PDA

Zobacz pełną wersję : Jak s?dzicie, co to jest?



_ZBYCH_
03-08-2003, 12:04
Jak sądzicie, co to jest?

http://republika.pl/zbychdom/pliki/4.JPG

HenoK
03-08-2003, 12:17
Jak sądzicie, co to jest?

http://republika.pl/zbychdom/pliki/4.JPG
Tablica rozdzielcza w Twoim "inteligentnym budynku" ?

pyrka
03-08-2003, 12:17
Dla mnie to wygląda jak koncentrator telefoniczny z płytkami dla każdego numeru z przodu i wiąchą kabli łączeniowych z tyłu.

Teska
03-08-2003, 12:21
tak cosik zwiazane z telekomunikacja..

Drozdek
03-08-2003, 15:47
centralka telefoniczna?

rafał_27
03-08-2003, 17:39
centrum dowodzenia? :D
widziałem podobne w Pentagonie :lol:

rog

Slawek :)
03-08-2003, 18:27
Jesli sie nie myle, to Zbych pasjonuje sie instalacjami alarmowymi 8)

YEYO
03-08-2003, 20:16
Zespół łączówek LSA chyba Krone. Ja preferuję szafę 19 cali i krosownice RJ-45.

_ZBYCH_
04-08-2003, 22:46
Jak sądzicie, co to jest?

http://republika.pl/zbychdom/pliki/4.JPG
Tablica rozdzielcza w Twoim "inteligentnym budynku" ?

Brawo! To jest właśnie jedna z krosownic w "inteligentnym domu".

_ZBYCH_
04-08-2003, 22:51
Zespół łączówek LSA chyba Krone. Ja preferuję szafę 19 cali i krosownice RJ-45.

Wszystko do określonych zastosowań :lol:

Jak bym w domu postawił szafy 19 cali to już na pewno umieścili by mnie w Tworkach :lol: (dla niewtajemniczonych - w Tworkach mieści się szpital psychiatryczny). Poza tym na krosownicach RJ-45 są mniejsze możliwości przełączeń - przynajmniej w tym zastosowaniu.

YEYO
05-08-2003, 06:44
Ja u siebie całe centrum robię w 19" wentylowanej. Teleinformatyka+alarm+videodomofon+TV+monitoring+i nternet. Zmieści się troche sprzętu i przewodów.

mieczotronix
05-08-2003, 07:54
no dobra chłopaki, wyjaśniliście sobie już co to jest, to teraz wyjaśnijcie nam - drobnym żuczkom
co to jest krosownica? (coś się w niej krzyżuje) i dlaczego bez niej nie da się żyć? a może możnaby te wszystkie kabelkgi gdzieś indziej dobrowadzić? no i co wy tam w niej krzyżujecie?

YEYO
05-08-2003, 08:27
Jak ma się dużo "kabelków" to bez krosownicy ciężko. Kabelki "zarabia się" (rozszywa) właśnie na panelach RJ-45 lub łączówkach. Każdy kabelek, każda para elegancko ma swoje miejsce. Tworzy się tzw. stronę liniową. Na drugi panel lub łączówki wprowadza się przewody od urządzeń np. centrali alarmowej, zakończenia NT linii telefonicznej itp. Switch do sieci komputerowej już sam w sobie ma gniazda RJ-45. I teraz stronę liniową łączy się np. przewodami RJ-45 - RJ-45 tzw. patchord (przewód zakończony dwoma wtykami RJ-45) lub np tylko krosówkami (pojedyncza żyła przewodu) na łączówkach LSA (zarabia się specjalnym nożem - przyrządem). Łączymy to co chcemy z tym co chcemy i jak chcemy. Chcemy mieć telefon + komputer w gniazdku 2xRJ45 to łączymy gniazdo RJ-45 połączone z NT z 1 gniazdem liniowym RJ-45 kończącym linię z pokoju, drugie gniazdo RJ-45 łączymy do Switcha i już. I wszystko hula. Nie wspomnę o multiswitch'ach od TV.

Tekstowo ciężko namalować - próbowałem ale nie wyszło.

Jak byśmi mieli to polutować to kaplica. Np 20 lini x 8 przewodów w każdej to tylko 160 punktów do lutowania (pająk by sie nie powstydził) a jak to jeszcze wszystko odizolować od siebie - szok.

Jasiu
05-08-2003, 08:41
Poza wygodą w przełączaniu chodzi jeszcze o porządek.

Jak masz w domu np.: 6 pomieszczeń w których może (nie musi) stać telefon, PC, radio i TV, a do tego jakaś instalacja alarmowa to gdzieś zbiegnie ci się wiącha kabli gruba jak udo zapaśnika sumo. Teraz te kabelki musisz powtykac: telefon w centralkę, alarm w centralkę, PC-ty w switcha, RTV w rozdzielacz, itd... - zaczyna wyglądać jak po zabawie setki pijanych pająków :)

A jeśli dasz 19" szafę dystrybucyjną wówczas wszystkie kabelki są schowane za patchpanelem (płyta czołowa z gniazdami), wszystkie ustrojstwa są pochowane w szafce i połączone są z panelem krótkimi kolorowymi kabelkami, które łatwo uporządkować i ogarnąć. A po zamknięciu szafy masz eleganckie metalowe pudełko z szybką, zamykane na kluczyk (dzieci), z którego mryga wesoło kilkanaście kolorowych światełek :)

mieczotronix
05-08-2003, 08:45
no bo ja zrozumiałem, że taką skrzyneczkę daje się po to, żeby potem można było sobie zmienić coś w połączeniach

Ale co tu zmieniać? czujnik od alarmu będzie zawsze podlączony do alarmu, to nie lepiej od razu dociągnąć tam ten kabek?

nie kumam
co ja sobie w tej szafeczce mam przełączać?
podłączyć se telewizję do gniazdka telefonicznego?

oświećcie mnie

ja pozatym będę miał specjalne pomieszczenie zamiast tej szafeczki , więc chyba nie będzie mi ona potrzebna

Jasiu
05-08-2003, 09:09
:) prędzej czy później będziesz potrzebował coś przenieść albo zamontować nową rzecz i okaże się, że brakuje ci kabla.

Rozprowadzająć do każdego pomieszczenia odpowiednią ilość kabli i łącząc je wszystkie w szafie dystrybucyjnej będziesz miał:
a) porządek
b) możliwość dowolnej rekonfiguracji (zmiany funkcji, wyposażenia, itp... itd...)

Można bez tego się obejść, ale.... wówczas każdorazowa zmiana wymaga chwycenia za lutownice. Jeśli kabli doprowadzisz tyle ile potrzeba (nie nadmiarowo) to przyjdzie taki moment, że będziesz musiał wiercić otwory i prowadzić nowe kable.

To po prostu jest wygodne - do każdego pomieszczenia prowadzisz dwa kable logiczne + kabel RTV. I w przyszłości bez problemu możesz np.: przerobić sypialnie na gabinet, albo jakoś tak

Magdalenka
05-08-2003, 09:21
to straszne !!!!!!!!!
w domu jest aż tyle kabli ?????????
ostatnio przeraził mnie ciężar jednej dachówki ale to!!!! bije wszelkie rekordy !!!
ojej chyba jeszcze duuuużo przede mną ...

YEYO
05-08-2003, 10:46
Przychodzi ci telefon z TPSA do domu. Tak. Masz 2 druty. TAK. Chcesz mieć mozliwość podłączenia telefonu w każym pokoju. TAK. (o przenośnym nie rozmawiamy). A może zechcesz mieć ISDN i np. 3 numery tak jak mam w tej chwili w bloku jeden mój, jeden dzieci, jeden FAX/MODEM. To jak to zrobisz najprościej?. Masz 2 komputery w domu jeden sobie i jeden dzieciakom. TAK. Masz wejście do internetu TAK. Chcesz aby dwa komputery mogły się łączyć. TAK. To jak to zrobisz najprościej ?. Chcesz aby w salonie, kuchni, sypialniach można było podłączyć TV. TAK. Nie chcesz, aby wszyscy musieli oglądać ten sam program. TAK. To jak to zrobisz najprościej? Od każdej czujki, od każdego kontaktronu okiennego czy też drzwiowego masz kabelek. Razem przychodzi ci kilkanaście linii. TAK. Chcesz to połączyć, zasilić itd. TAK. To jak to zrobisz najprościej? Polutujesz? Przecież te kilkadziesiąt kabli musisz gdzieś połączyć. Sam piszesz że będziesz miał specjalne pomieszczenie. Ze ściany wychodzi ci np. 30 kabelków i co z nimi zrobisz? Zbierzesz do kupy i przewiążesz wstążeczką, a końce wprowadzisz bezpośrednio na urządzenia. Oj będzie ciężko, ale dla chcącego nic trudnego. Wielka pajęczyna też ma swój urok.

Majka
05-08-2003, 11:02
Zdjęcie przypomina tzw."instalację" z muzeum sztuki współczesnej :lol:
W naszym domu taka skrzyneczka jest trochę mniejsza. Ostatnio po burzy "siadła" nam jedna faza. Telefonuję do zakładu energetycznego i mówię w czym rzecz. Gość na to "proszę sprawdzić, czy nie przepaliła się pani żarówka" :lol: :lol: :lol: Ciężko być kobietą.

YEYO
05-08-2003, 12:18
ZBYCHU u siebie wstawiam 19". Jak będą chcieli mnie gdzieś oddać to mam bliżej do Choroszczy. Jak spotkam Napoleona to ci napiszę jakie instalacje robili na Elbie :D.
Do Majki: To nie jest rozdzielnica elektryczna :lol: to raczej miejsce gdzie kończy się logika, a zaczyna inteligencja i nikt nie wie dokładnie dlaczego i jak to działa :D

pik33
05-08-2003, 12:30
Jezu!!! w pracy mam dwie szafy CRONE 19", taki mój zawód żeby m. in. opiekować się ich zawartością, ale żeby w domu? Bankructwo, przede wszystkim te kronowskie kable krosownicze, kosztują majątek.

Też mam zamiar postawić krosownicę, ale jak najprostszą, na RJ45, do domowych zastosowań - wystarczy aż nadto. W końcu ile można mieć w domu różnego tałatajstwa??

A lutować jeszcze umiem ;)

YEYO
05-08-2003, 14:38
Witam kolege po fachu. Ale nie ma co straszyć. Kable krosowe jak sam wiesz mozna zrobić samemu, a koszt to raptem ok. 3 zł. Szafy Krone też nie będę wstawiał tylko najprostszą po znajomości od lokalnego wykonawcy. Nikt też nie wstawia w domu 42U dla 2 paneli i może 2 półek.
Musze dać niestety wentylację bo szafa będzie na poddaszu ale też coś zmajstruję na prostych i tanich wentylatorach. Majstrować jeszcze umiem lutować też :lol:

Jasiu
05-08-2003, 14:42
Do teleinfo (bez RTV i alarmu) w domu wystarczy szafka 10" - do 32 portów i półeczka na jakiegoś switcha, a obok centralka - tanio ale nadal kable ładnie pochowane :)

_ZBYCH_
05-08-2003, 14:56
Jak widzę, koledzy z pokrewnej branży są równie zboczeni zawodowo, co ja :lol: :lol: :lol:

Nie stawiałem jeszcze szafy z panelami na RJ 45, bo jeszcze do tego nie doszedłem. :D
Poza tym zastanawiam się nad słusznością takiego rozwiązania. Przecież w domu nieczęsto robi się jakieś zmiany i częste przełączanie kabelków nie jest konieczne. Dlatego na razie zastosowałem złącza LSA KRONE. Mam większe możliwości krosowania pojedynczych par w przewodach. W panelach RJ 45 nie mam takich możliwości. Owszem w przypadku domowej sieci komputerowej, czy telefonicznej mogłoby się to sprawdzić, ale przy innych instalacjach (alarmowa, inteligentny budynek) raczej nie.

05-08-2003, 14:56
Dla mnie te wszystkie kabelki i szfeczki,to jakaś abstrakcja.A znajomy ,ktory buduje t.zw. inteligentny dom , cieszy się,że dla 300 m2 pow. położył już 6 km tych kabelkow.

_ZBYCH_
05-08-2003, 22:27
...Ze ściany wychodzi ci np. 30 kabelków i co z nimi zrobisz? Zbierzesz do kupy i przewiążesz wstążeczką, a końce wprowadzisz bezpośrednio na urządzenia. Oj będzie ciężko, ale dla chcącego nic trudnego. Wielka pajęczyna też ma swój urok.

Tak też można:
http://www.republika.pl/zbychdom/pliki/3.JPG

i to bez pajęczyny :lol: :lol: :lol:

_ZBYCH_
05-08-2003, 22:31
to straszne !!!!!!!!!
w domu jest aż tyle kabli ?????????
ostatnio przeraził mnie ciężar jednej dachówki ale to!!!! bije wszelkie rekordy !!!
ojej chyba jeszcze duuuużo przede mną ...

Oj tak, na przykład tyyyyle kabelków z całego domu

http://www.republika.pl/zbychdom/pliki/5.JPG


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pik33
06-08-2003, 07:06
(...)Kable krosowe jak sam wiesz mozna zrobić samemu, a koszt to raptem ok. 3 zł.(...)

Takich jak są u mnie (highband), nie zrobisz własnoręcznie z powodu braku odpowiednich narzędzi a cena jednego kabelka jest trzycyfrowa.

RJ45, owszem, te idzie bez problemu zrobić.

Ale jeśli wiesz, gdzie można kupić sprzęt i końcówki do samodzielnego wykonania kabli typu highband to daj znać ;)

Jola_
06-08-2003, 07:31
Panowie, skąd u Was tyle okrucieństwa? Czy chcecie powystraszać wszystkie biedne kobiety!?
Proszę, nie popychajcie stojącego nad przepaścią!

Magdalenka
06-08-2003, 07:48
Panowie, skąd u Was tyle okrucieństwa? Czy chcecie powystraszać wszystkie biedne kobiety!?
Proszę, nie popychajcie stojącego nad przepaścią!
Popieram !!!!!!!!!!!!!
Ja już sie boję :lol:

Jasiu
06-08-2003, 08:22
Ależ drogie Panie - ta dyskusja dotyczy domów inteligentnych.

Jeśli budujecie głupi dom to nie ma problemu :)

A pozatym te kabelki są po to żeby o nich zapomnieć - dobrze wykonana instalacja spełnia swoje zadanie w sposób przeźroczysty.

I po trzecie wreszcie - nie wiem co jest straszniejsze - czy nasze gadanie o kabelkach czy wasze niekończące się męki związane z firankami, kafelkami czy wazonikami - już wolę okablować Empire State Building niż uczestniczyć w wyprawie po karnisz ;)

pik33
06-08-2003, 08:27
Dom nie musi być "inteligentny" ale jakieś tam kabelki zawsze ma. Telefon, komputer, alarm, antena, termostaty i co tam jeszcze
To można zrobić na dwa sposoby
1. Położyć w ścianach to, co trzeba, zatynkować i zapomnieć
2. Położyć trochę więcej kabli, tak, żeby były w każdym pokoju i wyprowadzić je do takiej centralki.

Wyjście 2 daje elastyczność. Dziś mogę mieć telefon w pokoju A a komputer w B, jutro odwrotnie. Dodać gdzieś termostat - no problem, parę przełączeń na takiej centralce i już.

Podczas gdy w przypadku rozwiązania 1 musisz w tym celu kuć ściany.

Jola_
06-08-2003, 08:55
No i bardzo dobrze, że nie musi być inteligentny, bo mój jest bardzo, a nawet najbardziej prymitywny na świecie! I wcale mi nie zależy na tym, aby kabelkom oddawać swoją sypialnię czy gabinet!

Widzę, że muszę szybko odreagować to "napięcie" :x ! Zaraz biorę ołówek i gumkę, i zaczynam projektować ustawienie szafek w kuchni, albo jakieś firany do salonu!

Magdalenka
06-08-2003, 08:56
Ależ drogie Panie - ta dyskusja dotyczy domów inteligentnych.
Jeśli budujecie głupi dom to nie ma problemu :)

I po trzecie wreszcie - nie wiem co jest straszniejsze - czy nasze gadanie o kabelkach czy wasze niekończące się męki związane z firankami, kafelkami czy wazonikami - już wolę okablować Empire State Building niż uczestniczyć w wyprawie po karnisz ;)


Po pierwsze - nie wiem jeszcze jak "inteligentny" będzie mój dom ale na szczęście nie będzie miał głupich właścicieli :wink: więc może i z tej opresji jakoś wyjdziemy :P

Po drugie - chciałam dyskretnie zauważyć, że właśnie to "nasze gadanie" (o ile od gadania można coś zrobić :-) dopiero nadaje domowi charakter i znajomi mogą powiedzieć - naprawdę fantastycznie wykończyliście swój dom - miło wtedy, prawda ?? :wink:

Jasiu
06-08-2003, 09:15
:D :D :D

Wiem, wiem :)

Tyle, że musicie zrozumieć, że te kableki dla nas (facetów) są proste, milusie i przyjazne, a wasze kryteria doboru przysłowiowych firanek są gorsze od działań na macierzach 20 wymiarowych.

Np.: moja małżowina określiła zasady doboru kafli do pokoju: żadnych dekorów (bo to zbyt pretensjonalne), nie mogą być kremowe (bo za jasne), ani rudawe (bo takie mamy w biurze), ani brązowe (bo za ciemne), ani w szachownice (to zbyt mechaniczne), odpadają zielonkawe (za zimne) i niebieskawe (nie pasją do koloru ścian), itd... Ja się poddałem, a żoneczka spokojnie wybrała kilka wzorów, które w najlepszym razie łamią przynajmniej jedną z reguł.

A z kabelkami jest prosto - wiadomo gdzie pomarańczowy, gdzie zielony - i zawsze możemy stanąć z puszką piwa koło krosownicy i przez godzinę ryćkać w niej bez sensu śrubokrętem bo i tak nas nie sprawdzicie co robimy :)

pawel_l
06-08-2003, 09:26
Poza wygodą w przełączaniu chodzi jeszcze o porządek.

Jak masz w domu np.: 6 pomieszczeń w których może (nie musi) stać telefon, PC, radio i TV, a do tego jakaś instalacja alarmowa to gdzieś zbiegnie ci się wiącha kabli gruba jak udo zapaśnika sumo. Teraz te kabelki musisz powtykac: telefon w centralkę, alarm w centralkę, PC-ty w switcha, RTV w rozdzielacz, itd... - zaczyna wyglądać jak po zabawie setki pijanych pająków :)



Dłuższy czas nie siedziałem "w temacie". Jak wygląda temat instalacji RTV kablem innym niż koncentryk. Parę lat temu były jakieś sygnały ale nie śledziłem tego.

Magdalenka
06-08-2003, 09:30
no jeśli o to chodzi no to cóż .... nie pozostaje nam nic innego jak ustalać zasady doboru np. kafli a wam panowie kupić skrzyneczkę piwa na poprawienie nastroju i cierpliwe uczestnictwo w tych "męczarniach" :lol:
a swoją drogą to skądś to chyba znam ........ :D

Jola_
06-08-2003, 09:32
Jasiu, jeśli dobrze zrozumiałam, to ta cała inteligencja jest tylko woalem dla Waszego świętego spokoju, tak?

Jola_
06-08-2003, 09:35
Magdalenko, widziałaś tyle pustych słów, a chodzi o krzynkę piffka!

Magdalenka
06-08-2003, 09:37
Tak tak Jolu !!!!!!!!!!!!!
zresztą to już nie pierwszy raz spotkałam się z takim "maskowaniem" i ucieczką od "babskich" wymysłów :lol:
trzeba to zaakceptować ... oni są po prostu z innej planety :D

YEYO
06-08-2003, 10:08
Do Pawla_l. Wiem że stosuje się przesyłanie sygnału video z kamer przez skrętkę. Ale stosuje się to tam gdzie są duże odległości i koncentryk wnosi za duże tłumienie. Do tego potrzebne są konwertery a to dodatkowy koszt.

06-08-2003, 10:08
:evil:
Hobo, hobo - habla, habla.

Bełkot + samodowartościowanie się wciągającym niewinnych intrygującym tytułem tematu.

PS. Jestem rodzaju męskiego, z wykształceniem politechnicznym.

YEYO
06-08-2003, 10:28
Odstresowanie jest też potrzebne. Tylko nie rozumiem czemu się chwalisz wykształceniem i co to ma za znaczenie "GOŚCIU ..........." A i jeszcze widzę że posługujesz sie tylko sobie znanym językiem pewnie masz też wykształcenie lingwistyczne :lol: . A swoją drogą ciekawe zdjęcie tylko czemu taka żółta karnacja. Może guma do żucia by coś pomogła :D

Samodowartościowany kpt. mgr inż. elektryk

Magdalenka
06-08-2003, 10:41
Ja też już zauważyłam, że "Goście" to często wprowadzają ferment dlatego nie zamierzam zwracać na nich uwagi...
A tak na marginesie to przecież my tu dokonujemy poważnej wymiany doświadczeń ... my "małżowiny" następnym razem jak Panowie będą wykonywali czynności co do których będziemy miały duuuże wątpliwości to będziemy miały sygnał coby nie przeszkadzać i na poprawienie humoru piwkiem poczęstować a Panowie będą wiedzieli, że z "babskimi kryteriami" nie należy dyskutować tylko zaaplikować przed zakupami mały nerwosolek i do dzieła !!! :lol:
A to przecież bardzo pożyteczna uwaga i jak wielu może uprzyjemnić niby zmarnowany dzień i do tego obie strony będą szczęśliwe :wink:

06-08-2003, 11:31
1) Język moim zdaniem jest nie gorszy od "krosownic" i tak samo zrozumiały dla znakomitej większości.
2) Zazwyczaj jestem zielony w odcieniu, tym razem to chyba wina oświetlenia- z gum próbowalem Myszkę i do majtek - nie pomogły. Też chciałbym być taki jak Ty, ale jak widzę jeszcze daleka droga...
3) Wiele osób może zamieścić tu tak zaawansowany tytuł i nie mniej zaawansowane zdjęcie tylko po co? Dla prymitywnej fascynacji nieznajomością tego akurat tematu przez innych?
4) Recepta na sukces (i bijący licznik):
a) towarzystwo wzajemnej adoracji
b) nazwa tematu nie może sugerować zawartości - inaczej ilość odsłon może nie być satysfakcjonująca
c) po wyczerpaniu garści mądrych określeń rzucamy się na każdego, kto spoza a) jw. - pozostali z a) pewnie dołączą

Straciłem już dość czasu na ten temat (typowe OT) - niestety czasem na tym skądinąd sympatycznym forum takie rzeczy też się trafiają. Z pewnością już nie będę przeszkadzał.
Życzę nieustającej wymiany wartościowych poglądów dotyczących wymiany doświadczeń - przecież inaczej nie znalazłyby się na forum pod tym tytułem?

Magdalenka
06-08-2003, 11:39
przykro, że nie chcesz uczestniczyć w dyskusji zalogowany... a swoja drogą to jeśli temat ci nie odpowiada to po prostu z niego wyjdź bez komentarza.... skoro ktoś na nim dyskutuje to oznacza, ze jemu to odpowiada a tobie .... nie musi :P
pozdrawiam Cie "Gościu" bez obrazy oczywiście ...

YEYO
06-08-2003, 11:58
A pisałem, że język dziwny :o . Z riposty nie wiele do mnie dociera, ale obiecuję, że na kurs się pilnie zapiszę, aby długo "gości'ńcem" spacerować, tytuły zdobywać, a i licznik kilometrów po drodze nabijać.
Nauki tajemnej zdobędę i mieszkańcom Ziemi Matki służyć pokornie będę.

PS. Ja nie jestem autorem tematu, a rzucam się tylko na zimne piwo w upalne dni na ludzi nigdy.

wg
06-08-2003, 13:25
Czy ktoś mógłby mi polecić firmę z Warszawy lub okolic, która niedrogo i kompetentnie zaprojektowałaby mi i wykonała w domu taką instalację? Zawsze chciałem mieć w domu coś takiego ale nie znając możliwości i nie siedząc w temacie nawet nie wiem dokładnie czego chcę i potrzebny mi jest ktoś kto umiałby doradzić i zaproponować gotowe rozwiązania.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Włodek

m@ly
06-08-2003, 23:37
A mi sie wydaje że to jest poprostu lewy defibrylator kriogeniczny z przyczółkowym deflektorem trójetylocelulozy ! :lol:

YEYO
07-08-2003, 07:12
Tak, tak. I ten defibrylator służy ochronie kriogenicznej budynku i wyrównywaniu elektrolitów w ławach fundamentowych :lol:

07-08-2003, 07:40
UWAGA: temat tylko dla onanizujacych sie wlasnymi pomyslami :)

YEYO
07-08-2003, 08:05
Gość napisał :UWAGA: temat tylko dla onanizujacych sie wlasnymi pomyslami

Co za "goście" zero poczucia humoru :lol: . Czy budowa, czy praca, a może własne myśli ich tak stresują :wink: I widzę że "Gość" nie zna ostatnich badań wg których onanizm zmniejsza ryzyko powstania raka prostaty o 1/3. Więc myśleś, myśleć i jeszcze raz myśleć, a będziemy zdrowsi :lol: .

Jasiu
07-08-2003, 08:05
WG: skoro nie masz pomysłu do czego mogłoby ci to posłużyć to na co ci to ?

Najpierw potrzeba potem realizacja - jeśli nie ma potrzeby to realizacja jest zwykłą marnacją energii.

wg
07-08-2003, 08:26
Pomysł mam - wszystko można wszedzie podłączyć i ma działać. Miałem raczej na myśli dodatkowe możliwości o których być może nie wiem, a mogą ułatwić życie np. urządzając kuchnię można nie wiedzieć, że są obrotowe wnętrza szafek, relingi, specjalne osłony cokołów itp. a kompetentny projektant może doradzić. A swoją drogą mógłbyć się powstrzymać od uszczypliwych komentarzy.

Ponawiam pytanie - czy ktoś zna taką firmę?

Jasiu
07-08-2003, 08:42
To nie było uszczypliwe.

I pomóc ci nie mogę bo nie znam żadnej warszawskiej firmy tego typu. Obawiam się jednak, że będziesz rozczarowany - prawdziwi fachowcy w tej branży wystawiają tłuste faktury i nie poświęcą ci zbyt dużo czasu, a ci co niewiele żądają są w najlepszym razie sprawnymi rzemieślnikami. W sumie projekt pewno będzie sztampowy i średnio dopasowany do twoich potrzeb (które jak sam napisałeś jeszcze nie są skrystalizowane).

Poszukaj wśród znajomych, kogoś kto się na tym zna i zechce poświęcić tobie trochę czasu. Kogoś kto przyjedzie pogada, wyjaśni - sama realizacja jest już prosta i nie wymaga specjalnych narzędzi ani drogich materiałów. Tylko trzeba to zrobić PRZED tynkowaniem i posadzkami - potem to już musztarda po obiedzie.

PS. Zawsze zostaje coraz bardziej popularne radio :)

YEYO
07-08-2003, 08:43
Witaj wg. Myślę że Jasiu nie miał nic złego na myśli. Dziwi mnie że nikt ci nie polecił nic z Warszawy przecie tam na pewno są firmy od inteligentnego budynku. Ja u siebie robiłem tylko tyle co sam wymyśliłem i tylko tyle co potrzeba, a to dlatego że wystarczy że Microsoft za mnie myśli. Jak dotarło do mnie że jeszcze moja chałupa będzie wiedziała lepiej czy jest mi za zimno czy za gorąco? Czy przysłonić żaluzje czy nie? Czy włączyć światło albo przyciemnić albo rozjaśnić. Czy włączyć TV, czy wyłączyć? To normalnie zwątpiłem. A symulacja obecności w budynku jest dobra ,ale na jeden wieczór. Jak ktoś ma troche rozumu to na drugi dzień już będzie wiedział że nikoguśko w chałupie nie ma. A taką inteligencję i tak można "oszwabić" (nie obrażam nikogo - to tylko taki zwrot) i im więcej inteligencji tym ciężej żyć.

wg
07-08-2003, 08:55
Dzięki Jasiu, przepraszam, ale dla mnie to tak zabrzmiało. Bez urazy :wink:
A wracając do tematu, to czy można zamiennie stosować te same kable do TV, komputera czy sprzętu Audio-Video? A może ja czegoś nie rozumiem?
Chciałbym:
- oglądać TV w każdym pomieszczeniu (różne programy) korzystając z jednej anteny satelitarnej,
- połączyć domowe komputery w sieć,
- nagłośnić kilka pomieszczeń i mieć możliwość postawienia sprzętu Audio w różnych miejscach,
- mieć możliwość oglądania np. w sypialni filmu z DVD, które jest w salonie a równocześnie programu TV w salonie,
- korzystać z sygnału TV w komputerze (?)
Czy jest jakiś system, który to umożliwia?

Jasiu
07-08-2003, 09:18
Pewno system jest :)

Kable do RTV to koncentryk 75 ohm (są tańsze do RTV i droższe do SAT - ale można wszystko zrobić na SAT) - RTV rozdzielasz jak chcesz (są niedrogie rozdzielacze sygnału) ale satelity tak prosto ie rozdzielisz - potzrebujesz dosyć drogich urządzeń (mniej więcej takich jakie używają telewizje kablowe) - patrz: http://www.telmor.com.pl/

Kable audio - to zależy jakie - do łączenia urządzeń, czy do głośników - generalnie kable miedziane dwuparowe, ale albo dajesz drogie (grube - do 4mm) albo będą straty - na zwyczajnych kabelkach będzie działać ale mogą być zakłócenia.

Komputery i telefony to skrętka (1-2 parowa dla tel. lub 4 parowa dla PC) - na tej samej skrętce można puścić PC i telefon ale wymaga to "rozszycia" w gnieździe.

Podsumowjąc - każdy system wymaga innego okablowania i innych gniazdek - na upartego wszystko można puścić na skrętce ale jakość (szczególnie AV) będzie taka sobie. Gotowe systemy istnieją ale są dosyć drogie iteż wymagają kilometrów kabli.

Najprościej (tak 80% twoich postulatów) to do każdego pomieszczenia doprowadzić 1 koncentryk zakończony gniazdem RTV i dwie skrętki z dwuparowym gniazdem RJ-45 (PC i telefon). Do głównego pomieszczenia (saloon) dodatkowo kabel SAT. Wszytskie kable powinny się spotkać gdzieś w jednym centralnym miejscu gdzie będą ustrojstwa do dzielenia sygnałów.

Okablowanie głośnikowe i alarmowe to już inna sprawa. I ak na razie nie było mowy o "inteligentnym budynku" czyli sterowaniu urządzeniami (rolety, światła, wentylacja, ogrzewanie, itp... itd..) z jednego miejsca - do tego potrzebne są już naprawdę grube wiąchy kabli.

YEYO
07-08-2003, 09:25
Sorry że się wtrącam. Jeżeli chodzi o audio-video to proponowałbym zgłosić się do firmy DIPOL. http://www.dipol.com.pl/ . Proponuję bo strona WWW świadczy, że firma zna się na tym co robi. Może też postaram ci się odpowiedzieć na niektóre pytania

1. Można oglądać inny program satelitarny w każym pomieszczeniu z jednej anteny SAT, ale musi być tyle tunerów satelitarnych ile chcesz mieć odrębnych TV. Proponuje wejść na stronę dipola i wybrać zakładkę SCHEMATY.
2. Połączenie domowych komputerów w sieć nie stanowi najmniejszego problemu. Przewody z gniazdek zbieramy w jedno miejsce i włączamy do jednego urządzenia tzw. Switcha
3. Nagłośnienie też mozna zrobić tylko trzeba położyć odpowiednią ilość przewodów i najlepiej zebrać centralnie w jednym miejscu gdzie będzie rozdzielany sygnał. Przewody głośnikowe do gniazd przy mniejszych odległościach 2x2.5mm2 a przy większych 2x4mm2.
4. Z DVD to dokładnie nie wiem ale myślę że sie da tylko sygnał trzeba wprowadzić na mikser w dipolu będą wiedzieć
5. Korzystanie z sygnału TV w komputerze nie stanowi problemu wystarczy mieć odpowiednią kartę tzw. TUNER TV

Pozdrawiam
I obiecuję że nie będę już się wtrącał
B.P

wg
07-08-2003, 09:49
YEYO, dzięki, wszystkie uwagi mile widziane, nie może być mowy o żadnym wtrącaniu..Swój post pisałem zanim Twój się pojawił

Jasiu
07-08-2003, 12:13
Aaaa !!!

I wazna sprawa - z tego miejsca gdzie ma byc centrum dowodzeni trzeba wyprowadzić na zewnątrz budynku skrętki pod telefony i ewentualne łącze stałe, a na dach (czy gdzieś tam) koncentryki do anten.

Jeśli tak zrobisz to nie będzie problemu wprowadzenia mediów do budynku - inaczej znowu wiertarka i szpachel w łąpę :)

m@ly
07-08-2003, 13:17
Ha HA! Ale mnie rozbawił ten gość co napisał: UWAGA: temat tylko dla onanizujacych sie wlasnymi pomyslami Ha HA ! Skoro go czyta i tak twierdzi to wychodzi na to że się właśnie onanizuje!!! Brawo!! :lol: :lol: :lol: Pękam!!!

07-08-2003, 13:53
Moje dziecko , które właśnie skończyło telekomunikację na Politechnice powiedziało mi , że teraz inteligentny dom robi się bezprzewodowo i nie ma potem problemu z modernizacją urządzeń i kilometrami kabli. Jakby ktoś nie zauważył , to teraz używa się też nie co innych kabli niż kilka lat temu. A najlepiej to położyć jeden światłowód na wszystko.
pyrka

YEYO
07-08-2003, 13:59
Tak tak i najlepiej energię elektryczą przekazywać bezprzewodowo, ale to już technologia kosmiczna. A budynek naładowany nadajnikami to zdrowy jak .... . A rozwiązania takie tanie, że i kumulacji zabraknie. Ale to nie jest w tonie uszczypliwym wobec nikogo.

07-08-2003, 17:15
Ha HA! Ale mnie rozbawił ten gość co napisał: UWAGA: temat tylko dla onanizujacych sie wlasnymi pomyslami Ha HA ! Skoro go czyta i tak twierdzi to wychodzi na to że się właśnie onanizuje!!! Brawo!! :lol: :lol: :lol: Pękam!!!

No to ty tez sie zabawiasz, umyj rece, bo jeszcze spolodzisz wirtualnego bobasa, bezprzewodowo :) :) :) :)

YEYO
07-08-2003, 17:40
A już się atmosfera rozluźniała i masz.........

07-08-2003, 18:06
A już się atmosfera rozluźniała i masz.........

Idz kolego lepiej na budowe i sprawdz robote, zamiast przesiadywac caly dzien przed monitorem.
Ja juz zaliczylem dniowke.

YEYO
07-08-2003, 19:48
Robota naszszsz Paan. Gość naszszsz Paan. Już lecęęęęę.

_ZBYCH_
07-08-2003, 21:17
Moje dziecko , które właśnie skończyło telekomunikację na Politechnice powiedziało mi , że teraz inteligentny dom robi się bezprzewodowo i nie ma potem problemu z modernizacją urządzeń i kilometrami kabli. Jakby ktoś nie zauważył , to teraz używa się też nie co innych kabli niż kilka lat temu. pyrka

Nie odpowiadam na zaczepki GOŚCI, ale poruszyłeś ważny temat. Bardzo miło, że Twoje dziecko skończyło telekomunikację na Politechnice, ale chyba brakuje mu jeszcze praktyki :cry:. Jak nabędzie praktyki, to zapewne zmieni zdanie, bo sieci b.p. są fajne, ale w Polsce istnieje duży problem z śmietnikiem w eterze i urządzenia b.p. nie działają w praktyce tak super jak wynika z teorii.


A najlepiej to położyć jeden światłowód na wszystko


:lol: :lol: :lol: Ciekawe do czego ten światłowód podłączysz. :lol: :lol: :lol: [/quote]

07-08-2003, 22:11
oj ZBYCH,

widziałem kiedyś takie lampki nocne z "rozwarstwionymi" wiązkami światłowodów.

Wyglądało to fantastycznie. I masz odpowiedź !

CZ.

PS.
Gość - ale inny.

Jola_
08-08-2003, 11:48
Widzę, że Goście strasznie ucapili się tych przewodów :wink: !

pik33
08-08-2003, 12:09
Jak już tak lużno gadamy, to słyszał kiedyś ktoś o pętli indukcyjnej?

Wokół pokoju czy domu układamy cewkę indukcyjną (na cały dom pójdzie parę(dziesiąt?) km przewodu, ale to już szczegół ;) )

Wewnątrz tej pętli odbiorniki z anteną ferromagnetyczną odbiorą wszystko to, co się w pętlę wpuści, z tym że w zakresie niskich częstotliwości. Nadaje się do sterowania różnymi urządzeniami i sygnałów akustycznych, ale już nie do sieci komputerowej, nie to pasmo.

Ze 30 lat temu modne było toto w czasopismach radioamatorskich - bezprzewodowe słuchawki i sterowanie zabawkami.

Ostrzeżenie:Powyżej napisany tekst to efekt wspomnień i skojarzeń wywołanych dyskusją i nie stanowi porady praktycznej! 8)

YEYO
08-08-2003, 13:02
Oj pamiętem coś takiego. Sa miałem ochotę coś takiego wywinąć ze 20 lat temu ale mi przeszło. :lol: Teraz każdy chce mieć dźwięk super jakości i takie rozwiązanie wpadło do lamusa. :cry:

draco
08-08-2003, 15:47
Mam jeszcze dwie uwagi do dyskucji mianowicie:
1) zamierzam zrobić jeden obwód gwarantowanego zasilania:
zastanawiam sie nad rozwiazaniem:
bezposrednio za jednym z bezpiecznikow podlaczyc upsa i tak okablować mieskanie aby interesujace mnie miejsca mogły kozystac z tego zasilania.
W kontekscie waszej rozmowy zastanawiam sie czy dało by sie analogicznie do sieci sygnalowej na moze 2 oddzielnych glowicach 10 parowoych polozyc siec zasilającą?

2. Mówicie o budowie inteligentnych domow, czy macie juz doświadczenia z jakimiś konkretnymi urzadzeniami jakiejsc konkretnej firmy.
Zamierzam nabyć kilka urzadzeń wysyłajacych wiadomosci do sieci sygnalowej i reagujacych na nie + obsewacja stanów na kompie.


czekam niecierpliewie na uwagi.
draco

draco
08-08-2003, 15:53
1. zgadzam sie ze pomysł puszczenia sieci audio to poroniony pomysł
nie po to sie kupuje sprzet i kable za 100zł/metr aby sluchac muzyki na kablu za 40gr by tyle pewni kosztuje ten kabel jak sie rozszyje skretke.
w ktorym idykuje sie włączenie światła w kiblu

2. niestety w domu bede usial puscic sygnal video z kompa do tv miedzy pietrami . sygnal wideo musze puscic przez svideo - ktoś wie jakie jest ograniczenie w długości kabla?
ps. sterowanie kompem sobie zapenilem laptopem i dwoma kartami WiFi

pozdro
draco

YEYO
08-08-2003, 21:37
Jeżeli chodzi o Svideo i komputer to kolega ma zrobione połączenie ekranowaną skrętką po 2 pary na obwód. Działa na jakieś 6-7m ale to nie problem kabla tylko karty w kompie. Jak będzie miała za słaby sygnał to nie wykryje że masz podłączony TV i nie przełączysz. Zawsze możesz zrobić experyment.

Jeżeli chodzi o UPS-a to ja bym zrobił tak:
Za odłącznikiem głównym budynku wstawiłbym zabezpieczenie nadprądowe UPS-a i za nim podłączyłbym UPS-a. Wyjście z UPS-a + BYPASS połączyłbym do 2 tablicy gdzie przychodziłyby obwody gwarantowanego zasilania. W 2 tablicy nadprądówka i różnicówka oraz układ załączania BYPASS'a UPS-a.

WojtekSz
08-08-2004, 23:58
Ponawiam pytanie - czy ktoś zna taką firmę?

Sądze, że moge Ci pomóc. Znam 3 firmy:
1. "SmarTech" Grzegorz Stępniewski 0-600 012 513 www.smartech.pl tel. (22) 436 00 26, fax (22) 436 00 46, [email protected]
2. "Apacheta" Roman Jarocki 0-608 009 009 www.apacheta.neostrada.pl
3. "Vatt" Paweł Ciesiołkiewicz 0-505 052 482

Spotkałem sie tylko z p.Jarockim i wydaje sie godny polecenia. Sam jeszcze jestem na etapie wstepnym stąd brak jeszcze doświadczeń realizacyjnych :)

kroyena
09-08-2004, 08:59
Dupa, a nie Inteligencja.
Sorki za brzydki wyraz, ale to co się prezentuje to zwykłe linie do automatyki zrobione na skrętce i to nieekranowanej więc potencjalnie sygnał przepuszczany przez jedną parę drutów może przenieść się do drugiej. Jak kogoś stać na taką krosownicę do takiego zastosowania to drut trzeba było dać ekranowany.
A jak chce się mieć prawdziwą Inteligencję to się wali np. w standardzie EIB, gdzie jest jedna magistral sterownicza w innym standardzie a poszczególne punkty posiadają własną sterowalną z kompa automatykę.
Kucia, o wiele mniej krosa nie potrzeba, ale za to ile kosztuje :o :o :o .
A ten szacht kablowy to ciekawe czy w prywatnym domu? :wink:
Nie mówiąc o tym wymieszaniu z elektryką.

_ZBYCH_
09-08-2004, 11:53
pupa, a nie Inteligencja.
Może i pupa, ale jaka fajna i pożyteczna :wink: :D .


Sorki za brzydki wyraz, ale to co się prezentuje to zwykłe linie do automatyki zrobione na skrętce i to nieekranowanej więc potencjalnie sygnał przepuszczany przez jedną parę drutów może przenieść się do drugiej. Jak kogoś stać na taką krosownicę do takiego zastosowania to drut trzeba było dać ekranowany.
A po co drut ekranowany? Wytłumacz mi proszę, co mi to zmieni?
Prezentowana krosownica przeznaczona jest do połączeń wewnętrznych i zewnętrznych linii telefonicznych z centralką telefoniczną i małej sieci LAN. Wyciągasz pochopne wnioski :roll: .


A jak chce się mieć prawdziwą Inteligencję to się wali np. w standardzie EIB, gdzie jest jedna magistral sterownicza w innym standardzie a poszczególne punkty posiadają własną sterowalną z kompa automatykę.
Kucia, o wiele mniej krosa nie potrzeba, ale za to ile kosztuje :o :o :o .
Ale czym wg Ciebie różni się ta "prawdziwa Inteligencja” na EIB za kilkadziesiąt tyś.zł. od takiej zrealizowanej na kilometrach przewodów i odpowiednich sterowanikach? Co daje więcej i jakim kosztem? Ważny jest efekt końcowy :D


A ten szacht kablowy to ciekawe czy w prywatnym domu? :wink:
Owszem, w prywatnym, takim ponad 600 m2 :lol: , w którym jest kilkadziesiąt gniazdek telefonicznych (wszystkie podłączane trzy parowym przewodem) i kilkanaście gniazdek sieci LAN. Jakoś trzeba to połączyć i tu chyba system EIB nie pomoże :roll: :wink: :lol: .


Nie mówiąc o tym wymieszaniu z elektryką.
Jakim wymieszaniu z elektryką?