PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie macie kominek?Jak lepiej?



moniga
04-08-2003, 09:20
Mam przewidziany w pokoju dziennym kominek.Nie wiem tylko gdzie go usytuować.Czy lepiej komponuje się gdy jest w jednym z rogów pokoju czy jest po środku ściany i wtedy ma kształt prostokąta? Jak wy macie usytuowane kominki?Czy gdybyście jeszcze raz stawiali kominek to byłby on w tym samym miejscu? :wink:

pik33
04-08-2003, 09:51
Dałem na wewnętrznej ścianie tzw. salonu, w miarę centralnie w domu, bo ma go ogrzewać... ;)

piotr.nowy
04-08-2003, 10:16
No właśnie .Wszystko zależy od tego po co Ci kominek. Jeśli ma ogrzewać to rozwiązanie PIK-a jest optymalne, jeśli ma zdobić to stawiaj tam gdzie Ci pasuje- biorąc pod uwagę , lub nie biorąc, różne zasady feng-shui czy jak to się nazywa i inne wynalazki.Powodzenia!

moniga
04-08-2003, 15:49
Mój kominek nie ma sluzyc do ogrzewania a jedynie stanowi ozdobnik salonu i rozmyślam jak będzie lepiej z jego usytuowaniem :roll:

YEYO
04-08-2003, 15:52
A komin z kominkiem też będziesz przenosić w dowolne miejsce?

moniga
04-08-2003, 15:59
No właśnie dopieszczamy projekt i dlatego rozmyślam bo potem będzie za poźno.Na razie jest na na środku ściany w salonie czyli mniej więcej w środku domu. Komin poleci w jednym z pokoi na poddaszu ale gdzi go nie postawie to i tak to będzie ten sam pokój dogrzewany. :D

YEYO
04-08-2003, 16:27
Właśnie. Przesuwając komin z kominkiem musisz brać pod uwagę jak daleko odsuwasz go od kalenicy. Powód prosty komin musi wystawać ponad kalenicę. Jak przesuniesz za daleko to wyjdzie mało estetyczny wysoki komin.

andrzejj_
05-08-2003, 15:32
Ryba....echhh sluchaj..kominek musi byc tam gdzie komin..Nie mozesz przestawiac kominka ,bo projektant zaprojektował juz komin i kominek.Moniqa...jestes blond na mur ;).....pozdrawiam i całuje w lewy policzek...

05-08-2003, 15:41
Ryba....echhh sluchaj..kominek musi byc tam gdzie komin..Nie mozesz przestawiac kominka ,bo projektant zaprojektował juz komin i kominek.Moniqa...jestes blond na mur ;).....pozdrawiam i całuje w lewy policzek...

Cmoknąć to się możesz sam - fachmanie od wszystkiego - tam gdzie Pan moze Pana Majstra..
Przestań mieszać ludziom w głowie. Zanim szczelisz odpowiedzią to sie troche zastanów.
A wracając do tematu - czasami tak się zdarza, że można dobudować komin do kominka. Pomyśl trochę - może wygrasz lizaka.
Blondyn

Uller
05-08-2003, 15:58
Ryba....echhh sluchaj..kominek musi byc tam gdzie komin..Nie mozesz przestawiac kominka ,bo projektant zaprojektował juz komin i kominek.Moniqa...jestes blond na mur ;).....pozdrawiam i całuje w lewy policzek...

Cieszę się że forum się rozrasta i coraz więcej ludzi wymienia swoje doświadczenia. Ale jak widzę twoje komentarze to mam wizję swojego sąsiada który jak jest pod wpływem alkoholu zamienia się w eksperta budowlanego. Projektu na oczy nie widział ale doradza, krytykuje i to jeszcze tonem jakby wszystkie rozumy pozjadał. Nie obraź się ale powiem ci że jesteś tu od czterech dni a już mam cię dość. I proszę cię, zanim strzelisz radą jak z armaty to przeczytaj uważnie tekst wraz z odpowiedziami.

moniga
05-08-2003, 16:14
Drogi andrzejju czy ta ryba to miało być do mnie wybacz ale tak moga się zwracać do mnie najbliźsi.Wyobraź sobie że jestem blond ale nie z powodu koloru moich włosów stawiam pytania ale z powodu że jak grom z jasnego nieba spadła na mnie budowa i nie zdążyłam poczytać fachowej literatury dlatego jestem na tym forum bo są tu ludzie którzy nie zastanawiają się nad kolorem moich włosów tylko próbują pomóc.Wyobraź sobie że w projekcie na podstwie którego obmyślam własny kominy nie wystają poza kalenice i skąd miałam się domyśleć że tak ma być.Nie znam się na tym a projekt mam na tym etapie że i kominek i komin mogę postawić tam gdzie chce :lol: :lol: .
Dziekuję wszystkim którzy zechcieli się wypowiedzieć w tym wątku :wink:

Bezdomny
05-08-2003, 16:46
moniga, ja w swoim projekcie nie miałem kominka i uparłem się, że ma wyglądać i grzać, teoretycznie łątwo jest go wcisnać w dowolne miejsce, pamiętaj tylko o tysiącu drobnych szczegółów, takich jak: by komin nie wyszedł w koszu dachowym (będzie problem z opadami), elementy więźby muszą być oddalone o 30 cm od przewodu dymnego, do komina spalinowedo musi być zrobiony dostęp na dachu dla kominiarza, potrzebna jest na dole wyczystka (chyba, ze komin bedzie dokładnie nad kominkiem, odpowiedni przekrój - nie wszędzie to będzie ładnie wygladało, po ścianie kominowej nie wolno prowadzić przewodów elektrycznych, dookoła kominka powinna być przestrzeń z materiałów niepalnych (płytki na podłodze), jak kominek na dole bedzie wpływał na rozkład pomieszczeń na piętrze-poddaszu, przemyśl z czego go wybudować - systemowy, z cegły, czy też inny, i tak w kółko, na szczęście na forum jest też około tysiąca odpowiedzi :D trzeba tylko dobrze poszukać, gburami się nie przejmuj.

Szadam
05-08-2003, 22:08
Moniga, w ramach rozwiązywania tej jak widać trudnej łamigłówki dorzucę jeszcze swoje 3 grosze. Mimo, że dzisiaj zakładasz tylko dekoracyjny charakter to w przyszłości nigdy nic nie wiadomo. Jeżeli projektujesz dom to niech architekt z konstruktorem łamią się nad twoimi zachciankami.
Ja w prawie kwadratowym salonie kominek mam w rogu - wewnętrznym. Mimo że nie mam zamiaru grzać kominkiem domu to jak już napalę hol, salon i przynajmniej 2 górne pokoje dostaną ciepłe powietrze. Warto o tym pomyśleć.

Forest-Natura
06-08-2003, 01:29
Witam.
Zawsze najlepiej mi się robiło kominki oparte na kominie znajdującym się centralnie na planie domu.
Najwięcej możliwośći aranżacji, najmniej materiałów do rozprowadzenia powietrza (przy ogrzewaniu kominkowym), najlepszy rozkład ciepła w pomieszczeniu (z rególy jest to salon) i całym mieszkaniu.
Pozdrawiam.

DarekRz
07-08-2003, 14:38
Jeszcze ja coś od siebie dodam: komin wcale nie musi wystawać ponad kalenicę.
DarekRz

pawel_l
07-08-2003, 14:49
Jeszcze ja coś od siebie dodam: komin wcale nie musi wystawać ponad kalenicę.
DarekRz

??????????????
A to jakaś nowa sztuka budowlana?

moniga
07-08-2003, 15:04
Przeglądałam sporo projektów gotowych i rozglądałam się po okolicy i nie wszystkie domy mają kominy poza kalenice a właściwie nie wszystkie kominy w jednym domu wystają poza kalenice :wink:

DarekRz
07-08-2003, 15:12
Żadna nowa i żadna sztuka :-) Podaję za Muratorem:
Jeśli kąt nachylenia połaci dachowej przekracza 12°, to zależnie od pokrycia dachu wylot komina powinien znajdować się: a - co najmniej 0,6 m powyżej poziomu kalenicy, gdy pokrycie jest łatwo zapalne (gont dreniany, strzecha); b - co najmniej 0,3 m powyżej powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni, gdy pokrycie jest niepalne, niezapalne lub trudno zapalne (dachówka ceramiczna, blacha dachówkowa).
W przypadku b nie musi wystawać ponad kalenicę.
DarekRz

pawel_l
07-08-2003, 15:16
Przeglądałam sporo projektów gotowych i rozglądałam się po okolicy i nie wszystkie domy mają kominy poza kalenice a właściwie nie wszystkie kominy w jednym domu wystają poza kalenice :wink:

Na poważnie:
Według stanu wiedzy: mojego wykonawcy, kierownika budowy, projektanta instalacji sanitarnych (w tym wentylacji), tudzież kilku znajomych którzy maja kominy krótkie, komin powinien wystawać na kalenicą. Jest to szczególnie istotne jeśli jest po stronie zawietrznej - czyli u w Polsce od wschodu
Chodzi oczywiści o skuteczność "cugu", z punktu widzenia p.poż teoretycznie moze być niższy (tp. do kotła z zamkniętą komorą)

magmi
07-08-2003, 15:23
Co do usytuowania kominka - rozważ takie rzeczy:
Czy chcesz stworzyć sobie przytulny kąt kominkowy, czy też kominek ma być widoczny możliwie z każdego miejsca pokoju i stanowić jego główną ozdobę.
Czy masz małe dzieci które lubią dotykać wszystkiego (a szyba jest bardzo gorąca) - wtedy lepiej gdy kominek jest z dala od traktów komunikacyjnych.
Czy chcesz mieć kominek zewnętrzny (tarasowy) - wtedy z reguły robi się kominek przy zewnętrznej ścianie i podwójny komin, a na zewnątrz kominek-bliźniak.
Czy ma być rozprowadzenie ciepłego powietrza (o tym już było) - wtedy im bliżej środka domu, tym lepiej.
Jak sobie odpowiesz na te wszystkie pytania, to będziesz wiedzała z grubsza gdzie Twój kominek ma być . :D

Krystian
08-08-2003, 05:04
Kominek usytuowany w zewnętrznym rogu salonu ma w moim przypadku i przekonaniu taką zaletę, że dobrze się będzie prezentował, dobrze ogrzewał salon (trzy okna+drzwi na taras).
Kłopot sprawi mi tylko rozprowadzenie ciepła do pokoi nie znajdujących się nad kominkiem (4m i 5m) ale jeszcze nie zdecydowałem czy wszędzie będzie dogrzewanie... :roll:
Poza tym przy projektowaniu domu chciałem uwzglądnić możliwość budowy grila na tarasie...komin już mam :lol:
Powodzenia - prawie wszystkie kominki które widziałem były ozdobą mieszkania :wink:

Darek B.
10-08-2003, 21:20
Ciekawie pisze o kominie i kominku Bezdomny. Jet jeszcze jeden "patent" na miejsce komina ,jak konstrukcja dachu wymusz usytuowanie komina w salonie lub za sciana salonu można wybrać wariant "za " . Wtedy w ścianie powstaje" otwór " na wpasowanie wkładu a wsalonie widzimy tylko fasade. Nigdy niepolecam wstawiania wkładu pod komin bo to szukanie kłoptów { ciąg kominowy, sadze spadające do srodka, czyszczenie komina } Oczywiście to "za" tylko wtedy jak musisz szukac miejsca aby ominąć konstrukcje dachu . Jest to oszczędność na materiałach do obudowy wkładu a jak fasadka marmurowa to idealnie. Przy zabudowie kaflanej stosuje sie taki manewr aby zrobić z jednego kominka 2 lub 4 "piece" w przylegajacych pomieszczeniach[ parter + piętro] Komin można postawić obok kominka lub za nigdy pod.

Darek B.
10-08-2003, 21:28
.....ngdy nad....oczywiście ...upsss..

krzyss
10-08-2003, 21:53
Głosuję :D za tym ,że komin nie musi wystawać ponad kalenicę !!!!! Powiem więcej, komin NIE MUSI być nad kominkiem. Niedowiarków odsyłam do literatury. Ale zadałem im pracę domową :D

krzyss
10-08-2003, 21:56
Oczywiście, gdyby ciąg był za mały to trzeba założyć wzmacniacz - kogutka, owiewkę, czy jak to się nazywa...

Magdalenka
11-08-2003, 11:04
Przepraszam, że trochę z innej beczki ale za to w temacie.... Wczoraj wróciłam z budowy delikatnie mówiąc zdenerwowana... pozostałe problemy puszczę jako nowe watki a ten tu pasuje... Murarze wymyślili 2 rzeczy, po pierwsze krokiew boczną przyłożyli do komina i to maja naprawić i odsunąć ... moje pytanie ile ?
Druga rzecz to taka, że w projekcie płatew "przechodzi" przez komin... znaczy się nie przechodzi bo oczywiście w projekcje są słupki podporowe i płatew nie przechodzi przez komin, ale moi murarze wymyślili, że skoro zabrakło im słupków to podeprą tą płatew o komin .... i do tego tłumaczą, że wszyscy tak robią od 100 lat ... ale to na zdrowy rozsądek nie jest dobry pomysł ....
Czy ktoś tak ma zrobione ???? :roll:

Darek B.
11-08-2003, 22:44
Drewniane elementy min.25cm od komina . Wskazane jest odizolowanie konina od drewna np.wełną min. Absolutnie niezgadzajsiena wmurowanie drewna w kominy nawet jeśli sato kanały wentylacyjne,za kilka lat może połączysz coś do nich co wtedy? Dla drewna niebezpieczny jest kontakt nawet z wysoka temp nietylko z ogniem. Kominy ceramiczne muszabyć conajmniej wyrapowane a najlepiej otynkowane. Po kominach dymowych niepowinnosie układać kabli elektrycznych ani puszczać w nich rur PCV .

moniga
11-08-2003, 23:02
skoro tak sie wypowiadacie to jeszcze podpowiedcie czy przekrój 20x20 bedzie ok ...czy dac wiekszy ? zalezy mi by kominek nie zadymiał domu ...

Darek B.
12-08-2003, 20:49
Tak 20x20 wystarczy do prawie wszystkich wkładów. Do kominka otwartego dobieramy wielkość otworu do wielkości planowanego paleniska i wysokości komina. Wieszość wkładów ma fi do 200 w nielicznych jest to 250 . Generalnie powierzchnia komina musi byc wieksza od fi wyjscia z kominka. Pamiętaj o wyczystce w kominie i wentylacji w pokoju z kominkiem oraz doprowadzeniu powietrza do spalania.

Marbo
13-08-2003, 11:03
Przyłącze się do Was ze swoimi wątpliwościami co do lokalizacji kominka.
Spotkałam się z dwoma skrajnymi podejściami co do lokalizacji kominka i TV.
Jedna mówi:, że "nie robi się dwóch ołtarzy w kościele" tzn. TV obok kominka zwłaszcza, gdy ten zlokalizowany w kącie wypoczynkowym.
A druga, że nie stawia się TV obok kominka bo konkurują ze sobą.

moniga
13-08-2003, 11:53
prawda stara jak swiat :"TV KŁAMIE"...kominek nie :D

Gregor_R
13-08-2003, 13:01
U nas kominek będzie przy schodach, bo to jedyne miejsce gdzie może być :P
Poza tym cały parter jest "otwarty", a schody rozdzielają salon od pokoju "wypoczynkowo-relaksacyjnego".
Widok na kominek będzie wtedy z obu pomieszczeń.

Darek B.
13-08-2003, 20:07
Jeśli to TY Grześku { brat Jurka Marka, itd] to napisz coś do Zabiej Woli i odwiedz starych znajomych. Pozdrawiamy.

Gregor_R
14-08-2003, 09:47
Jeśli to TY Grześku { brat Jurka Marka, itd] to napisz coś do Zabiej Woli i odwiedz starych znajomych. Pozdrawiamy.

Tak, to chyba ja... a raczej na pewno 8)
Napisz do mnie maila na priva, lub prywatną wiadomość na tym Forum, bo jako do Gościa to nijak nie uda mi się z Tobą skontaktować...

No i za bardzo nie wiem z kim mam pogadać :lol:
A i reszta Forumowiczów pewnie nie chce czytać takich postów :P