PDA

Zobacz pełną wersję : Piece Akumulacyjne



Luszek
10-10-2007, 17:29
Czy ktoś ma jakies doświadczenia w tej kwestii?
Interesują mnie opinie na temat technologii i producetów
ogólnie porady już doświadczonych przez akumulację.
Podrawiam

VIP Jacek
10-10-2007, 19:56
widzę, że nikt nie kwapi się do odpowiedzi.
Powiem tylko tyle: ja swego czasu też rozpatrywałem grzanie piecami akumulacyjnymi, ale jednak z tego zrezygnowałem. Górę wzieły póżniejsze koszty eksploatacyjne.
Wpisz w wyszukiwarkę słowa Cię interesujące, a wyświetli Ci się jak sądzę bogata lektura. :wink:

Luszek
12-10-2007, 14:43
Hm dzieki faktycznie w internecie jest sporo artykolow ale chcialerm pogadac z uzytkownikami a nie handlowcami
no coz moze to niepopularny system
a pozwol ze zapytam czym ty grzejesz?
pzdr

sailor_ro
12-10-2007, 15:27
Witam
aktualnie korzystam z grzejników akumulacyjnych,które wczesniej rozważałem jako system ogrzewania domu.dzisiaj stwierdzam że to taki sobie system,oczywiscie od razu zaznaczam że korzystam z grzejników z rozładowaniem statycznem,wyposazonymi tylko w system przesłon.Eweidentnie wyczuwa sie przegrzewanie pomieszczenie w ciągu nocy(odczuwamy to oboje z żoną),natomiast popołudniem i wieczorem pomiesczenie jest niedogrzane.Być może aktualnie technologia jest bardziej zaawansowana,ale nie wchodziłbym w to.
pozdrawiam

aleksandra1
12-10-2007, 15:38
Są piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym. Są lepsze i nowocześniejsze od statycznych. Jeżeli są na drugą taryfę "naciągają" w nocy między 22:00 a 6:00 i w ciągu dnia pomiędzy 13:00 a 15:00, a oddają ciepło w ciągu dnia. Powinny być zaopatrzone w termostat umieszczony gdzieś z dala od nich. Należy też odpowiednio dobrać moc pieca. Używam od pięciu lat i jestem zadowolona.

VIP Jacek
12-10-2007, 16:32
luszek napisał:
Hm dzieki faktycznie w internecie jest sporo artykolow ale chcialerm pogadac z uzytkownikami a nie handlowcami
no coz moze to niepopularny system
a pozwol ze zapytam czym ty grzejesz?
pzdr

kocioł na paliwo stałe.

IrekS
12-10-2007, 20:39
pytanie do aleksandra1 :

jaki jest poziom hałasu podczas rozładowywania pieca dynamicznego ? czy można to porównać do pracującego kompa czy może jest niesłyszalny ?

pozdrawiam

Monika_Gdynia
13-10-2007, 10:44
rozwazamy takie rozwiazanie:
Centralne ogrzewanie z piecem akumulacyjnym , zwykle grzejniki w pomieszczeniach i byc moze do tego w niektorych pomieszczeniach ogrzewanie podlogowe (ale to jeszce nie jest ustalone).
Najchcetniej chciclibysmy aby wszystko bylo zasilane cieplem z centralnego pieca.
W przyszlosci jak podlaczą gaz to planujemy zmiane pieca na gazowy.
Stosuje moze ktoś takie rozwiazanie w swoim domu. (centralne ogrezwanie piecem akumulacyjnym)?
Chcialabym sie dowiedziec jakie sa w praktyce koszty w eksplatacji, czy sa jakies niedogodnosci mankamenty w takim sposobie ogrzewania.
z tego co sie orienrtowalam to koszty ogrzewania piecem akumulacyjnym jest porownywalne albo odrobinę tansze od ogrzewania gazem plynnym. a inwestycje poczatkowe nizsze. Ale to tylko wiedza teoretyczna.

sailor_ro
13-10-2007, 11:40
rozwazamy takie rozwiazanie:
Centralne ogrzewanie z piecem akumulacyjnym , zwykle grzejniki w pomieszczeniach i byc moze do tego w niektorych pomieszczeniach ogrzewanie podlogowe (ale to jeszce nie jest ustalone).
Najchcetniej chciclibysmy aby wszystko bylo zasilane cieplem z centralnego pieca.
W przyszlosci jak podlaczą gaz to planujemy zmiane pieca na gazowy.
Stosuje moze ktoś takie rozwiazanie w swoim domu. (centralne ogrezwanie piecem akumulacyjnym)?
Chcialabym sie dowiedziec jakie sa w praktyce koszty w eksplatacji, czy sa jakies niedogodnosci mankamenty w takim sposobie ogrzewania.
z tego co sie orienrtowalam to koszty ogrzewania piecem akumulacyjnym jest porownywalne albo odrobinę tansze od ogrzewania gazem plynnym. a inwestycje poczatkowe nizsze. Ale to tylko wiedza teoretyczna.

Centralne ogrzewanie piecem akumulacyjnym??Na jakiej zasadzie??
Z tego co czytałem na ten temat,a także z autopsji,to jest tak że w każdym pokoju masz grzejnik akumulacyjny i każdy stanowi odrębny punkt grzewczy.Czy inwetycje są nizsze to nie wiem,bo dobry grzejnik z rozładowaniem dynamicznym,też kosztuje.Z tego co pamiętam to były wymieniane dwie marki,które nie mają problemu z hałasem,co do reszty to róznie bywa.
Ja myśle ze tobie chodzi o normalne c.o. ogrzewane piecem elektrycznym,który pozniej wymienisz sobie na gazowy ewentualnie mozesz do tego dołożyć bufor ciepła,czyli zbiornik akumulacyjny.Ale tu na forum odradzano mi takie rozwiazanie z tego wzgledu że w systemach ogrzewanych piecem elektrycznym,nie ma na tyle dużej nadwyzki ciepła,którą można akumulować.Wydatek faktycznie niższy,bo piec tańszy.

pozdrawiam

PiotrKw
15-10-2007, 00:09
Jestem użytkownikiem pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozladowaniem od kilku lat i nie wyobrażam sobie lepszego żródła ogrzewania. Rozwiązanie to ma szereg zalet.

* wygoda
* nakłady inwestycyjne można rozlożyć w czasie
* czystość
* wysoki komfort cieplny i sterowalność
* ekonomiczność (przy prawidłowo docieplonym budynku)

Jedyny właściwie kłopot jest taki, że zastosowanie pieców wymaga wykonania dedykowanej instalacji elektrycznej. Jest sporo tych kabli.

W razie zainteresowania służę szczegółowymi informacjami.

Jacek1204
15-10-2007, 07:28
Jakiej marki piece uzytkujesz ? Napisz równiez jak masz ocieplony dom : ile w podłogę, ile ściany, ile wełny na poddasze. U nas bedzie domek 130 m2. Planujemy kominek + elektrykę.

IrekS
15-10-2007, 08:14
Do PiotrKw intryguje mnie głośność dmucham. Jak to wygląda w praktyce ? czy są słyszalne ? Czy sterujesz za pomocą pogodówki ? czy masz też piece statyczne np. w holu (jeśli tak, to jakie masz opinie) ? jaki masz projekt domu (jeśli możesz to wrzuć rzuty) i pokaż rozmieszczenie pieców. To chyba tyle ;)
ps
ja myślę o piecach akum. + koza (dla relaksu)

PiotrKw
15-10-2007, 21:03
Witam

Posiadam piece Dimplex (obecnie chyba firma należąca do AEG). Rozważając zakup piecy na czoło wysuwały się te dwie firmy. Mimo iż AEG ma lepsze rozwiązania konstrukcyjne (wentylator po całej długości pieca) wybrałem Dimplex z uwagi na ładniejszy wygląd pieców i biały kolor. Piece AEG to taki przyżółcony biały. Choć może jest w tym i trochę racji, gdyż pod wpływem temperatur powłoka może z czasem zółknąć.

Mieszkam w bloku, więc to trochę inny charakter budownictwa niż w Państwa przypadku, ale uważam że raczej działa to na moją niekorzyść. Pod spodem mam nie ogrzewany lokal użytkowy, udalo mi się w wylewce upchnąć jedynie 1 cm styropianu w kuchni i łazience. W pozostałych pomieszczewniach izoluje mnie parkiet. Ściany zewnętrzen ocieplone od dwóch lat 12 cm warstwą styropianu, mury grube 50 cm (2x cegła po 25 cm). Ponieważ miałem znaczną wysokośc pomieszczeń 2.90 cm obniżyłem suchą zabudową o 15 cm, docieplając wełną mineralną, już nie pamiętam dokładnie ale chyba ok. 10 cm.

Częsć sąsiadow niestety nie ogrzewa właściwie pomieszczeń, wiec blok nie jest zrównoważony energetycznie. Do tego dochodzi zimna, nieogrzewana klatka schodowa.

Piece pracują prawie bezgłośnie, w dzień trudno usłyszeń, w nocy słychać delikatny poszum, ale zupełnie nie przeszkadza to w spaniu. Powiedziałbym, że głośniejsze jest przełączanie styczników przy załączaniu i wyłączaniu ładowania rdzenia. Nie obawiał bym się tego.

Na marginesie głośności może taka uwaga, że właśnie ze wzgledu na ten aspekt kupiłem dobre jakościowo piece. Same piece nie są specjalnie skomplikowaną konstrukcją, te polskie, czy inne niemarkowe nie różnią się specjalnie, stosowane są wręcz identyczne wkłady grzejne i izolacje. Różnica jest właśnie w wentylatorach.

W sterowaniu pieców korzystam z sondy pogodowej. W dłuższej perspektywie przynosi to oszczęności a nakłady na sterownik nie są aż takie straszne. Zawsze można kupić jakiś inny, nie firmowany przez producenta.

Kiedyś korzystałem z pieców statycznych, cześć odziedziczyłem wraz z mieszkaniem, resztę dokupiłem. Zrobiłem nową instalację elektryczną podłanczając stare piece do niej. Potem sukcesywnie wymieniałem piece na nowe dynamiczne. Można w ten sposób łatwo rozłożyć koszty w czasie o czym pisałem. Sprzedaż starych pieców nie nastręcza żadnych problemów, poszły na pniu i za cenę wyższą niż tą za którą je nabyłem

Uff. Chyba odpowiedziałem na wszystkie postawione wyżej pytania.

NOTO
16-10-2007, 08:35
Witam
aktualnie korzystam z grzejników akumulacyjnych,które wczesniej rozważałem jako system ogrzewania domu.dzisiaj stwierdzam że to taki sobie system,oczywiscie od razu zaznaczam że korzystam z grzejników z rozładowaniem statycznem,wyposazonymi tylko w system przesłon.Eweidentnie wyczuwa sie przegrzewanie pomieszczenie w ciągu nocy(odczuwamy to oboje z żoną),natomiast popołudniem i wieczorem pomiesczenie jest niedogrzane.Być może aktualnie technologia jest bardziej zaawansowana,ale nie wchodziłbym w to.
pozdrawiam

Proponuję zakup choć jednego z dynamicznym rozładowaniem. Komfort zdecydowanie się poprawi. Statyczny można sprzedać lub przesunąć do innego pomieszczenia - gdzie był np. konwektor.

ewelina_i_marek
16-10-2007, 13:27
Mam u siebie taki system:
1 Łazienka + kuchnia - podłogówka
2. Salon + pokoje dziecinne - piece duo-heat
3. Łazienki - drabinki
4. Pozostałe pomieszczenia konwektory (załączanie tylko w tańszej taryfie - nad ranem i w porze obiadowej)

Na razie ogrzewanie działa na pół gwizdka (ciepło na dworze) ale sprawdza się w 100%. Każdy konwektor ma swój programator, dodatkowo programatory są przy drabinkach i podłogówce. Aku piece mają zadaną temperaturę do utrzymania (22 stopnie). Jedyny kłopot był w rozgryzieniu programatorów. Ale to godzinka łącznie z ustawieniem. Teraz czysto, wygodnie i bezpiecznie. A koszty?
Za cały system zapłaciłem około 9 500,00 złotych. A koszty ogrzewania? Nie wiem. Wiosną napiszę.

Dodam, że będę sobie podpalał kominkiem (ale bez DGP).

NOTO
16-10-2007, 14:06
...
2. Salon + pokoje dziecinne - piece duo-heat


A co to jest ... piec akumulacyjny ?

IrekS
16-10-2007, 14:22
piece duo heat dimplex-a to połączenie pieca statycznego z promiennikiem, czyli lepiej trochę dopłacić do dynamicznego.

PiotrKw
16-10-2007, 20:20
Zdecydowanie podpisuję się pod powyższą opinią IrkaS. To dużo lepsze rozwiązanie.

Natomiast piece konwektorowe uważam, że nie nadają się jako systemowe ogrzewnie pomieszczeń. Przepraszam za wyrażenie ale to taka nowocześniejsza farelka.

NOTO
17-10-2007, 09:02
Natomiast piece konwektorowe uważam, że nie nadają się jako systemowe ogrzewnie pomieszczeń. Przepraszam za wyrażenie ale to taka nowocześniejsza farelka.

Pytanie co rozumiesz pod słowem systemowe.
Np. do łazienki jest to najlepsze rozwiązanie - szczególnie do tej używanej rzadziej.

PiotrKw
17-10-2007, 20:47
Przykład łazienki jest tu rzeczywiście uprawniony.
Z tego pomieszczenia korzysta się intensywnie najczęściej w określonych godzinach rannych i wieczornych i wtedy szybkie nagrzanie i utrzymanie temperatury jest łatwe tego typu grzejnikiem. Można się również pogodzić z pewnym dyskomfortem przy krótkim korzystaniu w ciagu dnia, czy w nocy, kiedy piec nie pracuje i jest chłodniej. Przy okazji należy pamiętać kupując tego typu piec do łazienki o właściwej osłonie przreciwbryzgowej.

W pomieszczeniach, w których przebywamy stale lub nieregularnie i biorąc pod uwagę dwa istotne parametry ogrzewania takie jak komfort i ekonomiczność te piece ich nie spełniają.

NOTO
18-10-2007, 07:46
Jeden z naszych "guru" w zakresie ogrzewania prądem stosuje ogrzewanie konwektorowe. I jest zadowolony :)

Do każdego przypadku trzeba podejść prawie że osobno. Trzeba uwzględnić :
parametry domu, kubaturę ogrzewaną, tryb życia mieszkańców, dostępną moc elektryczną , ilośc pomieszczeń itp.

johny27
18-10-2007, 08:29
ja mam szt pieców AEG z rozładowaniem dynamicznym, do tego pogodówka AEG oraz srerowniki rozładowania pieca Auraton 2000

Piece sprawdzają się rewelacyjnie!

PiotrKw
20-10-2007, 10:28
Jeden z naszych "guru" w zakresie ogrzewania prądem stosuje ogrzewanie konwektorowe. I jest zadowolony :)

Do każdego przypadku trzeba podejść prawie że osobno. Trzeba uwzględnić :
parametry domu, kubaturę ogrzewaną, tryb życia mieszkańców, dostępną moc elektryczną , ilośc pomieszczeń itp.

Oczywiście, że każdemu będzie pasowało co innego i zależy to od wielu czynników.

Niemnmiej można wyróżnić pewne charakterystyczne cechy dla danego typu orzewania elektrycznego i w takim zestawieniu obiektywnych cech sądzę że szala w zakresie całościowego ogrzewania budynków czy pomieszczeń przechyla się w stronę pieców akumulacyjnych o dynamicznym rozładowaniu.

Skłania mnie do tego osobiste doświadczenie z różnymi formami ogrzewania elektrycznego.

amonite
20-10-2007, 11:54
Jestem użytkownikiem pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozladowaniem od kilku lat i nie wyobrażam sobie lepszego żródła ogrzewania. Rozwiązanie to ma szereg zalet.

Jedyny właściwie kłopot jest taki, że zastosowanie pieców wymaga wykonania dedykowanej instalacji elektrycznej. Jest sporo tych kabli.


A jakie są wymagania instalacyjne, jeśli chodzi o takie piece?

Jelu
24-11-2007, 15:10
Witam
decyzja juz zapadla 0bedzie ogrzewanie pradem
dom to Benedykt - 240m2 - w zwiazku z duza powierzchnia licze sie ze sporym wydatkiem na piece elektryczne, ale chce zeby system byl jak najlepszy i wiadomo i jak najbardziej ekonomiczny (gaz i pompa ciepla nie wchodzi w gre)
juz doszedlem do przekonania, ze piece akumulacyjne z dynamicznym rozladowaniem sa lepsze(acz drozsze) od tych statycznych - a niech mi ktos wytlumaczy, czy a jezeli tak to dlaczego douheat dimplexa jest lepszy od klasycznego pieca z dynamicznym rozladowaniem

pozdrawiam