PDA

Zobacz pełną wersję : jak naprawdę wygląda klinkier



magmi
30-07-2003, 10:19
Mam problem z wyborem cegły klinkierowej na cokół i kominy. Kilka rodzajów mi się podoba, problem w tym , że przekonałam się już że cegła na dużej powierzchni wygląda zupełnie inaczej niż na zdjęciu i wystawce 30x40cm.
Podobała mi się Kosmo - do czasu gdy zobaczyłam ją "na żywo" na większym ogrodzeniu - już mi się nie podoba (a w każdym razie dużo mniej).
Czy ktoś ma u siebie (i mógłby np. przesłać albo pokazać w Internecie zdjęcia) cegłę CRH Halle, albo cegłę Magma z Wienerbergera (Terca)?
Czy ktoś u siebie zastosował cegłę z klinkierni Ołdrzychów (Jopek)?
Jakieś uwagi do jakości?

pawel_l
30-07-2003, 10:36
Przy całym szacunku i poparciu dla polskich firm: Jopek nie wyglada dobrze. Tzn. niby jest dobry ale sąsiadka kupiła chyba ok. 2000 szt (I gat) i miała trzy odcienie (w każdej palecie).
Ja zdecydowałem się na Robena (robionego w Środzie) w standardowym kolorze. Brałem kratówke i pełną, kolor taki sam, porównywałem też z płytkami i OK. Wykonawca stwierdził odstępstwa od wymiarów na poziomie 3-5 mm ale póki co to poszło w komin i nie widać. Polecam do komina ciemno- popielatą fugę, wygląda OK i nie widać brudu i zacieków które przy kominie będą zawsze.

Marbo
30-07-2003, 10:54
Magmi, pewnie nie odkryję moją wypowiedzią Ameryki, ale jak wygląda klinkier widać dopiero w zestawieniu, w którym chcesz go użyć (zresztą nie tylko klinkier). Np. komin z tej samej cegły w zależności od koloru dachówki będzie różnie wyglądał. Nie jest istotne jak wygląda na wystawce kilka rządków cegieł. Najlepiej byłoby dysponować próbkami materiałów, które mają zaistnieć obok siebie i to jeszcze najlepiej z możliwością poobserwowania ich w różnym oświetleniu.

pawel_l
30-07-2003, 10:58
generalnie można chyba postawic tezę że w miarę dobrze komponują się kolory "naturalne" - czyli np. dachówka ceramiczna w kolorze ceglastym, czerwony (nie barwiony) klinkier, itp. Problem pojawia się gdy zaczyna się kombinowanie i modne kolory- jakies kasztany, granaty, czarne ....

magmi
30-07-2003, 11:31
Marbo, Paweł, to o czym piszecie doskonale wiem i rozumiem. Mnie właśnie te wymienione w pierwszym poście cegły pasują do całościowej koncepcji kolorystycznej (dachówka, stolarka, tynki). Chodziłam niedawno po hurtowni, a pan targał za mną dachówkę, którą kazałam mu przykładać do różnych cegieł - pewnie klął w duchu na czym świat stoi :lol:.
Tylko że - no właśnie - to co na malutkiej wystawce wygląda dobrze, nie zawsze wygląda tak samo na dużej powierzchni (a cokół mamy spory).
Stąd moje pytanie: czy ktoś ma te wzory u siebie?

Jeszcze pytanie o Jopka. Bardzo na nim psy wieszają, ale Jopek ma klinkier z dwóch źródeł (a może więcej, o tych dwóch wiem):
1.robiony w Sierakowicach - gorszy, tańszy, taki sobie jeśli chodzi o urodę, oraz
2.robiony w klinkierni Ołdrzychów koło Bolesławca - ten mi się bardzo podoba (niestety jest też dużo droższy) i wygląda znacznie "porządniej"
Stąd znowu pytanie: czy ktoś to ma?