PDA

Zobacz pełną wersję : zintegrowane systemy ogrzewania



wolo82
07-11-2007, 20:53
Witam, jestem tutaj nowym osobnikiem ale szukam pomocy i fachowej porady bo mozg mi sie juz lansuje do tygodnia.

Jestem w trakcie budowy domu okolo 250m2 dom parterowy z poddaszem uzytkowym. Do ogrzewania wybralismy zintegrowany system ogrzewania jaki proponuje makroterm. tj kociol gazowy kodnesacyjny 24KW, turbokominek 1 24KW, i solary do cieplej wody latem. instalcja z polipropynelu, zgrzejnikami kermi i podgrzewaniem podlogowym w lazienkach i kuchni. pelna automatyka brzmi super swietnie. Tak sie z zoną wypodniecalismy, ze przez chwile przestalismy zdrowo myslec i byl nam potrzebny "kubel zimnej wody". W raz z zaglebianiem sie w temat zaczelo sie pojawiac coraz wiecej niescislosci. Dostalismy oferte na kompletna instalacje od przedstawiciela makrotermu. Cena powala na kolana. Teraz mam pytanie czy ten uklad jest faktycznie tak oszczedny? - bo ze jest wspanialy to sie domyslam. Chce placic jak najmniej za ogrzewanie domu i wody uzytkowej, ale jednoczesniej miec pelen komfort, swobode i nie byc uwiazanym. Czy faktycznie ten kominek jest w stanie ogrzac dom w zimie przy symbolicznym wlaczaniu sie kotla gazowego? Opcja zakupu drzewa na zime plus rachunki za gaz w zimie w wysokosci 500 pln/miesiac to zdecydowanie za duzo. jestem pan expertem od kominkow, czy te kominki makrotermu sa warte swojej ceny? wbudowany wymiiennik ciepla sprawnosc 86%, spalania drewna do 10h. - Jak jest w praktyce?
Czlowiek bedzie sie chcial wyspac, bedzie mu cieplo, w kominku sie wypali (wypalac sie moze tak codziennei przez noc), wlaczy sie kociol gazowy- temp ta sama- rachunki bydlackie. Nie wiem co znaczy system zamkniety, ale czy zamiast takiego kotla kondensacyjnego moza by bylo podlaczyc kocilol na ekogroszek kostrzewa z samoczynnym zapalaniem sie? w tym przypadku czy zosstawic ten kominek czy jednak moze dac inny? Solary chcielibysmy zostawic bo jednak ciepla woda za darmo... nie wiadomo ile bedzie kosztowac ekogroszek czy drzewo za 10 lat, a instalacja juz wtedy powinna sie zwrocic.
Zalezy nam na pelnej automatyce. Lubimy urok kominka jesli mam palic w nim chcielimbysm upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, nie tylko urok ale takze odyskach jak najwiecej ciepla. Jeden zasobniki biwalenty 300l mialby ogrzewac 3 zrodla energi ,solar, piec, i kominek. Pytanie jest czy trzeba placic za tyle za kominek nie ma czegos tanszego z jakismi turbinami powietrza co bedzie praacowalo podobnie? Pytanie ostanie czym sie rozni system otwarty od zamknietrgo , i czy koltly na ekogroszek moga pracowac w systemie zamknietym.