PDA

Zobacz pełną wersję : Kanał wentylacyjny do okapu



faflusniak
31-10-2007, 20:58
Przywitanie,

Początek jest standardowy. W kuchni miałem tylko jeden kanał wentylacyjny i musiałem dodać drugi do okapu. Ponieważ nie chciałem. przekuwać ściany by w ten sposób odprowadzić powietrze z okapu kuchennego wykombinowałem trochę inaczej.

Domurowałem do komina coś w rodzaju szerokiego dodatkowego kanału, przez który można puścić np. dwie rury spiro. Połowa tego kanału jest już zajęta przez rurę spiro do rozprowadzenia powietrza kominka z parteru na piętro. W drugiej połowie zamierzam umieścić rurę do odprowadzenia powietrza z okapu, poprzez poddasze, aż do kominka wentylacyjnego z dachówki.

1. Z czego powinna być rura łącząca okap kuchenny z dachówką wentylacyjną: spiro czy przykładowo rura plastikowa PCV (taka kanalizacyjna, sztywniejszą od spiro).

2. Czy rurę okap-dachówka należy owinąć wełną by odizolować od biegnącego obok kanału z ciepłym powietrzem z kominka?

3. Czy przy odprowadzaniu powietrza z kominka na dach może coś się skraplać. Czy w związku z tym warto uformować z rury (spiro albo PCV) coś w rodzaju syfonu. Ktoś mi coś takiego doradził, ale nie potrafił powiedzieć dlaczego tak warto zrobić.

faflusniak
02-11-2007, 16:48
Witam,

Da radę coś poradzić na moje wątpliwości?
Z góry dziękuję.

mkepler
03-11-2007, 12:54
Powiem tak.

Ja rurę wyrzutową od okapu zrobiłem ze spiro. Kanalizacyjna może będzie lepsza, bo jest gładka i łatwiej będzie ją czyścić. Połączenie rury bezpośrednio z dachówką wentylacyjna zrób z przewodu elastycznego np. alufleks. Lepiej też aby wyrzut z okapu był trochę wyżej nad połacią dachową niż będzie dachówka wentylacyjna. Będziesz miał brudny dach tuż przy dachówce.

Rurę można owinąć, ale nie po to aby odizolować od rury z gorącym powietrzem ale od zimna. Opary z gotowania mogą się wykraplać na zimnej powierzchni.

Syfonu absolutnie nie rób. Szalony pomysł.

Pzdr.

faflusniak
03-11-2007, 20:01
Dziękuję za rady.

Z tym syfonem też mi się wydawało, że to poroniony pomysł, ale wolałem się upewnić.

Czym różnic się rura spiro od aluflex? Tej drugiej chyba nie widziałem, albo nie wiem że tak się nazywa.

Z tą dachówką to źle wytłumaczyłem. Mam taką dachówkę z kominkiem, nazwałem ją wentylacyjną, bo fachowej nazwy dla tego elementu galanterii dachowej nie znam. Czy taka dachówka-kominek załatwia sprawę brudzenia połaci przez wyziewy z kominka? Szczerze mówiąc o tym nie pomyślałem.

mkepler
04-11-2007, 03:25
Rura spiro jest zrobiona z taśmy stalowej ocynkowanej zwiniętej spiralnie. Rura jest sztywna w odcinkach 3m.

Alufleks jest z blachy aluminiowej zwiniętej spiralnie. Normalnie jest w odcinkach 1m, które się rozciąga do 3m.
Sprawdź tutaj http://www.centrumklima.pl/index.php?menu=produkty&sekcja=katalog

Ja myślę, że metr nad połać dachową trzeba wysunąć ten wyrzut. Lepiej pomyśl o innym rozwiązaniu niż dachówka wentylacyjna. Na powyższej stronie coś sobie znajdziesz.

faflusniak
04-11-2007, 19:57
Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.

Jaką średnice powinna mieć rura wyrzutni okapu - 100 czy 125 mm?

jacekp71
04-11-2007, 20:28
Jaką średnice powinna mieć rura wyrzutni okapu - 100 czy 125 mm?

setka wystarczy. i latwiej (bez redukcji itp.) ja bedzie polaczyc z rura dachowki-kominka went.
zobacz jednak jaka srednica jest na wyjsciu w okapie.