PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacje elektryczne



anula302
27-10-2007, 14:00
wiem ze temat pewnie dużo razy poruszany na forum, ale ja już zapalenia spojówek dostałam od tego wiecznego siedzenia przed kompem.

Poradżcie prosze ci budujący i wybudowani a raczej podrzucie jakies ciekawe pomysły do zastosowania w domu.

musze rozplanowac oświetlenie w domu a na elektryce zbytnio sie nie znam .
Widziałam fajne rozwiazania oświetlenia przy schodach ( wykonane około 10 cm nad stopniem) słyszałam ze moze to działac na czujke ruchu.
Moze ktoś ma tak zrobione jak to sie zachowuje w parktyce?
jakt to zrobic fizycznie?
Tzn zostawic w miejscach ewentualnych halogeników puszki?
Nie będą sie nagrzewac?

Moze moje pytania sa głupie ale w tej dziedzinie to ja naprawde zupełny laik jestem.

z góry dzieki za odpowiedz i ewentualne ciekawe pomysły.

Jedno wiem na pewno wtyczek konatktowych ( nie wiem czy dobrze je nazwałam ) nigdy za wiele! :)

Cypek
27-10-2007, 15:39
pamiętaj o alarmie i kabelkach do sterownika pieca, domofonie, instalacji sat, tv.

retrofood
27-10-2007, 17:03
musze rozplanowac oświetlenie w domu a na elektryce zbytnio sie nie znam .
Widziałam fajne rozwiazania oświetlenia przy schodach ( wykonane około 10 cm nad stopniem) słyszałam ze moze to działac na czujke ruchu.
Moze ktoś ma tak zrobione jak to sie zachowuje w parktyce?
jakt to zrobic fizycznie?
Tzn zostawic w miejscach ewentualnych halogeników puszki?
Nie będą sie nagrzewac?


Ty se rozplanuj lampy, a puszki zostaw tym co się na tym znają.
każdy normalny elektryk zrobi w głowie projekt tego, co chcesz. Ważne by wiedzieć CO SIĘ CHCE.

krzys74
27-10-2007, 20:02
Oświetlenie schodowe usytuowane nisko przy stopniach daje bardzo ciekawy efekt wizualny szczegolnie przy blyszczacej okladzinie ,np. granit czy gres polerowny.
Istotne aby sterowanie bylo niezalezne od glownego oswietlenia ktore koniecznie nalezy wyposazyc w wylaczniki schodowe , krzyzowe w zaleznosci od potrzeb.
Pare razy takowe montowalem raz nawet inwestor zazyczyl sobie opcje ktora dawala mozliwosc oswietlania po 3 sztuki podczas wchodzenia po schodach a gdy zaswiecaly sie nastepne te poprzednie gasly itd. hehe.
Coż o mozliwosciach sterowania oswietleniem mozna by laborat napisac natomiast ty jako inwestor przede wszystkim planuj i zlecając prace wykonawcy (z uprawnieniami).Mile widziane jest gdy to wlasnie elektryk zaproponuje niezbedne projektowe ale i ciekawe rozwiazania.
Samemu nie polecam wykonywania zadnych tego typu prac , zostawmy to specjalistom.

pozdrawiam.
krzys

jacekp71
27-10-2007, 22:28
Tzn zostawic w miejscach ewentualnych halogeników puszki?
Nie będą sie nagrzewac?

oprawy do oswietlenia schodowego montuje sie albo w scianie, albo w wandze.
wg mnie z kilku powodow lepsze jest to drugie rozwiazanie.

no i nie zadne halogeny ;-) tylko LEDy.

FREDY
28-10-2007, 18:29
Pare razy takowe montowalem raz nawet inwestor zazyczyl sobie opcje ktora dawala mozliwosc oswietlania po 3 sztuki podczas wchodzenia po schodach a gdy zaswiecaly sie nastepne te poprzednie gasly itd. hehe.
krzys

a jak rozpoznawałes kierunek , czy sie wchodzi czy schodzi?
Trzeba by jakas bariere opto zrobic i ciekawy sterownik. No bo co np. gdy jeden wchodzi a drugi schodzi? :wink:

FREDY
28-10-2007, 18:31
albo cały tłum wchodzi i jednoczesnie tłumnie schodza? :D

jacekp71
28-10-2007, 19:01
a praktyka ?? bo takie rozwiazanie nic nie wnosi poza tym ,ze mozna znajomym pokazac ;-)

FREDY
28-10-2007, 19:20
Zdumienie znajomych -bezcenne

retrofood
28-10-2007, 20:18
Zdumienie znajomych -bezcenne
a nie lepiej wodotrysk?

BigPiotr
07-06-2009, 12:40
wiem ze temat pewnie dużo razy poruszany na forum, ale ja już zapalenia ...

Widziałam fajne rozwiazania oświetlenia przy schodach ( wykonane około 10 cm nad stopniem) ...
jakt to zrobic fizycznie?
Tzn zostawic w miejscach ewentualnych halogeników puszki?
Nie będą sie nagrzewac?



Odświeżę temat.

Kupiłem sobie oprawki 230V pod halogenki na schodki jw. Rozpakowuję i jak nigdy czytam instrukcję (a co :D ) No i oczy :o bo w instrukcji pisze, że ich nie można na ścianie. Idę do sklepu i jak jest coś firmowego to jest instrukcja a w niej, że nie można na ścianie :( .
Jak bym nie czytał to by pewnie już świeciły, a tak to jestem głupi. Fachowcy ratunku, jakie oprawki na ścianę? (takie na zwykłe halogeny 230V). To są specjalne na ścianę?

mattdl
07-06-2009, 13:06
fajna sprawa te świecące halogenki sterowane czujnikiem ruchu...
szczególnie jak Cię dzieciaki namówią na pieska - niezła dyskoteka w domu

edde
07-06-2009, 21:37
ja kupiłem sobie 8szt tego:
http://www.allegro.pl/item648911281_mega_promocja_oprawa_diodowa_gryf_le d_12_rec.html
przed elektrykiem wyznaczyłem miejsca montażu w przedpokojach na górze i na dole i na schodach, wykułem na puszki (mają własne, prostokątne puszki, to niebieskie na fotkach z aukcji), elektryk pociągnął przewody i jest ok (tzn. będzie, na razie tynkuje się i osadzają sie puszki dopiero :wink: )
a wymyśliłem sobie sterowanie poprzez sprzężony czujnik zmierzchowy na sondzie zewnętrznej ze sterownikiem czasowym (a to po to aby podświetlenie nie działało cała noc, kiedy właczy sie od zmierzchówki, abym mógł sobie określić, że np. w godz. 24-5 było wyłączone czasówką), sterowniki oczywiście będą w rozdzielnicy na szynie

hojnorek
08-06-2009, 09:57
Odświeżę temat.

Kupiłem sobie oprawki 230V pod halogenki na schodki jw...


To jeszcze zapas tych halogenków sobie zrób, bo od września mają być wycofywane ze sprzedaży w UE...

BigPiotr
16-06-2009, 21:18
Odświeżę temat.

Kupiłem sobie oprawki 230V pod halogenki na schodki jw...


To jeszcze zapas tych halogenków sobie zrób, bo od września mają być wycofywane ze sprzedaży w UE...

I dlatego nie można ich montować na ścianie?

retrofood
17-06-2009, 07:07
Odświeżę temat.

Kupiłem sobie oprawki 230V pod halogenki na schodki jw...


To jeszcze zapas tych halogenków sobie zrób, bo od września mają być wycofywane ze sprzedaży w UE...

I dlatego nie można ich montować na ścianie?

:D
pewnie chodzi o odprowadzanie ciepła. po prostu w położeniu "sufitowym" ciepło jest odprowadzane, a w bocznym - nie bardzo.
Przeanalizuj ten problem, moze da się coś wykombinować?
Inaczej halogeny bedą się szybko palić, nie nadążysz wymieniać.
A tak w ogóle, to trochę by pomogło obniżenie napięcia zasilania. światło bedzie trochę ciemniejsze, ale i grzać się będą mniej.

mjakob
17-06-2009, 07:42
Widziałam fajne rozwiazania oświetlenia przy schodach ( wykonane około 10 cm nad stopniem) słyszałam ze moze to działac na czujke ruchu.


Na czujnik ruchu to nie bardzo - w dzień też będzie działać. Lepiej łącznik na ścianie. I diody LED na oświetlenie.
W obszarze komunikacji czy schodów zamiast łączników krzyżowych czy schodowych zastosuj przekaźniki bistabilne takie małe montowane w puszce, a na ścianie przycisk (naciskasz załącza się, naciskasz drugi wyłącza się). elektryk będzie wiedzieć. a i oszczędzisz trochę przewodu.

Pamiętaj o zasilaniu na zewnątrz domu - altanka, oświetlenie ścieżki, podjazdu, tarasu, jakieś gniazdko na zewnątrz np. dla kosiarki (koniecznie IP65), gniazdo na tarasie, gniazdo w altance, instalacji zraszania (teraz nie masz, ale może kiedyś, kabel jeść nie woła), bramy wjazdowej, domofon.
Jest tego trochę....
Aha na zewnątrz kable!!! YKY (żadne Dy czy YDY)

Deamos
17-06-2009, 09:33
Aha na zewnątrz kable!!! YKY (żadne Dy czy YDY)
Nawet do gniazda na tarasie, ktore mozna zamocowac na elewacji?

Deamos
17-06-2009, 09:38
instalacji zraszania
Mozesz napisac co zazwyczaj wchodzi w sklad takiej instalacji?, jakies elektrozawory otwierane czasowka?

robertsz
17-06-2009, 11:37
Mozesz napisac co zazwyczaj wchodzi w sklad takiej instalacji?, jakies elektrozawory otwierane czasowka?
Wystarczy najprostszy sterownik programowalny np. Moeller, Siemens.
Jako elementy wykonawcze dajesz przekaźniki i elektrozawory.
Pod wejścia sterownika możesz podpiąć czujniki: nasłonecznienia, temperatury, wiatru, opadów...
Samodzielnie piszesz (programujesz) sobie własny scenariusz zraszania (określone godziny, określony czas podlewania).
W bardziej rozbudowanej wersji programu możesz stworzyć sobie jakiś bajerancki scenariusz podlewania z podświetlaniem ogrodu, który powali Twoich gości na kolana ;)

Pod względem elektrycznym nie jest to bardzo skomplikowane. Jednak wykonanie takiej instalacji to spory wysiłek (finansowy też) bo musisz zakopać sporą ilość kabli, elektrozaworów i węży w ziemi.

Deamos
17-06-2009, 11:53
Mozesz napisac co zazwyczaj wchodzi w sklad takiej instalacji?, jakies elektrozawory otwierane czasowka?
Wystarczy najprostszy sterownik programowalny np. Moeller, Siemens.
Jako elementy wykonawcze dajesz przekaźniki i elektrozawory.
Pod wejścia sterownika możesz podpiąć czujniki: nasłonecznienia, temperatury, wiatru, opadów...
Samodzielnie piszesz (programujesz) sobie własny scenariusz zraszania (określone godziny, określony czas podlewania).
W bardziej rozbudowanej wersji programu możesz stworzyć sobie jakiś bajerancki scenariusz podlewania z podświetlaniem ogrodu, który powali Twoich gości na kolana ;)

Pod względem elektrycznym nie jest to bardzo skomplikowane. Jednak wykonanie takiej instalacji to spory wysiłek (finansowy też) bo musisz zakopać sporą ilość kabli, elektrozaworów i węży w ziemi.

Sterownil PLC albo Integra do wersji ubozszej ;)
W pytaniu chodzilo mi raczej o to, czy do zraszania wystarczy sterowac elektrozaworem, czy jeszcze czyms innym (pomijajac oswietlenie) i czy o czyms jeszcze musze pamietac.

BigPiotr
17-06-2009, 12:11
Odświeżę temat.

Kupiłem sobie oprawki 230V pod halogenki na schodki jw...


To jeszcze zapas tych halogenków sobie zrób, bo od września mają być wycofywane ze sprzedaży w UE...

I dlatego nie można ich montować na ścianie?

:D
pewnie chodzi o odprowadzanie ciepła. po prostu w położeniu "sufitowym" ciepło jest odprowadzane, a w bocznym - nie bardzo.
Przeanalizuj ten problem, moze da się coś wykombinować?
Inaczej halogeny bedą się szybko palić, nie nadążysz wymieniać.
A tak w ogóle, to trochę by pomogło obniżenie napięcia zasilania. światło bedzie trochę ciemniejsze, ale i grzać się będą mniej.

Tak czułem przez skórę. Mam dość dużo miejsca za KG może wystarczy.
Jak zamienię na ledy (jak mi się popalą :D ) to pomoże?

fenix2
17-06-2009, 12:35
....
Pare razy takowe montowalem raz nawet inwestor zazyczyl sobie opcje ktora dawala mozliwosc oswietlania po 3 sztuki podczas wchodzenia po schodach a gdy zaswiecaly sie nastepne te poprzednie gasly itd. hehe.
....
pozdrawiam.
krzys

Jak to zrobiłeś można wiedzieć ? Jakiego sterownika użyłeś?

retrofood
17-06-2009, 14:51
Tak czułem przez skórę. Mam dość dużo miejsca za KG może wystarczy.
Jak zamienię na ledy (jak mi się popalą :D ) to pomoże?

Oczywizda! LED-y się tak nie grzeją.