PDA

Zobacz pełną wersję : POZIOM WÓD GRUNTOWYCH A PIWNICA



vitek
20-02-2005, 22:36
Zastanawiam sie nad wybudowaniem garazu pod domem tylko mam problem-.wysokie wody gruntowe..Powiedzcie czy jest to mozliwe i co nalezy zrobic by sie zabezpieczyc przed woda?

jareko
20-02-2005, 22:43
sposobow jest wiele choc nie zawsze w 100% skutecznych i jest to rozwiazanie dosc drogie - zastanow sie czy warte zachodu.
Poza tym wysoki poziom wod gruntowych jest pojeciem wzglednym - sa powyzej planowanego posadowienia law fundamentowych? Jesli tak to mimo wszystko bym nie ryzykowal i garaz w innym iejscu sobie zaplanowal o ile wielkosc dizalki pozwoli

pozeracz
21-02-2005, 12:47
Policz tez ile kosztuje 1m.kw. domu, pomnoz to przez powierzchnie garazu i zastanow sie czy nie lepiej pomarznac albo zmoknac kilka razy w roku przez te 1 czy 2 minuty ktore zajmuje przejscie z auta do drzwi wejsciowych domu, a w to miejsce kupic sobie na przyklad... samochod. ))) pozdrowionka.)))

MARZENA I GRZEGORZ
23-10-2005, 18:30
Witamy. Mamy kupiony projekt KASIA z firmy AREX z piwnicą. Zanim kupiliśmy projekt powinniśmy sprawdzić poziom wód gruntowych ale niestety zrobiliśmy to później. Myśleliśmy że skoro mamy działkę w lesie to raczej teren powinien być suchy. Jednak po zbadaniu okazało się że na połowie domu jest poziom wód gruntowych na poziomie 1,50 m, natomiast pod drugą połową domu jest poziom wód 2,20. I co mamy robić????? Architekt oraz nasi budowlańcy radzą żeby się wkopać tylko w ziemię około 1 metra max 1,20 i nastepnie podsypać dom tak żeby stał wyżej wtedy nie będzie problemu. Chcemy zacząc na wiosnę i mamy dylemat tym bardziej że poziom wód w okresie kwiecień maj jest najwyższy. Jeżeli ktoś zna ten temat prosimy bardzo o porady.
Dzięki.
Pozdrawiamy.

kaco
24-10-2005, 20:19
witam
może sie nie znam, ale... my tez mamy projekt z piwnicą i wysokie wody. Niestety nie udało sie więc wkopać tak głęboko, jak byśmy chcieli. Więc będzie ciekawie - z przodu podsypane na maxa, a z tyłu schodki z tarasu:)
w każdym razie powodzenia

MARZENA I GRZEGORZ
24-10-2005, 20:54
Dzięki za odpowiedź. Ale czy dobrym rozwiązaniem byłoby się wkopać tylko 1 m a resztę podsypać piaskiem???
Prosimy o porady.

agula1978
16-12-2005, 17:03
Mam pytanie czy możecie mi powiedzieć jak będzie się kształtowała cena piwnicy na terenie 1 stopnia szkód górniczych i poziomu wód na 80 cm- chcemy podpiwniczyć taki projekt
http://www.dobredomy.pl/?id_project=69
wiem że trudno jest podać koszt co do zł ale choć szacunkowa kwota- bo projektant mnie nastraszył że piwnica to mnie wyjdzie jakieś 80 tyś?? czy jest to możliwe, że aż tyle kasy??? ( za tyle to może kupię sobie mieszkanie na graty hi hi hi:)))
Powiedział też że piwnica na szkodach góniczych musi być pod całym domem-a od znajomych wiem ze niekótrzy mają 3 stopień i piwnice tylko podczęścią i wcale zadom niedali tyle kasy a tym bardziej za samą piwnicę??

redd
16-12-2005, 17:19
Powiedział też że piwnica na szkodach góniczych musi być pod całym domem-a od znajomych wiem ze niekótrzy mają 3 stopień i piwnice tylko podczęścią i wcale zadom niedali tyle kasy a tym bardziej za samą piwnicę??
Tak, piwnica powinna być pod całym obiektem już przy pierwszej kategorii (fundament stanowi wtedy sztywny ruszt dla całego budynku), a dla III i IV kategorii projektuje się dodatkowo ściągi przekątne.

calk
18-12-2005, 23:00
Witam!
Trzeba zastosować izolację przeciwwodną ciężką chroniącą budynek przed wodą zalegającą w gruncie.

mimi31
19-12-2005, 07:28
Dobrze Ci radzę, zastanów się co chcesz zrobić. Piwnica na szkodach górniczych to przekleństwo. Jeśli dochodzi do tego wysoki poziom wód gruntowych, to ja to czrno widzę. Wprawdzie mój dom jest z 29go roku i nie ma zabezpieczeń na szkody górnicze, ale mam już piwnic dość. Po pierwsze dlatego, że stoją puste, po drugie dlatego, że mam wciąż mokre ściany, a przez pęknięcia ciurkiem sączy się woda. KOSZMAR !!!!

stiff
12-01-2006, 19:15
Dzisiaj dostałem orzeczenie z urzędu górniczego na temat szkód górniczych:
- teren poza bezpośrednimi wpływami dokonanej i projektowanej eksploatacji górniczej,
- wstrząsy pochodzenia górniczego mogą powodować drgania gruntu o przyspieszeniu do 40 mm\s2
Są w końcu szkody czy ich nie ma ?pozd.

mimi31
16-01-2006, 09:56
Nie ma. Inaczej miałbyś określoną kategorię - pierwszą, drugą lub trzecią.

Przekorek
16-01-2006, 11:38
...lub czwartą. :cry:

mimi31
16-01-2006, 11:43
zgadza się, lub czwartą.....

beton44
18-01-2006, 14:39
Wydaje mi się, że przy poziomie wód gruntowych 80 cm to raczej w ogóle nie da się zbudować domu....

No przynajmniej w sposób łatwy :-(

JackD
18-01-2006, 15:03
Wydaje mi się, że przy poziomie wód gruntowych 80 cm to raczej w ogóle nie da się zbudować domu....

No przynajmniej w sposób łatwy :-(
zaręczam Cię, że się da..... chociaz to jest bardzo wkur...ące zajęcie....
ale cóz... budowa to koszmar, ale eksploatacja... to dopiero...

Juno
02-08-2006, 17:15
Witam

Od dwudziestu lat posiadam działkę ok 720 m2 i postanowiłem zbudować na niej dom o powierzchni zabudowy ok. 140 m2. Ze względu na wykonywany zawód (muzyk, kompozytor) chciałbym mieć dom podpiwniczony w celu zbudowania studia nagraniowego. W Urzędzie dowiedziałem się, że nie mogę zbudować piwnicy, ponieważ na terenie działek jest wysoki poziom wód gruntowych. Oczywiście na działce jest studnia i w najbardziej mokrych okresach, lustro wody znajdowało się ok. 8 m od powierzchni gruntu.
Proszę poradźcie mi, w jaki sposób mogę uzyskać pozwolenie na budowę piwnicy.

Pozdrawiam

adam_mk
02-08-2006, 17:54
Badanie geotechniczne z pieczątką i opinia konstruktora/projektanta jako załącznik do wniosku o pozwoleniepowinno rozwiązać problem.
Tak myślę.
Pozdrawiam Adam M.

slawwoj
02-08-2006, 18:12
Wydaje mi się że w urzędzie poinformowano cie o takim stanie a nie zabroniono budowy piwnicy. Jak sie uprzesz to nikt nie powinien ci tego zabronić. Chyba że w planie miejscowym są takie zakazy.
Radzę to co przedmówca a poza tym przygotuj kupę kasy na budowę piwnicy na takim terenie. A może lepiej postawić tzw. budynek gospodarczy zamiast piwnicy (przynajmniej żona w kapciach po nocy nie przyjdzie :lol: )

Juno
02-08-2006, 18:38
Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

MagdaG
02-09-2006, 20:50
witam,

mam pytanie czy na dizałce gdzie kiedyś była studnia ( 15lat temu była czynna) mogę pobudować dom z piwnicą , cyz ma to jakeiś znaczenie?

prosze o pomoca bo działke mam bardzo waska i dom podpiwniczony to chyba jedyne rozwiazanie..? :-?
prosze o podpowiedz

bladyy78
02-09-2006, 21:21
Co ma studnia do piwnicy troszke tego nie rozumiem? Ludzie maja domy z piwnicami i studnie niedaleko domu wiec chyba to nie ma róznicy czy jest studnia czy jej brak.

MagdaG
03-09-2006, 20:25
ok. wiem, ale tak mówią "niby" życzliwi i doświadczeni budujący, że to ma niby jakiś wpływ, dlatego pytam...

beton44
03-09-2006, 20:53
a jak ta studnia wygląda


jak nie jest zasypana to

popatrz jak głęboko jest woda


jak tak blisko że nabierzesz wody w wiaderko trzymając je w ręce to raczej o piwnicy trzeba zapomnieć :wink:


jak tak głęboko że widać takie malutkie kółeczko wody to nie powinno być przeciwskazań do budowy piwnicy....

MagdaG
03-09-2006, 21:03
ok, dzieki za dobre rady...

krotki
03-09-2006, 21:23
stara studnia pozwala oceniec jak gleboko sa wody gruntowe ale tylko wtedy gdy jest czysta(nie zasypana) ponadto studnia zazwyczaj powoduje obnizenie poziomu wod gruntowych w bezposrednim jej sasiedztwie, wiec jezeli jest dosc gleboka i sucha to dobry znak dla budujacych piwnice ale ja mimo wszystko zrobil bym odwiert kontrolny :wink:

manykes
10-10-2006, 11:59
Witam
Mam dylemat, chcę podpiwniczyć budynek,ale obawiam się trochę wód gruntowych, z relacji znajomego studniarza wiem że wody gruntowe są na poziomie 3-3,5m , czy to nie za wysoko jak na całkowite pełne podpiwniczenie...
Sprawa jest pilna więc proszę o porady i refleksje,a może jakieś skuteczne metody uniknięcia w przyszłości zalania piwnicy...!!!!!!!!!!!! :roll:
POZDRAWIAM I PROSZĘ O RADĘ

Geno
10-10-2006, 12:03
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=23566&start=0
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=73594&start=0
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=79615&highlight=izolacja+ci%EA%BFka
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=68580&highlight=izolacja+ci%EA%BFka
[/url]

manykes
11-10-2006, 07:02
dzięki za informacje......
pozdrawiam :D

manykes
15-10-2006, 19:50
zdecydowałem się na piwnicę, profilaktycznie zrobię drenarz opaskowy budynku...
pozdrawiam

Ania&Darek
28-09-2007, 23:37
Na naszej działce jest wysoki poziom wód gruntowych ok 2,70 m. Bardzo chcemy budować dom z piwnica ale zastanawiamy sie czy jesli z piwnicą wkopiemy się na 1-1,30 to czy to zagwarantuje nam brak wilgoci wewnatrz domu. Zależy nam aby nie popsuć ogólnego wygladu domu (dom wg projektu gotowego mie ma piwnicy) przez piwnice, które wystają ok 1,50 nad ziemię. Wobec tego chcemy "trochę" podsypać ziemi aby cały budynek ustawić nieco wyżej no i przez to uzyskać efekt bardziej wkopanych piwnic. Jak myślicie czy to dobre rozwiązanie? Zaznaczam że jestem bardzo początkująca jesli chodzi o tematykę budownictwa.

adam_mk
29-09-2007, 07:06
Witaj
Wydaje mi się, że to, co opisujesz jest jak najbardziej realne. Bardzo zadbaj o staranność układania wszelkich izolacji. To robota, którą bardzo trudno poprawiać. Musi być wykonana idealnie.
Pozdrawiam Adam M.

lee28
29-09-2007, 13:09
To do około 2m możesz sie wkopać, ale pamietaj podstawa to dobra izolacja fundamentów i przede wszystkim drenaż wokół budynku poniżej ław, a minimalnie poniżej podłogi w piwnicy. Ściany obsyp żwirem aż do wysokości gruntu żeby woda mogła swobodnie spływać do drenażu.

Barbossa
29-09-2007, 13:15
są dwie szkoły , falenicka i otowcka
jedna mówi, że bez drenażu, druga że z drenażem (ale która jest która :roll: )


2,70 to wysoki poziom wód gruntowych? chyba nie - kiedy było badanie robione (pora roku)
a jak kopiesz tylko na 1,30m to zupełnie nie przeszkadza
możesz i głębiej
a z drenażem to nie tak hej do przodu, wymaga analizy

Ania&Darek
29-09-2007, 17:17
dziekuje wszystkim za zainteresowanie się tematem i odpowiedzi. O tym że na 2,70 jes woda przekonaliśmy sie sami bo mój mąż wziął łopate i kopał w najniższym punkcie na działce i dokopał sie do 2,70 no i zaczęło byc mokro. Nasze badania potwierdzaja też sąsiedzi którzy wokól naszej działki będą mieszkać. większość z nich mówi że można smialo kopać ale ja bardzo obawiam się mokrych piwnic bo to że porządna izolacja to podstawa to wiem ale niestety są rózni fachowcy i różnie swoje prace wykonują... Poczekamy do wiosny i ruszamy z budową. Jszcze raz dziękuję za odpowiedzi

heavyk
14-06-2010, 12:22
Witam.
Za namową znajomych, którzy mają domy postanowiłem wyposażyć swój przyszły dom w piwnicę.
W odległości około 200m na północ od mojej działki znajduje się staw. Jednak około 100m na zachód znajduje się skarpa i cały teren upada w dół o około 1,5m.

Przed edycją projektu typowego wykopałem dół na swojej działce. Na głębokości około 2,2m pojawiła się woda, która czasami w ogóle znikała (wydobyty grunt to czysty piasek). Teraz jednak przy ostatnich ulewach wykop zamulił się (głębokość wykopu około 1,2m) i napełnił wodą do poziomu około -0,10m. To mnie nie zdziwiło, ponieważ woda z całej działki dostawała się do wykopu. Natomiast przez około kolejny miesiąc woda utrzymywała się w wykopie na poziomie około -0,7m od powierzchni terenu - jak na grunty przepuszczalne to baaaardzo długo znikała.

W każdym razie po odkopaniu wody ma poziomie -2,20m poniżej terenu dałem wytyczne projektantowi do zaprojektowania piwnic. Piwnice mają być głębokie - posadzka na poziomie około -2,30m.

Po ulewach i długotrwałym utrzymywaniu się wody w wykopie pojawiły się obawy. Te pomieszczenia są mi potrzebne do pracy, jednak wolę ich nie mieć niż toczyć nieustanną walkę z wodą.

Czy istnieje dobry sposób zabezpieczenia takiej piwnicy.
Myślałem o tym, aby wykonać dobrą izolację przeciwwilgociową, zastosować drenaż opaskowy oraz wykonać zasypkę ścian piwnicznych z gliny. Chciałbym się tą warstwą gliny odciąć od gruntów przepuszczalnych, tak aby woda znajdowała sobie ujścia obok domu.

Przeglądnąłem forum w tym temacie i z tego co znalazłem nie daję zbyt dużo szans tej piwnicy.

Jednak jeśli macie doświadczenia w tym temacie będę wdzięczny za wasze wypowiedzi.

Pozdrawiam
heavyk

Zbigniew100
14-06-2010, 18:24
jak się zrobi wszystko starannie to problemów nie powinno być.

Proponuję izolację poziomą z papy termozgrzewalnej, a pionową z bitumicznych powłok grubowarstwowych z tkaniną.
np.system Icopal; http://www.icopal.pl/

Jarek.P
14-06-2010, 19:18
Zrobić się da wszystko, to tylko kwestia użytych środków i wynikających z tego kosztów.

Z tego, co piszesz, twoja piwnica będzie w wodzie albo cały czas, albo okresowo. Z tego wynika konieczność stosowania o wiele solidniejszych izolacji niż normalnie a i tak z taką piwnicą mogą być potem problemy.
Czy zamiast ładować kasę w taką piwnicę nie lepiej wybudować dom niepodpiwniczony, a odpowiednio większy, własnie o przestrzenie gospodarcze? Relatywnie taniej wyjdzie, a bezproblemowo i równie (jeśli nie bardziej) funkcjonalnie.

J.

lukasz860910
14-06-2010, 19:54
taki teren niesie koszta dodatkowe ze sobą głownie izolacje muszą być dobre i dobrze zrobione

heavyk
15-06-2010, 14:08
Dzięki za zainteresowanie.
Po popołudniowej ulewie odwiedziłem działkę i zmierzyłem wykop. Wykop ma teraz głębokość około 95cm na środku - wody jest w nim na około 15cm - ale w końcu była ulewa.
Wydaje mi się, że najbardziej miarodajnym będzie wykonanie drugiego wykopu.
Dam znać co odkryłem.

Pozdrawiam
heavyk

heavyk
11-08-2010, 23:18
Witam
Wykop zrobiony na 2m. Grunt na całej głębokości piaszczysty. Woda gruntowa znajduje się około 20cm poniżej posadowienia ław. Trafiłem na dość suchy okres - natomiast po ostatnich obfitych ulewach wykop nadal utrzymuje się w stanie suchym. Zobaczymy jak będzie w okresie jesień-wiosna.
Pozdrawaim

herakles
12-08-2010, 08:14
1) Jeśli wielkość działki pozwala, zrób sobie 2 dodatkowe pokoje.
2) Nic nie piszesz co z piwnicami u sąsiadów. Byłeś u nich, pytałeś? Może się przejdź.
3) Studnie tam jakieś sąsiedzi mają? Popytaj o poziom wody, pamiętaj jest subiektywny, mój teść myślał, że ma studnię 4m, a wodę na 2m ppt, a w rzeczywistości ma studnię 2,30, a wodę na 0,8m ppt. Więc poproś, aby Ci pozwolili wsadzić miarkę, po tym jak powiedzą ile tam metrów jest.
4) Wsadź w ten wykop rurę np. fi 160 kanalizacyjną, zakop, zakryj i zaglądaj.

moo88
12-08-2010, 19:20
zamias eksperymentowac i robic wywiady srodowiskowe - zadzwonic do geotechnika. Sprawdzi grunt i zaleci co zrobic.

heavyk
12-08-2010, 22:52
Moja ostatnia wypowiedź była nieprecyzyjna.
Pisząc wykop zrobiony na 2,0m miałem na myśli wykop pełnowymiarowy :). Jutro (piątek trzynastego) betonuję ławy.
Pozdrawiam