termicznych).

Adaskos
27-01-2010, 14:25
Ile granulatu? Jak grubo?
Wiadomo im wiecej tym lepiej. Jaka jest rozsadna grubosc pokrycia? Czy cala ta przestrzen zasypac?

zbigmor
27-01-2010, 14:37
Ile granulatu? Jak grubo?
Wiadomo im wiecej tym lepiej. Jaka jest rozsadna grubosc pokrycia? Czy cala ta przestrzen zasypac?

Zasypałbym całą przestrzeń. Dla mnie minimalna rozsądna grubość dla takiego przypadku wynosiłaby 30cm. W najcieńszym miejscu będzie 20cm, ale dla zabezpieczenia przed ubiciem trochę bym dołożył.
Dowiedz się jaka różnica w kosztach i pewnie i tak całość zasypiesz.

Adaskos
29-01-2010, 08:15
Witam!

Dzieki za dotychczasowe rady i prosze o kolejne ;-)
Szukajac w sieci znalazlem rozne granulaty styropianu w cenach od 60 do 150 zl/m3. Roznily sie, zdaje sie, tylko gruboscia kulek. Jaki granulat wybrac?
Czy ktos probowal wdmuchnac to we wlasnym zakresie? Jak?
Wejscie i wsypywanie reczne jest bardzo utrudnione (mala wysokosc pomieszczenia, brak okien i drzwi i trzeba by wykuc w scianie jakis otwor zeby tam wejsc).
Czy mozecie polecic jakas solidna i niedroga firme ktora robi takie izolacje (woj.opolskie).
W tym pomieszczeniu sa 2 kratki wentylacyjne w scianie zewnetrznej budynku, czy taka wentylacja wystarczy? Czy jeszcze montowac kratki wentylacyjne do przewodu wentylacyjnego w kominie?

ps strop betonowy, budynek ma ok 30 lat

Pozdrawiam

zbigmor
29-01-2010, 10:32
Witam!

Dzieki za dotychczasowe rady i prosze o kolejne ;-)
Szukajac w sieci znalazlem rozne granulaty styropianu w cenach od 60 do 150 zl/m3. Roznily sie, zdaje sie, tylko gruboscia kulek. Jaki granulat wybrac?
Czy ktos probowal wdmuchnac to we wlasnym zakresie? Jak?
Wejscie i wsypywanie reczne jest bardzo utrudnione (mala wysokosc pomieszczenia, brak okien i drzwi i trzeba by wykuc w scianie jakis otwor zeby tam wejsc).
Czy mozecie polecic jakas solidna i niedroga firme ktora robi takie izolacje (woj.opolskie).
W tym pomieszczeniu sa 2 kratki wentylacyjne w scianie zewnetrznej budynku, czy taka wentylacja wystarczy? Czy jeszcze montowac kratki wentylacyjne do przewodu wentylacyjnego w kominie?

ps strop betonowy, budynek ma ok 30 lat

Pozdrawiam


Wybrałbym granulat tańszy przy tych samych parametrach izolacyjnych (raczej nie styropianowy).
Na pewno nie ma potrzeby montować kratek wentylacyjnych w kominie. W ścianie wystarczą, ale nie piszę o ilości wystarczającej.

mpepe
23-09-2010, 17:51
Panwie mam pytanie dom 30lat piętrowy poddasze niezamieszkałe strop betonowy na nim wysypane trociny około 5cm co z nimi mozna zostawić? i co na strop wata/styropian? za 3 lata szykuje remont generalny prawdopodobnie poddasze zniknie w całości zostanie zburzone dlatego skłaniałbym sie do ułożenia na te kilka lat styropianu bo jest wieksza szansa żeby go potem ściągnąć i wykorzystać do innego celu np ocieplenia domu co się daję pod styropian folia zwykła paro-przepuszczalna i czy na górę też? i ile cm ? czy lepiej dać watę ile cm co z trocinami?

eNcoM
09-11-2010, 17:55
przepraszam za odgrzebanie tematu, ale mam podobny problem. Będę ocieplał strop poddasza użytkowego styropianem i chciałem pokryć go płytą wiórową. Znalazłem oto taką informację:



Potrafi mi ktoś wyjaśnić dlaczego podłoga nie może dotykać izolacji i po co jest ta przerwa wentylacyjna skoro bezpośrednio na stropie będzie położona folia paro izolacyjna? Głównie chodzi mi o to że legary podnoszą koszt, a zastosowany gęsty styropian wytrzyma ciężar rozłożony prze płytę wiórową bez pomocy legarów.

Mam poddasze (stryszek) mam zamiar ocieplić strop podobnie jak kolega czyli 10-20cm przyklejonego styropianu a na to płyta OSB
Strop: zalana "dziurawka" + zbrojenie
Raczej ocieplę styropianem bo zostało mi go trochę i chciałbym go wykorzystać
Czy mogę bezpośrednio przykleić 2 warstwy do siebie?? i bezpośrednio na strop, a następnie położyć na to płytę OSB??
Czy trzeba pod styropian rozłożyć folię paroszczelną??