PDA

Zobacz pełną wersję : Ile ?azienek w domu dla czteroosobowej rodziny?



Redakcja
12-03-2002, 13:56
Jaki jest Waszym zdaniem program minimum, a jaki byłby najkorzystniejszy. Jedna, dwie, trzy...?

yemiołka
12-03-2002, 14:02
minimum:1
standard:2
luksus:3
maksimum:8 :wink:

u nas:2 [na dole prysznic, na poddaszu wanna]

kodi_gdynia
12-03-2002, 14:14
Nasz projekt /nasz rodzina = 2+1 - na razie/ przewiduje jedną łazienkę na dole /łazienka, czyli kabina prysznicowa, wc, umywalka - wszystko na 3m2/ oraz jedną łazienkę na górze /wanna, itp. na 12m2 ze skosami/.
Uważam, że dla czterech osób 2 łazienki to minimum i maksimum. Zupełnie nie rozumiem osób, które budują kilka łazienek - mówiąc iż to dla gości. Ile z nas mieszka bądź mieszkało w bloku. Jedna łazienka i każdy sobie radził - mało tego często jeszcze wszystko połączone z WC.
Tak więc 2 łazienki z WC powinno wytarczyć na bezkolizyjne korzystanie z WC i wanny czy prysznica.
Pozdrawiam

Alicjanka
12-03-2002, 14:16
Zakładając że dzieci rosną a my wchodzimy w inne standardy, to minimum jest dwie łazienki, a jeśli wejście do jednej znajduje się wyłącznie w sypialni rodziców, to nawet trzy, ale to jeszcze przyszłość.


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2002-03-12 14:16 ]</font>

EM
12-03-2002, 14:42
Minimum to chyba jasne w XXI wieku. :smile:
A najkorzystniejsze: ja zdecydowałem się na 1 i 1/2 tj jedno średniej wielkości pomieszczenie (7m kw) z wanną itp i WC z prysznicem tylko.
To jest mój kompromis pomiędzy ceną a wygodą.

W amerykańskim poradniku dla budujących znalazłem jako jedno z pierwszych przykazań dotyczacych wyboru projektu porade o treści: limit the size of the master bath. Uznałem ja za słuszna i zastosowałem. Zobaczymy jak będzie w praktyce ale po doświadczeniach blokowych sądzę, że sobie poradzimy.

Majka
12-03-2002, 15:17
Na parterze, które teraz wykańczamy jest duża łazienka z wanną, kibelkiem, bidetem i umywalką - jest do niej blisko z każego pokoju sypialnego. Przy salonie /lub jak ktoś woli - pokoju dziennym/ osobny wc z umywalką. Na poddaszu będzie w przyszłości druga łazienka z prysznicem, wc i umywalką. Jest to minimum dla naszej rodziny i planowanych gości.

Alicjanka
12-03-2002, 15:48
Rozumiem że jesteśmy zaproszeni? :smile:

Agnicha1704
12-03-2002, 16:34
:lol:
My mamy 1 łazienkę na parterze - za to ma ona 11 m2 - a co jak szaleć to szaleć. A tak poważnie to od zawsze marzyliśmy o dużej łazience (teraz mamy 1,5 m2). na poddaszu jest przewidzane miejsce na drugą łazienkę - w razie gdyby kiedyś zrobiło się w tej jednej ciasnawo (ze względu na jednorazową ilość użytkowników a nie powierzchnię :grin: ), ale góra to w ogóle jest w strefie przyszłości - bo chwilowo poddasze (chwilowo, czyli jakieś 10-15 lat) będzie spłniało rolę składu na graty (a swoją drogą jakie mogą być graty w nowym domu gdy jeszcze nic się nie ma? :lol: )
pozdrowienia
Agnicha

Rafter
12-03-2002, 17:14
Ja mam dużą łazienkę 11,5 m2 (narożna wanna, kabina 100x100, bidet, kibelek i pojedyncza umywalka z dużym blatem).
Druga łazienka jest zmniejszona do roli gościnnej (z kibelkiem i umywalką).
Kąpiele można zaplanować, ale jak człowieka przyprze :grin: to nie ma czasu na myślenie stąd drugi kibelek.
A maksimum? Zależy tylko od poczucia snobizmu, zaspokojenia własnego poczucia dumy i zasobności portfela.
W domu do 250 metrów powinna być jedna główna i jedna mała łazienka.
Wszystko ponad to zbytek.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-12 17:16 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-12 21:49 ]</font>

Majka
12-03-2002, 17:26
Alicjanko, to "się rozumie samo przez się". Zaproszenie obowiazuje nie tylko w stosunku do używania łazienki ale także jak to Frankai nazwał "wypicia krzynki piwa" :razz:

Frankai
12-03-2002, 17:31
Nie wyłamię się - nieduża (3,5m2) łazienka na parterze z prysznicem i większa na poddaszu (12m2) z wanną i bidetem. Na parterze inwetorów chyba zwykle ogranicza powierzchnia, bo inaczej wychodzi zbyt duże piętro. Na poddaszu z kolei nieraz trzeba się napocić by ustawić wszystkie elementy i nie nabijać guzów, a wanna wydaje mi się odrobinę niższa od prysznica :wink: Nie zapominajmy też, że nie można zrezygnować z jednego lub drugiego na dole. Zawsze może się zdarzyć, że albo trzeba będzie zaopiekować się rodzicami na starość, albo sami możemy złamać nogę i w obu przypadkach bieganie po schodzach nie jest przyjemnością, a łóżko rozłożyć gdzieś tam na parterze się da, np. w gabinecie, albo ostatecznie kanapa w salonie.

Herne
13-03-2002, 09:15
U nas są tradycyjnie dwie lazienki - mniejsza na parterze (4.7 m2) z prysznicem i odkurzaczem centralnym, za to napiętrze pralnię 5 m2 oraz łazienkę 12 m2 - razem z sauną. W sumie taka łazienka kąpielowa. Niestety, jak na razie, tylko w projekcie.. :grin:.

13-03-2002, 09:28
Mysle,ze 2 wystarczą. I wlasnie na dole przydałaby sie wanna. Bo jak dzieci sie kapie, na ogol w porze kolacji, to ma sie je na oku, a tak, trzeba ich pilnowac na gorze...
To moze dwie wanny i dwa prysznice?
Nie lubie za duzych lazienek.

kaKa
13-03-2002, 09:43
U mnie bedzie na pietrze wc+kabina duszowa + maszyna do prania, okolo 4m2, a na gorze lazienka 11.5 m2 - wanna, kabina, WC.
Na parterze robie wc+kabina , bo mam zamiar nie wykanczac poddasza jeszcze z 5 lat, wiec gdzies sie trzeba bedzie umyc.
Czesc

architektura_murator
13-03-2002, 13:56
No dobrze, ale jeśli docelowo dwie łazienki, to jak przebiega podział własności - jedna łazienka rodzinna, a druga dla gości (czytaj nieużywana), czy jedna dla nas a druga dla dzieci?
I drugi problem: gdzie stoi pralka? W łazience rodzinnej? W łazience dla gości? Kogo ubrać w tę pralkę i nad kim zawiesić suszącą się bieliznę? A może wyprowadzacie pranie w jakieś inne miejsce?

Frankai
13-03-2002, 14:08
Łazienka na dole pełni raczej rolę toalety (szczególnie dla gości "dziennych"). Na parterze prysznic, bo czasem może przyjść nam ochota na zmycie potu w lecie, więc po co się "drapać na górę". Wanna jako kąpiel relaksacyjna blisko sypialni. Goście "nocujący" mają prawo do obydwu łazienek wg uznania, ale szczoteczki i ręczniki dla nich wstawimy do łazienki bliżej ich sypialni. Pralka, kosz na brudną bieliznę i sznurki to nie ozdoba, a łazienka jest jednym z droższych pomieszczeń w domu. Wobec tego pranie won do pomieszczenia gospodarczego.

yemiołka
13-03-2002, 14:29
podobnie jak dzieci, "wszystkie łazienki są nasze" = każdy korzysta z nich do woli, łącznie z gośćmi.
pralka w łazience na dole, za przesuwnymi drzwiami.
a suszenie - w lecie na ogrodzie, a w zimie przy kominku - godzina i po bólu, nic się tygodniami nie kisi w pom. gosp.

Alicjanka
13-03-2002, 14:31
Ja mam dom bez poddasza użytkowego i dwie łazienki. Na początku zakładałm że większa jest dla rodziców a mniejsza (z prysznicem i jedną umywalką) dla dzieci. Patrząc na mieszkającego sąsiada widzę, że wszyscy używają mniejszej łazienki, a większa zostaje dla tego kto będzie później w kolejce.
Ja napewno chę mieć pierwszeństwo do jednej z dwóch umywalek w dużej łazience, a z resztą niech się dzieje wola nieba! Goście raczej korzystaliby z mniejszej łazienki, bo bliżej na "salony". A na pralkę i suszarnię mam pomieszczenie gospodarcze. :smile:

Majka
13-03-2002, 14:37
A niby dlaczego pralka ma stać w łazience??? To są nawyki mieszkania w bloku. W projektach domów indywidualnych jest na pralnię przeznaczone osobne pomieszczenie / w każdym razie w tych co my braliśmy pod uwagę/, suszarnia na poddaszu lub w ogrzewanej piwnicy. Łazienka dla gości u nas będzie na poddaszu, tam gdzie maja być dla nich pokoje. A będzie napewno przez nas również uzywana / ma posiadać prysznic/. Majka

Luśka
13-03-2002, 18:53
Planujemy 2 łazienki - jedna na dole (koło naszej sypialni) z wanną, prysznicem i umywalką etc. oraz kibelek z umywalką (gościnny). Na górze druga łazienka z prysznicem i 2 umywalkami dla synów. Rodzinka 2+2

14-03-2002, 02:20
Witam
Narazie nie buduję własnego domu, ale myślę o tym.
I choć jak dotychczas ma to postać marzeń, to dziwię się
"starym" forumowiczom, że planują czy już budują jakieś
"łazienki dla gości". Budujecie dla siebie - goście - przecież
od święta - poradzą sobie. Nie jest to, mam nadzieję, przejaw egoizmu z mojej strony, tylko kalkulacja kosztów.
Inna rzecz to domy wielopokoleniowe, ale chyba mało kto takich
myśli

Pozdrowienia
anonimowy

Frankai
14-03-2002, 07:05
To jak to z blokadą Anonimowych? Powyższa wypowiedź mi wcale nie przeszkadza, ale chyba są jakieś dziury w systemie.

Rafter
14-03-2002, 08:21
Co to za problem?
Dom budujemy dla siebie, a goście nocując raz na jakiś czas nie zdemoloują mi chyba głównej łazienki.
Więc u mnie nie będzie podziału: domowa i gościnna

Agnicha1704
14-03-2002, 08:56
Frankai - przyglądnij się - ten anonimowy jest zarejestrowany jako anonimowy - spryciarz jeden.
Anonimy nierejestrowane były przez duże "A", a ten jest przez małe "a" - tak się zarejestrował :smile:
spostrzegawcza jestem, nie? :grin:
pozdrowionka
Agnicha

pitbull
14-03-2002, 09:05
Agnicha zatrwazasz mnie :smile:
Lazienki - kazda na jednej kondygnacji w zaleznosci ile kondygnacji ma budynek.

Frankai
14-03-2002, 09:12
Agnicha - jesteś THE BEŚCIACZKA

architektura_murator
14-03-2002, 13:06
Łazienka tak zwana gościnna wcale nie jest wymyślona tylko dla gości

architektura_murator
14-03-2002, 13:13
Gościnna - nie gościnna, chodzi o małą łazienkę na parterze, która bardzo się przydaje, zwłaszcza osobie, która w domu nie tylko sypia, ale na przykład wychowuje dzieci. Po to, żeby nie musiała wspinać się po schodach za każdym razem, kiedy chce... umyć ręce.
Ale co szanowne Forum sądzi o rozdzieleniu mycia rodziców od mycia dzieci? Czy nikogo nie kusi zamiast jednej dużej rodzinnej zrobić dwie mniejsze łazienki, z których jedna będzie tylko dla dużych?

Frankai
14-03-2002, 13:20
To forum Muratora, a nie Stylowego Wnętrza - nie stać nas na osobne łazienki. Zresztą po co? Mamy budować domy dostępne, czyli nie za duże. Osobna łazienka dla dzieci to już luksus.
A dlaczego mają mieć osobną łazienkę? Seks pod prysznicem lub w wannie - fajna rzecz, ale da się to robić tak, żeby nie przeszkadzać dzieciom. Albo żeby one nie przeszkadzały nam :wink:

Alanta
14-03-2002, 13:23
Poza tym wolę, zeby dzieci uczyły się anatomii od rodziców... :grin:

dziuba
14-03-2002, 13:43
Jeszcze się nie buduję, ale mam pewne wyobrażenia co do mojego
(mam nadzieję) przyszłego domku. Uważam, że trzy łazienki są tak akurat. Na dole jedna, mała wc+kabina, góra dwie. Jedna z wejściem tylko od sypialni bez drzwi (oczywiście wc oddzielone), a druga dla dzieci (hmm...). Tyle moich wizji.
Pozdrawiam

yemiołka
14-03-2002, 13:45
ee, to jest sztuczne naciąganie dyskusji.
można się zastanawiać nad ilością łazienek, ale nad typem ich użytkowników?!
dom jest dla wszystkich, po co jakieś TABU pomieszczeń.
łazienki dla dzieci, dla gości, te dla niebieskookich, a te dla jasnowłosych... :eek:
nie wyobrażam sobie, że mówię swoim gościom [przyjaciołom w końcu, a nie wrogom]: tu Wam nie wolno wchodzić, to jest moja łazienka, MOJA, MÓJ SKARB!!!!! [kto oglądał "Władcę Pierścieni", ten wie, jakim tonem to mówię :smile:]

piano
14-03-2002, 14:24
Robię idealnie tak samo jak "dziuba" (200 m2, użytkowe poddasze)

dziuba
14-03-2002, 14:49
Piano - ja niestety jeszcze nie robię. Po prostu marzę sobie...
A taką łazienkę chcę mieć tylko dla siebie, nikt mi nie będzie zaglądać do szafek itp. A znam takich...
Bardzo podoba mi się pomysł wolnego przejścia z sypialni do łazienki i jeszcze dużo okien... No i znowu uciekam myślami z pracy....

Agnicha1704
14-03-2002, 15:13
Tak Yemiołka - właściwie to usłyszałam jak powiedziałaś - Mój skarb - my trreasure (specjalnie przez dwa "r" bo tak mówił Gollum) chi, chi
Pitbull - dwie kondygnacje - dwie łazienki - jesteś na parterze - nie musisz biegnąć na górę, jesteś na górze - nie musisz zbiegać na dół - czyż to nie wygodne.
Łazienka jest jedna nad drugą więc rury idą równiutko wzyż :grin:
to chyba dobry pomysł?
A swoją drogą na górze w łazience chyba zrobię saunę i to będzie MÓJ SKARB!!!!!!

Frankai
14-03-2002, 15:21
Agnicha - teraz już nie chodzi o 2 łazienki, bo to jest logiczne, a o osobną dla rodziców. W takim wypadku masz 2 łazienki z PEŁNYM programem.

I poroszę nie straszcie mnie Władcą (na kolejne części nie idę). Do straszenia wystarczy Yemiołka ze swoimi 3 mordkami z jednej wypowiedzi.

dziuba
14-03-2002, 15:31
MÓJ SKARB obecnie jest wnęką w przedpokoju...

Agnicha1704
14-03-2002, 15:33
Frankai - ja pisałam jeszcze do poprzednich wiadomości - cóż zrobię, że w międzyczasie zmieniliscie wątek.
A co do filmu - to mój mąż po zakończonym seansie powiedział:
"i co? to już koniec? Trzy godziny w kinie i film się jeszcze nie skończył? Kiedyż on się pozbędzie tego pierścienia?"
Myślałam, że umrę ze śmiechu.
Ale film podobał mi się pomimo, że nie jestem zwolennikiem fantastyki - przeczytałam dwa kolejne tomy, a kolejne części oglądnę na video.

A co do łazienek, to my będziemy mieć rodzinną wedle zasady:
"homo sum et nil humanum, ame elienum ese puto" - nie wiem czy na pewno tak się to pisze - czyli nic co ludzkie nie jest mi obce. :grin:

yemiołka
14-03-2002, 15:33
On 2002-03-14 15:21, Frankai wrote:
Do straszenia wystarczy Yemiołka ze swoimi 3 mordkami z jednej wypowiedzi.


ale ło co chodzi??? :eek:

EM
14-03-2002, 15:37
Hominis sum, et nihil humanum a me alienum esse puto. Tłumaczenie OK

Frankai
14-03-2002, 15:48
Yemiołka, Agnicha - ucieka nam wątek, więc kulturalnie chodźmy do naszego kącika i nie śmiećmy tutaj. Pa.

Agnicha1704
14-03-2002, 16:05
ok - ale musze powiedziec: dzięki EM - jesteś wielki - zapomniałam jak się to pisze a chciałam popisać się znajomością łaciny literackiej zapamiętanej w liceum :wink:

Luśka
14-03-2002, 20:30
Nie chcę się wtrącać, ale tak naprawde to Homo sum, humani nil a me alienum puto (Terencjusz). No i Homo homini lepper est!

Agnicha1704
15-03-2002, 11:19
lepper? a może Leper? :lol:

architektura_murator
15-03-2002, 11:30
Frankai, posłuchaj, co do nas piszą. Jeden z domów modelowych Muratora o nieskromnej nazwie "Doskonały", został okropnie skrytykowany przez naszego czytelnika między innymi za łazienki: " Czy w układzie trzech sypialni wystarczająca jest jedna wspólna łazienka z toaletą ???" - tu rząd znaków pytających i wykrzykników. Czyli, że dla niego jedna na poddaszu jest absolutnie niewystarczająca. A chodzi o nieduży dom dla czterech osób.
My tu sobie gadu gadu a dzieci rosną... przyjdzie czas, kiedy to my im zaczniemy przeszkadzać w łazience.

architektura_murator
15-03-2002, 11:39
Frankai, posłuchaj, co do nas piszą. Jeden z domów modelowych Muratora o nieskromnej nazwie "Doskonały", został okropnie skrytykowany przez naszego czytelnika między innymi za łazienki: " Czy w układzie trzech sypialni wystarczająca jest jedna wspólna łazienka z toaletą ???" - tu rząd znaków pytających i wykrzykników. Czyli, że dla niego jedna na poddaszu jest absolutnie niewystarczająca. A chodzi o nieduży dom dla czterech osób.
Ja się boję, że my tu sobie gadu gadu a dzieci rosną... Niedługo wykopią mnie ze wspólnej łazienki.

Majka
15-03-2002, 11:44
Ciekawe. dwa takie same posty, rózniące sie ostatnim zdaniem.:O

Alicjanka
15-03-2002, 12:05
A propo's domów z poddaszem użytkowym, to wybierając projekt nie znalazłam takiego, który byłby moim zdaniem funkcjonalny. Dlatego, że większość projektów ma trzy sypialnie na górze (czyli rodzice śpią koło dzieci) i jedną łazienkę, a na dole jest druga łazienka. Tak więc nad ranem ktoś musi biec na dół żeby się umyć. Idealnie moim zdanie byłoby gdyby na górze były tylko sypialnie dla dzieci i jedna łazienka, a na dole reszta z sypialnią i wygodną łazienką dla rodziców. Rozumiem, że gdyby miało być tak jak ja bym chciała, to dom musiałby być rozłożysty na dole a mały na górze. Dlatego zostałam przy samym parterze i dwóch łazienkach. Pzdr, A.

architektura_murator
15-03-2002, 12:19
Wiedziałam, że mi się dostanie. Wydawało mi się, że wiadomość nie została wysłana i dlatego ją powtórzyłam, oczywiście niedokładnie. Teraz mnie starzy Frumowicze zjedzą...Smacznego

viteek
17-03-2002, 04:42
WG. MNIE 2 i 1/2. tj lazienka rodzicow osobno przy sypialni,bez dostepu dla dzieci-druga dzieci i ewentualnych gosci,i jeszcze ubikacja ,w czesci dziennej domu.

lullabysta
17-03-2002, 08:43
Cześć
Ja też jestem tego samego zdania co Viteek.
pzdrw
Artur

krzychol
04-04-2002, 21:24
Mój program to łazienka x 3, dwie na piętrze ogólnodostępne z korytarza,w domyśle nasza oraz córek, ale z odmiennym wyposażeniem i jedna na parterze. Nie wyobrażam sobie, jak oprowadzam gości po domu i mówię "a oto trzecia łazienka, przepraszam ale nie zdążyłem pościelić".

Antolka
08-04-2002, 18:14
W domu dla czteroosobowej rodziny zaprojektowałabym trzy łazienki - wersja wygodna, ale minimum to dwie łazienki.

mirzaw
21-04-2002, 12:42
A ja mam (będe miał we wrześniu jak skończą) dwie łazienki. Jedna na piętrze o pow. 12 m2 (wanna, dwie umywaliki, muszla itp.) a na praterze druga o powierzchni 6 m2 w niej prysznic, umywalka, i muszla) na parterze blisko wejścia po to by dzieci jak przyjdą z dworu po 5 godzinach szaleństwa od razu trafiły do "myjni" a nie brudziły całego mieszkania.
Mirzaw

Opaves
04-05-2002, 00:15
Dodam moje 3 grosze: domek będzie niewielki (Agat f-my Archeton), w planie jest małe WC na parterze 2,7 m2, wejdzie mała kabina prysznicowa i umywalka, i większa łazienka na piętrze (ok. 8m2, z wanną, tu też pewnie pójdzie pralka bo w kotłowni nie zmieści się...). Teraz mieszkam w bloku, mamy co prawda 2 łazienki (w jednej prysznic w drugiej wanna), ale o 'blokowych' rozmiarach czyli po ok. 3m2 każda. Łazienka osobno dla dzieci lub gości? Hmmm dla mnie nieosiągalny luksus :smile:

bienio
28-05-2002, 21:48
Dlugo szukalam projektu ktory by mi odpowiadal,i znalazlam jedna lazienka(5 m2 ) na dole z prysznicem i WC i dwie na poddaszu.Jedna dostepna tylko z sypialni,druga dla dzieci obok ich pokoi,za lazienka jest jeszcze nieduze pomieszczenie na pralke i potrzebnie rzeczy do sprzatania i suszenia bielizy(oczywiscie tylko wtedy gdy pada). Mysle ze 3 lazienki dla 4 osob sa w sam raz.Teraz mieszkamy w bloku z jedna malenka lazienka i juz jest horror najgorszy gdy wszyscy chca skorzystac z WC,wiecej lazienek jest to luksus ponad miare(ciekawe kto bedzie sprzatal te trzy?)

tomgor
05-06-2002, 17:07
Zdecydowanie 2 lub 3 łazienki.
Ja będę miał 2 łazienki na "górze": Jedna przy sypialni (prysznic, wc, umywalka) a druga ogólnodostępna dla dzieci i gości (prysznic, wc, wanna, umywalka, sauna, część do ćwiczeń). I 1 łazienkę na "dole" (kibelek, umywalka i ewentualnie prysznic)
Dla mnie jest to rozwiązanie: standardowy luksus.

Karolina
06-06-2002, 16:14
U nas są w projekcie trzy łazienki. Jedna mała na dole z prysznicem i dwie na górze. Ponieważ będziemy mieć prawie stałych gości u siebie (moją mamę lub/i teściową), więc dwie łazienki na górze (część nocna) wydają się niezbędne, nikt nie będzie ganiał z przyborami toaletowymi na dół. Łazienka na dole będzie raczej ubikacją (prysznic instalujemy tak na wszelki wypadek). Łazienka przy sypialni (bardzo malutka) bedzie dla mnie i męża, druga - większa dla dzieci, naszych mam i częstych, w naszym przypadku, gosci.

Danajot
11-06-2002, 13:47
Jestem za rozwiązaniem Pittbula - ile kondygnacji , tyle łazienek. Ja mam jedną na parterze, druga właśnie powstaje na adaptowanym poddaszu.Goście u mnie bedą zawsze na parterze, wyszłam z założenia, że góra jest tylko dla domowników, to strefa intymna - dwie sypialnie, mały salonik i łazienka, wszystko jasne,ciepłe ,przytulne, żadnego łażenia w buciorach.
Dół jest u mnie tzw.częścią dzienną - kuchnia z jadalnią, salon z wyjściem na taras i ogród, pokój gościnny i łazienka. Domek jest mały-150 m kw. Wg mnie funkcjonalnie. W ubiegłym roku byłam na parapetówie u rodziny. Wybudowali dom z takimi jakimiś półpoziomami. 1 poziom-2 pok.+ łazienka, 2 poziom-salon + kuchnia z jadalnią, 3 poziom-3 sypialnie+łazienka. Wg mnie niezbyt dobre rozwiązanie jesli chodzi o usytuowanie łazienek - z salonu, w którym toczy się całe dzienne życie trzeba biegać po schodach do kibelka. Po kilku drinkach - może być niebezpiecznie.

14-06-2002, 16:49
Na razie mamy maly domek wiec lazienki sa tylko dwie: jedna z pelnym wypasem dla nas, druga dla gosci z wyposazeniem podstawowym. Dzieci, dzieki Bogu nie mamy.
Mysle jednak, ze dla osob posiadajacych przynajmniej jedno dziecko trzecia lazienka staje sie niezbedna.
A ze koszty: coz, decydujac sie na budowe domu za kilkaset tysiecy zlotych warto przemyslec wydanie kilkunastu wiecej aby kazdemu bylo wygodnie.

ewa
20-06-2002, 11:12
W naszym projekcie były trzy łązienki w tym jedna według mnie zupełnie nie przydatna. Ale po kolei. Na parterze mamy wyraźny podział na część dzienną (gościnną) i nocną (całkowicie prywatną) z dwiema sypialniami. W części dziennej w projekcie było WC z prysznicem. Tylko po co? Przecież goście nie będą przychodzić do nas i w miedzyczasie brać prysznic. W związku z tym zostało tylko wc z małym zlewem - według mnie wc "dla gości" jest niezbędne jeśli nie chcemy, żeby wchodzili w butach do części "prywatnej" (raz że wykładziny a poza tym widok bielizny suszącej się na grzejniku nie należy do atrakcji wieczoru). Dzięki zmniejszeniu jednej łazienki zyskaliśmy więcej miejsca w drugiej. Na cele prywatne mamy więc sporą łazienkę z prysznicem i wanną. Wanna raczej ze względu na przyszłe dzieci bo my wolimy prysznic. Prywatna łazienka jest o tyle wygodna, że nawet gdy w domu będą goście będzie można paradować sobie między łazienką a sypialniami w szlafroku nie narażając się na przypadkowe spotkanie.
No a poddasze to inna sprawa. Tam nie ma podziału na część dzienną i nocną. W planie jest antresola i 2 sypialnie. Ale uważam, że tam wystarczy tylko jedna łazienka i to tylko z prysznicem. Jak ktoś z domowników będzie chciał poleniuchować w wannie to zejdzie na dół. A druga łązienka jest niezbędna w domu w którym kilka osób wstaje w tym samym czasie i oczywiście wszyscy na raz muszą się wykąpać i umyć zęby :smile:

finiszant
03-07-2002, 10:20
99% projektów zakłada umieszczenie na parterze domu z użytkowym poddaszem jedynie małej łazieneczki z prysznicem i ubikacją. Wiem, że dzieje się tak by zaoszczędzić miejsca na "salony" i zepchnąć pomieszczenia o funkcji gospodarczej na poddasze. Moim zdaniem jest to nieporozumienie. Pomieszczenia gospodarcze powinny być usytuowane obok lub w pobliżu kuchni, a duża łazienka z wanną ładnie zaaranżowana może z powodzeniem taką funkcję pełnić. Przecież pralka, miejsce do suszenia bielizny mogą znajdować się za ścianką lub nawet w osobnym, niedużym pomieszczeniu. Tak zorganizowana przestrzeń gospodarcza ułatwi niejednej rodzinie nieprzyjemne ale konieczne czynności porządkowe. Do tego zawsze brakuje miejsca na odkurzacz i inne sprzęty, więc nie bójmy się pomieszczenia gospodarczego i śmiało łączmy je z łazienką.
Pozdrawiam
Finiszant

finiszant
03-07-2002, 10:50
99% projektów zakłada umieszczenie na parterze domu z użytkowym poddaszem jedynie małej łazieneczki z prysznicem i ubikacją. Wiem, że dzieje się tak by zaoszczędzić miejsca na "salony" i zepchnąć pomieszczenia o funkcji gospodarczej na poddasze. Moim zdaniem jest to nieporozumienie. Pomieszczenia gospodarcze powinny być usytuowane obok lub w pobliżu kuchni, a duża łazienka z wanną ładnie zaaranżowana może z powodzeniem taką funkcję pełnić. Przecież pralka, miejsce do suszenia bielizny mogą znajdować się za ścianką lub nawet w osobnym, niedużym pomieszczeniu. Tak zorganizowana przestrzeń gospodarcza ułatwi niejednej rodzinie nieprzyjemne ale konieczne czynności porządkowe. Do tego zawsze brakuje miejsca na odkurzacz i inne sprzęty, więc nie bójmy się pomieszczenia gospodarczego i śmiało łączmy je z łazienką.
Pozdrawiam
Finiszant