PDA

Zobacz pełną wersję : scianka kolankowa



tomek79wawa
23-09-2007, 18:31
witam

jestem juz po zalaniu stropu. Chce podniesc scianke kolankowa o jeden pustak, w tej chwili scianka ma w projekcie pustak+wieniec 24cm planuje dac dluzsze krokwie. Czy moge wprowadzic takie zmiany i jak ewentualnie z odbiorem.

dziekuje za odpowiedzi

23-09-2007, 18:44
w swietle prawa nie wolno Ci zmieniac kubatury /czyli wysokości, szerokości i długości budynku/
z odbiorem jest róznie - może Ci się "sliznąc" a może i "nie śliznąć" ...

tomek79wawa
23-09-2007, 18:50
sciana fundamentowa w projekcie ma wysokosc 48cm nad gruntem ja mam w zrobione 86cm teren dzialki jest raczej rowny ale dzialka jest jakie 25cm polozona ponizej poziomu drogi. W tym momencie wysokosc domu sie podnosi, czy ktos mierzy wysokosc budynku przy odbiorze?

23-09-2007, 21:18
... czy ktos mierzy wysokosc budynku przy odbiorze?
kierownik budowy powinien ...
masz figuranta czy gościa z jajami ?

Tedii
23-09-2007, 23:44
Nikt ze suwmiarką nie mierzy.
Dopuszczalne są odchyłki ale ile tego nie wiem.
Miałem w pozwoleniu/projekcie tolerancję +- 5%.
Jestem za podnoszeniem ścianek kolankowych.Nie lubię się czołgać.

metrys
24-09-2007, 06:57
Ja tam podniosłem ściankę kolanową o 15 cm i jest lepiej, więcej miejsca. nikt nie sprawdza takich szczegółów, przynajmniej w moim rejonie.

pierwek
24-09-2007, 14:50
Jestem za podnoszeniem ścianek kolankowych.Nie lubię się czołgać.

jak patrzę ze swojego domku nakoło to wszystkie domy mają podniesioną ściankę kolankową i widać to dokładnie "gołym okiem".
IMHO wygląda to dość paskudnie. Albo dach jest nieproporcjonalnie duży w stosunku do bryły albo dom jest za duży z małym daszkiem.
Ja nie podnosiłem ścianki kolankowej i jestem zadowolony bo bryła budynku jest taka jak miała być. A to że na poddaszu jest mniej miejsca?... wiedziałem ile będzie jak wybierałem projekt.
:D

Barbossa
24-09-2007, 14:53
jak kto woli
przede wszystkim wygoda
a wygląd można też poprwić, np jakimiś pseudoboniami

kamionkal
24-09-2007, 15:40
Ja na etapie projektu dostałem info że primo po pierwsze na podniesienie ścianki musi się zgodzić twórca projektu, primo po drugie w przypadku kontroli będą problemy z odbiorem domu.

Nanieśliśmy poprawki przed PnB- ścianka podniesiona z 70 cm do 1m i nie żałuję. Wbrem moim obawom i temu co pisze pierwek, budynek w stanie surowym wygląda moim zdaniem kształtnie a na dodatek jestem spokojny że nie będę musiał się ciągle garbić.

Tedii
24-09-2007, 23:37
[quote=Tedii]
Ja nie podnosiłem ścianki kolankowej i jestem zadowolony bo bryła budynku jest taka jak miała być.
I wszyscy sąsiedzi są zadowoleni bo mają co podziwiać. :wink:

Cypek
25-09-2007, 06:11
1 pustaczek wiosny nie czyni.
Tego nikt nie wychwyci, więc podniesienie ścianki kolankowej o około 20 cm nie spowoduje żadnych komplikacji ni to odbiorowych, ani nie zmieni kubatury ani bryły budynku.

pierwek
25-09-2007, 07:03
I wszyscy sąsiedzi są zadowoleni bo mają co podziwiać. :wink:

No cóż, jak wydaję kilkset tysięcy na dom to chcę żeby ładnie wyglądał i nie paskudzę mu wyglądu w celu uzyskania doatkowych 20m2 powierzchni.
Po prostu od razu wybrałem projekt gdzie te potrzebne 20m jest.

nie wiem - być może podniesienia o 1 pustak nie widać - ale dom który widzę z jednego mojego okna to niestety porażka.
Nie wiem jak było w projekcie ale wydaje mi się że ściana kolankowa jest pdniesiona o 1m a połacie dachu nie są wydłużone...

efilo
02-10-2007, 07:28
Jestem za 'niepodnoszeniem' ścianek kolankowych. Wygląd muchomorka na przydługiej nóżce lub z wielkim kapeluszem jest zazwyczaj tyleż komiczny co żałosny.

Niestety od razu trzeba zdawać sobie sprawę że część poddasza jest do wyrzucenie i nie żałować odciętej powierzchni.

My żeby nie mieć takich dylematów wybraliśmy coś a la stodoła z wysoką ścianką kolankową (taką ze dwa metry :lol:) i w miarę płaskim dachem, co by się kościół z tego nie zrobił.

Witos
02-10-2007, 08:15
[...]
My żeby nie mieć takich dylematów wybraliśmy coś a la stodoła z wysoką ścianką kolankową (taką ze dwa metry :lol:) i w miarę płaskim dachem, co by się kościół z tego nie zrobił.

Tfu tfu święte słowa :)

justkaaa
02-04-2009, 00:34
Podciągam temat bo mnie obecnie mocno interesuje. Jaką macie wysokośc ścinaki kolankowej w swoich domach. Byłam ostatnio w dwóch nowo wybudowanych domach i obydwa miały dość wysokie ścinaki kolankowe (pierwszy ok 125cm. a drugi ok 140). To była wysokośc liczona już po wykończeniu podłogi do krawędzi skosu dachu. U mnie ścinka miała wynieść 107 cm i taka wysokośc mi odpowiada, o ile te 107 cm będzie włąśnie od podłogi (po wykończeniu) do krawędzi skosu. Nietsety obawiam się, że ostatecznej takiej wysokości nie będzie. Moja ścianka ma mieć 3 szychty cegły porotherm+wieniec ok 25 cm+murłata. Nie wiem w którym miejscu po wykończeniu dachu, czyli po zrobieniu GK będzie ta krawędź bo narazie tak licząc to z uwzględnieniem wieńca ściana bedzie miała ok 105cm z czego jeszcze 10 cm odejdzie na posadzki i wykończenie podłogi i ostatecznie ścianka może mieć ok 95 cm lub jeszcze mniej a tak mało bym nie chciała. Kierbud zgodził się na dodanie jeszcze jednej szychty (łacznie 4) ale nie wiem czy to znowu nie będzie za wysoko. Szef ekipy mówi że może zwiększyć grubośc wieńca (ale o ile by było dobrze???). Nie chciałabym też zbyt wysokiej ścinaki kolankowej dlatego, że potem nie można wyjrzeć przez okna połaciowe. W domu gdzie cianka miała ok 140cm te okna słuzyły głównie jako dośiwetlacze bojak chciałam przez nie wyjrzeć to ledwo oczy ponad krawędź wychyliłam.
Reasumując, to czy możecie podpowiedzieć z ile ścianka powinna mieć wysokości przy SSO by ostatecznie od podłogi do krawędzi początku skosu miała 105 (min) -120 (max) cm wysokości?

FlashBack
02-04-2009, 05:41
Podciągam temat bo mnie obecnie mocno interesuje. Jaką macie wysokośc ścinaki kolankowej w swoich domach. Byłam ostatnio w dwóch nowo wybudowanych domach i obydwa miały dość wysokie ścinaki kolankowe (pierwszy ok 125cm. a drugi ok 140). To była wysokośc liczona już po wykończeniu podłogi do krawędzi skosu dachu. U mnie ścinka miała wynieść 107 cm i taka wysokośc mi odpowiada, o ile te 107 cm będzie włąśnie od podłogi (po wykończeniu) do krawędzi skosu. Nietsety obawiam się, że ostatecznej takiej wysokości nie będzie. Moja ścianka ma mieć 3 szychty cegły porotherm+wieniec ok 25 cm+murłata. Nie wiem w którym miejscu po wykończeniu dachu, czyli po zrobieniu GK będzie ta krawędź bo narazie tak licząc to z uwzględnieniem wieńca ściana bedzie miała ok 105cm z czego jeszcze 10 cm odejdzie na posadzki i wykończenie podłogi i ostatecznie ścianka może mieć ok 95 cm lub jeszcze mniej a tak mało bym nie chciała. Kierbud zgodził się na dodanie jeszcze jednej szychty (łacznie 4) ale nie wiem czy to znowu nie będzie za wysoko. Szef ekipy mówi że może zwiększyć grubośc wieńca (ale o ile by było dobrze???). Nie chciałabym też zbyt wysokiej ścinaki kolankowej dlatego, że potem nie można wyjrzeć przez okna połaciowe. W domu gdzie cianka miała ok 140cm te okna słuzyły głównie jako dośiwetlacze bojak chciałam przez nie wyjrzeć to ledwo oczy ponad krawędź wychyliłam.
Reasumując, to czy możecie podpowiedzieć z ile ścianka powinna mieć wysokości przy SSO by ostatecznie od podłogi do krawędzi początku skosu miała 105 (min) -120 (max) cm wysokości?

scianka tynkowana z kryciem murlaty
gorny pulap murlaty minus wysokosci kpl. posadzki i - 12cm do 25 cm

justkaaa
10-04-2009, 00:13
scianka tynkowana z kryciem murlaty
gorny pulap murlaty minus wysokosci kpl. posadzki i - 12cm do 25 cm
Jakos tego nie kumam. Może wgłębi duszy prawdziwa blondynka jestem. Wytłumaczcie prosze jak krowie na miedzy ile wysokości powinna mieć ścianka kolankowa przy sso by ostatecznie jej wysokośc była ok 110cm, przyjmując na posadzke 10cm. Wg projektu moja ścianka ma mieć 107cm (od surowego stropu do górnej krawędzi murłaty). Ja bym chciała by ta ścianka finalnie miała 105-110cm. Mój majcher mówi że nie ma żadnego kłopotu - może albo domurować jedną szychte z pustaka, albo jedną szychte cegły pełnej, albo zwiększyć wysokośc wieńca. Mam pełna dowolność, tylko ja nie wiem ile powinno być wysokości by wyszło tyle ile sobie zaplanowałam
HELP

Jeszcze zapytam, czy ta wysokośc rozpoczęcia skosu nie jest uzależniony od grubości izolacji dachu, że im więcej, grubiej izolacji to krawędź, skos będzie niżej?

martek1981
10-04-2009, 06:39
Jeżeli chcesz mieć finalnie 110 cm i na posadzkę przyjmujesz 10 cm, to ścianka kolankowa liczona od stropu powinna mieć 120 cm razem z wieńcem i murłatą.

justkaaa
10-04-2009, 10:02
No właśnie myślałam, że murłata jest już w skosie, że ścianka kończy się na górnej krawędzi wieńca.
A czy grubośc izolacji ma na ta ostateczną wysokosc ścianki kol. wpływ?

PaniG(dżi)
10-04-2009, 11:16
witam

jestem juz po zalaniu stropu. Chce podniesc scianke kolankowa o jeden pustak, w tej chwili scianka ma w projekcie pustak+wieniec 24cm planuje dac dluzsze krokwie. Czy moge wprowadzic takie zmiany i jak ewentualnie z odbiorem.

dziekuje za odpowiedzi

Oczywiście to architekt powinien nanieść na projekt takie zmiany i dowiesz się od niego co do reszty.Ja wprowadziłam podobne i u mnie wystarczy zgłosić te zmiany przy zgłoszeniu do odbioru.Czyli no problem.
Pozd.

justkaaa
27-04-2009, 13:46
Juz prawie wszytsko wiem w temacie wysokości swojej ścianki kolankowej tylko nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, a mianowicie jak grubośc ocieplenia dachu się ma do wysokości ścianki po jej całkowitym wykończeniu. Mowicie, że ścinaka bedzie miala wysokość taka jak jej wysokośc wymurowana +wieniec+murłata. Ale takie wyliczenie ma chyba zasadność gdy ocieplenie (wata) będzie się tylko chowała między krokwiami a ja chce zrobic grubiej. krokwie maja wysokośc 16 cm więc będe wkładała między krokwie wate 15cm ale by zostawić szczeline wentylacyjna między wata a deskowaniem to do krokwi będe musiała poprzybijać deski grubości ok 2 cm. Potem na ta wartstwe ocieplenia bede chciała w poprzek nalozyc druga wartstwe ok 10-15 cm i na to dopiero plyta G-K.
czy to dołożenie 10-15 cm. ocieplenia ponad (a raczej poniżej) krokwi nie obnizy mi ostatecznie poczatku skosu i tym samym obnizy ostateczna wysokośc ścianki kolankowej i jak chce mieć ostetcznie ścinake wysokości ok 110cm to czy w związku tym dodatkowym ociepleniem nie powinnam podwyższyc jej o dodatkjowe ok 10 cm?
Pomóżcie bo jutro zaczynaja mi murować ścianke kolankowa i musze podać ostatecznie jaka ona ma mieć wysokość?[/u]

Redakcja
16-01-2014, 14:54
Nasza podpowiedź w temacie trudności wykonawczych ze ścianką kolankową. Film z serii Muratora "Stan surowy bez błędów". Zapraszamy do obejrzenia:

815

Zobacz cały serial - zapraszamy! (http://tv.muratordom.pl/cykle-tematyczne/stan-surowy-bez-bledow,6/)