PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o radę w doborze koloru klinkieru na komin ...



Magdalenka
04-08-2003, 10:44
Witam i o radę pytam :D
Chciałam kupić dachówkę Wiekora marsylka ceglasta angoba szlachetna, to taki bordowo-brazowawo-czerwony kolor i zupełnie nie wiem jak uda mi się dobrać do tego klinkier na kominy i słupki przed wejściem. Czy np czekoladowy kolor będzie pasował ? Obawiam się, ze takiego bordo to nigdzie nie znajdę ....
Będę wdzięczna za sugestie gdyż tak jak wszyscy ... za góra trzy dni muszę dokonać wyboru :o
Pozdrawiam

04-08-2003, 10:59
Chyba wiem,jaki to kolor.
Spróbuj może przyłożyć naciemniejszą czerwień Robena.

opal

Magdalenka
04-08-2003, 11:03
a wtedy jakie rynny ??
i okna ??? :oops:
jak nic mądrego nie wymyśle to się chyba poddam i wezme klasykę czyli brąz ...
błagam !!! pomocy !!!!

04-08-2003, 11:09
A jakie chcesz okna?:D
Mogą być każde praktycznie.
:D

Sąsiedzi,którzy mają taki dach jak Ty mają "miedziane" Marleya.
Wygląda dobrze. :D

04-08-2003, 11:12
a wtedy jakie rynny ??
i okna ??? :oops:
jak nic mądrego nie wymyśle to się chyba poddam i wezme klasykę czyli brąz ...
błagam !!! pomocy !!!!
...klasykę czyli czerwień...

04-08-2003, 11:20
Zdaje się,że jest problem z doborem czerwonych rynien,bo też się na nie zamierzałam,ale jakoś......nie było odpowiednich.
Najlepiej przykładać te wszystkie elementy do siebie.(potem na domu i tak wygląda inaczej) :cry:
A najlepiej to zobaczyć u kogoś i wziąć namiary na numery i nazwy kolorów.
Albo...brać co się podoba,przy zachowaniu minimum zgodności kolorystycznej i się NIE PRZEJMOWAĆ (jeszcze nie doszłam do tego etapu,ale jestem blisko)

Magdalenko,
a jaki chcesz kolor tynku i okien?

:D

krzysztofh
04-08-2003, 11:28
Też miałem ten problem, z tym, że moja dachówka to Roben kasztanowy. Nie wiem jaki jest ten Wiekor. Jeżeli istotnie bordowo-brązowy i podobny do mojego Robena to może na coś Ci się moje informacje przydadzą.
U mnie miał być Roben 19, ale nie mogłem się zdecydować (długo to trwało). Później znalazłem w Genbudzie na Bartyckiej wymurowaną ściankę z Magmy (obecnie Wienerberger). Zmówiłem ale przywieźli dwie różne palety jedna podobna do tej, którą oglądałem na Bartyckiej (odcienie brązu) a druga w odcianiach żółtawo szaro czarnych. Kazałem odwieźć tą żółtą ale się okazało ża więcej takiej nie ma, a mają tylko tą żółtą. Później zrezygnowałem w ogóle z tej cegły i mój wybór padł na Robena 18. Już miałem zamawiać a tu hurtownia mówi że nie przyjmie zakupionej Magmy. Nie pozostało mi nic innego jak szukać tej w odcieniu brązu. Ostatecznie udało mi się wymienić paletę tej cegły i teraz nie żałuję. Mam jedne z ładniejszych kominów w okolicy. Są niepowtażalne Cegła Magma była wypalana w piecach węglowych a nie jak obecnie większość w elektrycznych, więc jest naturalnie wypalona z charakterystycznymi przebarwieniami od ciemnej czerwieni do mocnego brązu. Jedne są mniej inne bardziej połyskliwe. Wygląda super, a tyle mnie to zdrowia kosztowało.
Pozdrawiam
Krzysztof
PS. MAgdalenka - nie idź na łatwiznę i dobrze poszukaj. Na podstawie mojego doświadczenia teraz wiem, że cegłę trzeba oglądać na paletach a nie na przygotowanych wystawkach w składach budowlanych.

Marbo
04-08-2003, 11:43
Ja mam taką dachówkę Wiekora- czerwona angoba szlachetna ( poza nazwą kolor nie różni się niczym od kasztana Robena)
Na kominy wybrałam cegłę 17 Robena (cieniowaną ) i na murki klinkierow też taka będzie. Do tego brązowe obróbki i rynny i brązowa fuga. Jestem zadowolona - choć rzadko widuję takie zestawienie.
Wygląd tej dachówki zmienia się w zależności od pogody i pory dnia dlatego cienioweane cegły wydają mi się bezpieczniejszym wyborem niż szukanie czegoś identycznego.

Magdalenka
04-08-2003, 11:45
Do Opala
Właśnie dobór do tego okien, rynien i tynku wydaje mi się najgorszy i stad moje obawy....
Myślałam o jakimś klinkierze brąz może złamany z bordo albo bordo złamane z brązem to do tego wydaje mi się, ze pasowałyby brązowe okna i brązowe rynny a tynk .....
Do krzysztofh'a
Dzięki za rade odnośnie tych palet, zupełnie by mi nie przyszło do głowy, że ktoś kto wysyła transport może wykazać się totalnym brakiem zainteresowania, żeby komuś wciskać dwa różne kolory cegły na jeden komin ... Czego się nie robi żeby wcisnąć towar... no zawsze może ktoś nie zauważy albo go nie będzie przy dostawie ...

Magdalenka
04-08-2003, 11:46
Do Opala
Właśnie dobór do tego okien, rynien i tynku wydaje mi się najgorszy i stad moje obawy....
Myślałam o jakimś klinkierze brąz może złamany z bordo albo bordo złamane z brązem to do tego wydaje mi się, ze pasowałyby brązowe okna i brązowe rynny a tynk .....
Do krzysztofh'a
Dzięki za rade odnośnie tych palet, zupełnie by mi nie przyszło do głowy, że ktoś kto wysyła transport może wykazać się totalnym brakiem zainteresowania, żeby komuś wciskać dwa różne kolory cegły na jeden komin ... Czego się nie robi żeby wcisnąć towar... no zawsze może ktoś nie zauważy albo go nie będzie przy dostawie ...

Magdalenka
04-08-2003, 11:53
Marbo !!!
Już mi trochę raźniej !!
Czy pisząc, że jesteś zadowolona mam rozumieć, że ładnie wygląda i nie zamieniłabyś jej na żadną inną czy ... że może być ? :wink:
I co masz na myli, że rzadko widujesz takie zestawienie ... czyżby sąsiedzi mówili "jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziałem" :D

Marbo
04-08-2003, 11:59
Wybrałabym tą cegłe raz jeszcze.
Na dachach, które widziałam z podobnym kolorem spotykam najczęściej
cieniowanego "burgunda" Robena ( niestety numeru nie pamiętam) lub jednobarwną "ceglastą".
Sąsiedzi nie wypowiadali się na temat cegły, ale przyznać muszę, że Pan w hurtowni kilkakrotnie mówił: " najczęściej biorą ... " po czym nie wymieniał mojej 17-tki.
Jeżeli jesteś zainteresowana to poszukam jakiegoś zdjęcia (pochmurny jesienny dzień).[/code]

Magdalenka
04-08-2003, 12:05
Jeżeli jesteś zainteresowana to poszukam jakiegoś zdjęcia (pochmurny jesienny dzień).[/code]
Tak tak :-))
bardzo proszę !!

krzysztofh
04-08-2003, 12:25
Do Magdalenki
Zapomniałem dodać, że rynny wybrałem Marleya brązowe, okna na przyszły rok - na pewno Meranti lazur, więc ciemne. Rynny miedziane nie będą Ci pasowały, zdecydowanie brąz, ale wszystko jest kwestią gustu.
Jeżeli chodzi o te cegły to okazuje się, że nazwa ta sama ale producent dopuszcza taką różnicę barw ze względu na naturalny (węglowy) sposób wypalania.
Dopiero teraz dostrzegam różnicę w wyglądzie kominów moich i tych z okolicy wykonanych z Robena. Wcześniej wydawało mi się, że jak będzie cegła jednej barwy to powinno być OK. Warto poeksperymentować z kominami, w końcu to również wizytówka domu podobnie jak dach.
Są różne gusty, ale wydaje mi się, że dobór cegły do komina na zasadzie najmniejszej różnicy barw nie przynosi najlepszego efektu.
Jeszcze jedno bardzo ważny jest kolor fugi. Polecam czarny - zaprawa cementowa z dodatkiem sadzy angielskiej (jest super). Można też zastosować gotowe zaprawy do klinkieru ale wychodzi bardzo drogo.

Marbo
04-08-2003, 12:33
To moje pierwsze zdjecie w sieci. Mam nadzieje ze będzie OK

Magdalenka
04-08-2003, 12:42
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=9198&q=Pierwszy&k=10
Jak dla mnie to wygląda luksus !!!!!!!!!!!
Ile kosztowała ta cegła ?

Marbo
04-08-2003, 12:44
Nie pamiętam. To było jesienią 2001 więc chyba nie Ci nie pomoże znajomość tej ceny. Jest to Roben, więc nie była to najtańsza cegła na ówczas.

Magdalenka
04-08-2003, 12:47
ale wygląda naprawdę ślicznie
:)

Marbo
04-08-2003, 12:54
Dzięki. W deszczowe pochmurne dni wygląda dokłanie jak na foto.
Przy słonecznej pogodzie komin jest sporo jaśniejszy niż dachówki - dobrze się komponuje (ale wygląda inaczej) niestey nie dysponuję "słonecznym" foto.
Ta zmienność kolorów dachówek i klinkieru jest właśnie najbardziej niebezpieczna przy doborze "identycznym" - w jednym świetle wyglądają zachwycająco w innym trochę się gryzą.
Decydując się na cegłę cieniowaną miałam na uwadze jeszcze jeden aspekt. W przypadku różnic w kolorze jednolitej cegły ( a takie się zdarzają i na dodatek różnice pojawiają się po pewnym czasie) było by widać, że jest wada a tak - każda inna i po problemie.

magmi
05-08-2003, 11:20
Magdalenka, popieram Marbo - nie szukaj cegły w takim samym kolorze jak dachówka. Nawet jeśli Ci się uda znaleźć, to ten sam kolor na różnych materiałach (cegła i dachówka) wygląda różnie, w zależności od oświetlenia. Lepiej wybrać cegłę w kolorze wyrażnie innym od dachówki - wtedy widać, że tak ma być, a nie że chciałaś taki sam kolor, ale nie wyszło :-? ...
Brąz moim zdaniem byłby OK, a cieniowane cegły są super, mnie też bardzo się podobają :D.

Bezdomny
05-08-2003, 16:09
Ja kupiłem Robena burgund ryflowany (chyba 29) wygląda suuuper, do tego tylko muisz dobrać sobie dobrą fugę. Cegła pełna (jak już szaleć to przynajmniej zgodnie ze sztuka budowania :) ) kosztuje 3,9 PLN netto, ale można kupić taniej - uwaga, każda paleta jest inna, zauważyłem dopiero jak chłopaki byli w połowie pierwszego komina (na szczęście tej poniżej dachu), potem już mieszaliśmy (tak na prawdę to każda sztuka jest troszkę inna i na dodatek zmienia się w zależności od padania na nią światła), tyle o niej piszę, bo jestem z niej dumny :D i niestety nie wiem czy będzie mnie jeszcze stać na inne tak dobre dodatki (a wiadomo, ze piękno tkwi w szczegółach)

Marbo
05-08-2003, 21:21
Z reporterskiego obowiązku donoszę ... dzisiaj widziałam na własne oczy to o czym do niedawna słyszałam - a mianowicie cegłę Robena identyczną z dachówką Robena o nazwie kasztan - odpowiednik ceglastej angoby szlachetnej Wiekora. Identyczną do tego stopnia, że cegła wyglądała jak angobowana. Zauważyłam też, że mimo iż z założenia nie jest to cegła cieniowana poszczególne egzemplarze różniły się między sobą (w jasnym słońcu).

05-08-2003, 21:24
Ja mam taką na kominie-chyba nie kasztan, (najciemniejsza czerwień)ale potwierdzam,że cegły się różnia,jakby były cieniowane i wygląda to dobrze.
Mam nadzieję także ogrodzenie z takiej zrobić.

Marbo
05-08-2003, 21:28
Nazwa "kasztan", którą lansuje Roben dla mnie z kolorem kasztana nie ma nic wspólnego. Jest to ciemno-ceglasta czerwień.

Magdalenka
06-08-2003, 07:52
A ja wczoraj dokonałam wyboru !!!!
no może nie do końca ale już czasu nie było więc .... zakupiłam cegłę klinkierową Terca Futura Cosmo czyli Winenberger a co do koloru dachówki to baaardzo sie zdziwiłam jak zobaczyłam ceglastą angobę szlachetną w pełnym słońcu ..... zrobiła się czekoladowa !!!!!!!!!!!!! :P
Ale klinkier musiał już iść na słupki przed wejściem więc wybrałam taki co to da mi jeszcze szansę na zmianę koloru dachówki :wink:

JarL
17-09-2004, 23:17
Oj, szkoda że nie ma zdjęć jakichś....

Jaki kolor byście doradzili na kominy do dachówki miedzianej angoby Robena. Jeden komin mam dość szeroki i stoi przy ścianie, tak że będzie sporo wystawał ponad dach.