PDA

Zobacz pełną wersję : Papirus - suche końcówki liści - co mu jest?



Gutek & Fredek
30-10-2007, 14:58
Mój papirus (odmiana ta najbardziej pospolita) ma wiecznie suche końcówki u wszystkich liści, mimo, że wody ma zawsze pod dostatkiem. Odsadzony był od egzemplarza, który nie miał takich problemów. co mu nie pasuje?

hanka55
30-10-2007, 15:19
suche powietrze.

glilka
30-10-2007, 15:27
a co zrobic zeby bylo mokre?
Moj papirus ma juz kilka lat - zawsze wysychal. Wstawilam go do duzego kamionkowego gara gdzie do polowy stala woda - tez sechl. Obcinalam co troche suche liscie przy ziemi i odbijaly ladne zielone, ale po jakims czasie tez obsychaly. W tym roku "dorobilam" sie pseudo stawika i wstawilam tam na podwyzszeniu calego papirusa, tak, ze woda siegala az do konca doniczki - wystawaly tylko "galazki" - odzyl i byl piekny, rozrosl sie strasznie. Teraz jak zrobilo sie zimno zzolkl, wzielam go do domu to usechl, na szczescie mlode odrosty sa jeszcze zielone wiec suche parasole obcielam :D ale mlode tez w domu uschna :(

hanka55
30-10-2007, 18:29
Pomógłby nawilżacz powietrza.
U mnie, po kupnie tego cuda, rośliny odżyły!!!!
Widzisz, właściwie sama sobie odpowiedziałaś glilko :-)))
Gdy papirus stał w sadzawce, gdzie był wilgotny mikroklimat ( duża powierzchnia parowania tafli) pairusek odżył zielenią. Po wniesieniu do domu, gdzie już pewnie grzejecie, suche powietrze mu nie służy. A fakt, że stoi w wodzie, nie wpływa zasadniczo na wilgotnośc powietrza wokół rośliny.
Papirus to roślina żyznych brzegów minn. Nilu, ciepłych i wilgotnych mad, niemal bagien, zalewanych okresowo wodą.
Może jasna, ciepła łazienka będzie dla niego lepsza?
albo duuuża, płaska misa z kamykami, wypełniona wodą? :P
i obowiązkowo - parę razy dziennie- zraszanie!

glilka
31-10-2007, 07:26
ooo nie zraszam, cala zeszla zime zraszalam tak wlasnie liscie z kokosa i malpa wziela i zdechla :evil: :( :( :( a po kilka razy go pryskalam :( :( :( ZNACZY SIE USECHL, a w misce stal z woda takiej co dzieci latem sie na ganku kapia :(

glilka
31-10-2007, 09:22
mlodziaki :)

http://images25.fotosik.pl/104/a8e3cd9bfbb004b0.jpg

sevage&ivi
31-10-2007, 09:33
mam ten sam problem z moim...
spróbuję go przestawić do łazienki :D

glilka
31-10-2007, 09:42
to juz po obcieciu 3 dni temu takie zostaly.
I ja sprobuje do lazienki ale mam tam tylko malenkie okienko z luksferow cale zarosniete przez paprotke :) za to grzyb sie wciaz robi na fudze w brodziku znaczy ze jest wilgotno ;)

hanka55
31-10-2007, 10:52
Zobaczcie tu, Miłe Panie: :P

http://oczkowodne.net/strony/cyperus.php

Fajne zdjęcia. Ciekawe czy w górach też mogłaby rosnąc?

sevage&ivi
31-10-2007, 10:56
na dworze pewnie tak, ale na zewnątrz powinna przebywać pewnie krócej niż w cieplejszych rejonach kraju...
:)

hanka55
31-10-2007, 11:25
Dzięki ivi, może spróbuję wiosną :D

sevage&ivi
31-10-2007, 11:34
przepisy mojej mamy i ciotki na papirusa są takie:
mama: na lato wynieść na dwór i lać do niego wody ile się da (u nas na wsi akurat nie stał w oczku, tylko w wielkiej misie stale wypełnionej wodą.. łodygi miały ze 2 metry długości.. )
ciocia: trzymać w kuchni i przy każdej okazji lać do niego wodę (w kuchni trudniej o nim zapomnieć;) )
obie doczekały się potężnych rozmiarów tej rośliny.. Ja na razie nie mam na niego tyle miejsca ani czasu, ale mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni;)