PDA

Zobacz pełną wersję : STUDNIA CHŁONNA do POŚ , a studnia do wody - proszę o pomoc



aro3003
31-10-2007, 12:38
Witam,
przeglądam forum, ale nie mogę znaleźć konktretnej odpowiedzi (pewnie nie umiem szukać), więc pozwoliłam sobie zapytać :oops:

Mam małą działkę (23mx34m) potrzebuję na niej zmieścić POŚ oraz studnię wierconą do ujęcia wody. W związku z wymiarami nie zmieszczę drenażu rozsączającego, więc decyzja padła na studnię chłonną, do której będzie odprowadzana woda z POŚ.
I tu problem: jakie są wymagane odległości ?
- między studnią z ujęciem wody , a chłonną - znalazłam, że 30m
- między studnią z ujęciem wody, a zbiornikiem POŚ - znalazłam, że 15m
- między studnią z ujęciem wody,a granicami - znalazłam, że 5m
- między studnią CHŁONNĄ, a granicami - nic nie znalazłam, ale jak 5m to jestem ugotowana (w schematach różnych producentów POŚ pokazują 3m (też żle) lub 2m ( :P ), ale jakie są przepisy?)
- czy odległość mierzy się od osi, czy od brzegu studniu -przepraszam za szczegółowość, ale przy tak małej działce liczy się każde pół metra.

I drugie pytanie: czy każda POŚ może zrzucać wodę do studni chłonnej, czy tylko te "lepiej" oczyszczające (II klasa czystości wody), czyli droższe np. BIOIRES . A może ktoś zna jakąś POŚ godną polecenia w tej sytuacji?

Bardzo proszę o odpowiedż, bo naprawdę trochę się zagubiłam w temacie.

pawel07
31-10-2007, 14:43
czy każda POŚ może zrzucać wodę do studni chłonnej, czy tylko te "lepiej" oczyszczające (II klasa czystości wody), czyli droższe np. BIOIRES . A może ktoś zna jakąś POŚ godną polecenia w tej sytuacji?

Jestem w trakcie instalacji oczyszczalni.
Z informacji jakie do tej pory udało mi się znaleźć wynika, że studnie chłonne można stosować tylko i wyłącznie do oczyszczalni biologicznych (jakość oczyszczonych ścieków na poziomie 97-99%).
W "zwykłych" oczyszczalniach, w układach rozsączkowych zachodzi drugi proces oczyszczania, stąd ich zamiana na studnie chłonną wydaje się być niemożliwa.

Co do wyboru typu oczyszczalni... cóż, każdy ma swoje preferencje.
Ja po bardzo wnikliwej analizie rynku polskiego oraz niemieckiego, po prześledzeniu opinii użytkowników wybrałem oczyszczalnię biologiczną SBR, model Aquamax.
Oczyszczone ścieki z tej oczyszczalni to prawie czysta woda (99%).
Można je odprowadzić do studni chłonnej (firma montuje wszystko), a także, jak ktoś ma odwagę (ja się nie zdecydowałem), wykorzystać do podlewania trawników.
Ale Uwaga!!!
W przypadku bardzo wysokich wód powierzchniowych lub terenu "mało nasiąkliwego" mała studnia chłonna może nie wystarczyć.
U mnie występują bardzo wysokie wody powierzchniowe oraz warstwami glina - fatalny teren. W związku z tym zaproponowano mi rozsączyć oczyszczoną wodę wokół działki i wykorzystać ją w ten sposób do "podlewania" drzewek, które tam będą rosły.

Nie jestem żadnym ekspertem w tej dziedzinie, mogę jedynie umieścić tutaj swoje spostrzeżenia.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

aro3003
31-10-2007, 22:05
No pewnie, że pomogłeś. Szkoda, że inni mają to w nosie.

gpaul
04-11-2007, 10:07
Witam sympatyków POŚ.
Jestem na etapie projektowania i zastanawiam się nad biologiczną oczyszczalnią.
Paweł czy może coś więcej napisać na temat rozsączania oczyszczonej wody wokół działki i wykorzystania jej w ten sposób do "podlewania" drzewek oraz kosztów tej oczyszczalni.
Pozdrawiam
Paweł :)

pawel07
04-11-2007, 13:08
Sporadycznie siadam przy komputerze (w końcu budowa, budowa...) i dopiero teraz mogę coś napisać.

Link do oczyszczalni, jak i do firmy instalacyjnej, z którą zawarłem umowę:
http://www.aquaeco.pl/index.php?s=oferta&b=sbr

Na ich stronie jest niewiele danych, gdyż jest to nowy model, który od niedawna sprzedają. Poprzednio mieli bliźniaczy, bardzo dobrze opisany, ale innej firmy.
Można zerknąć na:
http://ekoinfo.pl/art.php?action=more&id=82&idg=12
http://www.kleinklaeranlagen-aquamax.de/Kleinklaeranlagen-AQUAmax/Kleinklaeranlagen-Uebersicht.cfm

Polecam także różne niemieckie fora dyskusyjne - linków nie pamiętam - trzeba poszukać.

Firma daje dwa lata gwarancji (ja w umowie mam pięć lat).

Kompletny koszt oczyszczalni (wszystko załatwia firma aquaeco):
- oczyszczalnia + osprzęt
- załatwienie wszystkich urzędowych formalności
- montaż + uruchomienie (wykopy ziemne itp.)
- montaż studni chłonnej ( w moim przypadku rozsączków)
to kwota 12200 zł brutto.

Wyglądać to będzie mniej więcej tak:

Z domu, na głębokości około 0,5 m pod poziomem gruntu wychodzi rura kanalizacyjna do zbiornika (podobnego do szamba), w którym to znajduje się oczyszczalnia (kompletne urządzenie).
Z samej oczyszczalni wypompowywana jest czysta (99%) woda do np. studni chłonnej.
W moim przypadku ta woda wypompowywana będzie do rur rozsączających, ułożonych wokół trzech boków działki, chyba dwa metry od granicy.
Rury będą zaczynały się około 0,5 m pod ziemią z łagodnym spadkiem.
W okolicach tych rur będą posadzone tuje (to te drzewa w przenośni).
Oczyszczona woda, będzie w związku z powyższym podlewała bezpośrednio korzenie tych roślin.
Jak to się sprawdzi w praktyce - nie wiem.
Pierwotnie miała być studnia chłonna, ale firma na moim terenie nie gwarantowała wystarczającej wydajności przy dużej intensywności ścieków (max. 8 osób).

Trudno mi coś więcej opisać, ponieważ montaż odbywa się etapami.
Celowo przesunąłem główne roboty ziemne na wiosnę, gdyż teraz budowa wre, a ja bałem się o uszkodzenie zbiornika, rozsączków itp.
Tak więc końcowy montaż wiosną, a uruchomienie wczesną jesienią, tuż przed przeprowadzką - jak pogoda dopisze i plany nie wezmą w łeb.

Zastanawiałem się oczywiście nad zwykłą oczyszczalnią, ale wysoki poziom wód gruntowych skutecznie mi to uniemożliwił.
Kolega, działkę obok, założył zwykłą, ale z takim dużym, usypanym kopcem na układ rozsączkowy. Działka wygląda potwornie, a i koszt to około 8700 zł. (tak przynajmniej mówił).
Mnie takowe rozwiązanie absolutnie nie odpowiadało, stąd wybór padł na oczyszczalnię biologiczną SBR.
Poza tym:
- wysoka jakość oczyszczonych ścieków (woda 99%)
- bezobsługowość (raz na 1-2 lata należy oczyścić zbiornik ze szlamu)
- kompaktowość - wszystko w jednym miejscu
- mały pobór prądu - Aquamax (zwykłe oczyszczalnie zerowy, zwykłe z kopcem 40 - 100 W)

Ale jak to mówią: wolnoć Tomku w swoim domku
Każdy posiada swoje preferencje. Ja wybrałem jak wybrałem, czy dobrze - nie wiem, inni zrobią inaczej.
Wybór zawsze należy do inwestora.

Pozdrawiam:
Paweł

sSiwy12
04-11-2007, 14:00
Witaj, te przepisy regulują odległości studni (Rozporzadzenie..... :
§ 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
1) do granicy działki - 5 m,
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.
2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.
Podkreślenia odpowiadaja na Twoje pytanie.
Co do odleglości studni chłonnej od granic działki, to teoretycznie (nigdzie nie ma tego określonego w sposób jednoznaczny), jeśli obudowa studni "wystaje " ponad grunt, to przez analogie mogą wymagać odleglości od granicy 3 m liczac od "najbardziej wystajacego elementu".
Analogia dotyczy minimalnej odległości posadowienia budynku, a studnia budynkiem nie jest - to tak dla wyjaśnienia, ale z taka interpretacja sie spotkałem, nawet na stronach producentów POŚ i BOŚ.
Z innych przepisów wynika, że to co odprowadzasz do gruntu nie może "wpływać na stosunki wodne" na sasiedniej działce.

aro3003
05-11-2007, 17:50
Witam,
jeszcze chwilę podrążę temat.
Dowiedziałam się od człowieka, który na projekcie zagospodarowania małej działki zgodnie z przepisami umieścił POŚ (odległości zgodnie z ustawą) - otrzymał odpowiedż z urzedu, że nie może lokalizować oczyszczalni z drenażem ponieważ ogranicza możliwość inwestowania na sąsiednich niezabudowanych jeszcze działkach np. lokowanie studni na wodę.
No i tego też się obawiam. Czy z taką argumentacjaą wogóle można polemizować?
W swoim urzędzie niewiele się mogę dowiedzieć oprócz tego, że składać wniosek o pozowolenie na budowę z uwzględniemiem studni i oczyszczalni, a oni sprawdzą i wydadzą bądź nie (Tak, tylko, że wtedy 2 m-ce w plecy i dalej w punkcie wyjścia) Co więcej "instalator" powiedział, że nie podbije projektu zagospodarowania działki z oczyszczalnią, bo mu się nie chce szarpać z urzędem. Czy ja wogóle mam szansę mieć legalnie tą studnię i oczyszczalnię???

dlugi rufus
05-11-2007, 21:28
Witaj
Mam oczyszczalnię ,biologiczną bioeko(bezdrenażową)
Przy składaniu wniosku nie miałem problemów z odległością od studni tzn.30m ,ponieważ w okolicy nikt z sąsiadów takiej nie posiadał. Może obowiązuje tutaj zasada kto pierwszy ten lepszy.
Odległość od domu do ogrodzenia to 12 m, w tym
od domu do oczyszczalni ok 5 m
oczyszczalnia ok 1,5m
od oczyszczalni do studni chłonnej ok 3,5m
studnia chłonna ok 1 m
odległość od studni do ogrodzenia 1m
na wniosku do gminy są trochę inne odległości ,ale przy inwentaryzacji powykonawczej nie miałem żadnych problemów,
wodę mam z wodociągów i trzeba było zachować odpowiednią odległość między oczyszczalnią , a przyłaczem wodnym
Studnia chłonna ;
teren piaszczysty
woda gruntowa różnie 1,8-1,5
trzy kręgi betonowe 100 wys. 60 cm
mam lekki spadek od domu do granicy działki więc kręgi są niżej niz oczyszczalnia - odprowadzenie ścieków mam w górnej cześci drugiego kręgu
jak wody gruntowe nisko to wody nie ma wcale ,lub tylko trochę na dnie
tak jak na dzisiaj to ok 40 cm luzu od dolnej części rury do lustra wody,
użytkują od 3 do 5 osób ,zużycie wody normalne
Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę to ja wcześniej zrobiłem projekt przyłącza wody i oczyszczalni (robił facet z uprawnieniami i wszystko uzgadniał w wodociągach i gminie) i dopiero wtedy składałem pozwolenie.
Jeśli chodzi o oczyszczalnie to wystarczyły dokumenty ze strony internetowej + szkic na mapie .
Z grubsza tyle ,
pozdrawiam



,

pjotr
14-02-2009, 20:14
Witaj
Mam oczyszczalnię ,biologiczną bioeko(bezdrenażową)
,
Tak poza tematem - czy można prosić o kilka zdań opisu jak oczyszczalnia f-y Bioeko się sprawuje? Swego czasu zastanawiałem się właśnie nad tą oczyszczalnią, ale kilka razy na forum spotkałem opinię, że nie sprawują się one najlepiej. Czy podzielasz taką opinię?

j-j
15-02-2009, 09:51
Witam,
jeszcze chwilę podrążę temat.
Dowiedziałam się od człowieka, który na projekcie zagospodarowania małej działki zgodnie z przepisami umieścił POŚ (odległości zgodnie z ustawą) - otrzymał odpowiedż z urzedu, że nie może lokalizować oczyszczalni z drenażem ponieważ ogranicza możliwość inwestowania na sąsiednich niezabudowanych jeszcze działkach np. lokowanie studni na wodę.
No i tego też się obawiam. Czy z taką argumentacjaą wogóle można polemizować?
W swoim urzędzie niewiele się mogę dowiedzieć oprócz tego, że składać wniosek o pozowolenie na budowę z uwzględniemiem studni i oczyszczalni, a oni sprawdzą i wydadzą bądź nie (Tak, tylko, że wtedy 2 m-ce w plecy i dalej w punkcie wyjścia) Co więcej "instalator" powiedział, że nie podbije projektu zagospodarowania działki z oczyszczalnią, bo mu się nie chce szarpać z urzędem. Czy ja wogóle mam szansę mieć legalnie tą studnię i oczyszczalnię???


Wg mnie to żaden argument. Nie mają żadnej podstawy prawnej.
Jesteś pierwsza więc buduj a skoro projektant nie chce się boksować no cóż, to nie pierwszyzna dlatego też urzedasom wydaje się że są świetymi krowami.

pzdr