PDA

Zobacz pełną wersję : Dom wielorodzinny - ogrzewanie



grehor
04-11-2007, 13:49
Witam,
kupiliśmy kamienicę z 1910 roku,ma dwa piętra, powierzchnia całości budynku to przeszło 400 m2. Będą tam trzy mieszkania o powierzchni około 100m2 każde(jedno mieszkanie na jednej kondygnacji). W chwili obecnej zastanawiamy się nad kwestią ogrzewania. Prawdopodobnie będzie to kocioł na paliwa stałe. Mamy jednak problem z kwestią rozliczenia zużytego ciepła na mieszkanie.
Pytanie jest: jak rozliczać zużyte ciepło oraz zużytą ciepłą wodę i drugie pytanie w jaki sposób odciąć niepłacącego lokatora?
A może ktoś z Was ma inny pomysł na ogrzanie takiego domu? Obecnie na działce nie ma gazu.
Z góry dzięki za info.
Grzegorz

beton44
04-11-2007, 15:14
jeżeli będzie dobra wola wszystkich - będzie dobrze...


przy złej woli, humorkach i stawianiu na swoim - co jest bardziej prawdopodobne - będzie tragicznie...

grehor
04-11-2007, 18:15
no właśnie tylko co tu zrobić, żeby nie martwić się humorkami, itp ???

waldibmw
04-11-2007, 18:19
Witam,
kupiliśmy kamienicę z 1910 roku,ma dwa piętra, powierzchnia całości budynku to przeszło 400 m2. Będą tam trzy mieszkania o powierzchni około 100m2 każde(jedno mieszkanie na jednej kondygnacji). W chwili obecnej zastanawiamy się nad kwestią ogrzewania. Prawdopodobnie będzie to kocioł na paliwa stałe. Mamy jednak problem z kwestią rozliczenia zużytego ciepła na mieszkanie.
Pytanie jest: jak rozliczać zużyte ciepło oraz zużytą ciepłą wodę i drugie pytanie w jaki sposób odciąć niepłacącego lokatora?
A może ktoś z Was ma inny pomysł na ogrzanie takiego domu? Obecnie na działce nie ma gazu.
Z góry dzięki za info.
Grzegorz Pierwszepytanie :kto jest wlascicielem???

grehor
04-11-2007, 18:31
w tej chwili kamienica jest własnością moją i mojego przyjaciela, gdzie on posiada jedno piętro i połowę drugiego a ja parter i drugą połowę drugiego piętra. Dom ma jedną księgę wieczystą ale po wydzieleniu odrębnych ksiąg dla każdego mieszkania trzecie mieszkanie zostanie sprzedane.

waldibmw
04-11-2007, 20:10
w tej chwili kamienica jest własnością moją i mojego przyjaciela, gdzie on posiada jedno piętro i połowę drugiego a ja parter i drugą połowę drugiego piętra. Dom ma jedną księgę wieczystą ale po wydzieleniu odrębnych ksiąg dla każdego mieszkania trzecie mieszkanie zostanie sprzedane. ja w swojej kamienicy mam udzialy %.jest nas 2.instalacje mamy poprowadzone dwiena oddzielnych licznikach
cieplo miejskie
to co wynajmuje mam zrobione tak ze temu co nieplaci moge zawsze odciac :D dalem sobie rade z 19 rodzinami dam sobie z jednym :P

piotrek_w
05-11-2007, 07:12
Doświadczenia nie mam, ale może w każdym mieszkaniu kocioł 2-funkcyjny albo 1 z zasobnikiem? Każdy rozlicza się oddzielnie. Albo takie rozwiązanie tylko dla tej części która się sprzedaje.

grehor
05-11-2007, 08:42
No właśnie wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ogrzewanie gazowe. Każde mieszkanie posiadałoby swój kocioł i problem byłby z głowy. Nie jest to pewnie rozwiązanie najtańsze w późniejszym użytkowaniu ale najbezpieczniejsze. Problem jest taki, że najbliższa rura z gazem jest po drugiej stronie ulicy i nie wiem czy będzie możliwość podciągnięcia gazu pod budynek a jeśli tak to jak duże są to koszty :/

RAPczyn
05-11-2007, 09:06
Ogrzewanie gazowe ale centralna kotłownia a przy każdym lokalu węzeł cieplny TYTAN (http://www.tytan.com.pl)

grehor
05-11-2007, 09:13
rozumiem, że w takim przypadku można będzie odciąć niepłacącego użytkownika?
Każde mieszkanie posiadałoby wtedy liczniki zużycia ??

Barbossa
05-11-2007, 09:54
do gazu podłączysz się przeciskiem, koszt wcale nie taki duży
gazowe w takim przypadku to moim zdaniem jedyne rozsądne wyjście
opcja - centralna kotłownia lub, kociołki w każdym z lokali
w przypadku centralnej - liczniki przed wejściem do lokalu z centralnego pionu, można zawsze "odciąć", w przypadku oddzielnych - z pewnością każdy lokal oddzielny licznik gazowy, bez problemu z odcięciem niepłacącego

inne ogrzewanie - to upierdliwość z eksploatacją

waldibmw
05-11-2007, 10:08
do gazu podłączysz się przeciskiem, koszt wcale nie taki duży
gazowe w takim przypadku to moim zdaniem jedyne rozsądne wyjście
opcja - centralna kotłownia lub, kociołki w każdym z lokali
w przypadku centralnej - liczniki przed wejściem do lokalu z centralnego pionu, można zawsze "odciąć", w przypadku oddzielnych - z pewnością każdy lokal oddzielny licznik gazowy, bez problemu z odcięciem niepłacącego

inne ogrzewanie - to upierdliwość z eksploatacją MIEJSKIE NIEJEST Upierdliwe!!!!!i jest najtansze :P

grehor
05-11-2007, 12:12
Miejskiego nie ma więc nie ma o czym mówić.
Dzięki Barbossa za info o tym "przecisku". W takim razie zaczynam się dowiadywać o gaz. Będzie to dla mnie chyba najlepsze wyjście bo nie będę się musiał o nic martwić.