PDA

Zobacz pełną wersję : Poddasze nieuzytkowe - poradzcie co z dachem



Emil
05-08-2003, 08:01
Czesc.

Chce Budowac dom parterowy ok. 160-170m. Bylem Zdecydowany na dach z wiazarow kratownicowych, ale jeden z architektow bardzo doradza mi podejscie tradyyjne - strop wylewany i dach o konstrukcji krokwiowej. Powiada, ze to stabilizuje budynek no i mam piekny strych na gorze.
Tak sie zaczalem zastanawiac i liczyc i po poszukiwaniach na forum wyszlo mi ze, jesli dach ponad 300m i pow. stropu okolo 200m to koszty bylyby takie: ( liczymy tylko strop i wiezbe)
1. STrop wylewany
STROP - 15 tys ( Teriva)
Wiezba ( drewno + robocizna) - okolo 12tys.
RAZEM - jakies 27 tys.
2. WIazary
Gotowa wiezba z montarzem - okolo 27-30tys.

Wychodzi na to ze wiazary wcale nie sa tansze. Co Wy na to i co byscie wybrali ( poddasze pozostaje nieuzytkowe)
Emil

KasiaA
05-08-2003, 09:35
Też miałam budować parterowy / z nieużytkowym poddaszem/ Skończylo sie na zmianie projektu /już kupionego/ i bęzie z poddaszem użytkowym. W moim rejonie to w ogołe żadnych wiązarów kratowych nikt nie chciał robić. Na dodatek koszt stropu wylewanego i zrobionego z wiązarów był porównywalny.

Magdalenka
05-08-2003, 09:39
Ja również mam dom parterowy w podstawie 10 x 20 m strop teriva i dach krokwiowo-jętkowy.
W stropie zostawiłam sobie "dziurę" bez rerivy na ewentualne schody, tam teriva opiera się na słupkach
Jeszcze nie mieszkam więc więcej nic nie powiem :lol:

RomanP
05-08-2003, 13:56
Zrobiłem tak jak Ci radzi architekt. Strych piękny, tylko na bieliznę trochę za duży. Pomysł dobry, tylko każdy metr kwadratowy dachu kosztuje. Jeśli cię stać to tak, masz piękną dodatkową powierzchnię. Zadbaj tylko o wygodne wejście. Składane schody spowodują, że będziesz tam zaglądał 1 raz w roku (sprawdzone u brata). Oprócz kosztów samo za.

gaga2
05-08-2003, 15:26
Mnie też namawiano na takie rozwiązanie, ale się nie dałam. Jeśli poddasze ma być nieużytkowe, to po co Ci strop? jeśli użytkowe, to trzeba ocieplić połacie dachu, no i dom ma nie 170 m2, tylko o wiele więcej - chcesz mieć taki duży dom - i kiedy to wszystko wykończysz?
To nieprawda, że przy konstrukcji z wiązarów całość poddasza jest nieużytkowa. To zależy od projektu domu i dachu, jego wysokości i oczywiście od projektu wiązarów. U mnie dało się wygospodarować wolną przestrzeń ok. 50 m2 o wysokości 2,30 (liczone do wysokości najniżej położonej belki, ale przecież sufitu podwieszanego tam nie będę dawać).
Dane domu: pow. 186 m2 (wszystko parter), dach kopertowy o nachyleniu 30 st. (taki dach kopertowy jeszcze trudniej wykorzystać) o pow. ca. 380 m2. Wejście na poddasze nieużytkowe z pomieszczenia gospodarczego - schody modułowe zamontowane na stałe, ale o szer. 60 cm. Dach z wiązarów - szczegółowy projekt sporządzony u producenta więźby.
A czy przy podliczeniu kosztów bierzesz pod uwagę to, że cena więźby z wiązarów uwzględnia drewno suszone komorowo i czterokrotnie strugane, a zatem - dużo lepszej jakości niż tradycyjna więźba?
Uproszczone podliczenia zwłaszcza w takik sytuacjach bardzo często okazują się nietrafne, bo nie uwzględnia się wielu innych elementów kosztotwórczych.
Piszę tylko dlatego, żebyś miał dane do podjęcia decyzji właściwej dla Ceibie i dla Twoich potrzeb, nie namawiam Cie na dach z wiązarów bo każdy ma swoje indywidualne potrzeby.
Pozdrawiam,
Gaga2

01-09-2003, 10:55
Wszystko fajnie jak masz dom o odpowiedniej powierzchni( na jednej kondygnacji). Możesz zmieścić pomieszczenie gospodarcze,spiżarnie,garderobę, suszarnię i jeszcze parę innych. Ja mam ok.120m2 (D12) i te 50m2 słusznej wysokości na poddaszu jest jest wręcz niezbędnne. Inna sprawa, że wiąże się to z ociepleniem dachu i ze zrobieniem logicznych schodów ( spróbuj z pojemnikiem z mokrym praniem wyjść na górę po stromych (60cm) schodach.