PDA

Zobacz pełną wersję : sciana trojwarstwowa czu dwuwarstwowa



peilin
30-07-2003, 19:45
Chcialabym poznac wasze opinie na powyzszy temat, jak sie da z uwzgledniem kosztow to byloby swietnie
pozdrawiam

ArtMedia
31-07-2003, 09:02
Witam.

Ja robiłem dwuwarstwowa z gazobetonu. Z ociepleniem wełna koszt wyszedł na poziomie 150-160PLN za metr (70 sciana i 80-90 ocieplenie z wykonaniem). Następnym razem budowałbym trójwarstwową z gazobetonu lub ceramniki. Wyjdzie taniej i będzie twarda od zewnątrz.

Sebastian

tczarek
31-07-2003, 09:12
Ja budowałem scianę trójwarstwową ze względu na twardość zewnętrznej ściany. Ściany budowane z BK w środku 8 cm styropianu. Zewnątrz tynk mineralny i jest OK

kret
31-07-2003, 09:30
Ja będę budował dwuwarstwową - Porotherm 25P+W i 14 cm styropianu lub wełny. Musiałem się zmieścić do 40 cm grubości ściany bo inaczej pewnie robiłbym Porotherm 25P+W + 12cm styropianu + pustka 3cm + Porotherm 11,5 + tynk mineralny. Za 1 m2 ściany z Porothermu 25 z robocizną (sama ściana bez ocieplenia) wyjdzie mi 65 zł.

rokas
31-07-2003, 10:48
Robiłem ściane 2 warstwową, max +10 cm steropianu, i stwierdzam, że nie był to chyba najlepszy pomysł. Następnym razem :D będę robił 3 warstwową. Podliczając koszty wyjdzie pewnie taniej.

Bartt
31-07-2003, 10:57
zdecydowanie dwuwarstwowa - po co komplikować to co jest proste?
użyj funkcji szukaj - postów na ten temat było już mnóstwo :)

simeone
31-07-2003, 12:02
Ocieplanie styropianem ścian z POROTHERM mija się z celem, poniważ styropian zabija cały mikroklimat, który tworzy POROTHERM dletego też powinno się ocieplić go wełną mineralną 10-12cm dzięki czemu sciany będą "oddychać "najlepiej SYSTEMEM ECOROC-L, który jest teraz w promocji wraz tynkiem zewnętrznym www.rockwool.pl

galber
31-07-2003, 12:41
Ściana trójwarstwowa jest trudniejsza w wynonaniu. Trzeba bardziej uważać na ekipę. Jak źle zamocują ocieplenie to przykryją werstwą elewacyjną i nic nie będzie widać. Oczywiście przy dobrej ekipie takie wpadki się nie powinny zdarzyć.
Ja budowałem ze ściany dwuwarstwowej i mojej ekipy nikomu bym nie polecił. Boje sie pomyśleć to mogliby spartolić.
Docieplenie robi teraz inna ekipa i na razie bez zastrzeżeń.

Honorata
31-07-2003, 14:14
Chcialabym poznac wasze opinie na powyzszy temat, jak sie da z uwzgledniem kosztow to byloby swietnie
pozdrawiam

ileosoób, tyle poznasz opinii, ja mam dwuwartwową , beton komórkowy, odmiana 500, bede docieplac wełna lub styropianem, grubosc ok. 16 cm, uwazam ze sciana trojwarstwowa jest zdecydowanie drozsza, juz na etapie fundamentow masz wiecej materialu i robocizny bo robisz tzw. scianke dociskowa, potem 2 warstwy muru + ocieplenie, tez wiecje placisz za robote i material, i masz dom bunkier. Sciany dwuwarstwowe s akryte specjalna siatka i tynkiem, wiec nie iwem po co robic kolejna warstwe stala.
Pozdrawiam

peilin
31-07-2003, 18:00
dziekuje za opinie, chyba jednak zdecyduje sie trojwarstwowa z ceramiki
pozdrawiam

ArtMedia
01-08-2003, 14:41
Witam ponownie.

Koszt wykonania trójwarstwowej jest duzo niższy, bo:
- murowanie prawie w tej samej cenie,
- wełna dużo tańsza (dla systemu na wełnie),
- fundament może być taki sam,
- tynki zewnętrzne znacznie tańsze.
Droższy jest tylko materiał na ścianę, ale tez nieznacznie, bo nośna można zrobić cieńszą, np. 20 lub 18 cm.
Poza tym można mieszkać bez tynkowania...
Jest tez wada. Całą kasę trzeba wyłozyć niemal od razu. W dwuewarstwowej można rozlożyc na dwa etapy. Tyle, że póxniej trzeba uważac na naroża. Jeśli juz dwuwarstwowa, to w miejscach narażonych na uszkodzenia, np. naroża, przy drzwiach itp omurować np. klinierem, robiąc fragment trójwarstwowy.
Powodzenia.

Sebastian.

KrzysiekS
01-08-2003, 15:11
Buduje trojwarstwowo od piwnicy az po dach.

Podzielam opinie poprzednika, że wyższe koszty są tylko pozorne.

Do poziomu parteru jest bloczek betonowy plus styropian plus cegla betonowa. Teraz jestem na etapie stropu nad piwnicą. Od parteru buduje z MAX 25 cm plus welna 20 cm plus pustka 3 cm plus pustak 9 cm. Pustaki tradycyjne klasy 15. Kotwy wykonywane z drutu kwasoodpornego fi 4 mm cietego i gietego na budowie.

Opinie mowiące ze sciana ta jest bardziej skomplikowana są nietrafne. Dobra ekipa zbuduje kazdą sciane, generalnie w tej samej cenie za m2.

Czy jest drozsza? Negocjujcie. Mnie sciana trojwarstwowa za robocizne wyniesie mniej niż mojego sąsiada jednowarstwowa z BK. Z materialem wyjdzie podobnie.

Zła ekipa popsuje wszystko, nawet tego czego nie możemy sobie wyobrazic. Złą ekipe należy natychmiast wyrzucic. Przerabialem to, teraz mam doskonałą ekipe, ale i tak dokladnie pilnuje budowy.

Sciana trojwarstwowa jest dosyc odporna na ewentualne wady i kiepskie umiejetnosci murarzy. Ma tez b dobre parametry i trwalosc.

trol
01-08-2003, 15:37
Krzysiek S.
Czy nie zastanawiałeś się, czy na pewno konieczna jest aż tak gruba ściana. To będzie termos.

KrzysiekS
06-08-2003, 09:27
Myślę, że to nie będzie termos, lecz ściana o b. dobrej izolacyjności, która spełnia wymagania domów niskoenergetycznych.

Dom ten powinien zapewnić właściwy komfort cieplny zimą i latem. Będę miał kubaturę prawie 1000 m3, a wysokość pomieszczeń 2,80 m. Na ogrzewanie, a latem na chłodzenie nie będę potrzebował wiele energii.

Zdecydowałem się też na GWC rurowy, ale bez rekuperatora. Tylko nawiew powietrza, a wywiew odbywał się będzie wentylacją grawitacyjną.

greg98
08-08-2003, 06:32
Ja zrezygnowałem z wełny między ścianami na rzecz styropianu.
I to wprawia mnie w zły nastrój. ale nie mialem wyjścia- zbliżała się jesień, pora deszczowa. Jakbym się uparł, to sciany jeszcze by schły.
Grzegorz

krzysztofh
08-08-2003, 06:46
Dołączam się do tych, którzy budowali trójwarstwowo.
Ściana wcale nie droższa (o jakieś grosze nie ma sensu się spierać - wiedzą to ci, którzy stan surowy mają za sobą). Koszt ceramiki na ściany trójwarstwowe w stosunku do kosztów wszystkich materiałów i robocizny stanu surowego to ok 20% może mniej.
Zalety - tynk cementowo-wapienny łatwy do położeni i tani, ściana jest mocna, można oprzeć drabinę bez obaw o zrobienie dziury (w dwuwarstwowej pewne). Prz tej samej grubości ocieplenia ściana ma leprzy wsp. U. Łatwiej zachować ciągłość ocieplenia fundamentów i ścian - cieplejsze podłogi. Brak mostkow termicznych przy wieńcu i nadprożach.
Wykonanie tynku w technologii lekkiej mokrej wymaga doświadczenia i znajomości tech nologii - o dobrych chęciach ekipy nie wspomnę. Taki tynk wcale nie jest łatwo zrobić, aby porządne wyglądał.

Magdalenka
08-08-2003, 08:04
Wszyscy chwalą ścianę trójwarstwową a ja mam już dość ... Mam dwuwarstwową to znaczy mam stan surowy i na samą myśl o poobijanych narożnikach przy wejściach robi mi się słabo... Bardzo proszę o to by jakiś użytkownik ściany dwuwarstwowej potwierdził bądź zaprzeczył temu !!!!! Bo jeszcze nie położyłam dachu a już ma ochotę ten dom rozbierać !!!!!!
Błagam :cry:

KrzysiekSw
08-08-2003, 08:13
Magdalenka!
Nie ma się co tak za mocno przejmować!
Ja też robię ścianę 3- warstwową, ale jeżeli u Ciebie ławy już obsiadły i otynkowałaś, a dzieciaki nie będą kopać piłką w ścianę to nie ma co panikować.
Nie jestem fachowcem, ale jeśli nie ma tynków zewnętrznych (nie wiem czy już ociepliłaś) to się poprostu z tym nie spiesz, bo jeszcze mogą pracować fundamenty i może Ci trochę pękać, ale tu też bardzo wiele zależy od tego na jakim gruncie stoi dom

Pozdrawiam

Magdalenka
08-08-2003, 08:17
Dom nie jest jeszcze otynkowany ani ocieplony. W tym roku planuję położyć dach i może jakieś drobne prace przygotowawcze do wiosny. Na wionę planujemy ruszyć z robotą a ocieplać na sam koniec. Dom będzie zatem stał pod dachówką prawie rok ... Oj naprawdę to od tych wszystkich nieuniknionych "wpadek" robi mi się słabo ....
Czy teraz można dokleić jakoś trzecią warstwę :wink: :wink: :wink:

KrzysiekSw
08-08-2003, 09:19
Chyba nie bardzo, bo masz pewnie za wąskie ławy fundamentowe :-?
Tak jak mówię dom zdąży spokojnie osiąść, a Twój problem to dobrzy fachowcy, którzy prawidłowo wykonają tynki zewnętrzne.
Chcesz to przeczytaj artykuł w Muratorze nr1 2002r - str 81 (Warstwa ocieplenia zbrojona siatką).
Tylko się za bardzo nie przejmuj :P

Magdalenka
08-08-2003, 09:34
postaram się .... w końcu to dopiero początek :P a dom stoi na gruncie piaszczystym :wink:

ArtMedia
08-08-2003, 09:55
Witam.


Wszyscy chwalą ścianę trójwarstwową a ja mam już dość ... Mam dwuwarstwową to znaczy mam stan surowy i na samą myśl o poobijanych narożnikach przy wejściach robi mi się słabo... Bardzo proszę o to by jakiś użytkownik ściany dwuwarstwowej potwierdził bądź zaprzeczył temu !!!!! Bo jeszcze nie położyłam dachu a już ma ochotę ten dom rozbierać !!!!!!
Błagam :cry:
Ja jeszcze dwa lata temu na tym forum jak rasowy żyd chwaliłem swoja ściane dwuwarstwową. I teraz uroczyście odszczekuję...
Ale nie martw się. Skoro nie masz jeszcze ocieplenia, to możesz przynajmniej zrobić klinkier przy narożnikach, wejściach...
Albo... niedawno natknąłem się na system suchego docieplenia z "marmuritu". Nie pamietam nazwy handlowej systemu. Są to ceramiczne płytki układane na zakład, na metalowym ruszcie, oceplonym miękką wełną. Cenowo wychodzi tak samo jak ocieplenie Ecorock. Jest twarde jak trójwarstwowa. Wygląda coś jak między klinkierem a sidingiem - ładnie da się nawet pomalować, chociaż w oryginale występuje w wielu kolorach. Z bliska i w dotyku jest jak tynk drobnoziarnisty, nakrapiany tylko że wygląda jakby z cegiełek. Bardzo ładne. Gdybym zobaczyl to kilka miesięcy wcześniej na pewno zrobiłbym zamiast Ecorock-a.
Powodzenia.

Sebastian

Magdalenka
08-08-2003, 10:03
Albo... niedawno natknąłem się na system suchego docieplenia z "marmuritu". Nie pamietam nazwy handlowej systemu. Są to ceramiczne płytki układane na zakład, na metalowym ruszcie, oceplonym miękką wełną. Cenowo wychodzi tak samo jak ocieplenie Ecorock.
Sebastian
Czy ktoś może zna namiary na coś takiego na www albo może podać nazwę handlową ? Czy ktoś już coś takiego użytkuje ?
:roll:

greg98
08-08-2003, 11:16
Witam,
Może spróbuj coś takiego :
http://www.novabrik.com.pl/novabrik.html
wygląda super, ale drogie.
Grzegorz

pik33
08-08-2003, 11:58
Witam.

Ja jeszcze dwa lata temu na tym forum jak rasowy żyd chwaliłem swoja ściane dwuwarstwową. I teraz uroczyście odszczekuję...


Co się stało twojej ścianie dwuwarstwowej ???

KrzysiekS
08-08-2003, 15:39
Co do ceny robocizny jest to faktycznie podobny koszt. sciana jedno i trojwarstwowa. Tą jedno, to znaczy pozniej dwuwarstwową trzeba jeszcze ocieplic, a to spory koszt w robociznie.

Jesli chodzi o ocieplenie, to za 1 m3 styropianu FS 20 na podlogi placilem 135 zł/m3. Za 1m3 welny Polterm Max (ponoc najlepsza) zapłace 84 zł/m3. To jest kolosalna roznica w kosztach ocieplenia na korzysc sciany trojwarstwowej. Dlatego daje 20 cm welny w scianach i 24 cm w dachu i moge oczekiwac nawet srogich zim i zniesc najwieksze upaly.

RomanP
11-08-2003, 13:32
Już mnie za to op... ale trudno. Co jakiś czas spotykam się w literaturze o max. ilości ocieplenia w ścianie 3 warstwowej na 15 cm. (Ostatni raz w kalendarzu budowlanym Silka). Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce. Jeśli ktoś ma 3 warstwową dużo ponad 15 cm i mu się to dobrze sprawuje, niech napisze o doświadczeniach. Ja przez to przeszedłem w planach na 2 warstwową. Daję 25 cm ocieplenia.

KrzysiekS
11-08-2003, 13:58
Ja tez tylko w teroetycznych opracowaniach czytam o maksymlanej grubosci ocieplenia 10 i odleglosci miedzy scianami 15 cm. Rok pozniej juz jest gdzies mowa o 15 cm ocieplenia i 3 pustki. Tylko. ze nikt z piszących w tej kwestii nie podal uzasadnienia dla maksymalnej odleglosci miedzy scianami warstwowymi.

Moj konstruktor nie widzi przeciwskazan dla odleglosci miedzy murami 23 cm - 20 cm welny plus 3 cm pustki. Przeciez te sciany są łączone gesto kwasoospornymi kotwami i na moją intuicje ta konstrukcja nie moze sie "rozwarstwic". Dlatego tez nie przejąłem sie "dobrymi radami" i daje 20 cm welny poltwardej.

Przeciez caly budynek to sciany łączone stropami, wiencami itp. Te sciany czesto tez nie są grubsze niz 9 czy 12 cm.

Jasiu
11-08-2003, 14:29
W kwestii formalnej:

1. FS-20 kładzie się na podłogi - na ściany FS-15, ktory kosztuje 90-100 pln za kubik (zależy od producenta i pory roku), a nie 135.

2. Wykonanie elewacji (ocieplenie + tynk) nie jest ani specjalnie skomplikowane (1-2 tygodnie), ani drogie (R: 20-30,- pln/m2)

3. Łaczny koszt wykonania ściany DW ocieplonej styropianem 12cm z tynkami po obu stronach to koszt ca 110-120 zł (M+R)

4. O ścianę DW można bez problemu oprzeć drabine tylko musi mieć u szczytu "stopy" (np.: ze styropianu) - ale nie jest potrzebne - są przeciez drabiny rozstawne.

5. Do elewacji ocieplonej metodą lekką mokra w newralgicznych miejscach (tarasy) można bez problemu przykleic płytki (np.: klinkierowe) albo jak kto woli oblicować ją cegłami klinkierowymi po uprzednim podmurowaniu.

6. Licząc koszt wznoszenia ścian trójwarstwowych należy doliczyć zwiększone nakłady na grubsze fundamenty.

7. Jakość wykonania ma wpływ na jakość muru bez względu na przyjętą technologie.

W sumie pod względem trwałości elewacji ściana TW jest niewątpliwie lepsza od ściany DW ale pozostałe argumenty sa delikatnie mówiąc dyskusyjne :)

21-09-2003, 05:59
Ocieplanie styropianem ścian z POROTHERM mija się z celem, poniważ styropian zabija cały mikroklimat, który tworzy POROTHERM dletego też powinno się ocieplić go wełną mineralną 10-12cm dzięki czemu sciany będą "oddychać "najlepiej SYSTEMEM ECOROC-L, który jest teraz w promocji wraz tynkiem zewnętrznym www.rockwool.pl
:evil:

ozzie
18-04-2004, 22:04
U nas ma byc sciana trojwarstwowa i po przeczytaniu tych wczesniejszych postow ciesze sie, ze nie zmienilismy na dwuwarstwowa, choc i ta ma swoich zwolennikow. pzdr

ArtMedia
19-04-2004, 10:24
Co się stało twojej ścianie dwuwarstwowej ???
Jeszcze na dobre się nie rozmieszkałem a już zdążyłem/zdązyli nieco poobijać. Szczególnie przy wejściu. Co gorsza obicia przybywają w tempie liniowym. DLatego jeśli już dwuwarstwowa, to przynajmniej przy wejściach, bramach garażowym fragment trójwarstwowy lub przynajmniej twarde płytki. Na naroża jakieś twarde wykusze?

wg
19-04-2004, 13:48
W kwestii formalnej:

1. FS-20 kładzie się na podłogi - na ściany FS-15, ktory kosztuje 90-100 pln za kubik (zależy od producenta i pory roku), a nie 135.


Kupię każdą ilość FS15 po 90 zł :)

Jasiu
19-04-2004, 14:05
Ja to pisałem w sierpniu zeszłego roku :)

Sam kupiłem Termoorganike za około stówkę za kubik - były tańsze ale ten niby lepsiejszy :)

wg
20-04-2004, 07:18
Faktycznie, nie brałem pod uwagę daty, widać na tym przykładzie jak zdrożały materiały budowlane :(

adamex
20-04-2004, 09:35
polecam scianę trójwarstwową ja zrobiłem z maxa i steropian
a teraz bym zrobił 3 warstwy bo by wyszło taniej
pozdr.

krzy
20-04-2004, 13:16
Mam 3 warstwową i jestem :D mimo że większość wykonawców bardzo przekonywała mnie do 2 warstwowej.

adamex
20-04-2004, 13:35
bo wykonawcom jest łatwiej robić 2 warstwy
pozdr.

Mis Uszatek
20-04-2004, 15:03
Kotwy wykonywane z drutu kwasoodpornego fi 4 mm cietego i gietego na budowie.

Świetny pomysł! Dzięki - na pewno wykorzystam!
Oryginalne kotwy nierdzewne są taaakie drogie!