PDA

Zobacz pełną wersję : LING-25 (małe FAQ dla pieców z podajnikiem)



cm812
14-10-2007, 23:21
Witam,

Jak w temacie małe FAQ by sie przydało i to nie tylko dla posiadaczy Lingów ale wszystkich początkujących w walce z tymi piecami. Chodzi mi o to, aby ktoś kto kupił piec na eko-groszek mógł na wstępie zrozumieć działanie pieca a co za tym idzie jak juz kupi węgiel (a będzie on inny od poprzedniego) to obserwując zachowanie pieca mógł go ustawić optymalnie.

Coś o mojej kotłowni i ogólnie:
Dom "wczesny Gierek" stropodach nie ruszony, ściany docieplone, nowe okna do ogrzania 3 poziomy (2 + piwnica) ciepła woda - w sumie przykład jak u większości. Kotłownia: Ling-25, zbiornik CWU 140l + pompka, zawór czterodrożny oraz pompka CO. Wszystko podpięte wg. schematu z instrukcji pieca. Pierwszej zimy spalanie b. różne ale już kolejna była bardziej kontrolowana - spalanie w w.wymienionych warunkach to zasobnik na 7-8 dni i ponad szuflada popiołu - pył + trochę spieków. W okresie letnim to jeden zasobnik na ponad miesiąc użytkowania - wszystko na węglu "Julian"
Na obecną zimę do wyboru miałem tylko "Bobrek" o teoretycznie lepszych właściwościach i "Chwałowice" - wybrałem "Bobrka".
Zamieszałem w ustawieniach tak, że wszystko fajnie ale szlaka (duże spieki) oraz pełno pyłu - po otwarciu drzwiczek aż się wysypuje.

To tak na wstępie.
Problem jaki u mnie występuje poza tym kiepskim spalaniem bogatego węgla to pompka CO, zauważyłem że chodzi cały czas lub b. często. Praca pompy CWU jest bez zarzutu - gdy temp. spadnie poniżej zadanej włącza się i po osiagnięciu celu zostaje wyłaczona, z kolei ta od CO gania sobie na okrągło - a powinna chyba trochę odpuścić!!! Na piecu 60C na zaworze 4-drogowym poz. 3 na termometrze na zasilaniu temp. 40C kaloryferki ciapłe w mieszkaniu 21C. Powiedzcie kiedy ta pompa powinna przestać sie kręcić bo tej oszczędności to nie uraczę??!!

Teraz coś o FAQ:

raczej wiadomo, że dla początkującego "palacza" próby ustawienia pieca to "ruchy na ślepo" stąd propozycja aby utworzyć podstawowe FAQ odnośnie głównych symptomów pozwalających na "dostrojenie" naszych pieców.

1. ogień
- dobrze - gdy jest koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki
- koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży
- czerwony dymiący ogień zaś jest oznaką, że dopływ powietrza jest za mały

2. powietrze
- za dużo - wypalony krater w retorcie, dołek który mówi nam o zbyt dużym nawiewie co prowadzi do wychłodzenia i obniżenia sprawności
- za mało powietrza z kolei prowadzi do nie dopalenia węgla i zadymienia kotłowni

3. popiół
- zależy w szczególności od parametrów węgla - to po prostu trzeba dostroić - powinien sie palić na retorcie i w postaci pyłu opadać do popielnika
- gdy szlakuje - prawdopodobnie za dużo powietrza i zbyt mały posuw

4. ustawienia
- każdy ma swoje ale prawdopodobnie takie na początek to temperatura pieca 60C
- czas podawania w stosunku do postoju to 1:3, niektórzy jeszcze zamykaja to w 60s - sezon zimowy
- w okresie letnim stosunek 1:4

Jeśłi podałem jakieś zależności błędnie - PROSZĘ POPRAWIĆ!!!

Nie jestem specem w temacie i o pozostałych parametrach (ich wpływie na pracę pieca) nie chciałbym sie wypowiadać/wymądrzać prosząc Was o uzupełnienie i podzielenie sie swoimi obserwacjami tak aby innym nowym użytkownikom zaoszczędzić trudu i pieniędzy.

ps. posiadam sterownik GECO G-403-P02 i z tego co czytałem oraz pisałem do firmy nie ma on dedykowanego sterownika pokojowego czy pogodowego a nawiasem mówiąc firma wypuściła kilka wadliwych co zresztą wymieniają na gwarancji.

jak widzicie nowy węgliel nowe kłopoty z ustawieniami pieca

Pozdrawiam i czekam na pomoc, wsparcie dla nowicjuszy!!!

pozdr

adass
15-10-2007, 08:41
Problem jaki u mnie występuje poza tym kiepskim spalaniem bogatego węgla to pompka CO, zauważyłem że chodzi cały czas lub b. często. Praca pompy CWU jest bez zarzutu - gdy temp. spadnie poniżej zadanej włącza się i po osiagnięciu celu zostaje wyłaczona, z kolei ta od CO gania sobie na okrągło - a powinna chyba trochę odpuścić!!! Na piecu 60C na zaworze 4-drogowym poz. 3 na termometrze na zasilaniu temp. 40C kaloryferki ciapłe w mieszkaniu 21C. Powiedzcie kiedy ta pompa powinna przestać sie kręcić bo tej oszczędności to nie uraczę??!!

.........


ps. posiadam sterownik GECO G-403-P02 i z tego co czytałem oraz pisałem do firmy nie ma on dedykowanego sterownika pokojowego czy pogodowego a nawiasem mówiąc firma wypuściła kilka wadliwych co zresztą wymieniają na gwarancji.



Witaj.
Zaczne od tylu czyli Geco.
W ostatniej wersji instrukcji do Geco czyli nr.14 zalecaja podlaczenie pokojowki Eurostera 2005.
U mnie ta pokojowka goni zanim Geco napisal o niej w instrukcjii i jest ok.

A teraz pompa.Musisz poszukac w necie serwisowki do sterownika Geco i tam pod ktoryms parametrem sa ustawienia zalaczania pompy.Mozesz zmieniac w przedziale 25-40 stopni.
Drugi parametr to ten od zalacznia pompki w czasie blokady sterownika.Fabrycznie ustawiona jest 1minuta wiec chozii prawie na okraglo.Ja u siebie zmienilem na 20min.

pozdro

cm812
15-10-2007, 10:44
Witam,

Wracając do ustawień to w servisowych wraz z nadejściem lata zmieniłem tylko parametr "d2" odnoszący się do temperatury załączenia pompy na 75C z zadanego na zimę 40C. Takie rozwiązanie wreszcie "uciszyło" mi pompę CO co mnie najbardziej denerwowało (kasa) a dodatkowo dało zabezpieczenie przed wzrostem temp. w piecu - po osiągnięciu 75C pompa rozrzuciła by ciepło po mieszkaniu. Zawór 4-drogowy został z tej racji uchylony na "3". Przez lato pracowała tylko pompa CWU i to tak jak powinna, temp na piecu 60C na pompie CWU 47C i gdy ta tylko spadła załączała się pompa w małym obiegu i podgrzewała bojler - piec załączał się sporadycznie w ciągu dnia.

Co zrobić tylko z tą pompą CO, która cały czas goni wodę w kaloryferach??? Załącza mi się jak w okresie zimowym już od 40C a piec ma 60C czyli chula sobie na okrągło. Tak teoretycznie powinna rozgonić wodę po kaloryferach do zadanej temp. (u mnie to 60C na piecu "3" na 4-drogowym daje ok. 36C na wyjściu zasilania) w mieszkaniu ok 20-21C i dać sobie luz. Woda się schłodzi , wróci do pieca ten obniży swoją temp o 2C załączy się i znowu zadziała pompka. Wydaje mi sie, że w zimie nie pracowała ona stale i na wyświetlaczu pojawiała się tylko temp. wody w piecu - bez kresek informujących o pracy którejś z pomp.

@adass - o który parametr chodzi bo to może było by jakieś rozwiązanie tylko nie wiem gdzie to ustawić? Wynika tu, że kiedy piec osiągnie żądaną temp. to przechodząc w stan "uśpienia" pompka kręcić się będzie co np. 20 minut - może to jest wyjście???

oto moje paramtery servisowe:

c0 - 00
c1 - 00
c2 - 05
c3 - 40
c4 - 01
c5 - 00
c6 - 02
d0 - 45
d1 - 80
d2 - 40 (zima) 75 (lato)
d3 - 02
d4 - 47 (woda w bojlerze)

pozostajemi temat spieków i szlakowania na retorcie oraz pełno kurzu/popiołu z niby super węgla "Bobrek" o wręcz "doskonałych" parametrach - tak nawiasem mówiąc to chyba nie warto brać tego z wyższą kalorycznościa bo podobno te spieki mogą powstawać właśnie dla tego - tylko jeszcze jak z nimi ew. walczyć???

instrukcja servisowa:
http://www.klimosz.pl/instrukcje/instrukcja_G-403-P02.pdf

pozdr

cm812
15-10-2007, 21:54
Dzisiaj zmieniłem ustawienia na:
u0 - 60C
u1 - 8s
u2 - 28s
u3 - 20min
u4 - 28s

i zobaczymy do jutra czy nadal węgiel będzie się sklejał albo na retorcie pozostaje twardy jak skała popiół lub czarnawa szlaka - ciężko to rozbić. Dodatkowo po spaleniu ponad połowy zasobnika wywaliłem dziś pełną szuflę różnorakiego popiołu od pyłku poprzez szlaczkę/żużel skończywszy na popiole twardym jak skała!!!

Znalazłem też taki ciekawy sposób na pompę CO bo standardowo to ona zatrzymuje się tylko po obniżeniu o 4C od temp. zadanej, która w tym okresie jest 40C - czyli mając na piecu 60C raczej się nie zatrzyna. Ale ...
Przyjmując jej histezę na 4C (taka jest w rzeczywistości) można ustawić ją na 63C. Obserwując cykl pieca wiadomo, że po rozpaleniu do temp zadanej przechodzi on w stan podtrzymania i temp. sobie na nim powoli rośnie, a jak jest pompa wyłączona to na bank. Piec osiąga temp. 63C włącza się pompka i leci na kaloryfery, piec sie schładza dochodzi do temp 59C i wyłącza się pompka przez co powoli opada temperatura do 58C (histeza 2C) co włącza piec, ten bez pompki sie powinien znacznie szybciej nagrzać dochodzi do 60C, potem powoli temp. rośnie dochodzi do 63C załącza się pompka CWU itd...
Ciekawe jak to będzie działać i czy ma większy sens - zobaczymy!!!

pozdr i pomyślcie nad tym moim popiołem (niby) oraz odnieście się do tego FAQ dla początkujących ;)

pozdr

adass
16-10-2007, 00:46
parametr od pompki to c5.
masz ustawione 0 czyli w trakcie trwania blokady pompka sie nie wlaczy.
o zalaczaniu pompki decyduje pokojowka ! nie piec
skoro chodzi to znaczy ze cos jest zle podpiete

cm812
16-10-2007, 08:33
@adass dzięki za trwanie i pomoc w temacie ;)

Poprawka do ustawień to:
c1- 01
a jeśli chodzi o c5 to jest on nieaktywny kiedy brak jest pokojówki, dopiero jej podłączenie jest równoznaczne z przestawieniem parametru c5
Ja mam sam piec więc tylko na nim mogę robić doświadczenia a z tego co widać z instrukcji to ta pompka CO to chyba faktycznie działa na okrągło (niby powinna).
Co do pokojówki to znajomy instalator twierdzi, że nie mają one większego sensu no chyba, że podpięte były by przez siłownik do zaworu 3- lub 4- drożnego i dopiero puszczanie lub odcinanie przepływu na kaloryfery dało by żądany efekt - tylko, że pompka śmiga i tak cały czas ;(

1. co do popiołu ma ktoś jakieś pomysły???
2. jakie masz ustawienia???

pozdr

adass
16-10-2007, 10:33
podpiecie pokojowki w moim przypadku.....grzanie ok.380m...ograniczylo zuzycie wegla o 50%.
wiem ze zima byla lagodna ale u mnie piec tak czy inaczej idzie 8 miesiecy

co do popiolu i ustawien.
nie ma gotowej recepty.musisz sam znalesc ustawienia
ja mam u0-56 (podobno malo a wali mnie to,mnie wystarcza :wink: )
u1-10
u2-26
u3-15 (u mnie jest to przedmuch)
u4-8 (a tu podtrzymanie.mozna dac wiecej ale wydluzenie tego czasu powoduje u mnie dluzsze dochodzenie do zadanej temperatury i wieksze zuzycie wegla)

kaczorek.
16-10-2007, 11:31
"mała" dygresja
jak rozmawiałem z producentami kotlow w niektórych serwisach sugerowali
aby sterownik pokojowy sterował bezposrednio pompami c.o. tzn
nie był podpiety bezposrednio do pieca chociaz jest taka mozliwosć.

zobaczymy jak się to sprawdzi w praktyce i jaki bedzie miało wpływ na zuzycie eko grocha u mnie :-? (narazie kocioł jeszcze nie pracowal )
zrobie maly test miesiac tak, i miesiac tak :)

cm812
16-10-2007, 13:15
To jak właściwie działa ten sterownik pokojowy? Co na nim można ustawić i czym steruje? Z tego co się słyszy, może być podpięty do samego sterownika i wtedy steruje ... właśnie czym? albo bezpośrednio do pompy i tu raczej jest sprawa jasna załącza ją lub wyłącza.

50% oszczędności na węglu to ogromna oszczędność - gratulacje!!!
co spowodowało taki procent? i jaki to sterownik oraz w jakim piecu?

W sumie to wyobrażam sobie, że sterownik działa na pompę CO i tak jak ja mogę ustawić na piecu: lato (dając d2 na 75) wtedy pompka nie działa czyli nie grzeją kaloryfery a cała energia pieca z małymi stratami jest wykorzystana do obsługi CWU i to u mnie w lecie na całym zasobniku hulało ponad miesiąc;
zima (dając d2 na 40) i pompka pomyka cały czas grzejąc mieszkanie, wcześniej ustawi sie na 4-drogowym żądaną temperaturę i taka być powinna.
Co do regulacji samej temperatury w domku to rozwiązanie ze sterownikiem raczej nie da rezultatów, bo na piecu powinno być ok. 60C a to jak pompka rozgoni po kaloryferach to sauna!!! Stąd dobrym rozwiązaniem było by raczej sterowanie pompką oraz siłownikiem do zaworu 4-drogowego - wtedy mamy prawie pełną władzę nad kotłownią bo i na noc możemy całkiem ograniczyć pracę pieca a przez dzień odpowiednio do pory nagrzać bardziej lub mniej.
Pozostają jeszcze same nastawy podawania i postoju - tego to już chyba na sterowniku nie ruszymy?!?!

pozdr.

jakie to te sterowniki pokojowe czy pogodowe i jakich firm wiodą prym???

kaczorek.
16-10-2007, 13:54
sterownik pokojowy - prawie kazdy dostepny termostat pokojowy z przekaźnikiem beznapięciowym np. jakis model eurostera
jak dzilaja ... na zasadzie "zwory" w przypadku odp temp. w pomieszczeniu "zwora " jest rozwarta obwod w naszym przypadku kotła nie jest załączony i kociołek pracuje w mastawionej temp. minimalnej w momecie kiedy temp w pokoju gdzie jest sterownik spada nasz sterownik zwiera zwore- jezeli podpiety jest bezpośrednio do pieca to kociol zaczyna pracowac podchodzac do zadanej temp + pompa c.o. zaczyna pracowac od odpowiedniej temp.... kaloryfery zaczynaja grzać ->podnosi sie temp w pokoju do zadanej na sterowniku -> sterownik rozłącza "zworke" piec przechodzi w tryb podtrzymania i tak wkoło Macieju

dejfit
16-10-2007, 15:35
bardzo dobry pomysł stworzenia faq dot. pieców na ekogroszek.

próba przebicia się przez te tematy graniczy z cudem(wiem bo próbowałem) różne rzeczy da się przeczytać w tych tematach, generalnie jest chaos.Co jakiś czas pojawiają się nowe posty i zaśmiecają jeszcze bardziej - można tego uniknąć.
Może warto zaangażować parę osób i sukcesywnie rozwijać takie FAQ.A przede wszystkim przykleić żeby było widoczne.

ze swojej strony (na szybko napisane) widziałbym to tak:

1) podstawowe informacje nt. pieców
jak piec działa, czym jest retorta, czym możemy palić w takich piecach, wady, zalety(ew. porównanie do gazowych, olejowych i lub pieców typu komorowego), porównanie żeliwnych i stalowych(tabelka ?? plusy, minusy)

2) producenci(wiem,że jest multum z lokalnymi konstrukcjami włącznie)
można zacząć od tych, które mają już jakąś renomę i są szczególnie popularne: HEF, Kielar, Klimosz, Kostrzewa, Lazar, MCI, ( alfabetycznie)
linki do stron, warianty pieców jakie oferuje producent(np. ekokomfort, ekoperfekt)
linki do instrukcji takich pieców, nowości konstrukcyjne(np. niektóre same się rozpalają.. etc.)

3) stosowane sterowniki (GECO, RecalArt, Estyma...itd)
linki do instrukcji sterowników, opis funkcji..etc

4) jak palić czym palić
tak jak napisał cm812 we wstępie, ustawienia, symptomy złego spalania

4) relacje z kotłowni. :)
relacje użytkowników po zainstalowaniu takiego czy innego pieca.Sam będę montował w przeciągu miesiąca, więc pierwsza już będzie...
Wojtek86 w swoim poście zamieścił opinie SKIERA (http://forum.muratordom.pl/kociol-mci-r-eco-automat-stalo-sie-fotki-opinnie,t79274.htm?highlight=reco%20automat) mniej więcej mogłoby to tak wyglądać,zdjęcia pieca, co się podoba, co irytuje etc.

tyle na szybko,osobiście oferuje pomoc, jeżeli znajdzie się jeszcze kilka osób można z tym ruszyć.Wszelkie koncepcje mile widziane.

cm812
16-10-2007, 21:16
z tym sterownikiem pokojowym to widać nic twórczego ;)

Z opisu @kaczorek. wynika, że czy sterownik jest podpięty do sterownika pieca czy do pompy CO to jego zadanie jest tylko jedno - wyłączyć/włączyć pompę CO!!!
Co daje nam oszczędność w postaci braku pracy w określonym czasie (noc) a praca normalna tylko w określonej(nych) porze. Zmiana temp. kaloryferów jest możliwa dla tych co nie mają wymaganego zaworu cztero lub trzy - drogowego jest możliwa chyba tylko poprzez zwiękaszanie lub zmniejszanie temperatury samego pieca. Dla posiadających ten zawór zmiana odbywa się poprzez regulację mieszania się zasilania z powrotem co daje nam w miarę płynną regulację zachowując stałą określoną temp. pieca.

Reasumując:
ten sterownik to prawdopodobnie można zastąpić zwykłym mechanicznym albo elektronicznym sterownikiem za 30 zeta. Bo przecież wystarczy przeciąć jedną żyłę z zasilania pompki CO podpiąć ją jako wyjście do programatora/sterownika wpiąć go do gniazdka (może być przy piecu, nie trzeba ciągnąc kabli albo bawić się w wifi) ustawić godziny włączania (spoko można w tym mechanicznym chyba co 15min) na różne okresy i ...
pewnie zadziała. Taniej, prościej z własną twórczością - nic tylko oszczędzać!!!

pozdr

ps. węgla, poddusiłem go przysłaniając wentylator tak, że lekko dymi ale płomień jest czysty ciemno-żółty, coś żużluje ale to pewnie wina "przystanków" kiedy żar w okresie postoju powoli zanurza się w retorcie i pewnie węgiel sie tam biedaczek koksuje. Nie ma co ukrywać ustawienia należy przeprowadzać w sezonie zimowym!

adass
17-10-2007, 00:05
nie robcie sobie jaj !
mozna oczywiscie podpiac pokojowke bezposrednio pod pompe.
prawde mowiac to najprostszy sposob na bombe :evil:

dlatego podpina sie pokojowke pod sterownik pieca zeby tej bomby nie zrobic.
sterownik pieca wymusza zalaczenie sie pomki na 30sek co okreslony czas wlasnie po to zeby rozladowac wzrastajaca temp pieca.

cm812
17-10-2007, 08:10
Co racja to racja - wzrost temp. pieca (pech) przy mechanicznie wyłączonej pompie CO mógłby doprowadzić do Wybuchu!!!
Mówiąc o pracy pompy po jej wyłączeniu nie pomyślałem, że przecież w ustawieniach letnich temp. "d2" jest ustawiona właśnie aby zapobiec "wybuchowi" na 75-80C - bo jeśli piec takową osiągnie pompka to rozrzuci po kaloryferach!
Z drugiej strony to jak to jest, że co jakiś czas przez 30s pompka rozrzuca ciepełko po kaloryferach - w lecie tak też jest czy wtedy pogodówkę zastępuje ręczne przejście na "lato" (par. "d2")???

Można podpiąć pokojówkę a jak to jest z pogodówką i ew. czujnikami zew. - sprawdza się to i czy w ogóle działa z takimi piecami???

pozdr

cm812
21-10-2007, 19:47
jeszcze do niedawna w okresie letnim na cały zasobnik węgla wybierałem 1 i 1/2 popiołu z odrobiną kamieni i spieków.
Teraz, nieporozumienie wczoraj załadowałem pelny zbiornik co prawda nie ubyło wiele ale popielnik prawie pełny!!! I czarny zamiast popiołu to w nim same spieki i takie coś a'la węgiel drzewny - czarne kawałki niby węgla niby popioły???
Coś jest nie tak, pomóżta w temacie bo węgiel to parametry ma lepsze niż wcześniejszy Julian a tu widać że większa kalorycznośćBobrka dale mi popalić!!!

czekam na wsparcie ;)

pozdr

Kulin
08-11-2007, 20:26
A czy ktoś myslałe nad założeniem jakiegoś dodatkowego termostatu, który by załączaompkę obiegowa gdy temperatura na piecu wzrośnie ponad ustawioną temperaturę maksymalną - chodzi o odebranie ciepła z pieca gdy zaprzestanie grzac grzejniki, czesto po tym pomka staje i piec sie przegrzewa.

strik5000
09-11-2007, 10:33
W moim piecu jest system awaryjny który po przekroczeniu 75 stopni załącza pompkę bez względu na to w jakim trybie jest piec tzn jeżeli działa na podtrzymaniu i pompka była wyłączona to sterownik po przekroczeniu 75 stopni automatycznie ją włącza po za tym jeżeli dalej by temperatura rosła aż do temp 85 stopni to podajnik dodatkowo zaczyna wydłużać czas podawania węgla
tyle że ja mam piec elektrometa:D

orelek
09-11-2007, 13:02
witam
co do sterownika pokojowego to mam takie pytanko, jeśli układ jest pompowy ale działa również w grawitacji, jest zawór mieszający, zawór różnicowy, to co jesli sterownik pokojowy wyłączy pompę bo osiagnie temperaturę w pomieszczeniu i w tym momencie otwiera sie zawór różnicowy i całe ciepło z pieca idzie i tak na grzejniki, sterownik pokojowy mam możliwośc podpięcia do sterownika pieca. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
Pozdrawiam

Trofik
09-11-2007, 13:06
Może termostaty na grzejnikach? Tylko po co wtedy sterownik pokojowy?

cm812
11-11-2007, 14:28
@Kulin a jakim sposobem pompka Ci się nie wyłącza????

Standardowo w ustawieniach servisowych sterownika GECO jest parametr D2, który mówi nam od jakiej temperatury pompka CO ma się włączać. I tak odpowiednio dla sezonu letniego ta nastawa ma parametr d2=75-80C czyli po uzyskaniu przez piec takiej temperatury pompka się załącza i daje ciepło na kaloryfery, druga nastawa (wg. producenta) to d2=40C w sezonie zimowym. Analogicznie do powyższego pompka miała by się załączyć gdy piec osiągnie temp. 40C - tylko, że prawidłowe ustawienie pieca to ok. 60C (efekt skroplin) czyli pompka zasuwa cały czas bo piec w swojej histezie obniża się o np. 2C czyli wg. przykładu do temp 58c i załacza podajnik, uzyskuje swoje 60C wyłącza się, tylko pompka CO cały czas pracuje.

I to ostatnio mnie zaciekawiło, sam nie wiem do końca czy ta pompka ma się wyłączyć i ew. kiedy?
ale kiedy schodziłem do piwnicy jej wskaźnik na wyświetlaczu cały czas się palił, czego nie można powiedzieć o pompce CWU - ta się pali ale po chwili się wyłącza gdy temp w zbiorniku osiągnie swoje nastawy.

Dlatego spróbowałem takich ustawień, piec nagrzewa się do 60C ale jego temp powoli rośnie min. do 62C (choć pewnie nie zawsze) i wtedy dopiero załącza się pompa CO (d2=62C) piec oddaje ciepło kaloryferom i powoli schładza się do temp 58C wtedy załacza się podajnik i piec pracuje, ale pompa ma swoją histezę 4C czyli przy temp. załączenia się pieca )58C) ona się wyłącza. Czyli piec sam się nagrzewa a w tym czasie pompa nie pracuje!!!

jak jest u Was pompa pracuje na okrągło 24h czy się wyłącza jakoś sama???

pozdr

maxiiim
15-11-2007, 14:57
Witam.
Piec ling combi 23kw, pogodowka, pokojowka i zawor czterodrogowy z silownikiem, ok. 160m i cuw.100l.
Pokojowka podpieta do pieca, w ustawieniach serwisowych jest parametr ktory okresla dla sterownika pokojowego ciagy tryb pracy pompy obiegowej.
Piec pobiera temperature zewnetrzna otoczenia i wody z obiegu za mieszaczem, na podstawie tego i charakterystyki liczy temperature jaka musi byc na piecu i steruje silownikiem mieszacza. Sterownik pokojowy sluzy tylko do ograniczania grzania przy zwartym styku o wartosc procentowa jaka ustawimy w parametrach serwisowych. W parametrach serwisowych okreslamy wplyw sterownika pokojowego na pogodowke i od czorta innych parametrow.
Dla kazdego pieca, instalacji i budynku parametry beda inne i nie ma zadnych uniwersalnych parametrow, chyba ze serwisowy bajer 1:4 i przpal 3tony.
Trzeba posiedziec w kotlowni dojsc samemu, nie jest to takie trudne tylko czasochlonne, pozdrawiam.

cm812
15-11-2007, 20:47
@maxiiim

to podziel sie swoją wiedzą, mamy tego samego producenta no tylko piece inne ;)

jaki masz sterownik i jaką podpiętą pogodówkę??? zaczynam się do tego rozwiązania przymierzać

Wynika, że masz dodatkowo jakiś czujnik temp. powrotu ale z tym siłownikiem to rozsądne i logiczne rozwiązanie - bo to on w żeczywistości podnosi lub obniża nam temp. w mieszkaniu. Zimniej na zewnątrz a chcemy mieć cieplej to dawaj siłownik nam podniesie temp. Wieczorem nie interesi nas ciepełko to i siłownik wróci gdzieś na 1 lub 2 na zaworze.

Tylko, że piec to i tak musimy sami wysterować no chyba, że ten sterownik jest z PID i robi to za nas.

Czekam na te info odnośnie urządzeń ;)

pozdr

maxiiim
16-11-2007, 08:08
Witam.
ling combi klimosza 23kw.
Na piecu jest sterownik RECALART 3000D pogodowy który posiada:
Wejścia
-czujnik temperatury zewnętrznej
-czujnik temperatury pomieszczenia(tu podłączony ARUOTON 2005 pokojowy)
-czujnik temperatury kotła
-czujnik temperatury c.w.u
-czujnik temperatury c.o.
-czujnik temperatury podajnika
Wyjscia
-podajnik paliwa 230V / 1A
-wentylator 230V / 1A
-pompa c.w.u 230V / 1A
-pompa c.o 230V/1A
-mieszacz.
W tej chwili ogrzewam ok.160m (10000Wat grzejniki na parterze zawory otwarte na ful i poddasze 8000W grzejniki zawory na 2 pozycji-zeby tylko krazyla woda) docelowo 18000W i cwu 100l. pierwszy sezon, temperatura w pomieszczeniach ok. 16stopni bo jeszcze nie mieszkamy, nie ma drzwi wewnetrznych i sporo ciepla ucieka gora-nie ocieplony dach, budynek nowy podpiwniczony z poddaszem użytkowym z porothermu 25 i styropian 10.
Piec jak narazie sprawuje sie bez zastrzezen, najtrudniej dobrac parametry a potem to przez tydzien mozna nie wchodzic do kotlowni.
Moje ustawienia po wielu probach:
-przeslona wentylatora otwara na 1/4 (to najtrudniej dobrac)
-czas podawania 10s
-czas postoju 70s
-czas na podtrzymaniu co 10 minut podawanie 15s i praca wentylatora 5s przed podaniem plus 55s po podaniu.
Jes ok. zostaje troche szlaki w popiole ale po tygodniu to wiaderko szlaki osiewam na arfie i do podajnika do ponownego spalenia, działa, sprawdzone, nie ma problemu.
Chetnie odpowiem odnosnie obserwacji calego ustrojstwa i podziele sie informacjami, prosze o info osoby ktore posiadaja takowy piec, jakie macie parametry i doswiadczenia.
Pozdrawiam.

maxiiim
16-11-2007, 09:44
Witam.
Napisze jeszcze odnosnie obserwacji jakich dokonalem.
-Przy rozruchu zimnego pieca, sterownik zamyka silownikiem elektrycznym mieszacz czyli zawor czterodrogowy i najpierw zaczyna grzanie na krotkim obiegu. Na podstawie temperatury zewnetrznej i temperatury wody oraz nastawionej charakterystyki (w moim przypadku nr5 w skali od 1-13 zalezy od strat cieplnych budynku) im wieksza charakterystyka tym szybsza reakcja sterownika i podgrzewanie do wiekszych temperatur. Piec nagrzewa wode w krotkim obiegu do temperatury minimalnej ustawionej w parametrach serwisowych (domyslnie 38stopni-przestawilem na 43stopnie), potem grzeje dalej i tu (ustawiony priorytet cieplej wody c.w.u.) zaczyna podgrzewac c.w.u. ktora jest podlaczona przed mieszaczem, tylko nie wiem czy pompa cwu chodzi caly czas czy zalanczna jest wlasnie wtedy. Piec nagrzewa cwu do temperatury dyzurnej 30 stopni lub gdy sa to godziny komfortu do 50stopni. dopiero potym zaczyna otwierac mieszacz i grzac na grzejniki, pompa c.o. chodzi caly czas niezaleznie od mieszacza. Piec grzeje na podstawie temperatury zewnetrznej,charakterystyki i tem. wody mierzonej z czujnika za mieszaczem, az do momentu gdy na sterowniku pokojowy okaze sie ze dogrzal do zadanej temperatury w pomieszczeniu, wtedy sterownik pokojowy zwiera styki (w parametrach serwisowych mozna ustawic ograniczenie temperatury pokojuwka o ile procent i wplyw pokojowki na sterowanie pogodowe) i piec wie ze na grzejnikach jest wystarczajaca temperatura ale nie przestaje grzac tylko przymyka mieszacz i nagrzewa wode w kotle do roznicy temperatur w parametrach serwisowych, ja ustawilem 18 stopni, czyli minimalna na piecu 43stopnie plus 18 to 61 stopni i dopiero wtedy przechodzi w podtrzymanie, chodzi na podtrzymaniu i sterujac mieszaczem dopuszcza ciepla wode z pieca do obiegu na grzejniki zeby utrzymac temperature pomieszczen, dobiero gdy temp. na piecu spadnie do ok. 43stopni wchodzi w normalny stan pracy i znowu zaczyna pelne grznie. Ja zwiekszalem roznice temperatur na 18 stopni (43min- plus 18 to 61stopni) poniewaz wykorzystuje nadmiar temperatury jako bufor bo piec ma tylko 36litrow pojemnosci, dzieki zwiekszeniu temperatury gornej mieszacz ma wiekszy zapas ciepla i piec wiecej chodzi na podtrzymaniu a mniej jest cykli pelnej pracy ale za to dluzszych.
Mam nadzieje ze w miare po ludzku to wytlumaczylem.
Prosze o spostrzezenia innych uzytkownikow.
Pozdrawiam.

Mario74
16-11-2007, 11:29
Witam
Ja też posiadam Linga 23KW ogrzewam 160 m nieocieplone, stary dom, na grzejnikach nie mam jeszcze termostatów, mam sterownik pokojowy euroster.
Palę w nim już 2 sezon tylko CO.
Z moich doświadczeń wynika że w przypadku mojej instalacji najlepiej piec chodzi na ustawieniach:
u1 = 5
u2 =10
u3 =10
u4 = 5
Czyli krótkie czasy podawania i postoju. W przypadku długich czasów podawania piec wolniej się nagrzewa.
Temperatura ustawiona na piecu to 52 st w chwili obecnej, w pokoju gdzie mam sterownik termometr mi wskazuje 22 st. Podajnik starcza na 4 dni.

Pozdrawiam

ortolin
16-11-2007, 19:30
A ja mam male pytanko :)

Czy ktos ma doswiadczenie z paleniem peletami z Lingu?

qwazar
22-11-2008, 19:00
Szkoda że temat ucichł chyba ze jest w innym miejscu to proszę o wskazanie.

Wracając do tematu posiadam Ling Combi 23KW, termostat pokojowy, zawór czwórdrożny sterowany ręcznie, dom ok 145m2 + bojler na wodę 140l
Ustawienia pieca ma takie:

- podawanie 6s
- przestój 28s
- przedmuch 30min

Generalnie nie jest źle ale ..... piec nie został wypoziomowany i patrząc od przodu pieca węgiel po lewej stronie spada nie dopalony a po prawej boski pył :)

Sterownik pokojowy działa poprawnie włączając lub wyłączając pompę CO.
Problem mam z dogrzaniem wody w bojlerze.Nawet jak ustawię temperaturę wody na maksymalne 56 C pompa CWO wyłącza się przy ok 45-48C.

Czy piec ma zadaną własną temperaturę wody ?..... nie wiem
Od paru dni mam jeszcze jeden problem gdyż piec mimo pełnego załadowanego zbiornika na węgiel daje alarm AL01 "brak węgla lub złe nastawy pieca" ? nie wiem czego szukać lub co zmienić żeby piec się nie wyłączał.

Tyle moich uwag na temat pieca.