PDA

Zobacz pełną wersję : Okna z łukami - do domu w piwoniach



MaleńkaJD
01-10-2007, 14:14
Witam, to mój pierwszy post tutaj. Rozpoczęliśmy budowę domu wg projektu z Archona:
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m3f02acaebd58b
Są w nim dwa okna balkonowe z górą w kształcie łuku, jedno o wysokości 2300mm, drugie 2200mm, oba o szerokości 1500mm (wymiary otworów)
Czy takie okno można zrobić w wersji podzielonej na dwa równe okna, bez żadnych poprzeczek poziomych, jedno otwierane, drugie otwierano - uchylne? Czy są to może zbyt duże okna na taki sposób otwierania?
Jak wygląda do tego możliwość zastosowania "znikającego słupka"?

A korzystając z okazji, to jednoskrzydłowe okno do otworu o wymiarach sz. 1200, wys. 1800 otwierano-uchylne jest możliwe do wykonania? Bo spotkałam się z opinią przy próbie wyceny okien, że jest ono zbyt duże i nie wytrzyma eksploatacji.

A może znacie jakąś godną polecenia firmę w okolicach Krakowa, Jaworzna, Katowic, która podjęłaby się wykonania takich okien (i pozostałych do tego domu) w kolorze brązowym? Wstępnie myśleliśmy o profilu Aluplast.

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam
J.

Graczyk
01-10-2007, 14:20
Moje największe okna bez poprzeczek ale rozwierno uchylne mają rozmiar około 1200x1500.
Ja chciałbym Ciebie przestrzec przed zakładaniem sobie okien łukowych. Znajomy zamówił i wmontowali ale nikt mu nie powiedział że przy montażu będzie trzeba takie okienko zamontować bardzo głęboko w murze, ponieważ nie będzie się otwierać. Teraz ma 3 cm. parapet wewnętrzny i blizko 30 cm parapet zewnętrzny. W pomieszczeniu jest jakoś tak dziwnie ciemno a okna wyglądają śmiesznie.
Jeśli nie wierzysz to sobie to rozrysuj.

jareko
01-10-2007, 22:15
kłopotów z otwieraniem można uniknąć odpowiednio wymiarując okno do istniejącego już nadproża albo stosując duże rozglifienie tynku wewnętrznego na luku poprzez wykucie miejsca na skrzydło w i istniejacym nadprożu
By z założenia nie mieć z takim oknem kłopotów - zwłaszcza ze bardzo rzadko otwiera sie oba skrzydła na raz - najlepszym rozwiązaniem jest po środku staly słupek, i opcja:
- fix imitujący skrzydło i drugie skrzydło otwierane z zawiasami na tym słupku
- lub oba skrzydła otwierające sie "na siebie" (Tj. zawiasy obu skrzydle na słupku środkowym)
Przy tych wysokościach i zapewne oknach w okleinie (choćby nawet tylko jednostronnej) poprzeczkę pozioma MUSISZ mieć lub od razu zdecyduj sie na okna tylko drewniane gdzie szyba jest wklejana w skrzydło a nie pozycjonowana podkładkami jak w PVC
jeśli przy tych wymiarach masz mieć pełny luk na gorze - zapomnij wogole o oknie lukowym - nawet jak znajdziesz idiotę który Ci takie okno wykona - wcześniej czy później rozsypie ci sie na kawałki - oddzielnie ościeżnice, oddzielnie skrzydla i rozwalone zawiasy (lub wyrwane z ościeżnicy)

okno jednoskrzydłowe o wymiarach jakie podałaś jest możliwe do wykonania w jednym skrzydle ale.... hmmm..... Ideal 4000 może tego nie wytrzymać - poczekaj az stary sie wypowie

YreQ
01-10-2007, 23:11
No to i ja kamyczek ze swojego ogródka.
Zamówiłam okna w Oknoplaście Kraków - dają gwarancję na łuki, trzeba ich przypilnować co do staranności wykonania ( przypilnować= oddać spartolone do reklamacji - chodzi mi o okleinę). Drugą firmą , która daje gwarancję na łuki jest Jezierski. Srawdziłam kilku czołowych producentów, którzy mieli swe przedstawicielstwa w Legnicy bądź całkiem blisko. Oczywiście mówię o łukach dużych - takich jak w temacie.
Druga sprawa to montaż - faktycznie trzeba montować je w " połowie ściany" - i jeśli chodzi o mnie to wiedziałam o tym przed zamawianiem okien i oczywiście mi to pasuje - jeden łuk mam w klatce schodowej a drugi w gabinecie.
Trzecia sprawa stały słupek - mam poprzeczny i sam łuk otwierać będę na siebe ( czyli tylko do mycia) a część dolna , ta duża prostokątna jest dwudzielna ( jak w drzwiach balkonowych) i jedno skrzydło mam rozwierne a drugie uchylno-rozwierne.
W drugim oknie z gabinetu - łuk tak samo,poprzeczka również, a część dolna o wys. ok. 60 cm i szerokości 200 cm składa się z dwóch skrzydeł otwieranych " na siebie" - bo pod oknem będą stały biurka i otwieranie na prawo i lewo na ściany nie wchodziło w grę.

Zatem proponuję zebrać informację w kilku firmach - a jeśli chodzi o funkcjonalność takich okien i czy strzelą czy nie .... służę opinią za czas jakiś. Gdyby strzelały to firmy nie podejmowałyby się ich produkcji - okna dodam nie są tanie.

YreQ
01-10-2007, 23:21
Jareko..... niestety mam wiedzę tylko na temat drewnianych z Drutexu - i ta firma ( hihihi choć polecana w moim projekcie przez architekta ) NIE DAJE GWARANCJI NA ŁUKI .... ani w drewnie ( gdzie również ma być poprzeczka ) ani w PCV.
Być może są firmy, które i łuki w drewnie robią, i dają gwarancję, i poprzeczek nie ma - ja z szukaniem dałam sobie spokój.
A autor postu ma faktycznie problem, bo to okna balkonowe - o ile się nie mylę... :roll: Bez szukania się nie obędzie.

gg
02-10-2007, 09:27
Witaj,

ja mam takie same okna w domu - projekt "Pod platanem" również z Archonu.
Mam okna, bez poprzeczek robione na Vece. Nic mi się nie rozpada, nie opada i dobrze funkcjonuje.
Okno mam zlicowane z wewnętrzną krawędzią ściany, więc nie mam problemu z otwieraniem. Ponieważ mam opaski wokół okien, różnica głębokości okien na parterze i na piętrze nie rzuca się bardzo w oczy.

jareko
02-10-2007, 11:31
YreQ - ale z Twego opisu wynika ze masz totalnie inne okno niż w zapytaniu - ono będzie działać setki :lol: lat
Fakt - Jezierski daje gwarancje na luki ale tez muszą one spełniać określone wymagania - to jest to co czasem trudno pojąć i w większości tłumaczenie jest jedno JA TAK CHCE i inni tak maja wiec dlaczego nie można? A ze w wiekszosci inni maja z takim oknem kłopoty - to już inna bajkaNa dodatek najczęściej używany argument - architekt tak zaprojektował wiec on zna sie na rzeczy i tak mac być
Pomijam już kwestie ze często architekt JASNO określa ze okna maja być drewniane i często w drewnie da sie okna wykonać zaś w PVC już nie
długo by tłumaczyć dlaczego tak jest
postu GG komentować nie będę gdyż cuda czasem sie zdarzają :lol: zwłaszcza na Vece i to zapewne Perfectline ;)
A jakby podsumowując dyskusje - ja na oknach sie nie znam

OGC
02-10-2007, 12:52
Czytam ten post i zaczynam się bać :o
Mam podobne drzwi balkonowe 1465x2310 z łuczkiem 197 mm.
W projekcie łuk miał mieć wysokość 300 mm.
Oknoplast powiedział że może maksymalnie zrobić łuk 197mm (okna AWANS KOLOR Złoty Dąb bez żadnych poprzeczek).
Zastosowali jakieś dwa okucia (ja się nie znam, tylko przepisuję):
RLS Stulp2 MM K i RUP2 Stulp1 MM K.
To co? takie drzwi też mi się zepsują?

Jeżeli chodzi o mocowanie okna to mam zrobione ukośne nadproże:
http://www.ifb.pl/dandys/dandysbudowa136.html
To chyba powinno wystarczyć żeby zamontować te drzwi przy zewnętrznej krawędzi ściany?

jareko
02-10-2007, 13:36
Czytam ten post i zaczynam się bać :o
Mam podobne drzwi balkonowe 1465x2310 z łuczkiem 197 mm.
W projekcie łuk miał mieć wysokość 300 mm.
Oknoplast powiedział że może maksymalnie zrobić łuk 197mm (okna AWANS KOLOR Złoty Dąb bez żadnych poprzeczek).
Zastosowali jakieś dwa okucia (ja się nie znam, tylko przepisuję):
RLS Stulp2 MM K i RUP2 Stulp1 MM K.
To co? takie drzwi też mi się zepsują?
Jeżeli chodzi o mocowanie okna to mam zrobione ukośne nadproże:
http://www.ifb.pl/dandys/dandysbudowa136.html
To chyba powinno wystarczyć żeby zamontować te drzwi przy zewnętrznej krawędzi ściany?
winno wystarczyć :)
słuchaj sie tego co mówi producent i nie obawiaj sie - ON wie JAK zrobić i w jakiej sytuacji MOŻNA zrobić okno lukowe by nie dość ze dobrze funkcjonowało to i dać na to gwarancje

gg
02-10-2007, 13:59
postu GG komentować nie będę gdyż cuda czasem sie zdarzają :lol: zwłaszcza na Vece i to zapewne Perfectline ;)

Zgadłeś :D Ale mam nadzieję, że to nie cuda a doświadczenie i jakość :wink:

jareko
02-10-2007, 14:26
postu GG komentować nie będę gdyż cuda czasem sie zdarzają :lol: zwłaszcza na Vece i to zapewne Perfectline ;)

Zgadłeś :D Ale mam nadzieję, że to nie cuda a doświadczenie i jakość :wink:
jeśli takie jak opisuje YreQ to możemy obaj spać spokojnie :) ale jeśli wykonali takie jak opisuje Maleńka hmmm.....zapowiadają sie koszmarne noce :lol:

bwojtek
02-10-2007, 16:24
Problem braku gwarancji na okna pcv z łukami bierze się z braku wzmocnienia w części łukowej. Jakaś firma kiedyś to probowała rozwiązać takim "nacinanym wzmocnieniem" ale chyba nikt tego nie stosuje. Inne wyjście to wklejana szyba (też raczej nie spotykane). Ważny czynnik to proporcje części prostej do części łukowej w pionowym ramiaku. Po przekroczeniu pewnych wartości nic nie pomoże...

jareko
02-10-2007, 19:09
zastanawiam sie nad jednym.
Dostaje często zapytania o wycenę i dobranie profilu do stawianych przez gabaryty wymaganiom
I co sie później okazuje ???
A ze "...słyszałem ze profil X jest tańszy od Y - wiec może w nim?..."
A jakie święte oburzenie sie pojawia gdy odpisuje ze w innym takich okien nie wykonam i proponuje skorzystać z usług innych...itp.
Ciągle pojawia sie kwestia - co chcielibyśmy by nasze okna miały a co realnie wykonać można
Będąc młodym chłopcem po obejrzenie Fantomasa marzyłem o Citroenie ze skrzydłami i silnikiem odrzutowym - i co? Na marzeniach sie póki co skończyło :lol:
Macie zawsze dwa wyjścia - albo choć wziąć pod uwagę sugestie i przestrogi osob "z branży" albo szukać takiego co Wasze marzenia wykona
To WASZ a nie NASZ wybór i okna
Przepraszam ale z lekka sie wkurzyłem po ostatnim otrzymanym mailu
Chcecie mieć tanie okna - myślcie już o nich na etapie projektu a nie jak już chałupa stoi i jakoś producenci nie garna sie by Wam okna wykonac

jareko
12-01-2009, 14:53
http://images27.fotosik.pl/312/1d2b7251bfc6f411m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1d2b7251bfc6f411)
było kiedyś o przygotowaniu nadproży pod okna lukowe - oto jak to wygląda choć można to było zrobić lepiej - tu promień luku i promień nadproża są inne - ładniej by było gdyby były takie same

Sławas7
12-01-2009, 16:15
http://images27.fotosik.pl/312/1d2b7251bfc6f411m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1d2b7251bfc6f411)
było kiedyś o przygotowaniu nadproży pod okna lukowe - oto jak to wygląda choć można to było zrobić lepiej - tu promień luku i promień nadproża są inne - ładniej by było gdyby były takie same
http://foto3.m.onet.pl/_m/a3acf43253eddef4045e4bc49cbe727b,6,19,0.jpg
można też zastosować nadproża przygotowane na zamówienie , w wersji z magazynem na roletę zewnętrzną lub bez magazynu np.takie ( łuk pełny )

Sławas7
12-01-2009, 16:17
http://foto2.m.onet.pl/_m/7dbb3f42ffdd5f71408568acd0e7d042,6,19,0.jpg

lub takie ( luk odcinkowy )

fayetom
14-11-2010, 00:12
Witam,

przed chwila pytalam o okna wykuszowe. Teraz widze, ze dobrze jestes zorientowany w temacie wszystkich okien. Szukam informacji o roletach nad okna lukowe. Gdzie dostane takie nadproza jak na obrazku u gory?

Serdeczne dzieki!

jareko
14-11-2010, 12:28
jak to gdzie - napisz do Sławas7