PDA

Zobacz pełną wersję : Więźba dachowa - pytanie do fachowców



slawek_sendy
21-10-2007, 15:46
Czy elementy więźby dachowej (konkretnie - płatwie) osadzone w murowanych ścianach szczytowych muszą koniecznie być odizolowane od muru materiałem, po którym drewno może się ślizgać ? Mój problem polega na tym, że dekarze obmurowali płatwie nie izolując ich folią. Czy to jest błąd, czy może to nieść za sobą jakieś konsekwencje ? Znajomi mówili, że więżba nie odizolowana od muru powoduje brak poślizgu drewna i może powodować pękanie ściany. Proszę o poradę: czy muszę coś z tym robić ?

budoflaniec
21-10-2007, 18:42
acha czyli chodzi o typowa dylatacje...

przyznam, ze ja tez slyszalem o tym slizganiu
i jesli hodzi np o murlate to chyba nastepny mit- jakas pozostalosc po starych metodach budowania

wez mi pokaz jak sie murlata ma slizgc po murze, jesli co 1,5 metra jest na maxa posciagana srubami do wienca....

co innego obmurowanie murlaty- tutaj wiadomo, ze drewno zyje i raz sie kurczy raz rozpreza, wiec dobrze byloby je czyms od muru oddylatowac, gdyz faktycznie z rozerwaniem muru drewno nie ma najmniejszych problemow

budoflaniec
21-10-2007, 18:44
wracajac do pytania
jesli drewno miales swieze to jeszcze wyschnie, skurczy sie i na pewno juz nigdy nie wroci do swych rozmiarow pierwotnych, czyli mozna powiedziec, ze samo sie oddylatuje...
zreszta jaki masz teraz wybor
ja bym to tak zostawil...

ila66
21-10-2007, 18:58
rolą platwi powinno byc chyba jednak m.in. przeniesienie czesci obciazenia na slupy , sciany nosne , zmiane kierunku wektorow sil w konstrukcji :roll: