PDA

Zobacz pełną wersję : Trojwarstwowa ze styropianem - brak szczeliny



Emil
06-08-2003, 11:03
Hej. Szukalem na forum i niewiele znalazlem
Mysle o MAX 18cm + 12 styropianu + 9 oslonowa
Achitekt twierdzi, ze jesli styropian to nie trzeba szczeliny bo nie ma punktu rosy
No i czy ktos mi policzy U dla takiej sciany?
Emil

HenoK
10-08-2003, 11:23
Założyłem, ze ściana będzie obustronnie otynkowana, warunki średnio wilgotne. Strefa klimatyczna I (temp. zew. -16st C)
W takiej ścianie wykres temperatur będzie następujący :
http://republika.pl/henok/Wykres.gif
Dla większości warunków wilgotnościowych w ścianie punkt rosy będzie wypadał w styropianie.
Współczynnik U dla takiej ściany ok. 0,28 W/(m2*K).
Wykres z programu PURMO OZC w. 3.0.

agi
10-08-2003, 21:02
Ja jako blondynka niewiele z tego rozumiem. Wyjaśnijcie mi czy dla ściany trójwartwowej ale fundamentowej: 25 bloczek, 5 styropian, 14 bloczek trzeba szczelinę czy nie? Agi

HenoK
10-08-2003, 21:17
Ja jako blondynka niewiele z tego rozumiem. Wyjaśnijcie mi czy dla ściany trójwartwowej ale fundamentowej: 25 bloczek, 5 styropian, 14 bloczek trzeba szczelinę czy nie? Agi
W tym wypadku szczelinę bym proponował zastosować, ale z trochę innego powodu. O ile do ocieplenia fundamentów 5 cm styropianu może wystarczyć (może, ale nie musi - zależy to od powiazania np. z izolacja w posadzce), to na parterze w ścianie trójwarstwowej będzie to prawdopodobnie za mało. Ponieważ na bloczkach 25cm stanie ściana konstrukcyjna 25(24)cm potem izolacja np. 12cm i potem warstwa elewacyjna np. 12 cm, to z tego wynika, że powinnaś dać szczelinę 2 - 3 cm, top wtedy uzyskasz ściankę 12cm opartą na 9-10cm na bloczkach 14cm. Ale równie dobrze można dać grubszy styropian bez szczeliny.
Ważna jest też izolacja przeciwwilgociowa bloczków betonowych.
Pozdrawiam

krzysztofh
11-08-2003, 06:36
Nie wim dla jakich grubości ścian HenoK zrobił obliczenia, ale trzeba również zwrócić uwagę na kształt szczelin w bloczku Max. To co chce zastosować Emil nie ma szans powodzenia jeżeli chce się mieć ciepłą ścianę. Ściana nośna z Maxa, który jest ustawiony równolegle do ściany (18.8 cm) powoduje że izolacyjność muszą zapewnić dwie lub trzy na przemian szczeliny powietrzne. Jeżeli jest ustawiony poprzecznie do płaszczyzny ściany, tak jak jest zaprojektowany, tych szczelin jest ok 12 dokładnie nie pamiętam. Jednym słowem jego współczynnik "U" jest zupełnie inny.
W tym konkretnym przypadku lepieć dać pustak UNI. Ściana nośna będzie 25 cm, reszta może pozostać. Ściana będzie mocna i ciepła.

HenoK
11-08-2003, 08:29
Oto dane i wyniki obliczeń, dla których jest powyższy wykres :
http://republika.pl/henok/Tabela.gif
Nie jest to może zbyt precyzyjne (trzeba by mieć dane konkretnego producenta MAXów i określić sposób murowania).
Jeżeli ktoś chce mnie skorygować to zapraszam do prezentacji swoich wyników obliczeń.

Emil
11-08-2003, 08:40
Dzieki HenoK. Jestem pod wrazeniem. Ale w dalszym ciagu nie jestem pewien, czy za styropianem mam dac szczeline , czy moze sie bez niej obyc. Rozumiem, ze punkt rosy wypada w styropianie, czyli tam bedzie sie wykraplac woda. MOze to sie dziac np od strony sciany konstrukcyjnej
I co wtedy
EMil

HenoK
11-08-2003, 08:51
Dodanie szczeliny powietrznej na pewno nie zaszkodzi.
W przypadku wełny mineralnej jest ona obowiązkowa, przy styropianie niekoniecznie.
Jednak, zeby była ona skuteczna to musi być ona drożna na całej wysokości, od dołu muszą być otwory doprowadzające powietrze, u góry musi być zapewniony wylot powietrza.
Jeżeli tych warunków nie jesteś w stanie spełnić, to lepiej ze szczeliny powietrznej zrezygnuj.
Punkt rosy wypada w styropianie. Jedna ilość pary wodnej, która może się do tej strefy dostać jest tak niewielka, że nie stanowi ona problemu. Inaczej jest w przypadku wełny mineralnej - tam ilosć pary wodnej przenikającej do wnętrza wełny moze być znaczna, wilgoć się wykropli i pogorszy właściwości izolacyjne. Gorsza izolacyjność to przesunięcie punktu rosy w stronę wnętrza, czyli proces wykraplania wilgoci z czasem może się potęgować.
Pozdrawiam

wg
11-08-2003, 09:12
HenoK
Mam prośbę - czy mógłbyć policzyć i przedstawić w ten sam sposób wyniki dla ściany tynk, 18 cm silikat, 16 lub 20 cm styropian, 8 cm silikat, tynk?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Włodek

KrzysiekS
11-08-2003, 10:47
A ja bardzo prosze o wyliczenie dla

U 220 25cm plus welna 20cm plus pustka 3cm plus pustak 9cm.

Gdzie w tej scianie wypada punkt rosy?

HenoK
11-08-2003, 22:04
Panowie w wolnej chwili mogę to policzyć i zaprezentować.
Ale proponuję ściagnąć sobie program OZC np. ze strony http://www.uponor.com.pl/f_oprogramowanie.html .
Program ten pozwala nie tylko obliczyć dowolną przegrodę, ale z jego pomocą można stworzyć model energetyczny całego domu.
Można samemu poeksperymentować jaki wpływ na zużycie energii ma izolacja ścian, stropów, okien, jak wpływa na bilans energetyczny wentylacja.
Przyjemnej zabawy.

Grzegorz63
11-08-2003, 22:51
Nie wim dla jakich grubości ścian HenoK zrobił obliczenia, ale trzeba również zwrócić uwagę na kształt szczelin w bloczku Max. To co chce zastosować Emil nie ma szans powodzenia jeżeli chce się mieć ciepłą ścianę. Ściana nośna z Maxa, który jest ustawiony równolegle do ściany (18.8 cm) powoduje że izolacyjność muszą zapewnić dwie lub trzy na przemian szczeliny powietrzne. Jeżeli jest ustawiony poprzecznie do płaszczyzny ściany, tak jak jest zaprojektowany, tych szczelin jest ok 12 dokładnie nie pamiętam. Jednym słowem jego współczynnik "U" jest zupełnie inny.
W tym konkretnym przypadku lepieć dać pustak UNI. Ściana nośna będzie 25 cm, reszta może pozostać. Ściana będzie mocna i ciepła.
W hurtowni otrzymałem informację, że są produkowane MAXy o standarowych wymiarach 288x188x220 mm, ale ze szczelinami ustawionymi równolegle do murowania wózkowego (na grubość 188 mm). Takiego MAXa produkują np. w Częstochowie.

HenoK
12-08-2003, 12:17
Dla zainteresowanych podaję też wyniki obliczeń programu SALTA 1.1 :
http://republika.pl/henok/Salta%2011a.GIF
Widać z niego, że wykresy ciśnienia rzeczywistego pary wodnej i ciśnienia pary nasyconej przecinają się w warstwie styropianu (2) i tam wystąpi wykroplenie.
Zgodnie z opisem - wykroplenie moze występować w tej strefie klimatycznej w ciągu 9 dni w roku. Masa skondensowanej pary wodnej wyniesie ok. 2 g/m2 przy mozliwości odparowania 1324 g/m2.

HenoK
27-08-2003, 12:49
Polecam program do obliczania współczynnika U i grubości izolacji załaczony do nr 09/2003 Muratora.
Można w prosty sposób poeksperymentować z róznymi wersjami ścian.