PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz dwa razy droższy od oleju??? - czy to możliwe?



Maredan
05-08-2003, 09:47
Witam,

Mój potencjalny wykonawca instalacji CO wyliczył mi przybliżony koszt
ogrzewania mojego domku różnymi rodzajami paliw.
Z jego obliczeń wyszło coś takiego:

Gaz propan: ok. 5000
Gaz ziemny: ok. 2100
Olej: ok. 2300

Czy to możliwe, że ogrzewanie gazem 'z butli' jest ponad dwa razy droższe niż
olejowe?

pozdrawiam
Marek.

curry
05-08-2003, 11:36
nie powiem Ci niestety nic konkretnego...Ceny gazu i oleju są zmienne, przy czym gaz kupowany latem(tankowanie zbiornika) może być i 2 razy tańszy niż zimą. Dlatego tankuje się właśnie latem - chyba, że płacisz licznikowo i cenę masz uśrednioną. Wszystko zależy od dostawcy gazu.
Zdecydownie tańsza jest eksploatacja mieszanki propan-butan (50%/50%) w zbiornikach podziemnych(Dragongas sprzedaje zbiorniki podziemne, od Orlenu można dzierżawić). Jest to jednak dość świeża idea dla domków. I są wątpliwości jak to będzie działało. Ale ja się zdecydowałam (już na 95%) na dzierżawę od Orlenu(obiecują w razie problemów z odparowniem zmienić skład mieszanki na korzyść propanu).
Zdecydownie tańsza jest inwestycja dla gazu -kocioł tańszy o ok. 2000zł. od olejowego( tu cena palnika nadmuchowego zawyża cenę) I poza tym gaz możesz wykorzystywać do gotowania. I kocioł gazowy możesz postawić w kuchni - olejowy zajmuje więcej miejsca i musi mieć osobne pomieszczenie. Wszystko ma swoje zalety i wady i tak naprawdę ciężko jest wybrać...

radex
05-08-2003, 12:02
Myślę, że te 5.000 zł jest lekko przesadzone. Oczywiście wszystko zależy od firmy, ale ja prognozowałbym w okolicach 4.000 zł.

Marbo
05-08-2003, 12:45
Kiedyś usiłowałam samodzielnie porównać koszty - propan ze zbiornika wychodził mi do 40% drożej od gazu z sieci (łącznie z kosztami utrzymania zbiornka).

godul1
05-08-2003, 13:03
Ja spotkałem się z opiniami, że ogrzewanie propanem wychodzi trak samo drogo jak olejem.

Becik
05-08-2003, 14:00
Maredan, a syszałeś o planowanym podniesienu akcyzy na olej opałowy?? Te ceny wciąż się zmieniają, gaz też może podrożeć... A co do wyceny którą zrobił Ci instalator - zapytaj go ile u niego będzie kosztować instalacja kotłowni gazowej, a ile olejowej - może on zaokrąglił te ceny tak trochę tendencyjnie. I weż pod uwagę jeszcze jedno - przy oleju musisz zorganizować w domu jakieś miejsce na zbiorniki, a normy w tej kwestii są dość surowe, zaś zbiornik z propanem na działce nie jest ozdobą... chyba że go zakopiesz. Decyzja należy do Ciebie :)
Pozdr. B.

curry
05-08-2003, 14:34
...też słyszałam że olej ma skoczyć do góry.
A czy planują w Twojej okolicy pociągnąć gaz ziemny? Jeśli tak, to warto teraz zdecydować się na gaz płynny - potem czekałaby Cię tylko wymiana dysz w kotle.

Becik
06-08-2003, 08:23
Niestety, nie tylko :(. Większość dostawców propanu wymaga przy zbyt wczesnym rozwiązniu umowy zwrócenia kosztów instalacji/deinstalacji. Ale to i tak mniejszy koszt niż wymiana kotłowni olejowej na gazową.

radex
06-08-2003, 09:13
Witam,

nie ma co gdybać i opierać się na plotkach tylko trzeba policzyć. Ja kiedyś robiłem takie obliczenia dla swojego domu.

Przyjąłem, że roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku wynosi 100 kWh/m2, w sumie 40 000 kWh. I otrzymałem takie koszty ogrzewania roczne:
1) drewno - 2 857 zł
2) gaz ziemny - 4 485 zł
3) olej (PKN Orlen) - 6 154 zł
4) gaz płynny (BP Gas, Shell i Gaspol wyszły drożej) - 10 357 zł

I to chyba tyle.

Dave
06-08-2003, 09:55
Ludzie - opanujcie sie i nie rzucajcie wyliczen z sufitu ! Radze zajrzec do archiwum gdzie sprawa kalorycznosci paliw byla rozwazana wielokrotnie i podawane byly konkretne liczby a nie wyrwane z oblokow sumy...
I tak - cena 1kW w przypadku drewna wynosi ok. 6gr. Dla gazu ziemnego to ok. 14gr. Dla oleju opalowego ok. 19gr. Dla propanu ok. 20gr (wczoraj tankowalem propan i tyle dokladnie wyszlo). Teraz kazdy moze sobie policzyc ile wyda na opal. Powiedzenie ze trzeba 100kWh/m2 moze dotyczyc betonowej sciany nieocieplonej o U rzedu 0,8 a nie normalnego domu wybudowanego wspolczesna technologia. W praktyce nowy dom sredniej wielkosci (ok. 150m2) "zuzywa" na CO ok. 20tys kWh. Oznacza to ze koszty ogrzewania wyniosa:
drewno - 1200
gaz - 3200
OO- 3800
propan - 4000
prad I taryfa - 7000
I sa to realne wartosci, ktore osiaga wiekszosc rodzin - radze popytac po znajomych ile wydaja na ogrzewanie swoich domow. Mowienie o wydatku 10tys na ogrzewanie czy o tym ze OO jest 2x tanszy od propanu jest kompletna bzdura. Radze zreszta popatrzyc na ceny gieldowe OO i propanu - przeliczajac na 1kWh ich koszt jest identyczny ! Roznice w cenie dla indywidualnych klientow wynikaja wylacznie z roznych stawek podatkow, akcyz, marz hurtownikow itp rzeczy a nie z roznej ceny energii. Zreszta juz obecnie cena 1kWh z OO i propanu jest niemal identyuczna a nie uwzglednia wahan cen w ciagu roku (moze sie zdarzyc ze w danej chwili tanszy bedzie propan i na odwrot). Jak ktos chce oszczedzac na CO to powinien sie zastanowic nad dodatkowym grzaniem tanim drewnem. Kazda kWh uzyskana z drewna powoduje oszczednosci.

D.

radex
06-08-2003, 10:08
Dave zamiast się wściekać, może być przeczytał jeszcze raz co napisałem i pomyślał.

Piszesz, że roczne zapotrzebowanie enrgetyczne budynku na poziomie 100 kWh/m2 "moze dotyczyc betonowej sciany nieocieplonej o U rzedu 0,8". Następnie podajesz przykład nowoczesnego domu o powierzchni 150 m2, który "zuzywa na CO ok. 20tys kWh". A więc ten Twój supernowoczesny dom zużywa 133 kWh/m2. Z czego on z gliny ulepiony? :evil:

Wartość 100 kWh/m2 jest dobrym wynikiem dla bardzo dobrze docieplonego domu, taki jak mój. Skoro podałem, że roczne zapotrzebowanie wynosi 40 000 kWh, tzn. że mam powierzchnię grzewczą 400 m2. I koszty podane są dla tej powierzchni. Natomiast można z nich wywnioskować co i o ile jest droższe.

Dave
06-08-2003, 11:17
radex - ok. masz racje, wartosci 100kWh czy 130kWh na m2 sa jak najbardziej OK. Zaskoczyla mnie wielkosc ktora podales 40tys kWh ale przy 400m2 jest to oczywiscie poprawne. W dzisiejszych czasach stawiasz dom 400m2 ? Dosc oryginalne. Ale w takim razie dla ciebie roznica w kosztach rzedu 2-3tys rocznie nie powinna miec wiekszego znaczenia. Co do wartosci podanych przez ciebie to uwazam ze sa bledne. Liczy sie zapotrzebowanie energetyczne budynku i nie jest mozliwe zeby roznica miedzy gazem plynnym a OO byla tak duza. W twoim przypadku, przy takim zuzyciu, mozesz liczyc na rabaty na propan i de facto moze okazac sie ze propan bedzie tanszy niz OO.

D.

bajzi
06-08-2003, 12:16
robicie straszny mętlik z tymi cenami! wyliczenia wyliczeniami ale może odezwie się ktoś, kto już mieszka i wie ile płaci.

Dave
06-08-2003, 12:23
Przeciez ci napisalem ze wczoraj tankowalem propan. Przy cenie 1,32zl za litr, kalorycznosci 7kWh z 1l i sprawnosci kotla 92% 1kWh kosztuje 20gr. Podaj mi dzisiejsza cene 1l OO a wylicze ci cene 1kWh na OO.

D.

NOTO
01-09-2004, 09:10
Przeciez ci napisalem ze wczoraj tankowalem propan. Przy cenie 1,32zl za litr, kalorycznosci 7kWh z 1l i sprawnosci kotla 92% 1kWh kosztuje 20gr. D.
Z jakiej firmy kupujesz gaz ?
To cena brutto oczywiście ?.

NOTO
01-09-2004, 09:15
Witam,

Mój potencjalny wykonawca instalacji CO wyliczył mi przybliżony koszt
ogrzewania mojego domku różnymi rodzajami paliw.
Z jego obliczeń wyszło coś takiego:

Gaz propan: ok. 5000
Gaz ziemny: ok. 2100
Olej: ok. 2300

Czy to możliwe, że ogrzewanie gazem 'z butli' jest ponad dwa razy droższe niż
olejowe?.

Nie. Po prostu kotłownia olejowa jest droższa i .... w zwiazku z tym będzie miał większą marżę i zarobek.