PDA

Zobacz pełną wersję : Vat na okna od 1.01.2008 jaka stawka 7 czy 22 %



20071958
26-10-2007, 16:01
Czy ktoś ma pewną informację z jaką stawką Vat 7 czy 22 % będziemy kupowac okna po 1 .01.2008 ? i inne materiały budowlane?

Z moich informacji wynika , że bedziemy kupowali z 22 % Vat- czyli musimy wydać o 15 % więcej na budowę domu a potem ubiegać sie o zwrot na podstawie deklaracji i to tylko wtedy gdy bedziemy prowadzili inwestycję we własnym zakresie .tzw, systemem gospodarczym.
Natomaist jak techniczne będzie wyglądał Vat przy remoncie nie wiem bo przeciez nikt nie będzie sprzedawał np . drzwi w Castoramie z różną stawką VAT
Ale wyszperałam, że jak bedziemy remontowali dom czy mieszkanie to możemy sie starać o zwrot 15 % na określone materiały budowlane / czyli te które przed wstąpieniem Polski do UE miały stawkę Vat 7 % /
i na określone roboty remontowe zapisane w załączniku do ustawy / ale jest haczyk z wyłączeniem materiałów stanowiących znaczną część wartości świadczonej usługi .Stawka Vat 7 % nie będzie miała zastosowania do usług gdzie główną częścią składową ceny jest cena materiałow np. montaż okien z materiałami .
Czyli tylko mówimy o usłudze remontowej a nie remocie we własnym zakresie?

Reszta poprawki senackiej z dn.16.09. dotyczyła nowelizacji ustawy o podatku Vat dotyczyła budownictwa społecznego i mieszkań kupowanych od deweloperów i spóldzielni mieszkaniowych jako mieszkania nowe o powierzchni 150,m kw. i domów do pow.300m ,

Moje pytanie na dzisiaj czy macie jakieś lepsze wieści??????????????????????? bo tak wygląda, że niby mamy dalej 7 % a w zasadzie nie mamy Kredytowac będziemy Państwo na 15 % do chwili zwrotu okolo 1 rok
a ile osób nie będzie się strało o zwrot z różnych przyczyn?
-czyli kto zarobi FISKUS .

MARTiiii
26-10-2007, 17:17
Jak masz taka mozliwosc to teraz kupuj, a zamontujesz na wisone albo i lato.

dzabij
26-10-2007, 17:59
Witam.

Ta poprawka senacka chyba została obalona - nie ma ograniczenia że jeżeli w usłudze dominującym elementem jest materiał to stawka 22% (ale to jeszcze doczytam i dam znać - w poniedziałkowej Rzeczpospolitej (21/10/2007) jest artykuł na ten temat).

Materiał zawsze kupujesz z VAT 22%. Następnie możesz ubiegać się o zwrot, o ile dany towar jest w katalogu tych do "odliczenia".

Usługa remontowa / budowlana z VAT 7% wraz z materiałem (i to nie zależnie czy dany materiał jest w katalogu czy nie).

Plus nowelizacji ustawy jest taki że możliwość zwrotu różnicy 7% vs 22 % jest bezterminowa (to samo z VAT na usługi i nowe mieszkania / domy, bezterminowo 7%).

Co do kredytowania państwa, to tu się nic nie zmieniło - do 6 m-cy po złożeniu wniosku (mniosek maksymalnie 1 rocznie).

Co do haczyków, to są nim limity zwrotu.

Limit zwrotu w przypadku robot na które potrzebne jest pozwolenie na budowę to ok 22 kPLN co oznacza wydatki brutto na materiał ok 180 000 PLN.

Limit na remont to ok 9,5 kPLN co oznacza wydatki brutto na materiał ok 77 000 PLN.

Można sumować max. dwa limity (czyli najpierw budujemy z jednego limitu a wykańczamy już z drugiego) (limity są 4, bo jak ktoś korzystał z odliczeń w PIT to ma oczywiście mniejsze limity).

Limity "resetują" się po 5 latach, czyli za 5 lat od wykorzystania limitu znowu można "chulać" :-)

Pozdrawiam

Dawid

-maro-
26-10-2007, 19:09
A czy te wszystkie odliczenia można dokonywać również w przyszłym roku?

dzabij
26-10-2007, 19:14
Tak, możesz odliczyć wszystkie faktury po 01/05/2004 nawet w przyszłym roku, w ustawie nie ma nic o tym że odliczasz wydatki za np. ostatni rok. Oczywiście daną fakturę możesz odliczyć tylko raz :-)

Pzdr

Dawid

-maro-
26-10-2007, 19:21
Tak, możesz odliczyć wszystkie faktury po 01/05/2004 nawet w przyszłym roku, w ustawie nie ma nic o tym że odliczasz wydatki za np. ostatni rok. Oczywiście daną fakturę możesz odliczyć tylko raz :-)

Pzdr

Dawid

Czyli jeżeli do tej pory nie skorzystałem z odliczeń od 01.05.2004 to teraz mogę zebrać wszystkie z tego okresu i sobie odliczyć?

Nie korzystałem bo wydatki w tamtym okresie były minimalne, ale teraz wydałem dość sporo bo zmieniłem pokrycie dachu i ociepliłem dom.

dzabij
26-10-2007, 22:49
Dokładnie tak. Zbieraj kwity, wypełniaj wniosek i do US po kasę.

Pozdro

Dawid

20071958
29-10-2007, 10:36
No tak, ale ja buduje duży dom , powierzchnia użytkowa ponad 400 m 2
i systemem takim, że sam zawieram umowy z wykonawcami.
a czytając informacje w internecie o nowelizacji ustawy o Vat z 09.2007
do końca nie wiem z jakim Vatem będę kupował okna 7% czy 22%
Czy mogę zawrzeć umowę na usługę budowlano -montażową / z oknami i drzwiami / z stawką 7 % z terminem montażu na marzec 2008 teraz?
Czy definicja budownictwa społecznego dotyczy tylko zakupu mieszkań u deweloperów i w spóldzielniach ?

dzabij
29-10-2007, 11:08
Według mnie w twoim przypadku nie ma znaczenia jakiej wielkości jest dom, bo o ile się nie mylę to usługa budowlana (z materiałem) ma zawsze stawkę 7%. Czyli okna wraz z montażem = vat 7% (w zasadzie na fakturze powinien być opis "usługa montażu okien wraz z materiałem" albo coś podobnego).

Wielkość domu ma znaczenie tylko wtedy gdy kupujesz gotowy dom / mieszkanie. Wtedy w zależności od wielkości stosuje się stawkę 7 % lub 22 % ale dla całej nieruchomości.

Wieczorem potwierdzę jeszcze to co napisałem wyżej (teraz nie mam dostepu do "literatury")

Pzdr

Dawid

jareko
29-10-2007, 11:43
...
Czy mogę zawrzeć umowę na usługę budowlano -montażową / z oknami i drzwiami / z stawką 7 % z terminem montażu na marzec 2008 teraz?...możesz i tak jest najbezpieczniej i dla Ciebie i dla handlowca
Przepisy są tak niejasne i stawrzaja znów furtkę dla dowolnej interpretacji przez urzędników

sSiwy12
29-10-2007, 11:55
Kupując "same" okna tj. z VAT 22% zwrot otrzymasz tylko z metrazu "społecznego". Jak to liczyć - jeszcze nikt nie wie - brak rozporządzenia w tej sprawie.

ilzan
29-10-2007, 21:38
Czy ktoś podpowie mi jak klasyfikować PKWiU dla danego towaru, np. zakupiłam rury kanalizacyjne, przy których widnieje symbol 25,21,21-57. W tabeli wyrobów odnalazłam symbol wg którego można odliczyć różnice vat dla wyrobów z symbolem 25,21,2 - dotyczy rury,przewody, węże z tworzyw sztucznych.
PKWiU na fakturze mamy bardziej szczegółowe, więc zastanawiam się czy to krótsze PKWiU z tabeli pozwala takie rury odliczyć? Takich przypadków, gdzie PKWiU na f-rze jest bardziej rozwinięte jest całe mnóstwo, więc jeżeli ktoś zrozumiał o co pytam niech coś szepnie. Z góry dziękuję.

I jeszcze jedno: buduję dom syst. gospodarczym, pierwszy raz. Jaki rodzaj formularza/wniosku i załącznik jest mi potrzebny? Czytałam, że są dwa WZM-1/A,
WZM-1/B. Buduję pierwszy raz syst.gospodarczym. Wcześniej odliczałam tylko remonty z mojego mieszkanka.
:wink:

dzabij
29-10-2007, 22:37
PKWiU - tak, jeżeli na fakturze jest bardziej rozwinięte to śmiało można odliczać.

WZM-1/A i B to załączniki które załącza się do WZM-1

WZM-1/A - w ten kwit wpisuje się listę faktur które wcześniej nie były odliczone w ramach ulgi remontowej

WZM-1/B - w ten kwit wpisuje się listę faktur które wcześniej były podstawą ulgi remontowej.

Krótko mówiąc jeżeli wcześniej remontowałaś mieszkanie i do tej pory nie występowałaś o zwrot różnicy VAT 22 vs 7 % to możesz teraz to zrobić. Ale uwaga, masz tylko dwa limity do wykorzystania, czyli jeżeli teraz budujesz chałupę to chyba nie warto "marnować" limitu.

Pzdr

Dawid

ilzan
30-10-2007, 21:43
Dziękuję Ci dzabij. Teraz zostaje zakasać rękawy i zabrać się za wypełnianie tych okropnych wniosków. :wink:

ilzan
31-10-2007, 19:50
dzabij mam jeszcze pytanie. PISZESZ: Ale uwaga, masz tylko dwa limity do wykorzystania, czyli jeżeli teraz budujesz chałupę to chyba nie warto "marnować" limitu.Dlaczego piszesz marnować, a jak mogę go nie zmarnować i kiedy lepiej go wykorzystać? myślałam, że to jedyna okazja w moim przypadku aby odzyskać część kaski.

Czytając różne artyk. zrozumiałam, że odliczam albo budowę, mając oczywiście pozwolenie na to, albo remonty mieszkaniowe. Ja buduję, więc korzystam z opcji z pozwoleniem na bud. tym samym remonty i limity z nimi związane mnie nie dotyczą. Nie wiem czy mnie zrozumiesz, trochę się zakręciłam. :oops:

dzabij
31-10-2007, 20:43
Z twojego pierwszego postu wykumałem że nosisz się z zamiarem walki o zwrot VAT zapłacony przy okazji remontu mieszkania (
Buduję pierwszy raz syst.gospodarczym. Wcześniej odliczałam tylko remonty z mojego mieszkanka. ).

Istnieją 4 limity zwrotu VAT (założenie - 1 m2 mieszkania wedłg GUS kosztuje 2 600 PLN) :

- dla prac wymagających pozwolenia na budowę (PNB) - 70 * 12,295 % * cena 1 m2 z GUS = 70 * 12,295% * 2600 PLN = 22 377 PLN
- dla prac nie wymagających PNB - 30 * 12,295 % * 2600 = 9 590 PLN
- dla pracy wymagających PNB w przypadku gdy prace te były wcześniej rozliczone w uldze PIT ( remontowej / budowlanej) = 70 * 9,959 % * 2600 = 18 125 PLN
- dla prac nie wymagających PNB i rozliczonych wcześniej w uldze PIT (remontowej / budowlanej) = 30 * 9,959 % * 2600 = 7 768 PLN

Do wyboru są tylko dwa limity z czterech. Pisząc o marnowaniu limitu miałem na myśli to, że musisz sobie policzyć czy opłaca Ci się ubiegać o zwrot VAT w związku z wcześniejszymi remontami (z treści Twojego pierwszego postu tak mi się właśnie wydawało) , czy może lepiej tego nie robić i skorzystać z wyższych limitów przy okazji budowy domu.

Oczywiście nie ma uniwersalnej rady co lepeij, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Czyli załóżmy że nie chcesz zwrotu za poprzednie remonty, wtedy sytuacja prosta, masz dwa limity - 22 377 na budowę + 9 590 na wykończenie.

Drugi przypadek, chcesz rozliczyć remont (bez PNB) wtedy masz limit 22 377 PLN na budowę i 7 768 PLN na zwrot za poprzednie remonty. Krótko mówiąc możesz odzyszkać nieco mniej. I o to mi chodziło.

Pzdr

Dawid

ilzan
02-11-2007, 16:05
Dzięki serdeczne dzabij. Źle mnie zrozumiałeś, bo niejasno się wyraziłam. Chodziło mi o to, że wcześniej odliczałam remonty mojego starego mieszkania w PIT-37, a to przecież inna bajka. Teraz buduję dom po raz pierwszy w życiu i tamte rozliczenia nie mają nic wspólnego z teraźniejszością.

Z tego co przeczytałam, wychodzi , że będę korzystała z limitu 22 377 PLN
na budowę i 9 590 na późniejsze, czyt.przyszłoroczne wykończenie domku. Mam nadzieję, że się zrozumiemy. Pozdrawiam - Żaneta. :wink:

dzabij
02-11-2007, 17:03
Dokładnie, czyli masz do wydania ok. 180 000 PLN + 77 000 PLN brutto na materiał aby odzyskać całość "nadpłaconego" VAT'u. W zasadzie powinno starczyć z powodzeniem na budowę domu, bo prawdopodobnie część rzeczy kupisz z montarzem (7%), część bez faktur, a spora część kosztów budowy to robocizna.

Pzdr

Dawid

ilzan
02-11-2007, 17:34
:D