PDA

Zobacz pełną wersję : Sciana jednowarstwowa + gładź + tynk cienkowarst



dododo
12-10-2007, 11:19
Czy na suporeks - sciana jednowarstwowa 36 cm mozna od wewnatrz polozyc bezposrednio gladz gipsowa - cekol, a od zewnatrz tynk cienkowarstwowy 3mm ?

Pustaki sa polozone na klej , nie ma zadnych specjalnych nierownosci ,
co wlasciwie daje polozenie od wewnatrz tynku a na to dopiero gladzi, w koncu tynk gipsowy jak budynek bedzie osiadal i tak popeka,

Na opakowaniu tynku cienkowarst KTB na zewnatrz przeczytalem ze jest przeznaczony do poldlozy mineralnych , betonowych, czy to podloze mineralne to rowniez suporeks? , mozna go klasc 1-3 mm warstwa

Barbossa
12-10-2007, 11:23
nie czytaj co jest na opakowaniu tynku tylko znajdź wytyczne co do tynków jakie powinny być na siporexie

dododo
12-10-2007, 12:15
Witam, rzeczywiście w naszych zeszytach technicznych piszemy o warstwie 10-15 mm tynku zewnętrznego, jednak odnosi się to tylko do naszej zaprawy tynkarskiej. Na rynku istnieje wiele rodzajów tynków, z których większość nadaje się do zastosowania na beton komórkowy. I tak, ścianę YTONG można wykonać zarówno „tradycyjnym” tynkiem cementowo-wapiennym i grubości około 15 mm, ale można również zastosować tylko tynk cienkowarstwowy, np. silikatowy, o grubości kilku milimetrów. Sposób wykonania tynku i jego grubość zależą od zaleceń jego producenta. Ma to również odniesienie do gruntowania, które często jest wymagane, choć czasem wystarczy jedynie zwilżenie powierzchni wodą. Tynk jako warstwa występująca w murze ma oczywiście wpływ na izotermiczność ściany, jednak nie jest to wpływ znaczny.
Pozdrawiam, Xella Polska

znalazlem taka opinie , moze jest ktos kto ma na zwyklym suporeksie tynk cienkowartswowy - myslalem o korniku z KTB, interesuje mnie czy to peka czy nie , czy przeswity sa , w srodku z zastosowaniem gipsu albo gladzi na bazie wapna nie bedzie problemu,

Barbossa
12-10-2007, 15:54
a później płacz, że widać siatkę bloczków
szczególnie po deszczu

Iszin
12-10-2007, 17:41
[quote="dododo"
znalazlem taka opinie , moze jest ktos kto ma na zwyklym suporeksie tynk cienkowartswowy - myslalem o korniku z KTB, interesuje mnie czy to peka czy nie , czy przeswity sa , w srodku z zastosowaniem gipsu albo gladzi na bazie wapna nie bedzie problemu,[/quote]


1.Tynk popęka.
2. Położenie tynku na nieotynkowany mur = masakra :) Myślę ze jak go położysz tak jak planujesz to ludzie będą jeździć pod twój dom robić zdjęcia i wklejać na forum muratora pt. "nigdy tak"

Możesz położyć siatkę z klejem, a później tynk, ale i takie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne, bo przecież tj. nieotynkowana ściana i 3-5 mm nie wyrówna jej. Rozwiązaniem może być wytynkowanie ściany tradycyjnie i położenie na to tynku krzemianowego bezpośrednio lub oklejenie styropianem np. 3 cm itd.


Pozdrawiam

WJS
12-10-2007, 19:28
Na jednowarstową ścianę 36cm połozyłem tynki tradycyjne ( cementowo-wapienne ) od każdej strony muru. Potem przyjdzie elewacja a od wewnątrz gładzie gipsowe. Czy to jest fachowe rozwiązanie ? nie wiem. Fakt , jest faktem ze suporex odmiany 400 jest niesamwicie kruchy - gdybym od tym wiedział wcześniej nie wiem czy bym się zdecydował. Gwóźdż wchodzi ręcznie w mur bez zadnego wysiłku. Wiec wyobraziłem sobie - miękki mur plus delikatne gipsy w środu i minimalna warstwa tynku od zewnątrz. I dlatego otynkowałem . Budynek odrazu wydaje się solidny a w sciany można młotem walić.

Rezi
12-10-2007, 21:07
nie to że znowu się czepiam :lol:


Możesz położyć siatkę z klejem, a później tynk, ale i takie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne,


Rozwiązaniem może być wytynkowanie ściany tradycyjnie i położenie na to tynku krzemianowego bezpośrednio lub oklejenie styropianem np. 3 cm itd. i na styro znowu siatka tynk klej ??
to jeszcze drożej niż pierwsza propozycja ?

może tynk cw+siatka+klej+wyprawa cieńkowarstwowa

Iszin
13-10-2007, 13:11
nie czepiasz sie "relax"




Cytat:
Rozwiązaniem może być wytynkowanie ściany tradycyjnie i położenie na to tynku krzemianowego bezpośrednio lub oklejenie styropianem np. 3 cm itd.
i na styro znowu siatka tynk klej ??
to jeszcze drożej niż pierwsza propozycja ?

może tynk cw+siatka+klej+wyprawa cieńkowarstwowa


pierwsza propozycja to wytynkowanie ściany i położenie bezpośrednio tynku krzemianowego(przy tym wariancie nie ma potrzeba dawać siatki, ale trzeba odczekać z 6 tygodni aż tynk tradycyjny dojdzie do siebie. Druga to ocieplenie styropianem 3 cm.