PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na ekogroszek + grzejniki! Jakie? REGULUSY??



Coobah
28-09-2007, 15:59
Witam,

chciałbym się Was poradzić..
Niedługo muszę zacząć szukać jakiegoś kotła i grzejników..
Kocioł będzie napewno na ekogroszek, ale nie wiem jakie grzejniki dobrać..
Zainteresowały mnie Regulusy ( www.regulus.com.pl )
Tylko nie wiem jak one będą sie spisywały z kotłem na ekogroszek.. :-?

Czy ktoś z Was ma taką konfigurację u siebie? Ewentualnie co polecacie? Jakieś "purmopodobne" grzejniki czy coś zupełnie innego?
z gory dzięki za wszelkie sugestie!

pozdrawiam!

Lee
28-09-2007, 21:49
Mam kocioł z podajnikiem Fakora 25 kw do tego mam regulusy , co prawda jeszcze zapakowane ale mam :)

Regulusy sa to grzejniki miedziano -aluminiowe, cześć w której krąży woda jest miedziana, wiec duża wytrzymałość, producent daje gwarancje 25lat pod warunkiem że zostaną zainstalowane w instalacji zamkniętej , co w Polsce jest zakazane dla kotłów na paliwo stałe ale praktykowane .
Są to grzejniki oddające szybko ciepło, szybko sie nagrzewają lecz też szybko sie wychładzają po wygaśnięciu w kotle .To tylko dlatego że mają małą ilość wody w sobie w obiegu. Wszystko to sprawia że potrzebują stałej temperatury ,kocioł z podajnikiem ma stałą temperaturę , steruje nim sterownik i on pilnuje by temperatura była stała, no chyba że opału braknie .
Wybrałem regulusy bo stwierdziłem że beda ok a jak będzie to napisze za rok :)

Coobah
28-09-2007, 23:53
Mam kocioł z podajnikiem Fakora 25 kw do tego mam regulusy , co prawda jeszcze zapakowane ale mam :)

Regulusy sa to grzejniki miedziano -aluminiowe, cześć w której krąży woda jest miedziana, wiec duża wytrzymałość, producent daje gwarancje 25lat pod warunkiem że zostaną zainstalowane w instalacji zamkniętej , co w Polsce jest zakazane dla kotłów na paliwo stałe ale praktykowane .
Są to grzejniki oddające szybko ciepło, szybko sie nagrzewają lecz też szybko sie wychładzają po wygaśnięciu w kotle .To tylko dlatego że mają małą ilość wody w sobie w obiegu. Wszystko to sprawia że potrzebują stałej temperatury ,kocioł z podajnikiem ma stałą temperaturę , steruje nim sterownik i on pilnuje by temperatura była stała, no chyba że opału braknie .
Wybrałem regulusy bo stwierdziłem że beda ok a jak będzie to napisze za rok :)

zasadę działania Regulusów to już poznałem wcześniej ;)
Jaką powierzchnię domu będziesz ogrzewał takim kotłem?

może warto zaryzykować i wybrać Regulusy?

zbyszek m
29-09-2007, 07:19
Witam, zastanowiło mnie zdanie:

Regulusy sa to grzejniki miedziano -aluminiowe, cześć w której krąży woda jest miedziana, wiec duża wytrzymałość, producent daje gwarancje 25lat pod warunkiem że zostaną zainstalowane w instalacji zamkniętej , co w Polsce jest zakazane dla kotłów na paliwo stałe ale praktykowane .
z tego co się doczytałem to gwarancja na regulusy - 25 lat obejmuje zarówno układy otwarte jak i zamknięte, warunkiem gwarancji jest posiadanie filtra mechanicznego w instalacji; ale to chyba już standard.... Jakie jest zdanie innych forumowiczów ??

Barbossa
29-09-2007, 09:36
forumowicz bogusław
tego znajdźcie, a zostaniecie oświetleni blaskiem anielskim, znajdziecie słuszną drogę w gąszczu złych, podłych towarów, drogę do wyśnionego REGULUSA

Kris2222
29-09-2007, 13:04
tylko w instalacji zamkniętej dają 25 lat, zadzwoń i cię oświecą

AXENTY
29-09-2007, 15:58
Wszelkie instalacje grzewcze z kotłem na paliwo stałe, wymagają zabezpieczenia OTWARTYM naczyniem wzbiorczym. Jeśli jest praktykowane zabezpieczanie takiej instalacji naczyniem przeponowym, to jest to prosta droga do zniszczenia tejże.
Tłumaczę: na przykład kocioł gazowy, jest w pełni regulowalny i w przypadku braku prądu, wyłącza się, co oznacza, że nie działa pompa, a palnik nie ma prawa się zapalić. Kocioł na paliwo stałe (np. na ekogroszek), po wyłączeniu prądu będzie w dalszym ciągu spalał paliwo, grzejąc instalację. Oczywiście dmuchawa nie będzie podawała powietrza, więc paliwo po pewnym czasie wygaśnie, ale nie stanie się to w przeciągu kilkunastu sekund. W takim właśnie czasie czynnik grzewczy w instalacji jest w stanie podgrzać się do temperatury przekraczającej granicę wrzenia. Ciśnienie w instalacji wzrośnie aż do zadziałania zaworu bezpieczeństwa, który częściowo opróżni instalację. Paliwo podgrzeje niezalany kocioł, który ulegnie uszkodzeniu, lub zniszczeniu.
Uff... To oczywiście najczarniejszy wariant, lecz należy brać go pod uwagę. Znacznie prościej zabezpieczyć instalację otwartym naczyniem wzbiorczym i zastosować grzejniki o zwiększonej pojemności wody, takie jak np. BRUGMAN, albo COSMO-NOVA.
W żadnym przypadku, do kotła na paliwo stałe nie należy podłączać grzejników o bardzo małej pojemności, przystosowanych wyłącznie do instalacji ciśnieniowych (tzn zabezpieczonych zamkniętym naczyniem wzb.).
Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu zaworów termostatycznych przystosowanych do takich instalacji.
Jeszcze jedna drobna prośba:
NIE POPRAWIAć PRAWDZIWYCH FACHOWCóW!!!, oni na prawdę wiedzą co i dla czego tak właśnie się robi.
Pozdrawiam wszystkich domorosłych przerabiaczy instalacji - bądźcie zdrowi :D

boguslaw
29-09-2007, 17:19
forumowicz bogusław
tego znajdźcie, a zostaniecie oświetleni blaskiem anielskim, znajdziecie słuszną drogę w gąszczu złych, podłych towarów, drogę do wyśnionego REGULUSA
Dzięki Barbossa :oops: dzięki za zaufanie.... :oops:

Układ wodny regulusów zbudowany jest w całości z pakietu rur z czystej miedzi elektrolitycznej (produkcji polskiego KGHM). Pakiet taki zachowuje żwotność analogiczną do żywotności instalacji w miedzi, czyli kilkadziesiąt lat.
Warunki grwarancji określają, iż jedynym czynnikiem skutkującym utratą gwarancji jest brak filtra mechanicznego- gdyż piasek i inne zanieczyszczenia
pozostawione w instalacji przez niezbyt dbałych monterów, krążąc w instalacji mogą dokonać przetarcia na kolankach łukach etc., które występują również w pakiecie rur grzejników.

Gwarancja 25 lat obejmuje zarówno instalacje otwarte jak i zamknięte !

W instalacjach otwartych żywotność regulusów może być nawet wyższa niż w zamkniętych z uwagi na panujące w niej mniejsze ciśnienia choć wysokie ciśnienie, nawet ciśnienie skaczące również nie szkodzi regulusom.
Ich ciśnienie robocze to około 15 atmosfer (1.5 MPa) - w zwiazku z tym nadają się one m.in. również do instalacji ogrzewanych parą o bardzo zmiennych parametrach.
Nic im się nie stanie nawet przy ciśnieniach, w których z paneli robi się termofor :lol:

Produkt posiada rekomendację producentów kotłów stałopaliwowych oraz kominkow z płaszczem wodnym.
Przy kilku zróżnicowanych źródłach ciepła w instalację warto wpiąć zbiornik ciepła buforowy, po to by maksymalnie wykorzystać sprawność wszystkich urządzeń a następnie dokonać płynnej optymalnej dystrybucji ciepła poprzez regulusy. Ich dynamika procesu grzania jest nie do przebicia.

Hann
29-09-2007, 19:09
Witam,

chciałbym się Was poradzić..
Niedługo muszę zacząć szukać jakiegoś kotła i grzejników..
Kocioł będzie napewno na ekogroszek, ale nie wiem jakie grzejniki dobrać..
Zainteresowały mnie Regulusy ( www.regulus.com.pl )
Tylko nie wiem jak one będą sie spisywały z kotłem na ekogroszek.. :-?

Czy ktoś z Was ma taką konfigurację u siebie? Ewentualnie co polecacie? Jakieś "purmopodobne" grzejniki czy coś zupełnie innego?
z gory dzięki za wszelkie sugestie!

pozdrawiam!

Od czterech sezonów użytkuje regulusy. Zmieniałem cała instalację. Poprzednio miałem grzejnik żeliwne i kocioł węglowy (20 lat). Rozbudowałem dom z 110 do 250m2 i zmieniłem instalację c.o. na regulusy i kocioł gazowy dom też został ocieplony. Pierwszy sezon był chłodniejszy i kosztował nieco więcej niż przy ogrzewaniu węglem (ok. 10% , a gaz jest znacznie droższy i zwiększyła się powierzchnia. W drugim sezonie w domu było znacznie cieplej i obiżyly się koszty - chociaż gaz znowu podrożał. Od czasu jak zacząłem grzać gazem zapisuje tygodniowe zużycie, więc cały czas to kontroluje. Przed poprzednim sezonem zamontowałem kocioł z podajnikiem (PER-EKO 25 kW) - instalacja otwarta. Zrobiłem to dlatego że w prywtnym domu zawsze zbiera się trochę odpadów drewna i papieru ktore można spalić, a poz tym jestem niezależny od jakości i płynności dostaw gazu. Kotłem steruję za pomocą programatora pokojowego. Programator ustawiłem nieco inaczej niż przy gazie - kocioł startuje wcześniej i wyłacza się przy niższej temperaturze. Komfort cieplny w domu jest taki jak przy gazie. Zużycie ekogroszku 4-5 worków (25kg) na tydzień (według producenta kotła powinno to wystarczyć na 4-5 dni). Instalacja zaczyna grzać niemal zaraz powączeniu kotła (ok. 20 minut). Trochę czasu zajęło mi ustawienie parametrów prasy kotła - temperatura i czasy podawania i przedmuchu ale się opłaciło. Jestem zadowolony z tego rozwiązania i polecam.[/b]

Coobah
17-10-2007, 17:17
podciągam temat.. .:)

ktoś z Was może coś od siebie dołożyć??

boguslaw
11-12-2010, 23:08
Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami z centralnym ogrzewaniem przy konfiguracji kocioł stałopaliwowy + regulusy?

Pozdrawiam
Bogusław

boguslaw
12-12-2010, 17:34
tylko w instalacji zamkniętej dają 25 lat, zadzwoń i cię oświecą

kriss2222.
W ubiegłym sezonie pisałeś, że montujesz regulusy z kotłem stałopaliwowym..
Jeśli zerkasz czasem na forum, napisz jakie masz obserwacje i doświadczenia z ich użytkowania..

Pozdrawiam
Bogusław