PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to już quasi klima?



rafał_27
03-08-2003, 17:54
Witam,

po przeczytaniu różnych wątków nt. gruntowych wymienników ciepła i tym podobnym rozwiązaniom mam taki plan.

Zgodnie z sugestią przedstawioną na forum:

1. wykopać dół 2x2x2
2. dno podsypać drobnym żwirem (ok. 10 cm)
3. pozostałość zasyapć kamieniami fi 15-20
4. pokryć to folią paroprzepuszczalną (membrana)
5. podsypać 15- 20cm ziemi i zasadzić trawkę
6. z jednej strony (np lewej) doprowadzić w pionie rurę "dolotową" PCV 15 cm z otworami co 10cm długości 2 m (20 cm nad powierzchnię - pozostała część w kamieniach)
7. z drugiej strony (prawej) podobna rura, ale podłączona już do pieca ogrzewania nadmuchowego w domu

problemy:
gryzonie - siatka na wlotach i wykonanych dziurach powinna rozwiązać problem
owady - brak informacji
opady deszczu - mam nadzieję, że piaszczystość terenu i żwir nie doprowadzi do zalania systemu

Jeżeli ktoś po przeczytaniu mojego planu ma jakieś opinie, odpowiedzi i sugestie to czekam z nieciepliwością.

pzdrw

Rafał

rafał_27
04-08-2003, 16:11
odświeżam temat - dla mnie to jest ważne

tom soyer
05-08-2003, 09:57
niegdy tego nie robilem ( :) ) ale widzialem tego typu czerpnie w kilku szpitalach. powietrze bylo zasysane z czerpni przez dodatkowe filtry. piec nadmuchowy musi "podolac" oporom czerpania powietrza z GWC/GWP. moge ci wiecej podpowiedziec w zakresie wentylacji i sterowania twoim ukladem.

DarekRz
07-08-2003, 13:50
Pewnie o tym wiesz, ale potrzebujesz jeszcze jedną rurę na czerpnię z pominięciem GWC w okresach, kiedy temperatura na dworzu będzie wyższa niż z GWC ale niższa niż wymagana w domu.
DarekRz

pik33
07-08-2003, 14:01
Trochę obok tematu, ale:

Właśnie przeglądałem ofertę rekuperatorów Bartosz. Wymyślili takie coś: do powietrza wychodzącego rozpryskują wodę. Woda paruje i obniża temperaturę - takie schłodzone powietrze idzie do wymiennika rekuperatora gdzie schładza powietrze na wlocie.

Ciekawa idea.

Rzecz prostsza i (chyba) tańsza od GWC i klimatyzatora, a może uprzyjemnić życie w upały

DarekRz
07-08-2003, 14:13
Raczej nie tańsza od GWC.
DarekRz