PDA

Zobacz pełną wersję : Klimosz Ling Combi a Lazar Eko-Perfekt



dejfit
06-10-2007, 19:41
Pytanie w szczególności do przedstawicieli obu firm bo wiem, że czasem udzielają sie na forum mianowicie:
czym różnią się te piece? mam nieodparte wrażenie że są robione przez ten sam zakład produkcyjny.

Gdyby któryś z Forumowiczów wiedział coś na temat proszę o posta 8)

Proszę Was również merytorycznie :D przekonać mnie do wydania ponad 1000 pln więcej na piec żeliwny w stosunku do stalowego.
dzięki za wszelkie uwagi !

Kris2222
07-10-2007, 11:01
Różnica miedzy stalowym a żeliwną to :
-żeliwny ma większą żywotność , czasami przeżuje 3 stalowe
- w razie awarii żeliwnego, masz możliwość wymiany jednego z członów, ze względu na swoją budowę z paru członów
-stalowy lepiej wykorzysta energie ze spalania , ze względu na zwiększony obieg spalin, w żeliwnym tego sie nie da zrobić
-żeliwny lepiej znosi niskie temperatury spalania, chodzi o korozję , stalowy przy roszeniu ma nikłe szanse na dłuższy etap


Sam wybrałem żeliwny , różnica miedzy stalowym a żeliwnym wyniosła niecały tysiąc . zdecydowałem sie na żeliwny ze względu na kwotę którą sie wydaje na kotły z podajnikiem,a przewidzianą żywotność .
Gdybym kupował kocioł bez podajnika , wybrałbym stalowy. Ponieważ gdy sie "rozciecze" to zawsze sie znajdzie 2-3 tyś na nowy , a 8-9 tyś już ciężej przetrzymać..

dejfit
08-10-2007, 16:31
ok dzięki!

Jak chodzi o żeliwne to znalazłem:

Fakora - Łódź
Klimosz - Żory
MCI - Cieszyn
Kielar - Ustroń
Lazar - Pielgrzymowice

coś przeoczyłem ?

poza MCI wszyscy oferują najmniejsze ok 23-25kW i obawiam się, że to może być zdecydowanie za dużo.Powierzchnia domu jest stosunkowo mała(135m^2, budownictwo początek 90-tych, okna wymienione, strop docieplony)

Kris2222
08-10-2007, 17:14
Ja wybrałem fakore 25 kw , będę grzał ok. 250metrów.
Dla ciebie byłby ten dobry
http://kotly.com/product_info.php?cPath=75_90&products_id=1307

dejfit
09-10-2007, 12:15
wymieniam kocioł w ramach PONE, przez internet kupić kociołka niestety nie mogę, bo żaden instalator na taki układ nie pójdzie :)

czym grozi zamontowanie pieca przewymiarowanego? wiele z nich ma płynną regulacje mocy najczęściej w zakresie 30-100%, czy to sie sprawdza ?
Teoretycznie piec 25kW może pracować z mocą 7,5kW..

Vd**
09-10-2007, 13:38
poza MCI wszyscy oferują najmniejsze ok 23-25kW i obawiam się, że to może być zdecydowanie za dużo.Powierzchnia domu jest stosunkowo mała(135m^2, budownictwo początek 90-tych, okna wymienione, strop docieplony)[/quote]

Witam. Zwykle na średnio docieplone domy przypada około 100W/m2. Co oznacza, że wystarczyłby kocioł o mocy 14kW. Trzeba równiez doliczyć c.w.u, np. dla bojlera o objętości 160l około 3-4kW (w zależności od odbioru i liczby osób). W sumie to daje koło 18kW, to powinno w zupełności wystarczyć. W przypadku domku niedocieplonego starszego nalezy przyjmować około 130W/m2. Proszę pamiętać, że zwykle moce kotłów podawane są przy opalaniu eko-groszkeim. Przy opalaniu biomasą kociołek zwykle traci kilka kW na swojej mocy.

Vd**
09-10-2007, 13:56
czym grozi zamontowanie pieca przewymiarowanego? wiele z nich ma płynną regulacje mocy najczęściej w zakresie 30-100%, czy to sie sprawdza ?
Teoretycznie piec 25kW może pracować z mocą 7,5kW..[/quote]

Witam. No teoretycznie to minimum techniczne to około 40%, zwykle tak bywa. To jest moc, na której kocioł nie powinein pracować w parcy ciągłej. Kotły automatyczne tak naprawę regulują swoją moc same. Proponuje ustawić kocioł, w zasadzie palnik, tak, aby było dobre, całkowite spalanie. O mocy kotła decydować będzie ilość jego uruchomień, czyli tak naprawdę zapotrzebowania na ciepło budynku. Decydować o tym będzie np. temperatura zadana na kotle, temperatura na termostacie pokojowym czy temperatura w bojlerze. Nie zalecam przewymiarowywania kotłów.[/color][/color]

dejfit
09-10-2007, 14:52
obecnie mam kocioł komorowy 18kW z Tczewa, rok produkcji 1989 spokojnie wystarcza.

ściany z zewnątrz nie docieplone, ale wyglądają tak:
od wewnątrz: cegła pełna 12 cm, miejscami dziurawka, w środku wełna mineralna 5 cm, potem pustak 24 cm 'homemade' :P z żużla (wtedy żadnych materiałów budowlanych nie dało sie dostać) + tynki

czyli 25kW zdecydowanie za dużo ?

Vd**
11-10-2007, 06:16
obecnie mam kocioł komorowy 18kW z Tczewa, rok produkcji 1989 spokojnie wystarcza.

ściany z zewnątrz nie docieplone, ale wyglądają tak:
od wewnątrz: cegła pełna 12 cm, miejscami dziurawka, w środku wełna mineralna 5 cm, potem pustak 24 cm 'homemade' :P z żużla (wtedy żadnych materiałów budowlanych nie dało sie dostać) + tynki

czyli 25kW zdecydowanie za dużo ?

Witam. No jak na 135m2 to 25kW zdecydowanie odradzam. Proponuję rozejrzeć się za kociołkiem o mocy 15-18kW