PDA

Zobacz pełną wersję : Powiększenie kredytu a ulga odsetkowa



ramol_1
18-10-2007, 12:54
Witam.

Biorąc kredyt hipoteczny pod koniec 2006 nabyłem prawo do ulgi odsetkowej.

Jako, że kalkulacje z tamtego okresu (pomimo sporego marginesu) rozminęły się z zachłannością wykonawców i producentów mat. bud. :-? , będę potrzebował podwyższyć kredyt.
Może ktoś się orientuje jaki wpływ na prawo do ww. ulgi będzie miało podniesienie kwoty kredytu? Czy będę mógł odliczać odsetki od części kredytu do której nabyłem uprawnienia, czy może od całego? Czy też może w ogóle stracę prawo do ulgi w chwili dobrania kasy...

Sarabanda
23-10-2007, 17:55
Jestem w takiej samej sytuacji. :evil:
Niestety z US zawsze są problemy. Jeśli mogą się do czegoś przyczepic, to przyczepią się na pewno.
Dlatego lepiej wystąpić o drugi kredyt. Oczywiście w tym samym banku.

Darek_P
23-10-2007, 20:05
Mi pani z okienka w US powiedziała, że nie powinno być żadnych problemów z odliczeniem ulgi odsetkowej. Niestety dla pewności powinno się złożyć pisemne zapytanie do US.

W internecie znalazłem jedynie informacje, że ulga odsetkowa przepada przy wzięciu kredytu refinansowego, ale to naturalne.

Ja mam nadzieję, że jeśli podnisę kwotę kredytu aneksem do umowy (jak mi obiecano w banku) to nie powinno być problemów w US.

Pozdrawiam

Darek

ana_b
21-01-2008, 13:55
podciągam temat

mam ten sam problem

ramol_1
21-01-2008, 15:23
Potwierdzam - też byłem w końcu w skarbówce i usłyszałem, od pani, że jeśli podwyższenie kredytu nie wpływa na jego przeznaczenie (czyt. nie zmienia się finansowana inwestycja), to ulga zostaje zachowana. Ponoć wynika to wprost z ustawy o podatku dochodowym. Pobieżnie przejrzałem te przepisy, ale nie znalazłem tam nic co odpowiadało by "wprost" tej sytuacji... Przejrzę jeszcze komentarze - może tam coś znajdę...

ana_b
22-01-2008, 07:59
dzwoniłam do US i powiedzieli mi, że prawo do ulgi mam, ale nie mogę w odliczeniu uwzględnić odsetek od części podwyższonej po 1.01.2007. Ja podwyższyłam kredyt w marcu 2007, Pani w banku powiedziała mi, że dadzą mi zaświadczenie o łącznych odsetkach za cały kredyt. Jak w takim razie to odliczyć?

Kisiel
31-01-2008, 11:47
Witam,

Podciągam temat, jestem w podobnej sytuacji.
Podwyższenie kredytu uzyskałem we wrześniu 2007, a ulgę odsetkową odliczam od 2003 roku. Z banku oczywiście otrzymałem oświadczenie o odsetkach łącznie za 2007r. a nie podzielone na okresy do 09.07. i od 09.07.

Rozmawiałem przed chwilą z infolinią Krajowej Informacji Podatkowej, konsultant poinformował mnie, że powinienem przyjąć do odliczenia odsetek NOWĄ wysokość kredytu (po podwyższeniu) do ustawowej kwoty 189.000 a nie pierwotną, jaką deklarowałem w PIT2K w roku 2003.

No tak, to powiedział konsultant, a co powie US?
Nie wyobrażam sobie, żebym przez nastepne lata spłaty kredytu musiał jeszcze liczyć stosunek odsetek od starej i nowej wysokości kredytu. Jeśli już, to bank powinien mi dostarczać taką informację... Ciekawe, bo również zmieniłem sposób spłacania rat (malejące na stałe) i teraz to już wogóle jest nie do policzenia.