PDA

Zobacz pełną wersję : problem z cokołem - potrzebuję rady



Sasha
22-10-2007, 10:24
Cześć

Mam problem z cokołem

Chcę aby cokół do wysokości okien został wykonany z cegieł klinkierowych np takich: http://www.crh-klinkier.pl/cegly_recz_nuths_03.php

niestety nie wykonałem większej ławy fundamentowej więc cegły nie będą miały się na czym opierać.

Rozwiązanie:
zamocować do ściany fundamentowej płaskownik i na tym murować w górę, co jakiś czas kotwiąc klinkier do ściany z BK

Ale pojawia się kolejny problem: ocieplenie
ściana ma 24 cm, jeżeli dodamy do tego klinkier 6 + min 12 styropianu daje nam to 42 a z zaprawą i tynkiem 43cm

ściana powyżej cokołu będzie miała 24 cm + ocieplenie 15 + tynki/zaprawa 1 cm do daje 40. Niestety jest 4 cm różnicy

Rozwiązanie: .... dać 20cm ocieplenia powyżej cokołu? Kurcze chyba nie bardzo, bo będzie problem z rynnami

Jak rozwiązać ten problem? Może poprzecinać klinkier na pół, cegły będą miały 3 cm, a wiec
cokół: 24cm + 12 + 3+1=40
ściana pow. cokołu: 24 + 15 + 1=40

Niestety nie będzie różnicy pomiędzy ścianą i cokołem a powinno być (?) no własnie ile? min 2 cm?

pomoże ktoś?
dzięki

kaczorek.
22-10-2007, 12:14
zamiast kombinować :roll: z cegłami klinkierowymi kup płytki klinkierowe imitujace cegłe - mają do 1 cm gr. po zafugowaniu nie będzie nawet znac czy to cegła czy tylko płytka

yar65
22-10-2007, 22:16
Niestety nie będzie różnicy pomiędzy ścianą i cokołem a powinno być (?) no własnie ile? min 2 cm?

A niby co sie wydarzy jak będzie równo?

rael_ww
22-10-2007, 22:58
Zrób tak, jak pisze kaczorek. Zastosuj płytki klinkierowe. Teraz są takie w kształcie litery L i nawet na rogach nie widać, że to płytka.

Dodam, że pogrubianie ocieplenia wszystkich ścian to dodatkowy koszt.

Daj płytki klinkierowe :)

Barbossa
22-10-2007, 23:10
"bo Wy wszyscy tak:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/5/56/Louvre_egyptologie_03.jpeg

zamiast tak:"
http://www.puzel.pl/repository/products/Producenci/Editions%20Ricordi/1000/N09649.jpg

a kto powiedział, że cokół tylko cofnięty może być

Sasha
22-10-2007, 23:29
zamiast kombinować :roll: z cegłami klinkierowymi kup płytki klinkierowe imitujace cegłe - mają do 1 cm gr. po zafugowaniu nie będzie nawet znac czy to cegła czy tylko płytka

Gdyby były takie płytki to moze i tak bym się skusił - gdybyś przeczytał co napisałem i kliknął na link ...

Yaro65
No nic specjalnego się nie wydarzy - tylko woda będzie zaciekać

real_ww
nie ma takich płytek - ale i z płytami moze być problem z właściwym ich zamocowaniem - mogą odpadać i jak to zwykle bywa pewnie będą odpadać bo wszystko zalezy od wykonawcy

Barbossa
faktycznie cokół nie musi być cofnięty ale jak jest wysunięty to wtedy trzeba go zabezpieczyć i niestety stanowi słaby punkt- przynajmniej mój kierbud odradzał mi takie rozwiązanie

Podsumowując - problem pozostał więc moze jeszcze ktoś się wypowie

Barbossa
23-10-2007, 07:15
noooo, jak kierbut tak powiedział, to chylę czoła

Majka
23-10-2007, 10:11
cokół może być wysunięty, chociaż pewnie wyglądałby lepiej gdyby był zrobiony z prawdziwego kamienia, a nie z cegły. Kamień łatwiej zabezpieczyć przed wodą /szczególnie jak zastosuje się np. granit 8) /

W Twoim wypadku najlepiej byłoby zastosować - tak jak proponowali poprzednicy - płytki klinkierowe. Nie tylko z powodu grubości, ale głównie z powodu ciężaru 8)

Sasha
23-10-2007, 23:10
cokół może być wysunięty, chociaż pewnie wyglądałby lepiej gdyby był zrobiony z prawdziwego kamienia, a nie z cegły. Kamień łatwiej zabezpieczyć przed wodą /szczególnie jak zastosuje się np. granit /

z tego co mi przekazano to wysunięty cokół bardzo ciężko zabezpieczyć przed wodą wiec powinien być schowany... no i na ten granit to my kasy nie mamy :)


W Twoim wypadku najlepiej byłoby zastosować - tak jak proponowali poprzednicy - płytki klinkierowe. Nie tylko z powodu grubości, ale głównie z powodu ciężaru

Tak - płytki są rozwiązaniem ale jak to w życiu bywa podobają nam się wzory klinkieru z których płytka nie jest dostępna :( - stad cała ta kombinacja

dzięki za informacje - i chyba jednak musimy wybrać jakieś inne rozwiązanie

gosia100
24-10-2007, 00:51
Witam
Przerabialam ten sam problem. Mam kominy z cegly Ekoklinkier a nie maja w ofercie plytek. Doradzili mi wiec kupno cegiel polowek (bo tansze) i na miejscu w sklepie ciecie tak by powstala plytka. Jak zsumuje koszt polowki + ciecie to wychodzi tak jak bym kupowala cegle pelna czyli ok a zachowuje wszedzie ten sam material (na niektorych scianach i cokole).

Barbossa
24-10-2007, 06:37
z tego co mi przekazano to wysunięty cokół bardzo ciężko zabezpieczyć przed wodą wiec powinien być schowany... no i na ten granit to my kasy nie mamy :)

żaden problem, chyba rezi publikował swoje zdjęcia dot. obróbki połaczenia cokołu z resztą elewacji; wystarczy blachę "okapową" lekko "wyciągnąć",
swoją drogą widziałem takie "parapety" zrobione z drewna z obróbką blacharską

yar65
24-10-2007, 08:50
:o

sli
24-10-2007, 13:36
Tak - płytki są rozwiązaniem ale jak to w życiu bywa podobają nam się wzory klinkieru z których płytka nie jest dostępna :( - stad cała ta kombinacja

dzięki za informacje - i chyba jednak musimy wybrać jakieś inne rozwiązanie
Jest rozwiązanie - gotowa płyta ociepleniowa z przyklejonymi płytkami (o dużym wyborze). Wiem że robią to poniższe firmy (a może jeszcze ktoś inny?):
www.alhar.pl
www.infatec.pl

Sasha
24-10-2007, 14:04
Dziękować !

Ten system wygląda obiecująco http://www.infatec.pl/oferta.html

i co najważniejsze można wykorzystać inne płytki niż te podane w ofercie producenta. Niezły jest tez wspłczynnik przenikania.

Miałeś jakieś doświadczenia z tym systemem ?

Barbossa
24-10-2007, 18:21
:o

co Ci tak gały wywaliło ?

Barbossa
24-10-2007, 18:33
Dziękować !

Ten system wygląda obiecująco http://www.infatec.pl/oferta.html

i co najważniejsze można wykorzystać inne płytki niż te podane w ofercie producenta. Niezły jest tez wspłczynnik przenikania.

Miałeś jakieś doświadczenia z tym systemem ?
może nie z tym bezpośrednio
jest jeszcze gebrik - kładzione na hotelach, bodajże Etap

sli
24-10-2007, 19:19
i co najważniejsze można wykorzystać inne płytki niż te podane w ofercie producenta. Niezły jest tez wspłczynnik przenikania.

Miałeś jakieś doświadczenia z tym systemem ?
Osobiście kontaktu nie miałem, ale pewnie na wiosnę będę chciał jeden z tych systemów wykorzystać do obrobienia cokołu.
Bloczki ściany jednowarstwowej mam wysunięte poza obrys ściany fundamentowej o 8 cm, więc chcę zmieścić się (z ociepleniem) w grubości 6-7 cm. W związku z powyższym interesuje mnie jak najlepsza izolacyjność termiczna.

Jak będziesz miał już jakieś swoje przemyślenia/doświadczenia to nie zapomnij tu albo bezpośrednio do mnie napisać :).

Z domku dorzucę jeszcze jeden namiar:
http://www.laf.pl/
Masz tam dość dokładnie pokazane jak się to montuje.

małgosia2005
05-07-2009, 19:47
cześć

mam pytanie jakiej grubości może być cegła na cokole żeby utrzymała się na kleju. Różnica między ścianą a cokołem wynosi 8 cm. Nie chce płytek , myślałam o postarzanej cegle, mogliby ja pociąć w cegielni ale to były wymiar ok. 4 cm nie wiem czy to nie za dużo żeby cegła mogłą utrzymać się na kleju. Odkopanie fundamentu tak żeby ukłądać na ławie też nie wchodzi w rachube bo za głęboko musiałabym kopać.
Czy wobec tego jest możliwe pocięcie cegły na 2-3 cm ( żeby się nie rozpadła) a może podpowiecie inny sposób na umocowanie materiału . Wysokośc cokołu ok. 40-50 cm.

pozdrawiam gośka

glowac
05-07-2009, 22:46
małgosia2005
pewnie że można ciąć - dlaczego nie?
tylko lepiej ciąć cegłę na połowę - bo nie masz odpadu (masz dwie części, a nie trzy)
choć nie każda cegła ma 8 cm grubości, te ręcznie formowane są mniejsze.

mój szef ekpiy brał 1 pln za cięcie na dwie części cegły.

małgosia2005
06-07-2009, 07:42
glowac-u
dziekuje za odpowiedź. Zajrzałam do Twojego dziennika dom, super i w moim stylu. Powiedz mi jak Ty mocowałeś cegłe na cokole i jaka miałeś grubość cegły po przecięciu jej fachowca. Niestety ta moja cegła jest niestandardowych wymiarów (jest duża)z cegielni hofmanowskiej - nazywa się włoska.
Jeden z fachowców powiedział że grubośc płytki żeby ja przykleić do cokołu to 1,5 cm . Takeij grubości nie osiągne po przycięciu cegły. Realnie to ok. 4 cm ale czy cegła takiej grubosci utrzyma się????.

pozdrawiam gośka