PDA

Zobacz pełną wersję : Strop monolityczny "stropodach" zamiast gipskarton



fato
14-10-2007, 16:52
Witam mam pytanko w związku ze zmianą stropu na monolityczny "stropodach". jak powinienem dać ocieplenie wełną mineralną bo nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Przy gipskartonach daje się normalnie po wykonaniu dachu a tu chyba już nie bardzo :D

Pawel78
14-10-2007, 17:10
nie za bardzo rozumiem jak zamieniles strop na stropodach. To co masz teraz plaski dach?

fato
14-10-2007, 18:33
nie za bardzo rozumiem jak zamieniles strop na stropodach. To co masz teraz plaski dach?


haha bardzo śmieszne. Dach jest dwu spadowy z dwoma lukarniami natomiast jeśli zrobię na poddaszu zamiast g-k strop monolityczny to nie bardzo wiem jak to ocieplić wełną mineralną. Ps. skosy na poddaszu też się wykonuje "lane".

ardziu
14-10-2007, 18:38
jak masz lane - ocieplasz od zewnątrz, tak jak ściany ...

fato
14-10-2007, 18:59
jak masz lane - ocieplasz od zewnątrz, tak jak ściany ...

No tak ,ale co po kolei krok po kroku :

1.strop
2.folia paroprzepuszczalna "membrana"
3. wełna mineralna
4.kontrłata
5 blachodachówka


Tak czy może jakoś inaczej proszę o fachową radę i do czego w tym przpadku mocować wełnę.

Lenart
15-10-2007, 08:12
robię tak samo - tzn za tydzień będę wylewał
zastanawiam się czy dawać wełnę czy jednak styropian.
Wełne daje się właśnie w karton gipsach- dobrze można wpasować
- rozprężna w krokwiach, wygłuszająca, ale problem z wilgocią - trzeba
dobre przewietrzenie.
Przy wylewanym - styropian - problem wyciszenia odpada, wpasowanie to nie problem, odpada problem intensywnej wentylacji.

Inne za i przeciw ?

A propos kolejności z wełną
1. strop
2. folia nieprzepuszczalna - paroizolacyjna (odcięcie od wilgoci ze stropu i
wnętrza domu)
3. wełna, krokwie
4. 2 cm min. pustki wentylacyjnej
5. folia paroprzepuszczalna
6. łaty, kontrłaty

fato
15-10-2007, 19:57
A propos kolejności z wełną
1. strop
2. folia nieprzepuszczalna - paroizolacyjna (odcięcie od wilgoci ze stropu i
wnętrza domu)
3. wełna, krokwie
4. 2 cm min. pustki wentylacyjnej
5. folia paroprzepuszczalna
6. łaty, kontrłaty[/quote]


Dzięki Ci Lenart za odpowiedź.

Piotr_M
24-01-2009, 13:45
A propos kolejności z wełną
1. strop
2. folia nieprzepuszczalna - paroizolacyjna (odcięcie od wilgoci ze stropu i
wnętrza domu)
3. wełna, krokwie
4. 2 cm min. pustki wentylacyjnej
5. folia paroprzepuszczalna
6. łaty, kontrłaty


Dzięki Ci Lenart za odpowiedź.[/quote]

Mam podobną zagwostkę (i taki sam strop):
czy folia paroizolacyjna jest położona na skosie czy też do czegoś przymocowana i w jaki sposób? I czy ocieplenie jest również położone pod krokwie czy tylko między krokwiami?

Pawel78
24-01-2009, 21:31
Mimo dużej wyobraźni nie za bardzo wiem o co wam wszystkim chodzi.
Rozumiem,że zamiast krokwi robicie wylewany "stropodach"(za cholerę nie wiem po co bo to duże koszty a i obciążenia ogromne)
Dobrze rozumiem wasze posty? Kilka osób myli trochę pojęcia budowlane i stąd moje niezrozumienie tematu i pytania. A chcę pomóc.

24-01-2009, 21:50
Mimo dużej wyobraźni nie za bardzo wiem o co wam wszystkim chodzi.
Rozumiem,że zamiast krokwi robicie wylewany "stropodach"(za cholerę nie wiem po co bo to duże koszty a i obciążenia ogromne) ...
nie zamiast
strop nad poddaszem robi sie zelbetowy a nad nim normalna więźba
koszty duże ? :o za wygode sie płaci, a gipskarton przeciez tez w sklepie darmo nie dają i nikt darmo go nie połozy ...
ciężar ogromny ? przeciez własciciel go nie trzyma na ramionach - tylko lezy na murze ...

nie przesadzajmy ani z kosztami ani z ciezarem /owszem sa tacy którzy robia takie stropy drogo i o sporej masie ale przeciez nie kazdy musi ich nasladowac ...
jak ktos chce tanio - wystarczy poprosic projektanta o minimalny strop .../

bogus33
24-01-2009, 23:24
witam!

ja mam taki "skośny" strop zamiast gk. kolejność w moim przypadku jest następująca:
-styropian
-siatka
-klej
-więźba, pokrycie blachodachówką

z tym że kolejność wykonania była inna:
strop
więźba
docieplenie
łacenie
nadbitka
pokrycie dachowe

Docieplenie styropianem zmieściło się pod krokwie, jak będzie za mało to między krokwie zawsze mogę wsunąć wełnę albo styropian. jednak sądzę że to wystarczy.

fato
25-01-2009, 09:19
Ja natomiast zrobiłem tak:
- strop monolityczny
- krokwie
- wełna w poprzek 5cm
- wełna pomiędzy krokwie 15cm
- membrana wysoko paroprzepuszczalna
- łaty i kontrłaty
- docelowe pokrycie dachu

I jak do tej pory wszystko w najlepszym porządku.

Pozdrawiam

greatbuilder
26-07-2015, 11:09
Widzę, że temat statożytny, ale zanim założe nowy wątek, spróbuję się podłączyć.

Pytanie mam odnosnie tego lanego stropu ze skosami. W projekcie (robiony na zamówienie) mam własnie taki, ale słowem nie ma wspomniane o żadnych wzmocnieniach ścianki kolankowej. I właśnie to mnie nurtuje, czy te wzmocnienia są potrzebne czy nie? Czy taki strop monolityczny pracuje rozpychająco na ścianki zewnętrze - kolankowe: wysokość 4 pustaki + podniesienie na wieńcu do 1,30m.

Czy kombinowac wzmocnienia ścianki kolankowej czy nie? Jestem na etapie szalowania stropu nad parterem i przy kładzeniu zbrojenia będę musiał mieć już decyzję podjętą.

szaryb
02-08-2015, 14:20
Mam doprojektowany wylewany (dom z uż. podd.). Mój ma 8,5 x 10, dach dwuspadowy (po długości budynku) - czyli prostokąt,. jeden wykusz .. no właściwie wykusz na dole zlikwidowany - czyli została taka lukarna na piętrze po wykuszu.
Uwaga, mam znikomą (jedna 135cm) ilość ścian nośnych wewnątrz + 3 słupy (no i podciągi), tak samo poddasze - jedna duża przestrzeń (brak okien dachowych).
Projekt (800) został wykonany pod moje propozycje (co prawda zdalnie, ale trochę zeskanowanych planów wysłałem + opisy zmian).
Oryginalnie mam/miałem: strop parteru - monolit + wieniec (25x25), ścianka kolankowa 50 cm, wieniec s.kolankowej (25x25), po drodze kilka słupków ale tylko dwa 25x25 cm (pod wiązary), i gdzieś 6 szt. takich cienkich 10x25 (max. co 2 metry), wieniec (25x25) także po ścianach szczytowych.
Po zmianach kolankowa na 3 BK (75 cm) + wieniec 25x25 w który wchodzi ukosem zbrojenie stropu (strop 10cm, zbrojony fi 8 i fi 6).
Słupki zostały bardzo wzmocnione, na ścianie z oknami i wykuszem mam ich 6 szt (25x25), na ścianie północnej (pełna, brak okien) - 8 szt (co ~140cm). Słupki składają się z 2x po 5szt fi 12 (5 od zewnetrznej i 5 od wewnętrznej) , strzemiona co 15, Druty w kształcie litery "L" dołem wchodzący w zbrojenie plyty stropu. Wieńca oryginalnego na sćianach szczytowych mam nie wylewać - bo przecież ten strop będzie opierał się o ściany szczytowe (na także nich wylany).
Dach poprzednio był podparty wiązarem i 3 słupkami (trafiającymi w podstawą w te słupy co podtrzymują strop parteru), po zmianach
skorupa jest "samonośna" + na skorupie oparte są (na śrubach) płatwie (konstrukcja dachu doznała dużego uproszczenia).
ps. strop mam 14, i nie wiem czemu nie zapytasz tego co projektował - chyba masz łatwo do niego zadzwonić?

Frankai
03-08-2015, 05:40
słowem nie ma wspomniane o żadnych wzmocnieniach ścianki kolankowej. I właśnie to mnie nurtuje, czy te wzmocnienia są potrzebne czy nie? [...] kolankowe: wysokość 4 pustaki + podniesienie na wieńcu do 1,30m.

Czy kombinowac wzmocnienia ścianki kolankowej czy nie?
Nie do końca rozumiem czy masz wieniec na ściankach kolankowych czy nie. Do tego nic nie piszesz, czy dach podparty płatwiami. "Studiowałem" te kwestie ponad 10 lat temu, ale generalnie dach krokwiowo-jętkowy musi być oparty na wieńcu. W stropie lub dodatkowym. W przypadku jeżeli są płatwie - ścianki kolankowe muszą być z cegły pełnej w proporcjach 1:2 - np. 25 cm szeroka, to do 50cm wysoka. W zależności od tego jaki mas typ dachu - poczytaj jak powinny być zrobione wzmocnienia. Ja bazowałem na dodatku Muratora pt. "Dachy".

Frankai
03-08-2015, 05:55
ps. i nie wiem czemu nie zapytasz tego co projektował - chyba masz łatwo do niego zadzwonić?
Ja Ci odpowiem czemu nie powinien tego robić, bez zapoznania się z tematem:
1. Gość odbije pytaniem: "A czemu pan pyta?" I co odpowiedzieć?
2. Bo nie należy być sędzią we własnej sprawie.
3. Bo jak dach zwali się komuś na głowę, to będzie to głowa greatbuilder'a, a nie konstruktora, architekta czy wykonawcy.
4. Bo są architekci którzy kopiują (kto nie kopiuje przy pracy z dokumentami) fragmenty projektów, nie zastanawiając się czasem, że ten dach nie pasuje do tej konstrukcji domu. I to nie jest moja opinia, tylko ludzi, którzy się zetknęli z takimi niedopasowani, że włos im się jeżył na głowie!
5. Może trafi na osobę ambitną i życzliwą, która się przyjrzy ponownie. Większość ma mało czasu, raczej uważa, że się nie myli i bywa zmęczona pytaniami laików. W takim wypadku nie przyłoży się do odpowiedzi. Trzeba mieć dobre podstawy do dyskusji, żeby ożywić drugą stronę.

Mi się dach rozjechał, choć architekt dał go zaprojektować konstruktorowi, kierownik był raczej od dobrych rad i pomocy, niż z rzeczywistą wiedzą, a cieśle wykryli tylko część błędu. Konstruktor uznał błąd dopiero jak mu wytknąłem wszystkie błędy. W dodatku jego obliczenia zawierały błędy, za które zostałby oblany na egzaminie. Sprawdziła mi je osoba... z tego forum, która pracuje na uczelni.

szaryb
03-08-2015, 18:17
--

greatbuilder
25-08-2015, 08:50
Mam doprojektowany wylewany (dom z uż. podd.). Mój ma 8,5 x 10, dach dwuspadowy (po długości budynku) - czyli prostokąt,. jeden wykusz .. no właściwie wykusz na dole zlikwidowany - czyli została taka lukarna na piętrze po wykuszu.
Uwaga, mam znikomą (jedna 135cm) ilość ścian nośnych wewnątrz + 3 słupy (no i podciągi), tak samo poddasze - jedna duża przestrzeń (brak okien dachowych).
Projekt (800) został wykonany pod moje propozycje (co prawda zdalnie, ale trochę zeskanowanych planów wysłałem + opisy zmian).
Oryginalnie mam/miałem: strop parteru - monolit + wieniec (25x25), ścianka kolankowa 50 cm, wieniec s.kolankowej (25x25), po drodze kilka słupków ale tylko dwa 25x25 cm (pod wiązary), i gdzieś 6 szt. takich cienkich 10x25 (max. co 2 metry), wieniec (25x25) także po ścianach szczytowych.
Po zmianach kolankowa na 3 BK (75 cm) + wieniec 25x25 w który wchodzi ukosem zbrojenie stropu (strop 10cm, zbrojony fi 8 i fi 6).
Słupki zostały bardzo wzmocnione, na ścianie z oknami i wykuszem mam ich 6 szt (25x25), na ścianie północnej (pełna, brak okien) - 8 szt (co ~140cm). Słupki składają się z 2x po 5szt fi 12 (5 od zewnetrznej i 5 od wewnętrznej) , strzemiona co 15, Druty w kształcie litery "L" dołem wchodzący w zbrojenie plyty stropu. Wieńca oryginalnego na sćianach szczytowych mam nie wylewać - bo przecież ten strop będzie opierał się o ściany szczytowe (na także nich wylany).
Dach poprzednio był podparty wiązarem i 3 słupkami (trafiającymi w podstawą w te słupy co podtrzymują strop parteru), po zmianach
skorupa jest "samonośna" + na skorupie oparte są (na śrubach) płatwie (konstrukcja dachu doznała dużego uproszczenia).
ps. strop mam 14, i nie wiem czemu nie zapytasz tego co projektował - chyba masz łatwo do niego zadzwonić?

Dzięki za piękny opis twojej sytuacji.
Wygląda na to, że po zmianie na strop lany wzmocnienia ścianki kolankowej się powiększyły. Być może to dlatego, że została podwyższona. Ja zgodnie z twoją radą oczywiście udałem się z moim pytaniem do konstruktora. Powiedział że taki lany strop jest jak klapa/czapka i tylko działa pionowo w dół, dlatego zadne wzmocnienia ścianki kolankowej nie są potrzebne. Trochę nie rozumiem jaki dokłądnie masz ten strop. W tekscie piszesz tak: (strop 10cm, zbrojony fi 8 i fi 6) a w ps. że strop 14cm. Jak na 14cm to zbrojenie fi8 i fi6 wydaje mi sie dość słabe.
Ja w projekcie mam grubość stropu skosowego 13cm, zbrojone 2-kierunkowo fi12. Może to czyni z mojego stropu "klapę", która nie działa rozpychająco na ścianki kolankowe?


Nie do końca rozumiem czy masz wieniec na ściankach kolankowych czy nie. Do tego nic nie piszesz, czy dach podparty płatwiami. "Studiowałem" te kwestie ponad 10 lat temu, ale generalnie dach krokwiowo-jętkowy musi być oparty na wieńcu. W stropie lub dodatkowym. W przypadku jeżeli są płatwie - ścianki kolankowe muszą być z cegły pełnej w proporcjach 1:2 - np. 25 cm szeroka, to do 50cm wysoka. W zależności od tego jaki mas typ dachu - poczytaj jak powinny być zrobione wzmocnienia. Ja bazowałem na dodatku Muratora pt. "Dachy".

Oczywiście że mam wieniec na ściance kolankowej 4xfi12. Na ściankach jakby szczytowych wieniec ten wspina się skosem do góry aż osiągnie poziom "sufitu" i znowu przechodzi w poziomy.
Dach na tym stropie to już jest bardzo prosta konstrukcja. Dwuspadowy. Murłata na wieńcu oraz płatwie pośrednie leżące na stropie. Krokwie bez jętek opare w dwóch miejscach: na murłacie i płatwii pośredniej. Z udziwnień jest 1 jaskółka oraz 2 naczółki.

Jeszcze o samej ściance kolankowej. Jest z pustaka Wienergerger 30 P+W (na zaprawe tradycyjną cementowo-wapienną gdzieś pomiędzy M5 a M10) na 4 warstwy = 1m. Niestety nie spełnia to warunku: pełna w proporcji 1:2, ale nie bardzo czuję czy mam się tym przejmować