PDA

Zobacz pełną wersję : Ziemia-nawozić czy wyrównać?



Wojtek-Karzyński
26-09-2007, 13:30
Witam. Mam małą zachwostkę. Będę miał dość spory ogród, ale odchodzi on lekkim spadkiem od strony drogi w stronę domu. I teraz pytanie do znawców. Czy lepiej nawieźć ziemię do poziomu drogi (wyjdzie chyba tego od groma) czy lepiej wyrównać działkę do poziomu domu?
Działka ogrodzona jest płotem z podmurówką, więc chyba nie powinno podlewać i spływać od strony drogi.
Dla jasności dołączam schemat.
http://images30.fotosik.pl/89/b755128bf4d97be6m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b755128bf4d97be6.html)
Pozdrawiam serdecznie.

metrys
26-09-2007, 13:35
Właśnie identyczny przypadek mam u siebie. Szkoda że tak mało podnosłem dom, można było więcej i wtedy wyrównywanie terenu miało by jakiś sens. Teraz gdyby podnieśc do poziomu drogi to woda wleje sie do domu.

Pozdrawiam

Wojtek-Karzyński
28-09-2007, 10:02
podciągam :D

daggulka
28-09-2007, 10:25
Witaj.
Mam analogiczną sytuację, z tym że spad mam większy niż Ty i ciągnie się w zasadzie przez całą działkę... z tym, że od wysokości domu juz łagodnieje.

Zdecydowaliśmy, że tak to zostawimy i nic nie będziemy nadsypywać bo faktycznie koszty by nas zjadły, a tym bardziej że dom nie jest podniesiony na bloczkach ponad poziom od drogi. Sytuacja nasza jest o tyle dobra, że naokoło domu mamy zrobiony drenaż który odprowadza wode w czasie deszczów, a także droga jest zrobiona z leciutkim spadkiem w drugą stronę i to w przeciwną stronę woda deszczowa zlatuje do rowu melioracyjnego.

Moim zdaniem jeśli masz dobrze rozwiazaną sprawę odprowadzania deszczówki to nie wiem czy jest sens ładować się w koszty i podnosić teren....no, chyba że masz tego spadku niewiele i Cię to gnębi :wink: :D .

Pozdrawiam, smoczyca.

ZŁoty Róg
28-09-2007, 10:36
Witam. Mam małą zachwostkę. Będę miał dość spory ogród, ale odchodzi on lekkim spadkiem od strony drogi w stronę domu. I teraz pytanie do znawców. Czy lepiej nawieźć ziemię do poziomu drogi (wyjdzie chyba tego od groma) czy lepiej wyrównać działkę do poziomu domu?
Działka ogrodzona jest płotem z podmurówką, więc chyba nie powinno podlewać i spływać od strony drogi.

Ja bym wolał w miarę możliwosci dosypać ziemięALE:
A jak wyrównasz do poziomu domu to np. ziemia nie "wejdzie" Ci drzwiami do domu? Ile masz cm podmurówki tzn. możliwości podsypania, a ile chciałbyś?. Tzn gdzie masz punkt zero budynku?

Inna sprawa ze przy ewentualnym następnym remoncie drogi nawierzchnia i tak pójdzie ze 30 cm do góry i wtedy całe nasypywanie na nic.

U mnie niwelacja terenu zaęła koparce 3 dni i wiele osób pukało sie w głowę że szkoda na to kasy. Dziś z tej decyzji jestem bardzo zadowolony i nie mam problemu z niedogodnosciami związanymi z nierównościami terenem. Dobrze sie zastanów i zrób to od razu żebyś później znowu nie rozgrzebywał terenu wokół domu.