PDA

Zobacz pełną wersję : drenaż opaskowy



matam
14-10-2007, 17:24
Witam

Na naszej dzialce poziom wod gruntowych jest okolo 90 cm pod powierzchnia gruntu (wg badan geologicznych robionych na wiosne). Robiac obecnie wykopy fundamentowe na 1 m była woda. Czy jest sens robienia drenazu opaskowego jezeli dom bedzie bez podpiwniczenia i wyniesiony ponad 30 cm nad poziomem gruntu ??

adam_mk
14-10-2007, 17:33
Jaki masz teren?
Glina? Piachy?
Izolacje przeciwwilgociowe wykonano solidnie?
Jest gdzie tę wodę odprowadzać?
Zawsze na 90cm czy czasem? Skąd wiesz?

Mało danych, ale jeżeli ten, kto projektował, to wiedział na jaki teren, to zrobił co trzeba. Zalecił drenaż? - Rób.
Jeżeli nie - to może masz wybór.
Czasem drenowanie potrafi zaszkodzić!
Adam M.

matam
14-10-2007, 17:39
Jaki masz teren?
Glina? Piachy?
Izolacje przeciwwilgociowe wykonano solidnie?
Jest gdzie tę wodę odprowadzać?
Zawsze na 90cm czy czasem? Skąd wiesz?

Mało danych, ale jeżeli ten, kto projektował, to wiedział na jaki teren, to zrobił co trzeba. Zalecił drenaż? - Rób.
Jeżeli nie - to może masz wybór.
Czasem drenowanie potrafi zaszkodzić!
Adam M.
Ziemia to piasek, stan wod w maju to 90 cm obecnie okolo 1m.
Przeciwwodne izolacje dopiero beda wykonywane i mam nadzieje ze wykonawca sie przylozy, obecnie woda w wykopie doprowadzila do malej erozji brzegow wykopu i jutro bedzie wylewany chudy beton a dopiero na to wlasciwa lawa fundametowa. Oczywiscie najpierw wybiora piasek ktory zalega.
Jak mam teraz rozkopany teren wokol dzialki to sie zastanawiam czy robic drenaz. W projekcie tylko narysowano mi drenaz niestety nie opisano go !!. Konstruktor i architekt wiedzieli o takim stanie wod gruntowych.

daggulka
14-10-2007, 18:34
Jeśli masz gdzie wodę z drenażu odprowadzić to zrób..... ja też mam wodę na metrze i drenaż zrobiłam mimo tego iż nie było go w projekcie.
Jakieś ogromne koszty to nie są-robiliśmy z mężem sami więc żadna filozofia( u mnie np. poszło 7 ton grubego żwiru i jakieś 60m rury drenarskiej - geowłókniną nie owijałam)....drenaż działa, ślicznie odbiera wodę spod fundamentów....a ja śpię spokojnie :wink: :D ....tym bardziej , że nie robiliśmy izolacji pionowej fundamentów.

Pozdrawiam, smoczyca

beton44
14-10-2007, 18:39
Jeśli masz gdzie wodę z drenażu odprowadzić to zrób..... ja też mam wodę na metrze i drenaż zrobiłam mimo tego iż nie było go w projekcie.
Jakieś ogromne koszty to nie są-robiliśmy z mężem sami więc żadna filozofia( u mnie np. poszło 7 ton grubego żwiru i jakieś 60m rury drenarskiej - geowłókniną nie owijałam)....drenaż działa, ślicznie odbiera wodę spod fundamentów....a ja śpię spokojnie :wink: :D ....tym bardziej , że nie robiliśmy izolacji pionowej fundamentów.

Pozdrawiam, smoczyca

ja bym nie spał spokojnie :o

daggulka
14-10-2007, 18:44
beton44 - uzasadnij :roll: ....bo nie wiem dlaczego byś nie spał spokojnie :roll:

pozdrawiam, smoczyca

daggulka
14-10-2007, 19:14
Beton44 - nie uzasadniaj.... wiem oczywiście o co Ci chodzi....możnaby o tym elaborat napisać :wink: .... nie izolowaliśmy z wielu powodów ...kiedyś też nie izolowali i domy stoją :wink: . No i mamy taki a nie inny grunt.... mijałoby się to z celem.

Pozdrawiam, smoczyca.

beton44
14-10-2007, 19:16
drenaż bardzo ładnie odbiera wodę SPOD fundamentów...

woda sobie ciurka

zabiera powolutku grunt...

pod domem powstaje dziura


dom w nią wpada :o


takie sobie ogólne uzasadnienie

daggulka
14-10-2007, 19:24
nie , nie ....nie spod fundamentów... źle się wyraziłam, sorki :wink:

fundament mamy monolit głęboki na prawie 2 metry (nieźle nas szarpnęło- jak se pomyślę :wink: :roll: )....wybieraliśmy spod ław cały grunt bo mamy torfy :roll: ... drenaż jest na głębokości jakieś 40-50cm ...a grunt to u nas iły z torfami .... tam woda po prostu płynie rzeką.... żadna izolacja pionowa nie zapewni ochrony przeciwwilgociowej (widziałam co się dzieje u sąsiada pod folią kubełkową :roll: )...dlatego zdecydowałąm się na drenaż, on ma służyć tylko do tego, żeby odprowadzać wodę np. deszczową od górnej części fundamentu żeby nie było wilgoci

pozdrawiam, smoczyca

adam_mk
14-10-2007, 20:35
Konkluzja po raz kolejny jest taka:
Nie ma dwóch identycznych przypadków.
Są od takich przypadków specjaliści.
Czasem należy a czasem się nie powinno się czegoś robić przy identycznych objawach.

Takie problemy da się rozwiązać.
Problemem nie jest, czy drenować - tylko jak się do sprawy zabrać. Jak dokonać oceny sytuacji.
Potem będzie łatwiej...
Adam M.

urszulak
14-10-2007, 20:40
matam,a kto W am będzie robił drenaż?Macie jakąś ekipę,czy ekipa od stanu surowego?Podaj ,proszę jakieś namiary.

matam
14-10-2007, 20:51
Dzieki za odpowiedzi

Jutro po rozmowie podjemiemy decyzje. Chcialem posluchac glosu doswiadczonych forumowiczow.
Moj wykonawca za bardzo nie kwapi sie do tej pracy, ale jutro umowilismy sie na rozmowe i ustalimy.
Na naszym terenie tych co pytalem to nie robili, jedynie dali dobra izolacje przeciwwodna. I ja sie sklaniam ku takiej decyzji ze zostane przy dobrej izolacji przeciwwodnej.

adam_mk
14-10-2007, 21:40
Ale na razie stawiasz budę....
Tak by wychodziło....
A grzać też będziesz musiał.....
A pod nogami masz nieprzebrane składy ciepła (niskotemperaturowego wprawdzie...)
Może i drenaż i GWC wodny1?
A może od razu DZ do PC?
Jeżeli jest spad, to da się wymusić bardzo dynamiczny transport tego ciepełka....a przy okazji to nie pozwolisz na podniesienie się poziomu wody podziemnej powyżej hydroizolacji budy...
Jest o czym pomyśleć...
Teraz, bo potem może być już trudniej zrobić to, co dziś jest proste...
Adam M.