PDA

Zobacz pełną wersję : Altherma DAIKIN



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Darion
21-09-2007, 14:33
Witam Szanownych Forumowiczów:)

Szukam szczęśliwych posiadaczy pompy ciepła DAIKIN Alterma11 kW. Zdecydowałem się na tą pompe dla mojego budynku (Akacja II, sciany poroterm 25 + 15 styropianu, poddasze ocieplone 20 cm wełny, rekuperator o sprawności 95% z silnikami na prąd stały i automatycznym by-passem podpięty do rurowego GWC, kominek szczelny z wkładem szamotowym Varm mocy 13kW z DGP do 5 pomieszczeń (3 na poddaszu i 2 na parterze, okna standardowe plastiki z szyba 1.0, ogrzewanie podłogowe ok 30% powierzchni podłóg reszta grzejniki)) i mam nadzieje że się sprawdzi.
Zapotrzebowanie na energie mojego budynku ok 10 kW. Pompa ma 11 kW ale będzie jeszcze ogrzewała CWU dla 1 mnie i 3 kobiet:). Dodatkowo pompa wyposażona jest w grzałkę elektryczną 6kW do wspomagania układu poniżej -15stC oraz do zabijania bakteri w 300 litrowym bojlerze (1 raz w miesiącu).


Powietrze usuwane z budynku wypuszczam na parownik pompy ciepła - zawsze troszeczke poprawie jej warunki pracy szczególnie w mroźne dni.

Jezeli ktoś ma uwagi do mojego rozwiazania to chetnie poczytam.

Chętnie poczytam o zaletach i wadach pomp ciepła DAIKINA. Wiem że jest to nowość ale cenowo była do zaakceptowania (25k zł pompa + 25k zł instalacja wraz z grzejnikami).

Darion
21-09-2007, 20:59
Dzięki za linka, cena dobra ale nie wiadomo na jaka moc urządzenia i czy z kompletnym osprzetem. W moim przypadku mam Daikinowski 300 litrowy drogi jak diabli.
Ja kupuje w WOMAR - Kraków. Robia wrażenie profesjonalistów, byli na budowie robia dokładny projekt i dają 10 lat gwarancji jak narazie wspópraca OK. Nie robia problemów z uzyskaniem preferencyjnego kredytu z BO Obawiam się tak poważnych zakupów w firmie "e-krzak". Co jest NOK w wyrzucie powietrza z reku na parownik???

Darion
21-09-2007, 21:07
To z nawiewaniem powietrza próbowałem poruszyć w wątku dot. GWC, ale Mistrz Adam mnie sprowadził na ziemię. Też o tym myślałem.

Powietrze z GWC kieruje do reku firmy Renovent a powietrze z wyrzutni po reku wychodzi na parownik PC - nie widzę w tym nic złego i tak musze się go pozbyć a w zimie bedzie o kilkanascie stopni cieplejsze niz powietrze atmosferyczne.

Darion
22-09-2007, 16:12
Jednoska zewnetrzna PC jest powieszona na ścianie garażu i wylot powietrza z reku jest umieszczony zaraz za jednostką. Odległość jednostki od wylotu ok 5-10 cm. Sprawność całoroczna PC ok- 3.

HenoK
16-10-2007, 19:00
Ja myślałem o zmieszaniu zimą powietrza ( np. w jakimś pojemniku ) z trzech źródeł: wywiewanego z pomieszczenia, z GWC i z zewnątrz. Ale nie spotkało się to z aplausem komentatorów :wink:

Nie jest to takie proste jak myślisz. Powietrze ma niskie ciepło właściwe. Aby ta pompa dała 11 kW mocy grzewczej musi z powietrza pobrać min. 8kW. To oznacza albo bardzo silne schładzanie powietrza albo konieczność schłodzenia bardzo dużej jego ilości, na pewno znacznie większej niż ilość powietrza wykorzystywanego do wentylacji pomieszczeń.

TJ7
16-12-2007, 23:43
A tak konkretnie - to zrobiło nam się ciut chłodniej i ciekaw jestem jak w skali miesiąca wychodzi kosztowo ogrzewanie althermą?

crska
28-01-2008, 20:13
podbijam.. moze ktos sie jeszcze wypowie??

HenoK
29-01-2008, 06:21
Powietrze z GWC kieruje do reku firmy Renovent a powietrze z wyrzutni po reku wychodzi na parownik PC - nie widzę w tym nic złego i tak musze się go pozbyć a w zimie bedzie o kilkanascie stopni cieplejsze niz powietrze atmosferyczne.
Taki układ ma sens. Przy zastosowaniu GWC przed rekuperatorem nie ma możliwości pełnego odzyskania ciepła - powietrze usuwane z budynku za rekuperatorem będzie zawsze cieplejsze niż po wyjściu z GWC. To ciepło można wykorzystać kierując to powietrze na powietrzną pompę ciepła :). Nie zapewni to oczywiscie całego potrzebnego ciepła, ale z pewnością podniesie sprawność pompy ciepła.

lukaszja
29-01-2008, 11:31
Witam!
Tez myślałem o takim rozwiązaniu, widzę jednak bardzo duży problem sygnalizowany już przez Adama_mk.
Producenci powietrznych pomp ciepła nie chwalą sią jakoś specjalnie przepływem powietrza (objętością) potrzebną do sprawnej pracy pompy.
Z linku:
http://www.euronom.pl/fileadmin/user_upload/kt_pompa_ciepla_exoair_standard.pdf (a wiem, że to inna pompa - pewnie jednak skala jest zbliżona dla wszystkich modeli)
wynika, iż nawet przy najmniejszej pompie ciepła potrzeba przepchnąć wentylatorem do 3.000 m3 / h
Tymczasem przy instalacji wentylacji mechanicznej mamy wymiany powietrza tak mniej więcj 10 razy mniejsze... :cry:
Trzeba więc w przeważającej części korzystać z powietrza zewnętrznego i COP leci na pyszczek, niestety!
Chyba, że się mylę?
pozdrawiam, luke

HenoK
29-01-2008, 14:33
Witam!
Tez myślałem o takim rozwiązaniu, widzę jednak bardzo duży problem sygnalizowany już przez Adama_mk.
Producenci powietrznych pomp ciepła nie chwalą sią jakoś specjalnie przepływem powietrza (objętością) potrzebną do sprawnej pracy pompy.
Z linku:
http://www.euronom.pl/fileadmin/user_upload/kt_pompa_ciepla_exoair_standard.pdf (a wiem, że to inna pompa - pewnie jednak skala jest zbliżona dla wszystkich modeli)
wynika, iż nawet przy najmniejszej pompie ciepła potrzeba przepchnąć wentylatorem do 3.000 m3 / h
Tymczasem przy instalacji wentylacji mechanicznej mamy wymiany powietrza tak mniej więcj 10 razy mniejsze... :cry:
Trzeba więc w przeważającej części korzystać z powietrza zewnętrznego i COP leci na pyszczek, niestety!
Chyba, że się mylę?
pozdrawiam, luke
To wszystko prawda, ale nie do końca :).
Powietrze wewnątrz budynku ma dużo większą wilgotność niż to na zewnątrz przy niskich temperaturach. Oczywiscie część tej wilgoci traci po przejściu przez rekuperator, ale pozostała część niesie jeszcze sporo ciepła utajonego.
Dlatego uważam, że warto to powietrze wykorzystać :).

piotr-cs
31-01-2008, 00:11
Witam miłośników Althermy. Początkowo też byłe napalony, ale po wgryzieniu się w karty katalogowe dowiedziałem się, że:

1. Wydajność grzewcza pompy jest podawana dla + 7 st, dla temp. -15 wynosi niecałą połowę

2. Podobnie ze sprawnością. Owszem dla - 7 na zew. sprawność pompy wynosi 3,o, ale dla wody o temperaturze 30 st. To nawet trochę mało jak na ogrzewanie podłogowe. A dla temp. wody na zasilaniu 50 st, to sprawność spada do 1,9. Przy -15 na zewnątrz wynosi ok. 1,55. To wartości przybliżone, bo dla każdego modelu się troszkę różnią. Jeżeli ktoś ma tradycyjne grzejniki to o pompie niech zapomni. Pozostaje jeszcze kwestja ekonomi..

3.Hałas. Dla mnie decydująca sprawa. Np. model ERYQ 07 wydaje 52 db(A) ciśnienia akustycznego. W dzień może nie drażni, ale w nocy sąsiedzi by mnie zabili. No chyba ,że ktoś mieszka na odludziu, albo z jednej strony ma las, to może, ale ja mam małą działkę i wszystkich sąsiadów..., póki co życzliwych :lol:


po 4- cena. niby tylko 25 tys. i odpada konieczność kopania gruntu, ale uważam, że wszystkie firmy próbują zarobić na modzie. Klimatyzator o podobnej mocy kosztuje ok 5 tys, a tu przecież wiele więcej nie ma , w zasadzie tylko jeszcze boks z modułem pompowym i duperelami i skąd te 25 t.?? Jeżeli mam wydać kasę na coś co działa, ale sporadycznie, to lepiej zainwestować w porządne źródło ciepła, a za 3ooo kupić klimatyzator z rewersem (pompą ciepłą), i w lecie będzie można chłodzić i jesienią dogrzać ..

Zostawiam do przemyśleń
Piotr

coolakilla
11-04-2008, 00:30
Witam,
Jestem zainteresowany instalacją Althermy. Czytałem sporo negatywnych opinii o powietrznych pompach ciepła, m.in. że nie dają rady w przy ujemnych temperaturach przez co średni COP dla okresu grzewczego jest niski w porównaniu z innymi rodzajami pomp, a co za tym idzie koszty użytkowania wysokie. Jednakże w mojej okolicy nie ma gazu i nie zanosi, się że będzie, a ja poszukuję możliwie najtańszej i najprostszej bezobsługowej metody ogrzewania, nie przewyższającej kosztami eksploatacji gazu ziemnego. Zauważyłem, że w wątkach dotyczących pomp ciepła dąży się do maksymalnego obnizenia kosztów eksploatacji i to jest OK pod warunkiem, że ktoś chce wydać 50-70 tyś za kompletną instalację. Ja poszukuje raczej, jak wspomniałem alternatywy dla gazu ziemnego, którego w okolicy nie ma :-). Dlatego też proszę o informację na ten temat. Będę też wdzięczny za wszelkie dane od użytkowników Althermy.

Pozdrawiam

mixon
27-04-2008, 20:18
Polecam artykuł: http://www.hurtownia.womar.com/?site=oferta_handlowa/pompy_ciepla_/daikin_altherma/artykul_2.html myślę, że może rozwiać niektóre wątpliwości. Ja juuż się zdecydowałem. Rozpoczęliśmy budowę w lutym i już muszę sie decydować na sposób ogrzewania a gazu nie mamy i mieć przez najbliższe lata nie będziemy. A poza tym wizja kolejnych podwyżek o 15% co poł roku nie napawa optymistycznie. Już zaoszczędziłem 5tys. bo nie buduję komina w kotłowni :)

coulignon
27-04-2008, 20:47
nie lubie powietrznych pomp ciepła. Swoją niechęć wyraziłem tu: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-sopel-lodu,t124388.htm

do przeczytania.
do zastanowienia.

rafał ...
28-04-2008, 08:43
coulignon - ja użytkuję powietrzną PC od trzech lat i jak na razie mnie nie zawiodła.

Sama idea tych pomp jest bardzo dobra, problemem są niektóre firmy, które ukrywają właściwości pomp w niskich temperaturach i później użytkownicy są zaskoczeni że załącza się grzałka czy inne źródło wspomagające.

ProStaś
28-04-2008, 09:58
coulignon - ja użytkuję powietrzną PC od trzech lat i jak na razie mnie nie zawiodła.

Sama idea tych pomp jest bardzo dobra, problemem są niektóre firmy, które ukrywają właściwości pomp w niskich temperaturach i później użytkownicy są zaskoczeni że załącza się grzałka czy inne źródło wspomagające.

Bądź, człowiekiem :wink: , podziel się swoimi doświadczeniami.
Jaką masz PC ?
Jaki dom ? Ocieplenie, wentylacja ?
Jak uzyskujesz CWU ? Na ile osób?
Jak koszty eksploatacyjne ?
Please...

Pozdrawiam.

rafał ...
28-04-2008, 14:22
ja mam akurat coś z zupełnie innej planety niż opisywane w tym wątku, można o tym poczytać tutaj ..

http://www.polskikomfort.pl/ogrzewaniehybrydowe.html

ale bez względu na rodzaj systemu, zasada działania PC jest taka sama, no może z tą różnicą że u mnie jest to powietrze-powietrze a nie powietrze - woda.

Depi
28-04-2008, 17:15
Ale jaki jest sens? Jeśli kolegę powyżej ta altherma kosztował 50 000 zł, to jest to absurd kompletny. Pompa ciepła z bezpośrenim parowaniem Fonko kosztuje w wersji 13kW 20 000. Z chłodzeniem - 22 000. Do tego kolektory pionowe za 70 zł z metra. I 2-2,5 kzł za badanie, pozwolenie itp. Nieco bardziej upierdliwe, ale jak taką kasę topić, to już w coś porządnego. Jak miałbym się grzać grzałką elektryczną, to zrobiłbym po prostu ogrzewanie elektryczne i te 50 000 schował do kieszeni.

Za 10 000, 15000 tak. Ale nie więcej.

PS. A rafał... poleca pompę ciepła pow-woda, ale sam ma, cwaniaczek, piec kondensacyjny do pracy zimą. Sprytne! :P

rafał ...
28-04-2008, 19:27
no to kolega mnie zirytował,

ja nic nie polecam tylko informuję co mam i w poprzednim poście wyraźnie napisałem, że ograniczeniem pompy jest jej niska spraność przy niskich temperaturach dlatego wymaga wspomagania, co u mie realizauje faktycznie piec gazowy.

pompę kupiłem z myślą o klimatyzacji latem, ale przy rosnących cenach gazu stała się zamoistnie ekonomicznym ogrzewaniem, grzejemy dom pompą przy temp zew > +4, jak jest zimniej to przełącza się na gaz.

fido
28-04-2008, 19:37
to ile w końcu ta pompa kosztuje 50 tyś
to bezsens
wrklamach piszą że 20-30tyś

Depi
28-04-2008, 20:07
grzejemy dom pompą przy temp zew > +4, jak jest zimniej to przełącza się na gaz.

Nie no - bardzo sensowne rozwiązanie, tylko raczej drogie. No i niedostępne dla tych, którzy nie mają dostępu do gazu.

A jak piszesz w takim wątku, że użytkujesz PC pow-woda i cię nie zawiodła, to chyba nie tylko ja mam wrażenie, że ją polecasz. A nie każdy pójdzie po linku z zrozumie, że PC nie używasz zimą. A to CAŁKOWICIE zmienia postać rzeczy, chyba przyznasz?

rafał ...
29-04-2008, 05:47
Depi ... przyznam z całą pewnością, że nie czytasz uważnie postów, ja nie mam PC powietrze - woda tylko powietrze-powietrze i cały czas podkreślam, że pompa jest OK ale należy pamiętać o jej oganiczeniach.

fido
29-04-2008, 06:18
rafale
rozumie że masz dodatkowe źródło ciepła
czy jest to gaz który zasila ogrzewanie nadmuchowe?

co do pompy powietrze woda
co zrobić gdy temperatura spada poniżej -20 st?

Depi
29-04-2008, 06:54
Powietrze-powietrze? Czy oby na pewno?

Tak - rafl zima grzeje gazem, PC ma tylko w okresach przejsciowych. Jak temp spadnie do -20 to grzeje grzalka elektr.

rafał ...
29-04-2008, 07:15
u mnie dokładnie działa to tak:

temp. zew. > 4C - dom ogrzewa pompa ciepła powietrze-powietrze,
temp zew. < 4C - dom ogrzewa kondensacyjny piec gazowy ( powietrzny )
lato - działa klimatyzacja

Przełączanie pomiędzy źródłem ciepła odbywa się automatycznie na podstawie odczytu temperatury zewnętrznej. Grzałek elektrycznych nie mam.

Najistotniejsze jest to, że praca pompy ciepła to 60-70% pracy ogrzewania, takiem mamy zimy ostatnio.

W układach wodnych PC musi być również wspomagana, kotłem gazowym lub grzałkami elektrycznymi i należy o tym pamiętać decydując się na taką PC.

ProStaś
29-04-2008, 07:39
u mnie dokładnie działa to tak:

temp. zew. > 4C - dom ogrzewa pompa ciepła powietrze-powietrze,
temp zew. < 4C - dom ogrzewa kondensacyjny piec gazowy ( powietrzny )
lato - działa klimatyzacja

Przełączanie pomiędzy źródłem ciepła odbywa się automatycznie na podstawie odczytu temperatury zewnętrznej. Grzałek elektrycznych nie mam.

Najistotniejsze jest to, że praca pompy ciepła to 60-70% pracy ogrzewania, takiem mamy zimy ostatnio.

W układach wodnych PC musi być również wspomagana, kotłem gazowym lub grzałkami elektrycznymi i należy o tym pamiętać decydując się na taką PC.

Dzięki za info.
Dlaczego akurat 4 st. C stanowi granice ?
Wynika to z Twoich obliczeń, że już wówczas gaz jest ekonomiczniejszy ? Czy też tak Ci zalecił instalator ?
Ja kiedyś myślałem o powietrznej PC wpsomaganej kotłem na paliwo stałe, ale jakoś nie jestem do tego przekonany?
A w ogóle jak Ci się spisuje ogrzewanie powietrzne ?

Pozdrawiam.

Depi
29-04-2008, 08:29
Dlaczego akurat 4 st. C stanowi granice ?


Stasiu - czy Ty w ogóle zadałeś sobie ten trud (???), i kliknąłeś w link podany przez rafała.. ? Wydaję mi się, że nie.

ProStaś
29-04-2008, 14:09
Dlaczego akurat 4 st. C stanowi granice ?


Stasiu - czy Ty w ogóle zadałeś sobie ten trud (???), i kliknąłeś w link podany przez rafała.. ? Wydaję mi się, że nie.

Take it easy.
Co tak nerwowo, czyżby rozpoczęcie budowy była aż takie stresujące ? :-? Trud sobie zadałem. Linków to ci w necie dostatek, mnie empiryka ciekawi.
Ot i wsio.

Pozdrawiam i trzymam kciuki, bo ten trud też sobie zadałem... :wink:
http://forum.muratordom.pl/post2429451.htm?highlight=#2429451

rafał ...
29-04-2008, 14:32
+4 bo zdaniem instalatora jest to granica opłacalnośći pracy pompy przy obecych cenach prądu i gazu ziemnego

fido
29-04-2008, 18:21
czyli +4 to granica opłacalności ... w/g instalatora
ale daikin ma niby pracować do -20stC

jak się ma to do reklam daikina?
jaki cop przy -20, -10, 0 itp

rafał ...
29-04-2008, 20:01
działać to ona działa, tylko że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada jej sprawność i zarazem moc grzewcza

nie wiem jak to jest dokładnie w Daikinie, ale sądzę że podobnie jak w mojej pompie, zobacz sobie wykres i tabele w tym pdf

http://www.polskikomfort.pl/pliki/38eyx-c3pd.pdf

Dla mojej pompy COP przy +4 wynosi 3,36 a dla -16 C 2,04 ale myślę, że nie to jest najważniejsze, trzeba pamiętać, że im zimniej tym dom wymaga większej mocy grzewczej a pompa daj coraz mniej mocy więc trzeba ją wspomagać bo zwyczajnie nie dogrzeje

fido
29-04-2008, 20:38
nie bsrdzo wiem gdzie znaleść tą daną
nie znam tak dobrze języka

nie bardzo mi się chce wierzyć że COP 3,36 to mało
choć piszesz że instalator mówi że jest ok
40gr za kWh z copem 3,36 daje koszt jednej kW =
40/3.36 = 11,9gr

jeżeli weżmiemy COP 2,04 to koszt jednej kW=
40/2.04 = około20 gr

jeżeli masz gaz to taniej gaz

a u mnie jak mam zapotrzebowanie

2700kwh roczne
czyli ile procent mam cop 3 a ile 2
nawet gdyby bylo 2 to mam:
2700x35gr (pół w nocnej taryfie) /2 = 472

czyli wydam 300 zł bo w lecie mam cop 5

Depi
30-04-2008, 08:13
czyli wydam 300 zł bo w lecie mam cop 5

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

rafał ...
30-04-2008, 08:52
Dokładnie to jest tak, że cena 1 kW ciepła z gazu ziemnego przy piecu kondensacyjnym wynosi ok 15 gr, więc zgodnie z Twoimi wyliczeniami dla COP > 3 pompa jest opłacalna i daje ok 20% oszczędności.

Gaz będzie zapewne drożał więc to się będzie dynamicznie zmianiało, no i w innej sytuacji są Ci, którzy jak źródlo wspomagające mają gaz płynny lub prąd, wtedy nawet COP 2 jest opłacalne.

Depi
30-04-2008, 18:44
Prąd też raczej nie będzie tanial. Choć wniosek, że przy COP > 3 pompa ciepła zaczyna mieć sens uważam za słuszny.

fido
01-05-2008, 08:26
nie bardzo rozumie śmiech
cop może nawet sięgnąć 8

spotkałem się ze sprzedawcą womaru
jestem pod WRAŻENIEM!!!!
zastanawiam się bardzo poawąnie nad Pci powietrze/woda
u mnie roczne zużycie na
CO = 2800 kWh
CW = 3000 kWh

- jeżeli nawet taka pompa ma mniejszy cop i nie dział poniżej 20-15 stC
to zgodnie z wyliczeniami właściciela który testował taką pCi koszt 1 kWh = 11 gr w porównaniu ze standardową pompą z gruntowym kolektorem gdzie koszt 1 kWh = 7gr
w moim przypadku tracę jedynie 2800 kWh* (11gr-7gr)= 84zł
czyli bardzo mało

zalety:
- mały koszt inwestycji,
- brak dolnego źródła = oszczędność działki ( obecnie m2 kosztuje nawete 200zł), można sadzić drzewa gdzie się chce
-można podwyższyć cop i spwodować że będzie dziłała nawet przy -20stC puszczjąc wyrzutnie na jednostkę zewnętrzną
- COP 10- powiecie to niem ożliwe - a co dzieje się gdy na zewnątrz + 20-25 stC? przecież wtedy przepompować ciepło do bufora na CWU to zaden koszt
moim zdaniem więcej jest dni o temperaturze 25 st niż -20stC
naprzykład dziś mamy kwiecień - na zewnątrz +20stC, a wyobraźcie sobie co dzieje się pod xiemią - jesteśmy po sezonie grzewczym dolne źródło wyeksploatowane temp +3stC cop gorszy.
- A (altherma) ma w cenie regulator pogody który w innym PCi trzeba dokupić - dzięki temu możemy regulować temperature zasilania CO - jak jest ciepło wpuszczamy np 27stC
- A mam inferter czyli regulowaną moc - co za tym idzie nie pracuje ze stałą mocą lecz taką jaką potrzeba - taka opcja jest tylko w drogich pompach solankowych
- A ma rozbudowany sterownik - można ustawiać mase paramertów - np grzej boiler do 40stC od godziny 16-20 a do 70st od 20 - 21
- A nie ma dodatkowych pompek obiegowych !!! - w standardowych kotłowniach z pompami tradycyjnymi pomp obiegowych jest masa:
. jedna do dolnego źródła
. jedna do górnego żródła
. jadna do podłogówki
to absolutne minimum, jezeli mamy 2 bufory to dochodzi jeszcze pompka pomiędzy buforami, nie mówiąc już że nalezy dokupić zawory trójdrożne itp.
-A ma klime!! - można dokulpic jednostkę do klimy i mamy w dowolnym pokoju klimatyzację - jeżeli ktoś ma Rekuperator i wentylacje mechaniczną to można zrobić tak jak ja chce: przedstawiciel ma mi przeliczyć chłodnico-nagrzewnicę którą umieszczam w kanale nawiewnym i ... mam klime latem, szybkie dogrzewanie zimą
- zaletą jest równieź to że z uwagi na mały koszt inwestycyjny mogę odłożyć na następny rok decyzje o dokupieniu drugiej PCi z solanką - o ile zajdzie taka potrzeba
- możliwość podgrzania wody w buforze do 85stC - ponoć w nowych modelach dzięki innowacjom taka opcja istnieje

podsumowując - oczekuje od producenta na COP w pełnym zakresie temperatur wtedy w excelu chce porównać wydatek w zależności o temperatury w danym regionie
i tu prośba - potrzebuje źrednie temperatury z małopolski CAŁOROCZNE - czy ktoś spotkał się z taką tabele?
-----------
nierozumie też dlaczego PCi opłaca się dopiero powyżej COP >3
przecież to zalezy od wielu czynników
jak choćby możliwość użycia taryfy nocnej
20gr/kW/COP3 = 7gr
poza tym raczej mało jest pomp ze średniorocznym COP >3
mam dobry przykład sąsiada który buduje przyłącz gazu
samo doprowadzenie gazu do budynku (30-40m) i po budynku bedzie go kosztowało około 6000 zł do tego dochcdzą kominy które musiał zrobić, piec

Depi
02-05-2008, 23:14
fido Widzę, że to dobry sprzedawca musiał być, bo zakręcił Cię jak słoik na zimę.

Proponuję trochę ochłonąć i jeszcze raz przemyśleć sprawę. I poczytać to, co tu powypisywałeś. Tak na spokojnie.

fido
03-05-2008, 08:20
już trochę ochłonąłem
jestem bardziej wstrzemięźliwy

coulignon
03-05-2008, 09:15
nie bardzo rozumie śmiech
cop może nawet sięgnąć 8

spotkałem się ze sprzedawcą womaru
jestem pod WRAŻENIEM!!!!
zastanawiam się bardzo poawąnie nad Pci powietrze/woda
u mnie roczne zużycie na
CO = 2800 kWh
CW = 3000 kWh

- jeżeli nawet taka pompa ma mniejszy cop i nie dział poniżej 20-15 stC
to zgodnie z wyliczeniami właściciela który testował taką pCi koszt 1 kWh = 11 gr w porównaniu ze standardową pompą z gruntowym kolektorem gdzie koszt 1 kWh = 7gr
w moim przypadku tracę jedynie 2800 kWh* (11gr-7gr)= 84zł
czyli bardzo mało

zalety:
- mały koszt inwestycji,
- brak dolnego źródła = oszczędność działki ( obecnie m2 kosztuje nawete 200zł), można sadzić drzewa gdzie się chce
-można podwyższyć cop i spwodować że będzie dziłała nawet przy -20stC puszczjąc wyrzutnie na jednostkę zewnętrzną
- COP 10- powiecie to niem ożliwe - a co dzieje się gdy na zewnątrz + 20-25 stC? przecież wtedy przepompować ciepło do bufora na CWU to zaden koszt
moim zdaniem więcej jest dni o temperaturze 25 st niż -20stC
naprzykład dziś mamy kwiecień - na zewnątrz +20stC, a wyobraźcie sobie co dzieje się pod xiemią - jesteśmy po sezonie grzewczym dolne źródło wyeksploatowane temp +3stC cop gorszy.
- A (altherma) ma w cenie regulator pogody który w innym PCi trzeba dokupić - dzięki temu możemy regulować temperature zasilania CO - jak jest ciepło wpuszczamy np 27stC
- A mam inferter czyli regulowaną moc - co za tym idzie nie pracuje ze stałą mocą lecz taką jaką potrzeba - taka opcja jest tylko w drogich pompach solankowych
- A ma rozbudowany sterownik - można ustawiać mase paramertów - np grzej boiler do 40stC od godziny 16-20 a do 70st od 20 - 21
- A nie ma dodatkowych pompek obiegowych !!! - w standardowych kotłowniach z pompami tradycyjnymi pomp obiegowych jest masa:
. jedna do dolnego źródła
. jedna do górnego żródła
. jadna do podłogówki
to absolutne minimum, jezeli mamy 2 bufory to dochodzi jeszcze pompka pomiędzy buforami, nie mówiąc już że nalezy dokupić zawory trójdrożne itp.
-A ma klime!! - można dokulpic jednostkę do klimy i mamy w dowolnym pokoju klimatyzację - jeżeli ktoś ma Rekuperator i wentylacje mechaniczną to można zrobić tak jak ja chce: przedstawiciel ma mi przeliczyć chłodnico-nagrzewnicę którą umieszczam w kanale nawiewnym i ... mam klime latem, szybkie dogrzewanie zimą
- zaletą jest równieź to że z uwagi na mały koszt inwestycyjny mogę odłożyć na następny rok decyzje o dokupieniu drugiej PCi z solanką - o ile zajdzie taka potrzeba
- możliwość podgrzania wody w buforze do 85stC - ponoć w nowych modelach dzięki innowacjom taka opcja istnieje

podsumowując - oczekuje od producenta na COP w pełnym zakresie temperatur wtedy w excelu chce porównać wydatek w zależności o temperatury w danym regionie
i tu prośba - potrzebuje źrednie temperatury z małopolski CAŁOROCZNE - czy ktoś spotkał się z taką tabele?
-----------
nierozumie też dlaczego PCi opłaca się dopiero powyżej COP >3
przecież to zalezy od wielu czynników
jak choćby możliwość użycia taryfy nocnej
20gr/kW/COP3 = 7gr
poza tym raczej mało jest pomp ze średniorocznym COP >3
mam dobry przykład sąsiada który buduje przyłącz gazu
samo doprowadzenie gazu do budynku (30-40m) i po budynku bedzie go kosztowało około 6000 zł do tego dochcdzą kominy które musiał zrobić, piec

Ok! ja bardzo kocham ludzi i wszystkim dobrze życzę. Tak więc kup pompę i obyś był jak najbardziej zadowolony. :D

piomar64
03-05-2008, 09:34
Fido

Po co ci PC przy takim zapotrzebowaniu na energię u mnie II taryfa to około 25 gr słyszałem, że gdzie indziej jest gorzej sam myślę o takiej PC + prąd + kominek jakby nie było prądu.
Jeżeli taka pompa zużywa 11 gr na 1 kWh to z prostego rachunku wynika:
(0.25-0,11)x5800 = 812 zł.
Ja dla takiej oszczędności nie kupowałbym pompy.
Z ogrzaniem wody w II taryfie nie ma problemu, gorzej z podłogówką, ale można to wyregulować i ewentualny dodatkowy koszt w I taryfie nie zawyży bardziej tej kwoty.
Ja przy takim zapotrzebowaniu zrobiłbym podłogówkę wodną + elektryczny piec za około 2000 zł. i ewentualnie później mógłbym się zastanawiać nad PC powietrze /woda. Ja przewiduje 2x większe zużycie energii z czego 75% na ogrzewanie i myślę, że u mnie taka pompa ma sens.

fido
03-05-2008, 11:16
ja kombinuje z PC z kilku powodów:
1. nie wiem czy nie będę miał błędów budowlanych i czy wyjdzie mi ten dom pasywny
2. 2800 na co + 3000kWh na CW to też troche kosztuje
dlatego bardzo przyglądam się powietrznym PC które część tej energii oszczędzą
3. chciałbym mieć dom samowystarczalny - może kiedyś dołoże fotovoltaike i wiatrak

tylko nie wiem ile wydać na PC
powietrzną moge mieć za 11tś zł
thermogolva za około 20 tyś

ale chyba w thermogolvie dołożyłbym i kupił bufor z dodatkową wężownicą dla solara - tak na przyszłość

Altherma daikina - powietrze woda podoba mi się bo można dołożyć chłodnico/nagrzewnicę do kanału wentylacyjnego i będę miał szybkie wspomaganie chłodzenia/nagrzewania altherma ma świetny sterownik

basia_z_lasu
03-05-2008, 16:09
tylko nie wiem ile wydać na PC
powietrzną moge mieć za 11tś zł
/.../
Altherma daikina - powietrze woda podoba mi się bo można dołożyć chłodnico/nagrzewnicę do kanału wentylacyjnego i będę miał szybkie wspomaganie chłodzenia/nagrzewania altherma ma świetny sterownik

W całym wątku i w materiałach nie znalazłam ile Altherma kosztuje - czy 11 tys? Która wersja? A ile za nagrzewnicę do wentylacji mechanicznej, zbiornik CWU oraz montaż?

HenoK
03-05-2008, 16:52
W całym wątku i w materiałach nie znalazłam ile Altherma kosztuje - czy 11 tys? Która wersja? A ile za nagrzewnicę do wentylacji mechanicznej, zbiornik CWU oraz montaż?
Zobacz np. na ALLEGRO (http://www.allegro.pl/item356046704_pompa_ciepla_dla_domu_o_powierzchni_ do_150_m2_.html) :).

basia_z_lasu
03-05-2008, 17:47
Dzięki za linka. Niepokoi zawsze słówko"od", tzn za 19000 mam pompę do grzania domu do 150 m2 (bez instalacji grzejnikowych/podłogówki). Do tego muszę dokupić co najmniej zasobnik CWU plus jego montaż.

fido
03-05-2008, 20:15
cena jest nieważna jeżeli system nie bedzie działał to co mi z taniego bubla

obawiam się o wykorzystanie copu a raczej jego brak wtedy gdy najbardziej go będę potrzebował

j-j
03-05-2008, 20:23
Fido, nie szalej tak z tymi PC tylko zamiast pisać na forum zadbaj o te szczegóły pasywnego ;). Po co wydawac więcej kasy m.in. na większe grubości izolacji skoro nie wierzysz w to co robisz?
Mogleś od początku zaizolować normowo i zdecydować się na PC, a tak masz materiał na pasywny i jeszcze wywalisz kasę na PC. No chyba że jak pisałeś, wszystko razem- PC, wraz z całym systemem ogrzewania wyniesie Cię ok 11000 brutto.

pzdr

..::M:D::..
09-05-2008, 18:49
i jeszcze coś podobnego do systemu altherma

HITACHI (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.orionairsales.co.uk/hitachi-aquafree-rwm-40fsn1e-heat-pump-boiler-146-kw--50000-btu-539-p.asp&sa=X&oi=translate&resnum=8&ct=result&prev=/search%3Fq%3DHitachi%2BAquafree%26hl%3Dpl%26lr%3D% 26sa%3DG)

AQUAFREE (http://www.airconwarehouse.com/acatalog/Hitachi_AquaFree.html)

patrykos2005
01-06-2008, 23:04
Dzięki za linka. Niepokoi zawsze słówko"od", tzn za 19000 mam pompę do grzania domu do 150 m2 (bez instalacji grzejnikowych/podłogówki). Do tego muszę dokupić co najmniej zasobnik CWU plus jego montaż. Ja mam wycene tej PC i cala kotlownia wraz z solarami wyniesie 28tys. i oczywiscie wraz z montazem, wiec cena raczej dobra.... sam sie mocno zastanawiam nad takim rozwiazaniem. Mam takze wycene z firmy Dimplex i taka sama pompa, ale bez solarow jest o kilka tysiecy drozsza.

HenoK
02-06-2008, 08:11
i jeszcze coś podobnego do systemu altherma

HITACHI (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.orionairsales.co.uk/hitachi-aquafree-rwm-40fsn1e-heat-pump-boiler-146-kw--50000-btu-539-p.asp&sa=X&oi=translate&resnum=8&ct=result&prev=/search%3Fq%3DHitachi%2BAquafree%26hl%3Dpl%26lr%3D% 26sa%3DG)

AQUAFREE (http://www.airconwarehouse.com/acatalog/Hitachi_AquaFree.html)
Dla porządku dodaje jeszcze jedną :
Mitsubishi - ZUBADAN (http://www.zubadan.fr/en-mode-chauffage-a-15oC,15) - podobno o klasę lepsza (pracuje do temperatury -25 st. C)

SlawekS
29-06-2008, 17:18
3.Hałas. Dla mnie decydująca sprawa. Np. model ERYQ 07 wydaje 52 db(A) ciśnienia akustycznego. W dzień może nie drażni, ale w nocy sąsiedzi by mnie zabili. No chyba ,że ktoś mieszka na odludziu, albo z jednej strony ma las, to może, ale ja mam małą działkę i wszystkich sąsiadów..., póki co życzliwych :lol:


Zostawiam do przemyśleń
Piotr

Czy ktoś kto ma działającą A może coś powiedzieć na temat jej uciążliwości jeśli chodzi o hałas?

basia_z_lasu
02-09-2008, 20:22
Może ktoś coś nowego wie...

patrykos2005
02-09-2008, 20:58
Może ktoś coś nowego wie...Witam, wdrażałem się w tematy pompy powietrznych różnych firm... wynik: jeśli temperatura powietrza będzie poniżej 7 stopni, to w domu będziemy mieli co najwyżej kilkanaście stopni :roll: Współczynik COP jest bardzo niski przy temp. np. -5 lub -10 stopni, dlatego wraz z kilkoma innymi osobami zdecydowaliśmy na zakup innej pompy z poziomymi kolektorami z bezpośrednim parowaniem, różnicy w cenie pomiędzy tymi dwoma PC praktycznie nie ma !!
Zapraszam do poczytanie tego wątku, w razie pytań zapraszam na privat:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-od-thermogolv-zirius,t134421.htm?highlight=patrykos2005

Pozdrawiam

HenoK
25-11-2008, 08:24
i jeszcze coś podobnego do systemu altherma

HITACHI (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.orionairsales.co.uk/hitachi-aquafree-rwm-40fsn1e-heat-pump-boiler-146-kw--50000-btu-539-p.asp&sa=X&oi=translate&resnum=8&ct=result&prev=/search%3Fq%3DHitachi%2BAquafree%26hl%3Dpl%26lr%3D% 26sa%3DG)

AQUAFREE (http://www.airconwarehouse.com/acatalog/Hitachi_AquaFree.html)
Dla porządku dodaje jeszcze jedną :
Mitsubishi - ZUBADAN (http://www.zubadan.fr/en-mode-chauffage-a-15oC,15) - podobno o klasę lepsza (pracuje do temperatury -25 st. C)
Na Allegro pojawiło się nowe urządzenie :
http://www.allegro.pl/item487686140_abatronic_ahp_12dcg_pompa_ciepla_pow ietrze_woda.html
Jest to pompa ciepła o stosunkowo niewielkiej mocy (do 4-5kW). Za atrakcyjna cena 6500 zł (do tego trzeba doliczyć montaż pewnie jakieś 1000 zł) można stosunkowo tanio ogrzać nieduży dobrze ocieplony dom. Może to być dobra alternatywa dla ogrzewania elektrycznego.
Swoją pompę ciepła zbudowałem na bazie takiej samej jednostki zewnętrznej (DC Inverter) tylko inaczej rozwiązałem sprawę wymienników. Tu jednak jest gotowy produkt, stosunkowo łatwy do zastosowania.

7tonik
09-01-2009, 23:44
ja mam akurat coś z zupełnie innej planety niż opisywane w tym wątku, można o tym poczytać tutaj ..

http://www.polskikomfort.pl/ogrzewaniehybrydowe.html

ale bez względu na rodzaj systemu, zasada działania PC jest taka sama, no może z tą różnicą że u mnie jest to powietrze-powietrze a nie powietrze - woda.
Dalej piszesz, że mimo ustawienia PC powyżej 4C grzeje ona dla 60-70% czasu. Ta pompa ciepła nie należy do czołówki. Jest to przede wszystkim klimatyzator, który posiada funkcję pompy ciepła. Nie jest inwerterowa, czyli włącza się na pełną moc. Nadwyżki nie można zakumulować (ogrzewanie powietrzem-mała pojemność cieplna). Następna wada tej pompy - przy braku mocy nie potrafi pracować z innym źródłem jednocześnie- zatem pompa się wyłącza załącza się piec gazowy.
Mimo tych wad tak dobre wyniki.
Zatem gdy zastosujemy dobrą PC powietrze-woda w technologii inwerterowej, która potrafi pracować przy braku mocy (niskie temperatury) równocześnie z grzałką (grzałka tylko pokrywa niedobór mocy), to możemy uzyskać wynik 90-95% z PC.
Rafał jest zadowolony ze swego rozwiązania mimo niemałej ilości wad tego rozwiązania (nie ma w nim również ogrzewania CWU, duże koszty inwestycyjne-dwa żródła ogrzewania: piec gazowy + PC).
Dlaczego więc tak duzo obaw przy zastosowaniu PC powietrze-woda???

mixon
03-06-2009, 10:32
A u mnie w domku właśnie kończą montować Althermę. Za niedługo wrzucę kilka fotek. Całość - pompa 8,5kW, Hydrobox oraz zbiornik 200l - wynisła mnie 18000 zł z montażem :)

zibi645
22-06-2009, 18:34
A u mnie w domku właśnie kończą montować Althermę. Za niedługo wrzucę kilka fotek. Całość - pompa 8,5kW, Hydrobox oraz zbiornik 2 wynisła mnie 18000 zł z montażem :)


Prosiłbym o numer telefomu bo ja już mam zainstalowaną althermę i chciałbym porozmawiać

egon1
04-10-2009, 19:59
A u mnie w domku właśnie kończą montować Althermę. Za niedługo wrzucę kilka fotek. Całość - pompa 8,5kW, Hydrobox oraz zbiornik 200l - wynisła mnie 18000 zł z montażem :)


i jak ta pompa nie narzekarz najwięcej wypowiadają sie ci co tego nie mają a ja chciałbym twojej opini jako użytkownika bo też planuje zakup i jeszcze jakie grzejniki masz do tego

moniss
11-10-2009, 18:19
Dołączam sie do prośby. Napiszcie coś o użytkowaniu tej PC

slaw210
14-06-2010, 19:18
Witam,

Oto garść praktycznych informacji:
Dom ok 190m2 plus nieogrzewana piwnica 100m2. Mur 3W wykonany z pustaka ceramicznego 36cm + 6cm styro + 12cm ceramiczny. Dach kopertowy, dwie lukarny, 20cm wełny.
Generalnie dom nie należy do najcieplejszych, sporo mostków termicznych, obecnie pracuje nad ograniczeniem ich. Np. piwnica jest słabo odizolowana od parteru co da się odczuć na parterze no i ciepło ucieka. Mimo to przy temperaturze grzejników ok 40 stopni ,w duże mrozy poniżej -10 zwiększałem na 50, temp. wewnątrz utrzymywała się na poziomie 21 - 22 stopni.
Tradycyjna instalacja CO, w pokojach grzejniki, piec na miał węglowy, podłogówka na małej powierzchni ok 25m2. Przez 10 lat ogrzewania, średnie zużycie miału węglowego na rok ok 7,5 tony w sezonie grzewczym (CO + CWU).
Położenie: woj. pomorskie - wilgotne powietrze z nad zatoki gdańskiej.

W zeszłym roku założyłem Altherme 11kW. Znając zużycie węgla łatwo obliczyć zapotrzebowanie energii. Osiągnąłem założenie którym było utrzymać temp. 21 stopni do -7 na zewnątrz. Poniżej tej temp trzeba zacząć się dogrzewać. Mam do wyboru kominek, grzałkę elektryczna 9kW a także swój stary piec na miał. Ale przy -10 pompa podaje jeszcze 40 stopni na grzejniki a to daje mi 20 w domu więc tragedii nie ma. Można ubrać sweter :)

W tym roku zima była wyjątkowo długa i mrozy wyjątkowo ostre w porównaniu do ostatnich kilku lat. W praktyce rozpocząłem sezon grzewczy w drugiej połowie września i zakończyłem w połowie maja. Wyniki mogę odnieść jedynie do miału którym paliłem przez 10lat. Chociaż ciężko odnieść osiągnięte wyniki z powodu wyjątkowej zimy. Myślę że spokojnie w tym roku spaliłbym 1 tonę bądź 1,5 więcej co daje, licząc miał po 500zł, 4,25 - 4,5 tyś.
Altherma wyniosła mnie: Koszt prądu + 0,5m3 drewna + tona miału = 5500zł (licznik dwu taryfowy).
Więcej! Ale biorąc pod uwagę że miał to wciąż najtańszy opał, oraz doliczając pracę palacza uważam Altherme za bardzo udaną inwestycje.
Na gazie czy groszku pewnie wyszłoby podobnie, ale gazu nie mam a groszku nie chciałem.

Mam nadzieję że trochę pomogłem.

bymarek
16-06-2010, 11:28
Cześć. Jestem o krok od kupienia właśnie takiej Althermy. Bardzo proszę o kontakt - mam sporo pytań. W jakim regionie masz pompę? Jaki dom? Jaki generuje hałas? I koszty.... ? Daj cynk na 606402637. Na pewno oddzwonię.

slaw210
16-06-2010, 17:32
Nie jestem dostępny obecnie pod telefonem ale możesz pisać na priv lub email. Wysłałem Ci adres na priv.
Myślę że na wszystkie pytania już odpowiedziałem za wyjątkiem hałasu. Mam Altherme pod oknem salonu i w ogóle jej nie słychać. Co ciekawe słyszę ją w pokoju obok ale bardzo słabo. Stojąc obok słychać szum wentylatorów i falownik, dźwięk ok 18kHz, nie każdy to słyszy. Coś jak cewki w tv. Ci co słyszą takie dźwięki wiedzą o czym mówie.

7tonik
18-06-2010, 12:14
Hałas modułu zewnętrznego nie sprawia problemu (ja mam go zamontowanego na zewnetrznej podstawie w stosunku do domu). Natomiast moduł wewnetrzny zawieszony na scianie przenosi hałas do góry po tej ścianie i w nocy jest niestety słyszalny na piętrze.

QQQQ
09-09-2010, 21:56
witam posiadaczy altherma,
zamowilem - czekam na zainstalowanie
bede informowal i pytal
pozdrawiam
Q

hendeh
11-09-2010, 19:42
Witam. Może ktoś wie gdzie najlepiej kupić althermę w podlaskiem?

Castaway
11-09-2010, 20:59
A może by jakiś administrator to http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130835-pompa-ciep%C5%82a-altherma-krok-po-kroku&p=4296282#post4296282 spiął w jeden temat.

QQQQ
14-09-2010, 22:39
witajcie,
za około tydzień montują mi althermę, czy mam szczególnie na coś zwrócić uwagę?
o skroplinach już wiem próbuję coś wymyślić ...
ale może jest jeszcze coś ważnego co przegapiłem - montujący - 1 raz pompa ciepła ... wiec się troszkę obawiam
specjalizują się w klimatyzacji i wentylacji - wiec każda wskazówka się przyda
z góry dziękuję
Q

Castaway
14-09-2010, 23:25
Szczerze - bałbym się powierzać montaż Althermy firmie bez doświadczenia. Z tego co wiem Daikin zrobił przegląd swojej sieci dystrybucyjnej w Polsce i w tej chwili jest tylko 6 firm, które otrzymały certyfikat Altherma Partner(cokolwiek to znaczy). Pozostałe firmy to tylko sprzedawcy urządzeń. Jakkolwiek by nie było to lepiej by było aby Ci to instalował ktoś kto ma już jakieś doświadczenie, choć ......nie jest to bardzo skomplikowane.

QQQQ
15-09-2010, 08:34
wiem,
też się martwię :(
ale tylko u nich cena za urządzenie zakręciła się koło 25tys ze zbiornikiem cwu , więc mam troszkę zapasu kasy na ewentualne poprawki - tak sobie to tłumaczę ...

QQQQ
16-09-2010, 09:17
witam,
czy istotna jest odległość jednostki zew od wew? jeżeli tak, to jaka w przybliżeniu powinna być? - chodzi o ilość czynnika w obiegu
czy ze względu na np. większą odległość jednostek, układ będzie miał mniejszą wydajność i jaka jest optymalna odległość?
wiecie może?

7tonik
16-09-2010, 10:02
Dobrze jest przed montażem przepłukać instalację podłogówki- puścić na kilka godzin wodę w obiegu z filtrem. Dobrze jest rónież wstawić do instalacji filtr siatkowy tak, aby była możliwość wyczyszczenia bez spuszczania wody z althermy.

Castaway
16-09-2010, 10:27
witam,
czy istotna jest odległość jednostki zew od wew? jeżeli tak, to jaka w przybliżeniu powinna być? - chodzi o ilość czynnika w obiegu
czy ze względu na np. większą odległość jednostek, układ będzie miał mniejszą wydajność i jaka jest optymalna odległość?
wiecie może?
Tak dokładnie to nie wiem, ale raczej preferuje się żeby było blisko.Tam gdzie oglądałem zamontowane Althermy zazwyczaj było tak, że jednostkę zew. od wew. dzieliła tylko ściana i tak mam u siebie z przesunięciem ok 1,5m. Widziałem również instalację gdzie jednostki były oddalone od siebie o ok. 5m i też działało.

7tonik
16-09-2010, 13:20
Z tego co wiem, podana jest również minimalna odległość między jednostkami. Warto to rozpoznać. Wydaje mi się, że 5m jest bardziej prawidłową odległością niż 1,5 m.

Castaway
16-09-2010, 14:07
Wydaje mi się, że 5m jest bardziej prawidłową odległością niż 1,5 m.

???
Tak jak piszesz warto to sprawdzić.

QQQQ
16-09-2010, 20:06
dzisiaj poszukam czegoś w instrukcji montażu - ale jest tylko w jęz. angielskim - w necie
macie może jakiś link do polskiej wersji?

QQQQ
16-09-2010, 20:48
wydaj mi się że jest tutaj podane na stronie 14 - min 3m - max 75:jawdrop:
http://www.daikinac.com/DOC/EKHB%20Installation%20Manual%20-%204PW54216-1.pdf
a to instrukcja do jedn zew
http://www.daikinac.com/DOC/ERLQ%20Split%20Install%20Manual%20-%204PW55905-1.pdf

clarnet
24-09-2010, 21:00
Jeśli potrzebujesz polskiej instrukcji montażu i obsługi, to napisz na priv
Prześlę mailem
pozdrawiam

QQQQ
26-09-2010, 10:22
dziękuję , już mam - widziałem się z przedstawicielem daikina
do końca tygodnia powinienem mieć zamontowaną pompe :)

sylwerson
03-10-2010, 22:30
i masz ją? piszcie, kochani - tacy jak ja tylko czekaja na jakiekolwiek informacje!

QQQQ
04-10-2010, 09:12
niestety, miała być zamontowana do końca ubiegłego tygodnia i.... nie ma :(
jadę dziś do firmy instalacyjnej na .... pogawędkę

NOMIS
04-10-2010, 13:14
Kiepsko zaczyna się współpraca, aż strach pomyśleć, co będzie po zainstalowaniu pompy. Czy tak szybko będą reagowali na usterki ?

QQQQ
04-10-2010, 20:01
Kiepsko zaczyna się współpraca, aż strach pomyśleć, co będzie po zainstalowaniu pompy. Czy tak szybko będą reagowali na usterki ?

nie jest to wina instalatora tylko daikina - dopiero dziś do nich(instalatora) dotarła przesyłka - widziałem list przewozowy
a co do instalatora - mam do nich zaufanie jak chodzi o reakcję - obsługują moją firmę, co prawda jak chodzi o wentylację i klimę, ale od 10lat
montaż na koniec tygodnia :)
ładne cacko :) - nie mogę się doczekać czwartku :)

NOMIS
04-10-2010, 20:10
A jeśli tak to zwracam honor i trzymam kciuki. Relacje z montażu i eksploatacji bardzo chętnie poczytam, gdyż "pompa ciepła" ostatnio "chodzi za mną"

rzufik1
05-10-2010, 20:30
pytanie do tych co uzywaja:)
czy już dogrzewacie domki...
jeśłi tak to czy komfortowa temeratura czy zredukowana.
ile kWh wam pożera dziennie
jakie macie taryfy
moc/metraz

rwxw
07-10-2010, 10:07
pytanie do tych co uzywaja:)
czy już dogrzewacie domki...
Niestety trzeba było już zacząć... Dane znajdziesz w arkuszu po naciśnięciu pierwszego słowa "TU" w mojej stopce. Dane rejestrowane w Niemczech z kilkuset różnorodnych instalacji są tu: http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl

Liwko
07-10-2010, 12:39
Ciężko się sugerować tymi danymi z Niemiec bo nic na temat tych domów nie wiemy. Ewidentnie przy niektórych pompach dochodzą jeszcze solary. Poza tym zachodnie Niemcy a wschodnia Polska to zupełnie inne temperatury średnioroczne. Ot taka ciekawa stronka:)

rzufik1
07-10-2010, 22:11
Niestety trzeba było już zacząć... Dane znajdziesz w arkuszu po naciśnięciu pierwszego słowa "TU" w mojej stopce. Dane rejestrowane w Niemczech z kilkuset różnorodnych instalacji są tu: http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl

W sumie .... trochę się nie zrozumieliśmy.
Pisałem po to w temacie Althermy aby wypowiedzieli się ci co mająPC powietrze woda:) a to zestawienie to wsio kopane w ziemie:)
zestawienie OK .... patrzac po ilości dziennej za poszczególne miesiące...

rwxw
10-10-2010, 19:20
No tak... ale może przyda Ci się ta niemiecka strona, tam znjdziesz i powietrze-woda, a może i przy podobym do naszego klimacie. Nic też nie stoi na preszkodzie, żebyś był pierwszy z pc powietrze-woda w naszym arkuszu. Inna sprawa, że teraz jest ciepło, a różnice pomiędzy pw i sw wyjdą gdy przyjdą mrozy.

rzufik1
10-10-2010, 20:27
CO PRAWDA TO PRAWDA.
A teraz poki co to sredniodobowe zapotrzebowanie to 22kWh tak od 30 września. Wczesniej na cwu ( 55 stopni...żona lubi gorące kąpiele)około2.5 kWh

Castaway
10-10-2010, 23:16
Hejka,

Czy u Was też jest tak, że jak włączacie tylko grzanie CWU z nastawą np. 42st. to po jakimś czasie włącza się grzałka wspomagająca w zbiorniku CWU? Np startuje z temp. 20st w zbiorniku z nastawą na 42st i przy 32 włącza się grzałka. Czy to normalne?

clarnet
11-10-2010, 09:49
Raczej normalne. Ale co znaczy po jakimś czasie. 10 min czy np. 20-30 min. Sprawdź nastawy serwisowe cwu. kody 6,7 i 8. Jest określony maksymalny czas ogrzewania i dt przy której włączy się grzałka w zasobniku (temperatury on/off pompy i temperatury on/off grzałki). Ponadto grzałka w zasobniku włącza się nawet po tym jak dogrzeje pompa by przewyższyć nastawę o dt określoną w ustawieniach serwisowych.
Jest jeszcze kwestia priorytetu ogrzewania - czy nie jest czasem na "on" - wtedy poniżej temperatury priorytetu, działa tylko grzałka.

rzufik1
11-10-2010, 10:24
było tak( PC FUJITSU) ale .. zwiekszyłem max temeraturę wyłaczenia PC oraz kolejny parametr czas grzania CWU.... wczoraj robiłem atyligonelle i grzałem do 60 stopni .Grzałki się nie właczyły...zreszta w zbiorniku ich nie mam:) Przed zmiana ustawień był kłopot pompa sie wyłączyła i załaczyłą obwód grzałek..ale jak ich nie było to grzała wiecznie nimi:) musiaem ręcznie wyłączac.
Chyba tak na wselki wypadek jeszcze je zamontuje.

Castaway
11-10-2010, 11:00
Raczej normalne. Ale co znaczy po jakimś czasie. 10 min czy np. 20-30 min.
gdyby można to określić po jakim czasie to bym określił, ale to jest zjawisko występujące losowo przy różnych temperaturach po różnym czasie.


Sprawdź nastawy serwisowe cwu. kody 6,7 i 8. Jest określony maksymalny czas ogrzewania i dt przy której włączy się grzałka w zasobniku (temperatury on/off pompy i temperatury on/off grzałki). Ponadto grzałka w zasobniku włącza się nawet po tym jak dogrzeje pompa by przewyższyć nastawę o dt określoną w ustawieniach serwisowych.
Jest jeszcze kwestia priorytetu ogrzewania - czy nie jest czasem na "on" - wtedy poniżej temperatury priorytetu, działa tylko grzałka.

Sprawdze nastawy po raz kolejny i zobaczymy co się będzie działo.

QQQQ
11-10-2010, 19:04
jutro powinienem odpalic moją pompę - podlicznik wskazuje 1kWh

sylwerson
11-10-2010, 20:19
powodzenia :)

rzufik1
11-10-2010, 22:22
jutro powinienem odpalic moją pompę - podlicznik wskazuje 1kWh

odpalaj odpalaj:) ciekawi mnie ile kWh bedziesz potrzebowal.
co do parametru domu to sie jeszcze dowiem:)

QQQQ
15-10-2010, 08:51
no cóż - stało się - działa :)
odpalenie odbyło się bez kłopotów
zuzycie pradu bedzie troszke wieksze bo nie mam jeszcze drzwi do garazu , a i wyjscie na ogrod jest prowizoryczne - opóznienie stolarza

początek jest taki że włączyły sie grzałki i dosc długo pracowały żeby dogrzać wodę do 15st,
( tu jawi sie pomysl odpalenia pompy w cieplejszym okresie)
po wyłączeniu grzałek pracuje kompresor z małymi przerwami - zadałem 25st i wygrzewam posadzkę
myslę że po wygrzaniu posadzki czas zacząc liczyć koszty

patisystem
15-10-2010, 21:46
Witam ,
którą Altherme Ci zamontowali LT z grzałkami czy HT bez grzałek ale z dwiema sprężarkami ? Ta druga jest znacznie droższa i robi temp większa do 75st

QQQQ
15-10-2010, 22:26
Witam ,
którą Altherme Ci zamontowali LT z grzałkami czy HT bez grzałek ale z dwiema sprężarkami ? Ta druga jest znacznie droższa i robi temp większa do 75st

nie wiem o co chodzi????
altherma ma tylko 1 sprężarkę ... ale może cos przegapiłem
podaj jakis model proszę

natomiast biorąc pod uwagę jednostkę zew. bez grzałki producent pisze tak :

Wyposażenie urządzeń ERHQ_W18 + ERHQ_V38 obejmuje
elementy specjalne (takie jak izolacja, mata grzewcza, itp...)
zapewniające prawidłową pracę tych urządzeń na obszarach, gdzie
okresowo występują niskie temperatury zewnętrzne w połączeniu z
wysoką wilgotnością. W takich warunkach w przypadku modeli
ERHQ_W1 + ERHQ_V3 mogą występować problemy z eksploatacją,
w tym gromadzenie się grubych warstw lodu na wężownicy
chłodzonego powietrzem wymiennika ciepła. W przypadku istnienia
prawdopodobieństwa wystąpienia takich warunków należy
zainstalować urządzenia ERHQ_W18 lub ERHQ_V38. Modele te
wyposażono bowiem w funkcje (takie jak dodatkowa izolacja, mata
grzejna, itp...) chroniące przed zamarzaniem.

i dlatego mam grzałkę w jednostce zew. :)

p.s podłoga ma już ponad 21st :) - a zużycie prądu zadowalające :) - grzałki nie włączają się wcale ( poza odszranianiem - na kilka minut )

patisystem
16-10-2010, 10:25
Witaj,
widzisz napisałem tak bo od jakiegoś czasu Daikin wprowadził drugi model HT tj. wysokotemperaturowa pompa która ma dwie sprężarki jedna na gaz 410a układ pracuje pomiedzy jed.zew a jed. wew, i druga sprężarka na R134 która jest w jednej obudowie wewnątrz budynku. Tak że jeden układ na 410a oddaje ciepło drugiemu na r134 i ten z koleji oddaje ciepło do instalacji wodnej. Nie ma tam żadnych grzałek wspomagających, i sądze że ta wersja sprawdza się do starszych instalacji gdzie potrzebna jest wyższa temperatura , choć przyznam ze zamontowalismy taką pompę gosciowi który ma nówke dom ale miał dość palenia ekogroszkiem.Ale też dodam ze kilka pomp LT /niskotemperaturowe/ chodzi i ludzie nie wyrazali jakiegoś niezadowolenia /nowe domy z odzyskiem ciepła-rekuperatory/.
ERRQ + EKHBRD to są pompy HT system BI-BLOCK
ERLQ + EKHBH(X) to są pompy LT
Chyba na stronie Daikina jest na ten temat info
pozdrawiam J.

QQQQ
17-10-2010, 17:39
patiystem
mam na całości domu podłogówkę - ale rozwiązanie godne rozważenia- brak grzałek, natomiast trzeba sie zastanowić jak często włączają sie 2 sprężarki i ile pobierają prądu

p.s. mam na podłodze 23st , w domu(na parterze bo tylko parter będę grzał tej zimy - ok 160m2) ok. 21st - dogrzanie podłogi ( od ok. 7st C) kosztowało mnie niecałe 120kWh - w 90% w taniej taryfie
jak na razie jest ok:)

do użytkujących dłużej niz ja :) - podajcie proszę jakie macie ustawienia interfejsu - podalbym ja moje, ale nie zabrałem notatek z budowy - jutro napiszę
dzięki z góry :)

Castaway
18-10-2010, 08:06
gdyby można to określić po jakim czasie to bym określił, ale to jest zjawisko występujące losowo przy różnych temperaturach po różnym czasie.

Sprawdze nastawy po raz kolejny i zobaczymy co się będzie działo.

Zatem sprawdziłem moje ustawienia serwisowe i wygląda to tak:

0-00 ->3

1-00 ->-10
1-01 -> 15
1-02 -> 35
1-03 -> 25

2-00 -> Sat
2-01 -> 1
2-02 -> 23:00
2-03 -> 75
2-04 -> 10

3-00 -> 0

4-00 -> 1
4-01 -> 0
4-02 -> 25
4-03 -> niedostępne
4-04 -> niedosteępne

5-00 -> 1
5-01 -> -7
5-02 -> 0
5-03 -> 0
5-04 -> 10

6-00 -> 5
6-01 -> 2

7-00 -> 3

8-00 -> 5
8-01 -> 30
8-02 -> 3
8-03 -> 20

9-00 ->45
9-01 -> 25
9-02 ->22
9-03 ->5
9-04 -> niedostępny

A - niedostępne
Reszta niedostępne

Tak to wygląda. Jak chcecie to proszę o komentarze.

QQQQ
18-10-2010, 19:21
a ja mam tak :

0-00 ->3

1-00 ->-10
1-01 -> 20
1-02 -> 36
1-03 -> 25

2-00 -> Sat
2-01 -> 1
2-02 -> 08:00
2-03 -> 60stC
2-04 -> 5min

3-00 -> 0

4-00 -> 1
4-01 -> 1 - na dogrzewaniu posadzki - później chce nastawić 0
4-02 -> 26
4-03 -> 3
4-04 -> niedosteępne

5-00 -> 1
5-01 -> -10
5-02 -> 1
5-03 -> -15
5-04 -> 5

6-00 -> 5
6-01 -> 2

7-00 -> 0
7-01 -> 2stC
7-02 -> 0 czyli 7-03 i 7-04 nie dotyczy


8-00 -> 5
8-01 -> 30
8-02 -> 3
8-03 -> 20

9-00 ->37
9-01 -> 34
9-02 ->22
9-03 ->18
9-04 -> 1stC

A- B
b - nie dotyczy
C - 0
d - 0
E -nie dotyczy
F - 1
koniec

jezeli cos namieszałem w ustawieniach to proszę o korekte - za co będę ogromnie wdzięczny :)

clarnet
19-10-2010, 10:30
Można pisać i pisać. O tym w instrukcji jest kilkanaście stron.
Z tego co widać mamy hydroboksy dwóch serii. A i B. Starszy i nowszy.
Ogólne uwagi.
BH (grzałka w hydoboksie) MA być aktywna i MA się włączać poniżej punktu równowagi. A punkt równowagi to moment kiedy pompie ciepła zaczyna brakować mocy. Wyznaczamy albo praktycznie na zasadzie obserwacji w pierwsza zimę, albo z programu doboru, albo z porównania obliczeń dla temperatury zewnętrznej i tabel mocy.
Natomiast nastawy BUH(grzałka w zasobniku) to kompromis między pracą pompy ciepła jako takiej a gotowością cwu wspomaganą grzałką.
Pompa ciepła przy ładowaniu zasobnika na zasilaniu da 50 stopni (kocioł gazowy 70). Stąd czas nagrzewania jest dłuższy a maksymalnie określony 8-01.
Jeśli ograniczymy BUH 4-03 to możemy nie osiągnąć nastawy w czasie 8-01.
@QQQQ parametr 4-01 -> 1 - na dogrzewaniu posadzki - później chce nastawić 0
Nie wiem co to ma wspólnego z posadzką. 1 oznacza tylko tyle, że jak w zasobniku cwu zajdzie potrzeba (wynikająca z innych nastaw) włączenia BUH to BH się wyłączy.
Tu chodzi o zmniejszenie maksymalnego poboru prądu
w 9-kach 9-01-34 - to oznacza, że w trybie ręcznym nie zejdziesz poniżej 34
Przy wygrzewaniu posadzki, które robi się w trybie ręcznym właśnie tym parametrem masz możliwość obniżenia dolnej nastawy 25, bo przy rozruchu wygrzewania, startujemy z niższych temperatur.
4-02 można obniżyć, to temperatura zewnętrzna poniżej której ogrzewanie mamy off. Chyba że chcemy mieć ciepłą podłogę latem :)
Pozdrawiam

Castaway
19-10-2010, 10:57
Można pisać i pisać. O tym w instrukcji jest kilkanaście stron.
Z tego co widać mamy hydroboksy dwóch serii. A i B. Starszy i nowszy.
To znaczy ja mam ten starszy ...chyba.


Ogólne uwagi.
BH (grzałka w hydoboksie) MA być aktywna i MA się włączać poniżej punktu równowagi. A punkt równowagi to moment kiedy pompie ciepła zaczyna brakować mocy. Wyznaczamy albo praktycznie na zasadzie obserwacji w pierwsza zimę, albo z programu doboru, albo z porównania obliczeń dla temperatury zewnętrznej i tabel mocy
To jest jasne.


Natomiast nastawy BUH(grzałka w zasobniku) to kompromis między pracą pompy ciepła jako takiej a gotowością cwu wspomaganą grzałką.
Pompa ciepła przy ładowaniu zasobnika na zasilaniu da 50 stopni (kocioł gazowy 70). Stąd czas nagrzewania jest dłuższy a maksymalnie określony
8-01.
Czyli jeżeli PC nie dogrzeje CWU do temperatury nastawy w czasie określonym 8-01 to włączy się BUH?
Jeśli tak, to aby ograniczyć włączanie się BUH należy wydłużyć czas 8-01 lub....obniżyć nastawę temp. CWU? Dobrze rozumuje?


Jeśli ograniczymy BUH 4-03 to możemy nie osiągnąć nastawy w czasie 8-01.
U mnie ta nastawa jest niedostępna.


@QQQQ parametr 4-01 -> 1 - na dogrzewaniu posadzki - później chce nastawić 0
Nie wiem co to ma wspólnego z posadzką. 1 oznacza tylko tyle, że jak w zasobniku cwu zajdzie potrzeba (wynikająca z innych nastaw) włączenia BUH to BH się wyłączy.
Tu chodzi o zmniejszenie maksymalnego poboru prądu
Czyli 4-01 lepiej ustawić na 1?


4-02 można obniżyć, to temperatura zewnętrzna poniżej której ogrzewanie mamy off. Chyba że chcemy mieć ciepłą podłogę latem :)
No tak w zasadzie podejrzewam, biorąc pod uwagę obecną temperaturę w domu, że spokojnie mogę obniżyć 4-02 do min. wartości 14st.

clarnet
19-10-2010, 14:28
@Castaway
EKHBX(H)xxx A lub B. Gdzie xxx to wielkość. Jeśli A to ten starszy, a B to nowszy. Chociaż różnica nie jest duża. Sterowanie grzałką odszraniania, krótsze próbkowanie, cichszy stycznik. Ale w nowych agregatach znowu grzałka płyty dolnej jest nieco większa.
4-01 najlepiej mieć 0. Wtedy nie zablokujemy BH podczas włączenia BUH. Chyba, że te 3 kW grzałki z zasobnika jest języczkiem u wagi w przydziale mocy elektrycznej na budynek.
Można oczywiście wydłużać czas grzania i opóźnienie 8-03 BUH, ale wtedy możemy nie osiągnąć nastawy i ograniczymy ciepło na c.o.
Coś za coś. Pewne rzeczy trzeba przyjąć. Zalecamy zawsze największy zasobnik 300l i niższa nastawę. Ogólnie przygotowanie cwu na Althermie nie jest drogie.
Na jednej instalacji od jesieni, nasz klient założył podliczniki ciepła na obiego c.o. i cwu. więc coś więcej będziemy wiedzieć :)

Castaway
19-10-2010, 14:57
!

Castaway
19-10-2010, 15:08
No właśnie 8-03 to jest to czego szukałem. No to teraz moge odpowiedzieć na Twoje pytanie

Ale co znaczy po jakimś czasie. 10 min czy np. 20-30 min.
po 20min. zgodnie z nastawą 8-03;)
Dzięki.

QQQQ
20-10-2010, 07:12
w 9-kach 9-01-34 - to oznacza, że w trybie ręcznym nie zejdziesz poniżej 34
Przy wygrzewaniu posadzki, które robi się w trybie ręcznym właśnie tym parametrem masz możliwość obniżenia dolnej nastawy 25, bo przy rozruchu wygrzewania, startujemy z niższych temperatur.
4-02 można obniżyć, to temperatura zewnętrzna poniżej której ogrzewanie mamy off. Chyba że chcemy mieć ciepłą podłogę latem :)
Pozdrawiam

dziękuje za rzeczowe podpowiedzi - skoryguję co nieco :)
nastawę 9-01-34 - mam na takim zakresie w tym tygodniu - jakbym juz mieszkał, i zakres jest miedzy 34-37stC - gdyż zastałem na zabawie panelem mojego płytkarza i ograniczyłem mu zakres zabawy - nie wiem do jakiej temp. nastawil, ale temp czynnika miała prawie 50st.(mam termometr na wejsciu do hydroboxu)

oczywiscie temp 4-02 - zmniejszę do 20st :)

i jedno jeszcze pytanko

w ustawieniach F - powinna być pompa włączona , czy jest to bez naczenia, bo jest to zaznaczone jako opcja dodatkowa - nastawiłem włączoną
mam hydrobox wersja B

prze jakiej temp giną legionelle czy jak one? (mam zbiornik 300l ze stali nierdzewnej tez od daikina)

Castaway
20-10-2010, 09:40
...prze jakiej temp giną legionelle czy jak one? (mam zbiornik 300l ze stali nierdzewnej tez od daikina)

Tutaj jest to opisane:
http://www.test-legionella.pl/instalacje_wodne/artykul,980/Wplyw_temperatury_i_materialow_na_mozliwosc_koloni zacji_instalacji_paleczkami_Legionella
Moje 75st to jak widze ciut za dużo.

Liwko
20-10-2010, 09:53
Tutaj jest to opisane:
http://www.test-legionella.pl/instalacje_wodne/artykul,980/Wplyw_temperatury_i_materialow_na_mozliwosc_koloni zacji_instalacji_paleczkami_Legionella
Moje 75st to jak widze ciut za dużo.

O ludzie. To ja mam instalację miedzianą i wystarczyło by zrobić zbiornik na CWU miedziany i nie trzeba by było przegrzewać tej wody:) Hmmm...

clarnet
20-10-2010, 13:37
i jedno jeszcze pytanko

w ustawieniach F - powinna być pompa włączona , czy jest to bez naczenia, bo jest to zaznaczone jako opcja dodatkowa - nastawiłem włączoną
mam hydrobox wersja B
F to takie odgórne ograniczenie chłodzenia i grzania jeśli temp. zewnętrzna spadnie poniżej F-01 lub podniesie się powyżej 4-02
Gdy F-00-1 to chłodzimy i grzejemy kiedy nam się podoba
Gdy F-00-0 to po przekroczeniu zakresów pompa się wyłączy.
Oczywiście tak to działa jak nie ma termostatu zdalnego.

zibi465
20-10-2010, 19:45
dziękuje za rzeczowe podpowiedzi - skoryguję co nieco :)
nastawę 9-01-34 - mam na takim zakresie w tym tygodniu - jakbym juz mieszkał, i zakres jest miedzy 34-37stC - gdyż zastałem na zabawie panelem mojego płytkarza i ograniczyłem mu zakres zabawy - nie wiem do jakiej temp. nastawil, ale temp czynnika miała prawie 50st.(mam termometr na wejsciu do hydroboxu)

oczywiscie temp 4-02 - zmniejszę do 20st :)

i jedno jeszcze pytanko

w ustawieniach F - powinna być pompa włączona , czy jest to bez naczenia, bo jest to zaznaczone jako opcja dodatkowa - nastawiłem włączoną
mam hydrobox wersja B

prze jakiej temp giną legionelle czy jak one? (mam zbiornik 300l ze stali nierdzewnej tez od daikina)

Może płytki mu się odparzyły i chciał temperaturę obniżyć.Zobaczymy na wiosnę ile będzie wskazywał podlicznik

Castaway
20-10-2010, 22:10
He, he, he :) jak prosiłem mojego płytkarza przez telefon o podniesienie temperatury o 5 stopni to mi powiedział "idź Pan w ch..... jeszcze coś pop.....le i będzie na mnie" .
No prosty, uczciwy i bezpośredni człowiek. :-)

clarnet
22-10-2010, 09:25
i masz ją? piszcie, kochani - tacy jak ja tylko czekaja na jakiekolwiek informacje!
Zainteresowanie Althermą jest dość duże. Ulotek, katalogów, cenników jest w sieci pełno. Ale mało jest informacji jak ten system wygląda "w realu" .
Jak ktoś chce zobaczyć jak wygląda montaż i jak ten system się prezentuje w realnej kotłowni, to zapraszam do tego artykułu (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-hartowala-sie-staltherma/#more-575).

tolofalk
31-10-2010, 11:23
Witam. Zastanawiam się w jaki sposób realizowane jest sterowanie pompą z klimakonwektorami. Czy woda w układzie co płynie ciągle a jeśli nie to skąd pochodzi sygnał do włączenia pompy cyrkulacyjnej hydroboxu. W materiałach reklamowych Daikina jest napisane że jest jakaś funkcja interlink za pomocą której poszczególne klimakonwektory komunikują się z hydroboxem dzięki czemu każde pomieszczenie jest autonomiczne. Innymi słowy jeśli będę chciał grzać tylko jeden pokój to będzie to możliwe?
pozdr tolo

sjk
02-11-2010, 02:25
witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.

clarnet
02-11-2010, 13:44
@tolofalk
fancoile z definicji są niezależne, więc każdy grzeje swoje pomieszczenie, podczas gdy inne nie muszą.
Rzecz w tym, że fancoile wymagają (choć nie koniecznie) innej temp. zasilania. (zazwyczaj wyższej)
Interlink to nic innego jak sygnał do Althermy, że w instalacji c.o. zaczęły pracować fancolie i ma zmienić (podnieść) temperaturę zasilania.
W typowym :))) europejsko-belgijskim (http://www.karbon.com.pl/index.php/aktulanoci/93-ogrzewanie-zwiedzanie-fabryki-pomp-ciepa-altherma.html) domku na parterze jest garaż+salon+kuchnia+ewentualnie 1 pokój gościnny (parter podłogówka) a na piętrze 3 pokoje z łazienką (klimakonwektory)
Jak jesteś w salónie, to Cie nie ma na górze, fancoile są wyłączone i Altherma daje 30 stopni.
A jak idziesz spać, to maszerujesz do góry, włączasz fancoila i Altherma wie, że ma dać 40 stopni.
Ot i cały interlink w dużym skrócie.

@sjk
teoretycznie i technicznie możliwe
Ale praktycznie nie ma sensu i ekonomicznie nieuzasadnione.
Jak chcesz mieć DZ i ciepło z gruntu to kup pompę gruntową a nie powietrzną

pozdrawiam

Castaway
02-11-2010, 14:11
Jak jesteś w salónie, to Cie nie ma na górze, fancoile są wyłączone i Altherma daje 30 stopni.
A jak idziesz spać, to maszerujesz do góry, włączasz fancoila i Altherma wie, że ma dać 40 stopni.

Zaraz, zaraz w prostym rozumie rodzi się wątpliwość, bo ....czy to oznacza, że po włączeniu fancoila na górze tam gdzie jestem i tam gdzie ma grzać, tam gdzie mnie nie ma i nie ma grzać temperatura również skacze do 40st.?
A co ze sterowaniem pogodowym i krzywą grzewczą?
To chyba nie jest tak prosto i łatwo i żeby to wszystko działało to system musi być "troszkę" bardziej rozbudowany no nie?

clarnet
02-11-2010, 14:35
Zaraz, zaraz w prostym rozumie rodzi się wątpliwość........
A kto mówi, że to takie proste? Napisałem przecież "w dużym skrócie" :), ale tak właśnie to działa.
Masz przecież jedno źródło ciepła.
Interlink to tylko sygnał, że potrzebujesz innej temperatury zasilania.
Instalacje mieszane w połączeniu pompami ciepła proste nie są.
Ten sygnał musisz wykorzystać równolegle do tego, by już nie grzało tam gdzie Cie nie ma.
Ale nie jest to już sprawa Althermy, tylko odpowiednio dobranej i wykonanej instalacji grzewczej.
(pogodówka lub tryb ręczny pozostaje w odniesieniu do aktywnej nastawy)

meukov
03-11-2010, 08:31
Pytanie głównie do Clarnet ale opinie innych użytkowników mile widziane.
Konfiguracja u mnie jak poniżej. W chwili obecnej zadane 28 stopni na wyjściu , CWU 40 stopni , a w domu 22,5 stopni rano do 23,4 w ciągu dnia , zużycie prądu na podliczniku za ostatnią dobę 14,7 kwh przy taryfie całodobowej ( w najbliższym czasie zmiana ). Zaznaczam pierwszy sezon grzewczy. Grzałki wyłączone na zabezpieczeniu. Nie wiem dlaczego ale sporadycznie się załączały i dlatego odłączyłem je ręcznie.

0-00 ->3

1-00 ->-18 ( dość ekstremalnie)
1-01 -> 17
1-02 -> 34
1-03 -> 25

2-00 -> Fri
2-01 -> 1
2-02 -> 23:00
2-03 -> 70stC
2-04 -> 10min

3-00 -> 0

4-00 -> 1
4-01 -> 0
4-02 -> 25 ( zostanie zmienione na 16 stopni)
4-03 -> 0 ?
4-04 -> 2

5-00 -> 1
5-01 -> -10
5-02 -> 0 ?
5-03 -> 0
5-04 -> 10 ?

6-00 -> 2
6-01 -> 3
6-02 -> 0

7-00 -> 0
7-01 -> 2stC
7-02 -> 0 czyli 7-03 i 7-04 nie dotyczy
7-03 -> 10stC
7-04 -> 0

8-00 -> 5
8-01 -> 45 ?
8-02 -> 1,5 ?
8-03 -> 50
8-04 -> 95 ?

9-00 ->40
9-01 -> 24
9-02 -> nie mam odczytu
9-03 ->nie mam odczytu
9-04 -> 1stC

A- B brak

C-00 -> 0
C-01 -> 0
C-02 -> 0
C-03 -> 0 stC
C-04 -> 3stC

D - wszystkie zero
E -nie dotyczy

F-00 -> 0
F-01 -> brak odczytu
F-02 -> 3 stC
F-03 -> 5 stC
F-04 -> 1 stC

Mając powyższe na uwadze rodzi się kilka pytań. Od czego uzależniona jest konfiguracja danej pompy choćby w zakresach kodów C i F, gdzie część użytkowników nie ma powprowadzanych danych. W moim przypadku nurtują mnie ustawienia w kodach

4-03 -> 0 ?
5-02 -> 0 ?
5-04 -> 10 ?

8-01 -> 45 ?
8-02 -> 1,5 ?
8-03 -> 50 ?
8-04 -> 95 ?

Dokonałem małej weryfikacji powyższych ustawień na symulatorze DAIKIN ALTHERMA po wprowadzeniu danych m.in klimatycznych i praktycznie nie ma większych odchyleń . Niestety nie jestem biegły w Althermie i pytania mogą wydawać się lakoniczne ale chciałbym ustawić urządzenie w miarę optymalnie.
Z góry dzięki za porady.

sjk
03-11-2010, 10:49
@tolofalk

@sjk
teoretycznie i technicznie możliwe
Ale praktycznie nie ma sensu i ekonomicznie nieuzasadnione.
Jak chcesz mieć DZ i ciepło z gruntu to kup pompę gruntową a nie powietrzną

pozdrawiam

u mnie sytuacja wygląda w ten sposób, że moge przeznaczyć na wyminnik gruntowy ok 400-450 metrow kwadratowych. glebe mam gliniastą w okresach przejsciowych z opadami saczenia juz od 0.5 metra ale latem nawet z 1.5 - 2 metra suche. Licze wydajnosc z ewntualnego wymiennika ok 25-30 W/m2 co razem daje 10-13 kW mocy. Na zime jeszcze chcoałbym ten wymiennik wykorzystać do rekuperatora ale jak to bylo juz na forum wielokrotnie liczone nie powinno zabrac to wiecej niz ok 1KW mocy. domek mam policzony na 10 kW wiec w sumie chyba powinno wystarczyć, ale pewien do końca nie jestem a najgupsze co można chyba zrobić w PC to za małe DZ.
Moje rozważania polegały na tym co by bylo gdyby mialo byc tej ziemi za mało. Sama idea glikolowego GWC jest dla mnie genialna i bardzo chcę mieć takie coś :D I stąd ten pomysł by zamontować pompe powietrzna która do ok 0 a -5 stopni jest w miare samodzielna. dopiero poniżej tej temperatury załączałby się GWC glikolowy do wstępnego podgrzania powietrza na wejściu do PC do tych -5 moze 0 stopni. W ten sposób GWC byłoby znacznie mniej eksploatowane niż w przypadku pompy glikolowej która od pierwszego dnia grzania zabiera mu ciepło. Nie wspomnę już o lecie gdzie odpoczywał by całkowicie (PC powietrze) zamiast grzać CWU (PC glikol). Do tego wszystkiego nie wiem czemu, ale pomijając najtańsze polskie PC glikolowe (które biore pod uwage w przypodki pompy glikolowej) to pompy lepszych marek są tańsze w wersjach powietrznych??

koszt wymiennika robionego samemu/pod wlasnym nadzorem powinien w 10000pln się zamknąć z napełnieniem ??

nagrzewnice na wejsciu PC powietrznej może stanowić pajęczyne rurem miedzianych czy cos....

Czy według Szanownych Forumowiczów ma to szanse podziałać i czy ktoś może coś podobnego robił??

proszę o uwagi i opinie

meukov
03-11-2010, 11:04
SJK nie gniewaj się ale wypisujesz na wszelkich możliwych tematach w forum. Rozumiem, że szukasz pomocy , wsparcia w swoich ideach ale jak zauważyłeś ten temat konkretnie dotyczy DAIKIN ALTHERMA. Identyczną treść jak powyżej zamieściłeś w innym temacie "Pompy Ciepła" i robi się z tego śmietnik. Uszanuj innych użytkowników forum. Porady dotyczące swoich rozważań znajdziesz właśnie na innych tematach dotyczących GWC i pomp ciepła, wystarczy użyć wyszukiwarki.
Pozdrawiam.

clarnet
03-11-2010, 11:41
@sjk
Nie wiem na ile jesteś "techniczny"
Ale jak informacja, że to nie ma sensu Cię nie nie przekonuje, to przekuj idee w czyny i zrób pierwszy krok.
Wyobraź sobie w głowie rozwiązanie, o którym piszesz i spróbuj je naszkicować z poszczególnymi elementami.
Dla ułatwienia dodam byś zaczął od agregatu Althermy czy tej Thermy V.
Wtedy odpowiesz sobie na swoje pytania sam :)
Jeśli jeszcze nie odpowiesz - to krok drugi.
Jakie powinny być parametry tych poszczególnych elementów, które sobie wyobraziłeś/naszkicowałeś.
Wtedy już na bank będziesz wiedział w czym rzecz:)
pozdrawiam

sjk
03-11-2010, 11:43
dzieki i przepraszam za bałagan

clarnet
03-11-2010, 12:47
@meukov
Ufffff. Rozumiem że masz serię B

kody 1 - zależą od całej Twojej instalacji i budynku.
Podłogówki czy pompy ciepła nie można dobierać w oderwaniu od siebie i od parametrów budynku.
Nic więc Ci tutaj nie doradzę

2
W piątek zazwyczaj kąpiemy się później :)) (albo wcale) z uwagi na weekend.
Więc biorąc prysznic o 24-ej możesz sie poparzyć, jak nie masz zaworu mieszajacego (a przy Althermie pewnie nie).
Więc lepiej przenieść dezynfekcję na 2-4 nad ranem.

4
4-02 - zostaw; a co jak żona będzie chciała grzać przy +16-18 stopniach?:) Ale możesz dać 16
4-03-...
0 - BUH działa tylko do dezynfekcji, czyli cwu tylko na pompie; możesz nie uzyskać nastawy, nie zalecam
1 - pełen komfort, wody nie zabraknie, nastawa podtrzymana przez BUH, szybki czas nagrzewania BUH i BH mogą pracować razem
2 - nie ma sensu jeśli nie ma priorytetu ogrzewania, a nie ma, bo 5-02 masz 0 czyli ok.
3 - jak 1 tylko albo HP albo BUH ; chyba najbardziej korzystne ustawienie jeśli nie ma szaleństwa z wodą, że trzeba jej dużo i od razu

5
5-01 wynika z parametrów domu i instalacji
reszta 5-ek nie dotyczy

6-00 - decyzja kiedy cwu grzejemy HP a kiedy jeszcze BUH; przy 2 czyli wystygnięciu o 2 stopnie ma już działać HP, a moim zdaniem wystarczy BUH; prywatnie 5 do 7
6-01 - zostaw jak jest

7
ok

8
8-01 maks czas podgrzewania cwu 30 do 60, im więcej tym bardziej odczujesz stygnięcie podłogówki; zalecam 30
8-02 - przerwa miedzy cyklami przygotowaniu cwu za pomocą HP; zależy od intensywności rozbioru' 1,5h trochę mało; przy normalnym użytkowaniu zbiornik tak szybko nie stygnie; 2-3 h zwłaszcza jak masz 4-03-3
8-03 - sens ma tylko przy 4-03-1 30 min

9
01 daj 26 bo od 15 do 25 nie pracuje HP, tylko BH
02 i 03 ? czyżbyś miał EKHBH

No i tyle :)
Pozdrawiam

meukov
03-11-2010, 14:01
Clarnet brak mi słów gdyby nie te kilkaset kilometrów zaprosiłbym Ciebie na szklaneczkę ....Dzięki serdeczne za wręcz błyskawiczną odpowiedź. Odnośnie modelu masz rację moje przeoczenie bez funkcji chłodzenia.
Biorę się do analizy Twoich sugestii. Nie ukrywam, że moge się jeszcze o coś dopytać. .

Jestem po lekturze. Rozumiem , że 8-03 też mam zmniejszyć do około 30 min?

clarnet
03-11-2010, 15:53
Jestem po lekturze. Rozumiem , że 8-03 też mam zmniejszyć do około 30 min?

Cieszę się, że mogłem pomóc. Polecam się na przyszłość :)
Zapraszam do swojego blogu. (http://www.blog.karbon.com.pl)

8-03 ma sens tylko wtedy jak 4-03 masz 1 !!!
Jeśli system potrzebuje cwu, to w pewnym momencie włączy się HP, od tego czasu liczy się 8-03
Jeśli maks. czas przygotowania cwu masz 8-01 30 min, a 8-03 masz 35 to HP grzeje aż do osiągnięcia nastawy lub te 30 min. Potem minie jeszcze 5 min i właczy sie BUH żeby osiągnąć nastawę.
Tzw quick heatng dhw czyli 8-03 20 spowoduje, że BUH włączy się jeszcze w trakcie HP, po 20 min by szybciej nagrzać cwu pracując równolegle z HP
Jak 8-01 masz 30 to 8-03 ustaw sobie na 35

Jeśli potrzebna jest cwu a inne nastawy spowodują, że HP nie może przygotować cwu, tylko BUH, to opóźnienie grzałki jest stałe i wynosi 20 min od żądania cwu.

clarnet
03-11-2010, 21:19
. ....Grzałki wyłączone na zabezpieczeniu. Nie wiem dlaczego ale sporadycznie się załączały i dlatego odłączyłem je ręcznie.

.

@meukov
jeszcze kilka uwag.
Te nastawy o których piszę, to nie są jakieś tricki. One są opisane w instrukcji montażu, dostarczanej z każdą Althermą.
I ten kto zamontował Althermę i uruchomił powinien je rozumieć, wytłumaczyć Ci i skonsultować z tobą. By Altherma działała tak jak chcesz.
Jestem więc zaskoczony pytaniem np. o polską instrukcję (ktoś wyżej pytał).
Czy ten ktoś "kupił" Althermę bez polskiej instrukcji?

Co do grzałki.
Ta grzałka tam jest i ma być włączona.
Podłogówka, charakterystyka budynku, Altherma, nastawy. To naczynia połączone.
Ktoś to chyba u Ciebie z głową dobrał i wykonał.
Grzałka może być potrzebna przy odszranianiu i jest potrzebna (niezbędna) do pracy poniżej punktu równowagi.
Jeśli zmuszasz pompę przy określonej temp. zewnętrznej do uzyskania określonej temp. zasilania , której ona przy tej temp. osiągnąć nie może to zarzynasz sprężarkę.
Inverter się rozkręca na maksa i dławi zawór by uzyskać ciśnienie skraplania. Powstaje bardzo duża różnica ciśnienia między tłoczeniem a ssaniem. Do tego masz wysoki prąd poboru sprężarki.
To tak jak byś chciał na trójce jechać 130.
Nie żyłuj sprężarki, wrzuć pompie 5-ty bieg, czyli tą grzałkę, bo po to ona tam jest. Grzałka podbije temperaturę i ustabilizuje pracę pompy.
Nie słuchaj bezkrytycznie każdego na forum. Zawsze spytaj dlaczego :)
Ktoś pisał w jakimś wątku o nieuzasadnionym włączaniu się grzałki.
To, że nie rozumiał czemu ona się włącza, nie znaczy, że to jest nieuzasadnione.
Grzałka włącza się zgodnie z algorytmem sterowania i nastawami.
Nic nie dzieje się bez przyczyny :)

meukov
04-11-2010, 08:23
O instrukcje w j. polskim faktycznie ja pytałem, ponieważ gdzieś ją posiałem podczas przeprowadzki. W dniu wczorajszym dokonałem korekty w nastawach po Twoich sugestiach i najbliższe doby pokażą jak to wyjdzie w pracy PC. W dniu dzisiejszym minie dokładnie miesiąc od rozpoczęcia pracy PC w pełnym jej zakresie i właśnie mam zamiar załączyć grzałki. Po prostu próbuję znaleźć kompromis między wydajnością PC , a kosztami.
Wskazania na liczniku za ostatnią dobę g.07.00 13,3 kwh przy średniej temp. 7st.c.
Jak już wcześniej wspomniałem w chwili obecnie jestem na taryfie całodobowej i mam zamiar przejście na drugą , a nawet trzecią taryfę G12W i w związku z tym będę miał do Ciebie pytania dotyczące programowania pracy Althermy ale nie chciałbym uprzedzać faktów. Na pewno do tego wrócę.
Jestem Tobie wdzięczny za wszelkie porady, a zwłaszcza za poświęcony czas. Jestem zupełnym laikiem w tej materii i niektóre pytania mogą wydać się dość lakoniczne. Jeszcze raz dzięki. Nie chciałbym zaśmiecać tematu tak więc jeśli pozwolisz czasami odezwę się na Priv. Pozdrawiam wszystkich.

sledz98
04-11-2010, 10:48
Do SJK - ja mam też niewiele miejsca na działce. Gdy była mowa o pompie na glikol, to niestety okazało się, że nie ma na to szans (musi stanąć jeszcze garaż, a cała działka ma 696m2). Miały być odwierty, ale też nie wyszło. Teraz mam zakopanych 210m bieżacych rury miedzianej, w której hula gaz, a pompa jest typu bezpośrednie parowanie. Nie liczyłem ile to jest m2, ale starczy miejsca i na garaż. Zaletą tego jest tez to, że kolektor u mnie zakopany jest na 0,9m. A cena - nie powiem, więcej niż polskie na glikol, ale w moim przypadku to był strzał w dziesiątkę.

sjk
04-11-2010, 11:48
Do SJK - ja mam też niewiele miejsca na działce. Gdy była mowa o pompie na glikol, to niestety okazało się, że nie ma na to szans (musi stanąć jeszcze garaż, a cała działka ma 696m2). Miały być odwierty, ale też nie wyszło. Teraz mam zakopanych 210m bieżacych rury miedzianej, w której hula gaz, a pompa jest typu bezpośrednie parowanie. Nie liczyłem ile to jest m2, ale starczy miejsca i na garaż. Zaletą tego jest tez to, że kolektor u mnie zakopany jest na 0,9m. A cena - nie powiem, więcej niż polskie na glikol, ale w moim przypadku to był strzał w dziesiątkę.

dzieki za pomoc ale niestety bezpośrednie parowanie ja odrzucam ze względu na to, że chcem wode w podłodze a nie gaz w razie kiedyś pozmienia się w cenach i tza bedzie gazowe np. zamontować :D

Castaway
04-11-2010, 12:12
Jestem więc zaskoczony pytaniem np. o polską instrukcję (ktoś wyżej pytał).
Czy ten ktoś "kupił" Althermę bez polskiej instrukcji?

Ja kupiłem z Polską instrukcją, ale szczerze mówiąc aby zrozumieć co polski tłumacz miał na myśli pisząc np. o ustawieniach grzałek w 4-kach, 5-kach i 8-kach to sięgnąłem po wersje angielską. No bo w polskiej to raz mamy grzałkę dodatkową, raz wspomagającą, a raz pomocniczą. Dwie z nich to ta sama grzałka tylko różnie opisana przez autora polskiej instrukcji.
Ot taka mała niedogodność skutkująca tym, że jak już mam coś ustawić to sięgam po wersję w języku angielskim.

sledz98
04-11-2010, 12:33
dzieki za pomoc ale niestety bezpośrednie parowanie ja odrzucam ze względu na to, że chcem wode w podłodze a nie gaz w razie kiedyś pozmienia się w cenach i tza bedzie gazowe np. zamontować :D

Nie bardzo Cię teraz rozumiem. W podłogówce jest woda (jak wszędzie), a nie gaz. Gaz krąży tylko w kolektorze, jako nośnik energii dostarcza ciepło do sprężarki.

clarnet
04-11-2010, 12:42
.......sięgnąłem po wersje angielską. No bo w polskiej to raz mamy grzałkę dodatkową, raz wspomagającą, a raz pomocniczą. Dwie z nich to ta sama grzałka tylko różnie opisana przez autora polskiej instrukcji.

Aż miło jak użytkownik jest tak zaangażowany:) Jeszcze była 4-ta nazwa - grzałka zapasowa.
Ogólnie tłumaczenie i polska instrukcja są całkiem niezłe. Czytałem wiele innych, wręcz nie gramatycznych, nie po "polskiemu".
podsumowując - instrukcja obsługi , to coś co się należy :)

sjk
04-11-2010, 15:23
Nie bardzo Cię teraz rozumiem. W podłogówce jest woda (jak wszędzie), a nie gaz. Gaz krąży tylko w kolektorze, jako nośnik energii dostarcza ciepło do sprężarki.

bylem swego czasu zainteresowany Nateafirmy Sofath. Ale tam jest taki system ze parowanie zachodzi w ziemi a skraplanie w rurkach w podłodze. ogolnie fajnie zero wymiennikow, male straty, maly wymiennik gruntowy rownież, ale grzejesz tylko taką pompą i niczym innym bo w podłodze są jakieś dziwne cienkie rurki na gaz do 90 stopnicelsjusza i jakby kiedys prad podrozał mocno luz z jakichkolwiek innych przyczyn miał ochote zmienić źródło ciepła (np na piecyk gazowy) to nie moge bo nie mam normalnych rurek z wodą w podłodze. czy się myle ??

Castaway
04-11-2010, 15:26
chłopaki zaśmiecacie temat o Althermie

meukov
04-11-2010, 17:16
Pierwszy miesiąc zaliczony!!!! Łączne zużycie 544 kwh . Jak na pierwszy sezon grzewczy wydaje mi się OK przy czym w pierwszym miesiącu więcej testów , regulacji i kombinowania. Od wczoraj m.in po sugestiach Clarnet'a nastawy zmienione i tak zostawiam. Dzisiaj załączyłem grzałki na stałe. Nie włączałem jeszcze funkcji pogodowej.
Mam jeszcze mały dylemat. Czy temperaturę w pomieszczeniach regulować na rozdzielni podłogówki przy stałej nastawie PC, czy też rozkręcić na maksymalny przepływ i regulować na PC. Zabrzmi to śmiesznie ale nie mamy jeszcze drzwi wewnętrznych w związku z czym temperatura we wszystkich pomieszczeniach jest jednakowa.

Castaway
04-11-2010, 20:21
O, to mniej więcej tyle samo czasu używamy Althermę. Ja niestety nie założyłem pod-licznika, ale zrobię to na wiosnę. W sumie te 2 miesiące to były dosyć ciepłe i tak naprawdę dni z temperaturą ok 0st było kilka, ale już można pokusić się o pierwsze wnioski.

Chyba jak każdy użytkownik zacząłem bawić się różnymi ustawieniami, tak więc ustawiałem PC w "manualu" i zmieniałem temperaturę obserwując co się dzieje w domu. Próbowałem regulować(dławić) przepływ w poszczególnych pętlach podłogówki aby zobaczyć jak zmienia się temperatura w pomieszczeniach. Programowałem tryby pracy tak aby Altherma działał sama wtedy kiedy chcę. Aż w końcu zgłębiając tajniki (he,he) sterowania pogodowego(http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/ach-ta-pogodowka/), stwierdziłem, że trzeba i tego spróbować. I póki co zostałem przy tym rozwiązaniu.

Na własne potrzeby przygotowałem sobie prosty prymitywny wykres krzywej g. żebym "na żywo" mógł zobaczyć jaką temp. da PC na wyjściu przy określonej temp. zewnętrznej i określonych ustawieniach temperatur(ustawienia 1-0x).
29377 wystarczy zaznaczyć linie i strzałkami z klawiatury przesuwać jak się chce ;-)

Jeżeli jest za ciepło to wyłączam ogrzewanie PC w ogóle np. od dwóch tygodni w ogóle nie grzeje, a temperatura w domu to 21,5-23st.
Tak jak pisałem też próbowałem regulować temperaturę pomieszczeń dławiąc przepływ na listwie rozdzielacza, ale nie mogłem sobie z tym dać rady, albo dławiłem za dużo, albo za mało. W końcu postanowiłem odkręcić wszystko na maxa, ustawić pogodówkę i obserwować co się dzieje, ewentualnie regulując pogodówkę -1, -2, -3 niżej nie było sensu.

Z pogodówką przy prostym układzie bez termostatów pokojowych i całej tej automatyki to jest tak, że np. w nocy gdy robi się zimno na zewnątrz to oczywiście PC podwyższa temperaturę na wyjściu i w domu robi się cieplej co mnie osobiście nie bardzo odpowiada. Więc jak już zrobi się naprawdę zimniej to czeka mnie następny etap "zabawy" - będę próbował zaprogramować Althermę.

Wrócę do grzałek: piszecie o grzałce w hydrobox-ie no nie? U mnie nie zauważyłem aby ta grzałka włączała się jakoś często.......w zasadzie raz jak wieczorem było jakieś -1 st. to włączyła się przy odszranianiu i tyle.
Co innego grzałka dla CWU ta mi się włącza praktycznie zawsze wtedy kiedy PC nie daje rady w określonym czasie(20min). I zastanawiam, się czy jej nie wyłączyć, ale jak się znam to bym zapomniał ją włączyć w dzień dezynfekcji, więc chyba tego nie zrobię.

Wnioski ogólne - mam bardzo ciepły dom, nie mam popiołu, nie dymię.

tolofalk
04-11-2010, 21:59
[QUOTE=clarnet;4372452]@tolofalk
f...............jak idziesz spać, to maszerujesz do góry, włączasz fancoila i Altherma wie, że ma dać 40 stopni.
Ot i cały interlink w dużym skrócie.

/Quote

Czyli interlink to wile chałasu o nic...........
Jeśli dobrze zrozumiałem to jedynym zadaniem komunikacji między fancoilem a hydroboxem to zmiana temperatury zasilania instalacji.
Mnie bardziej nurtuje inny problem mianowice chłodzenie w trybie letnim. Bo jeżeli nie mam połączenia między fancoilem a hydroboxem przez kabel to skąd hydrobox ma wiedzieć że w jednym z pokojów włączyłem fancoila i potzreba produkować wodę lodową? Jedyna odpowiedź na to pytanie wydaje mi się ze jest taka:
w trybie letnim hydrobox cały czas produkuje zimna wodę i pcha ja do fancoili. Jedynie przełancza się na grzanie zasobnika cwu okresowo przy spadku w nim temperatury. Tym samym pompa pracuje latem non stop bez względu na to czy zimno jest odbierane czy nie.
Idąc dalej , czy mając interlink unikamy tego problemu i w trybie letnim pompa pracuje tylko wtedy gdy otrzyma sygnał że został włączony fancoil /przez interlink/ no i oczywiście jeśli będzie potrzebna cwu.
Znawców tematu proszę o rozwianie moich wątpliwości. Zastanawiam się czy warto okablować urządzenia /sporo musiałbym psuć/ czy nie ma to większego sensu. Dla zmiany jedynie temperatury zasilającej instalację ogrzewania/chłodzenia to chyba jednak nie warto.

pozdr tolo

meukov
05-11-2010, 07:02
Na własne potrzeby przygotowałem sobie prosty prymitywny wykres krzywej g. żebym "na żywo" mógł zobaczyć jaką temp. da PC na wyjściu przy określonej temp. zewnętrznej i określonych ustawieniach temperatur(ustawienia 1-0x).
29377 wystarczy zaznaczyć linie i strzałkami z klawiatury przesuwać jak się chce ;-)

Dzięki zassałem i na pewno wykorzystam!

Jeżeli jest za ciepło to wyłączam ogrzewanie PC w ogóle np. od dwóch tygodni w ogóle nie grzeje, a temperatura w domu to 21,5-23st.

Nie wiem czy warto. Gdy ją włączysz zacznie pracować praktycznie od zera. Zachowa się jak silnik na ssaniu w samochodzie (dużo paliwa mało radości z jazdy)

Tak jak pisałem też próbowałem regulować temperaturę pomieszczeń dławiąc przepływ na listwie rozdzielacza, ale nie mogłem sobie z tym dać rady, albo dławiłem za dużo, albo za mało. W końcu postanowiłem odkręcić wszystko na maxa, ustawić pogodówkę i obserwować co się dzieje, ewentualnie regulując pogodówkę -1, -2, -3 niżej nie było sensu.

Z tego co się zorientowałem aby zaobserwować zmiany na podłogówce musi minąć trochę czasu z 2 -3 dni. Kręcisz delikatnie nie przekraczając 0,5 l/min.

Dzisiaj rano trochę byłem zaskoczony, ponieważ zużycie z ostatniej doby wzrosło do 21 kwh z 13,3 kwh przy czym wczoraj 16.20 załączyłem wszystkie grzałki , a do tego w nocy była "antylagionella". Zobaczymy co dalej będzie się działo.
Nie wiem czy w tym roku odpalę pogodówkę, ponieważ z uwagi na pierwszy okres grzewczy chciałbym dobrze wygrzać i wysuszyć dom i w moim odczuciu lepiej to pójdzie na "manualu". Zobaczymy.

Sebqual1
05-11-2010, 08:58
Witam, wepne sie do tematu.
Poruszaliscie problem niskich teperatur i slaba moc osiagana przy tych teperaturach.
Posiadam oprogramowanie Danfosa i robiac symulacje program pokazuje przy jakiej tep. zalaczy sie grzalka elektryczna, wybiera sie jaki system mamy grzejniki czy podlogowke. Takze jesli mamy zasilanie wody 55 i powrot 47"C wciaz widac przy jakiej tep. wlaczy sie grzalka elektryczna.
Czyli jesli np. uzyjemy pompy 8kw i program pokaze ze grzalka wlaczy sie przy -3C to robimy nowa symulacje ale zwiekszajac moc pompy np.10 czy 12 Kw, program pokazuje jaka ilosc energi potrzebuje nasz budynak" iloscw/m2 i ilosc metrow musimy znac), oraz jaka moc otrzymamy z pompy, ile pompa cyrkulacujna uzyje energi przez okres grzewczy itd.
Mysla ze dobry producent czy instalator powinien taka symulacje dostarczac klientowi.
Jestem poczatkujacym sprzedawca i instalatorem w Wielkiej Brytani, osobiscie uzywam pompy Delonghi Bran0011M H 6.5kW, mam zamontowant maly elektroniczny podlicznik takze dokladnie wiem ile pompa zuzywa energi. Co jest dla mnie dziwne i jeszcze nie mialem czasu na dotarcie do przyczyny pompa mimo ze jest wylaczona zuzywa mimo to energie i tylko ze jest w stanie spoczynku rocznie zuzywa okolo 500kWh, nie mam pojecia dlaczego.
Uzywam tylko do ogrzewania, byla to pompa tylko i wylacznie zamontowana na potrzeby komisi panstwowej abym mogl uzyskac cos w rodzaju koncesi. Takze jesli pompy nie uzywamy latem to chyba warto odlaczys zasilanie aby zaoszczedzic energir ktora pompa zuzywa w stanie spoczynku przypomne jest to okolo 1.5kWh/24h.
Osobiscie jestem milo zaskoczony w miesiacu pazdziernik-listopad zuzyla w ciagu 4 tygodni 220kWh, przy stawce tutejszej jest to okolo 50gr., czyli okolo 110zl, dom to odwrotnosc domu pasywnego....( okolo 90w/m2 i jest okolo 70m2)
Oprogramowanie Danfosa ktore mam jest dosc pesymistyczne takze mozna na nim polegac.
Upewniajac sie czy ktos Was nie pruboje oszukac zwroccie uwage na dane uzyte w koncowum wyliczeniu, powinny sie zgadzac jesli policzycie sobie stawke pradu i ile powinno wyniesc ogrzewanie waszego dou oraz jak przemyslicie sobie inne wartosci ktore beda wam przedstawione. Mozna to wszystko sprawdzic!
Pozdrawiam

Castaway
05-11-2010, 09:42
Witam, wepne sie do tematu.
To jest wątek o Althermie.



Zachowa się jak silnik na ssaniu w samochodzie (dużo paliwa mało radości z jazdy)
Mam Diesla ;-) A stojąc na parkingu gaszę silnik w samochodzie.



a do tego w nocy była "antylagionella"
To pewnie dlatego masz zwiększone zużycie prądu

meukov
05-11-2010, 19:04
A było już tak pęknie . Faktycznie zużycie spadło ale zauważyłem coś niepokojącego. Jak już wcześniej wspomniałem mam zamontowane zabezpieczenia na grzałkach pompy i zasobnika. Niestety wywaliło mi jedną fazę na zabezpieczeniu zasobnika. Na pewno dzisiaj w nocy była "antylagionella" ale chyba nie ma aż takiej mocy aby wywalić C16. Czy też mieliście takie przypadki? Jeśli coś nie tak jest z grzałką powinno wyrzucić oba zabezpieczenia. Raczej wydaje mi się, że coś nie tak jest z eską.

clarnet
07-11-2010, 11:00
Czyli interlink to wile chałasu o nic...........


Nie do końca jest tak jak myślisz.
Rzeczywiście interlink to tylko zmiana nastawy. Ale nie patrz na 1-go fancoila tylko na system PC+instalacja.
Interlink to proste, ale i świetne rozwiązanie, które umożliwia prace Althermy w instalacji, gdzie odbiorniki wymagają różnej temperatury zasilania.
Ponieważ przy grzaniu zależy nam na jak najniższych temp. zasilania, więc dzięki interlink pompa pracuje z wyższa nastawą tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, minimalizując tym samym koszty eksploatacji.
To wygodny ficzer, który dostałeś za free. Jak masz taka potrzebę i potrafisz, to go wykorzystasz. A jak nie to nie. Przecież nie kupujesz interlinku w pudełku.
Nie bardzo więc rozumiem co tu się ma opłacać i co ma być warto. Nie wiem co chcesz osiągnąć.
Co do Twoich wątpliwości o tryb letni.
Altherma sama z siebie nie przełączy się z grzania na chłodzenie. Albo robisz to z panelu, albo z termostatu wpiętego na listwę sterowania.
Jak korzystasz z interlnik, to tryb musisz wybrać tylko ręcznie z panelu.
Nie do końca też rozumiesz pracę Althermy, "Tym samym pompa pracuje latem non stop bez względu na to czy zimno jest odbierane czy nie" - to nie tak.
Przecież instalacja z gumy nie jest i tą zimną wodą się nie napompuje.
Altherma jak każda inna pompa czy źródło ciepła/chłodu, utrzymuje temperaturę zasilania wynikającą z trybu (grzanie/chłodzenie) i nastawy (czyli ileś tam stopni)
Jak osiągnie nastawę, to "zwolni", a jak nie będzie odbioru, to się w końcu wyłączy by nie przegrzewać lub nie przechładzać.

Monoceros
07-11-2010, 15:53
Panowie podpowiedzcie..

Dom ma niecałe 600 metrów.
Po odliczeniu poddasz nieogrzewanego i garażu wyszło 465 m2 .
Kolega Livko podpowiedział abym dopytał się o pompie powietrze woda..

Wczoraj miałem asa od pomp ciepła na budowie i stanowczo mi odradził mi takie rozwiązanie..
A Wy jak myślicie da to rade ogrzać mi chałupę jako jedyne źródłem ciepła.

Grem
07-11-2010, 19:05
Ja nie widzę problemu. Kolega Livko dobrze podpowiada. Przy zadbaniu o dobrą termoizolację domu wystarczy kaskada dwóch pomp powietrznych spięta w jeden system. Klimat w okolicach Koszalina bardzo sprzyja takiemu rozwiązaniu. Wadą takiego rozwiązania w porównaniu z wymiennikiem gruntowym jest średnioroczne COP około 3 zamiast 4. Zaletą jest cena i prostota montażu. Różnica w kosztach inwestycji pozwala pokryć dodatkowe opłaty z tytułu zwiększonych rachunków za energię elektryczną przez ponad 20 lat.
Bardzo mnie dziwi lekceważenie powietrznych pomp ciepła przez rodzimych "asów " kiedy w krajach o klimacie surowszym niż u nas ich udział w rynku szybko rośnie.
Proponuję zmienić asa od pomp ciepła i poprosić o podanie cen kompletnego montażu powietrznej oraz gruntowej pompy ciepła z oszacowaniem rocznych kosztów eksploatacji obu rozwiązań i pozwolić Tobie podjąć decyzję co wybrać. Na pewno oba rozwiązania świetnie sprawdzą się w Twoim domu.

7tonik
08-11-2010, 09:25
Nie słuchaj bezkrytycznie każdego na forum. Zawsze spytaj dlaczego :)
Ktoś pisał w jakimś wątku o nieuzasadnionym włączaniu się grzałki.
To, że nie rozumiał czemu ona się włącza, nie znaczy, że to jest nieuzasadnione.
Grzałka włącza się zgodnie z algorytmem sterowania i nastawami.
Nic nie dzieje się bez przyczyny :)
Właśnie, bezskutecznie dociekam dlaczego przy odszranianiu załącza się grzałka, skoro wtedy DZ jest podłogówka o temp. 20-30C? Często bywa, że odszranianie włącza się 2-3 razy na godzinę, dlatego do temp. -5 C na zewnątrz mam wyłączoną grzałkę.
Jaka jest różnica w "żyłowaniu" sprężarki przy inwerterze rozkręconym na maksa, a PC nieinwerterowej, w której z założenia sprężarka chodzi na maksa. W dodatku np. w ogrzewaniu nadmuchowym są stosowane PC (Carrier, Miller), które nie posiadają grzałek wspomagających, a stosuje się je do temp. -4, -5 C?

A co do sterowania podłogówką, to myślę, że cytowany artykuł dotyczy domów o standardowym zapotrzebowaniu na ciepło. Tutaj na forum większość buduje domy o drastycznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na ciepło. Wtedy bezwładność jest znacznie przedłużona. Jednak niedosłownie. Przy rozpoczęciu grzania temp. w pomieszczeniu podnosi się szybciej, natomiast znacznie przedłuża się czas oddawania ciepła. Tak jest u mnie. Obecnie grzanie załączam w godz. 13-15 (tańsza taryfa i cieplej niż w nocy na zewnątrz). Po jakichś 20 min. PC osiąga zadaną temp. zasilania 38C. Przez pierwszą godzinę na powrocie jest 20-21 C. Później nieznacznie rośnie. Efekt: temp. wewnątrz maksymalnie 23,5C. W ciągu doby spada maksymalnie do 22C.( dochodzi ciepło bytowe i czasami wieczorem delikatnie rozpalony rekreacyjnie kominek- nie można za długo, bo w salonie robi się za gorąco - kominek bez rozprowadzenia ciepła).
Mam założony sterownik w salonie, ale używałem go tylko, gdy dom był niezamieszkały i utrzymywałem temp. 15C. Teraz służy jako termometr :)

Castaway
08-11-2010, 10:17
Właśnie, bezskutecznie dociekam dlaczego przy odszranianiu załącza się grzałka, skoro wtedy DZ jest podłogówka o temp. 20-30C?

Dobre pytanie - clarnet liczymy na Ciebie.

clarnet
08-11-2010, 14:52
Ale wyzwanie:) No muszę coś napisać.
Zacznijmy od tego, że sterowanie sprężarka inverter-grzałka jest dość skmplikowane.
Może brzmi to jak banał, ale tak to jest.
backupheater w hydroboksie może się włączyć na 2 sposoby.
1. praca normalna - jak ma zgodę z 4-00 i jest poniżej 5-01, czyli może działać i jest poniżej punktu równowagi.
W tym wypadku o pracy grzałki decyduje szereg parametrów. To temperatury zasilania, powrotu, nastawa, częstotliwość sprężarki, szybkość przyrostu temperatury, delta, temp. zewn. itd, itp.
Algorytm sterowania to kilkadziesiąt stron i wgryzanie się w niego nie bardzo ma sens. I przyznaję się, że się w niego nie wgryzam:) Przyjmuję, że tak ma być.
Nie czuję się też mądrzejszy od konstruktora w tym zakresie i czy takie sterowanie, a nie inne jest uzasadnione nie do mnie należy.
Nie chcesz włączania? - obniż punkt równowagi (ale też z głową)
2.praca przy odszranianiu - w celu zabezpieczenia wymiennika hydroboksu przed uszkodzeniem od zamarznięcia.
inststrukcja mówi :), że grzałka włączy się przy spełnieniu kilku warunków, a jednym z nich jest temperatura wymiennika poniżej "security level"
Ile to jest? - nie wiem.
Ale nie jest to wyliczanka: na grzałkę wypadnie, to na nią bęc.
A konstruktor nie pstryknął palcami i nie stwierdził: a niech się grzałka włącza i zabezpiecza. A na ile? na tyle!

Co do żyłowania sprężarki inverterowej i on/off - to ma to miejsce i tu, i tu.
Inverter czasowo może pracować powyżej mocy nominalnej (130%) - spójrz na tabele mocy szeregu urządzeń - masz nom, min i maks.
Zauważ, że przy pompach powietrze/powietrze też stosuje się grzałki backup. I temp. zewnętrzna o której piszesz nic do tego nie ma.
Dlaczego? - bo niski powrót na wymiennik, to niskie ciśnienie. Wynika to z parametrów pracy i obiegu chłodniczego.
Dlaczego jedne kanałówki mogą pracować na 100% powietrza zewnętrznego a inne nie? Właśnie dlatego.
Ogrzanie inverterem czy on/off'em powietrza od 12 do 16 jest o wiele trudniejsze niż od 20 do 24, chociaż to te same 4 stopnie i ilość ciepła jaka trzeba dostarczyć jest ta sama.
Jednak ilość energii jaką pobiera sprężarka dla 12 do 16 jest znacznie wyższa. Taka jest fizyka przemiany czynnika.
Odłączając grzałkę na bezpieczniku możesz (teoretycznie) uszkodzić wymiennik.
Ponadto przy wysokiej nastawie i niskiej temp. zewnętrznej moc pompy jest za mała w stosunku do odbioru i masz za duże wychłodzenie. Inverter będzie kręcił usiłując sprężyć, uzyskać temp i ciśnienie, a wymiennik ciągle będzie chłodzony niskim powrotem i to ciśnienie zbijał.
Z doświadczenia wiemy, że droższa jest wtedy praca bez grzałki niż z grzałką.
Sprężarka inverterowa jest zabezpieczona na 100 innych sposobów, ale tak czy siak kręci jak opętana.
Przy wyższym powrocie o wiele szybciej i przy mniejszym nakładzie energii osiągnie właściwe ciśnienie skraplania.
Bez grzałki - dupa blada; kręci i nie może
Nie wiem na ile to wyjaśnia wątpliwości, ale na tyle jestem to w stanie wytłumaczyć bez odwoływania się do krzywych i wykresów przemian czynnika.
Choć sam nie wiem czy bym tak mądrze potrafił to zrobić;)
pozdrawiam

am76
08-11-2010, 21:52
Skoro Wy tutaj tak mądrze piszecie to mi powiedzcie czy pompa powierze-woda (np: Altherma albo LG Therma albo Toshiba albo Exotherm) naddaje się do temperatur w Małopolce czy nie? Ma ktoś np. w Krakowie taką pompę i działała bez większych problmeów i ekonomicznie ostatniej zimy?

agraf
09-11-2010, 06:31
Skoro Wy tutaj tak mądrze piszecie to mi powiedzcie czy pompa powierze-woda (np: Altherma albo LG Therma albo Toshiba albo Exotherm) naddaje się do temperatur w Małopolce czy nie? Ma ktoś np. w Krakowie taką pompę i działała bez większych problmeów i ekonomicznie ostatniej zimy?

Witam,

am76 również jestem z małopolski i interesuję się tymi samymi pompami (oprócz Exothermu).Z Krakowa to Womar montuje Daikina, a LG Therma to Wienkra, ale na razie jeszcze nie udało mi się dotrzeć do użytkowników. Po wstępnej wycenie i porównaniu parametrów oraz rozmowie z gościem,który montuje i Daikina i LG to skłaniam się ku LG. Ktoś na forum pisał, że zamontował niedawno LG.
Wobec tego przyłączam się do prośby kolegi am76 o uwagi w sprawie użytkowania tych pomp w naszym rejonie. Może Clernet coś wie więcej o LG Therma-chociaż z tego co widzę to specjalizuje się w Daikinie;) Mozę warto dopłacić do Daikina? Proszę o uwagi.

pozdr
Agraf

7tonik
09-11-2010, 06:42
Clarnet zapewne masz rację. Ale ja zgodnie zresztą z twoim stwierdzeniem lubię dociekać "dlaczego". Jakoś argument, że skoro producent dał taki algorytm, to tak musi być nie bardzo do mnie trafia. Jak wytłumaczyć np. stwierdzenie w instrukcji, że grzałka dodatkowa (pomocnicza) jest opcjonalna (mowa o grzałce w hydroboksie). Sugeruje to, że są (albo były) wersje bez tej grzałki. Czyli producent przewidział, że w tych wersjach sprężarka będzie szybko zarżnięta. Jak wytłumaczyć opcję wyłączającą grzałkę, czy też możliwość ustawienia granicznej wartości załączenia np. na -20? Producent wspomaga samobójstwo?

I z innej beczki. Ja mam trochę inną koncepcję na zarządzanie grzaniem CO i CWU niż wynika z ustawień priorytetów. Po pierwsze wystarcza mi jednorazowe nagrzanie zasobnika 300l do temp 40C. Ustawiam to grzanie w konkretnym okresie. Po drugie w czasie grzania CWU nie przewiduję grzania CO, które również ustawiam ręcznie (obecnie jak pisałem wyżej wystarcza 2 godz przy 38C na zasilaniu. Poprzedniej zimy maksymalny czas grzania 8 godz. CO i 2 godz CWU. W związku z tym mam pytanie (tego nie zaobserwowałem), czy w takim przypadku mają zastosowanie ustawienia sekcji 8. Nie za bardzo bym chciał, aby było wyłączane grzanie CWU po np. 30 min. Ma się wyłączyć, gdy podgrzeje do zadanej temp. Wydaje mi się, że ustawiania 8 działają wtedy, gdy nastąpi zapotrzebowanie na CO przy ustawieniach z zastosowaniem termostatu, ale proszę o potwierdzenie.

Liwko
09-11-2010, 07:57
Ja chyba bym się nie odważył montowania pompy powietrze-woda w Małopolsce. Na pewno rachunki będą dużo wyższe niż nad morzem. Poszukajcie jakie są średnie zimowe temp. dla jednego i drugiego regionu. W dodatku nad morzem jest dużo wyższa wilgotność.

am76
09-11-2010, 09:04
am76 również jestem z małopolski i interesuję się tymi samymi pompami (oprócz Exothermu).Z Krakowa to Womar montuje Daikina, a LG Therma to Wienkra, ale na razie jeszcze nie udało mi się dotrzeć do użytkowników. Po wstępnej wycenie i porównaniu parametrów oraz rozmowie z gościem,który montuje i Daikina i LG to skłaniam się ku LG. Ktoś na forum pisał, że zamontował niedawno LG.
Wobec tego przyłączam się do prośby kolegi am76 o uwagi w sprawie użytkowania tych pomp w naszym rejonie. Może Clernet coś wie więcej o LG Therma-chociaż z tego co widzę to specjalizuje się w Daikinie;) Mozę warto dopłacić do Daikina? Proszę o uwagi.


Althermę jakoś drogo mi wycenili. LG Therma to około 25tyś brutto czyli bardzo fajna cena. Exotherm ma sprężarkę EVI i ponoć działa do -25oC. Rzecz w tym że jest to tzw. monoblok - cała pompa znajduje się na zewnątrz w jednym opakowaniu. Właściwie wszystkie drogie/profesjonalne pompy ciepła dużych mocy montowane w biurowcach taką mają konstrukcję. Problem z tą konstrukcją jest taki, że nie bardzo wiem co się stanie jak będą duże mrozy i będzie awaria prądu - to wszystko moim zdaniem może zamarznąć i szlak popę trafi.

7tonik
09-11-2010, 09:09
Zapytaj Clarneta o wycenę Althermy. Z załączonej wizytówki wynika, że się tym zajmuje. Może cena będzie dobra.

clarnet
09-11-2010, 09:09
@7tonik
Tak źle i tak niedobrze.
Z jednej strony chcesz by wszystko działało ręcznie i chcesz mieć możliwość ingerencji w każdy aspekt pracy pompy; nie przemawia do Ciebie algorytm sterowania producenta/konstruktora. A z drugiej strony chcesz by urządzenie było kliento-odporne.


..... Jak wytłumaczyć np. stwierdzenie w instrukcji, że grzałka dodatkowa (pomocnicza) jest opcjonalna (mowa o grzałce w hydroboksie). Sugeruje to, że są (albo były) wersje bez tej grzałki. Czyli producent przewidział, że w tych wersjach sprężarka będzie szybko zarżnięta. Jak wytłumaczyć opcję wyłączającą grzałkę, czy też możliwość ustawienia granicznej wartości załączenia np. na -20? Producent wspomaga samobójstwo?
Bardzo prosto. Wystarczy, że zapotrzebowanie na moc przy temperaturze obliczeniowej jest mniejsze od mocy pompy w tej temperaturze.
Czy fakt, że samochodem na 3 biegu możesz jechać 120km/h, oznacza, że tak ciągle jeździsz? Czy producent samochodu wspomaga samobójstwo?
Tak jak sobie ustawisz pompę, tak będziesz miał. Jak już pisałem, sprężarka jest zabezpieczona również na inne sposoby.
Na bazie swojego doświadczenia doradziłem i podpowiedziałem, tak jak potrafiłem najlepiej. A co każdy z tym zrobi - to jego sprawa.



I z innej beczki. Ja mam trochę inną koncepcję na zarządzanie grzaniem CO i CWU niż wynika z ustawień priorytetów. Po pierwsze wystarcza mi jednorazowe nagrzanie zasobnika 300l do temp 40C. Ustawiam to grzanie w konkretnym okresie. Po drugie w czasie grzania CWU nie przewiduję grzania CO, które również ustawiam ręcznie (obecnie jak pisałem wyżej wystarcza 2 godz przy 38C na zasilaniu. Poprzedniej zimy maksymalny czas grzania 8 godz. CO i 2 godz CWU. W związku z tym mam pytanie (tego nie zaobserwowałem), czy w takim przypadku mają zastosowanie ustawienia sekcji 8. Nie za bardzo bym chciał, aby było wyłączane grzanie CWU po np. 30 min. Ma się wyłączyć, gdy podgrzeje do zadanej temp. Wydaje mi się, że ustawiania 8 działają wtedy, gdy nastąpi zapotrzebowanie na CO przy ustawieniach z zastosowaniem termostatu, ale proszę o potwierdzenie.
Więc je zmień. Przecież zegar pozwala Ci zaprogramować czasy grzania i przygotowania cwu
Jak 30 min to Twoim zdaniem za mało i nie osiągasz nastawy - to ustaw sobie 40-50min, albo pozwól grzałce na dogrzanie szybciej.
Sterowanie co-cwu-hp-bh-buh to kompromis miedzy czasem nagrzewania, nastawą ilością cwu itd
Zauważ, że w skrajnych warunkach nie osiągniesz samą hp nastawy cwu np. 40-45 stopni w sensownym czasie. Wynika to zakresów pracy urządzenia i tabel mocy.
Praca pompy on/off (2h na dobę), jak preferujesz, też moim zdaniem nie jest udana, ale każdy przypadek jest inny.
Wcześniej pisałeś, że ta tym forum, pompy ciepła mają ludzie, których domy cechują się drastycznie niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Nie wiem ile to jest drastycznie nisko, ale w pewnym momencie, pompa ciepła w takim domu nie ma sensu.
Moim zdaniem trudno jest znaleźć złoty środek między wygodą i komfortem, a minimalizacją kosztów eksploatacji (odpinanie grzałek, sterowanie ręczne on/off co i cwu itd)
Sterowania pompami ciepła, zwłaszcza jednostkami inverterowymi, powietrznymi, nie da się sprowadzić do 2 guzików on/off.
By nie rozciągać tematu, sugeruję byś zwrócił się do tego, kto Ci pompę zamontował, uruchomił i serwisuje. I z nim omówił na miejscu i przetestował nastawy.
pozdrawiam

am76
09-11-2010, 09:23
Ja chyba bym się nie odważył montowania pompy powietrze-woda w Małopolsce. Na pewno rachunki będą dużo wyższe niż nad morzem. Poszukajcie jakie są średnie zimowe temp. dla jednego i drugiego regionu. W dodatku nad morzem jest dużo wyższa wilgotność.

Poszukałem. Kraków to III strefa klimatyczna, temperatura zewnętrzna do obliczeń OZC = -20oC. Średnie temperatury dla tej strefy:
- listopad 3,7oC
- grudzień -0,5 oC
- styczneń -3,0 oC
- luty -1,6 oC
- marzec 2,3 oC

No i co z tego wynika? Gruntowa, powietrzna?

Liwko
09-11-2010, 09:32
Hmm... Grubo bym się zastanawiał. Jednak jak nie ma problemu z wielkością działki zrobił bym gruntową w podobnej cenie co tu piszecie o p-w. Zawsze mniejsze ryzyko większych rachunków. Gorzej jak działki niewiele. Ja osobiście nie wiem czy bym się skusił.
Pzdr

7tonik
09-11-2010, 11:09
Clarnet, mówienie o manualnym sterowaniu sugeruje ręczne włączanie i wyłączanie. Tak u mnie nie jest . Na CWU mam ustawione grzanie na 2 godz. do temp 40C. Jak nagrzeje wcześniej, to wyłącza. Ubiegłej zimy nie zdażyło się, żeby nie dał rady podgrzać. Zatem chyba ustawienie maksymalnego czasu na 30min nie było brane pod uwagę (teraz na wszelki przypadek ustawiłem graniczne 95min. i 0 przerwy do następnego włączenia.
Co do grzania CO, to też nie biegam codziennie do PC. Np. gdy po pewnym czasie okaże się, że obecne 2 godz. na 38C jest za mało, to zwiększę np na 3 godz. i na jakiś czas będzie spokój. W ubiegłą zimę podczas mrozów było 8 godz do 36C i nic nie trzeba było zmieniać. Te manewry z czasami były spowodowane wyeliminowanie grzania w droższej taryfie. Dlaczego nie wykorzystać doskonałej akumulacyjności posadzki?
Co do grzałek, to tak naprawdę głównym powodem wyłączenia grzałek było ich załączanie przy odszranianiu. Żadne ustawienia nie pomagały. Obserwacje wykazały, że bez grzałek prawie natychmiast woda spływa, w Daikinie potwierdzili, że nie powinna się grzałka załączać, więc ją wyłączyłem. Jednak jak pisałem po przyjściu mrozów została załączona.
A co do mojego stwierdzenia o drastycznego zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło to odnosiło się do ogrzewania podłogowego, a nie do pomp ciepła. Przyznam, że trochę pomyliłem wątki, zaglądam też do tych o energooszczędzaniu. Jednak odradzałbym instalowanie Althermy (i innych powietrznych) do standardowych domów, czy też gdy nie da się wymusić większości grzania w tańszej taryfie. Wtedy bezpieczniej i może nawet taniej będzie zastosować np. piec gazowy.

A tak dla czystej ciekawości. Jaki jest koszt agregatu do Althermy?

clarnet
09-11-2010, 13:39
.......Jednak odradzałbym instalowanie Althermy (i innych powietrznych) do standardowych domów, czy też gdy nie da się wymusić większości grzania w tańszej taryfie. Wtedy bezpieczniej i może nawet taniej będzie zastosować np. piec gazowy.
???


A tak dla czystej ciekawości. Jaki jest koszt agregatu do Althermy?
piszesz w googlach i wiesz.

7tonik
09-11-2010, 14:21
Oczywiście bezpieczniej pod względem pokrycia zapotrzebowania za rozsądną cenę. Gdy ma grzać grzałka, to lepiej od razu piec elektryczny. :).
Wszystko jest oczywiście kwestią doboru mocy pompy ciepła. Teraz jest już większa możliwość manewru. Gdy ja kupowałem, to maksymalna moc Althermy wynosiła 8,4kW. Aby to starczyło na mój dom (220m2 - odejmując skosy ok. 170m2), to trzeba było sporo przewymiarować ocieplenie i bardzo zadbać o eliminację mostków ciepła. Teraz są do dyspozycji większe moce, ale to podwyższa koszt pompy ciepła.
Kilka razy nowi inwestorzy pytali mnie o radę, czy warto zdecydować się na pompę powietrze-woda. Nie odważyłem się jednoznacznie stwierdzić, że bez problemu starczy do grzania domu. Każdy przypadek jest inny. Jestem pewien, że gdybym wybudował zgodnie z projektem i zdał się na umiejętności fachowców, to Altherma by się u mnie nie sprawdziła. A dostawcy pomp ciepła na podstawie projektu przekonywali, że będzie OK.

7tonik
10-11-2010, 08:26
Dla ciekawości wczoraj włączyłem na bezpieczniku grzałkę. Pierwszy odczyt wyszedł niepokojący . Przy tych samych ustawieniach i nadal dodatnich temperaturach wyszło dla 2 godz. grzania CO do 38C na zasilaniu: ostatnia doba 6,82kWh, poprzednia doba 3,42kWh. Zatem praktycznie dwukrotnie więcej. Grzałka robi swoje. Fakt, że pewnie przy dłuższym grzaniu proporcje byłyby inne. Ciekawe, czy takie zużycie potwierdzi się przy kolejnych odczytach.

rzufik1
10-11-2010, 09:43
Althermę jakoś drogo mi wycenili. LG Therma to około 25tyś brutto czyli bardzo fajna cena. Exotherm ma sprężarkę EVI i ponoć działa do -25oC. Rzecz w tym że jest to tzw. monoblok - cała pompa znajduje się na zewnątrz w jednym opakowaniu. Właściwie wszystkie drogie/profesjonalne pompy ciepła dużych mocy montowane w biurowcach taką mają konstrukcję. Problem z tą konstrukcją jest taki, że nie bardzo wiem co się stanie jak będą duże mrozy i będzie awaria prądu - to wszystko moim zdaniem może zamarznąć i szlak popę trafi.

Poszukaj jeszcze informacji o fujitsu..Ja tez na początku byłem za altherma..zreszta chyba jedyna jaka była:) ale jakos womar mnie nie przekonał i zaczołem szukac.Po drodze pojawiła sie LG.. ale brak chlodzenia wyeliminował ja...
i wtedy trafiłem na Fujitsu ( za pomocą kumpla) Miałem brac jednostkę jedno fazowa 10 Kw ale poczekałem i nabyłem trójfazowa Highpower 10.2 Kw. Poki co to działa od lipca... i jak narazie nie mogę narzekać:) owszem brak jednej zimy w grzaniu i doświadczenia tych co już mają sezon grzewczy za sobą.System pół na podłogówce pół na grzejnikach( przewymiarowanych) ale już wiem ze następnym razem wszędzie dam podłogówke:) Bobra cena była.
Zbiornik na CWU 300 l z dwoma wężownicami Galmeta. A jaka fajna zabawa z ustawieniami:) Choć na tą porę chyba już opanowałem i poki co zostaje tak jak jest

am76
10-11-2010, 12:12
Przyglądałem się Fujitsu. Cenowo bardzo dobrze. Ale nie wiem czy sprężarka rotacyjna nie jest jakoś gorsza. LG ma scrolla. Chłodzenie mnie nie jest potrzebne.

7tonik
10-11-2010, 13:11
???


piszesz w googlach i wiesz.

Wyszukują się ceny całych jednostek zewnętrznych. Mi chodziło o ewentualne koszty pogwarancyjne przy uszkodzeniu sprężarki.

clarnet
10-11-2010, 16:16
Wyszukują się ceny całych jednostek zewnętrznych. Mi chodziło o ewentualne koszty pogwarancyjne przy uszkodzeniu sprężarki.
Nie jest to jakaś tajemnica, ale forum chyba nie jest najlepszym kanałem dla tego typu wymiany informacji :)
Zwróć się z zapytaniem do dowolnego autoryzowanego serwisu, podaj pełny symbol agregatu względnie numer seryjny i jestem przekonany, że otrzymasz informację zwrotną.

hendeh
10-11-2010, 19:28
A jak jest z hałasem fujitsu highpower?

rzufik1
11-11-2010, 07:39
z jakim hałasem?
jednostki wewnętrznej wogóle nie słysze... jest w piwnicy i nawet jak tam jestem to kompresor od oczyśczalni wszystko zakłoca ( a jest cichy)
a zewnętrzna jednostka.... siedze w pokoju i coś mi szumi na zewnątrz.... nie wiem czy to wiatr... czy ja wiatra puściłęm:)
Cicha jednostka jest.

pomarszczonyfred
11-11-2010, 19:46
Witam,
czasem poza katalogami handlowymi warto zerknąć na parametry techniczne.
http://allegro.zapodaj.net/images/4255ef902f5d.jpg

vega58
15-11-2010, 20:29
Witam
Panowie jaka jest roznica pomiedzy ERHQ a ERLQ, wiem ze ERHQ nie posiada grzalki plyty dolnej, jestem laikiem w tym temacie wiec nie wiem do czego ta grzalka sluzy i czy jej brak dyskwalifikuje tem model?
Pozdrowienia (sorki za brak polskiej czcionki, nie mam do takiej dostepu)

moolto24_pl
15-11-2010, 21:29
Rzeczywiście oznaczenie L w symbolu pompy Altherma oznacza grzałkę płyty dolnej. Pompy z grzałką należy instalować w otoczeniu o niskiej temperaturze i jednocześnie wysokiej wilgotności aby zapobiec oblodzeniom wężownicy chłodzącej.

QQQQ
15-11-2010, 21:59
witam wszystkich po dłuższej przerwie :)
1-wszy miesiąc (14.10.-14.11.) grzania wypadł zle - 900kWh - myslę ze jest to wynik dogrzewania posadzki od 6-7stC i "wichrów " w domu - wczesniej o tym pisałem, czego mi jeszcze w domu brakuje.
Z wichrami walczę cały czas - myśle że do 1.12.2010 się z nimi uporam - taki zakładam termin wprowadzenia się do domu :).

clarnet
16-11-2010, 22:55
Witam
Panowie jaka jest roznica pomiedzy ERHQ a ERLQ, wiem ze ERHQ nie posiada grzalki plyty dolnej..............
To nie do końca jest tak.
Nazewnictwo Althermy przechodziło od 2006 roku ewolucje. Począwszy od zmiany 5-6-7 kW na 6-7-8 kW, a na symbolach kończywszy.
E - model europejski
R - jednostka zewnetrzna
H - heating
L - też heating, ale tzw "cold region" - kraje europy środkowo-wschodniej czyli my
Q - czynnik R410A
008 - indeks wydajności
BA AA AB C - seria
V - jednofazowa
W trójfazowa
Na naszym rynku modele ERHQ zostały zastąpione ERLQ. Część nowych jednostek była dostępna w końcówce 2009 roku. Większość od wiosny br, a niektóre dopiero latem.
W ERHQ - grzałka płyty dolnej była opcją, ale obowiązkową. Sterowanie grzałki odbywało się z termostatu, a grzałkę montował instalator z Althermą
W ERLQ - grzałka płyty dolnej jest fabryczna i sterowana z płyty głównej urządzenia, ale jest nieco większa
Można więc powiedzieć, że w ERLQ sterujemy grzałką oszczędniej niż w ERHQ. Za to w ERLQ jest większa.
Razem z przejściem ERHQ na ERLQ weszły też nowe hydroboksy serii B
Najważniejsze zmiany w serii B w stosunku do serii A :

1. Zmniejszony poziom głośności styczników (w nowych hydroboksach stycznik jest cichszy)
2. Pozwala na zdalną instalację sterownika użytkownika (w nowych można wyciągnąć sterownik z hydroboxu i dać go "gdzieś" na ścianę; w starych nie ma tej możliwości;
3. Unika "próbkowania" pompy cyrkulacyjnej w okresie letnim (drobna zmiana, mało istotna)
4. Grzałka płyty dolnej jest sterowana sygnałem z płytki PCB w hydroboxie, co daje możliwość zmiany punktu załączenia oraz wartości histerezy. (najważniejsza zmiana, w starych grzałka płyty dolnej pracuje cały czas, a w nowych jest sterowana cyklem odszraniania, co daje oszczędność rzędu 50-100zł rocznie - to mój szacunek, ale nie jestem pewien czy aż tyle)
5. Zmniejszenie głośności pompy cyrkulacyjnej w "dużych" hydroboxach (016) poprzez zastosowanie mniejszych pomp ze zmieniona charakterystyką oraz zastosowanie podkładek gumowych (dotyczy tylko dużych Altherm 11-14-16 kW)
6. Możliwość zadania temperatury włączającej tryb chłodzenia (jak temperatura na zewnątrz się podniesie np. do 20 stopni to można tak ustawić Althermę by automatycznie przełączyła się w tryb chłodzenia; ( to dodatkowe nastawy o których pisałem wyżej; można to oczywiście zawsze zrobić ręcznie na sterowniku)
7. Pokazanie kodu błędu w przypadku rozłączenia grzałki back-up heater lub booster heater
8. Zoptymalizowane sterowanie pogodowe w temperaturze 0°C (drobna zmiana)
9. Możliwość sterowania w układach bi-valentnych
10. Praca z drugą taryfą, ale nie u nas
W tej chwili (listopad) weszły modele agregatów dużej Althermy serii C, gdzie odszranianie płyty dolnej agregatu odbywa się za pomocą gorącego gazu.
Coś więcej jak to działa będę wiedział w przyszłym tygodniu.
pozdrawiam

vega58
17-11-2010, 14:35
Witam ponownie

Bardzo dziekuje za odzew rozumiem ze ERHQ byla instalowana wczesniej (przed 2010)
Moje pytanie bylo podyktowane tym ze znalazlem na allegro taki zestaw :

Agregat ERHQ11AAW18(3 fazy)
Hydrobox EKHBH16AA9WN

Cena w stosunku do nowych propozycji Daikina wydaje sie byc atrakcyjna (15kPln) dlatego jestem zainteresowany ta oferta. Pompa ma byc zainstalowna na Dolnym Slasku wiec klimat nieco lzejszy. Dom o powierzchni uzytkowej okolo 110 m2, po podlogach 160 m2 wliczajac garaz. Teoretycznie pompa troche za duza jak na moje potrzeby, ale to przeciez pompa inverterowa wiec nadmiar nie powinien byc problemem, a moglby byc przydatny w okresie spadku wydajnosci pompy w okresach ostrzejszych mrozow. Dom bedzie rowniez wyposazony w reku. Mozna prosic o ewentualne opinie, bede wdzieczny.

Pozdrawiam.

Guciu18
28-11-2010, 20:44
Witam serdecznie wszystkich,

Jako posiadacz althermy 6,8kW włączam się w temat. Posiadamy domek ok 100m2 pow. użytkowej + garaż, bloczki 24cm + 15cm styropian + 25-30cm wełna na poddaszu, okna U=1.0 (szyby 0,5). Jest to nasz pierwszy sezon grzewczy, pompa została odpalona 15.09.2010 i jak na razie ogrzewamy tylko dół 50m2. Niestety układ PC nie jest opomiarowany i podawane zużycia energii będą wynikały z prostej kalkulacji. W mieszkaniu przy praktycznie takim samym wyposażeniu zużywaliśmy ok 250-300 kWh / 2 miesiące, więc szacuję zużycie energii obecnie na dom w granicach 200 kWh/miesiąc (doszła zmywarka, dodatkowe oświetlenia, hydrofor, itp.). W okresie od 25.08 do 25.10 zużyliśmy 800kWh energii (wprowadziliśmy się dopiero 28.09), w okresie 25.10-25.11 zużycie wyniosło 700kWh. Zastanawia mnie fakt, dlaczego mam takie duże zużycie na CO i CWU w porównaniu do osób, które mają znacznie większą powierzchnie ogrzewaną. Czy nieogrzewana góra jeszcze bez rygipsów może tak pochłaniać ciepło? Czy nie będzie wydajniej gdy odpalę górę i utrzymam tam temp 15*C? Na dole utrzymujemy temp 20*C, taką preferujemy, a klatka schodowa jest otwarta, nie izolowana. Czyżby powodem zużycia było zbyt częste załączanie się pompy? Od samego początku posiadamy uruchomione obie grzałki.

Pozdrawiam

1igor1
29-11-2010, 00:18
Jeżeli chodzi o zużycie na cele domowe to uważam że trochę niedoszacowałeś. Myśle że bardziej ok było by 300kWh. I wtedy wychodzi że 25.10-25.11 na cele grzewcze poszło ci 400kWh czyli około 13,3 kWh na dzień, a to uważam za dobry wynik jeśli chodzi o pompe powietrzną +grzanie CO. 400kWh x tania taryfa ok 0,30zł to wychodzi ci 120zł na miesiąc - to czym chcesz taniej ogrzać??. A nie dokończona góra=większe straty i dotego dochodzi 1 zeson czyli pozbywanie się wilgoci. Osobiście uważam że jest wszystko ok. Jeżeli się mylę to niech eksperci sprostują.

7tonik
02-12-2010, 12:38
Z moich obserwacji wynika, że moja Altherma w tym roku ma lepszą wydajność niż rok temu. Zmiany jakie dokonałem, to dodatkowo dociepliłem połączenie(na zewnątrz) z modułem zewnętrznym i zmieniłem trochę nastawy. Teraz zaczynam przez pierwsze 30 min z nastawioną temp. 30C, następnie przełączam na 34. To powoduje, że nawet przy rozruchu nie załącza mi się na razie (obserwowałem przy -12C) grzałka. Jedynie przy odszranianiu się załącza co nie daje mi spokoju. Niestety z racji tylko możliwych 5 ustawień na dany dzień taki manewr można zrobić tylko przy jednym załączeniu (2+1). Na następne pozostają tylko dwa ustawienia. Obecnie mam ustawione załączenia dla CO w godzinach 13-15 i 22-4 i CWU 4-6. Czyli mieszczę się całkowicie w tańszej taryfie. Gdy jeszcze temp. spadnie, to zwiększę temp z 34 na 36-37. W ubiegłym roku to wystarczało.

rzufik1
02-12-2010, 15:42
7tonik jakiej mocy masz pompe, do jakiej temperatury grzejesz i ile w czasie pracy bierze kWh. Średnio dziennie jak to wychodzi. Z tego co pamiętam masz wszędzie podłogówke i reku..
u mnie ogolnie połowa w podłogówce a reszta grzejniki troche przewymiarowane(a nawet bardzo)
ostatnio przy minus 17 poszło w taniej taryfie blisko 50 kWh ogrzewanie plus CWU
ale już wiem że przy ociepleniu kilka błędów ekipa zrobiła ..... oj mam pecha do tych fachowców

7tonik
03-12-2010, 08:18
Pompa mocy 8,4kW, grzeję do temp. 22-23C. ostatni odczyt mam z 30.11 i wyniósł 16kWh za dobę na CO, za cały listopad: 169kWh, za październik: 71kWh, za wrzesień 11kWh. Do tego dochodzi CWU średnio 123kWh/mies. Należy jeszcze uwzględnić, że wieczorem odpalam lokalny kominek w salonie (ok 4kg drewna/dobę).

rzufik1
03-12-2010, 10:07
a jak to sie ma do temperatur minusowych aktualnych?

meukov
03-12-2010, 11:07
7tonik wynik wręcz fenomenalny. Ja w chwili obecnej mam włączone ogrzewanie bez pogodówki o stałej nastawie 32 stopnie, która pracuje 24h na dobę z załączonymi grzałkami. Taryfa G11. Wskazania pod licznika za ostatnie dwie doby w godz. 7.00-7.00. 43,9kwh, 48,1 kwh przy temperaturach -12 do -13,4 stopnia. Temperatura w domu 20,8 - 21,9.
Ogólne zużycie od 04.10 do 04.11 - 544 kwh, 04.11-03.12 677,5 kwh. Zaznaczam pierwszy sezon grzewczy i pobór razem z CWU. Mam nadzieje, że zużycie spadnie po zmianie taryfy i zaprogramowaniu Althermy czasowo. Pozdrowienia dla p. Dawida.

"Teraz zaczynam przez pierwsze 30 min z nastawioną temp. 30C, następnie przełączam na 34."

7tonik rozumiem , że robisz to manualnie?

rzufik1
03-12-2010, 12:26
meukov dzięki za twoj post. bo juz powoli myślałem że mnie podlicznik kłąmie. U 7tonika wynik ogrzewania jak nie na pompie PW . jak o mnie chodzi to moge powiedziec " tylko pozazdrościc" ogolnie mieszcze sie w podobnych okresach jak ty w okolic 800 kWh

7tonik
03-12-2010, 13:30
Właśnie sczytałem licznik. Za ostatnie 3 dni wyszło 60,5 kWh.

Meukov nie do końca manualnie. Na każdy dzień można ustawić 5 zdarzeń dla CO. Mam następujące ustawienia 13: 34C, 15: Off, 22: 30C, 20:30 :34C, 04 :Off .
Ręczne sterowanie jest tylko wtedy, gdy nastąpi znacząca zmiana pogody. Wtedy zmieniam odpowiednio w ustawieniach albo temp. albo długość grzania. Odpowiednie ustawienia dla danych warunków ustaliłem w poprzednim sezonie doświadczalnie.

Porównałem dotychczasowe zużycie z ubiegłym rokiem. Wychodzi, że w tym roku mam ok. 10% mniejsze zużycie na CO niż rok temu.

meukov
03-12-2010, 14:14
7tonik nie ukrywam , że Twoje rozwiązanie - system grzania jest dość ciekawy. Będę musiał to przeanalizować i skonsultować z moim wykonawcą, który ma nie małą wiedzę w tym zakresie. Nie wiem jeszcze jak zachowa się dom po takich ustawieniach. Na ten sezon chcę go jeszcze dobrze wygrzać i wysuszyć aczkolwiek wilgotność względną w pomieszczeniach mam w granicach 55 % bez rekuperatora. 7tonik , a jak u Ciebie z bezwładnością ciepła, jaki jest spadek temperatur w pomieszczeniach między kolejnymi cyklami ogrzewania?

rzufik1
03-12-2010, 15:04
7tonik 20 kWh doba... wynik rewelacyjny...
u mnie pompa wieksza 11.2kW ( fujitsu) spora powierzchnia bo grzeje wszystko.... łącznie z garażem ( 36 m2 grzejnik) i piwnicą ( około 80 m2 z grzejnikami)
wsumie wszystkiego blisko 280 m2 . Pewnie by mniej energi szło gdybym podłogówke zrobił wszędzie . Ale teraz małą zmiane wprowadziłem. Podnisłem temperature na zasilaniu i wsumie pompa grzeje krócej do wyższej temperatury.
no i babole wykonawców oj pełno:(

nastęny sezon będzie mnie j energożerny

wit74
03-12-2010, 16:39
Pompa mocy 8,4kW, grzeję do temp. 22-23C. ostatni odczyt mam z 30.11 i wyniósł 16kWh za dobę na CO, za cały listopad: 169kWh, za październik: 71kWh, za wrzesień 11kWh. Do tego dochodzi CWU średnio 123kWh/mies. Należy jeszcze uwzględnić, że wieczorem odpalam lokalny kominek w salonie (ok 4kg drewna/dobę).

Niezły wynik,choć trzeba wspomnieć tutaj,że te 4kg drewna to około 16kWh dodatkowo, a w skali miesiąca to około 480 kWh.Pompą te 480 kWh dostarczyłbyś może przy zużyciu 150kWh. Masz ciepły dom :-)

7tonik
08-12-2010, 13:02
a jak u Ciebie z bezwładnością ciepła, jaki jest spadek temperatur w pomieszczeniach między kolejnymi cyklami ogrzewania?
Mam sporą akumulacyjność. Przy zasilaniu podłogówki 34C powrót jest ok. 20-23C. Stabilność temp. w pomieszczeniach jest ok. Utrzymuje się w granicach 22-23C. Dom mam bardzo dobrze ocieplony. Myślę, że grzanie prądem by mnie również nie zrujnowało.

meukov
08-12-2010, 13:22
Hm, to u mnie relatywnie powinno wyjść jeszcze korzystniej ponieważ , różnica między wyjściem , a powrotem nie przekracza 4C. Przy wyjściu 30C na powrocie było 27,5C przy temp. zewnętrznej -1C, 4C jest przy temp. zewnętrznej -10C.

rwxw
08-12-2010, 16:29
Mam sporą akumulacyjność. Przy zasilaniu podłogówki 34C powrót jest ok. 20-23C.
A nie za wolny przepływ wody gz spowodowany za małą obiegówką lub za dużymi oporami przepływu? Gdyby woda płynęła szybciej, to może byś grzał ją nie do 34, a do 30 stopni, a więc miał lepsze cop ? Teraz grzeje Ci fragment podłogi, a reszta jest zimna, gdy popędzisz szybciej wodę, to będzie grzać cała podłoga i dzięki temu wystarczy Ci niższa temperatura na pc i parę zł zostanie w kieszeni.

pomarszczonyfred
09-12-2010, 08:02
Mam sporą akumulacyjność. Przy zasilaniu podłogówki 34C powrót jest ok. 20-23C. Stabilność temp. w pomieszczeniach jest ok. Utrzymuje się w granicach 22-23C. Dom mam bardzo dobrze ocieplony. Myślę, że grzanie prądem by mnie również nie zrujnowało.

czytając posty 7tonik coś nie za bardzo wszystko trzyma się kupy, zbyt pieknie to opisujesz.
jakim sposobem utrzymujesz temp pomieszczenia 22°C jeżeli temp podłogi jest 20°C?
tak duża delta może świadczyć o tym, że agregat chodzi na maksymalnej częstotliwości czyli pobiera dużo energii?
wszystko wskazuje na to, że pompa ciepła służy cie do utrzymania temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności, a normalnie ogrzewasz innym źródłem ciepła.
plusy z pracy inverterów są wtedy gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5°C, praca na max częstotkiwości nie jest dobra dla sprężarka, wydajność twoje maszyny przy -2°C szacuję na 5,8 kW, czyli nie za dużo, czyli grzałki muszą ci dużo pomagać?

meukov
09-12-2010, 09:10
czytając posty 7tonik coś nie za bardzo wszystko trzyma się kupy, zbyt pieknie to opisujesz.
jakim sposobem utrzymujesz temp pomieszczenia 22°C jeżeli temp podłogi jest 20°C?
tak duża delta może świadczyć o tym, że agregat chodzi na maksymalnej częstotliwości czyli pobiera dużo energii?
wszystko wskazuje na to, że pompa ciepła służy cie do utrzymania temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności, a normalnie ogrzewasz innym źródłem ciepła.
plusy z pracy inverterów są wtedy gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5°C, praca na max częstotkiwości nie jest dobra dla sprężarka, wydajność twoje maszyny przy -2°C szacuję na 5,8 kW, czyli nie za dużo, czyli grzałki muszą ci dużo pomagać?

mam prośbę przybliż wypowiedź w zakresie "....gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5C..."

clarnet
09-12-2010, 10:59
Co do delty - Altherma to nie piec 20 kW. Mała ma np. nominalnie 8,4 przy +7
Delta jest niejako wynikowa. Zakładając, że przeciętna pętla podłogówki ma do 20-25kPa, to możliwy uzyskany przepływ na pompie na 2 i 3 biegu jest w granicach 24-34 l/min.
Przy tym przepływie i mocy odpowiadającej z tabel producenta, ta delta będzie na poziomie właśnie 4-5 stopni.
I większa się nie zrobi. Przy dużym wychłodzeniu/stratach po prostu zacznie spadać temp. zasilania.
Jeśli grzałka backup ma pozwolenie to się włączy i podbije tą deltę proporcjonalnie do stopnia mocy (3-6-9 kW).
Oczywiście instalacja może być mieszana, a pętle krótkie i mieć mniejszy opór, ale tak czy siak, do dyspozycji mamy moc PC + grzałki back-up i 3 biegi pompy.
Podłogówki z Althermą lepiej pracują na delcie 4-5 stopni i wyższym biegu pompy.
Wytłumaczenie praktycznie jest takie, że musimy uzyskać jakąś średnią temperaturę wody w pętli i temp. posadzki.
To samo ciepło dostarczymy przy mniejszym przepływie z parametrem 35/25 lub z większym 32/28.
Z punktu widzenia COP pompy, to drugie rozwiązanie jest korzystniejsze .
No i pętla pętli nie równa, jak i pomieszczenia.

7tonik
10-12-2010, 11:02
jakim sposobem utrzymujesz temp pomieszczenia 22°C jeżeli temp podłogi jest 20°C?

No tak, należałoby bardziej szczegółowo opisać mój przypadek. Po pierwsze 20-23 nie jest temp. podłogi, a temperaturą mierzoną termometrem analogowym na wlocie do wejścia PC. Na ile jest ten pomiar dokładny - nie wiem. Po drugie pomieszczenie z PC ma temp 13-14C, więc następuje tutaj pewne wychłodzenie rurek (miedziane), które nie są zbyt starannie ocieplone (pełnią rolę częściowego ogrzewania kotłowni). Podłogówka jest włączona (przy mniejszym przepływie) w 3 pomieszczeniach niezamieszkałych, gdzie jest niższa temp (w tym w garażu, gdzie temp jest utrzymywana powyżej 10C ze względu na stację uzdatniania wody), to dodatkowo wpływa na temp. powrotu. Pompa obiegowa wbudowana w PC ustawiona jest na maksymalne obroty
Co do dogrzewania, to wyłącznie kominek bez jakiegokolwiek rozprowadzenia rozpalany prawie codziennie wieczorem (jakieś 4kg drewna). W domu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i GWC.
Co do równomierności nagrzewania podłogi, to mam rurki ułożone w ślimak z rozstawem co 10cm. Opory chyba standardowe. Rury fi16 ok. 80 m pętle.
Zaniepokoiła mnie diagnoza o żyłowaniu PC, więc przeliczyłem dzienne zużycia prądu dla PC. Po podzieleniu przez nastawiony okres grzania wychodzi: w dniach 25-29.11: 1,1-1,2 kW/h, 30.11: 2kW/h, 01-03.12: 2,5kW/h. Z tego co pamiętam to moja Altherma ma maksymalne zużycie 2,6-2,8 kw/h(wersja 8,4kW) , tak więc inwerter jest wykorzystywany, a grzałki zbytnio nie wpływają na zużycie.

7tonik
14-12-2010, 21:55
Dalsze refleksje. Odnośnie oporów przepływu, to przypomniało mi się, że gdy startowałem z ogrzewaniem i załączyłem początkowo jedna pętlę, to Altherma zgłosiła błąd przepływu. Z tego co pamiętam, to przy 2 pętlach również był błąd. Czy może to świadczyć o zbyt dużych oporach?

Kilka dni temu, gdy było w miarę ciepło (powyżej zera) dla odmiany nie skróciłem czasu grzania, lecz zmniejszyłem temp. na wyjściu do 22C. Gdy wstałem w nocy zaobserwowałem, że PC bardzo szybko przewyższała ta temperaturę i się wyłączała i tak w kółko co kilka minut. Inwerter w tym przypadku nie za bardzo sobie radził. Na domiar złego akurat przy mnie przy kolejnym wyłączeniu Altherma "zgłupiała". Wyłączyły się wskaźniki PC i przepływu, ale było słychać, że pompa obiegowa pracuje. Ręczne naciskanie klawisza wyłączenia powodowało, że kontrolka zapalała się i gasła, ale obieg wody był cały czas włączony. Dopiero wyłączenie i włączenie bezpiecznika zresetowało urządzenie. Przy tej okazji mogłem porównać wskazanie temp. wody przez Althermę i termometrem zamontowanym na rurze. Okazało się, że ten na rurze wskazywał 22C, a Altherma 26. Czyli moje podejrzenia o przekłamaniach się potwierdziły. Czyli nie ma aż tak dużego spadku temperatury w obiegu jak opisywałem (chociaż i tak jest spory).

Jestem ciekawy czy macie również takie zjawisko, że faktyczna temp. na wyjściu wskazywana przez Altherme jest mniej więcej o 1K niższa, niż zadana w ustawieniach? Czyli jak nastawie 34C, to Altherma nagrzewa np. do 33,1C.

Opisywane poprzednio wahania temp. w ciągu dnia dotyczyły salonu. Ostatnio przeniosłem termometr na poddasze użytkowe. Okazało się, że tam wahania są trochę większe i wynoszą 21,1 - 22,9. Wynika to chyba z mniejszej akumulacyjności pomieszczeń na górze. Skosy i sufit z k-g.

Jestem ciekawy czy u was występuje następujący problem : gdy podniosę ciśnienie w podłogówce do 3 bar, do zaczyna już kapać z althermy (chyba zawór bezpieczeństwa). W ciągu kilku godzin spada do ok. 2,4 bara i przestaje kapać. Następnie powolnie ciśnienie spada systematycznie do lekko poniżej 1 bara (kwestia tygodni) i to już jest stała wartość, która już nie maleje.

Niestety systematycznie wzrasta mi zużycie prądu. W grudniu poszło już 247kWh, czyli prawie o 100kWh więcej niż w całym poprzednim miesiącu.

meukov
15-12-2010, 08:45
To teraz moje spostrzeżenia z ostatnich dni łącznie z dzisiejszym kiedy temp. zewnętrzna osiągnęła -19,7C.
Niestety nie posiadam dodatkowego termometru na wyjściu z PC tak więc muszę wierzyć w to co widzę na manipulatorze.
Ogrzewanie od około 2 tygodni chodzi na funkcji pogodowej zgodnie z krzywą , którą sobie zrobiłem dzięki Castaway. Odnośnie poboru to dobowe kształtuje się przy temp do -3C w granicach 27-30 kwh. Od trzech dni kiedy temperatura wahała się między -15 do -19,7 (odczyt z pamięci termometru maksymalnego spadku temperatury zewn. ) wyszło 46-48 kwh. Jakiś czas temu też były u mnie dość siarczyste mrozy i zużycie nigdy nie było wyższe niż 48 kwh. Różnica między wyj. , a wej. temperatury na PC też waha się w granicach 2,5-4,2 C.
Odnośnie ciśnienia na PC od samego początku kiedy jest załączona wynosi 2,2 bar i może raz tylko dopuszczałem wody i była to na prawdę niewielka ilość może ze 150 ml. Na pewno nigdy ciśnienie nie spadło do poziomu 1 bar.
Dzisiaj od rana względne -15C , co dalej zobaczymy.

7tonik
17-12-2010, 06:20
Odpukać, ale po zejściu ciśnienia do 2,4bar jakieś tydzień temu, na razie trzyma równo to ciśnienie. Może już nie zejdzie niżej.

clarnet
17-12-2010, 13:21
@meukov
Nie potrzebujesz termometru. Z poziomu sterownika możesz zobaczyć faktyczną temperaturę mierzoną na wyjściu z pc, w zasobniku i na zewnątrz.
W nowych modelach ERLQ można też odczytać temperaturę na powrocie.

Kilka tygodni temu pisałem trochę wyżej o nowym typoszeregu C agregatów dużej Althermy, gdzie odszranianie płyty dolnej jest realizowane za pomocą rurek gorącego gazu.
Wprowadzono zupełnie nowe rozwiązanie i zrezygnowano z maty grzewczej płyty dolnej. Odszranianiem steruje już nie hydroboks tylko agregat.
Jak kogoś interesują bliższe szczegóły, to tutaj artykuł na ten temat (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/odszranianie-powietrznej-pompy-ciepla/)oraz zdjęcia nowego agregatu.

@7tonik
Są 2 powody spadku ciśnienia.
odpowietrzanie się instalacji, co może trwać do miesiąca (po napełnieniu i wstępnym odpowietrzeniu) oraz wyciek.
Wyciek nie koniecznie na instalacji, ale też na brudnym, zablokowanym odpowietrzniku czy zakamieniałym zaworze bezpieczeństwa.
Przy instalacji ciepłej/zimnej ciśnienie spokojnie może się wahać do pół bara.

7tonik
21-12-2010, 07:51
O zakamieniałym zaworze nie ma mowy, gdyż mam napełnioną instalację wodą demineralizowaną, a dolewam wodę ze stacji uzdatniania z ujęcia przed mineralizacją, czyli z zerową twardością. Ale jest faktem, że zawór przepuszcza wyraźnie (kapie woda) już powyżej 2,5bara i nie wiem, czy jest to normalne.

wjaz
21-12-2010, 12:53
Witam,
Mam pytanie do użytkowników:
Czy w waszym mniemaniu dźwięki wydawane przez jednostkę zewnętrzną (prawidłowo pracującą) mogą przeszkadzać użytkownikowi lub jego sąsiadom (zwłaszcza w nocy)?
A do instalatorów mam pytanie czy Altherma jest lepsza pod tym względem od innych pomp P-W?
Pozdrawiam

7tonik
21-12-2010, 13:24
Z moich doświadczeń wynika, że bardziej dokuczliwa pod względem hałasu jest jednostka wewnętrzna. Jednostka zewnętrzna poza szumem powietrza gnanego przez spory wentylator nie emituje specjalnie żadnych hałasów. Wprawdzie nie montowałem uchwytów na ścianie, lecz na niezależnych fundamentach.

rzufik1
24-12-2010, 09:40
I powoli dochodzimy z moja PC PW do porozumienia.
Był problem który został rozwiązany.... okazało się że za dużo niekoniecznie znaczy dobrze. Gaz był problemem. Było go za dużo. Po odciąnięciu wszystkiego i zapakowaiu tyle ile pisze producent... jest OK.
I sprężarką nie robni ciągle 100 % tylko widzę modulacje:)
Średnie żużycie CO + CWU to blisko 29 kWh. I

Castaway
26-12-2010, 15:02
Wprawdzie nie montowałem uchwytów na ścianie, lecz na niezależnych fundamentach.

Ja mam zamontowaną na ścianie i to był błąd. Słyszę jz nawet w najdalszym kącie domu.

wjaz
27-12-2010, 13:07
Z moich doświadczeń wynika, że bardziej dokuczliwa pod względem hałasu jest jednostka wewnętrzna. Jednostka zewnętrzna poza szumem powietrza gnanego przez spory wentylator nie emituje specjalnie żadnych hałasów. Wprawdzie nie montowałem uchwytów na ścianie, lecz na niezależnych fundamentach.

Dzięki za odpowiedź. Kiedy pytałem o hałas z jednostki zewnętrznej chodziło mi oczywiście o szum tego przeganianego powietrza. Ale rozumiem, że nie jest to aż taki problem?

meukov
28-12-2010, 09:46
Rzufik ale jak za dobę 29 kwh przy jakiej temp. U mnie tyle brało przy około 0 C dla 155 m2. Teraz przy -15C to się kroi około 45kwh.

rzufik1
29-12-2010, 08:18
było do minus 5. Ale teraz jak mam w dzien minus 10-11 a w nocy pod 17 stopni to już rjestruje blisko 65 kWh ( z tym że tryb pracy ciągły) za to w domu ciagle 22C łazienki cieplejsze troche.
Wczoraj zmieniłem małe ustawienie i zobaczymy co się stanie.... praca 4 H przerwa 4 H i tak aby jak najwiecej jednak szło w taniej taryfie. Ponieważ przy błędach ocieplenia jakie mam ( oj wieje koło okien) praca od 21-7 i 13-15 w temp od minus 10 i niżej przestaje sie sprawdzac.
Oj na wiosne bedzie ekipa poprawiac:( oj bedzie:(

QQQQ
29-12-2010, 09:42
było do minus 5. Ale teraz jak mam w dzien minus 10-11 a w nocy pod 17 stopni to już rjestruje blisko 65 kWh ( z tym że tryb pracy ciągły) za to w domu ciagle 22C łazienki cieplejsze troche.
Wczoraj zmieniłem małe ustawienie i zobaczymy co się stanie.... praca 4 H przerwa 4 H i tak aby jak najwiecej jednak szło w taniej taryfie. Ponieważ przy błędach ocieplenia jakie mam ( oj wieje koło okien) praca od 21-7 i 13-15 w temp od minus 10 i niżej przestaje sie sprawdzac.
Oj na wiosne bedzie ekipa poprawiac:( oj bedzie:(

u mnie zuzycie jest podobne - przy obecnych temp. do -17,-18stC
ale moj spec od allthermy twierdzi ze to ze wzgledu na 1 sezon grzewczy,
a ja ciagle " zatykam dziury" ;)

rzufik1
29-12-2010, 12:01
to tak jak i mój:)
a faktycznie w pierwszym sezonie wychodzą wszystkie dziury:( szkoda..
wzasadzie płaci się za dobrze wykonaną robotę a spierd.... jak wszędzie:(

Guciu18
10-01-2011, 22:20
Witam, 6 grudnia opomiarowalem swoją instalację, a oto wyniki pomiarów:

tydzień; śred temp dzień; noc; średnie zużycie dzienne

49; -1,1; -3,3; 33,2
50; -6,3; -8,0; 34,9
51; -4,3; -6,3; 35,3
52; -4,6; -9,6; 36,3
1 ; 0,3; -4,1; 30,4
Zużycie uwzględnia również grzałkę CWU w zbiorniku oraz dodatkową w PC, co ważniejsze na 1000 kWh PC, grzałka w zbiorniku zużyła dodatkowo ok 60 kWh, zaś grzałka PC tylko 10 kWh. Wydaje się, że nie warto wyłączać obu grzałek, aby zaoszczędzić kilka kWh na ich pracy, a może znacznie zwiększyć długowieczność sprężarki PC.

Guciu18
10-01-2011, 22:25
Mała poprawka w tygodniu 1 zużycie wyniosło ok 26 kWh/dobę.

7tonik
12-01-2011, 09:40
Wydaje się, że nie warto wyłączać obu grzałek, aby zaoszczędzić kilka kWh na ich pracy, a może znacznie zwiększyć długowieczność sprężarki PC.
Chyba tak jest zwłaszcza dla grzałki wspomagającej pompę ciepła. W tym roku mam włączoną i zużycie nie wzrosło jakoś szczególnie. Załącza się ona w większości przy odmrażaniu. Co do grzałki dla CWU, to mam ją wyłączoną.
Moje średnie zużycia dla CO:
grudzień: dziennie 19kWh
styczeń: dziennie 12kWh

CWU szacunkowo 4kWh dziennie

hydraulik_
13-01-2011, 19:40
DAIKIN nie jest dobry .Jest problem z odszranianiem.Lepsze są pompy Atlantica (teraz takie montuje).Ponadto jest jeszcze jeden szczegół na ktury mało kto zwraca uwagę.Wymiennik płytowy .To już było przy pompach gruntowych współpracujących z wodą ze studni .Bywało ,ze zamarzały bo gromadził sie w nich brud ,Czyli brak przepływu w pewnych miejscach wymiennika .A w tych pompach też moze do tego dojsć podczas odszraniania.

ja14
15-01-2011, 01:47
DAIKIN nie jest dobry .Jest problem z odszranianiem.Lepsze są pompy Atlantica (teraz takie montuje).Ponadto jest jeszcze jeden szczegół na ktury mało kto zwraca uwagę.Wymiennik płytowy .To już było przy pompach gruntowych współpracujących z wodą ze studni .Bywało ,ze zamarzały bo gromadził sie w nich brud ,Czyli brak przepływu w pewnych miejscach wymiennika .A w tych pompach też moze do tego dojsć podczas odszraniania.
Nie bardzo rozumiem, ktory wymiennik moze zamarznac. Ten, ktory znajduje sie w kotlowni?

hydraulik_
15-01-2011, 18:51
Chodzi o wymiennik płytowy w kturym zachodzi wymiana ciepła pomiedzy czynnikiem -a wodą .Jest to wymiennik krzyżowy .Zanieczyszczenia odkładają się dokładnie tam gdzie jest króciec do którego podłaczaony jest czynnik chłodniczy.Podczas grzania nie ma problemu ale podczas odszraniania odbierane jest ciepło z wody przy jednoczesnym przepływie.Jeśli jednak Nie będzie odpowiedniego przepływu w cżeści wymiennika to woda zamarźnie i co wtedy.Widuję czesto takie wymienniki w kotłach CO.
Oczywiście czyści się je i montuje ponownie .Ale w kotle jest ciepło.
Znam jeden typ pompy ktura nie posiada tej wady.
Z tym wymiennikiem to nie jest nowy problem .Wystepował w pompach gruntowych gdy chciano wykonać tani wymiennik gruntowy w postaci studni czerpalnej i zrzutowej.
Producenci wymagają stosowania wymiennika posredniego .

malux20
16-01-2011, 08:48
Witam.
będziemy stawiać parter 123m2[4 osoby]
do kotłowni 6m2 wejście jest z wiatrołapu[chcemy uniknąć kurzu od ekogroszku.
a pomieszczenie wykorzystywać jako pralnię.
zdajemy sobie sprawe z minusów p.powietrznej.
przy mrozach będzie kominek.
instalacie chcemy tak wykonać, żeby tradycyjny piec na pellet ekogroszek szybko podłaczyć.
czy przy desce drewnianej 3warstw. 14mm dębowej straty na ogrzewaniu będą większe przy podłogówce niż przy ogrzejnikach przeliczonych?
kalkulujemy że koszty ogrzewania pompą zbilansujemy kominkiem.
kalkulujemy koszt pompy w ten sposób , że odliczamy od jej ceny pompy odliczamy koszt 6 m2 domu[zyskujemy dodatkowe pomieszczenie czyste] a także koszt pompy do cwu czy solarów.
zawodowo zajmuję się budownictwem-dlatego mam hopla na punkcie mostków termicznych.
mam pytanie do użytkowników czy nasze podejście do kosztów instalacji i budowy domu jest racjonalne.
pozdrawiam piotr
miejsce budowy to wielkopolska

clarnet
16-01-2011, 13:14
@malux20

Czy jest racjonalne czy nie - sam sobie odpowiesz.
Ale jest kłopotliwe i niepraktyczne.
Przy 100m domu to skórka za wyprawkę.
Altherma pracuje w układzie zamkniętym, czyli na ciśnieniu.
Ekogroszek to paliwo stałe i piec pracuje w układzie otwartym.
Niesie to kilka problemów dla podłogówki.
Przy parterowym domu uzyskasz na układzie otwartym 0,3-0,4 bara na instalacji
To mało dla zapewnienia stabilnej pracy podłogówki, która z definicji ma większe opory dla pompy obiegowej niż grzejniki.
Ponadto ekogroszek (w ogóle kotły na paliwa stałe) to sensowne zasilanie powyżej 50 stopni, a to za dużo do podłogówki.
Musiałbyś mieć układ mieszania dla obniżenia temperatury zasilania z kotła i bufor z wężownicą lub płaszczowy, działający jednocześnie jak sprzęgło hydrauliczne, który połączy oba układy cieplnie (ale nie hydraulicznie) by zapewnić stabilną ich pracę.
Odpuść sobie takie rozwiązanie, bo to tylko koszty i kłopot.
Ponadto nowy ciepły dom 100m2 - to kilka kW. Znajdziesz tak mały kocioł na rynku?

hydraulik_
16-01-2011, 14:58
Odpukać, ale po zejściu ciśnienia do 2,4bar jakieś tydzień temu, na razie trzyma równo to ciśnienie. Może już nie zejdzie niżej.

Przeczytaj co napisano na zaworze .On ma się otwierać zanim wybuchnie pompa ciepła.Jeżeli koniecznie chcesz zrobić bum to zakorkuj .Napełnianie instalacji do ciśnienia 3 bary jest potrzebne w bloku 10 pietrowym.

hydraulik_
16-01-2011, 15:04
Rzufik ale jak za dobę 29 kwh przy jakiej temp. U mnie tyle brało przy około 0 C dla 155 m2. Teraz przy -15C to się kroi około 45kwh.

Ja mam 250 m2 i przy 0C bierze 22kWh na dobę Mam altermę 16

hydraulik_
16-01-2011, 15:09
I powoli dochodzimy z moja PC PW do porozumienia.
Był problem który został rozwiązany.... okazało się że za dużo niekoniecznie znaczy dobrze. Gaz był problemem. Było go za dużo. Po odciąnięciu wszystkiego i zapakowaiu tyle ile pisze producent... jest OK.
I sprężarką nie robni ciągle 100 % tylko widzę modulacje:)
Średnie żużycie CO + CWU to blisko 29 kWh. I

Błąd przy uruchomieniu (powietrze wilgoć albo z mało czynnika)wtedy żre.
Jest pewien test umożliwiający sprawdzenie prawidłowej pracy pompy warto go robić co roku .

hydraulik_
16-01-2011, 15:10
O zakamieniałym zaworze nie ma mowy, gdyż mam napełnioną instalację wodą demineralizowaną, a dolewam wodę ze stacji uzdatniania z ujęcia przed mineralizacją, czyli z zerową twardością. Ale jest faktem, że zawór przepuszcza wyraźnie (kapie woda) już powyżej 2,5bara i nie wiem, czy jest to normalne.

Ma kapać jak tyle nalejesz taka jest nastawa

hydraulik_
16-01-2011, 15:16
7tonik jakiej mocy masz pompe, do jakiej temperatury grzejesz i ile w czasie pracy bierze kWh. Średnio dziennie jak to wychodzi. Z tego co pamiętam masz wszędzie podłogówke i reku..
u mnie ogolnie połowa w podłogówce a reszta grzejniki troche przewymiarowane(a nawet bardzo)
ostatnio przy minus 17 poszło w taniej taryfie blisko 50 kWh ogrzewanie plus CWU
ale już wiem że przy ociepleniu kilka błędów ekipa zrobiła ..... oj mam pecha do tych fachowców

Czyli 2kWh na h dla -17 i cop =około 2 ->zapotrzebowanie ciepł dla budynku wynosi 4kW- gratulacje.:wave:
Nie za dużo tych dziur.Porównaj do ceny gazu po 2 zł /m3 gdzie 1 m3 to około 10 kWh

hydraulik_
16-01-2011, 15:22
Mam generalne pytanie :czy jesteście zadowoleni z tego urządzenia czy porażka.Ja jestem generalnie zafascynowany chociaż mam problem lodem w dolnej części.Ale założe kabel grzewczy i jakoś to zwalczę.A jeszcze sam włączam mate grzewczą bo ona grzeje normalnie nawet na plusie

malux20
16-01-2011, 20:10
czyli lepiej zrobić tylko podłogówkę , zastanawia mnie ile stracę przez deskę 14mm,
jak cenowo Was wyszła pompa ,
czy ktoś jest w stanie powiedzieć jaki koszt ogrzewania wychodzi od wrześ do 30 kwietnia .

Jastrząb
16-01-2011, 20:18
czyli lepiej zrobić tylko podłogówkę , zastanawia mnie ile stracę przez deskę 14mm,
.To zrob deske 11mm. Sa takie parkiety gotowe 2-warstwowe.

marcin

sledz98
16-01-2011, 20:30
Ja mam deske bambusowa 12mm. Dziala wysmienicie. W desce tej mam caly salon, swoj gabinet i klatke schodowa (mam schody drewniane).

rzufik1
17-01-2011, 10:37
Błąd przy uruchomieniu (powietrze wilgoć albo z mało czynnika)wtedy żre.
Jest pewien test umożliwiający sprawdzenie prawidłowej pracy pompy warto go robić co roku .

SKORO JEST I SKORO O NIM WIESZ BĄDŹ TAK MIŁY I POWIEDŻ.
sorki ale zabawy w domyślanie to raczej w przedszkolu były.

rzufik1
17-01-2011, 10:39
Mam generalne pytanie :czy jesteście zadowoleni z tego urządzenia czy porażka.Ja jestem generalnie zafascynowany chociaż mam problem lodem w dolnej części.Ale założe kabel grzewczy i jakoś to zwalczę.A jeszcze sam włączam mate grzewczą bo ona grzeje normalnie nawet na plusie

czy jestem zadowolony... hm.. będe jeśli uda mi się dopjść do twojego poziomu zużycia energi.
Warunki mamy porównywalne ale u mnie jakoś 22kWh przy 0 nie idzie .
Zwykle potrzebuję więcej.
Powiedz mi jeszcze jak wygląda pobór u Ciebie przy tych minus 17?

malux20
18-01-2011, 20:41
Panowie dzisiaj rozmawiałem z UŻYTKOWNIKIEM althermy
dom 127 m2 wielkopolska rodzina temp 22-23
dom budowany przez dewepolera [czyli bez szalu z termiką pewnie]

rachunek za prąd grudzień lisopad 780zl
dla mnie ok

rzufik1
18-01-2011, 21:11
no i zamilkł..... hydrauli czekam na jakąś konstruktywną odpowiedź.

rzufik1
19-01-2011, 07:53
obserwując ostatnio mój układ małe poprawki dały efekt.
Za ostatni tydzień sredniodobowe to 26 kWh z CWU ( 300 l na 50 stopni) z czego wzasadzie wiekszość w taniej taryfie ( jak nie 90 % )
z tym że Fujitsu nie popisało się programatorem.. i nie idzie zmusić pompy do pracy typowo 13-15 oraz 21-7 ( tak mam tanie godziny)
poprostu mimo ustawienia pompa wylicza sobie algorytm i załacza sie sporo wcześniej tak jakby bestia myślała że niezdąży nagrzać wody:)
Poprawki które wniosłem to zmiana godzin pracy.... teraz ustawiłem tak aby pracowało teoretycznie od 13-17 i 21-8 i o dziwo pracuje w tych godzinach:) ba nawet kończy wczesniej:)
Pewnie algorytm wyliczył że wystarczy jej czasu

HYDRAULI.... jak tam moje pytanie? zamilkłeś coś..

QQQQ
19-01-2011, 09:09
u mnie zuzycie pradu na co i cwu od 13.01 - 19.01 - 126kWh 90%II taryfa ( 113* 0,35 + 13 * 0,69= 48,52zł / 6dni = 8,09 )
nie mam na co narzekac ;)

rzufik1
19-01-2011, 14:30
ja tez juz nie narzekam..
jeszcze tylko aby uszczelnic to co ci od ocieplenia spier.... :)
wiesz teraz nie wieje:) na zewnątrz oczywiście

QQQQ
19-01-2011, 16:32
ja tez jeszcze zalepiam:(
i duzo ciepla spieprza mi na poddasze - klade tam plyty K-G

rzufik1
19-01-2011, 19:41
dyskretnie czekam na mroza:) kumpel ma wtedy przyjechać z kamerką termo i zrobimy kilka fotek..... % też jakiś spożyjemy:)

QQQQ
19-01-2011, 20:01
dobry pomysl ;)
musze poszukac kumpla z kamera;)

hydraulik_
20-01-2011, 15:47
no i zamilkł..... hydrauli czekam na jakąś konstruktywną odpowiedź.

Przy tych mrozach ostatnio -15 dochodziło do 75 kW(ale ja mam trochę grzejników i ciągnąłem parametry do 45-48 C)

rzufik1
20-01-2011, 16:00
ja tez mam polowe grezjników... 13 szt.
ale pytanie było o ten test o ktorym wspomniales.
prosze napisz jak to wyglada.

malux20
20-01-2011, 21:18
Panowie dzięki że podajecie kwoty-na razie koszty są do przyjęcia .

QQQQ
20-01-2011, 21:47
dzisiaj braly kapiel - corka i zona , ja obserwowalem zuzycie pradu
mam jeszcze nastawiona na 30 min grzania wody , i wlaczyla sie grzalka w zb wody -
calosc dogrzewala sie w drogiej taryfie - 6kWh - ponad 4zł
musze to jakos zmienic
nastawie na 90min pompy i zobaczymy jutro

ferrit
20-01-2011, 21:55
Witam i pozdrawiam wszystkich. Jestem nowy i bardzo interesują mnie pompy ciepła. Przeczytałem całe forum o pompie Daikin Altherma. Widzę, że ogólnie jesteście zadwoleni z użytkowania. Proszę o doradzenie wielkości pompy do mojego domu: z poddaszem użytkowym, podpiwniczony, powierzchnia ogrzewanych podłóg to 180m2, parter podłogówka, piętro grzejniki+50% (łazienka i korytarz podłogówka), w piwnicy pralnio-suszarnia z małym grzejnikiem. Dom nowy, piwnica bloczek + styropian 10, ściany gazobeton 24 + styropian 15. W salonie kominek z płaszczem - używany rekreacynie raz kiedyś. Preferuję pompę + zasobnik 300L. Czy warto do tego zamontować solary do CWU ? Czy pompa latem jest tańsza niż solary ?

Waldek 7
20-01-2011, 22:40
Witam.
Z ciekawościà czytam Wasze posty. Jestem trochę zdziwiony niektórymi wypowiedziami. Bez problemu uzyskałem tabelki z pomiarami poszczegõlnych pomp dla różnych temperatur na wyjściu i przy temperaturach do - 20 st. Trochę inaczej to wyglàda niż to napisał Piotr, wyniki sà zdecydowanie lepsze. Rownierz głośność jednostki 7kW to 48 dBA niby niewiele a jednak. Rzeczywiście nie wszyscy instalatorzy rzetelnie informujà ale zawsze można zapytać u źródła. Pytałem w wielu Firmach i wszyscy przesyłali szczegółowe odpowiedzi. Nikt nic nie ukrywa tylko nie podaje tego co niewygodne.
Wracajàc do tematu to myślę, że jeśli chcesz grzejniki to lepsza będze Altherma HT, a rekuperator z dobrym odzyskiem na wyjściu ma tak małà tem., że nie zmienia to warunków pracy pc. Mnie natomiast interesuje jak macie rozwiàzanà sprawę odszraniania i skroplin.

Grem
21-01-2011, 07:17
Dom nowy, piwnica bloczek + styropian 10, ściany gazobeton 24 + styropian 15. W salonie kominek z płaszczem - używany rekreacynie raz kiedyś. Preferuję pompę + zasobnik 300L. Czy warto do tego zamontować solary do CWU ? Czy pompa latem jest tańsza niż solary ?

Napisz jeszcze ile wełny w dachu bo to bardzo ważne. Grzejniki +50% trochę małe. Problem polega na tym, że na podłogówkę potrzebujesz max. 35 stopni a na grzejniki min. 45 stopni. Współczynnik korekcyjny dla grzejników purmo ventil dla parametrów + 45/ +40/ +20 wynosi ponad 250%. Pomyśl o możliwości zamontowania podłogówki też na górze. Nawet pod panelami i parkietem też grzeje. Miabyś jednakową temperaturę w całym układzie i mniej automatyki ( wypada układ podmieszania na podłogówkę ) i tańsze koszty eksploatacji całej instalacji. Kominek z płaszczem może być tylko z dużym buforem. Też tak mam u siebie. Kolektory latem podgrzewają wodę taniej ale pompą ogrzejesz ją za 40 z miesięcznie. Jeśli masz ograniczony budżet to ważniejsza jest wentylacja mechaniczna. Powodzenia.

Waldek 7
21-01-2011, 10:37
Od dłuższego czasu przymierzam się do instalacji pompy ciepła. Uważnie czytam dane techniczne różnych producentów. Czy możecie mnie uświadomić czy są różnice pomiędzy kosztami eksploatacji pomp różnych producentów bo różnice w cenach są. Interesują mnie pompy Mitsubishi Electric, Toschiba, Daikin i Fujitsu. Jeśli ktoś ma inne pompy niż Altherma to niech się pochwali danymi o kosztach, żeby można było coś porównać a nie tylko teorię.

rzufik1
21-01-2011, 12:11
Waldek7 teori nie podaje... a koszty .. hm jakie koszty? póki co nie płaciłem jeszcze prądu. i od czasu jak doszedłem do porozumienia z moja pompą ( fujitsu Hih\ghpower 12 kW) to ewentualnie mogę podac ile to bierze prunnndu teraz:) za grudzien jzu podawalem.. poczytaj a styczen do dziś do godziny 7.01 to 672 kWh, mam podlicznik ale kiedys wymysliłem ze nie będzie zmiany taryfy wiec jest jednotaryfowy:) jedynie mogę okreśłic iz pewnikiem w taniej taryfie jest ponad 80 % pracy aktualnie a u mnie ma co grzac ta pompeczka:) i instalacje mam mieszana ... grzejniczki przewymiarowane

Waldek 7
21-01-2011, 13:36
Czyli dokładnie to masz model: WOYK112LAT może jestem upierdliwy ale to ważne co mam porównywać. A jakie było u Ciebie wyliczone zapotrzebowanie ?

rzufik1
21-01-2011, 15:53
dokłanie taka 3fazowa jednostka.
co do liczenia.. zbieralem oferty.... alterme też mi policzyli obkroiłem troszeczke zapotrzebowanie i nabyłem 12kW.
wsumie przymierzałem się do 10 kW ale nie występują z zasilaniem trojfazowym.i mają zdecydowanie gorsze parametry.
wiesz zawsze jak jest bardzo bardzo zimno mogę sobie popalić w kominku:) wsumie kominek to pierwsze urządzenie grzewcze w moim domku i wsumie juz zdązył przepalić kilka m3 drzewa przez czas jaki jest.
Tynki schły przy kominku.

1igor1
21-01-2011, 18:42
Ja mam pompe mitsubishi heavy industries 11,2 kW powietrze powietrze. W dzień palę w kominku w nocy chodzi pompa, dom 136 m2, średnie żużycie prądu od 1 listopada to 8 kW/h na dobę

ferrit
21-01-2011, 20:04
Do Grem:
Wełna na poddaszu 20cm. Chciałbym zasilać oba obwody (podłogówkę i grzejniki) tą samą temperaturą max 35'C. O ile powinienem przewymiarować te grzejniki ? Oczywiście mogę dać także podłogówkę na piętrze, ale żona chce podłogę drewnianą a ja się obawiam jakie będzie przenikanie ciepła przez nią. Kominek chciałbym używać rekreacyjnie a nie jako mus. Jestem przekonany, że przy temp. zewnętrznej -7..-20'C będę musiał go używać jako mus posiadając pompę ciepła powietrze-woda. Dlaczego sugerujesz używać bufor ?

ja14
21-01-2011, 20:22
Ja mam pompe mitsubishi heavy industries 11,2 kW powietrze powietrze....
Ile Cie kosztowala ta pompa (jesli to nie tajemnica)?

1igor1
21-01-2011, 20:25
14,4tys netto

sledz98
21-01-2011, 22:25
Do Grem:
Oczywiście mogę dać także podłogówkę na piętrze, ale żona chce podłogę drewnianą a ja się obawiam jakie będzie przenikanie ciepła przez nią.

I jak możesz to daj. Ja na dole w salonie mam deskę bambusową prasowaną (12mm grubości litego bambusa). Oczywiście był dobierany pod kątem współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym. U góry mam panele podłogowe AC4 (8mm), ale jak będzie tylko kasa to też pójdzie bambus.