PDA

Zobacz pełną wersję : Wymaina instalacji elektrycznej



Brutus
31-07-2003, 21:41
Witam!
Jaki jest koszt wymiany instalacji elektrycznej, czy jest tak samo liczony za punkt jak przy zakładaniu nowej instalacji? Instalacja jest jeszcze z lat 70 ( puszki ).

Pozdrawiam

Drozdek
03-08-2003, 16:29
nie wiem dokładnie, do czego zmierzasz, ale kosz wymiany powinien być taki sam, jak założeia nowej, tym bardziej, że rzadko kto demontuje starą instalację, ograniczając się do jej odcięcia na obydwu końcach...

KrzysiekSw
04-08-2003, 05:57
Jasne, jasne, bruzdy się same wykują, nie zawsze można od razu wszystko odciąć, czasem część instalacji musi być przerabiana od razu, część musi funkcjonować jeszcze np do czasu ukończenia robót w drugiej części domu (gdzieś trzeba mieszkać) itp itd.
Orientacyjny koszt przeróbki to cena o ok 50% wyższa niż robót przy nowej instalacji.
Kiedyś trochę się tym parałem i zapewniam Was, że mimo niższej ceny zawsze lepiej opłacało się pracować przy układaniu nowej instalacji niż na remontach, bo to straszna dłubanina.

Pozdrawiam

Brutus
06-08-2003, 08:41
Chodziło mi o to ile wynoszą koszty ściągnięcia starej instalacji. 50 % to sporo, niestety bez wymiany sie nie obejdzie. Dzięki za odpowiedzi.

radex
06-08-2003, 09:15
A ja zgodziłem jak za nową - niecałe 35 zł za punkt z materiałami.

KrzysiekSw
07-08-2003, 07:09
Zwróćcie uwagę tylko na to, co fachowiec określa jako punkt. :wink:
Uczciwie liczony punkt to wypust dla instalacji gniazdowej (czyli bez obrazy - dla laika kabelek pod przyszłe gniazdko zakończony puszką o przekroju fi 60).
Dla instalacji oświetleniowej wyłącznik + wypust pod żarówkę.
Liczenia kabli np z metra raczej się nie stosuje, no chyba że jest b. mało punktów a są b. długie (rzędu 20 mb.)
Domagaj się też, żeby instalacja po przeróbce była sprawdzona w Twojej obecności przed położeniem nowych tynków w bruzdach.

Pozdrawiam
P.S. Z tego co się orientuję 35 PLN za punkt przy przeróbce to przynajmniej jak na warunki warszawskie super cena - jeśli facet liczy uczciwie i zna się na rzeczy, to za te pieniądze warto.

07-08-2003, 14:48
A co myślicie o samodzielnej wymianie instalacji?

Brutus
07-08-2003, 14:49
to pytanie powyzej to ja, sorry zapomniałem sie zalogować

KrzysiekSw
08-08-2003, 06:07
Jeśli masz trochę pojęcia to czemu nie, nie wiem jaką masz sytuację, ale rozważ od razu modernizację rozdzielnicy elektrycznej (wyłączniki instalacyjne, - tzw. esy, zabezpieczenia przeciwporażeniowe i ew. przeciwprzepięciowe).
Jeżeli masz trochę zdolności manualnych, to po drobnym instruktarzu udzielonym przez jakiegoś elektryka i z tym powinieneś sobie poradzić.

Pozdrawiam