PDA

Zobacz pełną wersję : drenaz opaskowy



georgia37
27-09-2007, 10:19
Witam.Będe dopiero zaczynać,ale ineresuje mnie temat drenazu opaskowego wokół domu-niska woda gruntowa ok 1m .Mam na końcu dzialki rów ( bardzo zarosniety,o co gmina nie dba ),niestety nie moge tam odprowadzić wody z drenazu,bo jest płytki,musze zrobić studnię,albo wkopać jakieś pojemniki zbiorcze.To juz wiem,ale nurtuje mnie pytanie jak głeboko kłaść rury drenarskiie,dom bez piwnicy,parterowy.W jednym watku wyczytałam,że na poziomie lawy fundamentowej,mniej wiecej 20 cm poniżej górnej krawędzi powinien znajdowac sie spód rury,gdzięs slyszałam,że ma byc niżej.Prosze o radę.Jednocześnie pytając,czy wogóle robic drenaż? Sasiedzi niedaleko nie narzekaja,ale nie chcę mieć grzyba w domu za jakis czas.

Krzysztof Kubas
27-09-2007, 20:15
drenaż opaskowy powinien być posadowiony w połowie wysokości ławy fundamentowej! I w odlogłości 15cm od boku ławy fund.
Pod spód rur drenerskich Wysyp piasek{taki jak do murowania} a gdy rury będą ułożone przysyp je żwirem płukanym o ziarnistości 16-32mm
Uważam że warto zainwestować 'pare' złotych w drenaż.
Będziesz miał spokój i kłopot z głowy.

adi_
05-10-2007, 06:37
drenaż opaskowy powinien być posadowiony w połowie wysokości ławy fundamentowej! I w odlogłości 15cm od boku ławy fund.
ja slyszalem ze okolo metra powinno sie go odsunac od fundamentow ale to moze byc nieprawda choc i tak powinien zbierac wode a z tym rowem to moze sam go sobie oczysc i przekuj pare mostkow to bedziesz mial klopot ze zbiornikami z glowy
tak w czynie spolecznym

Krzysztof Kubas
07-10-2007, 17:30
drenaż musi być oddalony o 15cm. od ławy fundamentowej.
Po to aby odprowadzał wode od fundamentu i niedoprowadzał do zawilgocenia (fundamenty powinny być zabezpieczone środkiem "impregnującym")

adi_
07-10-2007, 18:34
dzieki za podpowiedz bo zaczynam wlasnie obsypywanie fundamentow tylko powiedz jaki ma byc ten srodek gruntujacy i jakie te rury do okola fundamentu i czy ma byc pomalowany z obu stron tzn. od wewnatrz i na zewnatrz budynku pozdrawiam i dzieki za odpowiedz

Krzysztof Kubas
08-10-2007, 19:28
Masz ziemie ciężką-zbitą więc potrzebne są rury w otulinie z włókna kokosowego-potrzebne informacje znajdziesz tu http://www.castorama.pl/porady/art-budowlane/drenaz-opaskowy-budynku.html http://www.budujem
ydom.pl/artykuly/917_drenaz_opaskowy/
A informacje o izolacji są tu http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/izolacje/jak-zabezpieczyc-fundamenty-przed-woda,6334_4605.htm

aniakrzys
15-11-2007, 08:03
Jak położysz te rury drenażowe to dokąd odprowadzisz wodę? Musisz do jakiejś studzienki. Dno studzienki będzie ok. 1 m. poniżej rur czyli prawdopodobnie będzie zanurzone w wodzie gruntowej. Moim zdaniem w tym przypadku robienie opaski jest tylko dla dobrego samopoczucia. Wywali się ok.2,5 tys zł a efekt będzie prawie żaden. Efekt będzie tylko gdy wody będą poniżej opaski.
też mam taki problem i póki co zrezygnowałem z robienia opaski.

Krzysztof Kubas
15-11-2007, 18:27
No to co "ma zrobić" wygląda na to że lepiej zostawić tak te wode aby wsiąkała w fundamenty?!
Wedłóg mnie lepiej rozważyć możliwość zakupu zbiornika na deszczówke i połączyć razem z drenażem.Jeśli trzeba wydać troche więcej to itak myśle że warto-a nie myśleć o wilgoci i potencjalnych "grzybkach" na ścianie :o