PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka papa na deskowanie?



Tomasz M
18-10-2007, 20:08
Proszę o opinię
Mam dach o nachyleniu 10 stopni otoczony ogniomurkami.
Na dach (pełne deskowanie) ma iść papa i blacha trapezowa.
Dekarz mi mówi rzeby kupić najtańszą papę wierzchniego krycia na podkładzie z tektury. Ale ja mam wątpliwości, czy nie lepiej zastosować papę modyfikowaną? Zamierzam nią pokryć cały dach oraz ogniomurki.
No i ta temperatura na zewnątrz, będzie chyba ciężko kleić na lepik

Jaką papę zastosować?

odaro
18-10-2007, 21:25
Przyłączam się do pytania :lol:

Andrzej Wilhelmi
19-10-2007, 01:08
Należy zastosować papę podkładową termozgrzewalną i zgrzać na połączeniach. Przybijać papiakami ocynkowanymi tylko na połączeniach. Pozdrawiam.

Tomasz M
19-10-2007, 06:57
No cóż mi też się wydaje że podkładowa termozgrzewalna ale taka np. VIVADACH PM to jakieś 13 - 15 zł za metr a zwykła - wiadomo
Więc się zastanawiam czy aby pod blachą to napewno ma sens

Andrzej Wilhelmi
19-10-2007, 20:55
Przy Twoim pochyleniu dachu ma sens. Przyzwoitą papę podkładową termozgrzewalną dostaniesz już za 8,-~10,- 1 m2. Pozdrawiam.

Tomasz M
22-10-2007, 06:53
Dziękuję za poradę
Zdecydowałem się na papę podkładową IcoPal Omega - to papa z asfaltu modyfikowanego SBS na welonie szklanym. Chciałem na welonie poliestrowym ale niestety nie mieli
Doszedłem do wniosku że jak już termozgrzewalna to jakaś dobra.
Zakładam że dach o takim małym nachyleniu będzie się niestety uginał pod ciężarem śniegu więc papa powinna być możliwie elastyczna. Co prawda welon szklany ma małą rozciągliwośc ale przynajmniej asfalt modyfikowany może pracować przy ujemnych temperatyrach

odaro
10-11-2007, 20:06
Gdzieś wyczytałem że jak pokrycie deskowania papą będzie czekać długo na ostateczne pokrycie np balchodachówką lub dachówką wtedy należy pokryć deskowanie papą wierzchniego krycia.

O jak długi okres tutaj chodzi tzn jak zadekuję dach w zimę 2007r a blachodachówkę będę chciał położyć na jesieni 2008r to powinna już być papa wierzchniego krycia.

Sasha
10-11-2007, 22:16
Właśnie kładą mi papę na dach - a dach 45 stopni o do razu będzie kryty karpiówką. Wykonawca i kierownik budowy mówią że w takim przypadku jak mój wystarczy zwykła papa podkładowa ponieważ:
1. Dach za chwilkę będzie kryty karpiówką w łuskę - a to najszczelniejsza z dachówek (creaton)
2. Przy tym kącie nachylenia dachu i karpiówce szkoda kasy na jakąkolwiek inną papę

prawda to?

iwonaszczytno
10-11-2007, 22:34
Prawda jak najbardziej ale, jak dla mnie podkładowa to zwykły nasączany papier :D możliwości zawiewania śniegu wykluczyć również nie można dlatego ja na Twoim miejscu nie bawiła bym się w papier, tym bardziej że Twój dach będzie kosztował dość niemało kaski i nie żałowała bym kilka zeta więcej na wierzchniego krycia, to ma być raz na długie lata, a tak nutka niepewności zawsze zostaje :wink: ale to chyba spóżniona rada, bo jak sam piszesz już zaczęli kryć

Sasha
11-11-2007, 08:30
dzięki za odp: rozumiem że mogłem zrobić lepiej ale w sumie mogę spać spokojnie - czy kazać im kłaść papę jeszcze raz? W takim przypadku - wiadomo - koszty.

odaro
11-11-2007, 19:19
W takim razie jaką papę powinienem kupić na pokrycie dachu w garażu wolonostojącym.

Dach jednospadowym pochylenie nie wiem dokładnie gdzieś 10-20%.

W tym roku chcę za deskować i pokryć papą w następnym pokryć blachodachówką.

Czy prawdą jest że papa wierzchniego krycia W400/1200 szybko się pofałduję

odaro
12-11-2007, 08:23
moja już się fałduje, kładziona była raptem miesiąc temu, ale pod blacho dachówkę to przecież nie ma znaczenia

Tak tylko ja blachodachówke położe dopiero w następnym roku.

Czy dach nie będzie przeciekał przy pofałdowanej papie

odaro
12-11-2007, 21:52
Zadzwoniłem dzisiaj do 2 producentów papy Izolamt i Izobud.

Obie firmy zalecają klejenie na lepik zakładów a nawet zamalowanie lepikiem papiaków. Jak sie tego nie zrobi prawie na 100% dach będzie przeciekał.

W sumie to można kłaść papę wierzchniego krycia lub podkładową.

Nie zalecają krycia papą na tekturze ponieważ taką podziurawioną tekturę na pewno pozrywa każdy silniejszy wiatr.

Mówimy cały czas o kryciu papą deskowania przed właściwym pokryciem dachu.


I teraz czy widział ktoś z Was żeby ktoś kleił papę lepikem. Ja widziałem tylko kołkowanie papiakami.

Przedstawiciel Izolamt poszedł jeszcze dalej i zalecał pokrycie deskowania 2 warstwowo najpierw przybić papiakmi papę podkładową a na to dać papę termozgrzewalną ale to już chyba przegięcie.

Jak na razie to mam wielki mętlik jaką papę wybrać.

Andrzej Wilhelmi
16-11-2007, 22:00
... jak dla mnie podkładowa to zwykły nasączany papier :D

Mylisz papę podkładową z izolacyjną. Przy Twoim doświadczeniu nie powinno to mieć mieć miejsca.

Wracając do meritum papa wierzchniego krycia posiada posypkę mineralną chroniącą ją przed działaniem promieni słonecznych. W przypadku wstępnego krycia pozostawionego dłużej niż pół roku powinno się wykonać krycie papą wierzchniego krycia. Najlepiej zastosować papę termozgrzewalną. Mocować papiakami w górnej części a połączenia zgrzać (papiaki będą niewidoczne). W miejscu krokwi przybić stare deski, łaty, listwy lub tp. będą one stabilizować papę do czasu docelowego krycia. Należy pamiętać, że jedna warstwa papy nie daje gwarancji szczelności (w dłuższym okresie czasu). Sugestie producentów dotyczące podwójnego krycia były więc jak najbardziej zasadne. Pozdrawiam.

Sasha
17-11-2007, 07:16
Andrzeju,

moi specjaliści (swoją drogą podobno dobrzy) pokryli mi dach papą podkładową. Najdalej z początkiem grudnia na dach wchodzi dekarz i będzie kładł karpiówkę creatona w łuskę.

Ponawiam pytanie: czy powinienem jeszcze raz pokryć dach papą ?

odaro
17-11-2007, 11:34
Andrzeju,

moi specjaliści (swoją drogą podobno dobrzy) pokryli mi dach papą podkładową. Najdalej z początkiem grudnia na dach wchodzi dekarz i będzie kładł karpiówkę creatona w łuskę.

Ponawiam pytanie: czy powinienem jeszcze raz pokryć dach papą ?


Nie juz nie musisz jeżeli odkładowa jest dobrze położona bo za chwilę będzisz miał dachówkę.

-Jurand-
22-11-2011, 17:29
Witam troszkę odgrzeje kotleta, ale sam nie wiem co zrobić.?:\
Niedługo stanę przed dylematem pokrycia dachu papą. Dach 5%spadku na jedną stronę, odeskowany, z 3 stron ogniomur. Można zoboczyć to zresztą w moim dzienniku.
Jeden dekarz mówi by papą przykryć ogniomur a drugi że dach będzie pracować i wywinąć papę tylko troszkę na ściankę. Tu ma problem co robić.
Drugie odnośnie papy dekarze nic mi nie doradzają a ja mam mętlik w głowie od ich ilości. W tym roku deski przykryję jeszcze tylko papą a w przyszłym roku na wiosnę dopiero położę blachę trapezową i zrobię obróbkę blacharską. Oto papy, które wybrałem jeśli macie inne propozycje to piszcie, wszystkie jak na razie z ICOPAL-A .
Vivadach PM lub Foalbit AL S40 minus to cena za 120 m2 dachy sam materiał wyjdzie ok. 2400zł ta pierwsza to mój faworyt, przybiły bym na gwoździe przykrył drugim i zgrzał.
Tylko przy tej cenie mógłbym już położyć papę wierzchniego krycia np. Extradach WF i bym się nie martwił że mi słońce coś zrobi przez pół roku.
No i tańsza alternatywa to Omega Szybki Profil Baza 3 z dach 1700zł myślę ze nie będzie zła. Tylko czy ona jest termozgrzewalna i można z nią zrobić tak jak z Vivadachem??
Bo gorsza jest dla tego że niby jest na włóknach szklanych a nie na poliestrowych. Dobrze chyba wyczytałem.
I najtańsza alternatywa to Glasbit g200 ale ta to chyba nawet niemodyfikowana a kosztuje tyle co Omega.
Sam już nie wiem. Czy ja w ogóle odczuję różnice? Chyba tylko w kieszeni :)
Poradzicie

P.S.
A może dać jakiegoś juniora? one też są tanie albo coś w rodzaju membramy szybką barierę Fel'x lub sun'x ale czy to wytrzyma do wiosny?

A może jest coś godnego polecenia z innych firm po 10zł za metr



Wybrałem w końcu Teskoplast Normal P-PYE PV150 S30 Podkładowa
Na necie można już ją dostać za 10,20zł za m2 myślę że ma najlepsze parametry w stosunku do ceny. Jakość i właściwości sprawdzę po czasie i opiszę w swojim dzienniku.