PDA

Zobacz pełną wersję : odleg?o?? od dzia?ki s?siada



ewa1
28-07-2003, 18:24
planuję budoważ dom sciśślej rozbudować obecny, ale nie mogę zachować odległoścoi od działki sąsiada, będzieona wynosiła od 280cm do 180 cm( działka jest skośna)- mam zgodę sąsiada na niezachowanie odległości. Czy Ktoś może mi powiedzieć czy nowe prowo budowlane (z 12 lipca) zmienia coś w tym temacie .Będę wdzięczna.

Jarecky
28-07-2003, 18:48
Hey :)
Lokalizacje obiektu na działce reguluje Rozporzadzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 12 kwietnia 2002r. Są to warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Warunki te weszły w życie 15 grudnia 2002r i obowiazują do dziś. Obowiązujące odległości budynku od granicy działki to:
4m - dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi
3m - dla budynków zwróconych w stronę granicy ścianą bez otworów.
Rozporzadzenie to nie przewiduje zmniejszenia w/w odległości nawet za zgodą sąsiada. Mozliwa natomiast jest zabudowa po granicy jeśli wystąpi jeden z dwóch przypadków: jeśli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tego typu zabudowę (blizniacza, szeregowa), lub jeśli na granicy (po sąsiedniej stronie) znajduje się już budynek. W tym przypadku nowopowstały obiekt nie może być większy (wysokość, długość) niż przyległy.
Pozdrawiam :)

Shadock
18-08-2003, 00:07
Hej, Jarecky streścił ustawę maksymalnie. Odpowiadałem na Twój post w innym wątku - poszukaj. Tam też cały cytat z rozporządzenia Min. Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690) :lol:

Lukins
27-09-2003, 15:38
No tak, tyle o ustawie to chyba wszyscy wiedzą. Ale ja też mam taką wątpliwość, kiedy widzę domy, które już "na oko" nie spełniają tych kryteriów. I co wtedy? Są jacyś praktycy (prócz teoretyków)?