PDA

Zobacz pełną wersję : jak usunąć folię z ramy okna



aras-n
05-10-2007, 14:45
Witam wszystkich użytkowników i miłośników tego forum! Przeszukałem zawartość i nie spotkałem sie z problemem, który mnie dotknął ... Nabyłem dom który w stanie surowym zamkniętym stoi od 2001 roku. Niestey poprzedni właściciel nie usunął folii zabezpieczających ramy okien PCV i mam dramat. Od wewnątrz folia schodzi bez najmniejszego problemu, natomiast od zewnątrz zrobiła się twarda i krucha, łuszczy się malutkimi kawałeczkami i ... co najgorsze trzyma się ramy tak, że usunięcie jej jest prawie niemożliwe. Wszystkie próby usunięcia przy pomocy Cif'a lub podobnych środków spełzły na niczym ... oczywiście można to zeskrobać mechanicznie, ale na pewno w efekcie porysuję ramy. Mam tych okien bardzo dużo i ... spory problem :cry: Czy ktoś sobie z tym poradził bez strat?

Iszin
05-10-2007, 18:11
miałem kiedyś klienta i on miał ten sam problem, ale nie pamiętam już czy on to "zmywał" za pomocą gorącej wody czy suszarki. Po nawilżeniu lub suszeniu nożyk na szmatce i jechać z wyczuciem :)


Wyprobuj te metody na oknie z tylu budynku, a jak sie sprawdza i nabierzesz wprawy to atakuj cały.


powodzenia

Jola z Melisy
05-10-2007, 20:51
Spróbuj tzw. oczyszczaczem parowym.

MARKOG
05-10-2007, 21:53
potwirdzam myjka parowa da rade - po prostu na gorąco schodzi - aczkolwiek na pewno pod tasmą plastiki zostaną w innym odzieniu niz te wystawione na dzialanie promieni UV

el-ka
05-10-2007, 22:02
Wszelkie skrobanie porysuje ramy. Myjka parowa pomaga, ale obawiam się, że przy tak długim oddzialywaniu folii = słońce i zmiany temperatury - konieczna jest chemia - preparat Cosmofen specjalistyczny do czyszczenia ram PCV (na bazie rozpuszczalników)- chyba będzie potrzebny ten najmocniejszy (są rózne stężenia). Zmywać szybko po kawałku, bo może trochę matowić, ale to sytuacja awaryjna - od 2001 r!!!??? Są też mleczka polerujące tej firmy. Dostępne w hurtowniach budowlanych i też na Allegro.

aras-n
06-10-2007, 12:42
dzięki bardzo za rady! jutro spróbuję na ciepło - na początek delikatnie opalarką (bo mam :) a jak nie pójdzie to zainteresuję się wynalezieniem myjki parowej (gdzie tego szukać? drogie to?). Bardzo interesująco przedstawia się sprawa środka Cosmofen. Czytałem na forum w wielu miejscach o tym środku, ale mam wątpliwość bo oddziaływuje on przecież na ramę okna, a mi chodzi o środek który działa na taśmę, a ramę pozostawia w spokoju! Co do pozostawiania foli na oknach od 2001 to ... no coments ... poprzedni właściciel (stroiciel fortepianów :) ciągle miał wrażenie, że za momencik ruszy dalej, a wtedy folia się przyda ... a jak już było za późno to po co ją zrywać przed ukończeniem prac - gorzej nie będzie :lol: jest w tym jakaś logika. Czy znacie kontakt do kompetentnej osoby, która ostatecznie potwierdziłaby lub odradziła Cosmofen ? Jeszcze raz dzięki za pomoc ...

radomik
06-10-2007, 15:13
Fajnie, że ktoś poruszył ten problem. U mnie sąsiad niemalże śmiał się ze mnie, że zrywam tak wcześnie folię ochronną z okien. Teraz ja czekam na jego "walkę" z oderwaniem jego folii, która przyklejona jest od 3 lat.

aras-n
07-10-2007, 09:14
sąsiad przekona się o tym, że przesadził w chwili gdy zauważy że jego taśma zaczyna sama leciutko odchodzić :lol: kłopot w tym że cała nie odpadnie ...
znalazłem gdzieś informację, że ktoś uswał taśmę mechanicznie przy pomocy UWAGA! siatki plaskikowej wchodzącej w skład wyprawy elewacyjnej! Ponoć jest na tyle twarda, że zeskrobuje stwardniałą folią i na tyle miękka, że nie rysuje ramy ... brzmi nieźle :o oczywiście zamelduję czy działa.

Jola z Melisy
07-10-2007, 13:40
Oczyszczacz parowy trafia sie w supermarketach za ok 70 zł. Przydatny też do innych rzeczy. Np. czyszczenie kafelek itp.

aras-n
07-10-2007, 18:53
dzięki bardzo - na allegro znalazłem takie coś
http://www.allegro.pl/item248905343_oczyszczacz_parowy_1300w_orygnial_z_ de_gwarancja.html

czy o takie coś chodzi ? jeśli tym by poszło to opłaca się kupić, bo przypuszczam że za jakąkolwiek chemię (biorąc pod uwagę ilość okien) zapłacę na pewno więcej ... przydałoby się jedynie potwierdzenie od kogoś kto tego używał że zadziała :roll:

Jola z Melisy
07-10-2007, 19:01
Dokładnie o to chodzi, ale tu jest drogi! Jakiś czas temu widziałam w Rossmanie po 50 zł

aras-n
07-10-2007, 19:09
na allegro ceny różnych zaczynają się od 29 zł :) więc jest w czym wybierać - wedle opisów przede wszystkim różnią się mocą i ilością wody którą można nalać za jednym razem - pomyślałem że przy tych hektarach ramy, które muszę doprowadzić do porządku trzeba jakiś porządniejszy :)
pozostaje oczywiście pytanie czy to zadziała ... :roll:

rafallogi
08-10-2007, 09:12
Spróbuj masłem lub margaryną natłuścić solidnie folię i po jakimś czasie próbuj!

art1111
08-10-2007, 09:43
rozpuszczalnik, oczywiscie zwykly, przypadkiem nie nitro. i oczywiscie sprobuj najpierw, czy Twoje profile sie nie odbarwia. lub specjalny preparat do usuwania naklejek itp. rzeczy. mozna takie cus dostac np. w dobrym sklepie z elektronika:).
pzdr

aras-n
08-10-2007, 09:58
wooow :o już się widzę jak 34 okna smaruję masłem (w tym 4 witryny balkonowe) :lol: ale pomysł jak każdy dobry ... nie bardzo tylko rozumiem jak masło miałoby odziaływać na folię ...
co do rozpuszczalnika to właśnie liczyłem na to, że ktoś wie co rozpuści folię a zostawi w spokoju ramy - dlatego boję się Cosmofenu, bo on na 100% działa na ramę, a niekoniecznie na folię ...

el-ka
08-10-2007, 23:24
Mój mąż, który jest wykonawcą budowlanym kiedyś pomagał klientowi, który pomimo ostrzeżenia nie sciągnął folii do wiosny i zlapalo bardzo mocno od strony południowej. Pomogliśmy, chociaż nie musieliśmy, bo było chłopa szkoda. Próbowaliśmy preparatem WD, płynem od naklejek, terpentyną, myjką parową, masłem i 100 inych pomysłów, naszych i właściciela. Poszło tylko na Cosmofen, który doradził technolog od producenta okien. Nawet chyba na tym Cosmofenie była wzmianka, że do tego on się nadaje. Okna były białe, nie wiem jak by to zniosły okleinowane. Nie widać było, aby to jakoś zaszkodziło profilom, chociaż podejrzewam, że trochę mogły stracić na gładkości i moze się to odbić za kilka lat - ale wyjścia nie było.

rafallogi
10-10-2007, 08:17
wooow :o już się widzę jak 34 okna smaruję masłem (w tym 4 witryny balkonowe) :lol: ale pomysł jak każdy dobry ... nie bardzo tylko rozumiem jak masło miałoby odziaływać na folię ...
co do rozpuszczalnika to właśnie liczyłem na to, że ktoś wie co rozpuści folię a zostawi w spokoju ramy - dlatego boję się Cosmofenu, bo on na 100% działa na ramę, a niekoniecznie na folię ...

to rzeczywiście masz kłopot, ale nie masz wyjścia- musisz próbować. Trzeba zacząćod najprostrzych sposobów i od jednego okna a nie od razu włazić na wszystkie.
Powodzenia.

aras-n
10-10-2007, 12:07
sytuacja przedstawia się obecnie tak ... skontaktowałem się z człowiekiem z firmy Weiss - producenta m.in. Cosmofenu. W jego opnii nie ma innego wyjścia jak podgrzać delikatnie opalarką (może nawet suszarką!) folię i zebrać jej jak najwięcej przy pomocy plastikowej szpachelki. Resztki foli i kleju które pozostaną należy usunąć Cosmofenem 20 (najsłabsze stężenie). Jak twierdzi wszystkie inne drogi są do bani ...
Poinformuję jak idzie ...

Last Rico
10-10-2007, 15:38
Kup sobie 2-propanol, w sklepie tego nie dostaniesz trzeba kupić w hurtowni chemicznej
...odczynniki i te sprawy. Symbol chemiczny C3H8O. Nie nadtrawia twardego PCV, a dobrze
zmywa klej z folii oraz większość trudno zmywalnych zanieczyszczeń

Aga - Żona Facia
10-10-2007, 19:35
My folię zdarliśmy dosyć szybko i obyło się bez problemów. Najgorzej było w zakamarkach.
Ja jednak teraz mam okropny problem. Mąż przykleił żółtą taśmę malarską na zewnętrzne ramy od rolet. I wieice co się stało? Po 3 dniach nawet nie można jej odkleić. Uwierzcie mi jestem taka zła.
W CASTORAMIE pan powiedział, ze to jest taśma 3-godzinna która nie może dostać wody :evil:
Poradził mi taki preparat w sprayu zielony z żółtą nakrętką (ok. 13 zł). Mąż mówi, ze schodzi. Niestety nie pamiętam nazwy.

Iszin
11-10-2007, 19:55
Taśma żółta malarska nie nadaje sie do oklejania okien na zewnątrz, no chyba ze na chwile i zrywamy. Do tego typu zabezpieczeń używamy białej(w żółtych kolorach też występuje) taśmy plastikowej( ma takie kropeczki)

Aga - Żona Facia
12-10-2007, 13:45
Taśma żółta malarska nie nadaje sie do oklejania okien na zewnątrz, no chyba ze na chwile i zrywamy. Do tego typu zabezpieczeń używamy białej(w żółtych kolorach też występuje) taśmy plastikowej( ma takie kropeczki)
Dzięki za radę. Mądry Polak po szkodzie.

dominika0707
16-06-2020, 11:19
Dzień Dobry. Mam ten sam problem z usunięciem starej foli z ram okiennych. Bardzo jestem ciekawa czy udało sie w koncu panu usunąc folie a jeśli tak to jakim sposobem. Aktualnie jestm w takiej nsamej sytuacji co pan kilka lat temu.

samotnik
16-06-2020, 12:05
Płyn Mellerud do usuwania naklejek.

dominika0707
18-06-2020, 08:41
CZy używał go pan i poskutkowało? a gdzie go kupić?

Dziesiatka
18-06-2020, 08:51
https://www.google.com/search?q=P%C5%82yn+Mellerud&oq=P%C5%82yn+Mellerud&aqs=chrome..69i57&sourceid=chrome&ie=UTF-8

hubi898
19-06-2020, 07:18
A czy ten płyn był skuteczny? Też się zastanawiam nad jego kupnem, bo dopiero co malowaliśmy i też nam została folia ;(.

-------
:spam:

smadelta
19-06-2020, 21:20
U mnie myjka parowa zadziałała.

donvitobandito
19-06-2020, 21:37
Ocet i po temacie! A tu od nowa koło wymyślacie.