PDA

Zobacz pełną wersję : Ecotec VC 186/3-5 + Colormatic 630



ex67
05-10-2007, 23:01
Pytanie do fachowców.

W regulatorze (j/w) dla konkretnego obiegu grzewczego (np: HK1) wyświetlają mi się informacje o temperaturze zasilania zadanej (np: 50st.) i faktycznej (np: 32 st.).

Interesuje mnie czy te parametry (temp. zadana i faktyczna) nie powinny być takie same lub przynajmniej zbliżone ?

Czy jeśli z krzywej grzewczej wynika że zasilanie powinno byc np: 50 st. to piec nie powinien czasem tyle podawać ?

turcin
06-10-2007, 11:50
Najlepiej zadzwonić do pomocy technicznej Vaillant telefon na stronie internetowej i zapytać. Goście na pewno pomogą.

jajmar
06-10-2007, 13:18
Te temperatury podałes z głowy czy odczytałes?
Mam ten sam zestaw. Te temperatury po tym jak piec sie właczy sa takie same, jak obieg grzewczy stygnie temperatura faktyczne jest mniejsza od zadanej az do czasu ponownego uruchomienia pieca.

ex67
06-10-2007, 14:11
Te temperatury podałes z głowy czy odczytałes?
Mam ten sam zestaw. Te temperatury po tym jak piec sie właczy sa takie same, jak obieg grzewczy stygnie temperatura faktyczne jest mniejsza od zadanej az do czasu ponownego uruchomienia pieca.

Temperatury odczytałem wczoraj podczas pierwszego roboczego uruchomienia instalacji (wczesniej była testowana przez instalatora).

Dziwne jest to że faktyczna temperatura zasilania jest niższa od zadanej w czasie pracy pieca :o To właśnie mnie dziwi.

Zostawiłem włączone ogrzewanie na noc i zaraz jadę na działkę (bo jeszcze tam nie mieszkam) to zobaczę może wszystko sie ustabilizowało po nagrzaniu pomieszczeń.

jajmar
06-10-2007, 15:35
Dziwne jest to że faktyczna temperatura zasilania jest niższa od zadanej w czasie pracy pieca :o To właśnie mnie dziwi.


Mysle ze to zależy jaką masz instalacje i jaką tam masz ilośc wody. U mnie te temperatury sa w pobliżu siebie teraz np zasilanie oscyluje koło 25-28stopni w nocy, a rzeczywista jak sie właczy piec dobia do wymaganej po kilku minutach pracy pieca.

ex67
06-10-2007, 22:08
Właśnie wróciłem z działeczki i okazuje sie że po nagrzaniu domu temperatury ustabilizowały sie i są teraz zbliżone do siebie.

W ciągu pierwszych 24 godzin piec spalił 14m3 gazu. Temperaturę ustawiłem na 21 st. (na zewnątrz w nocy było 6) zarówno dla obiegu podłogówki jak i grzejnikowego.

Czy to jest dużo czy mało ... nie wiem bo nie mam doświadczenia. Myślę że jak na rozgrzanie całego budynku to zużycie chyba w normie.

AmberWind
19-02-2008, 09:35
Podnosze temat ;)

Od tygodnia pracje u nas ten sam sterownik ale podpiety do kotla EcoCompact VSC-196 C-150.
Tem, w domu to 22-23 st. i dziwnym trafem mam wrazenie, ze kociol spalal wieksza ilosc gazu gdy krzywa grzewcza wynosila 0,6 niz przy krzywej grzewczej 0,75. Oczywiscie moze to wynikac z roznych warunkow pogodowych, no ale dni byly prawie takie same i roznice na poziomie ok. 2 - 3 metrow to chyba duzo ...
Poczatkowo instalator ustawil na krzywa na 1,2 co dawalo tem. zblizona do 26 - 27 st. :o

Moze cos zasugerujecie?

ex67
19-02-2008, 09:48
Podnosze temat ;)

Od tygodnia pracje u nas ten sam sterownik ale podpiety do kotla EcoCompact VSC-196 C-150.
Tem, w domu to 22-23 st. i dziwnym trafem mam wrazenie, ze kociol spalal wieksza ilosc gazu gdy krzywa grzewcza wynosila 0,6 niz przy krzywej grzewczej 0,75. Oczywiscie moze to wynikac z roznych warunkow pogodowych, no ale dni byly prawie takie same i roznice na poziomie ok. 2 - 3 metrow to chyba duzo ...
Poczatkowo instalator ustawil na krzywa na 1,2 co dawalo tem. zblizona do 26 - 27 st. :o

Moze cos zasugerujecie?

Krzywa 1,2 jest ustawiana fabrycznie i instalator powinien ją zmienić ale oczywiście kolejny leń tego nie zrobił. W/g mnie im niższa krzywa grzewcza to powinno być oszczędniej ale kosztem dłuższego nagrzewania. Zauważyłem że przy niskiej krzywej okresowe obniżanie temperatury (np; na noc) o więcej niz 1-2 stopnie jest nieopłacalne gdyż nagrzewanie po takim obniżeniu trwa zbyt długo.

Na dole mam podłogówkę z termostatem i tu mam ustawione na 0,5 a grzejniki bez termostatu na 0,65 Testuje to ustawienie od 2 tygodni i to chyba zbyt krótko żeby ocenić czy opłacalność. Po miesiącu policzę zużycie gazu i podam dzienne zużycie.

AmberWind
19-02-2008, 10:09
ex67,

Dzieki za odpowiedz. Tez jestem przekonana, ze im mniejsza wartosc krzywej grzewczej, tym bardziej ekonomiczne spalanie.
Dla jasnosci na obiegu grzejnikow mam teraz 0,75, a na podlogowce (to u nas ok. 80 m2) 0,4.

Jako, ze z ustawieniami bylam przyzwyczajona do sterownikow Vissmanna, to troche "brakuje" mi w sterowniku Vaillanta ustawien dziennych i nocnych. Jak dobrze zrozumialam z instrukcji u nas ustawiamy tylko przedzialy czasowe aktywnosci kiedy ma grzac do zadanych parametrow, tak?

No i na zakonczenie jeszcze jedno. Podobno moj kociol ma aktywna funkcje przeciwzamarazaniu. Oznacza to, ze przy tem. od 3 stopni i ponizej nawet gdy dam funkcje "wylacz" na jakis obieg grzewczy, kociol i tak grzeje ten obieg :roll: Dopiero gdy temperatura na zewnatrz wynosi powyzej 3 stopni, funkcja "wylacz" dziala ...

ex67
19-02-2008, 19:14
ex67,

Jako, ze z ustawieniami bylam przyzwyczajona do sterownikow Vissmanna, to troche "brakuje" mi w sterowniku Vaillanta ustawien dziennych i nocnych. Jak dobrze zrozumialam z instrukcji u nas ustawiamy tylko przedzialy czasowe aktywnosci kiedy ma grzac do zadanych parametrow, tak?


Tu reguluje się to temperatura obniżoną.



No i na zakonczenie jeszcze jedno. Podobno moj kociol ma aktywna funkcje przeciwzamarazaniu. Oznacza to, ze przy tem. od 3 stopni i ponizej nawet gdy dam funkcje "wylacz" na jakis obieg grzewczy, kociol i tak grzeje ten obieg :roll: Dopiero gdy temperatura na zewnatrz wynosi powyzej 3 stopni, funkcja "wylacz" dziala ...

Da się to obejść ustawiając temperaturę obniżona dla obiegu który chcemy wyłączyć np na 5 st. Sterownik podnosi temperaturę obiegu do tego właśnie ustawienia.

AmberWind
20-02-2008, 07:52
ex67,

Dzieki za odpowiedz! Miales racje z ustawieniami przy tem. obnizonej. W nocy poeksperymentowalm ;) Tem. spadla do 0 st. i rzeczywiscie grzejniki nie pracowaly. To dla nas bardzo przydatne, na poddaszu w dzien mamy ok. 23 st, ale w nocy milo jest jak tem troche spada 8)

ex67
20-02-2008, 10:43
AmberWind
Masz juz jakieś pomiary zużycia gazu ?. Ciekaw jestem jak to wygląda u innych.

AmberWind
20-02-2008, 13:44
Sadze, ze moje odczyty nie sa jeszcze ustabilizowane. Rozruch kotla nastapil tydzien temu we wtorek. W pierwszej dobie kociol pozarl 19m3.
To wlasnie wtedy krzywa grzewcza obiegu grzejnikow mialam na 1,2 i w nocy tem. skoczyla do 26 st.
Po zmianie przez kolejne trzy dni spalalismy po niecale 8m3. Noce i dni byly mrozne. Zuzycie z wczoraj to 5,2 m3.
Zuzycie obejmuje zarowno ogrzewanie jak i ciepla wode. Tem. w domu 22-23 st. Dom z uzytkowym poddaszem, kubatura 680m3, pierwszy sezon grzewczy.

A jak to jest u Ciebie?