PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek kominek z systemem dgp i cwu



tidia78
01-10-2007, 21:37
czescpanie i panowie .chcialbym nawiazac dyskusje na temat " kominek z systemem dgp i cwu"

otóż zbudowalem taki kominek taki system,oczywiscie dziala ale jednak nie spelnia moich oczekiwan. bo:

sprawnosc dgp oceniam na 1-5 to ocena 1,5-2
sprawnosc cwu oceniam na 1-5 to 4-4,5 temp wody na grzejniku po 1h paleniu to 65 st.C

natomiast dgp lipa traci energie a sa izolowane rury.zazwiodlem sie na nim

system dgp : turbina 400by pass 3
system cwu wymiennik wody kominowy zamiast rury wylotowej
.

a jak to u was wyglada..prosze o odpowiedz

kroyena
02-10-2007, 10:49
A masz pełne DGP czy tylko połowę.

Zwykle ktoś u nas sobie robi połowę. Tzn. Kominek + rozprowadzenie i myśli że to wypali. A gdzie powrót?

Jak powietrze ma cyrkulować jak kratek w drzwiach lub systemu powrotu w ścianach nei ma?
Jak powietrze po oddaniu ciepła ma wrócić do kominka jeżeli nie ma przepływów? Ma wyjść przez okna na zewnątrz, a potem wrócić, czy jakoś tak?
Dlatego pytam czy masz pełen system czy tylko połowę?

Jeż
02-10-2007, 11:29
tidia78
"Nie spełnia oczekiwań", "zawiodłem sie na nim". A czego oczekiwałeś? Napisz konkretnie. Bo ocena punktowa 1,5 - 2 w skali 1 -5 nic nie mówi.
Oto pomocnicze pytania. Czy przed wykonaniem systemu DGP sprawdziłeś ile Twoja turbina 400 daje rzeczywiście przepływu w m3/h przy sprężu potrzebnym na pokonanie oporów instalacji DGP? Spręż można zmierzyć u-rurką, a przepływ odczytać z charakterystyki przepływowej turbiny. Czy przeliczyłeś ile te rzeczywiste m3/h są w stanie rozprowadzać mocy cieplnej i jaką temperaturę powinno mieć nawiewane powietrze, aby tę moc przenosić? Czy przeliczyłeś ile ciepła będzie tracone w kanałach o określonej długości, z określoną izolacją i o określonej temperaturze powietrza przez nie rozprowadzanego?
Ja mam DCP a nie DGP. Różnica jest taka, że rozprowadzam znacznie większym przepływem niż przy DGP ciepłe powietrze a nie gorące. Mniejszy gradient temperatury w kanałach to mniejsze straty. Jaki jest przepływ? U mnie jest około 1250m3/h i to rzeczywistych m3/h przy sprężu około 200Pa. Straty ciepła w kanałach też są. Więc trochę grzeją strop i ściany. Ale ciepła dla pomieszczeń nawiewają powietrzem grubo ponad 10kW. Magistrala DCP ma 315mm wewnątrz. Jest dobry filtr włókninowy, bo nigdy nie przepływa przez niego powietrze o temperaturze wyższej niż 80stC. Jest dobry tłumik między kominkiem i wentylatorami. Są dwa wentylatory działające równolegle. Nie chcę zanudzać dalszymi szczegółami.
Nadmieniam, że moją DCP nie dogrzewam ale grzeję. Jest jedyną instalacją grzewczą domu. Przy czym zawiera także nagrzewnicę elektryczną 15kW, która włącza się sama gdy nie grzeje kominek, a temperatura w domu spadnie poniżej minimalnej ustawionej regulatorem pokojowym.
Pozdrawiam
Jeż

tidia78
02-10-2007, 15:24
CZESC DZIEKI ZA INFO!


no mysle ze mam pełne.NA chwile obecna nie mam drzwi ani zadnych innych przeskod aby powietrze moglo swobodnie wrocic do miejsca jego zasysania.przeciez nie bede dawal dodatkowych rur na powrot skoro poiwietrze przemieszcza sie swobodnie.

Tak?

tidia78
02-10-2007, 16:11
czesc jeżu! moge tak?Zagiełes mnie normalnie,widze ze jestes ekspertem w tej dziedzinie??

powiem szczerze odrazu,jestem osoba młoda,pracujaca,i nie wiele zarabiającą,chce miec wlasny kąt,przytulny i zrobiony przez samego siebie jak najlepiej potrafie.Moze nie wiele wiem ale checi mam.Moze to nie wystarczy ale... cos trzeba robic.

Wiec do rzeczy nie robilem zadnych obliczen.wiesz ze dobra firma zrobi obliczenia ,zaprojektuje system wykona go i skasuje 10000zl tyle to ja zarabiam w 12 miesiecy dlatego robie sam i pytam na forum

Miejsce w ktorym stoi kominek to salon zaledwie 30m2 budynek(o ile mozna to tak nazwac)to jest pietrowa dobudowa do blizniaka,o powierzchni podstawy 50m2(szer 5m dl 10m i wys 2.6m) sa to dwa duze pomieszczenia(parter i pietro w szczycie)podzielone scianami na pomieszczenia scianami bez drzwi.

kominek umieszczony jest centralnie w srodku.czyli do najdluzszych nawet pomieszczen ma po ok 5mb,salon ma byc grzany od szyby kominka i wlotow powietrza a reszta od nawiewow z turbiny.Ma on moc 14 kw i wymiennik dymowy ciepla na wode cwu i co.turbina dospel kom 3 400m/h ,termoflex fi 125 a na koncach fi 100.

wczoraj po pierwszym odpaleniu roczarowalem sie bo temperatura wchodzaca do turbiny jest dos wysoka ok 70 st bo zalocza ja termostat a na koncu termofleksu juz nie i tez malo jest tego powietrza.

to tyle:
sorry za to jak to napisalem pisz ejak to widze i jak umie.
moze macie cos do powiedzenia.
moze jakis linki czy fotki,stronki www

dzieki za info

tidia78
02-10-2007, 16:21
czesc to znowu ja.

W tej sytuacji zastanawiam sie nad tym ze bedzie trzeba dac dodatkowe ogrzewanie(bąc kominek jako dodatkowe a elektryczny co jako glowne)

w moim przypadku elektryczne bo nie moge miec gazu ani wegla itp. mysle albo nad piecem elektrycznym c.o wpietym w instalacje c.o
albo nad grzejnikami elektrycznymi z dobrym sterowaniem,
moze piec akumulacyjny-ale to tylko w gre wchodzi ogrzanie 1 pomieszczenia i tu lipa

Jeszcze tez trzeba zwrocic uwage na ekonomike czyli co jest tansze , mysle ze na metraz mojego mieszkania wystarczy ok 12kw .

co o tym powiecie.moze ktos z was ma taka sytuacje i zastosowal taki piec niech sie wypowie.ok

dzieki z gory!!

pool
02-10-2007, 21:09
witam mam taką sugestie czy rura która ciągnie powietrze do DGP jest umieszczona w odpowiedniej odległości od obudowy kominka aby wlatywało ciepłe powietrze bezpośrednio do rury i sprawdź czy do obudowy kominka dopływa odpowiednia ilość powietrza.U mnie temperatura powietrza zassanego z kominka ma około 100*c a przy wylocie około 70-80*c a rozprowadzone mam powietrze do 4 pokoi j na poddaszu + ogrzewanie dołu domu mam turbinę 500 i przekrój rur 150 .ogrzewać będę drugi rok ocena 5+.i jeszcze jedno sprawdź czy bypass nie blokuje może źle go podłączyłeś.Miłej zabawy



pozdrawiam javascript:emoticon(':lol:')
javascript:emoticon(':lol:')

buki75
02-10-2007, 21:50
Ja mam DCP a nie DGP. (...)
Nadmieniam, że moją DCP nie dogrzewam ale grzeję. Jest jedyną instalacją grzewczą domu.

Witaj,
chciałbym zapytać jak często musisz dokładać do kominka, żeby było cały czas ciepło w domu? Jak długo się pali "porcja" drewna?
I jeszcze - czym dokładnie różni się DCP i DGP - średnicą rur? Wiem, że kolega montował rury prostokątne...
Byłbym "dźwięczny" za odp.

Jeż
02-10-2007, 21:57
tidia78
Skoro u Ciebie z finansami nietęgo, to nie stać Cię na ogrzewanie elektryczne. A skoro już wdepnąłeś w ogrzewanie kominkowe, to popraw je. Wymień kanały na większe i wymień turbinę na największą dostępną na rynku 800m3/h. Od razu zaplanuj trochę kaski na tłumik hałasu, który wstaw między turbinę a kominek, bo parę metrów od kominka do turbiny to za mało, aby hałas był do zniesienia w salonie. A obudowę kominka popraw tak, aby ją często (co parę tygodni) odkurzać w środku. Wówczas nawet przy tylko lichym filtrze z metalowej siatki nie będziesz musiał przemalowywać mieszkania co rok.
Powodzenia
Jeż

Jeż
02-10-2007, 22:44
chciałbym zapytać jak często musisz dokładać do kominka, żeby było cały czas ciepło w domu? Jak długo się pali "porcja" drewna?
To zależy od wkładu kominkowego i od wielkości szczap drewna. Im wkład ma większą przestrzeń paleniska i im dokładniej można regulować ilość powietrza napływającego do paleniska, oraz im grubsze szczapy, tym rzadziej można dokładać drewno, i tym dłuższa tzw. autonomia spalania. Do mojego nie najlepszego wkładu muszę dokładać drewno co 2 - 3 godziny, a autonomię spalania tego wkładu oceniam na 5 - 8 godzin. To znaczy po 5 - 8 godzinach resztki żaru pozwalają na szybkie ponowne rozpalenie. Są jednak wkłady, które mają autonomię spalania około 10 - 12 godzin.
Należy jednak pamiętać, że częstość dokładania drewna do kominka zależy też od oczekiwanej mocy. Jeśli chcemy mieć średnio np. 6kW, to uwzględniając, że suche drewno ma wartość opałową około 4kWh/kg oraz że sprawność kominka to średnio 65%, gdy średni załadunek drewna będzie np. 7kg, to musimy go dokładać co 7*4*0,65/6=3 godziny.

czym dokładnie różni się DCP i DGP - średnicą rur? Wiem, że kolega montował rury prostokątne...
Byłbym "dźwięczny" za odp.
DCP od DGP różni się:
- większymi wymiarami kanałów, kształtek, kratek, anemostatów nawiewnych itd,
- większym przepływem wentylatora, a więc większą jego mocą (dla DCP 0,2 - 0,4kW, przepływ w m3/h 80*P gdzie P to moc nominalna kominka w kW),
- niższą temperaturą nawiewu (maks. 45stC),
- możliwością centralnego filtrowania powietrza dobrym filtrem włókninowym lub tkaninowym np. klasy EU5, czyli brakiem uciążliwości brudzenia pomieszczeń,
- znacznym ograniczeniem zjawiska przypiekania kurzu zawartego w powietrzu w wysokiej temperaturze,
- niższym gradientem temperatury między sufitem i podłogą na parterze,
- koniecznością zainstalowania kanałów albo większych kratek w drzwiach lub ścianach dla odbioru powietrza powrotnego z pomieszczeń,
- większą przestrzenią zajmowaną przez instalację,
- wyższym kosztem instalacji.
O konieczności tłumienia hałasu od wentylatora nie piszę jako o różnicy, bo kiepskie jakościowo tzw. turbiny kominkowe hałasują podobnie jak większej mocy markowe wentylatory kanałowe, które tak samo jak turbiny kominkowe wymagają stosowania tłumików hałasu.
Pozdrawiam
Jeż

tidia78
03-10-2007, 21:25
CZESC

hmmm... moze i dobrze gadasz z tym poprawieniem istniejacego juz dgp . wymiana turbiny czy wogole to jest potrzebne,.???

goscie pisza ze na caly domek starcza im 500 m3/H to mi 400 tez powinna wystarczyc??

pisze tak bo wymiana tez bedzie kosztowac i co jak znowu beda problemy a kasa bedzie zmarnowana. nie???

mussze pomyslec z tym cos...

ok dzieki za info

[/b]