PDA

Zobacz pełną wersję : grzejniki i podłogówka - regulacja



wendlina
04-08-2003, 21:28
Planuje zamontowac kociol kondensacyjny i zasilac nim uklad ogrzewania grzejnikowego (wiekszosc pomieszczen) i podlogowego (parter). Nie wiem czy stosowac sprzeglo hydrauliczne, i jak ma wygladac regulacja calego ukladu (chce zastosowac regulator pogodowy, mysle ze zawor trojdrogowy nie bedzie potrzebny - max temperatura wody zasilajacej 55st.C - kociol kondensacyjny).
Na grzejnikach zamontuje glowice termostatyczne, w pomieszczeniach z podlogowka czyjniki temperatury wspolpracujace z napedami zaworow na rozdzielaczu.
Problem w tym ze nie wiem jak bedzie sie taki uklad zachowywal - ogrzewanie podlogowe i grzejnikowe cechuje sie diametralnie rozna bezwladnoscia. Czy stosowac czujnik temperatury wewnetrznej podlaczany do regulatora pogodowego? (jezeli tak w jakim pomieszczeniu go zamontowac - tam gdzie jest podlogowka czy grzejnik?).

Genealnie chodzi o to zeby pomieszczenia z podlogowka i grzejnikami byly rownomiernie ogrzewane.

Pomozcie!!!!

tom soyer
05-08-2003, 10:32
trudno wylozyc caly problem.

Planuje zamontowac kociol kondensacyjny i zasilac nim uklad ogrzewania grzejnikowego (wiekszosc pomieszczen) i podlogowego (parter). Nie wiem czy stosowac sprzeglo hydrauliczne

wydaje mi sie ze nie jest konieczne klasyczne sprzeglo


, i jak ma wygladac regulacja calego ukladu (chce zastosowac regulator pogodowy, mysle ze zawor trojdrogowy nie bedzie potrzebny - max temperatura wody zasilajacej 55st.C - kociol kondensacyjny).
Na grzejnikach zamontuje glowice termostatyczne, w pomieszczeniach z podlogowka czyjniki temperatury wspolpracujace z napedami zaworow na rozdzielaczu.

widac ze wiesz jak chcesz miec zrobiona regulacje.
1° regulator pogodowy wspomaga sterowanie kotlem co nie przeklada sie jednoznacznie na jakosc sterowania obiegami.
2° zawor trojdrogowy mozna umiescic w roznych miejscach instalacji i bedzie wtedy troche inaczej dzialal. uklad zaworu trojdroznego wspoldziala zawsze z pomka. zawor trojdrogowy jest pewnego rodzaju sprzeglem
3° max temp wody zalezy od mocy/wielkosci grzejnikow i zapotrzebowania na cieplo o ktorym decyduje regulator pomieszczeniowy oraz od dynamiki sterowania (akceptowanych opoznien). trudno raczej zakladac ze max temp zasilania bedzie taka a nie inna. mozna takim parametrem posluzyc sie np przy doborze grzejnikow co nie oznacza ze temp ta nie zostanie nigdy przekroczona
4° jesli chcesz miec zrobiony szybki uklad sterowania o niewielkiej bezwladnosci i pojemnosci cieplnej zamiast termozaworow zastosuj elektrozawory z pokojowymi czujnikami temperatury



Problem w tym ze nie wiem jak bedzie sie taki uklad zachowywal - ogrzewanie podlogowe i grzejnikowe cechuje sie diametralnie rozna bezwladnoscia.

nikt nie wie jak bedzie sie taki uklad zachowywal do poki nie dostanie konkretnych danych ale najlatwiej rozwizuje sie go praktycznie a nie teoretycznie ;)
decyduje o tym pojemnosc cieplna oraz to ze podlogowka powinna miec okolo 30°+-x a ma do dyspozycji o wiele wyzszy parametr np te 55°. ze wzgledu jednak na ta wlasnie niska temp podlogowki trudno nia wlasciwie ogrzac pomieszczenia z duza iloscia mebli lub "trudna" posadzka bez "wspomagania" np kominkowego.


Czy stosowac czujnik temperatury wewnetrznej podlaczany do regulatora pogodowego? (jezeli tak w jakim pomieszczeniu go zamontowac - tam gdzie jest podlogowka czy grzejnik?).

1° czujnika pomieszczeniowego nie podlacza sie do pogodowki.
2° jeden czujnik pomieszczeniowy nie ma sensu.


Genealnie chodzi o to zeby pomieszczenia z podlogowka i grzejnikami byly rownomiernie ogrzewane.
Pomozcie!!!!

niestety chcesz gotowego rozwiazania ukladu ktory jeszcze nie istnieje. dobor urzadzen to pierwszy stopien do wlasciwego sterowania. drugi to dobor nastaw i korygowanie ich przez kilka pierwszych miesiecy zimowych.

andrzejj_
05-08-2003, 14:03
Jak zasilisz podłogowke woda o temp 55stopni to sie ugotujecie!!!!Koniecznie zastosuj uklad mieszający!!!!! Na razie koncepcja ktora opisujesz jest nieprawidłowa..pozdrawiam

05-08-2003, 19:01
u mnie przy delta 20K, czyli w salonie 20C, na zewnątrz 0C, temp. wody w podłogówce ok. 33C.
Dla delta 40K, temp wody w podłogówce ok. 42-43C.

Gdzie tam do 55C !!!
oczywiście to z wyliczeń projektu, jak będzie w praktyce napiszę po sezonie grzewczym

CZ.

wendlina
05-08-2003, 21:27
55 stopni to maksymalna temepratura wody zasilajacej, zakladajac zastosowanie regulatora podlogowego osiagana bedzie przez klika dniu w roku (w najchlodniejsze dni, w pozostalym okresie regulator obniza paramatry czynnika grzewczego).
W literaturze mozna znalezc informacje ze max. temperatura czynnika grzewczego w ogzrewaniu podlogowym to wlasnie 55 stopni C.
Grzejniki zostaly dobrane dla parametrow 55/45.


jeden czujnik pomieszczeniowy nie ma sensu

Jezeli chodzi o czujnik temperatury wewnetrznej regulatora pogodowego - jest TYLKO jeden - w pomieszczeniu reprezentatycnym, wzorcowym, w pozostalych pomieszczeniach zastosowane beda glowice termostatyczne na grzejnikach i czujniki temperatury wspolpracujace z napedami zaworow termostatycznych na rozdziealczu (uklad sterowania danfoss).

Dla mnie najwazniejsza sprawa jest sterowanie praca kotla, tak aby kazde z pomieszczen bylo wlasciwie ogrzewane (problemem jest rozna bezwladnosc tych dwoch rodzajow ogrzewan).

Ps. Cos na podobny ksztalt proponuje firma ROTEX ze swoim System 70 i rura grzewcza DUO ( grzejniki i ogrzewanie podlogowe w 1 obiegu grzewczym) Jednak wciaz nie dokonca znane mi sa tajniki techniki sterujacej w wyzej wymienionym systemie...brak dostatecznych materialow.

06-08-2003, 06:19
Witajcie!1

Mam dokładnietakie sam problem! Chcialbym podzielić dom na 3-4 sterefy i sterowac niezaleznie tem w kazdej z nich (np. sypialnie, czesć dzienna, gospodarcza, łazienki). Niestety niewielu jest fachowców projektantów ,którzy moga coś sensownego zaproponować. Myslałem o sterowaniu poszczególnymi pętlami na podłogowce i obwodami grzejnikowymi z elektorozaworami na rozdzielaczu i regulatorami w pomieszczeniach.

Czy mozna do jednym regulatorem tygodniowego sterować 2 lub 3 elektorozaworami????
To znaczy mchodzi mi o sytuacje gdy w pomiszczeniu sa np. 2-3 grzejniki lub 2-3 petle podłogowki. Czy elektrozawory stosować na kazdej z petli czy też wydzielic kilka obwodów na odzielnim rozdzielaczu (te obowdy króte się chce sterować razem) i nim sterować. jako jednym funkcjonalnie pomieszczeniem

jakie systemy regulacji mozna zastosować?

grzesiek

Postmortem
06-08-2003, 08:07
Jak zasilisz podłogowke woda o temp 55stopni to sie ugotujecie
Nie nalezy utozsamiac temperatury wody zasilajacej z temperatura plyty grzejnej.
W zalezonosci od gestosci ulozonej wezownicy osiaga sie rozne temepratury plyty przy danej temp.zasilania.
Podawane w literaturze max.55st.C jest jak najbardziej poprawnym parametrem.
Poza tym rzeczywiscie pogodowka obniza parametry czynnika grzewczego, wiec ustawione na kotle 55st.C osiagen jest tylko w najchlodniejsze dni.
Dlatego nie widze potrzeby stosowania ukladu mieszajacego.

Co do systemu Rotex (www.rotex.com.pl) bylbym ostrozny.

Pozdrawiam

HenoK
06-08-2003, 08:27
Dla weteranów Forum to pewnie nic nowego, ale burzliwa dyskusja na podbny temat toczyła się w wątku : "Pogodówka/ pokojówka" - nowy wątek (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9911&highlight=)

tom soyer
06-08-2003, 09:33
55 stopni to maksymalna temepratura wody zasilajacej, zakladajac zastosowanie regulatora podlogowego osiagana bedzie przez klika dniu w roku (w najchlodniejsze dni, w pozostalym okresie regulator obniza paramatry czynnika grzewczego).
W literaturze mozna znalezc informacje ze max. temperatura czynnika grzewczego w ogzrewaniu podlogowym to wlasnie 55 stopni C.
Grzejniki zostaly dobrane dla parametrow 55/45.

musisz widziec to w ten sposob: kociol musi wypracowac okreslony parametr (ilosc ciepla) zalezna od rozbioru (ilosci i wielkosci grzejnikow, pojemnosci cieplnej podlogowki, zapotrzebowania cwu). wcale nie jest konieczny czujnik pomieszczeniowy bo kociol i tak musi wyprodukowac tyle ciepla ile bedzie odebrane. pytanie jak bedziesz okreslal temperature dla poszczegolnych pomieszczen: regulatorami pokojowymi, zaw termostatycznymi, regulatorem tygodniowym itd. w osiagnieciu duzej dynamiki regulacji (w zwiekszeniu predkosci reakcji przy minimalnych przesterowaniach) moze pomoc sterownik pogodowy ktory rowniez nie jest konieczny. decyduje jedynie o tym na jaki parametr ma pracowac kociol (ale bardzo wazny jest tez czas pracy/cyklu zalaczen i wylaczen kotla). Jak widzisz czujniki pomieszczeniowe nie maja nic wspolnego z pogodowka.



Jezeli chodzi o czujnik temperatury wewnetrznej regulatora pogodowego - jest TYLKO jeden - w pomieszczeniu reprezentatycnym, wzorcowym, w pozostalych pomieszczeniach zastosowane beda glowice termostatyczne na grzejnikach i czujniki temperatury wspolpracujace z napedami zaworow termostatycznych na rozdziealczu (uklad sterowania danfoss).

troche za duzo tych roznosci ale wybor nalezy do ciebie. jesli nie masz jednego duzego pokoju dziennego polaczonego z jadalnia i hallem (tam gdzie najczesciej sie przebywa) nie znajdziesz pomieszczenia reprezentatywnego. w regulacji szuka sie punktow (nie pomieszczen) reprezentatywnych (okreslone odleglosci od okien, drzwi, podlogi, sufitu itd)



Dla mnie najwazniejsza sprawa jest sterowanie praca kotla, tak aby kazde z pomieszczen bylo wlasciwie ogrzewane (problemem jest rozna bezwladnosc tych dwoch rodzajow ogrzewan).

kociol najlepiej niech pracuje najeden parametr (juz go ustaliles na 55°, a moze to zmieniac pogodowka jesli bedziesz chcial ja zastosowac). ty musisz sie zajac sterowaniem obiegami a nie kotlem czyli jak sterowac doplywem ciepla tak aby miec komfortowe warunki - co do wartosci i opoznien. kociol musi sobie poradzic sam jak pracowac aby dostarczyc ci tyle ciepla ile potrzebujesz. sterowanie on/off palnika kotla jest duzym "stresem" dla kotla dlatego najlepiej zastosowac sterowanie zaworami on/off lub ciaglymi.



Ps. Cos na podobny ksztalt proponuje firma ROTEX ze swoim System 70 i rura grzewcza DUO ( grzejniki i ogrzewanie podlogowe w 1 obiegu grzewczym) Jednak wciaz nie dokonca znane mi sa tajniki techniki sterujacej w wyzej wymienionym systemie...brak dostatecznych materialow.
odpusc sobie ten system.

tom soyer
06-08-2003, 09:42
Witajcie!1

Mam dokładnietakie sam problem! Chcialbym podzielić dom na 3-4 sterefy i sterowac niezaleznie tem w kazdej z nich (np. sypialnie, czesć dzienna, gospodarcza, łazienki). Niestety niewielu jest fachowców projektantów ,którzy moga coś sensownego zaproponować.

nie przesadzaj. trudniej o dobrego wykonawce


Myslałem o sterowaniu poszczególnymi pętlami na podłogowce i obwodami grzejnikowymi z elektorozaworami na rozdzielaczu i regulatorami w pomieszczeniach. Czy mozna do jednym regulatorem tygodniowego sterować 2 lub 3 elektorozaworami????

oczywiscie, np przez przekaznik (wyjscia cyfrowe sterownikow sa "drozsze" niz przekazniki). mozna zastosowac zegar z kilkoma programami (np FAEL) polaczony z termoregulatorami pomieszczeniowymi (JOhnsonControls, Landis).


To znaczy mchodzi mi o sytuacje gdy w pomiszczeniu sa np. 2-3 grzejniki lub 2-3 petle podłogowki. Czy elektrozawory stosować na kazdej z petli czy też wydzielic kilka obwodów na odzielnim rozdzielaczu (te obowdy króte się chce sterować razem) i nim sterować. jako jednym funkcjonalnie pomieszczeniem
jakie systemy regulacji mozna zastosować?
grzesiek
jesli wydzielisz kilka obwodow to sam stworzysz rozdzielacz. wtedy na kazdym obwodzie mozesz zastosowac elektrozawor i musisz poszukac "reprezentatywnego punktu" dla reg pokojowego dla kazdego el-zaw. albo zastosowac el-zaw na kazdym grzejniku i sterowac cala sekcja el-zaw w kokrertnym obwodzie.

Postmortem
06-08-2003, 21:53
Regulacja regulatorem pogodowym zapewnia regulacje jakosciowa, zaworami termostatycznymi - ilosciowa. Czujnik umieszczony w pomieszczeniu reprezentatywnym zapewnia dodatkowy punkt odniesienia dla regulatora pogodowego. W zasadzie zadne z urzadzen regulujacych nie jest konieczne. Zastosowanie prostej lub bardziej zaawansowanej regulacji wplywa na komfort i ekonomike eksploatacji ukladu.

kociol musi sobie poradzic sam jak pracowac aby dostarczyc ci tyle ciepla ile potrzebujesz
Kociol nie dostarczy wiecej ciepla niz jego maksymalna moc, ktora nie zawsze jest potrzebna. Po co podawac czynik grzewczy o za wysokich parametrach (w danych warunkach) - wplynie to na zwiekszenie czestotliwosci zalaczenia kotla, co wiaze sie ze zwiekszeniem strat.
Moim zdaniem laczenie regulacji jakosciowej i ilosciowej jest jak najbardziej uzasadnione (ekonomicznie i z punktu widzenia komfortu).
Regulacja grzejnikow jest prosta - glowica termostatyczna. Obiegi podlogowki - czujniki w pomieszczeniach wspolpracujace z napedami zaworow sterujacych przeplywem, zamontowanych w rozdzielaczu (wspomniany sytsem danfossa).

sterowanie on/off palnika kotla jest duzym "stresem" dla kotla
Chcialem zauwazyc, ze obecnie tylko najprostsze modele kotlow poszczegolnych producentow maja regulacje zero-jedynkowa (wlacz/wylacz). W wiekszosci (takze kondensacyjnych) zastosowano modulacje mocy w dosyc szerokim zakresie, co umozliwia prace regulatora pogodowego.
Dodatkowo warto zastosowac zegar obnizajacy temeprature na czas nieobecnosci domownikow i w nocy.

wendlina
06-08-2003, 22:30
Zaczynajac ten watek na tym forum, myslalem ze dostane jakies konkretne praktyczne rady i porady, a tym czasem kazdy sie tu madrzy i udaje uczonego ...sama teoria nie poparta praktyka, do tego jakies linki ktore ni przypiol ni przlatal do tego watku! Istna pomylka ...

tom soyer
07-08-2003, 08:29
Zaczynajac ten watek na tym forum, myslalem ze dostane jakies konkretne praktyczne rady i porady, a tym czasem kazdy sie tu madrzy i udaje uczonego ...sama teoria nie poparta praktyka, do tego jakies linki ktore ni przypiol ni przlatal do tego watku! Istna pomylka ...
wendlina
abys mogl przewidziec "jak twoj uklad bedzie sie zachowywal" musisz na poczatek przyjac troche teorii. :)
myslalem, ze chcesz to zrozumiec a nie dostac tylko gotowe rozwiazanie ;)

tom soyer
07-08-2003, 08:45
Regulacja regulatorem pogodowym zapewnia regulacje jakosciowa, zaworami termostatycznymi - ilosciowa. Czujnik umieszczony w pomieszczeniu reprezentatywnym zapewnia dodatkowy punkt odniesienia dla regulatora pogodowego.

dla mnie - automatyka - regulator pogodowy i pomieszczeniowy to dwa oddzielne regulatory w algorytmie sterowania. posiadaja odrebne zadania: regulator pogodowy decyduje przede wszystkim o krzywej grzania, regulator pokojowy o ilosci doplywajacego medium (wody) a nie o jej parametrze. Dlatego zwracam uwage jesli ktos traktuje czujniki pomiszczeniowe jako element pogodowki


W zasadzie zadne z urzadzen regulujacych nie jest konieczne. Zastosowanie prostej lub bardziej zaawansowanej regulacji wplywa na komfort i ekonomike eksploatacji ukladu.

oczywiscie ze tak



kociol musi sobie poradzic sam jak pracowac aby dostarczyc ci tyle ciepla ile potrzebujesz
Kociol nie dostarczy wiecej ciepla niz jego maksymalna moc

zalozylem ze kociol jest prawidlowo dobrany a jego praca zalezy jedynie od ilosci odebranego ciepla


, ktora nie zawsze jest potrzebna. Po co podawac czynik grzewczy o za wysokich parametrach (w danych warunkach)

parametr bedzie zalezal zawsze jedynie od nastawy kotla. Jesli dodatkowo zastosujemy pogodowke bedzie ona korygowac parametr kotla.


- wplynie to na zwiekszenie czestotliwosci zalaczenia kotla, co wiaze sie ze zwiekszeniem strat.

! wplynie to na zmiejszenie czestotliwosci zalaczania gdyz kociol bedzie pracowal z przeregulowaniami zaleznymi od roznicy temp zadanej kotla i temp oczekiwanej (ktora podaje np pogodowka)


Moim zdaniem laczenie regulacji jakosciowej i ilosciowej jest jak najbardziej uzasadnione (ekonomicznie i z punktu widzenia komfortu).
Regulacja grzejnikow jest prosta - glowica termostatyczna.

ta regulacja nie ma bezposredniego wplywu na parametr na ktory pracuje kociol. kociol zawsze bedzie utrzymywal na wyjsciu temp wynikajaca z jego regulatora lub z regulatora pogodowego a zaw termostatyczny (albo elektrozawor albo zaw trojdrogowy) bedzie decydowal tylko czy ten parametr grzejnik odbierze


Obiegi podlogowki - czujniki w pomieszczeniach wspolpracujace z napedami zaworow sterujacych przeplywem, zamontowanych w rozdzielaczu (wspomniany sytsem danfossa).

sterowanie on/off palnika kotla jest duzym "stresem" dla kotla
Chcialem zauwazyc, ze obecnie tylko najprostsze modele kotlow poszczegolnych producentow maja regulacje zero-jedynkowa (wlacz/wylacz).

uscisle: chodzilo mi o duza czestotliwosc zalaczen kotla


W wiekszosci (takze kondensacyjnych) zastosowano modulacje mocy w dosyc szerokim zakresie, co umozliwia prace regulatora pogodowego.

pogodowke mozna stosowac przy kazdym rodzaju kotla a nie tylko przy modulowanym.
[/quote]

Postmortem
07-08-2003, 14:03
dla mnie - automatyka - regulator pogodowy i pomieszczeniowy to dwa oddzielne regulatory
Dla mnie rozniez co zawarlem w cytowanym fragmencie. Regulator pogodowy nie decyduje o krzywej grzania - bo jest ona zadana dla danego regulatora fabrycznie (i to krzywa grzania decyyduje o pracy kotla). Regulacja ilosci doplywajacej wody to wlasnie regulacja ilosciowa, regulacja jej temperatury - to regulacja jakosciowa. Czujnik pomieszczeniowy podlaczany do regulatora pogodowego (oprocz czujnika temperatury wewnetrznej) moim zdaniem jak najbardziej jest elementem pogodowki.

Na zwiekszenie czestotliwosci zalaczania kotla wplywa (bo nie wiem czy zostalem dobrze zrozumiany) nie zmienienie temperatury zasilania przy zmiennych warunkach otoczenia (to znaczy przy wzroscie temepratury zewnetrznej).

Regulacja ilosciowa nie rzeczywiscie wplywa bezposrednio na prace kotla, tylko na prace grzejnikow/plyty grzejnej.

Nie mozna stosowac pogodowki do kazdego rodzaju kotla (takze bez modulacji) poniewaz nie jest oferowana, zreszta jak mialaby wplywac na temperature czynnika grzewczego? Przez modulacje zmniejsza sie lub zwieksza moc kotla, kotly ze sterowaniem 0-1 pracyja w trybie wlacz-wylacz i regulator pogodowy nie jest w stanie ich wysterowac.

pozdrawiam

Postmortem
07-08-2003, 17:29
Jeszcze mam jedno.
Wydaje mi sie ze najlepszym rozwiazaniem dla Wendliny byloby zastosowanie regulatora pogodowego, ktory moze streowac dwoma obiegami (w tym jednym z pompa i zaworem trojdrogowym).
Z reguly sa to drozsze sztuki z katalogu - ale nie na cene nalezy zwrococ uwage tylko na spelniane funkcje.
Oprocz zastosowania takiego regulatora nalezy oczywiscie zalozyc na grzejniki glowice termostatyczne a w pomieszczeniach z ogrzewaniem poglogowym czujniki temperatury wspolpracujace z napedami zaworow na rozdzielaczu.

To powinno rozwiazac postawiony przez Wendline problem - regulacje instalacji w Jego/Jej domu.

Pozdrawiam

ps.
jeszcze male wyjasnienie - w cytacie na ktory sie powoluje w poprzednim poscie nie wypowiadam sie na temat regulatorow pokojowych :)) przepraszam za pomylke...
regulatory pokojowe sa alternatywa dla pogodowych (choc te drugie w polaczeniu z zegarem i czujnikiem temp.wewnetrznej spelniaja ich role + dodatkowo wplywaja na parametry czynnika grzewczego).
To by bylo na tyle w tym temacie.

07-08-2003, 17:52
Planuje zamontowac kociol kondensacyjny i zasilac nim uklad ogrzewania grzejnikowego (wiekszosc pomieszczen) i podlogowego (parter). Nie wiem czy stosowac sprzeglo hydrauliczne, i jak ma wygladac regulacja calego ukladu (chce zastosowac regulator pogodowy, mysle ze zawor trojdrogowy nie bedzie potrzebny - max temperatura wody zasilajacej 55st.C - kociol kondensacyjny).
Na grzejnikach zamontuje glowice termostatyczne, w pomieszczeniach z podlogowka czyjniki temperatury wspolpracujace z napedami zaworow na rozdzielaczu.
Problem w tym ze nie wiem jak bedzie sie taki uklad zachowywal - ogrzewanie podlogowe i grzejnikowe cechuje sie diametralnie rozna bezwladnoscia. Czy stosowac czujnik temperatury wewnetrznej podlaczany do regulatora pogodowego? (jezeli tak w jakim pomieszczeniu go zamontowac - tam gdzie jest podlogowka czy grzejnik?).

Genealnie chodzi o to zeby pomieszczenia z podlogowka i grzejnikami byly rownomiernie ogrzewane.

Pomozcie!!!!


Mam podobny uklad u siebie i zastosowalem do niego dwa zawory trojdrogowe z pompami oraz podwojny sterownik pogodowy z oddzielnymi charakterystykami dla kazdego ukladu.
Przez dwa sezony sprawuje sie bez zarzutu.
Zawory termostatyczne przy grzejnikach zastsosowalem od strony poludniowej.
Termostat pokojowy umiescilem w czesci polnocnej budynku.

I wszystko gra i szkoda czasu na teoretyzowanie, bo mnie szlag trafia czytajac te madrosci, z ktorych juz chyba slynie forum muratora.

Pozdrawlaju Was
Grisza

wendlina
07-08-2003, 21:35
Gosc ..i o to mi mniej chodzilo!!! ..konkrety. Podalem konkretny problem i oczekiwalem tez konkretnej odpowiedzi, ewentualne wzglednej weryfikacji mojego projektu projektu instalacji c.o, abym mogl ja wrescie wykonac . W chwili gdy mam budowe na glowie, ktos mi kaze przedzierac sie przez sterte "madrych" wyrazow i dokroryzowac sie w tematyce ogrzewania podlogowego! Z chwila gdy je wykonam i zaczne uzytkowac, chce zapomniec o calym temacie i cieszyc sie z konfortu dobrze ogrzanego domu i zajac sie mniej wytwornymi rzeczami jak instalacjia ogrzewania podlogowego!!!
Pozdrawiam wszystkich konkretnych gosci ;)

HenoK
07-08-2003, 22:05
Trzeba było od razu napisać, że interesuje Cię komfort użytkowania, bez oglądania się na koszty eksploatacji i trwałość urządzeń.
Po tak konkretnie postawionym pytaniu, zapewne zgłosiłoby się do Ciebie co najmniej kilka "renomowanych" firm, i Twój problem za odpowiednią kasę byłby rozwiązany (pod względem projektowym jak i wykonawczym).
Pozdrawiam

agnikkrol102
08-08-2003, 10:23
witam !
Widzę tu samych fachowców od ogrzewania podłogowego w zwiiązku z tym mam pytanie spędzające mi sen z powiek :) otóż mam salon 55 m bez stropu czyli wysokości ok4 m w związku z tym kaloryfery do których mam zaufanie odpadają bo całe ciepło pójdzie mi do góry a ja będę siedziała pod pierzyną i marzła :) ale z drugiej strony nie chcę mieć zimnych płytek ceramicznych na podłodze w salonie więc pytanie?
Co mogę położyć na podłoę żyby mi sie nie rozeschło i nie zniszczyło a dobrze spełnaiało swoją rolę? Panele, drewno?

HenoK
08-08-2003, 10:45
witam !
Widzę tu samych fachowców od ogrzewania podłogowego w zwiiązku z tym mam pytanie spędzające mi sen z powiek :) otóż mam salon 55 m bez stropu czyli wysokości ok4 m w związku z tym kaloryfery do których mam zaufanie odpadają bo całe ciepło pójdzie mi do góry a ja będę siedziała pod pierzyną i marzła :) ale z drugiej strony nie chcę mieć zimnych płytek ceramicznych na podłodze w salonie więc pytanie?
Co mogę położyć na podłoę żyby mi sie nie rozeschło i nie zniszczyło a dobrze spełnaiało swoją rolę? Panele, drewno?
Możesz położyć niektóre rodzaje paneli - muszą być dostosowane do ogrzewania podłogowego.

Postmortem
08-08-2003, 13:04
Wendlina! :))))) do dziela!

Pozdrawiam

Postmortem
08-08-2003, 13:30
Kazdy moze, prawda, krytykowac, a mam wrazenie, ze dopuszczenie do krytyki,
panie, tu nikomu tak nie podoba sie. Tak wiec z punktu, majac na
uwadze, ze ewentualna krytyka moze byc, tak musimy zrobic, zeby tej krytyki
nie bylo, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktow, ktore
stworzymy.

:)))))))))))))))))))))

Tym optymistycznym akcentem koncze swoj udzial na forum!
Do niezobaczena

pozdrawiam

wendlina
08-08-2003, 20:54
HenioK daruj sobie takie glodne teksty ...było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu.

Reasumujac:
moja instalacjia C.O
Kociol kondensacyjny
1 pietro i poddasze :Kaloryfery z termostatami
Parter i ewentualnie lazienka na 1 pietrze: Podlogowka, czujniki temperatury w kazdyn pomieszczeniu wspolpracujace z napedami zaworow na rozdzielaczu
czujnik pogodowy dwustrefowy abym oddzielnie mogl kontrolowac obieg kaloryferow i osobno podlogowki (za rada Postmortema i Goscia)- w sumie to bylo meritum calego problemu jak zapanowac nad podlogowka i kaloryferami

Ale jednego wciaz nie rozumie po co mi zawor trojdrogowy na rozdzielaczu podlogowki, przeciez to "te" napedy zaworow beda przymykaly i otwieraly doplyw- zgodnie ze wskazaniami czyjnika temp pokojowego w kazdym pomieszczeniu???
Tylko bez zbednej polemiki prosze!!!

HenoK
09-08-2003, 07:16
HenioK daruj sobie takie glodne teksty ...było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu.
Widzę, że masz o sobie b. wysokie mniemanie (rozumiem, że ten Jankiel to Ty). Po co Ci więc rady takich cymbalistów na Forum.

Zawory trójdrogowe dla podłogówki i obiegu kaloryferów są elementami wykonawczymi regulatora pogodowego. Dzięki nim ustawi on osobną charakterystykę dla tych dwóch obwodów.
Zawory na poszczególnych pętlach podłogówki i głowice termostatyczne na grzejnikach regulują temperaturę w pomieszczeniach (mogą w ten sposób pracować w całym zakresie swojej regulacji).
Jeżeli boisz się dalszej polemiki, to nie musisz czytać dalszej części. :)

Miałem podobny problem ale troche w innej skali - jednen węzł grzewczy (pompy ciepła i kocioł olejowy) musiałem podłączyć do trzech budynków o różnej charakterystyce : w jednym jest ogrzewanie podłogowe, w drugim ogrzewanie z grzejnikami konwektorowymi w trzecim grzejniki radiatorowe żeliwne. Do tego dochodzi jeszcze przygotowanie c.w.u. wspomagane kolektorami słonecznymi.
Z tym, że w moim przypadku całość jest sterowana z komputera PC z odpowiednimi kartami pomiarowymi i elementami wykonawczymi załączajacymi żródła ciepła, pompy, zawory trójdrogowe.
Program w PC realizuje funkcje regulatorów pogodowych z różną charakterystyką dla każdego obiektu.
Pomiary temperatury w reprezentatywnych pomieszczeniach wykorzystuję jedynie do korygowania charakterystyk obwodów grzewczych - w pierwszym sezonie grzewczym okazały się one niezbędne. Na grzejnikach dodatkowo zainstalowane są zawory termostatyczne wykorzystujące lokalne zyski ciepła (np. od przebywajacych w nim ludzi, czy słońca).
Pozdrawiam

09-08-2003, 08:57
HenioK daruj sobie takie glodne teksty ...było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu.
Widzę, że masz o sobie b. wysokie mniemanie (rozumiem, że ten Jankiel to Ty). Po co Ci więc rady takich cymbalistów na Forum.

Zawory trójdrogowe dla podłogówki i obiegu kaloryferów są elementami wykonawczymi regulatora pogodowego. Dzięki nim ustawi on osobną charakterystykę dla tych dwóch obwodów.
Zawory na poszczególnych pętlach podłogówki i głowice termostatyczne na grzejnikach regulują temperaturę w pomieszczeniach (mogą w ten sposób pracować w całym zakresie swojej regulacji).
Jeżeli boisz się dalszej polemiki, to nie musisz czytać dalszej części. :)

Miałem podobny problem ale troche w innej skali - jednen węzł grzewczy (pompy ciepła i kocioł olejowy) musiałem podłączyć do trzech budynków o różnej charakterystyce : w jednym jest ogrzewanie podłogowe, w drugim ogrzewanie z grzejnikami konwektorowymi w trzecim grzejniki radiatorowe żeliwne. Do tego dochodzi jeszcze przygotowanie c.w.u. wspomagane kolektorami słonecznymi.
Z tym, że w moim przypadku całość jest sterowana z komputera PC z odpowiednimi kartami pomiarowymi i elementami wykonawczymi załączajacymi żródła ciepła, pompy, zawory trójdrogowe.
Program w PC realizuje funkcje regulatorów pogodowych z różną charakterystyką dla każdego obiektu.
Pomiary temperatury w reprezentatywnych pomieszczeniach wykorzystuję jedynie do korygowania charakterystyk obwodów grzewczych - w pierwszym sezonie grzewczym okazały się one niezbędne. Na grzejnikach dodatkowo zainstalowane są zawory termostatyczne wykorzystujące lokalne zyski ciepła (np. od przebywajacych w nim ludzi, czy słońca).
Pozdrawiam

To juz kurna Panie kociol za malo, komputer trza zakupic, co by cieplo uchodzace z czlowieka dla potomnych zachowac.

HenoK
09-08-2003, 10:03
To juz kurna Panie kociol za malo, komputer trza zakupic, co by cieplo uchodzace z czlowieka dla potomnych zachowac.
W moim przypadku nie mogłem znaleźć lepszego i tańszego rozwiązania.
Sterowniki pompy ciepła, kotła olejowego i kolektorów słonecznych nie pozwalały na powiązanie wszystkich urządzeń i ich skuteczne sterowanie.
Jednak z punktu widzenia zdobytych już z tym układem doświadczeń, w tej chwili rozwiazałbym go inaczej - za pomocą specjalizowanego sterownika mikroprocesorowego z opcją zmiany jego konfiguracji i parametrów przez podłaczony okresowo PC.
Rozwiązanie z PC pozwala na dodatkowe korzyści : wizualizację całego procesu, archiwizację danych pomiarowych, zdalny nadzór nad instalacją.
Program sterujący napisany jest w Delphi.

wendlina
11-08-2003, 20:51
....ja tu sobie maly domek chce dogrzac a tu mi cos o komputrach. Ciekawe pod jakim systemem...jak coz z "majkrosowtu" to ja dziekuje ,wysiadam!!

Ps Sa jakies programy do obliczenia dlugosci, rostawu wezownic w obwodach podlogowki? Chialbym skonfrotowac te obliczenia z tym co moj instalator opowiada.

HenoK
11-08-2003, 21:22
Napisałem jak ja to rozwiazałem, ale taż napisałem, że jest to zupełnie inna sytuacja niż u Ciebie. Tobie nie proponuję układu z PC.
Jeszcze jeden taki komentarz z Twojej strony i mozesz sobie sam szukać rozwiązań swoich problemów.
Program do podłogówki oferowany jast np. na stronie http://www.organikapropex.pl/programy/index.shtml

tom soyer
12-08-2003, 07:57
(..) Regulator pogodowy nie decyduje o krzywej grzania - bo jest ona zadana dla danego regulatora fabrycznie (i to krzywa grzania decyyduje o pracy kotla).
(..) Czujnik pomieszczeniowy podlaczany do regulatora pogodowego (oprocz czujnika temperatury wewnetrznej) moim zdaniem jak najbardziej jest elementem pogodowki.

(..) Na zwiekszenie czestotliwosci zalaczania kotla wplywa (bo nie wiem czy zostalem dobrze zrozumiany) nie zmienienie temperatury zasilania przy zmiennych warunkach otoczenia (to znaczy przy wzroscie temepratury zewnetrznej). ()

bzdury


(..) Nie mozna stosowac pogodowki do kazdego rodzaju kotla (takze bez modulacji) poniewaz nie jest oferowana, zreszta jak mialaby wplywac na temperature czynnika grzewczego? Przez modulacje zmniejsza sie lub zwieksza moc kotla, kotly ze sterowaniem 0-1 pracyja w trybie wlacz-wylacz i regulator pogodowy nie jest w stanie ich wysterowac.
(..) Regulacja ilosciowa nie rzeczywiscie wplywa bezposrednio na prace kotla, tylko na prace grzejnikow/plyty grzejnej.

???

tom soyer
12-08-2003, 08:00
regulatory pokojowe sa alternatywa dla pogodowych (choc te drugie w polaczeniu z zegarem i czujnikiem temp.wewnetrznej spelniaja ich role + dodatkowo wplywaja na parametry czynnika grzewczego).
To by bylo na tyle w tym temacie.
tez bzdurka

Smok
21-10-2003, 21:55
Widzę, że siła spokoju Elity zabiła forumowiczów z cyfrą 6 lub 10 na liczniku postów.
Odrobina pokory przydałaby się wielu początkującym forumowiczom.
Ze swego doświadczenia muszę powiedzieć, że prędzej zaufam radom kolegi, który jest tu dłużej , a jeśli pisze o nietypowych rozwiązaniach, to tylko ubogaca moją wiedzę.
Jeśli masz problemy z czytaniem, drogi "gościu", czy "sympatyku forum" , to zajmij się czymś innym, a nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, bo nie o to chodzi na TYM fotum.
Równie dobrze mógłbym napisać, jak zosilać dom z reaktora atomowego, czy jest to powód do impertynencji ???

Petereke
03-03-2004, 14:12
Zawory trójdrogowe dla podłogówki i obiegu kaloryferów są elementami wykonawczymi regulatora pogodowego. Dzięki nim ustawi on osobną charakterystykę dla tych dwóch obwodów.
Zawory na poszczególnych pętlach podłogówki i głowice termostatyczne na grzejnikach regulują temperaturę w pomieszczeniach (mogą w ten sposób pracować w całym zakresie swojej regulacji).

Odgrzebuję stary wątek:
A czy można zastosowac tylko jeden zawór trójdrogowy, dla podłogówki a dla obiegu kaloryferów nie? I czy wtedy można jednoobwodową pogodówkę czy musi byc sterowanie drugim obwodem "kaloryferowym" ale bez zaworu trójdrogowego? Jakie to będzie miało ewentualne negatywne konsekwencje?

I pyt. nr 2. Jak w takim układzie zaimplementować dobowe/tygodniowe zmiany pożądanej temperatury w domku? (np. chłodniej w nocy i godzinach pracy/nieobecności domowników a cieplej rano i wieczorkiem)


Dziękuję z góry za konstruktywne podpowiedzi
Peterke

Petereke
04-03-2004, 12:56
Odgrzebuję stary wątek:
A czy można zastosowac tylko jeden zawór trójdrogowy, dla podłogówki a dla obiegu kaloryferów nie? I czy wtedy można jednoobwodową pogodówkę czy musi byc sterowanie drugim obwodem "kaloryferowym" ale bez zaworu trójdrogowego? Jakie to będzie miało ewentualne negatywne konsekwencje?

I pyt. nr 2. Jak w takim układzie zaimplementować dobowe/tygodniowe zmiany pożądanej temperatury w domku? (np. chłodniej w nocy i godzinach pracy/nieobecności domowników a cieplej rano i wieczorkiem)


Dziękuję z góry za konstruktywne podpowiedzi
Peterke

Nikt nic nie podpowie?

brachol
04-03-2004, 13:26
ja sie zapytam o cos innego a mianowicie jak polaczyc podlogowke z grzejnikami i wlaczyc w to kominek z plaszczem wodnym i oczywiscie kociol gazowy? dodam ze podlogowka bedize w holu, 2 lazienkach i kuchni oraz sieni w pozostalych pomieszczeniach grzejniki. Czy przy kominku nie otrzymam za wysokiej temperetury jak na podlogowke?

tom soyer
04-03-2004, 13:29
peterke
mozesz stosowac dowolna ilosc zaworow trojdrogowych (obwodow grzewczych). mozesz zastosowac zawor trojdrogowy tylko dla podlogowki. stosowany jest tam czesciej (i przewidziany w sterownikach) ze wzgledu na nizsza temp "pracy" podlogowki.
Konsekwencje: zawor trojdrogowy umozliwia plynna regulacje - jest to lepsze nie tylko ze wzgledu na komfort cieplny ale takze na prace kotla. Niezastosowanie zaworu trojdrogowego dla obwodu grzjnikow nie ma jakis znaczacych zlych konsekwencji. najczesciej jest tez tak ze jeden zawor i tak nie pozwolilby nam na uzyskanie zalozonego komfortu cieplnego we wszytskich pomieszczeniach. wymagaloby to dobrego projektu i prawidlowego doboru grzejnikow, kotla, rur itd. Mozna to zrobic ale wymaga od instalatora wiedzy i cierpliwosci. "latwiej" jest miec glowice termostatyczne, ktorych nie musi nastawiac instalator.

Petereke
04-03-2004, 13:36
Dzięki bardzo tom soyer, tak zrobię.
A co bys mi doradził na pyt. nr 2?


Petereke

tom soyer
04-03-2004, 14:47
ja sie zapytam o cos innego a mianowicie jak polaczyc podlogowke z grzejnikami i wlaczyc w to kominek z plaszczem wodnym i oczywiscie kociol gazowy? dodam ze podlogowka bedize w holu, 2 lazienkach i kuchni oraz sieni w pozostalych pomieszczeniach grzejniki. Czy przy kominku nie otrzymam za wysokiej temperetury jak na podlogowke?

wg mnie tutaj najlepiej zadziala wymiennik zasilany kotlem i kominkiem. wzrasta bezwladnosc ale za to jakosc sterowania niepodwazalna.

tom soyer
04-03-2004, 14:56
I pyt. nr 2. Jak w takim układzie zaimplementować dobowe/tygodniowe zmiany pożądanej temperatury w domku? (np. chłodniej w nocy i godzinach pracy/nieobecności domowników a cieplej rano i wieczorkiem)


jesli masz pogodowke to obnizenie nocne odbywa sie na krzywej grzewczej (czyli na kotle). wtedy nie ma znaczenia czypomieszczenia ogrzewa podlogowka, compakt czy konwektor.
zawory trojdrogowe stosuje sie w instalacjach wieloobwodowych (np. piwnica, parter, poddasze) lub przy ukladach z podlogowka ale tutaj mniej chodzi o steowanie temperatura a bardziej o zabezpieczenie podlogowki przed przegrzaniem.

jesli nie masz pogodowki a kociol pracuje na podlogowke i grzejniki to przyobnizonej temp pomieszczenia to nie zachodza wieksze zmiany w sterowaniu - po prostu kociol bedzie czesciej blokowany (latwiej mu bedzie utrzymac nizsza temperature). dodatkowy zawor trojdrogowy na grzejnikach moglby je np zamykac tak aby bardziej korzystac z akumulacyjnego dzialania podlogowki - kociol podejrzewam zalaczalby sie jeszcze rzadziej ale za to na dluzej (wieksza pojemnosc cieplna ukladu podlogowki).

Petereke
04-03-2004, 15:14
jesli masz pogodowke to obnizenie nocne odbywa sie na krzywej grzewczej (czyli na kotle). wtedy nie ma znaczenia czypomieszczenia ogrzewa podlogowka, compakt czy konwektor.
zawory trojdrogowe stosuje sie w instalacjach wieloobwodowych (np. piwnica, parter, poddasze) lub przy ukladach z podlogowka ale tutaj mniej chodzi o steowanie temperatura a bardziej o zabezpieczenie podlogowki przed przegrzaniem.

jesli nie masz pogodowki a kociol pracuje na podlogowke i grzejniki to przyobnizonej temp pomieszczenia to nie zachodza wieksze zmiany w sterowaniu - po prostu kociol bedzie czesciej blokowany (latwiej mu bedzie utrzymac nizsza temperature). dodatkowy zawor trojdrogowy na grzejnikach moglby je np zamykac tak aby bardziej korzystac z akumulacyjnego dzialania podlogowki - kociol podejrzewam zalaczalby sie jeszcze rzadziej ale za to na dluzej (wieksza pojemnosc cieplna ukladu podlogowki).

Nie bardzo zrozumiałem, jestem trochę laikiem w tych sprawach.
Tzn. gdzie fizycznie mam ustawić te dobowe/tygodniowe zmiany temperatury? Na jakim urządzeniu, co mam wcisnąć/przekręcić/nastawić?

K'woli wyjaśnienia: mam kocioł gazowy Saunier-Duval 26KW z zasobnikiem 90l, podłogówkę prawie na całym parterze i łazience na górze, a reszta grzejniki Purmo. Dodatowo kominek na dole w salonie, gdzie również jest podłogówka. Na grzejnikach będą zawory termostatyczne, na pętlach podłogówki elektrozawory z czujnikami. Do tego mam wyjście na pogodówkę.
Całość zakupiona czeka na montaż


Petereke

tom soyer
04-03-2004, 15:37
(...)
Do tego mam wyjście na pogodówkę.
(...)


nie wiem co to oznacza :)
ustwaienie obnizenia temp dokonujesz na tym sterowniku, ktory masz.
jesli masz sterownik pogodowy to obnizenie temperatury bedzie oddzialywac na temp zadana kotla, jesli masz sterownik (tylko) pokojowy bedzie on blokowal prace kotla po osiagnieciu temp zadanej w pom.
w obu przypadkach nie jest istotne z punktu widzenia uzytkownika jaki masz sterownik chyba ze ktorys rodzaj ogrzewania mialby byc priorytetowy (np podlogowka).

Petereke
04-03-2004, 15:43
Dzięki wielkie!

Petereke