PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator - a elektrostatyka



minijack
20-10-2007, 21:01
witam
sytuacja jest następująca: zrobiłem instalację rozprowadzającą rurami aluflex
dziś postanowiłem zrobić próbny rozruch wentylatory ruszyły na max więc chodzę sobie po domu i sprawdzam czy ciągnie i dmucha i jak slychać (chociaż narazie bez kratek i regulacji) ale co dziwne gdy dotknąłem jednego przewodu wentylacyjnego poprostu mnie " kopnęło"
czy możliwe jest żeby te rury się tak elektryzowały?
po skręceniu obrotów na 50% już nie "kopało"
co prawda przedłużacz do którego podłączyłem centrale nie miał uziemienia
może jak przyjdzie zaprzyjaźniony elektryk podłączyć centrale powinien to jakoś pomierzyć

retrofood
21-10-2007, 18:33
Każda instalacja powinna być sprawdzona i pomierzona przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.
I powinien być sporządzony i podpisany protokół z pomiarów.

Jeż
25-10-2007, 12:07
minijack
Zjawisko elektryzowania się kanału, przez który przepływa powietrze, zwłaszcza zanieczyszczone, występuje (doświadczyłem kiedyś tego bardzo dotkliwie), ale raczej gdy kanał jest z tworzywa sztucznego lub powleczony tworzywem sztucznym. Zatem po prostu masz gdzieś przebicie fazy na instalację. A jeśli tak, to albo bezpiecznik prądowo-różnicowy padł, albo go nie ma.
Retrofood dobrze radzi. To nie są żarty.
Pozdrawiam
Jeż

minijack
25-10-2007, 18:15
dziękuje
jak będzie elektyk to wszystko sprawdzi

adam_mk
30-10-2007, 16:28
Buty se obejrzałeś? Elastycznego sweterka nie nosiłeś?
Bo może to Ty się podładowałeś statycznie łażąc po domu? Wtedy i futryna w drzwiach by cię kopnęła. A na to różnicówka nie pomoże.
Zakładam, że urządzenia masz sprawne i poprawnie połączone...
Kiedyś, w mrozy, w akademiku to mnie koce chciały zabić, takie iskry skakały jak się przykrywałem :roll:

Te metalowe rury były dobrze uziemione i do nich się rozładowałeś.
Mogło tak być.
Weź neonówkę do sprawdzania fazy i zobacz co jest grane, bo może urządzenia coś nie teges... Dotknij nią takiej rury.
Adam M.