PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie fundamentów styropianem



TONY SOPRANO
09-10-2007, 10:00
:D witam wszystkich forumowiczów po dłuzszej przerwie
chce sam ocieplic sam fundamenty styropianem i tu moja prosba czy ktos mógłby mi poradzic albo podac jakis link jak to sie robi krok po kroku
za wszelkie porady uwagi bardzo dziekuje


pozdrawiam

To_masz
10-10-2007, 17:18
taaak, to będzie długa historia
najpierw trzeba pomierzyć, tak chociaż z grubsza ile tego styropianu potrzeba, potem trzeba zamówić, odczekać aż przyjedzie. wziąć łopatę jeśli zasypane fundamenty zostały już, i sformatować przy jej pomocy czasoprzestrzeń (kopiesz od początku fundamentu przez długi czas do miejsca gdzie się on kończy).
poczekać aż piach obeschnie, obmieść go z fundamentu.
mając nadzieję że fundament nie był pomaziany czymś nieprzyjaznym dla styro przystępujesz do akcji 'klejem go' i oblatujesz cały fundament dookoła. potem już standardowo klej siatka, klej i zabezpieczenie przed wilgocią (czymś pomaziać, i ewentualnie na to folia)

ale to już szczerze mówiąc było na forum więc nie wiem dlaczego się rozpisałem :)
może dlatego że coś takiego robiłem wczoraj ?

pozdrawiam

e-Mandzia
11-10-2007, 16:22
W ubiegłym tygodniu z mężem robiliśmy to w następujacy sposób:
- na zagruntowaną wcześniej Dysperbitem ścianę (jako grunt rozcieńczaliśmy Dysperbit ok. 1:1 z wodą), nanosiliśmy 2 x 3 mm warstwę hydroizolacji - Izohan WM (nie wiem czy jest to w Twoim przypadku konieczne), piszę o tym, bo uzyskaliśmy równą ścianę i dopiero na to naklejaliśmy tym samym WM-em płyty styrodurowe, smarujac obrzeże płyt ok.3 cm i "rzucając" placki po płycie w odstępach ok. 15-20 cm. Tak przygotowana płyta czekała ok. 10 minut - głównie dlatego, że preparaty do Styroduru lub styropianu muszą być dyspersyjne, ten czas pozwalał na częściowe odparowanie wody i łatwiejsze (szybsze) wiązanie do muru, a następnie przyklejaliśmy do ściany, mocno dociskając. Ten klej, który wyszedł pod wpływem nacisku wykorzystywaliśmy do "fugowania" płyt na łączeniach. To "fugowanie" uznaliśmy za coś na tzw. wyrost, ale niech tam - zrobiliśmy, płyty posiadają frezy i to powinno wystarczyć jeśli chodzi o szczelność. Na tą chwilę styrodur został obsypany piaskiem i choć jak twierdzi producent może mieć bezpośredni kontakt z gruntem, to chyba go odkopiemy i zabezpieczymy, ale czym i jak jeszcze nie wiem :roll:

Krzysztofik
12-10-2007, 23:55
Ja to robiłem rok temu.
Wysmarowawałem "wyDysberbitowane" sciany klejem (grzebyczek10X10)na to styropian, (ze zrozumiałych względów)na to siatka z klejem i kilka (nie dwie) warstwy Dysperbitu.
Rozwiązanie to przetrwało zime, zasypywanie fundamentów, jazde cieżkiego sprzętu.
Generalnie polecam bo sprawdziłem.
Jeśli chcemy by woda sie nie dostała do styropianu to trzeba zrobić tak by sie nie dostała :wink: . Nie wiem czy są takie firmy. Ja robiłem sam :D

tesser
14-10-2007, 10:51
Myśle, że nie trzeba dokopywać się do końca fundamentów - metr poniżej poziomu gruntu powinien zupełnie wystarczyć.

vanitas69
24-04-2008, 22:33
witam,

a co można zrobic w przypadku gdy fundament jest faktycznie zabezpieczony substancją na "rozpuszczalnikach" niekorzystnych dla styropianu?

pozdrawiam

edit-blondi
08-05-2008, 12:39
a mnie ekipa wysmarowała izolbetem i zasypała. Mam nadzieje, że po roku to z tego izolbetu juz niewiele zostało. Teraz mam w planie odkopać to, dokładnie umyć, wysuszyć, posmarować odpowiednim mazidłem, klej, styrodur (w części podziemnej) a styropian, klej siztka i klej w naziemnej i zasypać. Zastanawiam sie jeszcze czy powinnam styrodur obłozyć folia kubełkowa czy nie ma takiej potrzeby?

blubek
15-05-2009, 10:45
ja chciałbym ocieplić fundament od razu z wylaniem - czy ktoś potrafi mi podpowiedzieć jak??
zależy mi na tym ponieważ oszczędzam czas na szałunku (ściany fundamentu mam 24cm podczas gdy ławy 40cm). w przyszłości i tak chciałem ocieplać fundamenty więc czy istnieje jakaś metoda by połączyć obie operacje razem??

zbigmor
15-05-2009, 11:07
taaak, to będzie długa historia
najpierw trzeba pomierzyć, tak chociaż z grubsza ile tego styropianu potrzeba, potem trzeba zamówić, odczekać aż przyjedzie. wziąć łopatę jeśli zasypane fundamenty zostały już, i sformatować przy jej pomocy czasoprzestrzeń (kopiesz od początku fundamentu przez długi czas do miejsca gdzie się on kończy).poczekać aż piach obeschnie, obmieść go z fundamentu.
mając nadzieję że fundament nie był pomaziany czymś nieprzyjaznym dla styro przystępujesz do akcji 'klejem go' i oblatujesz cały fundament dookoła. potem już standardowo klej siatka, klej i zabezpieczenie przed wilgocią (czymś pomaziać, i ewentualnie na to folia)

ale to już szczerze mówiąc było na forum więc nie wiem dlaczego się rozpisałem :)
może dlatego że coś takiego robiłem wczoraj ?

pozdrawiam


Nieprawda. Gdyby to było formatowanie czasoprzestrzeni to powinno być: "kopiesz od początku fundamentu, aż do wieczora". :D

janekbo
15-05-2009, 11:41
U mnie - dysperbit na podmurówkę 2,3 razy, na to styropian podłogowy na klej do styro (na początku dawałem tytan eos - ale później zwykły tani z wora dużo szybciej idzie ze względu na większą przyczepność) i obsypanie - dogniecenie piachem. Połączenie z gzymsem i górną częścią izolacji (listwa startowa) uszczelnione pianką PP. Po roku nic się nie dzieje - ale teren nie jest podmokły. Na piach pójdzie opaska z polbruku.
Na widoczną część styro idzie siatka i mocny tynk.

janekbo
15-05-2009, 11:43
a co można zrobic w przypadku gdy fundament jest faktycznie zabezpieczony substancją na "rozpuszczalnikach" niekorzystnych dla styropianu?


Zatrzeć po całości klejem... i na to styro. Nie może być bezpośredniej styczności.

robertgranat
23-06-2009, 19:44
a jak jest fundament "pomalowany" rozpuszczalnikową mazią typu IZOLBET-A,
to jak teraz go ocieplić styropianem - jakąś folią odizolować/obłożyć, czy ta warstwa kleju już wystarczy?, jak pisze janekbo czy co zrobić?? Jakie będzie najlepsze rozwiązanie?

A_dam
02-08-2009, 09:23
Witam!
Czy jest sens "smarować" wewnętrzne ściany fundamentowe dysperbitem? Dom parterowy, pod ścianami piasek.

I jeszcze jadno pytanie.
Taka kombinacja na ścianie fundamentowej: pod poziomem gruntu - dysperbit - styrodur - folia (wyżej od poziomu styroduru) dysperbit - styropian - siatka, klej i coś tam jeszcze.
Chcę jak najszybciej obsypać fundamenty od zewnątrz i wewnątrz. Dlatego to ocieplenie powyżej poziomu gruntu zostawiłbym na później.

Proszę o uwagi. Pozdrawiam

Zbigniew100
02-08-2009, 12:46
Dla przyzwoitości pomaluj fundamenty w środku. :wink:
Warstwy bardzo dobre.
Możesz zaoszczędzić na foli a pomaluj w środku :lol:

A_dam
02-08-2009, 16:17
Dzięki za odpowiedź

robertgranat
05-08-2009, 20:09
A ja jeszcze raz zapytam upierdliwie - już ostatni raz :) :
a jak jest fundament "pomalowany" rozpuszczalnikową mazią typu IZOLBET-A,
to jak teraz go ocieplić styropianem - jakąś folią odizolować/obłożyć, , a może zmalować nierozpuszczalnikowym, czy jednak ta warstwa kleju już wystarczy?, jak pisze janekbo czy co zrobić?? Jakie będzie najlepsze rozwiązanie?

Proszę bo nie mogę nic znaleźć!!![/quote]

DJ Rydzyk
09-08-2009, 18:32
Podepnę się do tematu z pytaniem: da się zamiast styropianu użyć wełny mineralnej, np. takiej jak na ściany ? Rockton, czy jakoś tak... ? Czy napór ziemi (max 1,5 m) jej nie zgniecie ? Jaka miałaby to być wełna ?
I czy to w ogóle ma sens, czy nie zawracać sobie tym głowy, i jednak styropian ?

Zbigniew100
09-08-2009, 19:15
Nigdy tego rozwiązania nie widziałem ale tu jest coś na temat wełny i fundamentów .
http://www.paroc.pl/channels/pl/building+insulation/solutions/cellar/cellar+wall.asp

TOMEK99
21-02-2010, 09:50
Ja malowałem dysperbitem ściany fundamentowe 2 razy ale są różni producenci tego środka i najlepiej poczytaj jak zalecają.Później przyklejałem na to styropian na styropian siatka i klej jeszcze 2 razy pomalowałem dysperbitem i folia kubełkowa.

macx
26-02-2010, 01:36
A ja odświeżając temat zapytam jeszcze tak:

1. jaki styropian użyć ? (grubość, typ itp.)
2. od samego "spodu" fundamentu ocieplać ? czy wystarczy tylko jak tu ktoś wspomniał od głębokości 1m
3. czy pod ziemią ten sam styropian co nad ?
4. część nadziemną mogę ocieplić w późniejszym etapie (w trakcie ocieplania ścian) czy lepiej od razu ?
5. klej, siatka, klej - tylko nad ziemią ? (bo już zgłupiałem i nie wiem czy dobrze zrozumiałem wcześniejsze wypowiedzi)
6. czy w części podziemnej odizolować jeszcze styropian od gruntu folią kubełkową (lub inną) czy nie ma to sensu ?
7. ocieplać tylko zewnętrzne ściany fundamentu ? czy od wewnątrz też ?

z góry dzięki

pozdr.

manual
13-07-2010, 16:51
podepnę się do tematu

robie ocieplenie piwnic / fundamentów

odkopałem , wyczyściłem, pomalowałem takim czarnym ;) i mam zamiar dać styrodur na kleju a potem folię z wypustkami :)

moje pyt.

czy mogę ze styrodurem dojechać na maksa do góry / ewentualnie osadzić u góry na piance / szczelnie / ????

czy nie zablokuje to oddychania ścian ??? / góra jest ocieplona i tynk

fenix2
16-07-2010, 12:23
podepnę się do tematu

robie ocieplenie piwnic / fundamentów

odkopałem , wyczyściłem, pomalowałem takim czarnym ;) i mam zamiar dać styrodur na kleju a potem folię z wypustkami :)

moje pyt.

czy mogę ze styrodurem dojechać na maksa do góry / ewentualnie osadzić u góry na piance / szczelnie / ????

czy nie zablokuje to oddychania ścian ??? / góra jest ocieplona i tynk

CO znaczy dojechać na max'a czyli gdzie ?
Jeżeli do górnej warstwy ocieplenia ściany to tak.
Ściana nie oddycha (przez styropian).

krzysiek_wesola
21-07-2010, 11:03
Witam, ja u zamierzam u siebie zrobic tak, dodam ze mam piwnice i woda grubtowa jest jakies 16cm po lawami - wiec wysoko.
Na bloczki 2xdysperbit, styropian na zwykly klej, siatka zatopiona w kleju, dysperbitx2, folia kubelkowa. Uwazam ze to wystarczy.

Yarecky
22-07-2010, 13:15
Witam
A co w przypadku ściany graniczącej z tarasem, czy też należy dawać wszystkie warstwy(dysperbit, styropian na klej, siatka, klej), czy można sobie podarować klej w tym miejscu ze względu na obsypanie styropiany do samej góry piaskiem.

fenix2
28-07-2010, 20:50
Witam, ja u zamierzam u siebie zrobic tak, dodam ze mam piwnice i woda grubtowa jest jakies 16cm po lawami - wiec wysoko.
Na bloczki 2xdysperbit, styropian na zwykly klej, siatka zatopiona w kleju, dysperbitx2, folia kubelkowa. Uwazam ze to wystarczy.


Uważam że woda wysoko. Trzeba rozważyć izolacje przeciw-wodną.
Może zrób drenaż opaskowy.

Amadeuss
05-09-2011, 06:45
jakiej grubości styropianem ocieplać fundament?
pytanie zasadnicze ....

piter40
12-08-2012, 12:11
Zwyczajnie . Na izolbet przyklej styrodur , obłóż folia kubełkową obsyp ziemią i gotowe

piter40
12-08-2012, 12:18
:D witam wszystkich forumowiczów po dłuzszej przerwie
chce sam ocieplic sam fundamenty styropianem i tu moja prosba czy ktos mógłby mi poradzic albo podac jakis link jak to sie robi krok po kroku
za wszelkie porady uwagi bardzo dziekuje


pozdrawiam

Witam . Moim zdaniem powinienes dwukrotnie pomalować np dysterbitem , później przylkeić najlepiej styrodur , obłożyć go folią kubełkową i obsypać i już . Wierzch płyt styroduru możesz "oblecieć "dokoła pianką

szumigt
29-08-2012, 09:32
Zwyczajnie . Na izolbet przyklej styrodur , obłóż folia kubełkową obsyp ziemią i gotowe

Który izolbet ?? I po 2-gie folią kubełkową w kttórą stronę ... Kubełkami do gruntu czy do styrodur-u ??

linciano
21-09-2012, 06:29
Jestem na etapie izolowania ścian fundamentowych (gł. przemarzania 0.80cm). Teren piaszczysty, woda 4m pod poziomem gruntu.
Proszę o sugestie odnośnie niżej planowanych czynności:
1. Gruntowanie fundamentu z obu stron Dysperbitem Dn (rozcieńczony 1:1) - już zrobione.
2. Izolacja Dysperbitem Dn z obu stron.
3. Styro EPS 100-038 - ściany zewnętrzne
4. Siatka+klej (tu pytanie: czy tylko część cokołową i np. 20 cm pod pow. grutnu, czy na całość?)
5. Dysperbit Dn
6. Folia kubełkowa

linciano
21-09-2012, 06:30
Jestem na etapie izolowania ścian fundamentowych (gł. przemarzania 0.80cm). Teren piaszczysty, woda 4m pod poziomem gruntu.
Proszę o sugestie odnośnie niżej planowanych czynności:
1. Gruntowanie fundamentu z obu stron Dysperbitem Dn (rozcieńczony 1:1) - już zrobione.
2. Izolacja Dysperbitem Dn z obu stron.
3. Styro EPS 100-038 - ściany zewnętrzne
4. Siatka+klej (tu pytanie: czy tylko część cokołową i np. 20 cm pod pow. grutnu, czy na całość?)
5. Dysperbit Dn
6. Folia kubełkowa

Marlid
24-09-2012, 19:18
niech ktoś mi powie po co malować tą ścianę fundamentową tym dysperbitem ? co on ma niby dać ? moim zdaniem to bez sensu .

fenix2
24-09-2012, 21:40
Jestem na etapie izolowania ścian fundamentowych (gł. przemarzania 0.80cm). Teren piaszczysty, woda 4m pod poziomem gruntu.
Proszę o sugestie odnośnie niżej planowanych czynności:
1. Gruntowanie fundamentu z obu stron Dysperbitem Dn (rozcieńczony 1:1) - już zrobione.
2. Izolacja Dysperbitem Dn z obu stron.
3. Styro EPS 100-038 - ściany zewnętrzne
4. Siatka+klej (tu pytanie: czy tylko część cokołową i np. 20 cm pod pow. grutnu, czy na całość?)
5. Dysperbit Dn
6. Folia kubełkowa

A dlaczego EPS100 a nie styrodur albo Hydro?
A jeżeli ten EPS100 to bym dał siatkę und klej na całości.

fenix2
24-09-2012, 21:43
niech ktoś mi powie po co malować tą ścianę fundamentową tym dysperbitem ? co on ma niby dać ? moim zdaniem to bez sensu .

Wilgoć Marlid, wilgoć...

Marlid
24-09-2012, 21:55
po pierwsze to ,żeby to dobrze zaizolować to trzeba by najpierw otynkować scianę z bloczków bo takie malowanie po nierównych bloczkach i fugach to g***no da a po drugie to niech sobie część podziemna będzie wilgotna przecież robimy izolację poziomą a przez styropian nie podciagnie wilgoć

fenix2
24-09-2012, 22:26
po pierwsze to ,żeby to dobrze zaizolować to trzeba by najpierw otynkować scianę z bloczków bo takie malowanie po nierównych bloczkach i fugach to g***no da a po drugie to niech sobie część podziemna będzie wilgotna przecież robimy izolację poziomą a przez styropian nie podciagnie wilgoć

Róniez jestem zdania że dyperbit to syf. A jedna warstwa niewiele da. TAK jeżeli nie mamy piwnicy to izolacja przeciw wilgociowa na ścianie nie ma raczej sensu (już bardziej na styropianie).
Styropian chłonie wilgoć!

linciano
25-09-2012, 09:03
A dlaczego EPS100 a nie styrodur albo Hydro?
A jeżeli ten EPS100 to bym dał siatkę und klej na całości.

Na moje warunki wilgotnościowo-glebowe wystarczy izolacja lekka. Nie mam gliny, kamieni, ani wody w glebie.EPS100 jest wystarczająca (wg źródeł pisanych, kierbuda i znajomego majstra).

Marlid
25-09-2012, 16:44
no właśnie, czy nie lepiej przykleić styropian na gołą ścianę fundamentową potem zaciągnąć to klejem i wtedy ewentualnie pomalować tym dysperbitem ? oczywiście styropian aqua.